44. Anderson Esiti

Συζήτηση για το έμψυχο υλικό της ομάδας

Re: 24. Anderson Esiti

Δημοσίευσηαπό Equalizer » Κυρ 05 Ιούλ 2020, 12:41

Malampar o μηδενισμός και η απόλυτη απαξίωση χωρίς λόγο δεν προσφέρουν τίποτα.

Όπως είπα και πριν συμφωνώ οτι ο παίκτης δείχνει ατσούμπαλος στις αμυντικές τοποθετήσεις του ειδικά με τα πόδια. Επίσης δεν δείχνει να έχει φοβερή δυνατότητα να προβλέπει τις αμυντικές ανάγκες της ομάδας, ενώ είναι αργός και δεν δείχνει να έχει κεφαλιά. Αρκετά επίφοβος για φάουλ γύρω απ την περιοχή, κάτι που δεν δείχνει καν να προσπαθεί να αποφεύγει.

Όμως έχει θετικά. Κατ αρχάς είναι οδοστρωτήρας. Προφανές. Σε κάθε μα κάθε κόντρα με αντιπάλους σε σωματικό επίπεδο, όλοι έχασαν. Οι περισσότεροι μάλιστα εκτοξεύτηκαν δυο τρια μέτρα μακριά, σπάνια με φάουλ. Απλά προσπαθούν να το εκμαιεύσουν.

Όταν παίζει με το σώμα χωρίς άτσαλα τάκλιν είναι ανίκητος. Στα ματς με σκουλίκι, με ατρόμητο στην αθήνα (όσο άντεξε πριν κλατάρει) μα και σε άλλα, τους κατάπιε κυριολεκτικά.

Επίσης, ειδικά για το πόσο άμπαλο τον χαρακτηρίζουμε, εγώ έχω δει ΠΟΛΛΕΣ φορές να βγάζει πολύ όμορφες και σωστές ποδοσφαιρικά πάσες. Και στα ματς με Άγιαξ, και στη διάρκεια της χρονιάς έχει παίξει με πολύ καλές μακρινές μεταβιβάσεις αλλά και με κοντινές πάσες σε πρώτο χρόνο.

Η προσωπική μου εκτίμηση είναι πως σε μεγάλο βαθμό του χάλασε την εικόνα ο προπονητής και η ομάδα ευρύτερα.

Μπήκε άγαρμπα στο σύνολο, κλήθηκε να βγάλει τα κάστανα απ τη φωτιά με Αγιαξ ενώ ξεκάθαρα ήταν ανέτοιμος μέχρι τα μέσα Σεπτέμβρη.

Μετά, έχοντας κάνει μισό κακό ματς στην Αθήνα, πετάχτηκε εκτός ομάδας στο όνομα της "επιθετικογενούς" εμμονής του Άμπελ που ήθελε φουλ δημιουργικά χαφ μέσα. Έτσι δεν χρησιμοποιήθηκε σε κανένα επικίνδυνο ματς (Καραϊσκάκη, Σάπιο μήλο, ΟΑΚΑ) και όταν η ομάδα άρχισε να μην αποδίδει επιθετικά και χάλασε το γλυκό, τον βάλαμε να πετύχει τι άραγε;

Σε αρκετές περιπτώσεις στα τελευταία ματς βρίσκεται μόνος του στο κέντρο με δυο αντιπάλους να τον πιέζουν και μοιραία κάνει λάθος. Δηλαδή σε αντίστοιχη φάση ο Κάνιας τι θα έκανε; Ο Βιτόλο;

Μη μπερδευόμαστε λοιπόν.
Ένας παίκτης για το ξύλο είναι ο Εσίτι και αυτό το κάνει αρκετά καλά. ΝΑΙ, με αρνητικά αφού δίνει τζάμπα φάουλ και κάρτες, αλλά και με θετικές πινελιές, αφού έχει δείξει να βλέπει καλα΄το γήπεδο και να μοιράζει μια χαρά τη μπάλα, όταν το πλάνο της ομάδας είναι ξεκάθαρο και νορμάλ.

Άρα η σούμα, για μένα πάντα, είναι προς το θετικό. Οχι παικταράς αλλά οχι και για πέταμα.

Σε ομάδα που δεν ξέρει τι παίζει, γιατί παίζει, δεν έχει σοβαρές αλληλοκαλύψεις και οι επιθετικογενείς παίκτες δεν προσφέρουν τίποτα ούτε μπροστά ούτε πίσω, είναι λογικό να τραβάνε το κράξιμο οι παίκτες τύπου Εσίτι
Άβαταρ μέλους
Equalizer
 
Δημοσιεύσεις: 13147
Εγγραφή: Τετ 06 Μάιος 2009, 16:48

Re: 24. Anderson Esiti

Δημοσίευσηαπό Luigi Vampa » Κυρ 05 Ιούλ 2020, 13:02

Έδειξε ότι επιθετικά μπορεί να προσφέρει στην πρώτη φάση ανάπτυξης αν κατεβαίνει στη γραμμή των σέντερ μπακ κ παίρνει τη μπάλα με πρόσωπο στην επίθεση. Κ κοντινές πάσες κ μακρινές διαγώνιες μπαλιές μια χαρά τις έχει. Αν είναι σε θέση πιβοτ να πάρει τη μπάλα να γυρίσει κτλ δεν το χει.

