Volley Ανδρών: Αγώνες & νέα 2023-2024

Σχόλια - κριτική για όλους τους αγώνες του πρωταθλήματος και όλων των παραλειπομένων...

Re: Volley Ανδρών: Αγώνες & νέα 2023-2024

Δημοσίευσηαπό Cylon-4 » Τετ 29 Μάιος 2024, 11:04

Για πρωτη φορα στην ζωη μου, ακουσα podcast.
Συγχαρητηρια παιδια.
Θα ηθελα απλα να σημειωσω, οτι το βολλει του ΠΑΟΚ, πριν το 2015, δεν βρισκοταν στην ανυποληψια , οπως ειπωθηκε.
Μπορει να μην διεκδικουσε τιτλους, αλλα για 12 με 15 χρονια τουλαχιστον, κατακτουσε την τεταρτη θεση, σ ενα πολυ ποιοτικοτερο Ελληνικο πρωταθλημα, απο το τωρινο, οπου ο πρωταθλητης πρωταγωνιστουσε στο champions league.

PS
Θα ηταν ωραιο, να κανετε κατι αντιστοιχο και για το γυναικειο τμημα και γιατι οχι, για ολα τα ομαδικα αθληματα του ΑΣ.

:pano:
Cylon-4

Δημοσίευσηαπό PaokCuba4 » Τετ 29 Μάιος 2024, 11:23

Να σαι καλά Cylon-4 για τα καλά σου λόγια.

Προς υπεράσπιση του Equalizer και τη δική μου, η ανυποληψία βρίσκεται κυρίως στο ότι το τμήμα βόλεϊ εκείνες τις εποχές δεν ήταν ιδιαίτερα γνωστό στον κόσμο.

Ήταν αξιοπρεπέστατο από τα τέλη της δεκαετίας του 90 και μέχρι το 2014 σε ένα πολύ ισχυρό Πρωτάθλημα όπου ο 4ος ήταν ο ένας άτυπος Πρωταθλητης όταν Ηρακλής, Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός κυριαρχουσαν. Όμως δεν είχε την απήχηση και ούτε ο κόσμος ασχολούνταν ενεργά παρά μόνο μια χούφτα άνθρωποι.

Για αυτό και ανέφερα τη φράση ότι το βόλεϊ έχει μπει στην ασπρόμαυρη ζωή και καθημερινότητα. Για να τονίσω την απήχηση προς τον κόσμο. Σε καμία περίπτωση δε μειώνουμε την παρουσία της ομάδας τα προηγούμενα χρόνια και το τι πέτυχε εκείνα τα χρόνια.

Προς αυτή την κατεύθυνση όδευε ο χαρακτηρισμός που αναφέρθηκε. Κακά τα ψέματα ο κόσμος δεν είχε ιδέα για το τι γινόταν πριν το 2015. Άντε να άρχισε να ασχολείται λίγο παραπάνω την αγωνιστική περίοδο 2012-2013 με την κατάκτηση της 3ης θέσης και την περίοδο 2013-2014 με την υπόθεση της Ελληνικός Χρυσός (και αυτό για πολύ λίγο εάν αναλογιστούμε ότι ο κόσμος στη φάση των 8 του CEV Cup ήταν ελάχιστος). Πολλοί λίγοι άνθρωποι βρίσκονταν εκείνα τα χρόνια κοντά στην ομάδα και καταλάβαιναν την προσπάθεια. Για παράδειγμα εσύ, ο Μaezono και άλλοι παλιοί ξέρετε. Εγώ άρχισα να καταλαβαίνω από το 2008 και μετά (που τότε ασχολήθηκα) και ψάχνομαι να βρω πληροφορίες για τα προηγούμενα χρόνια. Κάποιος άλλος όμως αμφιβάλλω εάν θα γνωρίζει.

Όσο προς το υστερόγραφο, γενικά κάνουμε εκπομπές για τα τμήματα του μπάσκετ, του ποδοσφαίρου και του βόλεϊ. Και μάλιστα θα κάνουμε και για τον Α.Σ. λόγω και των εκλογών που έρχονται. Το ψάχνουμε να κάνουμε και για άλλα τμήματα, απλά ψάχνουμε τους ειδικούς προς αυτά.
Άβαταρ μέλους
PaokCuba4

Δημοσίευσηαπό Cylon-4 » Τετ 29 Μάιος 2024, 12:01

Αγαπητε Κουβανε, δεν χρειαζεστε καμμια υπερασπιση, γιατι απλουστατα δεν κατηγορησα κανεναν. :D

Απλα, επειδη εζησα απο κοντα εκεινα τα χρονια και το παραδοξο, η κατακτηση της 4ης θεσης να ισοδυναμει με πρωταθλημα,
ηθελα να το αναφερω.
Ηταν κατι αντιστοιχο, με το τωρινο μπασκετ, που αν βγεις τριτος, πισω απο τους γαβροβαζελους, ισοδυναμει με τιτλο.

Ενα παιχνιδι που με σημαδεψε παντως, ηταν ο τελικος κυπελλου με τον γαβρο στο παλε, το 1983, οπου ειχε 4500 κοσμο, αδιανοητο αριθμο για τον βολλεικο ΠΑΟΚ της εποχης
Cylon-4

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Τετ 29 Μάιος 2024, 13:07

Cylon-4 έγραψε:PS
Θα ηταν ωραιο, να κανετε κατι αντιστοιχο και για το γυναικειο τμημα και γιατι οχι, για ολα τα ομαδικα αθληματα του ΑΣ.

:pano:

Το είπαμε ήδη αυτό στο podcast! :mrgreen: Σήμερα θα ξεκινήσω να ετοιμάζω του μπάσκετ και θα μιλήσουμε και για τον ΑΣ σε ξεχωριστή εκπομπή.
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator

Δημοσίευσηαπό Cylon-4 » Τρί 04 Ιουν 2024, 12:20

Η καψουρα του "κουβανου", ο Ράμος, απο τον Αθλο Ορεστιαδας, στον ΟΦΗ.
Cylon-4

Δημοσίευσηαπό Cylon-4 » Τετ 05 Ιουν 2024, 09:53

Ο Γατσης στον Πηγασο Πολιχνης.
Καλη συνεχεια Τασο
:opaokara:
Cylon-4

Δημοσίευσηαπό miburosaito » Παρ 07 Ιουν 2024, 16:36

Τι μεταγραφαρες κάνει ο Μιλωνας??

Έχει γεμίσει με πουλέν η ομάδα του Ψάρρα 8-) :lol:
Άβαταρ μέλους
miburosaito

Δημοσίευσηαπό Cylon-4 » Παρ 07 Ιουν 2024, 16:53

Τον Ρασελ εννοεις?
Cylon-4

Δημοσίευσηαπό miburosaito » Παρ 07 Ιουν 2024, 17:13

Κυριως τους Ιαπωνες :D

Περιμένω να απολαύσουμε Ιαπωνικές άμυνες φέτος από τον Μίλωνα!

Εχω τρελαθεί πάλι με τις Γιαπωνέζες στο VNL φετος, είτε χάνουν είτε κερδίζουν, η μπάλα δεν πεφτει κάτω :lol:

Ο Ράσελ θα κάνει ζημιές από το σέρβις πάντως..
Άβαταρ μέλους
miburosaito

Δημοσίευσηαπό PaokCuba4 » Κυρ 09 Ιουν 2024, 17:49

Cylon-4 έγραψε:Η καψουρα του "κουβανου", ο Ράμος, απο τον Αθλο Ορεστιαδας, στον ΟΦΗ.

Πολύ "φθηνό" με θεωρείς και με στεναχωρείς πολύ αγαπητέ μου.

Οι καψούρες μου είναι τελείως διαφορετικές και ενός άλλου επιπέδου.

Εντούτοις, μπράβο στον Ο.Φ.Η. για την κίνηση, μιας και ελλείψει καλών λύσεων στην Ελληνικά αγορά θέλει να χτίσει κάτι αξιόλογο.
Άβαταρ μέλους
PaokCuba4

Δημοσίευσηαπό PaokCuba4 » Κυρ 09 Ιουν 2024, 18:10

miburosaito έγραψε:Τι μεταγραφαρες κάνει ο Μιλωνας??

Έχει γεμίσει με πουλέν η ομάδα του Ψάρρα 8-) :lol:

Έλα Νέα Σμύρνη. Ο Ταρνατώρος ψάχνει εκπρόσωπο Τύπου στο Μίλωνα. :lol:

miburosaito έγραψε:Κυριως τους Ιαπωνες :D

Περιμένω να απολαύσουμε Ιαπωνικές άμυνες φέτος από τον Μίλωνα!

Εχω τρελαθεί πάλι με τις Γιαπωνέζες στο VNL φετος, είτε χάνουν είτε κερδίζουν, η μπάλα δεν πεφτει κάτω :lol:

Ο Ράσελ θα κάνει ζημιές από το σέρβις πάντως..

Σίγουρα θα δούμε άμυνες και αθλητικότητα από τους Tανιγκούτσι και Γιαμαμότο, αλλά με εξαίρεση τον Γιαμαμότο, ο Βατάρου δεν αγωνίστηκε καθόλου στην Ιταλία. Επίσης θέλω να δω και πως θα προσαρμοστούν σε νέα δεδομένο. Ο Γιαμαμότο ίσως να προσαρμοστεί πιο γρήγορα, το λίμπερο θα θελήσει περισσότερο χρόνο.

Όσο για τον Ράσελ, σίγουρα θα είναι μια απειλή από το σερβίς (μιας και εκεί εστιάζει ο Μίλωνας, βλέπε Νανόπουλο, Πόλουγιαν, πιθανόν Χάκα και Γιαμαμότο), αλλά θα πω ότι πρόκειται για έναν αρκετά αλλοπρόσαλλο παίκτη. Σίγουρα έκανε πολύ καλές χρονιές στην Κορέα και στη Γαλλία το 2022/2023, αλλά φέτος στην Ταράντο έκανε μια μετριότατη χρονιά που με το ζόρι έμεινε στην κατηγορία. Κάτι που ήταν και έκπληξη μιας και υπήρχαν και παίκτες όπως ο Τζέντρικ (κεντρικός), ο Λάνζα (ακραίος), ο ντε Χάρο (πασαδόρος) και ο Γκουτιέρεζ (ακραίος).

Να δεχτώ ότι πήρε λιγότερο από τις μισές επιθέσεις σε σχέση με την παρουσία του στην Αραγκό (εκεί είχε συνολικά 995 προσπάθεις και στην Ταράντο 407 επιθέσεις), αλλά η αποτελεσματικότητά του έπεσε πολύ (από το 46% να είσαι στο 41% είναι ένα καλό καμπανάκι). Ενώ θέλω να δω πράγματα και στο μπλοκ.

Φαίνεται ότι θα γίνει μια καλή προσπάθεια από τον Μίλωνα, αλλά είμαι επιφυλακτικός στο πως θα παρουσιαστεί. Ειδικά τώρα που χτίζει καινούρια ομάδα στην κυριολεξία και πρέπει να πάρει πολλά περισσότερα από τους ακραίους και από τους κεντρικούς. Και εάν στους ακραίους υπάρχει μια δυνατότητα λόγω Νανόπουλου, στους κεντρικούς θα υπάρχει μεγάλο θέμα.
Άβαταρ μέλους
PaokCuba4

Δημοσίευσηαπό miburosaito » Κυρ 09 Ιουν 2024, 20:14

PaokCuba4 έγραψε:Έλα Νέα Σμύρνη. Ο Ταρνατώρος ψάχνει εκπρόσωπο Τύπου στο Μίλωνα. :lol:

Κάνε το κονέ και έρχομαι :lol:

Εχώ και Level 3 στα Ιαπωνικά πες στον πρόεδρο χαχα
Άβαταρ μέλους
miburosaito

Δημοσίευσηαπό miburosaito » Κυρ 09 Ιουν 2024, 20:25

Τον Ρασελ τον ειχα δει στο Κορεατικο μόνο, επομένως ομολογώ δεν ειναι και το καλύτερο δείγμα...

Παντώς στην Ελλάδα οι ομάδες με δυνατό σερβίς καταφέρνουν και έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο

Είναι τέτοιο το επίπεδο της υποδοχης στο πρωτάθλημα μας, που κάνει αμέσως διαφορα το σερβίς (εκτος αν έχεις τον Κουρνέτα χεχε..)

Θα πειστείς κι εσύ με τις εμφανίσεις των Γιαπωνέζων φετος, άπιστε Θωμά Κουβανέ :lol:

Haikyu της χώρας ο Μίλωνας χαχα

Πέρα από τη πλάκα, η παιδεία που έχουν οι Ιάπωνες στην άμυνα (και ειδικά τα λίμπερο) είναι ασύγκριτη με οποιαδήποτε άλλη σχολή στο κόσμο...

Είναι κοντά οι Κορεάτες και η Ταυλάνδη, αλλά όχι στο επίπεδο της Ιαπωνίας

Επομένως η αμυντική τους συμπεριφορά δεν θα είναι θέμα πιστεύω, τωρα με την υποδοχή θα δούμε πως θα τα πάνε..

Θέλει κι άλλα προσόντα η υποδοχή..

ΥΓ. Τελικά ρε συ μάθαμε τι έγινε με Ράπτη?
Άβαταρ μέλους
miburosaito

Δημοσίευσηαπό Maezono Masakiyo » Κυρ 09 Ιουν 2024, 20:34

Ποιον Ράσελ πήρε ο Μίλωνας. Εκείνον με το μουστάκι;
Maezono Masakiyo

Δημοσίευσηαπό Maezono Masakiyo » Κυρ 09 Ιουν 2024, 20:35

miburosaito έγραψε:
PaokCuba4 έγραψε:Έλα Νέα Σμύρνη. Ο Ταρνατώρος ψάχνει εκπρόσωπο Τύπου στο Μίλωνα. :lol:

Κάνε το κονέ και έρχομαι :lol:

Εχώ και Level 3 στα Ιαπωνικά πες στον πρόεδρο χαχα

Κουβανε έγω έχω το C1 Cervantes στα Ισπανικά. Κάνα κονέ θα ξηγηθείς;
Maezono Masakiyo

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Πρωτάθλημα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες