Συζήτηση για το ρόστερ, αποχωρήσεις κτλ (ποδόσφαιρο) ΙΙI

Συζήτηση για το έμψυχο υλικό της ομάδας

Re: Συζήτηση για το ρόστερ, αποχωρήσεις κτλ (ποδόσφαιρο) ΙΙI

Δημοσίευσηαπό Leonardo10 » Κυρ 12 Μάιος 2024, 23:47

Ο ραζβαν τους πάντες μπορει να στρώσει εκτός από τον ουαρντα. Που ο μόνο που τον έστρωσε, και μάλιστα δυο φορες είναι ο Παμπλο γιατί πολύ απλά είναι ποιο τρελός. Να τον στρώσει πάντως μπορει αλλά δεν ξέρω αν χωράει άλλη μια τέτοια προσωπικότητα μαζί με τον ντεσποντοφ.

Ο ντεσποντοφ δεν είναι τόσο έντονος όσο ο λιβάγια που νομίζει είναι κράμα ανάμεσα σε Μεσσι και Κριστιάνο αλλά θέλει να είναι αυτός ο ηγετης μπροστά, και όχι να ερχεται από τον πάγκο. Ελπίζω να τον στρώσει να δουλέψουν λίγο και στο φορ και το αριστερό εξτρέμ στην προετοιμασία, γιατί μπορει να παίξει, αποδεδειγμένα και είμαι σίγουρος θέλει να το κάνει αλλά δεν θέλει πειράματα μέσα στην χρόνια. Γιατί η αλήθεια είναι τον βλέπω λίγο ξενερωμενο. Και στην τελική αν τα καταφέρεις να φέρεις έναν φορ και καλό και άλλον έναν μεσοεπιθετικό.
Leonardo10

Δημοσίευσηαπό DamoN » Δευτ 13 Μάιος 2024, 00:22

Αν το πάρουμε φέτος να μείνουν όλοι και ο Ζιβκοβιτς και ο Εκονγκ και ο Σαματτα και να μην πάρουμε ούτε μισό παιχτη. Ούτε μισό . Και βιειρινια του χρόνου βασικός
DamoN

Δημοσίευσηαπό VfB v2 » Δευτ 13 Μάιος 2024, 00:49

potamda έγραψε:Σιγά μη στρώσει τον περιπατητή Λιβάγια ο Λουτσέσκου. Έχει να φάει πάγκο...
Καμία σχέση με αυτά που θέλει ο Ραζβάν. Δεν υπάρχει περίπτωση να έρθει ο συγκεκριμένος.
Τώρα παλεύει να στρώσει τον Βούλγαρο.

Ο λιβάγια είναι τραυματίας εδώ και ένα διάστημα γιαυτό και δεν παίζει, αλλά δεν το δείχνει στο τρανσφερμαρκτ τον τραυματισμό του. Βρηκα δημοσιεύματα στην Κροατία που το επιβεβαιώνουν. Ημουν και εγώ περιεργος γιατί δεν έπαιζε και το έψαξα.
Gde god ti da igras tu su tvoji Grobari
samo tebi verni samo tebi odani
oooooo Partizane, volimo te, screm svim.
Άβαταρ μέλους
VfB v2

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Δευτ 13 Μάιος 2024, 07:51

Δεν θεωρώ τον Livaja παίκτη που ταιριάζει στο στυλ της ομάδας που πρέπει να φτιάξουμε.
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ

Δημοσίευσηαπό alexgarcia6 » Πέμ 16 Μάιος 2024, 00:52

Επειδη βλεπω σε διαφορα τοπικ παικτων μας να λεμε τον καθενα ΜΒΠ

Καθομαι και σκεφτομαι πραγματικα ποσο δυσκολο ειναι φετος να τον επιλεξεις

Κοταρσκι, Μπαμπα, Κουλιε, Ταισον, Ντελιας, Ζιλε οι σιγουροι υποψηφιοι

Κετζιορα, Μειτε ακουγονται επισης

Σβαμπ, Μπραντον, Ντεσποντοφ πιθανον αλλα καπως αουτσαιντερ

Εγω κλινω περισσοτερο προς Ταισον, Κοταρσκι, και Ζιλε
Bizim Π.Α.Ο.Κ
Άβαταρ μέλους
alexgarcia6

Δημοσίευσηαπό WeWillRockYou » Παρ 24 Μάιος 2024, 14:53

Κοιτώντας λίγο το σάιτ του CIES Football Observatory, είδα ότι το τελευταίο report τους αφορά τις ομάδες με την πιο βιώσιμη διαχείριση του ρόστερ τους. Στην κορυφή βρίσκεται η Άρσεναλ.
Παραθέτω από την ανακοίνωση:
Good squad planning is a key factor in the success of clubs. The 464th CIES Football Observatory Weekly Post ranks almost 800 clubs from 59 leagues around the world according to a continuity index that considers the stability of the squad, its age structure and the contract policy*. This allows us revealing the teams that are both the most stable and the best prepared to maintain a good level of stability in the seasons to come.

Ο καλός προγραμματισμός της ομάδας αποτελεί βασικό παράγοντα για την επιτυχία των συλλόγων. Η 464η εβδομαδιαία δημοσίευση του CIES Football Observatory κατατάσσει σχεδόν 800 συλλόγους από 59 πρωταθλήματα σε όλο τον κόσμο σύμφωνα με έναν δείκτη συνέχειας που εξετάζει τη σταθερότητα της ομάδας, την ηλικιακή της δομή και την πολιτική συμβολαίων*. Αυτό μας επιτρέπει να αποκαλύψουμε τις ομάδες που είναι τόσο οι πιο σταθερές όσο και οι καλύτερα προετοιμασμένες να διατηρήσουν ένα καλό επίπεδο σταθερότητας τις επόμενες σεζόν.

*Stability is measured by the number of players fielded in the league over the last three years, age structure by the percentage of minutes in the current season by footballers aged 31 or over (excluding goalkeepers) and contract policy by the proportion of minutes by footballers whose contracts expire no later than 31 December 2025. The continuity index is the average of the three variables indexed on a base of 100, with the maximum for the lowest turnover and the lowest dependence on ageing or short-contract players.

*Η σταθερότητα μετράται με βάση τον αριθμό των παικτών που αγωνίστηκαν στο πρωτάθλημα τα τελευταία τρία χρόνια, η ηλικιακή διάρθρωση με βάση το ποσοστό των λεπτών συμμετοχής στην τρέχουσα αγωνιστική περίοδο από ποδοσφαιριστές ηλικίας 31 ετών και άνω (εκτός των τερματοφυλάκων) και η πολιτική συμβολαίων με βάση το ποσοστό των λεπτών συμμετοχής από ποδοσφαιριστές των οποίων τα συμβόλαια λήγουν το αργότερο στις 31 Δεκεμβρίου 2025. Ο δείκτης συνέχειας είναι ο μέσος όρος των τριών μεταβλητών αναπροσαρμοσμένος σε βάση 100, με μέγιστο τον χαμηλότερο κύκλο εργασιών και τη χαμηλότερη εξάρτηση από γηρασμένους ή παίκτες με βραχυπρόθεσμα συμβόλαια.

Στην δική μας λίγκα, ο ΠΑΟΚ βρίσκεται στην κορυφή με 71.3 στον συγκεκριμένο δείκτη.
Not bad για ομάδα χωρίς τεχνικό διευθυντή :D

Παρακάτω το link για όποιον θέλει να τσεκάρει αναλυτικά τις πληροφορίες.
https://football-observatory.com/WeeklyPost465
Άβαταρ μέλους
WeWillRockYou

Δημοσίευσηαπό AlxNeapoli1 » Παρ 24 Μάιος 2024, 18:36

alexgarcia6 έγραψε:Επειδη βλεπω σε διαφορα τοπικ παικτων μας να λεμε τον καθενα ΜΒΠ

Εγω ειμαι αναμεσα σε Κουλιερακη και Ντελια
Άβαταρ μέλους
AlxNeapoli1

Δημοσίευσηαπό Leonardo10 » Παρ 24 Μάιος 2024, 22:48

alexgarcia6 έγραψε:Επειδη βλεπω σε διαφορα τοπικ παικτων μας να λεμε τον καθενα ΜΒΠ

Είναι πράγματι πολύ δύσκολο. Οποιον από τους 7 πεις είναι σωστό. Εγω προς Ταισον πάω περισσότερο.
Leonardo10

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Σάβ 25 Μάιος 2024, 00:46

Και αυτό ακριβώς θέλει ο Lucescu να είναι ο ΠΑΟΚ του.
Όχι η ομάδα του one man show. Όχι οι Bulls που τα περίμεναν όλα μόνο από τον Jordan, μέχρι να φέρουν Pippen & Rodman. Όχι η Napoli του Maradona ή ο ΠΑΟΚ του Prijovic.
Το ποδόσφαιρο είναι ομαδικό άθλημα. Αν στηρίζεσαι μόνο σε έναν ή δύο παίκτες, είσαι ευάλωτος.
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Σάβ 25 Μάιος 2024, 02:53

Πρέπει να θωρακίσουμε την άμυνα. Αν φύγει ο Troost-Ekong, να αντικατασταθεί με έναν καλύτερό του, να έχουμε 4 CB ετοιμοπόλεμα για βασικούς και Näsberg backup. Ο Μιχαηλίδης δεν βλέπω να φεύγει, ο Tomasz πιστεύω θα μείνει. Ο Κουλιεράκης είναι ερωτηματικό.

Στα πλάγια με Baba, Jonny, Sastre έχουμε μία πολύ καλή βάση. Να δούμε αν θα μείνει ο Λύρατζης και ο Τσαούσης για backup, αλλιώς θέλουμε ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ άλλους δύο, έναν για κάθε πλευρά.

Να μείνει ο Kotarski πάση θυσία, ο Zivko σαν τρίτος και να παρθεί από τώρα ο διάδοχος του Dom και να μείνει τώρα ως 2ος. Εκτός κι αν ο Razvan έχει δει κάτι σε Ταλιχμανίδη-Μπαλωμένο.
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator

Δημοσίευσηαπό nikolasf » Σάβ 25 Μάιος 2024, 11:51

Δεδομένο 1 Κουλιε, Κοτάρσκι, Ντέλιας, Ζιλέ μπορεί να φύγουν ανά πάσα στιγμή αν έρθουν καλές οικονομικά για την ομάδα και δελεαστικές από πλευράς ομάδας και προοπτικότης για το μέλλον των παικτών προτάσεις, Άρα πρέπει να ψάχνεις για ενδεχόμενους αντικαταστάτες \από προχθές, και να μην "αιφνιδιαστείς".
Δεδομένο 2 ΧΑΦ θέλεις μηχανάκι δίπλα στους ΜΕΙΤΕ ΖΒΑΝ ή ΤΣΕΤΣΕΝΟ όποιοι μείνουν, ή επανασχεδιασμό του κέντρου σε περίπτωση αποχωρήσεων.
Δεδομένο 3 ΦΟΡ!!!!!
Δεδομένο 4 αλλαγή του Τάισον
Αυτά για ξεκίνημα
Η ταπεινή μου άποψη
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙΣ (Pablo Gabriel García Pérez)
Όταν η αδικία γίνεται νόμος, η παρανομία γίνεται καθήκον
"Πάρτε το χαμπάρι, οι εφιάλτες σας μόλις ξεκίνησαν...» (ΘΥΡΑ 4)
Ανεξάρτητη Μακεδονία και Κρήτη λοιμοκτονία στο "κράτος" της χαβούζας
Άβαταρ μέλους
nikolasf

Δημοσίευσηαπό Napoli4 » Σάβ 25 Μάιος 2024, 12:26

Ιδανικό ρόστερ για μένα:

Κοταρσκι - Μεταγραφή - Ζιφκοβιτς - Ταλιχμανιδης
Σαστρε - Όττο - Λυρατζης (/Βιειρινια)
Μπάμπα - Γιαννούλης
Κεντζιορα - Κουλιερακης - Μεταγραφαρα - Μιχαηλίδης
Μειτε - Μεταγραφαρα - Οζντοεφ - Σβαμπ - Τσιγγάρας
Κωνσταντελιας - Πέλκας - Μουργκ
Ζιφκοβιτς - Ντεσποντοφ
Τάισον - Μεταγραφή
Μεταγραφαρα - Μπράντον - Τζίμας (/Σαματα)

2 Έλληνες για τις δηλώσεις: Πέλκας-Γιαννουλης
2 πιτσιρικάδες για βάθος: τέρμα και εξτρέμ
3 βασικοί παικταραδες: στόπερ, χαφ, φορ
4 ανανεώσεις: Μειτε, Κεντζιορα, Κουλιερακης, Σβαμπ
0 πωλήσεις μέχρι να μπούμε ομίλους...μετά αν θέλει κάποιος να φύγει, αντικατάσταση

Από τους παραπάνω 28, εκτός λίστας: Ζιφκοβιτς, Μουργκ και Τζίμας λόγω ηλικίας στη Λίστα Β
Οπότε έχεις τους 8 Έλληνες: Ταλι, Λυρατζης, Κουλιε, Μίχα, Γιαννούλης, Τσιγγάρας, Πέλκας, Ντελιας
La vita degli ultras si sà, conosce soltanto due legge, coerenza e mentalità
Κι αν στην ζωή αλλάξαν όλα...
Άβαταρ μέλους
Napoli4

Δημοσίευσηαπό VfB v2 » Σάβ 25 Μάιος 2024, 12:43

Μπαρκαρούτσος έγραψε:Πρέπει να θωρακίσουμε την άμυνα. Αν φύγει ο Troost-Ekong, να αντικατασταθεί με έναν καλύτερό του, να έχουμε 4 CB ετοιμοπόλεμα για βασικούς και Näsberg backup. Ο Μιχαηλίδης δεν βλέπω να φεύγει, ο Tomasz πιστεύω θα μείνει. Ο Κουλιεράκης είναι ερωτηματικό.

Στα πλάγια με Baba, Jonny, Sastre έχουμε μία πολύ καλή βάση. Να δούμε αν θα μείνει ο Λύρατζης και ο Τσαούσης για backup, αλλιώς θέλουμε ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ άλλους δύο, έναν για κάθε πλευρά.

Να μείνει ο Kotarski πάση θυσία, ο Zivko σαν τρίτος και να παρθεί από τώρα ο διάδοχος του Dom και να μείνει τώρα ως 2ος. Εκτός κι αν ο Razvan έχει δει κάτι σε Ταλιχμανίδη-Μπαλωμένο.

Εγώ πάλι πιστεύω ότι στις θέσεις που πονάμε χρειαζόμαστε κάτι σαν τον Κίτσιου. Μην σου πω και τον ίδιο κλωνοποιημένο. :mrgreen:
Gde god ti da igras tu su tvoji Grobari
samo tebi verni samo tebi odani
oooooo Partizane, volimo te, screm svim.
Άβαταρ μέλους
VfB v2

Δημοσίευσηαπό Demir » Σάβ 25 Μάιος 2024, 12:54

εναν βασικο αντι εκονκ και αντι νασμπερκ ελληνα νεαρο.. επειδη απο ΠΑΟΚ β δεν υπαρχει κατι αμεσα , καλη περιπτωση ειναι ο κεραμιτσης απο ρομα που μενει ελευθερος και επαιζε και ακαδημιες παλαιοτερα.. η ο μπακαδημας απο γιαννενα χωρις να μπορω να κρινω αν κανει βεβαια..
παντως οι 2004-2005 δεν φαινεται να εχουν κατι στα στοπερ..
Demir

Δημοσίευσηαπό makispaspartou » Σάβ 25 Μάιος 2024, 14:23

Λιβάγια Τζίμας Τσαλόβ
Βέλντε Τάισον
Ντεσπόντοβ Ζίβκοβιτς
Κωνσταντέλιας Πέλκας
Μέιτε Καμαρά Μίσιτς Χαρτέλ Τσιγγάρας
Γιαννούλης Μπάμπα Όττο Μπρένετ
Βιτάο Κετζιόρα Μιχαηλίδης Κουλιεράκης Ντόι
Κοτάρσκι Τζολάκης
ΠΑΟΚ εγώ γεννήθηκα