Αμυντικά είναι πολύ δυνατός, ίσως ο πιο δυνατός παίκτης στη Λίγκα. Σε μονομαχία χαμηλα σχεδόν αδύνατο να χάσει. Απλά θέλει ρυθμό κ να αρχίσει να βελτιώνει τις αποφάσεις του μέσα στο παιχνίδι. Πότε να κάνει τάκλιν κτλ. Ψηλά δεν είναι τόσο καλός γι αυτό κ είναι αμυντικός μέσος κ όχι σέντερ μπακ. Είναι ένας παίκτης που χρειάζεται, μπορεί όχι σε όλους τους αγώνες. Τώρα αν αξίζει 3.5 μύρια.. Για μένα δεν αξίζει, αλλά αφού πάμε κ ψάχνουμε παίκτες από πρωταθλήματα τύπου Βέλγιο, θα πληρώσουμε κ τα ανάλογα. Το θέμα είναι ότι τώρα τον έχουμε. Γιατί να τον απαξιωσουμε; Για τον Σάσα δεν έχω άποψη απλά δε μου κανε εντύπωση στο τελευταίο μετάξι μας που τι χω φρεσκο
Luigi Vampa
 
Δημοσιεύσεις: 2902
Εγγραφή: Τετ 13 Αύγ 2014, 12:10

Re: 24. Anderson Esiti

Δημοσίευσηαπό malampar » Κυρ 05 Ιούλ 2020, 13:08

Mε την ιδια λογικη οι επιθετικογενεις παικτες θα σου πουν το ιδιο αφου εχω τον εσιτι αμυντικο χαφ πως θες να κανω παιχνιδι ..και ένα τελευταιο τα αμυντικα χαφ κι τιποτα να μην κανουν κερδιζουν μετρα στο γηπεδο κ καλυπτουν χωρους ο εσιτι δεν κανει απολυτως τιποτα οπου δει μπαλλα κ παικτη ορμαει ότι εκανε ο λιβαθηνος πριν 25 χρονια.Tσπ εγω ντοματες με 3 ευρω στη λαικη δεν αγοραζω ολοι καλοι είναι να τους κανουμε αναπροσαρμογή συμβολαιων ..
malampar
 
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: Πέμ 17 Ιαν 2019, 18:44

Re: 24. Anderson Esiti

Δημοσίευσηαπό malampar » Κυρ 05 Ιούλ 2020, 13:14

Τι να απαξιώσουμε κ ο ΚΑΤΣΕ καλος είναι ημαρτον δηλαδή θελετε πρωταθλήματα πορειες στο τσ λου κ ασχολειστε με τον εσιτι όχι ότι οι αλλοι είναι καλυτεροι ..γεμισε η ομαδα θηρια μαγους φαντομ προτζεκτ
malampar
 
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: Πέμ 17 Ιαν 2019, 18:44

Re: 24. Anderson Esiti

Δημοσίευσηαπό Luigi Vampa » Κυρ 05 Ιούλ 2020, 13:15

Δεν ξέρω αν αναφέρεσαι σε μένα. Αυτό που έγραψα είναι ότι μπορεί να συμμετέχει στην ανάπτυξη αλλά από πιο πίσω, μπορεί να περάσει τη μπάλα στους πιο δημιουργικού μέσους πχ Μαουρισιο, Καντουρι η' να κάνει μεγάλη διαγωνα μπαλια. Μακάρι να μπορούσαμε να πάρουμε ένα Φαμπινιο φίλε κ γω πολύ θα το θελα
Luigi Vampa
 
Δημοσιεύσεις: 2902
Εγγραφή: Τετ 13 Αύγ 2014, 12:10

Re: 24. Anderson Esiti

Δημοσίευσηαπό malampar » Κυρ 05 Ιούλ 2020, 13:22

Δεν αναφερομε σε κανεναν κ δεν εχω προσωπικα με κανεναν την αποψη μου λεω κ το πηγα κ λιγο παραπερα αν το καταλαβες σε σχεση με ολο το ροστερ τα τοπικ για τους ποδοσφαιριστες αρκετα ολοι καλοι είναι..αφου είναι καλοι ας τους κρατησουμε λοιπον
malampar
 
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: Πέμ 17 Ιαν 2019, 18:44

Re: 24. Anderson Esiti

Δημοσίευσηαπό Luigi Vampa » Κυρ 05 Ιούλ 2020, 13:31

Ναι δεν το είπα για κακο το αν ανάφερεσαι σε μένα. Ήθελα να δω αν αυτό που είπες για επιθετικογενεις μέσους είχε σχέση μ αυτό που είπα εγώ παραπάνω γιατί δεν μου φάνηκε σχετικό. Τεσπα. Έτσι όπως μας είδα με την Αεκ αν μπορούσα να αλλάξω όλο το ροστερ θα το άλλαζα, αλλά ρεαλιστικά δε γίνεται σε μια μεταγραφική περίοδο. Δεν νομίζω αντικατάσταση του Εσιτι να είναι προτεραιότητα τώρα, αντίθετα μπορούμε να πάρουμε πράγματα απ αυτόν
Luigi Vampa
 
Δημοσιεύσεις: 2902
Εγγραφή: Τετ 13 Αύγ 2014, 12:10

Re: 24. Anderson Esiti

Δημοσίευσηαπό malampar » Κυρ 05 Ιούλ 2020, 13:37

Όλα καλα :D
malampar
 
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: Πέμ 17 Ιαν 2019, 18:44

Re: 24. Anderson Esiti

Δημοσίευσηαπό Tolaros » Κυρ 05 Ιούλ 2020, 13:39

Ξερετε οτι αυτος ο Σάσας είναι που κάλυπτε 2 μέτρα το Λιβάγια στο 96 έτσι? Λέμε για τα αρνητικά του εσιτι, οκ , όχι και να ζηλεύουμε κάποιον 2 φορές χειρότερο. Ο μόνος λόγος που ακούγεται σε τοσες φασεις ο Σάσας είναι γτ παιζει μαζι με την άλλη κουράδα το ματιγια που τρέχει λιγότερο και από τον μπισεσβαρ
Άβαταρ μέλους
Tolaros
 
Δημοσιεύσεις: 5587
Εγγραφή: Κυρ 23 Δεκ 2007, 22:16
Τοποθεσία: Ντεπώ

Re: 24. Anderson Esiti

Δημοσίευσηαπό Magpies4 » Κυρ 05 Ιούλ 2020, 13:44

Ο Σάσα είναι στύλ Κάτσε ... στο χειρότερο πιστεύω.
Άβαταρ μέλους
Magpies4
 
Δημοσιεύσεις: 4471
Εγγραφή: Σάβ 27 Δεκ 2014, 04:06

Re: 24. Anderson Esiti

Δημοσίευσηαπό renegade » Κυρ 05 Ιούλ 2020, 13:48

Ο εσιτι έχει τεράστια δουλειά να κάνει στην πνευματική προετοιμασία,το πιο δύσκολο κομμάτι του επαγγελματικού ποδοσφαίρου.
Για παράδειγμα στα δύο τελευταία παιχνίδια είναι λες και ξέχασε τον εγκέφαλο του στο σαλόνι του σπιτιού του
Σε ένα φόρουμ καλώς ή κακώς δεν υπάρχει καν δημοκρατία
Άβαταρ μέλους
renegade
 
Δημοσιεύσεις: 14495
Εγγραφή: Κυρ 27 Ιαν 2019, 12:49

Re: 24. Anderson Esiti

Δημοσίευσηαπό Equalizer » Κυρ 05 Ιούλ 2020, 13:51

Αλήθεια είναι αυτο
Άβαταρ μέλους
Equalizer
 
Δημοσιεύσεις: 13147
Εγγραφή: Τετ 06 Μάιος 2009, 16:48

Re: 24. Anderson Esiti

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Κυρ 05 Ιούλ 2020, 17:54

Εμένα μου αρέσει ο Εσίτι. Αυτή τη στιγμή είναι μοναδικός ανασταλτικός μας χαφ. Κακώς δεν τον ξεκίνησε ο άμπαλος Άμπελ και θεωρώ ότι ΚΑΜΙΑ από τις δύο κίτρινες που του έδειξε δεν ήταν.
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 90095
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: 24. Anderson Esiti

Δημοσίευσηαπό paoki19 » Κυρ 05 Ιούλ 2020, 18:45

Φθάνοντας στο τέλος της χρονιάς, θέλω να θέσω ένα ερώτημα...

Θα κρατούσατε Κανιας αντί Εσιτι και Σακχοφ αντί Αουγκουστο;
Άβαταρ μέλους
paoki19
 
Δημοσιεύσεις: 2341
Εγγραφή: Τρί 22 Ιαν 2008, 17:29

Re: 24. Anderson Esiti

Δημοσίευσηαπό bersekeros » Κυρ 05 Ιούλ 2020, 18:50

paoki19 έγραψε:Φθάνοντας στο τέλος της χρονιάς, θέλω να θέσω ένα ερώτημα...

Θα κρατούσατε Κανιας αντί Εσιτι και Σακχοφ αντί Αουγκουστο;


Φίλε κλέβω εκκλησία τώρα.

Κανέναν.

Ολιβέιρα θα κρατούσα.

Αλλά κυρίως θα κρατούσα Λούτσο... και θα κρατούσα κι αυτούς άμα τους ήθελε...
Άβαταρ μέλους
bersekeros
 
Δημοσιεύσεις: 11363
Εγγραφή: Σάβ 15 Δεκ 2007, 20:56

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Roster

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης