Κοινωνία Ώρα Μηδέν V

Re: Κοινωνία Ώρα Μηδέν V

Δημοσίευσηαπό abc_o_ karpouzas » Τετ 04 Αύγ 2021, 12:57

Μία 43χρονη πυροβολήθηκε θανάσιμα από τον σύζυγό της μέσα σε ταβέρνα όπου εργαζόταν στη Λάρισα.

Η εν ψυχρώ δολοφονία εκτυλίχθηκε περίπου στις 10 το πρωί της Τρίτης, όταν ο 54χρονος εισέβαλε με όπλο μέσα στο ουζερί, στην περιοχή Σωτηρίτσα στον Αγιόκαμπο της Λάρισας.

Ο 54χρονος πυροβόλησε τη σύζυγό του τουλάχιστον οκτώ φορές, σύμφωνα με τοπικά μέσα, με αποτέλεσμα να βρει θάνατο. Ο γυναικοκτόνος συνελήφθη λίγη ώρα αργότερα από την Αστυνομία.

:shock: :shock: :o :o

απο οτι διαβαζω ηταν σε διαδικασια διαζυγιου και ο ....ρινγκο...πιστευε οτι τον απατουσε..

αρα το πιστολι και τα ...ραδικια αναποδα...ή εισα ανδρας ή δεν εισαι...

ανδρας... αν δρας... γιατι αν δεν δρας ... υπαρχει προβλημα
Άβαταρ μέλους
abc_o_ karpouzas

Δημοσίευσηαπό Luigi Vampa » Τετ 04 Αύγ 2021, 13:03

Το διάβασα, τραγικό. Κ μετά σου λέει αφού έχεις τέτοιον άντρα τι κάθεσαι στο σπίτι. Σήκω κ φύγε. Είδαμε λοιπόν τι γίνεται κ όταν φεύγεις.
Luigi Vampa

Δημοσίευσηαπό GI4NNEN4 » Τετ 04 Αύγ 2021, 13:27

Να προσέχουμε όμως και λιγάκι με ποιους πάμε και κάνουμε οικογένεια ετσι; Δεν φταίνε για όλα οι πατριαρχιες ή τα λοκνταουν ή τα τσιπακια των εμβολίων... :shock:
Alas for those that never sing,
But die with all their music in them!
~Oliver Wendell Holmes
Άβαταρ μέλους
GI4NNEN4

Δημοσίευσηαπό aivas19 » Τετ 04 Αύγ 2021, 13:27

GI4NNEN4 έγραψε:Να προσέχουμε όμως και λιγάκι με ποιους πάμε και κάνουμε οικογένεια ετσι; Δεν φταίνε για όλα οι πατριαρχιες ή τα λοκνταουν ή τα τσιπακια των εμβολίων... :shock:

Ε ναι αυτο φταιει, οτι δεν προσεχε το θυμα
Άβαταρ μέλους
aivas19

Δημοσίευσηαπό soflodoras » Τετ 04 Αύγ 2021, 13:44

GI4NNEN4 έγραψε:Να προσέχουμε όμως και λιγάκι με ποιους πάμε και κάνουμε οικογένεια ετσι; Δεν φταίνε για όλα οι πατριαρχιες ή τα λοκνταουν ή τα τσιπακια των εμβολίων... :shock:

Για πες, για πες τι προτεινεις; Ψυχολογικο τεστ πριν ερωτευτουμε/φλερταρουμε/πηδηχτουμε με καποιον;

Να βγουμε λιγο και απο την φουσκιτσα μας , να κοιταξουμε λιγο και περα απο την μυτη μας λεω εγω

Υγ. Και εγω θεωρω πως πρεπει να μαθαινουμε απο τα λαθη μας και στην επιλογη των ανθρωπων γυρω μας να ειμαστε αυστηροι και πιστεψε με δεν εχω κανει σχεδον καθολου λαθος, αλλα δεν εχουμε ολοι την ιδια δυνατοτητα/ικανοτητα/ευκαιρια. Οποτε μιλαμε για κατι διαφορετικο απο την προσωπικη υπεροχη ζωουλα μας . Ετσι φιλε γιαννενα;
Άβαταρ μέλους
soflodoras

Δημοσίευσηαπό PAOK_Antarctica » Τετ 04 Αύγ 2021, 14:40

Victim blaming και αγιος ο θεός.
Ασπρόμαυρη Ανταρκτική
Άβαταρ μέλους
PAOK_Antarctica

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Τετ 04 Αύγ 2021, 22:41

ΜΟΥΣΙΚΗ ΣΤΑ ΑΥΤΙΑ ΜΟΥ

Υπερήφανος μικρομέτοχος ΚΑΕ ΠΑΟΚ
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος

Δημοσίευσηαπό Quefor » Τετ 04 Αύγ 2021, 22:55

https://twitter.com/sigamisasafiso/stat ... nUKd2mZxuI

πόσα "γαμιέσαι" σε μία μέρα? Πόσα?
Quefor

Δημοσίευσηαπό chri5ti9 » Τετ 04 Αύγ 2021, 23:30

Πόσες ψυχές σήμερα χάθηκαν με την πυρκαγιά; Πόσες ρε μαλακες μου; Με αυτή και με κάθε άλλη πυρκαγιά, για να έρθει το κάθε λόμπι να επενδύσει και ο πολιτικαντης να φάει από λάδωμα. Δεν το δέχομαι ρε παιδιά. Αλήθεια δε το δέχομαι ότι ξεφτιλίστηκαμε τόσο.
1.5 χρόνο λοκνταουν, μισθοί πείνας, ο κόσμος γεμάτος ψυχολογικά και απωθημένα να δολοφονεί ο ένας τον άλλον, πυρκαγιές και εμείς βλέπουμε ρε παλικάρια μου. Ντρέπομαι πρωτίστως για εμένα που μια τέτοια μέρα την πέρασα απλά δουλεύοντας και διαβάζοντας για μεταγραφές μιας ΠΑΕ αντί να πάω να βοηθήσω ζωντανούς οργανισμούς που καίγονταν ζωντανοί. Ντρέπομαι να αξιολογώ τα 35€ μεροκάματο παραπάνω από όλα αυτά. Δεν αντέχω σας λέω..

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Λαρυγγια στα τσιμεντα και ψυχη στα καγκελα
Άβαταρ μέλους
chri5ti9

Δημοσίευσηαπό john4serres » Πέμ 05 Αύγ 2021, 11:41

Στα του καιρού τώρα, 36 και 37 βαθμοί κελσίου θα μας φαίνεται ως δροσερό κλίμα. :o
Άβαταρ μέλους
john4serres

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Πέμ 05 Αύγ 2021, 11:44

Χθες βράδυ διάβασα άρθρο... Περίπου όλη η Ελλάδα έχει υψηλό κίνδυνο πυρκαγιάς σήμερα.
Υπερήφανος μικρομέτοχος ΚΑΕ ΠΑΟΚ
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος

Δημοσίευσηαπό burbu » Πέμ 05 Αύγ 2021, 12:41

15_50 έγραψε:Θέλω κάποιος που έχει τον χρόνο και μπορεί, να βρει επίσημα στατιστικά που να αφορούν στα παρακάτω επαγγέλματα και τα ποσοστά ανδρών-γυναικών που τα ασκούν (μπορείτε να βάλετε και άλλα πολλά που εγώ δεν έχω τον χρόνο να τα αναφέρω):

Πόσοι είναι οι αντρες χειρουργοί και πόσες οι γυναίκες.
Πόσοι είναι οι άντρες μηχανικοί αυτοκινήτων και πόσες οι γυναίκες.
Πόσοι είναι οι άντρες υδραυλικοί και πόσες οι γυναίκες.
Πόσοι είναι οι άντρες σοβατζήδες και πόσες οι γυναίκες.
Πόσοι είναι οι άντρες γυναικολόγοι και πόσες οι γυναίκες.
Πόσοι είναι οι άντρες ανδρολόγοι και πόσες οι γυναίκες.
Πόσοι είναι οι άντρες μηχανικοί εμπορικού ναυτικού και πόσες οι γυναίκες.
Πόσοι είναι οι άντρες ναυτικοί και πόσες οι γυναίκες.
Πόσοι είναι οι άντρες οδηγοί φορτηγών και πόσες οι γυναίκες.
Πόσοι είναι οι άντρες μηχανουργοί και πόσες οι γυναίκες.

Οποίος τα καταφέρει να τα δώσει στους immemoric και Antarctica να μου τα τρίψουν στα μούτρα.

Ευχαριστώ.

Επίσης αν μπορείς βάλε κι εσύ επίσημα στατιστικά με ποσοστά ανεργίας, πόσοι άνδρες άνεργοι πόσες γυναίκες
Άβαταρ μέλους
burbu

Δημοσίευσηαπό aivas19 » Πέμ 05 Αύγ 2021, 12:43

Μπαρκαρούτσος έγραψε:Χθες βράδυ διάβασα άρθρο... Περίπου όλη η Ελλάδα έχει υψηλό κίνδυνο πυρκαγιάς σήμερα.

Οντως. Δεν τελειωσε τιποτα, θα τα δουμε ολα φετος μεχρι Σεπτεμβρη
Άβαταρ μέλους
aivas19

Δημοσίευσηαπό gika » Πέμ 05 Αύγ 2021, 13:07

burbu έγραψε:
15_50 έγραψε:Θέλω κάποιος που έχει τον χρόνο και μπορεί, να βρει επίσημα στατιστικά που να αφορούν στα παρακάτω επαγγέλματα και τα ποσοστά ανδρών-γυναικών που τα ασκούν (μπορείτε να βάλετε και άλλα πολλά που εγώ δεν έχω τον χρόνο να τα αναφέρω):

Πόσοι είναι οι αντρες χειρουργοί και πόσες οι γυναίκες.
Πόσοι είναι οι άντρες μηχανικοί αυτοκινήτων και πόσες οι γυναίκες.
Πόσοι είναι οι άντρες υδραυλικοί και πόσες οι γυναίκες.
Πόσοι είναι οι άντρες σοβατζήδες και πόσες οι γυναίκες.
Πόσοι είναι οι άντρες γυναικολόγοι και πόσες οι γυναίκες.
Πόσοι είναι οι άντρες ανδρολόγοι και πόσες οι γυναίκες.
Πόσοι είναι οι άντρες μηχανικοί εμπορικού ναυτικού και πόσες οι γυναίκες.
Πόσοι είναι οι άντρες ναυτικοί και πόσες οι γυναίκες.
Πόσοι είναι οι άντρες οδηγοί φορτηγών και πόσες οι γυναίκες.
Πόσοι είναι οι άντρες μηχανουργοί και πόσες οι γυναίκες.

Οποίος τα καταφέρει να τα δώσει στους immemoric και Antarctica να μου τα τρίψουν στα μούτρα.

Ευχαριστώ.

Επίσης αν μπορείς βάλε κι εσύ επίσημα στατιστικά με ποσοστά ανεργίας, πόσοι άνδρες άνεργοι πόσες γυναίκες

Δεν μπορώ να καταλάβω που οδηγεί αυτό το επιχείρημα. Και στον κλάδο μου οι γυναίκες είναι συντριπτική μειοψηφία. Από το προπτυχιακό ακόμα, είχαμε 7 γυναίκες στα σχεδόν 80 άτομα του έτους. Στην εταιρία που δούλευα στην Ελλάδα, είχαμε μηδέν γυναίκες που δούλευαν ως προγραμματιστές και μόλις 3 που δούλευαν στον έλεγχο ποιότητας. Ακόμα και στην Amazon που είμαι τώρα, τα ποσοστά παραμένουν. Αλλά όχι μόνο στο ποιοι δουλεύουν, αλλά ακόμα και στα interviews. Έχω πάρει συνεντεύξεις από σχεδόν 20 άτομα τον τελευταίο χρόνο και μόλις μία ήταν γυναίκα.

Αυτό πάντως δεν είναι απαραίτητα κακό. Δεν ξέρω που οφείλεται το φαινόμενο αυτό. Ας πούμε μπορώ να δεχτώ ότι στους μηχανικούς αυτοκινήτων μπορεί να φταίει ότι ο κλάδος είναι ανδροκρατούμενος και ότι υπάρχει σεξισμός. Όποιος έχει πάει σε συνεργείο αυτοκινήτων που δεν είχε έστω μια αφίσα από καμιά γυμνή στον τοίχο, ας μου το πει. Αλλά η Πληροφορική δεν είναι το ίδιο. Είναι καινούργιος κλάδος, με άριστες συνθήκες εργασίας και που μία από τους πρωτεργάτες ήταν η Ada Byron, μαθηματικός και κόρη του Lord Byron.

Υπάρχει πάντως ξεκάθαρη προτίμηση σε σχολές και επαγγέλματα βασισμένη στο φύλο και αυτό το καταλαβαίνει κανείς απλά συγκρίνοντας τους φοιτητές σε Χανιά vs Ρέθυμνο, Κομοτηνή vs Ξάνθη κτλ.
Άβαταρ μέλους
gika

Δημοσίευσηαπό PAOK_Antarctica » Πέμ 05 Αύγ 2021, 13:22

Ο τομέας της πληροφορικής είναι ανδροκρατούμενος επειδή προφανώς υπάρχει κοινωνικός σεξισμός.
Ανέβασα άρθρα πιο πριν για το ποιες είναι οι συνθήκες εργασίας στον τομέα των βιντεοπαιχνιδιών. Τα ξαναβάζω να τα δεις.

https://kotaku.com/activision-blizzard-sued-by-california-over-widespread-1847339746

https://www.latimes.com/business/technology/story/2019-12-02/riot-games-gender-discrimination-settlement

Δεν είναι μόνο ο τομέας της πληροφορικής, είναι ολόκληρος ο τομέας των θετικών επιστημών. Οι γυναίκες πηγαίνουν προς τις ανθρωπιστικές επιστήμες και την εκπαίδευση επειδή, πρώτον "είναι γυναίκες άρα έχουν ροπή προς την ανατροφή των παιδιών" και, δεύτερον, "οι γυναίκες είναι πιο συναισθηματικές ενώ οι άνδρες πιο πρακτικοί". Γυναίκες φιλολογία, άνδρες μαθηματικά.

Είναι άλλη μια έκφανση του πόσο σεξιστική είναι ακόμη η κοινωνία μας και απόδειξη του πόσο πολύ απέχουμε ακόμη από την ισότητα.

Ο γιατρός και η νοσοκόμα.
Ασπρόμαυρη Ανταρκτική
Άβαταρ μέλους
PAOK_Antarctica

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Κοινωνικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

metin2 pvp metin2 pvp serverler mt2 pvp metin2 pvp silkroad pvp knight pvp metin2 pvp serverler pvp serverler