Αριστείδης Λυκογιάννης

Συζήτηση για το έμψυχο υλικό της ομάδας

Re: Αριστείδης Λυκογιάννης

Δημοσίευσηαπό Dimg4 » Δευτ 05 Δεκ 2022, 00:54

Ιάσονας έγραψε:Προκλητικός με Τσιακμα


Πολυ καλα εκανε. Ο Τσιακμας μετα μπηκε σε τουρμπο mode και ταρακουνηθηκε.
Dimg4
 

Re: Αριστείδης Λυκογιάννης

Δημοσίευσηαπό palok » Δευτ 05 Δεκ 2022, 09:42

ποιος τσιακμάς ρε μάγκες? εδώ χτες είχαμε μια σουπερ νικη με ασσο τον χαντς. εδώ πρέπει να δούμε τι γίνεται.
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10570
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Αριστείδης Λυκογιάννης

Δημοσίευσηαπό kataramenos5 » Δευτ 05 Δεκ 2022, 12:44

Mitsospaoki4 έγραψε:Ρε σεις σε ματς που κάναμε πλάκα σας ενόχλησε που φώναξε σε μια φάση τον Τσιακμα;;

Δηλαδή εσείς βλέπετε τους άλλους προπονητές να συμπεριφέρονται στους παίχτες τους με αγκαλίτσες και φιλάκια όλη την ώρα;;
Έλεος κάπου

Τελικά είναι η κατάρα του προπονητή του ΠΑΟΚ (σε οποιαδήποτε άθλημα), χίλια καλά να κάνει, πάντα θα την ακούει για την μια μ@λακια
Αμα καεις απ το χυλο(περσι) φυσας και το γιαουρτι.
Ειδες τη φαση? Σε τι κατασταση ηταν?Το χασε τελειως κι αυτο περναει μια εικονα σε ολους τους παικτες.
Μικροτερης εντασης σκηνικο εγινε και με Ρενφρο στο Α ημιχρονο .
ΣΗΚΩΘΕΙΤΕΕΕ
Άβαταρ μέλους
kataramenos5
 
Δημοσιεύσεις: 26522
Εγγραφή: Δευτ 04 Οκτ 2010, 08:50

Re: Αριστείδης Λυκογιάννης

Δημοσίευσηαπό montekristo » Δευτ 05 Δεκ 2022, 13:31

Τα υπερβολικα (sic) σκηνικα με τον Τσιακμα
ηταν δυο και εκτοτε παιζει να μην εβαλε ποντο.-

Δεν θα τον μαθουμε τωρα τον Λυκογιαννη ουτε
και θα δικαιολογουμε οποιες απαραδεκτες του
συμπεριφορες μετα απο ανετες νικες με χωρια
επειδη μπηκαν 18 τριποντα με 59% ποσοστο!

Συγγνωμη κιολας απ οσους νιωθουν οτι τον
θιγουμε μονο επειδη κριτικαραμε τα παθη του.-
#FREEΠΟΡΚΥ-5
montekristo
 
Δημοσιεύσεις: 3990
Εγγραφή: Τετ 27 Μάιος 2009, 16:33

Re: Αριστείδης Λυκογιάννης

Δημοσίευσηαπό palok » Δευτ 19 Δεκ 2022, 14:42

kat (μεταφέρω εδώ τη συζήτηση), νομίζω είναι αρκετά clear τί μπάσκετ πρεσβεύει ο Λυκογιάννης: Το κλασσικό μπάσκετ μιας ομάδας Α1 που μάχεται για την 3-6 θέση, χωρίς πολλές ελπίδες για διάκριση ούτε στο κύπελλο, ούτε στην ευρώπη, με μπάτζετ 500 χιλιάρικα. Δλδ. δεν περιμένει κανείς ο Λυκογιάννης να είναι o Joe Mazzulla. Μια μέτριας δυναμικής ομάδα έχει στα χέρια του. Τώρα αν είναι καλύτερος απο τον Καστρίτη ξερωγω? Δεν ξέρω. Επίσης αν είχε 5 μύρια μπάτζετ τι θα έκανε? Πάλι δεν ξέρω. Σίγουρα πάντως έχει ένα μπάσκετ στο μυαλό του που θέλει επιθετικά γκαρντ στην επίθεση (που να χουνε περισσότερο το 1-1 παρά τη δημιουργία), ένα 2-1 σαν τον Love ή τον Hands, ένα τριαροδυαρο με off the drible δημιουργια για τον εαυτο του όπως ο χοντρούλης ή ο Franke, ένα 4-3αρο όπως οι 2 λευκοί και ο Polley κλπ. Εγώ έχω τους προβληματισμούς μου για το ρόστερ αλλά ΟΚ και εδώ σηκώνει πολλή συζήτηση, όπως λέει και μια ψυχή (από τις μεγαλύτερες του μπασκετικού ΠΑΟΚ) στο μπάσκετ ποτέ το 2Χ3 δεν είναι ίσο με το 3Χ2.

