FIFA World Cup Qatar 2022

Θέματα που αφορούν την αθλητική επικαιρότητα, άλλες ομάδες και όχι μόνο!

Re: FIFA World Cup Qatar 2022

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Κυρ 04 Δεκ 2022, 22:18

3-0 οι Άγγλοι, δύσκολα πλέον οι Σενεγαλέζοι...
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 89220
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: FIFA World Cup Qatar 2022

Δημοσίευσηαπό kataramenos5 » Κυρ 04 Δεκ 2022, 22:18

Γιατι τοσο χαλια η Σενεγαλη?
ΣΗΚΩΘΕΙΤΕΕΕ
Άβαταρ μέλους
kataramenos5
 
Δημοσιεύσεις: 26522
Εγγραφή: Δευτ 04 Οκτ 2010, 08:50

Re: FIFA World Cup Qatar 2022

Δημοσίευσηαπό john4serres » Κυρ 04 Δεκ 2022, 22:27

Τι παικταράς είναι αυτός ο Bellingham.
Μικρότερος του Κωνσταντέλια για λίγους μήνες btw.
supporters - not customers
Άβαταρ μέλους
john4serres
 
Δημοσιεύσεις: 29781
Εγγραφή: Σάβ 07 Φεβ 2009, 12:00

Re: FIFA World Cup Qatar 2022

Δημοσίευσηαπό tolis01 » Κυρ 04 Δεκ 2022, 22:31

gk.box16 έγραψε:
CCCP έγραψε:Nαι ο Μαραντονα ειναι υπερτιμιμενος γιατι το ποσο καλος ηταν δεν ειναι αναλογο του μυθου του, οχι οτι δεν ηταν παικταρας φυσικα. Ολος ο μυθος γυρω απο το Μαραντονα ειναι στημενος πανω στο μουντιαλ του 86, επειδη τοτε δεν υπηρχε πολυ μπαλα στην τηλεωραση και το μουντιαλ εφτιαχνε μυθους.

Αυτο που με ενοχλει ειναι αυτοι που τον βαζουν ακομα και ως καλυτερο της ιστοριας του ποδοσφαιρου το οποιο για μενα ειναι προσβολη στην ιστορια του ποδοσφαιρου και τους θρυλους του και ιεροσυλια να τον συγκρινεις με παικτες οπως ο Πελε και ο Μεσσι η ακομα και παικτες οπως ο Κρουφ που ειχαν ΤΕΡΑΣΤΙΟ impact σε ολο το συγχρονο ποδοσφαιρο.

Οσο για βιντεο, υπαρχουν τα ΠΑΟΚ-Ναπολι και Ναπολι-ΠΑΟΚ να δει κανεις. 180 λεπτα με καποιον ΠΑΟΚ και ο μαραντονα δεν εκανε απολυτος τιποτα. Και μη μου πει κανεις οτι δεν ηταν στο peak του τοτε ο μαραντονα η οτι ηταν Η ομαδαρα ο τοτε ΠΑΟΚ.



Το Μουντιάλ του 86 είχε απίστευτη τηλεθέαση στην Ελλάδα.
Το έδειξε η ΕΡΤ και όλοι ήταν καρφωμένοι στις τηλεοράσεις .
Τότε δεν βλέπαμε τόσους πολλούς αγώνες champions League, Europa League κλπ ούτε καν Α Εθνική σε τηλεοπτική μετάδοση .
Οπότε υπήρχε μεγάλη επιθυμία από όλους να δουν Μουντιάλ.


Τον Μαραντόνα τον έχω παρακολουθήσει ζωντανά από το 89 μέχρι το 91 και ναι ήταν και είναι ο καλύτερος ποδοσφαιριστής που έχω δει στην μέχρι τώρα ζωή μου.

... Είμαι φανατικός οπαδός του Μέσσι αλλά σαν τον Μαραντόνα που έπαιρνε την οποιαδήποτε ομάδα του από το χεράκι και την οδηγούσε στην νίκη δεν.
Βέβαια άλλες εποχές τότε αλλά και πάλι..


Με εμάς πέταξε την ασίστ στον Καρέκα από το πουθενά ο Ντιέγκο κ εκεί που χορεύαμε δεν καταλάβαμε σχεδόν καν γιατί πήγαμε σέντρα. Τεσπα απόψεις.
Βλέπαμε μπάλα κ τότε, απλά δεν είχε υπερέκθεση.
Το 86 το θυμάμαι κι εγώ είχε ματσάρες. Στους Ομίλους η ΕΣΣΔ κ η Βραζιλία ζωγράφιζαν. Την ΕΣΣΔ την πέταξε έξω ένας ανεκδιήγητος σουηδός ρέφερι στο παιχνίδι νοκάουτ με Βέλγιο που έκανε όργια.
Θυμάμαι κάποια παιχνίδια ήταν 2 το πρωί κ είχε πέσει σύρμα στη Σαλονίκη για σεισμό, η μάνα μου κατέβηκε κάτω κι εγώ με τον πατέρα μου βλέπαμε μπάλα 8-)
Και το 3ήμεο του Αγ Πνεύματος (είχαμε παέι Πήλιο) έπεσε στη φάση των 8 με τις ματσάρες Αργεντινή-Αγγλία και Βραζιλία-Γαλλία στα 2,5χλμ της Γουαδαλαχάρα στα πέναλτυ. Ακόμα ο πατέρας μου αναπολεί αυτά τα 2 παιχνίδια σαν back 2 back εμπειρία (σε ταβέρνα στην πλατεία Πορταριάς).
Στους 4 η Γερμανία πέρασε χαλαρά τους ξεθεωμένους από τα 120+ λεπτά Γάλλους.

Άλλος παιχταράς που πήρε την ομάδα του κυιολεκτικά από το χεράκι ήταν ο Ζιζού το 2006. ΑΡΧΟΝΤΙΚΟΣ
Λοιπὴ δ' ἐστὶ τῆς Εὐρώπης ἥ τε Μακεδονία καὶ τῆς Θρᾴκης τὰ συνεχῆ [ τα]ύτῃ μέχρι Βυζαντίου καὶ ἡ Ἑλλὰς καὶ αἱ προσεχεῖς νῆσοι.Ἔστι μὲν οὖν Ἑλλὰς καὶ ἡ Μακεδονία· ... Εἶτα μετ' ὀλίγα μέμνηται Κυψέλων καὶ τοῦ Ἕβρου ποταμοῦ.Καταγράφει δὲ καί τι σχῆμα παραλληλόγραμμον,ἐν ᾧ ἡ σύμπασα Μακεδονία ἐστίν.
Άβαταρ μέλους
tolis01
 
Δημοσιεύσεις: 6096
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 14:22
Τοποθεσία: Franconia

Re: FIFA World Cup Qatar 2022

Δημοσίευσηαπό nunies4 » Δευτ 05 Δεκ 2022, 00:39

Τεράστιος Ζιζου αλλά από το χεράκι είναι λίγο υπερβολή για μια ομάδα που στο ρόστερ της είχε την αφρόκρεμα του παγκόσμιου ποδοσφαίρου εκείνη την εποχή.
Τουράμ, Αμπιντάλ, Βιεϊρά, Μακελελέ, Ριμπερί, Ανρί.

Και αυτή είναι η πραγματική διαφορά με το Μέσι και την προσδοκία που έχει όλος ο πλανήτης από τον κοντό εδώ και 15+ χρόνια για να κατακτήσει ένα μουντιάλ. Προσδοκία που γεννάται κατά αποκλειστικότητα από το πόσο αδιανόητος ποδοσφαιριστης είναι ο ίδιος.
Γιατί καθαρά αντικειμενικά το ρόστερ της Αργεντινής αυτά τα 16 χρόνια είναι ένα μέτριο ρόστερ με παίκτες που κανένας στις ομάδες τους δεν ήταν πρώτο βιολί. Μοναδική εξαίρεση για λίγο διάστημα ο Αγκουερο.
Αλλά ακριβώς λόγω του μεγαλείου του Μέσι ο πολύς κόσμος θεωρεί τεράστια αποτυχια αν δεν κατακτήσει ένα μουντιάλ.
Λες και υπήρξε ποτέ ομάδα στην ιστορία του θεσμού που το πήρε με μέτριο ρόστερ. ΚΑΜΙΑ. Ούτε η Αργεντινή του Ντιέγκο.
Άβαταρ μέλους
nunies4
 
Δημοσιεύσεις: 11677
Εγγραφή: Τρί 20 Ιούλ 2021, 08:06

Re: FIFA World Cup Qatar 2022

Δημοσίευσηαπό giliopoulos » Δευτ 05 Δεκ 2022, 01:25

Δεν μπορω να τα ακουω διαβαζω αυτα με τα χερακια.
Κανενας παικτης στο συγχρονο ποδοσφαιρο δεν παιρνει καμια ομαδα απο το χερακι.
Μπορει να ειναι ο σταρ αλλα η ομαδα για να κερδισει πρεπει να εχει αλλα 10 ελαφια μεσα το 2022..
gk.box16 έγραψε:Τον Μαραντόνα τον έχω παρακολουθήσει ζωντανά από το 89 μέχρι το 91 και ναι ήταν και είναι ο καλύτερος ποδοσφαιριστής που έχω δει στην μέχρι τώρα ζωή μου.
Έχω δει ζωντανά Γκούλιτ, Βαν Μπάστεν, Στοιτσκοφ, Ρομάριο, Μπάτζιο, Λόταρ Ματέους,Μαντσίνι, Καναβάρο, Χάτζι κλπ καθώς και τους νεώτερους Ρονάλντο, Μέσσι.
Είμαι φανατικός οπαδός του Μέσσι αλλά σαν τον Μαραντόνα που έπαιρνε την οποιαδήποτε ομάδα του από το χεράκι και την οδηγούσε στην νίκη δεν.
Βέβαια άλλες εποχές τότε αλλά και πάλι..


Η οποιαδηποτε ομαδα ποια ειναι?
Στη Ναπολι επαιζε ουσιαστικα ενω εκανε 2 χρονιες μπαρτσα και μια σεβιλη.
Το λες σαν να επαιξε σε 5 ομαδες και να πηρε 15 νταμπλ..

Αν σε κατι μπορω να συμφωνησω ειναι οτι βλεποντας μαραντονα, η διαφορα του με οποιονδηποτε αλλον παικτη της εποχης του ΣΤΗΝ ΑΚΜΗ ΤΟΥ ηταν πολυ μεγαλυτερη απο οποιονδηποτε αλλον παικτη.
Συγκρισεις πολυ δυσκολα να γινουν, διαφορετικες εποχες.
Επισης πολυ αμφιβαλλω για το ποσοι εχουν δει πραγματικα πολλα ματς της ναπολι για να κρινουν.
giliopoulos
 
Δημοσιεύσεις: 2088
Εγγραφή: Τρί 24 Δεκ 2013, 18:06

Re: FIFA World Cup Qatar 2022

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Δευτ 05 Δεκ 2022, 08:36

Μέχρι τώρα πάντως στα νοκ άουτ οι τερματίσαντες πρώτοι στον όμιλό τους εξασφάλισαν την πρόκριση σχετικά εύκολα. Για να δούμε τι θα γίνει σήμερα και αν οι Ασιάτες (ειδικά η Ιαπωνία) μπορούν να κάνουν την έκπληξη.
17:00 Ιαπωνία - Κροατία
21:00 Βραζιλία - Ν. Κορέα
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 89220
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: FIFA World Cup Qatar 2022

Δημοσίευσηαπό john4serres » Δευτ 05 Δεκ 2022, 11:46

Πάμε ρε Ιάπωνες!
supporters - not customers
Άβαταρ μέλους
john4serres
 
Δημοσιεύσεις: 29781
Εγγραφή: Σάβ 07 Φεβ 2009, 12:00

Re: FIFA World Cup Qatar 2022

Δημοσίευσηαπό Totem_pk » Δευτ 05 Δεκ 2022, 13:38

Ότι και να λέμε ο Μεσι είναι κατι ποδοσφαιρικά αδιανόητο. Ειδικά στην ακμή του. Και ξύλο έφαγε και με ομάδες τεράστιες έπαιξε αντίπαλος και ότι θέλετε. Και το έκανε για 16-17 χρόνια σχεδόν κάθε χρόνο.
Τέτοια συνέπεια από παίκτη δεν υπήρξε και ούτε είναι εύκολο να ξαναυπαρξει. Αυτός και ο αχώνευτος Ρονάλντο.
Χρονιές αλά μεσι έκανε και ο Σαλάχ για παράδειγμα. Μια δυο.
Είναι πραγματικά κρίμα που δεν είχε όλο αυτό το διάστημα κάποιους 1-2 ακόμη πολύ καλούς παίκτες να κάνει πάρτυ και με την εθνική του. Όσο σκέφτομαι εκείνο με το κοτσιδακι στον τελικό του Μουντιάλ που δεν κατάφερε να κάνει εκείνο το γκολ τόσο με πιάνουν τα νεύρα μου. Έναν Κανιγια ρε παιδί μαζί με αγκουερο.
Σήμερα και η χειρότερα ποδοσφαιρικά ομάδα τρέχει αδιάλειπτα μαρκάρει κλπ κλπ. Αδιάκοπα και με 5 αλλαγές. Τιν καιρό του Ντιεγκο οι ομάδες τα φτύναν γρήγορα.
Τεσπα. Πραγματικά σύφιλιαστικά προχτές βλέποντας Αργεντινή και εκείνον τον Μαρτίνεθ να μην τελειώνει μια μαμημενη φάση.
Totem_pk
 
Δημοσιεύσεις: 7567
Εγγραφή: Τετ 21 Αύγ 2019, 10:59

Re: FIFA World Cup Qatar 2022

Δημοσίευσηαπό john4serres » Δευτ 05 Δεκ 2022, 13:40

O Ολιβιέ Ζιρού έγραψε ιστορία αφού πλέον είναι ο πρώτος σκόρερ των "τρικολόρ" με 52 γκολ.
Μέχρι να έρθει η σειρά του Κιλιάν Εμπαπέ (33)
supporters - not customers
Άβαταρ μέλους
john4serres
 
Δημοσιεύσεις: 29781
Εγγραφή: Σάβ 07 Φεβ 2009, 12:00

Re: FIFA World Cup Qatar 2022

Δημοσίευσηαπό renegade » Δευτ 05 Δεκ 2022, 13:49

Τεράστιος ο Μέσι...ίσως ο κορυφαίος όλων των εποχών αλλά αυτά που έκανε ο Ροναλντίνιο στα καλά του στην Μπαρτσελόνα δεν περιγράφονται με λόγια
Σε ένα φόρουμ καλώς ή κακώς δεν υπάρχει καν δημοκρατία
Άβαταρ μέλους
renegade
 
Δημοσιεύσεις: 14072
Εγγραφή: Κυρ 27 Ιαν 2019, 12:49

Re: FIFA World Cup Qatar 2022

Δημοσίευσηαπό Totem_pk » Δευτ 05 Δεκ 2022, 15:57

Καλά ο Ρόνι δεν ανήκει στην κατηγορία ποδόσφαιρο. Ανήκει στην κατηγορία μαγεία. Δεν θα ξεχάσω αγώνα τσλ που έξω από την περιοχή πατά την μπάλα σαν αποτσίγαρο κάτω και μετά βλέπεις την μπάλα στα δίχτυα. Τι έγινε στο ενδιάμεσο ούτε εγώ ούτε οι αμυντικοί κατάλαβαν
Γκανταλφ σκέτος.
Τι παικτουρα.
Totem_pk
 
Δημοσιεύσεις: 7567
Εγγραφή: Τετ 21 Αύγ 2019, 10:59

Re: FIFA World Cup Qatar 2022

Δημοσίευσηαπό nunies4 » Δευτ 05 Δεκ 2022, 16:39

To αδιανοητο του Μεσι εκτος απο το οτι εχει διαλυσει καθε στατιστικο οντας ο κορυφαιος η εκ των απολυτως κορυφαιων σε 3 κατηγοριες οπως σκορερ, δημιουργος (ασιστ), ντριμπλερ (πραγμα ασυλληπτο να ειναι καποιος και στα 3 στην κορυφη) ειναι ακριβως αυτο που περιεγραψες. Η διαρκεια.
Καποτε ο Βαλντανο (που και αν ειχε λογο να υποστηριζει τον Ντιεγκο) ειχε πει οτι αυτα που εκανε ο Ντιεγκο το καλοκαιρι του 86 για 15 μερες και τον ερωτευτηκε ολος ο πλανητης και 2 ακομα γεματες σεζον με την Ναπολι, ο Μεσι τα κανει αδιακοπα εδω και 17 χρονια. Χρονο με το χρονο.
Άβαταρ μέλους
nunies4
 
Δημοσιεύσεις: 11677
Εγγραφή: Τρί 20 Ιούλ 2021, 08:06

Re: FIFA World Cup Qatar 2022

Δημοσίευσηαπό tolis01 » Δευτ 05 Δεκ 2022, 16:45

nunies4 έγραψε:Τεράστιος Ζιζου αλλά από το χεράκι είναι λίγο υπερβολή για μια ομάδα που στο ρόστερ της είχε την αφρόκρεμα του παγκόσμιου ποδοσφαίρου εκείνη την εποχή.
Τουράμ, Αμπιντάλ, Βιεϊρά, Μακελελέ, Ριμπερί, Ανρί.
.....
Λες και υπήρξε ποτέ ομάδα στην ιστορία του θεσμού που το πήρε με μέτριο ρόστερ. ΚΑΜΙΑ. Ούτε η Αργεντινή του Ντιέγκο.


Συμφωνώ, ΑΛΛΑ είχαν όλοι αυτοί άθλιο 1ο γύρο και τους ε'χιε κάνε κι ο βλαξ βυσματίας ο Ντομενέκ ανω κατω. Φαινόταν που δεν γούσταραν κ πολύ. Μέχρι που τους μάζωξε ο μέγας Ζιζού πριν τον αγώνα των 16 με την ανερχόμενη υπερδύναμη Ισπανία κ τέρμα τα δίφραγκα.
Καθάρισαν σαν αυγό τους Ισπανούς, με Ζιζού να περναέι όποιον γούσταρε στο 3ο (τον έλεγαν παπού)
Με Βραζιλία έκανε ΑΥΤΟΣ επίδειξη jogo bonito
Στους 4 με Πορτογαλία το κάρφωσε
Τελικό και το έχωσε και θα έβαζε κ άλλο αν δεν το έσωζε ο άλλος γίγας Μπουφόν.

Όντως, κ στο Μεξικό, με Βαλντάνο, Μπουρσουσαγα έπαιζαν μπροστά...
Λοιπὴ δ' ἐστὶ τῆς Εὐρώπης ἥ τε Μακεδονία καὶ τῆς Θρᾴκης τὰ συνεχῆ [ τα]ύτῃ μέχρι Βυζαντίου καὶ ἡ Ἑλλὰς καὶ αἱ προσεχεῖς νῆσοι.Ἔστι μὲν οὖν Ἑλλὰς καὶ ἡ Μακεδονία· ... Εἶτα μετ' ὀλίγα μέμνηται Κυψέλων καὶ τοῦ Ἕβρου ποταμοῦ.Καταγράφει δὲ καί τι σχῆμα παραλληλόγραμμον,ἐν ᾧ ἡ σύμπασα Μακεδονία ἐστίν.
Άβαταρ μέλους
tolis01
 
Δημοσιεύσεις: 6096
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 14:22
Τοποθεσία: Franconia

Re: FIFA World Cup Qatar 2022

Δημοσίευσηαπό john4serres » Δευτ 05 Δεκ 2022, 17:45

Japan 1-0 στο 43', Maeda
supporters - not customers
Άβαταρ μέλους
john4serres
 
Δημοσιεύσεις: 29781
Εγγραφή: Σάβ 07 Φεβ 2009, 12:00

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αθλητικά-Αγωνιστικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες