Συζήτηση για το ρόστερ, αποχωρήσεις κτλ (ποδόσφαιρο) ΙΙI

Συζήτηση για το έμψυχο υλικό της ομάδας

Re: Συζήτηση για το ρόστερ, αποχωρήσεις κτλ (ποδόσφαιρο) ΙΙI

Δημοσίευσηαπό Napoli4 » Παρ 24 Μαρ 2023, 14:00

Ερωτηθείς για τον ΠΑΟΚ της νέας σεζόν και το τι να περιμένει ο κόσμος:

«Πάνω κάτω τον ίδιο, με λίγες ποιοτικές προσθαφαιρέσεις. Σε γενικές γραμμές, αυτό που μπορώ να πω γιατί την ανάλυση θα την κάνει ο Ζοσέ Μπότο, είναι ότι του χρόνου θα είναι ο ίδιος ΠΑΟΚ με λίγες ποιοτικές προσθαφαιρέσεις. Συν – πλην ένας, δυο, αναφέρομαι στην ενδεκάδα. Υπάρχουν ποδοσφαιρικοί κανόνες τους οποίους σε γενικές γραμμές μπορείς να τους προβλέψεις. Ναι μπορεί να υπάρξουν και αποχωρήσεις ή προσθέσεις εκτός προγράμματος. Είναι αντίστοιχα πράγματα που δεν μπορείς να τα προβλέψεις.

Δεν γίνεται κάθε χρόνο να κάνεις πολλές αλλαγές. Χτίζεις μια ομάδα για να την διατηρείς στην κορυφή μια τριετία, με λίγες αλλαγές. Για παράδειγμα η διαδικασία της υπεραξίας δεν αλλάζει μέσα σε μια μέρα. Ο Κουλιεράκης του περασμένου καλοκαιριού έχει διαφορετική τιμή από τον σημερινό. Θα έχει επίσης διαφορετική τιμή από τον Κουλιεράκη της επόμενης χρονιάς. Είναι μια διαδικασία που την χτίζεις.

Μιλήσαμε και για αυτάρκεια. Αυτάρκεια δεν σημαίνει μεροδούλι μεροφάι. Ας πούμε ότι ο ΠΑΟΚ πουλάει όλους τους παίκτες του και παίρνει 50 εκατομμύρια. Τους ίδιους του χρόνου μπορεί να τους δώσει 80 και σε 2 χρόνια 100 εκατομμύρια. Δηλαδή δεν είναι ότι πουλάω φέτος έναν παίκτη, να πάρω κάποιον φθηνότερο, για να λέω ότι επιδιώκω την αυτάρκεια. Όταν το είπε ο Ιβάν Σαββίδης είχε στο μυαλό του αυτό. Επειδή αυτή η έννοια έχει παρεξηγηθεί. Πουλώντας τους ποδοσφαιριστές στην κατάλληλη στιγμή και τιμή, εξασφαλίζεις τα έσοδα που θα σε βοηθήσουν να έχεις αυτάρκεια. Παράλληλα όμως θα έχεις και μια ομάδα που θα κάνει πρωταθλητισμό για χρόνια».

----------------------------------------------

Λίγες προσθαφαιρέσεις
1-2 παίκτες εντεκάδας
Χωρίς διάθεση για πωλήσεις στην παρούσα φάση.

Αν πόνταρα τα λεφτά μου για τις μεταγραφές της ομάδας θα έλεγα:
- Πανωραφάτο βασικό χαφ με το συμβόλαιο του Κούρτιτς, εδώ από την αρχή της προετοιμασίας
- Αριστερό μπακ και μεσοεπιθετικός, ρολίστες, με συμβόλαια 400-600Κ. Παίκτες επιπέδου Ράφα-Σάστρε-Μπράντον
- Αναμονή για Ντάντας όσο χρειαστεί, αλλιώς προσθήκη παίκτη ίδιας φιλοσοφίας στη θέση του (ρολίστας με προοπτικές για βασικός)
- Ερωτηματικό ο επιθετικός του εκατομμυρίου. Προσθήκη από την αρχή αν φύγει ο Ολιβέιρα, αλλιώς προσθήκη μετά την εξασφάλιση ομίλων.
La vita degli ultras si sà, conosce soltanto due legge, coerenza e mentalità
Κι αν στην ζωή αλλάξαν όλα...
Άβαταρ μέλους
Napoli4
 
Δημοσιεύσεις: 7703
Εγγραφή: Δευτ 15 Φεβ 2010, 21:15

Re: Συζήτηση για το ρόστερ, αποχωρήσεις κτλ (ποδόσφαιρο) ΙΙI

Δημοσίευσηαπό Mitsospaoki4 » Παρ 24 Μαρ 2023, 14:25

Πάνω κάτω εκεί τείνω και εγώ και το ανέλυσα πιο πάνω.