Γιατί δε λές εσύ σε 2 γραμμές τι μπάσκετ βλέπεις που εμείς πιθανά ΔΕΝ το βλέπουμε.
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10570
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Αριστείδης Λυκογιάννης

Δημοσίευσηαπό kataramenos5 » Τρί 20 Δεκ 2022, 23:57

Τες πα δεν ειναι η μερα .Ας το χαρουμε σημερα
ΣΗΚΩΘΕΙΤΕΕΕ
Άβαταρ μέλους
kataramenos5
 
Δημοσιεύσεις: 26522
Εγγραφή: Δευτ 04 Οκτ 2010, 08:50

Re: Αριστείδης Λυκογιάννης

Δημοσίευσηαπό Dimg4 » Τετ 21 Δεκ 2022, 06:21

Μπραβο ρε προπονηταρα
Dimg4
 

Re: Αριστείδης Λυκογιάννης

Δημοσίευσηαπό palok » Τετ 21 Δεκ 2022, 09:07

μια χαρά μέρα είναι. 12-18 σε 9+ λεπτά. 42-21 σε 17', και 8-31 μέσα σε περίπου 8'.
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10570
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Αριστείδης Λυκογιάννης

Δημοσίευσηαπό kataramenos5 » Τετ 21 Δεκ 2022, 17:30

Αλλου το πηγαινα.Αστο προς το παρον αφου κερδισαμε.
Προσωπικα δε βλεπω κατι διαφορετικο απ αυτο που εβαλες πιο πανω.Σιγουρα παντως δε βλεπω το" οποιος παιρνει τη μπαλα σουταρει" που γραφτηκε κι οτι η ομαδα δε παιζει κανενα συστημα.Αντιθετως θα ελεγα οτι γινονται διπλα και τριπλα σκριν πανω στο σκριν στην προσπαθεια να ελευθερωθουν παικτες οπως ο Φρανκε η ο Πολλευ αλλα αυτο να μη λειτουργει καλα πολλες φορες.Αλλες φορες μπερδευονται οι παικτες αλλες το σκριν δε γινεται σωστα . Διαθεση,κατανοηση,επαρκης προπονηση δε ξερω τι φταιει.
ΟΚ υπαρχουν στιγμες που φαινεται να κολλαει λιγο μεχρι να βρει λυση, οπως χθες στην παγιδα που εστηναν στον Ραιλυ μετα το πικ και μας δημιουργησε πολλα προβληματα ,γενικα ομως δε βλεπω (ποιος ειμαι εγω) ενα προπονητη που δε το παλευει.Προσπαθει με τα λιγα μεσα που διαθετει ν ακολουθησει την ταση.Το λαθος που ειναι ?
ΣΗΚΩΘΕΙΤΕΕΕ
Άβαταρ μέλους
kataramenos5
 
Δημοσιεύσεις: 26522
Εγγραφή: Δευτ 04 Οκτ 2010, 08:50

Re: Αριστείδης Λυκογιάννης

Δημοσίευσηαπό palok » Παρ 23 Δεκ 2022, 08:56

εγώ πάλι δε βλέπω πού διαφωνούμε. Ποιός είπε οτι ΔΕΝ το παλεύει? ίσα ίσα εγώ είπα (και δεν εκφράζω γνώμη- η πραγματικότητα είναι) οτι η ομάδα τα 8 ή 9 στα 10 ματς τα παλεύει μέχρι τελευταίας ρανίδας και εξαρτάται από τους παίκτες αν θα το πάρουν στο τέλος το ματς ή όχι. Αυτή είναι η καλή πλευρά. Το ερώτημα είναι (ερώτημα, όχι πρόταση!) αν ένας άλλος προπονητής αυτού του επιπέδου και με αυτό το μπάτζετ κάνει κάτι καλύτερο (ή θα έκανε κάτι καλύτερο καθώς μιλάμε για τον ΠΑΟΚ όχι τον Ιωνικό Νικαίας).

διάβασε λίγο την ανάλυση ενός μπασκετικού λιθουανικού σαιτ (Krepsinis.net) και πες μου ΠΟύ διαφωνείς:

1. Ολόκληρο το παιχνίδι του ΠΑΟΚ εξαρτάται από τρεις παίκτες και δύο από αυτούς είναι πολύ γνωστοί σε εμάς, ο Ράιλι που έπαιξε στο NΒL στην Πάλανγκα και ο Γιανίκ Φράνκε που πέρασε από τους “Milk Stars” της Πιένο. 3ος ο Τζέιλεν Χαντς… Αυτοί οι τρεις ξένοι τραβούν όλη την επίθεση της ομάδας και μαζί βγάζουν το 64% των πόντων.
2. Ο ΠΑΟΚ είναι πολύ ευάλωτος στην ρακέτα, καθώς στα ριμπάουντ της διοργάνωσης είναι με 30.8 μόλις 31ος μεταξύ των 32 συμμετεχόντων. Το γεγονός ότι Φράνκε και Σαλούστρος παίρνουν από 4,8 ο καθένας, παίζοντας στο 2-3, λέει πολλά. Γενικά ο ΠΑΟΚ παίζει με ένα ευκίνητο σχήμα, όπου ο ψηλότερος παίκτης στην πεντάδα είναι στα 2.02-2.03. Ούτε το επιθετικό παιχνίδι του ΠΑΟΚ είναι καλό, παρόλο που η ομάδα είναι 23η σε πόντους (75,7). Όλα δημιουργούνται από ατομικές προσπάθειες και όσον αφορά τις ασίστ, η ομάδα είναι η τελευταία στο BCL με μόνο 12,5 μέσο όρο.

Πηγή: Κλείτος (basketplus)
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10570
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Αριστείδης Λυκογιάννης

Δημοσίευσηαπό Tolaros » Παρ 23 Δεκ 2022, 09:42

"...Όλα δημιουργούνται από ατομικές προσπάθειες και όσον αφορά τις ασίστ, η ομάδα είναι η τελευταία στο BCL..."

Αυτό θέλω να πω τόσες μέρες και δεν είχα τα στοιχεία. Αυτό μου βγάζει η ομάδα.
Ότι θα πάρουν 3 παίκτες την επίθεση πάνω τους. Δε λέω ότι δεν έχουν την ποιότητα να το κάνουν και να φέρουν νίκες, αλλά μπορούμε και πολύ καλύτερα σαν ομάδα.
Άβαταρ μέλους
Tolaros
 
Δημοσιεύσεις: 5494
Εγγραφή: Κυρ 23 Δεκ 2007, 22:16
Τοποθεσία: Ντεπώ

Re: Αριστείδης Λυκογιάννης

Δημοσίευσηαπό palok » Παρ 23 Δεκ 2022, 11:05

πάντως στην Α1 είμαστε αρκετά υψηλά (1.4 ασσιστ/λάθος). Ας πούμε ο άρης παράγει μόλις 1.5 λιγότερο πόντο ανά ματς αλλά με assist/turnover 1.01! H διαφορά είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ αν σκεφτείς οτι ο άρης είναι στην τετράδα του πρωταθλήματος. Και όλα αυτά με έναν βασικό point για 25' στο παρκέ που παράγει 3.8 ασσιστ με 3.2 λάθη (αν βάλεις και όλα αυτές τις μαλακίες που κάνει- ο τύπος σουτάρει 13/51 εντός και 15/25 εκτός παιδιάς- για εμένα οι χαλασμένες επιθέσεις είναι τουλάχιστον διπλάσιες, μόνο από αυτόν), το παραπάνω νούμερο είναι άκρως σημαντικό.
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10570
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Αριστείδης Λυκογιάννης

Δημοσίευσηαπό montekristo » Παρ 23 Δεκ 2022, 13:01

Ευτυχως η δυστυχως δεν μας εκανε σοφοτερους
ο Κλειτος με την αναλυση του αφου αυτο βλεπαμε
εδω και εναμισι χρονο με τον Λυκογιαννη και τις
ομαδες που φτιαχνει! Ετσι το ποσοστο της επιτυχιας
τους εξαρταται κατα +90% απο τις επιλογες παικτων
και το σε τι μερα θα βρεθουν τα πρωτα βιολια μας.-

Εναλλακτικο σχεδιο για ομαδικο μπασκετ ουτε και
υπηρξε ποτε ουτε και υπαρχει σημερα που τα λεμε!

Καλος κακος αυτος ειναι και προχωραμε μαζι αφου
εχει ακομα εναμισι χρονο συμβολαιο που δεν σπαει.-
#FREEΠΟΡΚΥ-5
montekristo
 
Δημοσιεύσεις: 3990
Εγγραφή: Τετ 27 Μάιος 2009, 16:33

Re: Αριστείδης Λυκογιάννης

Δημοσίευσηαπό palok » Παρ 23 Δεκ 2022, 14:02

δεν ειναι του κλείυου η ανάλυση αλλά ενός λιοθυανικού (του πιο γνωστού) σαιτ.
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10570
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Αριστείδης Λυκογιάννης

Δημοσίευσηαπό kataramenos5 » Παρ 23 Δεκ 2022, 18:09

https://www.nytimes.com/2016/02/23/spor ... -ball.html

Δωστε λιγο προσοχη στα λογια του Byrd(οχι ο Λαρυ).

ολα αυτα το μακρινο 2016.Πλεον εχουν γινει ο κανονας
3p Shots ,pace and space,1vs1 κλπ .Οι ζωνες πεθαναν οπότε οι αμυνες πηγαν στο μαν του μαν. Ο μοναδικος αξιοπρεπης ψηλος-χαμαληςφετος σχεδον παντα στηνει το πικ ν ρολ στην κορυφη ενω στη base line...

kataramenos5 έγραψε:. γινονται διπλα και τριπλα σκριν πανω στο σκριν στην προσπαθεια να ελευθερωθουν παικτες οπως ο Φρανκε η ο Πολευ αλλα αυτο να μη λειτουργει καλα πολλες φορες.Αλλες φορες μπερδευονται οι παικτες αλλες το σκριν δε γινεται σωστα . Διαθεση,κατανοηση,επαρκης προπονηση δε ξερω τι φταιει.


Το "Όλα δημιουργούνται από ατομικές προσπάθειες " συμβαινει πρωτον γιατι ειναι επιλογη να πας στο 1vs1 ( το εξηγει ο Byrd) καιδευτερον γιατι οπως ειπα πολλες φορες τα διπλα σκριν δε δουλευουν τοσο καλα χωρις να καταλαβαινω που οφειλεται αυτο.Μιλαμε για μια ομαδα 400.000 μη το ξεχναμε αυτο. Λογικο ειναι να χεις μονο 2-3 καλουτσικους παικτες οχι 5 πρωτοκλασατους .Οι αλλοι κυριως συμπληρωνουν παροτι γινεται προσπαθεια να βγει ο Πολευ μονος στο τριποντο..Μη ξεχνατε περσι με Μαρβιν ποσες προσπαθειες επαιρνε ο ψηλος.Ο Ρενφρο midrange δεν.


ΥΓ Τι να μας πουν οι Λιθουανοι.Οταν εμεις παιρναμε euro αυτοι ακομα τρωγαν βελανιδια.(just kidding Rimas )
ΣΗΚΩΘΕΙΤΕΕΕ
Άβαταρ μέλους
kataramenos5
 
Δημοσιεύσεις: 26522
Εγγραφή: Δευτ 04 Οκτ 2010, 08:50

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Roster

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες