Κοινωνία Ώρα Μηδέν V

Re: Κοινωνία Ώρα Μηδέν V

Δημοσίευσηαπό Totem_pk » Δευτ 02 Αύγ 2021, 18:58

Καλα εν ετη 2021 να κανουμε τετοια συζητηση ειναι νομιζω καταντια για την κοινωνια μας. Εγω θεωρω οτι τα φυλλα ειναι ισα. Το καθενα εχει τα καλα του και τα κακα του. Το καθενα εχει τους σταυρους που κουβαλαει. Αλλα ομαδοποιηση των αντρων εξαιτιας καποιων σιχαμενων και απο την αλλη θυματοποιηση των γυναικων δεν την δεχομαι απολυτα.
Τωρα εξαιρώντας τα τερατα που προειπαν τα παλικαρια νωριτερα (απλα γιατι και ο ντεμεκ αντρας πιλοτος και το αλλο το τσογλανι στο νησι κατεμε πρεπει να απομακρυνθουν με καποιον τροπο διαπαντος απο την κοινωνια) θεωρω οτι και στο θεμα των παρενοχλησεων και των βιασμων υπαρχει «χαλαρη» δικαιοσυνη.
Χρειαζεται η κοινωνια μας ενα τρανταγμα για να συνελθει λιγακι.

Υ.Γ. Στις παλιες οικογενειες παντως και στον τροπο ανατροφης ειτε τις ονομαζουμε πατριαρχικες ειτε οχι αν πειραζε καποιος την αδελφη μου την ξαδελφη μου την γειτονισα την αγνωστη στον δρομο ηταν λογος πολεμου και βιας. Υπηρχαν και υπαρχουν προβληματα εντος των σπιτιων αλλα ρε γαμωτο 2021 εχουμε. Δεν θα επρεπε να ασχολουμαστε με αυτα. Θα επρεπε να τα ειχαμε ξεπερασει. Ας οψεται η πολιτικαλυ κορεκτ εποχη μας η ανοχη στον καθε παπαρα και η ανυπαρκτη πολιτικη βουληση.
Totem_pk

Δημοσίευσηαπό PAOK_Antarctica » Δευτ 02 Αύγ 2021, 19:18

Totem_pk έγραψε:Υ.Γ. Στις παλιες οικογενειες παντως και στον τροπο ανατροφης ειτε τις ονομαζουμε πατριαρχικες ειτε οχι αν πειραζε καποιος την αδελφη μου την ξαδελφη μου την γειτονισα την αγνωστη στον δρομο ηταν λογος πολεμου και βιας. Υπηρχαν και υπαρχουν προβληματα εντος των σπιτιων αλλα ρε γαμωτο 2021 εχουμε. Δεν θα επρεπε να ασχολουμαστε με αυτα. Θα επρεπε να τα ειχαμε ξεπερασει. Ας οψεται η πολιτικαλυ κορεκτ εποχη μας η ανοχη στον καθε παπαρα και η ανυπαρκτη πολιτικη βουληση.

Αυτό γινόταν επειδή οι γυναίκες ήταν ιδιοκτησία των ανδρών και περιουσία τους. Ήταν σαν μπαίνουν ξένοι στο σπίτι σου ενώ δεν έχουν δικαίωμα. Ο παππούς όμως την έδερνε τη γιαγιά, την κόρη την δίναν νύφη με προξενιό για να ανταλλάξουν περιουσία και οι χήρες που μέναν μόνες τους ήταν τα νο1 θύματα βιασμού. Το πολίτικαλι κορέκτ δεν έχει χώρο για σεξισμό. Αν ήμασταν όντως πολίτικαλι κορέκτ δεν θα υπήρχαν αυτά που συζητάμε τώρα.

Joshua, έχω ανεβάσει εδώ μέσα πηγές όπου μπορεί ο καθένας να βρει καθημερινές ιστορίες κακοποίησης γυναικών. Μια ωρίτσα να κάτσεις να ασχοληθείς, θα πέσουν τα μαλλιά σου από το τι γίνεται σήμερα από νέους ανθρώπους και σε πόσο μεγάλο βαθμό.

Το έχω ξανααναφέρει, δουλεύω στον τομέα του πολιτισμού και πάρα πολύ συχνά έρχομαι σε επαφή με γονείς και παιδιά σε σχολικές εκδρομές. Το 95% των γονέων είναι μαμάδες. Ελάχιστοι μπαμπάδες. Και σου μιλάω για γονείς 30ρηδες, άντε βαριά 40ρηδες. Και μιλάω για τεράστιο δείγμα ανθρώπων. Οι ρόλοι ακόμα υπάρχουν όπως τους ξέραμε, απλώς πολύ πολύ σιγά η κατάσταση κάπως αλλάζει.
Ασπρόμαυρη Ανταρκτική
Άβαταρ μέλους
PAOK_Antarctica

Δημοσίευσηαπό barlow4 » Δευτ 02 Αύγ 2021, 19:25

Ολη αυτη η ιστορια προκαλει αντιδρασεις γιατι η ανατροπη των στερεοτυπων απαιτει συγκρουση με εννοιες παγιωμενες στο υποσυνειδητο ολων μας.Ουσιαστικα θετει σε διαλογο κ αμφισβητηση την ιδια μας την ταυτοτητα.Ωθει σε υποχρεωτικο διαλογο στοιχεια της ταυτοτητας μας που δεν ειναι ανοιχτα σε διαλογο.Δεν εχει να κανει με τη συγχρονη φυση μας που θεωρει στην τραγικη πλειοψηφια αυτονοητη την ισοτητα κ το σεβασμο απεναντι στη γυναικα.Ουτε με την αυτονοητη αποστροφη απεναντι στη βια.
Ολη αυτη η συζητηση περιστρεφεται γυρω απο λεξεις που ενοχλουν.Γιατι αυτες οι λεξεις αμφισβητουν την πολιτιστικη ταυτοτητα διαφορων λαων στους οποιους δειλα δειλα εχει ανοινει ο διαλογος αυτος.
Ο Υιος του Θεου ο μονογενης ειναι ενα στερεοτυπο που παρ'οτι εξαρει τη σημασια της Παναγιας , στην ουσια την εμφανιζει ως βοηθητικο προσωπο με συγκεκριμενο ρολο.Αυτη η συζητηση θιγει,κ στην πλειοψηφια προσβαλλει το θρησκευτικο φρονημα.Ειναι ενα κομματι της ταυτοτητας μας που δεν ειναι ανοιχτο σε διαλογο.Ειναι ενα εγγενες κομματι της πολιτιστικης μας ταυτοτητας κ του συλλογικου μας υποσυνειδητου.Αποτελει αυτο ενα κομματι της πατριαρχικης προσεγγισης της κοινωνικης διαρθρωσης.Εγω πχ που δε δηλωνω αθεος θεωρω οτι η αδυναμια προσεγγισης τοσο βαιειας αυτοκριτικης κ τοσο επιπονου διαλογου, δειχνει σε εναν βαθμο την πορεια που εχουμε διανυσει ως τωρα.Κ υπαρχει πολυς δρομος για να μπορεσουμε να κανουμε ανοιχτα εναν τετοιο διαλογο που κ ουσιαστικα θα αναθεωρισεις καποιες βασεις του συλλογικου υποσυνειδητου κ δε θα αλλοιωσει καθολου την πολιτιστικη μας ταυτοτητα.Εγω θεωρω πως γινεται.Αλλα θελει πολυ χρονο, πολυ κοπο κ πολλη αυτοκριτικη.
Δεν ειμαστε συμφιλιωμενοι με την ταυτητα μας.Φοβικη σταση εχουμε.Κ ειναι μια ταυτοτητα αυτη που ειναι συνυφασμενη με αυτον το τοπο που μετρα χιλαδες χρονια σφυρηλατησης.Δεν κινδυνευει απο κανεναν.γνωμη μου.
Υγ.πιανω μονο μια πτυχη απο τις ενδεχομενως εκατονταδες.
Τελευταία επεξεργασία από barlow4 και Δευτ 02 Αύγ 2021, 19:28, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
barlow4

Δημοσίευσηαπό Totem_pk » Δευτ 02 Αύγ 2021, 19:27

Ισως δεν το εξεφρασα σωστα φιλε ανταρκτικα. Το γεγονος οτι δεν τα ξεπερασαμε αυτα με στεναχωρει και με εκπλησει. Οπως και το γεγονος που αναφερεις για 95% μαμαδες στις εκδρομες κατι που δεν ηξερα και με εκπλησει και με στεναχωρει παραλληλα.

Τι στο καλο θεμα παιδείας ειναι η ειναι τοσο πισω ακομη η κοινωνια μας? Ειλικρινα τωρα. Τι γινεται ρε γαμωτο!!!

Υ.Γ. Εχεις δικιο για το πολιτικαλυ κορρεκτ. Εγω το ανεφερα για τις τιμωριες και για την ανοχη πραγματων απο τον καθε λαλακα αλλα παραλληλα αν ισχυε δεν θα χρειαζοταν αυτα. Δεν ειμαι τοσο καλος στον λογο αδελφε.
Totem_pk

Δημοσίευσηαπό joshua » Δευτ 02 Αύγ 2021, 19:42

Ax ρε antarctica με τα παραδειγματα σου...Μετα τις παροιμιες εβαλες στο στοχο ως παραδειγμα καταπιεσης η ρολου το οτι συνηθως οι μαμαδες συνοδευουν τα παιδια στις εκδρομες...Και οι αντρες συνηθως σκοτωνουν τις κατσαριδες...
Time to get it, before you let it get to you
Here he comes now, stick to your guns and let him through
Άβαταρ μέλους
joshua

Δημοσίευσηαπό PAOK_Antarctica » Δευτ 02 Αύγ 2021, 20:41

Joshua, δεν ξέρω τι ποσοστό ανδρών σκοτώνει τις κατσαρίδες. Στο δικό μας σπίτι εγώ τις σκοτώνω αλλά σίγουρα δεν είναι όλες οι γυναίκες όπως η δική μου.
Αυτό που σου λέω για τα παιδιά και τα σχολεία όμως στο λέω γιατί το βλέπω με τα μάτια μου σε δείγμα εκατοντάδων, αν όxι xιλιάδων, ανθρώπων εδώ και χρόνια. Και δεν υπερβάλλω. Η ανατροφή του παιδιού είναι ακόμα κυρίως δουλειά της γυναίκας.

Barlow on point το post σου. Όλοι θέλουμε ισότητα. Πολλοί όμως, όταν αντιλαμβάνονται τι σημαίνει πραγματικά η ισότητα, αρχίζουν και κλωτσάνε.
Ασπρόμαυρη Ανταρκτική
Άβαταρ μέλους
PAOK_Antarctica

Δημοσίευσηαπό joshua » Δευτ 02 Αύγ 2021, 20:54

Ειλικρινά ρε Antarctica που μένεις που οι άντρες δεν ασχολούνται με την ανατροφή του παιδιού; Να πω βέβαια χωρίς να σε σοκάρει ότι υπάρχουν γυναίκες και σιγά σιγά και άντρες που επιλέγουν αν μπορούν να μην δουλεύουν και να αφοσιωνονται στην ανατροφή των παιδιών χωρίς αυτό να τους επιβάλλεται.
Τελευταία επεξεργασία από joshua και Δευτ 02 Αύγ 2021, 20:56, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
joshua

Δημοσίευσηαπό PAOK_Antarctica » Δευτ 02 Αύγ 2021, 20:56

Στη Θεσσαλονίκη, το έχουμε πει 100 φορές.
Δεν λέω ότι οι άντρες δεν ασχολούνται με την ανατροφή των παιδιών. Λέω πως η πλειοψηφία των ανδρών δεν ασχολείται ισόποσα με τις γυναίκες στην ανατροφή των παιδιών.
Ασπρόμαυρη Ανταρκτική
Άβαταρ μέλους
PAOK_Antarctica

Δημοσίευσηαπό gika » Τρί 03 Αύγ 2021, 00:32

Σωστά τα λέει ο Ανταρκτικά. Εγώ δεν έχω δει ποτε άντρα να θηλάζει. :D
Άβαταρ μέλους
gika

Δημοσίευσηαπό soigol » Τρί 03 Αύγ 2021, 06:41

Η βία ως "λύση" προβλημάτων χρησιμοποιείται επειδή δεν υπάρχει η νοοτροπία διαλόγου, που τα εμπλεκόμενα μέρη εκατέρωθεν ακούν απόψεις και βρίσκουν κοινούς δρόμους.
Βία επίσης φέρνει και η σύγχυση των ρόλων που στερεοτυπικά δομούν την κοινωνία μας.
Ο άνδρας που δεν μπορεί να καλύψει τα θέλω της γυναίκας, άλλο κομμάτι ξεχωριστό αυτό που αποτελεί αιτία πολλών διαζυγίων οι "απαιτήσεις" πλέον που έχουμε από τον σύντροφό μας, και χάνει τον ηγετικό ρόλο τον επιβάλλει με την σωματική δύναμη.

Η προσλαμβάνουσες εικόνες γενικά είναι στρεβλές ως προς τα πρότυπα που πρέπει να έχουμε.
Η τηλεόραση παλιότερα και τώρα το διαδίκτυο σε τεράστιο βαθμό επηρεάζει συμπεριφορές και θέτει νέα δεδομένα.
Μόνο που πλέον, άσχετα με το τι θεωρεί ο καθένας σωστό ή λάθος, οι ρυθμοί , εικόνες - πληροφορίες, είναι καταιγιστικοί και σε αντίθεση με την φυσιολογία μας.
Η "γνώση" πλέον αντί να βοηθήσει στην εξέλιξη, μπερδεύει και δημιουργεί σύγχυση, μιλάω πνευματικά.
Δεν είμαστε προετοιμασμένοι, μας λείπει η αγωγή, η παιδεία.

Το να περιορίζουμε την συζήτηση στις "γυναικοκτονίες" , νεολογισμός που θέλει απλά να δημιουργήσει εντυπώσεις και απορώ πως υιοθετείται στην κοινωνία που θέτει την ισότητα των δύο φύλων πρωτεύων ζήτημα,
μας απομακρύνει από τις πραγματικές αιτίες των φαινομένων βίας.

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
soigol

Δημοσίευσηαπό GI4NNEN4 » Τρί 03 Αύγ 2021, 07:54

Έχετε πετύχει ποτέ ζευγάρι να τσακώνεται δημόσια; Έχετε πετύχει έστω άντρα vs γυναίκα οδηγούς να τσακώνονται στο δρόμο; :lol: Πείτε μου, δεν εκπλαγήκατε από τον οχετό που βγαίνει από το στόμα των γυναικών;
Alas for those that never sing,
But die with all their music in them!
~Oliver Wendell Holmes
Άβαταρ μέλους
GI4NNEN4

Δημοσίευσηαπό soflodoras » Τρί 03 Αύγ 2021, 08:06

Quefor έγραψε:εγώ δεν καταλαβαίνω προς τι αυτή η αμυντική στάση και η οπαδοποίηση πίσω από τον όρο άντρες. Αισθάνεστε πράγματι απειλή όταν ακούτε ότι ένα μεγάλο κομμάτι της κοινωνίας καταπιέζεται συστηματικά, ή μήπως ντροπή και σας δημιουργείται αυτή η άρνηση?

Ειναι φοβερο ρε φιλε. Και εγω προσπαθω να καταλαβω τον τροπο σκεψης τους. Πολυ φοβαμαι πως ενδομυχα δε θελουν καμια βελτιωση μιας αρρωστημενης καταστασης. Ή απλα ζουνε εντελως εκτος πραγματικοτητας. Κυνοδοντας
Άβαταρ μέλους
soflodoras

Δημοσίευσηαπό Immemoric » Τρί 03 Αύγ 2021, 08:18

Πραγματικά άρνηση. Έχουν ανεβεί ένα σωρό στατιστικά στοιχεία εδώ πέρα κι ακόμα κάποιοι επιμένουν να λένε τα δικά τους. Δεν θέλουν να καταλάβουν. Ακόμα ένα λινκ περί ανατροφής παιδιών για να αγνοηθεί. Στη Ελλάδα δε θα είναι πολύ παραπάνω από 2/3.

Women providing two-thirds more childcare than men during lockdown, ONS finds

22 Jul 2020

By Elizabeth Howlett

Experts say working mothers have ‘borne the brunt’ of the coronavirus crisis and urge employers to take action

Women delivered 78 minutes more childcare a day than men during the first weeks of lockdown, the latest official figures have shown.

During the first weeks of lockdown (26 March to 26 April) in households with children under 18, women were carrying out an average of two-thirds more childcare duties per day than men, the latest Office for National Statistics (ONS) data suggested.

The data showed that women spent 77 per cent more time on childcare than men overall, as women were also undertaking non-developmental childcare such as feeding, washing, dressing and supervising children. Women provided an average of three hours and 18 minutes of childcare overall (including supervision) per day, while men provided two hours.

This gender gap increased further when it came to the care of children under five, as women undertook an average of 78 per cent more care than men per day. Women spent an average of 265 minutes per day caring for children under five, while men spent 149 minutes. This gap decreased for children aged between five and 10 years, as women dedicated an average of 232 minutes per day, compared to men’s 193 minutes per day.

The ONS suggested this may be because younger children are “more likely to require more nurturing childcare such as washing, feeding and cuddling”.

Women also spent more time on unpaid work and less time on paid work than men. On average, women spent 282 minutes a day on unpaid work and 136 minutes on paid work, compared to men who spent 232 minutes on unpaid and 181 minutes on paid work. This meant men undertook more than 45 minutes more paid work a day.

Overall, the figures showed that working parents with school-age children struggled to maintain a work-life balance, particularly because schools and childcare facilities remained closed during the early weeks of lockdown, with 20 per cent citing childcare as a disruption to their working day. With many parents having to homeschool their children while continuing to work, the amount of time devoted to developmental child care increased by 169 per cent (equating to 40 minutes) compared to figures from 2015.

Working parents were also nearly twice as likely to be furloughed (13.6 per cent) compared to those without children (7.2 per cent).

Claire McCartney, senior resourcing and inclusion adviser at the CIPD, warned that parents trying to juggle childcare and work have in some cases had “no choice but to quit their job or reduce their hours”.

"Schools may be going back in September but childcare options over the summer holidays remain limited,” she said. “This latest research should serve as a reminder to HR professionals that they need to get line managers to have regular catch-ups with their teams about their options. This could include a range of flexible working arrangements, altered role responsibilities or for part-timers to split their hours over more days."

Sophie Walker, chief executive of the Young Women’s Trust, told People Management there was no doubt that women had “borne the brunt of this crisis, as the ONS figures are the latest in a steady stream of reports showing the stark impact that hours of additional unpaid care in lockdown is having on women's professional productivity and future job prospects”.

Walker said the figures highlighted the government’s lack of gendered response, the threat to women’s jobs and the urgent need for childcare provision to ensure “women do not carry the burden of this crisis any longer”.

Joeli Brearley, chief executive and founder of Pregnant Then Screwed, said the organisation’s advice line had been “flooded with calls from women who feel that working without childcare during the pandemic has made them more susceptible to redundancy”, adding that the figures highlighted the need for the government and employers to urgently address long-term challenges.

“There's a real risk that unscrupulous and unsympathetic employers will let this colour their judgement during redundancy consultations and select mothers for redundancy based on this,” said Brearley.

Brearley added that while the government had “paid no attention” to the impact childcare was having on women throughout lockdown, employers could still take action.

“We're at a very critical point in our recovery but organisations have a golden opportunity to learn lessons from this experience and this data. It's a chance to implement workplace practices that support the redistribution of care in the home like equal parental leave or onsite childcare provision,” she said.

Sam Smethers, chief executive at The Fawcett Society, told People Management: “This is why we urgently need a rescue package for the childcare sector so that when furloughing ends parents will be able to get back to work as the prime minister is instructing us all to do. Without it we risk widening the gender gap between women and men and leaving mothers in particular behind."

https://www.peoplemanagement.co.uk/news/articles/women-providing-two-thirds-more-childcare-than-men-during-lockdown#gref
Άβαταρ μέλους
Immemoric

Δημοσίευσηαπό joshua » Τρί 03 Αύγ 2021, 08:27

Πραγματικα σοκαριστικο...Οι γυναικες παιρνουν περισσοτερο χρονο με τα μωρα σε σχεση με τους αντρες...
Άβαταρ μέλους
joshua

Δημοσίευσηαπό soflodoras » Τρί 03 Αύγ 2021, 08:39

joshua έγραψε:Πραγματικα σοκαριστικο...Οι γυναικες παιρνουν περισσοτερο χρονο με τα μωρα σε σχεση με τους αντρες...

Το οτι σου φαινεται αυτο λογικο (και προφανως και σωστο), μου φαινεται λογικο.
Άβαταρ μέλους
soflodoras

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Κοινωνικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

metin2 pvp metin2 pvp serverler mt2 pvp metin2 pvp silkroad pvp knight pvp metin2 pvp serverler pvp serverler