Το υλικό είναι καλο σε γενικές γραμμές , απλώς χρειάζεται κάποιες πινελιές για να πάρεις το κάτι παραπάνω.

Πιστεύω πως και στην διοίκηση έτσι το βλέπουν
Άβαταρ μέλους
Mitsospaoki4
 
Δημοσιεύσεις: 10859
Εγγραφή: Δευτ 21 Μάιος 2018, 12:53
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη - Βολος

Re: Συζήτηση για το ρόστερ, αποχωρήσεις κτλ (ποδόσφαιρο) ΙΙI

Δημοσίευσηαπό gika » Παρ 24 Μαρ 2023, 14:31

Δεξί μπακ; Αν με το καλό φύγει ο Κετζιόρα θέλουμε οπωσδήποτε παίκτη για την θέση. Ραφα είναι σε ένα μέτριο επίπεδο, Σάστρε-Λύρατζης ένα σκαλί πιο κάτω, Τσαούσης πολλά σκαλιά πιο κάτω και ο Αντρέ σχεδόν παρελθόν. Θέλουμε σίγουρα βασικό δεξί μπακ, και αν όχι βασικό αριστερό, έναν μικρό με προοπτική να ξεπεράσει τον Ράφα μέσα σε κανέναν χρόνο. Τσαούσης για ΠΑΟΚ Β
Άβαταρ μέλους
gika
 
Δημοσιεύσεις: 17207
Εγγραφή: Δευτ 28 Ιαν 2008, 15:52
Τοποθεσία: Λονδίνο

Re: Συζήτηση για το ρόστερ, αποχωρήσεις κτλ (ποδόσφαιρο) ΙΙI

Δημοσίευσηαπό Montrealiotis » Παρ 24 Μαρ 2023, 14:54

Δεν νομίζω ότι ο Σαστρε είναι κατω από Ράφα, αντίθετα είναι αρκετά πιο πάνω.
Αφού έλυσε τα ψυχολογικά είναι το ίδιο καλός ή και καλύτερος από όταν είχε πρώτοέρθει.
Ο Ράφα Σοαρες είναι ένας μέτριος παίκτης με καλή σέντρα μόνο. Όλη την χρόνια είχαμε τρύπα από αριστερά, επιθετικά εκτός από σέντρα δεν έχει τίποτα άλλο, αργος ειναι, aggressive δεν είναι… έστρωσε τώρα γιατί απλά το σύστημα Λουτσεσκου τον προστατεύει με τέτοιον τρόπο.

Ακόμα και ο Λυρατζής, από δεξιά, δίνει περισσότερα πράγματα από τον Ράφα.
Άβαταρ μέλους
Montrealiotis
 
Δημοσιεύσεις: 2676
Εγγραφή: Κυρ 19 Απρ 2020, 20:20

Re: Συζήτηση για το ρόστερ, αποχωρήσεις κτλ (ποδόσφαιρο) ΙΙI

Δημοσίευσηαπό giapas » Παρ 24 Μαρ 2023, 16:02

Οι άλλοι έχουν βαφτίσει βασικούς παικταράδες κάτι Ρότα, Κότσιρες και εμείς με Τσαούση - Λύρατζη ψαχνόμαστε να πάρουμε 10 μπακ.

Πιστεύω ότι με αυτό το δίδυμο έχουμε κλείσει για την επόμενη 5αετια.
giapas
 
Δημοσιεύσεις: 9437
Εγγραφή: Τρί 26 Ιαν 2010, 10:49

Re: Συζήτηση για το ρόστερ, αποχωρήσεις κτλ (ποδόσφαιρο) ΙΙI

Δημοσίευσηαπό Darkm4n » Παρ 24 Μαρ 2023, 17:09

gika έγραψε:Δεξί μπακ; Αν με το καλό φύγει ο Κετζιόρα θέλουμε οπωσδήποτε παίκτη για την θέση. Ραφα είναι σε ένα μέτριο επίπεδο, Σάστρε-Λύρατζης ένα σκαλί πιο κάτω, Τσαούσης πολλά σκαλιά πιο κάτω και ο Αντρέ σχεδόν παρελθόν. Θέλουμε σίγουρα βασικό δεξί μπακ, και αν όχι βασικό αριστερό, έναν μικρό με προοπτική να ξεπεράσει τον Ράφα μέσα σε κανέναν χρόνο. Τσαούσης για ΠΑΟΚ Β

:arrow: Καπως ετσι
''Δούλευε στην σιωπή και άσε την κατάκτηση τίτλων να κάνει θόρυβο''
Άβαταρ μέλους
Darkm4n
 
Δημοσιεύσεις: 3326
Εγγραφή: Πέμ 01 Δεκ 2016, 02:49
Τοποθεσία: MyShadow disappears somewhere in Western-Macedonia

Re: Συζήτηση για το ρόστερ, αποχωρήσεις κτλ (ποδόσφαιρο) ΙΙI

Δημοσίευσηαπό Γερασίμου » Παρ 24 Μαρ 2023, 17:34

Ο Σάστρε που βλέπουμε εδώ και 2,5 μήνες μαζί με τον Λύρατζη είναι ένα εξαιρετικό δίδυμο στην θέση του δεξιού μπακ. Πολύ καλύτεροι και οι δύο από κάτι Ρότα, Κώτσιρα και Βαγιαννίδη που οι κάτω μς τους έκαναν Καφού, Άλβες και Καρβαχάλ.
Για αριστερό μπακ, σίγουρα θέλουμε κάτι σαφώς καλύτερο από τον τίμιο, αλλά μέτριο ειδικά αμυντικά, Ράφα.
Γερασίμου
 
Δημοσιεύσεις: 4977
Εγγραφή: Δευτ 04 Οκτ 2010, 11:58

Re: Συζήτηση για το ρόστερ, αποχωρήσεις κτλ (ποδόσφαιρο) ΙΙI

Δημοσίευσηαπό ΠΟΡΚΥ-5 » Κυρ 26 Μαρ 2023, 16:46

Μετά τον 27,5 ετών Ολλανδό χαφ Μπρανκο Φαν Ντεν Μπουμεν ( https://www.transfermarkt.com/branco-va ... ler/203938 ) της Τουλούζ, ο ΠΑΟΚ βρίσκεται σε συζητήσεις με την Νις, για την παραχώρηση του σχεδόν 25 ετών Γάλλου μεσοεπιθετικου Αλέξις Κλοντ Μορίς ( https://www.transfermarkt.com/alexis-cl ... ler/384593 ), ο οποίος φέτος αγωνίζεται ως δανεικός στη Λανς. Μπορείτε να δείτε εδώ ( https://www.google.com/url?sa=t&source= ... Hd2PUeK85q ) στιγμιότυπα από το παιχνίδι του...
ΠΟΡΚΥ-5
Official Paokmania's Papatzis
 
Δημοσιεύσεις: 982
Εγγραφή: Τρί 17 Φεβ 2015, 17:59

Re: Συζήτηση για το ρόστερ, αποχωρήσεις κτλ (ποδόσφαιρο) ΙΙI

Δημοσίευσηαπό Maxpaok » Κυρ 26 Μαρ 2023, 17:47

Εγώ θέλω έναν έτοιμο παίκτη στην θέση του Καντουρι.
Μια χαφαρα γρήγορη, ψηλό, να τρέχει, να κόβει, να δίνει την μπάλα με ακρίβεια στα 15 μέτρα. Όχι παραπάνω.
Όλοι οι άλλοι εδώ, οι ίδιοι.
Αυτά θέλω, εγώ.
Maxpaok
 
Δημοσιεύσεις: 1925
Εγγραφή: Παρ 07 Μάιος 2021, 12:57

Re: Συζήτηση για το ρόστερ, αποχωρήσεις κτλ (ποδόσφαιρο) ΙΙI

Δημοσίευσηαπό Jairo » Κυρ 26 Μαρ 2023, 18:46

Η πιό σημαντική μεταγραφή που χρειάζεται η ομάδα είναι μία. Όλα τα άλλα καλύπτονται.
Φέρτε γαμάτο ΦΟΡ και αφήστε τις μετριότητες να πάνε στο καλό.Όλο τα μπάτζετ για φόρ κύριε Μπότο. Λούτσε, άσε τα γερόντια να φύγουν επιτέλους...έχει και καλύτερους.
agent of shield
Άβαταρ μέλους
Jairo
 
Δημοσιεύσεις: 1545
Εγγραφή: Δευτ 31 Αύγ 2015, 22:33
Τοποθεσία: >>>

Re: Συζήτηση για το ρόστερ, αποχωρήσεις κτλ (ποδόσφαιρο) ΙΙI

Δημοσίευσηαπό Χωρικός » Κυρ 26 Μαρ 2023, 19:45

Πόρκυ είδες λίγο λιακάδα, άλλαξε και η ώρα και έπιασες δουλειά νωρίς νωρίς φέτος!!!
Πάντως, πού τους βρίσκεις βρε άτιμε!!!
Άβαταρ μέλους
Χωρικός
 
Δημοσιεύσεις: 3202
Εγγραφή: Τρί 26 Ιαν 2010, 10:49

Re: Συζήτηση για το ρόστερ, αποχωρήσεις κτλ (ποδόσφαιρο) ΙΙI

Δημοσίευσηαπό renegade » Κυρ 26 Μαρ 2023, 19:54

Maxpaok έγραψε:Εγώ θέλω έναν έτοιμο παίκτη στην θέση του Καντουρι.
Μια χαφαρα γρήγορη, ψηλό, να τρέχει, να κόβει, να δίνει την μπάλα με ακρίβεια στα 15 μέτρα. Όχι παραπάνω.
Όλοι οι άλλοι εδώ, οι ίδιοι.
Αυτά θέλω, εγώ.

Δηλαδή με λίγα λόγια η ακρίβεια της πάσας του να είναι μικρότερη από την διάμετρο του κύκλου της μεσαίας γραμμής
Σε ένα φόρουμ καλώς ή κακώς δεν υπάρχει καν δημοκρατία
Άβαταρ μέλους
renegade
 
Δημοσιεύσεις: 14444
Εγγραφή: Κυρ 27 Ιαν 2019, 12:49

Re: Συζήτηση για το ρόστερ, αποχωρήσεις κτλ (ποδόσφαιρο) ΙΙI

Δημοσίευσηαπό Maxpaok » Κυρ 26 Μαρ 2023, 20:27

Εντάξει είμαι φειδωλος στις απαιτήσεις αλλά μην με αδικεις τόσο....
Φίλε, με τις τόσες μετριότητες που ήρθαν τα τελευταία έτη, τώρα έχω μετριάσει τις επιθυμίες μου.
Εξάλλου χαφ, αθλητικό, να μαρκάρει, να τριπλαρει, να πηδάει, να έχει σαρανταρες μπαλιές, να πατάει περιοχή, δεν περνάει από Τούμπα....
Maxpaok
 
Δημοσιεύσεις: 1925
Εγγραφή: Παρ 07 Μάιος 2021, 12:57

Re: Συζήτηση για το ρόστερ, αποχωρήσεις κτλ (ποδόσφαιρο) ΙΙI

Δημοσίευσηαπό Napoli4 » Κυρ 26 Μαρ 2023, 20:33

Με Ντουγκλας, Σβαμπ, Νταντας (αν μείνει) έχουμε ένα πολύ καλό κέντρο.
Σημαντικό αυτός που θα έρθει να μπορεί να παίξει με όλους.

Δηλαδή θέλουμε κάποιον γρήγορο για να καλύπτει τις αδυναμίες του Σβαμπ, δυνατό και ικανό αμυντικά (για να καλύπτει τις αδυναμίες του Νταντας) και με προωθήσεις γιατι ο Αουγκούστο παίζει πιο πίσω.

Ή αλλιώς με λίγα λόγια έναν πιο γρήγορο Σβαμπ. Πιστεύω υπάρχουν τέτοιοι παίκτες, ο Ιταλός της Κάλιαρι που είχε ακουστεί ήταν τέτοιου στυλ.
La vita degli ultras si sà, conosce soltanto due legge, coerenza e mentalità
Κι αν στην ζωή αλλάξαν όλα...
Άβαταρ μέλους
Napoli4
 
Δημοσιεύσεις: 7703
Εγγραφή: Δευτ 15 Φεβ 2010, 21:15

Re: Συζήτηση για το ρόστερ, αποχωρήσεις κτλ (ποδόσφαιρο) ΙΙI

Δημοσίευσηαπό renegade » Κυρ 26 Μαρ 2023, 20:51

Ο Λουτσέσκου έχει δείξει τι χαφ προτιμάει και ποιες είναι οι προτεραιότητες του στα χαρακτηριστικά των παικτών.
Σε ένα φόρουμ καλώς ή κακώς δεν υπάρχει καν δημοκρατία
Άβαταρ μέλους
renegade
 
Δημοσιεύσεις: 14444
Εγγραφή: Κυρ 27 Ιαν 2019, 12:49

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Roster

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: astral, Napoli4, PAOK_Antarctica και 5 επισκέπτες

cron