Κοινωνία ώρα μηδέν IV

Re: Κοινωνία ώρα μηδέν IV

Δημοσίευσηαπό Immemoric » Τρί 23 Φεβ 2021, 14:43

mpafos4 έγραψε:
Εαν θελεις να συζητας μαζι μου,δεν θα υπεκφευγεις!!!

Συμφωνεις πως ολες αυτες οι μορφες αντιστασης ΔΕΝ αλλαξαν και δεν βοηθησαν σε τιποτα ενα σαπιο συστημα να γιγαντωνεται?......Ναι ή οχι.

Εαν και οταν μου απαντησεις θα συνεχισουμε με βαση αυτα που λεω και οχι με αυτα που πιστευεις πως σκεφτομαι επειδη εχεις αγκυλωσεις.

Το να κατηγορείς εσύ τον Μπάρλοου για αγκυλώσεις είναι το πιο αστείο στην όλη συζήτηση.

Τι μορφές αντίστασης δηλαδή θες ρε μπάφε? Τι νόημα έχει η ερώτησή σου? Τα πάντα άλλαξαν από αγώνες στους δρόμους. ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Πες εσύ πως αλλιώς μπορεί να γίνουν αλλαγές? Και ποιό ακριβώς είναι το σύστημα που γιγαντώνεται γιατί πολύ αφηρημένο ακούγεται.
Άβαταρ μέλους
Immemoric

Δημοσίευσηαπό mpafos4 » Τρί 23 Φεβ 2021, 14:45

PAOK_Antarctica έγραψε:Μπάφε θέλεις να δεις κρεμασμένους πολιτικούς που φοβούνται να κυκλοφορήσουν έξω, αλλά διαφωνείς με την 17Ν.

Διαφωνείς με τις καταλήψεις γιατί δεν είναι νόμιμες (;) αλλά δεν διαφωνείς με τους μπάτσους που παραβαίνουν τον νόμο για να επιβάλλουν καταστολή. Αν όχι αυτό, τότε σίγουρα το πρώτο σε ενοχλεί πολύ περισσότερο από το δεύτερο.

Θεωρείς πως οι απεργίες, οι πορείες και οι καταλήψεις είναι "βούτυρο στο ψωμί" ενώ η δική σου στάση παντελούς απάθειας και ισαποστακισμού δεν είναι.

Θέλεις ένα κράτος δικαίου αλλά θέλεις και ένα κράτος που εκδικείται, μέσω του σωφρονιστικού συστήματος.

Τι ακριβως εκανε η 17Ν,για πες μου σε παρακαλω πολυ.Θα με ενδιεφερε η αποψη σου.

Διαφωνω με οποιαδηποτε μορφη αντιδρασης ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΦΕΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ!ΤΕΛΟΣ.ΔΕΝ ΤΟ ΞΑΝΑΛΕΩ!

Και θα συνεχισω,οπως και παρα πολλοι αλλοι-πιστεψε με-να μενω απαθης και να μην ελπιζω σε τιποτα οσο θα βλεπω να μαλωνουν δυο γαϊδαροι σε ξενο αχυρωνα!

Κρατος δικαιου δεν εχουμε γιατι,καταρχην,δεν υπαρχει ισονομια!Και αυτο που θελω απο ενα σωφρονιστικο συστημα ειναι ΝΑ ΤΙΜΩΡΕΙ.Και μαλιστα καποιες κατηγοριες ανθρωπων,ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΙΚΑ!Οπως,πχ,αυτο το σκουπιδι που πουλουσε τεχνη,για να ερθω στην επικαιροτητα!
ΙΒΑΝ ΣΑΒΒΙΔΗ Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
mpafos4

Δημοσίευσηαπό mpafos4 » Τρί 23 Φεβ 2021, 14:46

Trilofiotis έγραψε:Μπαφε μια χαρά σου απαντάει, μάλλον εσύ δεν συνειδητοποιείς τι γράφεις, ή συνειδητοποιείς και εσύ υπεκφύγεις..

Περιμένω την πρόταση σου για αντίσταση και εγώ.

Μολις μου απαντησει θα συνεχισω.

Απο οσο με ξερεις απο εδω μεσα δε νομιζω να σου εχω δωσει την εντυπωση πως εχω αποφυγει οποιαδηποτε απαντηση,με ανθρωπους που συζηταω.
mpafos4

Δημοσίευσηαπό mpafos4 » Τρί 23 Φεβ 2021, 14:58

Immemoric έγραψε:
mpafos4 έγραψε:

Συμφωνεις πως ολες αυτες οι μορφες αντιστασης ΔΕΝ αλλαξαν και δεν βοηθησαν σε τιποτα ενα σαπιο συστημα να γιγαντωνεται?......Ναι ή οχι.

Εαν και οταν μου απαντησεις θα συνεχισουμε με βαση αυτα που λεω και οχι με αυτα που πιστευεις πως σκεφτομαι επειδη εχεις αγκυλωσεις.

Το να κατηγορείς εσύ τον Μπάρλοου για αγκυλώσεις είναι το πιο αστείο στην όλη συζήτηση.

Τι μορφές αντίστασης δηλαδή θες ρε μπάφε? Τι νόημα έχει η ερώτησή σου? Τα πάντα άλλαξαν από αγώνες στους δρόμους. ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Πες εσύ πως αλλιώς μπορεί να γίνουν αλλαγές? Και ποιό ακριβώς είναι το σύστημα που γιγαντώνεται γιατί πολύ αφηρημένο ακούγεται.

Χαιρομαι που σε εκανα και γελασες!

Εαν δεν εχει νοημα η ερωτηση μου,δεν εχει κανενα απολυτως νοημα η συνεχεια στη συζητηση.

Δεν ξερω για ποιες εποχες μιλας....αλλα απο τοτε που θυμαμαι εγω τον εαυτο μου....ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΑΝ ΤΙΠΟΤΑ!!!

Οσο για το ποιο ειναι αυτο το συστημα,σου απαντησα πριν μερικες μερες.Μαλλον,ξεχασες την απαντηση μου!
mpafos4

Δημοσίευσηαπό barlow4 » Τρί 23 Φεβ 2021, 15:03

mpafos4 έγραψε:
barlow4 έγραψε:Βουτυρο στο ψωμι τους.Οντως.
Γιατι ια φανε το ξυλο οι διαδηλωτες, θα συλληφθουν καποιοι κ θα τους τρομοκρατησουν.
Τα μμε θα πλασαρουν πως πλεον επικρατει η νομιμοτητα στα πανεπιστημια.
Κ εσυ θα πεις πως η αυθαιρεσια της αστυνομιας κ η κρατικη καταστολη ειναι το ιδιο με την πορεια, με τη διαμαρτυρια, με τη διαδηλωση με τη λαϊκη βιαιη αντιδραση ενδεχομενων. (Η δικη σου σταση δεν ειναι βουτυρο στο ψωμι τους?)
Οποτε ολα τα παραπανω δεν προσφερουν τιποτα για εσενα.
Αρα εχουμε κ λεμε.Πορειες, διαμαρτυριες, διαδηλωσεις, ταραχες ειναι ασκοπες.τις ξεχναμε.Τις καταργουμε κ με νομο.
Τι σου μενει ως πολιτη για αντιδραση στη διαφθορα κ στην αυθαιρετη κρατικη βια?
Τι προτεινεις ως αντιδραση.

Ποτε υπεξεφυγα.
Οχι φυσικα.Οτι αλλαξε σε αυτην τη ζωη υπερ του λαου, με αυτα τα παραπανω αλλαξε.
Το να ζητησουμε παραπανω λεφτα για την παιδεια κ σε εσενα θα κανει καλο.Αλλα πως περιμενεις να γινει?Εξαντλωντας τη συμμετοχη σου στις δημοκρατικες διαδικασιες κ τις κοινωνικες διεργασιες στην καλπη?
Το να ζητησουμε καλυτερο Ε.Σ.Υ κ προσληψεις κ σε εσενα θα κανει καλο.
Το ψωμι παιδεια ελευθερια δεν ηταν συνθημα των κομμουνιστωνε.
Δε θα παψει ποτε να ειναι η απολυτη ουσια της δημοκρατιας.Οσο πιο μακρυα απο αυτα τα τρια, τοσο πιο κοντα στον αυταρχισμο κ την αυθαιρεσια.
Πορεις, διαδηλωσεις, διαμαρτυριες, ταραχες μεχρι οι μαρινακηδες κ οι υπαλληλοι τους να φοβηθουν το λαο.
Εσυ δεν απαντας.Εγω τοσα χρονια αν μη τι αλλο ειμαι ξεκαθαρος.
Αν οι αλλοι εχουν πυρηνικα κ εμεις πετρες θα τους πεταξω πετρες.Αλλα ειναι ξεκαθαρο πως ειμαι με το εμεις.Οι αλλοι θα πουν παρανομη την πετρα, τη μολοτοφ, το τρικακι αλλα δε θα πουν παρανομα τα πυρηνικα με τα οποια μας στοχευουν.
Λοιπον.Ποιο ειναι το πλανο σου.
Υγ.το σωφρονιστικο συστημα σωφρονιζει.Δεν τιμωρει.υποτιθεται παντα.
Υγ.Το προβλημα δεν ειναι στις μορφες αντιδρασης.Το προβλημα ειναι οτι δε συμμετεχεις κ πως σκεφτεσαι σαν να εισαι πιο πολυ με τη λογικη του πολιτικου παρα του πολιτη.
Τελευταία επεξεργασία από barlow4 και Τρί 23 Φεβ 2021, 15:24, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
barlow4

Δημοσίευσηαπό mpafos4 » Τρί 23 Φεβ 2021, 15:07

Gospi έγραψε:
PAOK_Antarctica έγραψε:Μπάφε θέλεις να δεις κρεμασμένους πολιτικούς που φοβούνται να κυκλοφορήσουν έξω, αλλά διαφωνείς με την 17Ν.

Διαφωνείς με τις καταλήψεις γιατί δεν είναι νόμιμες (;) αλλά δεν διαφωνείς με τους μπάτσους που παραβαίνουν τον νόμο για να επιβάλλουν καταστολή. Αν όχι αυτό, τότε σίγουρα το πρώτο σε ενοχλεί πολύ περισσότερο από το δεύτερο.

Θεωρείς πως οι απεργίες, οι πορείες και οι καταλήψεις είναι "βούτυρο στο ψωμί" ενώ η δική σου στάση παντελούς απάθειας και ισαποστακισμού δεν είναι.

Θέλεις ένα κράτος δικαίου αλλά θέλεις και ένα κράτος που εκδικείται, μέσω του σωφρονιστικού συστήματος.

Ποσα κομματικα στελεχη, υπουργους, βουλευτες και πρωθυπουργους εφαγε η 17Ν?
Εκανε καποιου ειδους καθαρση?
27 χρονια δραση, ποσους απο τους υπαιτιους της καταστασης στην οποια εχει περιελθει αυτη η χωρα , ξεπαστρεψε?

Ο Ρίτσαρντ Γουέλς, Σταθμάρχης της CIA (23.12.1975)
Ο Ευάγγελος Μάλλιος, απόκτακτος αστυνομικός και βασανιστής της χούντας (14.12.1976)
Ο Αστυνόμος Παντελής Πέτρου και ο αστυφύλακας οδηγός του Σωτήρης Σταμούλης (16.01.1980)
Ο Τζορτζ Τσάντες (αμερικανός διπλωμάτης)
Ο οδηγός του Νίκος Βελούτσος (15.11.1983)
Ο αστυφύλακας Χρήστος Μάτης (24.12.1984)
Ο εκδότης της «Απογευματινής» Νίκος Μομφερράτος και ο οδηγός του Σ. Ρουσέτης (21.2.1985)
Ο αρχιφύλακας Νίκος Γεωργακόπουλος (26.11.1985)
Ο βιομήχανος Δημήτρης Αγγελόπουλος (8.4.1986)
Ο βιομήχανος Αλέξανδρος Αθανασιάδης (1.5.1988)
Ο ναυτικός ακόλουθος των ΗΠΑ Γουίλιαμ Νορντίν (28.6.1988)
Ο εισαγγελέας Κώστας Ανδρουλιδάκης (10.1.1989)
Ο δημοσιογράφος και βουλευτής Παύλος Μπακογιάννης (26.9.1989)
Ο Αμερικανός λοχίας Ρόναλντ Στιούαρτ (12.5.1991)
Ο αστυφύλακας Γιάννης Βαρής (02.11.1991)
Ο Τούρκος διπλωμάτης Γιοργκού Τσετίν (7.10.1992)
Ο φοιτητής Θάνος Αξαρλιάν (14.7.1992)
Ο διοικητής της Εθνικής Τράπεζας Μιχάλης Βρανόπουλος(24.1.1994)
Ο Τούρκος διπλωμάτης Ομέρ Σιπαχίογλου (4.7.1994)
Ο εφοπλιστής Κώστας Περατικός (28.5.1997)
Ο Βρετανός στρατιωτικός ακόλουθος Στίβεν Σόντερς (8.6.2000)

Τα μεγαλολαμογια μια χαρα ζησαν και βασιλεψαν...

Στη λιστα θα επρεπε να υπαρχει και ο "Τζορτζης" Αθανασιαδης,βιομηχανος και εκδοτης της "Βραδυνης"....
mpafos4

Δημοσίευσηαπό Gospi » Τρί 23 Φεβ 2021, 15:13

PAOK_Antarctica έγραψε:Με είδες πουθενά ρε συ Gospi να λέω ότι συμφωνώ με τη 17Ν ή τις πρακτικές της; Τις αντιφάσεις του μπάφου τονίζω.
Εγώ δεν θέλω πολιτικούς κρεμασμένους που φοβούνται να κυκλοφορήσουν έξω. Θέλω πολιτικούς που εργάζονται για το κοινό καλό.

barlow4 έγραψε:Δλδ αν ειχαν καθαρισει, μητσοτακηδες, παπανδρεηδες, καραμανληδες, κοκκαληδες, μαρινακηδες, λατσηδες, βαρδινογιαννεους κ σια θα ηταν κομπλε?
Καμια τρομοκρατικη οργανωση δεν εκφραζει το συνολο της κοινωνιας ε εστω μεγαλο τμημα αυτης.Ακομα κ πιο αμιγεις οπως βασκικες η ιρλανδικες κλπ.
Δεν ειναι θεμα επιλογων.Ειναι θεμα πρακτικων κ ανεξαρτητης η εξαρτημενης δρασης.
Το γεγονος ομως πως κανεις αυτον το διαχωρισμο δειχνει πως η τρομοκρατια που επιτιθεται σε διαφθορα , η αντιλαϊκα συμφεροντα , δεν τρομοκρατει το λαο.
Υγ.αναφερομαι στην φραση περι μεγαλολαμογιων που μια χαρα την εβγαλαν.

Ουτε εμενα με ικανοποιει η τρομοκρατια ουτε με εκφραζει η επιβολη με βια, ακομη κι αν απευθυνεται σε διεφθαρμενους κλπ...
Ειμαι της αποψης πως ο ικανος για βια και βλαβη ζωης ή υγειας εν ψυχρω, ειναι επικινδυνος ακομη κι αν μεχρι τωρα την εχει εκδηλωσει μονο εναντια σε "εγκληματιες" και "λαμογια".
Άβαταρ μέλους
Gospi

Δημοσίευσηαπό mpafos4 » Τρί 23 Φεβ 2021, 15:22

barlow4 έγραψε:
mpafos4 έγραψε:
barlow4 έγραψε:Βουτυρο στο ψωμι τους.Οντως.
Γιατι ια φανε το ξυλο οι διαδηλωτες, θα συλληφθουν καποιοι κ θα τους τρομοκρατησουν.
Τα μμε θα πλασαρουν πως πλεον επικρατει η νομιμοτητα στα πανεπιστημια.
Κ εσυ θα πεις πως η αυθαιρεσια της αστυνομιας κ η κρατικη καταστολη ειναι το ιδιο με την πορεια, με τη διαμαρτυρια, με τη διαδηλωση με τη λαϊκη βιαιη αντιδραση ενδεχομενων. (Η δικη σου σταση δεν ειναι βουτυρο στο ψωμι τους?)
Οποτε ολα τα παραπανω δεν προσφερουν τιποτα για εσενα.
Αρα εχουμε κ λεμε.Πορειες, διαμαρτυριες, διαδηλωσεις, ταραχες ειναι ασκοπες.τις ξεχναμε.Τις καταργουμε κ με νομο.
Τι σου μενει ως πολιτη για αντιδραση στη διαφθορα κ στην αυθαιρετη κρατικη βια?
Τι προτεινεις ως αντιδραση.

Ποτε υπεξεφυγα.
Οχι φυσικα.Οτι αλλαξε σε αυτην τη ζωη υπερ του λαου, με αυτα τα παραπανω αλλαξε.
Το να ζητησουμε παραπανω λεφτα για την παιδεια κ σε εσενα θα κανει καλο.Αλλα πως περιμενεις να γινει?Εξαντλωντας τη συμμετοχη σου στις δημοκρατικες διαδικασιες κ τις κοινωνικες διεργασιες στην καλπη?
Το να ζητησουμε καλυτερο Ε.Σ.Υ κ προσληψεις κ σε εσενα θα κανει καλο.
Το ψωμι παιδεια ελευθερια δεν ηταν συνθημα των κομμουνιστωνε.
Δε θα παψει ποτε να ειναι η απολυτη ουσια της δημοκρατιας.Οσο πιο μακρυα απο αυτα τα τρια, τοσο πιο κοντα στον αυταρχισμο κ την αυθαιρεσια.
Πορεις, διαδηλωσεις, διαμαρτυριες, ταραχες μεχρι οι μαρινακηδες κ οι υπαλληλοι τους να φοβηθουν το λαο.
Εσυ δεν απαντας.Εγω τοσα χρονια αν μη τι αλλο ειμαι ξεκαθαρος.
Αν οι αλλοι εχουν πυρηνικα κ εμεις πετρες θα τους πεταξω πετρες.Αλλα ειναι ξεκαθαρο πως ειμαι με το εμεις.Οι αλλοι θα πουν παρανομη την πετρα, τη μολοτοφ, το τρικακι αλλα δε θα πουν παρανομα τα πυρηνικα με τα οποια μας στοχευουν.
Λοιπον.Ποιο ειναι το πλανο σου.
Υγ.το σωφρονιστικο συστημα σωφρονιζει.Δεν τιμωρει.υποτιθεται παντα.

Το πρωτο πραγμα,λοιπον που πρεπει να γινει ειναι να πειστουν ΟΛΟΙ πως πρεπει να πανε να ψηφισουν-και φυσικα οχι λευκο και ακυρο-ωστε να αποδυναμωθει οσο τον δυνατον περισσοτερο αυτος που θα προσπαθησει να κυβερνησει.Δε νομιζω πως ειναι πολυ δυσκολο να συμβει!Ειναι παρα μα παρα πολλοι αυτοι-και δυστυχως ανθρωποι με κριτικη ικανοτητα και σκεψη-που δεν το κανουν!

Το δευτερο πραγμα που πρεπει να κανουν ΟΛΟΙ αυτοι που ειναι με το εμεις.... ειναι ΝΑ ΠΑΨΟΥΝ ΝΑ ΛΕΝΕ "ΕΣΕΙΣ"....και να ψαξουν να βρουν ενα ελαχιστο πεδιο συνεννοησης για ενα καλο που το θελουν και οι "εμεις" και οι "εσεις".Εαν δεν μπορει να βρεθει,τσαμπα συζηταμε!

Το οτι "εμεις" οι 1,2,3% ειμαστε οι σωστοι και το υπολοιπο 97% εισαστε λαθος...μου θυμιζει τον ποντιο στον αυτοκινητοδρομο.....

Αντι να καθησουν και να σκεφτουν το λογο που αυτο το ποσοστο-που θα επρεπε να ειναι μεγαλο,κατα τη γνωμη μου-μενει το ιδιο....τα λαθη τα οποια μπορει να κανουν ωστε οχι απλα να μην αλλαζουν τιποτα αλλα να τους χρησιμοποιουν κιολας....καθονται και κατηγορουν τους υπολοιπους.

Και για να το τελειωσω απο μερους μου.....Εσεις ελπιζετε,δικαιωμα σας.....Εγω ΟΧΙ!

ΥΓ.Καποιες κατηγοριες δεν τις πρεπει σοφρωνισμος,παρα μονο τιμωρια,κατα την γνωμη μου!
mpafos4

Δημοσίευσηαπό barlow4 » Τρί 23 Φεβ 2021, 15:32

Η τελευταια σου φραση αναιρει ολο το υπολοιπο.
Την τελευταια σου φραση τη σεβομαι ομως.
Το εσεις κ το εμεις το οριζει το θεμα κ η σταση που κραταμε απεναντι του.
Οχι το μεσο.
Αν θεωρεις πως η παιδεια κ το ΕΣΥ υποχρηματοδοτουνται κ αυτο εχει σαν συνεπεια να βαλτωνει η κοινωνια, γιατι δεν ενισχυεις αυτους που θα διαδηλωσουν γι αυτο.Οχι πολιτικα-ιδεολογικα. Αλλα υπερ των συγκεκριμενων λογων.Αλλο ειναι να παλευουν μια χουφτα ανθρωποι για τη δημοκρατια και αλλο ολοι μαζι οπως λες κ εσυ για κατι αυτονοητο.
Δε θα το κανεις γιατι εχει χασει την ελπιδα σου.Αυτο δεκτο.
Δεν εχει να κανει ομως με το μεσο αλλα με εσενα.
Ζουμε σε μια περιοδο που γινεται δικτατορικη γυμναστικη.
Οταν θα σταματησει κ το ιντερνετ να ειναι μεσο ελευθερη ανταλλαγης αποψεων να εισαι σιγουρος πως θα βρεθουμε απεναντι σε μαζικοτητεςστις οποιες τωρα δεν πιστευεις.
Άβαταρ μέλους
barlow4

Δημοσίευσηαπό mpafos4 » Τρί 23 Φεβ 2021, 15:33

Μαλωνουμε για το ποιος την εχει μεγαλυτερη,οταν,οχι απλα δεν γ@μαει κανεις,αλλα τον γ@μανε κιολας!!!!

Αυτο κανουμε!!!!Και οσο συνεχιζουμε να το κανουμε,αυτο θα γινεται!!!

Τα πραγματα ειναι πολυ απλα!!!!!Θελετε να τα δειτε,ΟΚ.Δεν θελετε παλι...παλι ΟΚ.Απλα μην διαμαρτυρεστε οταν μας τον φορανε....
mpafos4

Δημοσίευσηαπό mpafos4 » Τρί 23 Φεβ 2021, 15:41

barlow4 έγραψε:Η τελευταια σου φραση αναιρει ολο το υπολοιπο.
Την τελευταια σου φραση τη σεβομαι ομως.
Το εσεις κ το εμεις το οριζει το θεμα κ η σταση που κραταμε απεναντι του.
Οχι το μεσο.
Αν θεωρεις πως η παιδεια κ το ΕΣΥ υποχρηματοδοτουνται κ αυτο εχει σαν συνεπεια να βαλτωνει η κοινωνια, γιατι δεν ενισχυεις αυτους που θα διαδηλωσουν γι αυτο.Οχι πολιτικα-ιδεολογικα. Αλλα υπερ των συγκεκριμενων λογων.Αλλο ειναι να παλευουν μια χουφτα ανθρωποι για τη δημοκρατια και αλλο ολοι μαζι οπως λες κ εσυ για κατι αυτονοητο.
Δε θα το κανεις γιατι εχει χασει την ελπιδα σου.Αυτο δεκτο.
Δεν εχει να κανει ομως με το μεσο αλλα με εσενα.
Ζουμε σε μια περιοδο που γινεται δικτατορικη γυμναστικη.
Οταν θα σταματησει κ το ιντερνετ να ειναι μεσο ελευθερη ανταλλαγης αποψεων να εισαι σιγουρος πως θα βρεθουμε απεναντι σε μαζικοτητεςστις οποιες τωρα δεν πιστευεις.

Ρε συ barlow....-μου αρεσει που ειπα τελος :lol: -....

Απλα ειναι τα πραγματα και σου τα εχω ξαναπει.....Οταν δω ΜΙΑ πορεια, ΧΩΡΙΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟ καπελωμα...χωρις σημαιες,πλακατ,μπλοκ.....Οταν δω τον κοσμο να κατεβαινει ενωμενος,θα ειμαι και γω εκει!!!!

Τι δεν καταλαβαινεις?....

Η ελπιδα μου χαθηκε ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΤΟ ΔΩ ΠΟΤΕ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ ΠΟΥ ΖΩ!!!!
mpafos4

Δημοσίευσηαπό PAOK_Antarctica » Τρί 23 Φεβ 2021, 15:52

Αυτό που ζητάς δεν γίνεται. Πρακτικά δεν γίνεται, όχι θεωρητικά. Βασικά ούτε πρακτικά ούτε θεωρητικά δεν γίνεται.
Απλώς δεν γίνεται.
Τελευταία επεξεργασία από PAOK_Antarctica και Τρί 23 Φεβ 2021, 15:56, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Ασπρόμαυρη Ανταρκτική
Άβαταρ μέλους
PAOK_Antarctica

Δημοσίευσηαπό barlow4 » Τρί 23 Φεβ 2021, 15:54

To αιτημα των φοιτητων στους οποιους ορμηξαν τα σωματα καταστολης χωρις λογο, τι πολιτικο καπελωμα ειχαν?
Ουτε ηθικα το αιτημα δεν υποστηριξες.
Άβαταρ μέλους
barlow4

Δημοσίευσηαπό ramboutla » Τρί 23 Φεβ 2021, 15:56

Πραγματικά mpafos4, παρακολουθώ την συζήτηση και αδυνατώ να καταλάβω, πού θες να καταλήξεις.
Ότι πρέπει μοιρολατρικά να αποδεχτούμε το μέλλον που μας ετοιμάζουν, επειδή οι πορείες και οι όποιες μορφές αντίδρασης είναι παρωχημένες; Ποιες είναι οι εναλλακτικές;
Οτί με την ψήφο μας και έναν μαγικό τρόπο που θα αλλαψει την συμπεριφορά της κοινωνίας θα δούμε ξαφνικά μια διαφορετική διαμόρφωση της ταξικής ισορροπίας;
Ακόμη και εάν υποθέσουμε ότι με έναν μαγικό τρόπο βρίσκονται στις κυβερνητικές θέσεις άσπιλοι και αμόλυντοι άνθρωποι με τις καλύτερες των προθέσεων, ποτέ των ποτών δεν θα μπορέσουν να στηρίξουν λαικά δίκαια και συμφέροντα εις βάρος των έχοντων, αν δεν υπάρχει η αντίστοιχη στήριξη από την κοινωνία. Άρα, μάντεψε ποιος είναι ο τρόπος για να επιτευχθεί αυτό ή πες ποιος θα ήταν ο διαφορετικός δρόμος.
Παρόλα αυτά σε ειδεχθή και/ή κατά συρροή εγκλήματα συμφωνώ μαζί σου ότι δεν ταιριάζει ο σωφρονισμός αλλά η τιμωρική λογική. Τρανή απόδειξη ότι η πλειοψηφία των εγκλεισμένων σε τέτοιες περιπτώσεις, μετά την αποφυλάκιση τους επαναλαμβάνουν ότι έχουν κάνει.
Άβαταρ μέλους
ramboutla

Δημοσίευσηαπό soflodoras » Τρί 23 Φεβ 2021, 16:12

https://youtu.be/zeL39hntE74

Αφιερωμενο στον απεργο πεινας και διψας Δημητρη Κουφοντινα, που οπως φαινεται θα ειναι ο πρωτος δολοφονημενος απεργος στην Ευρωπη μετα το 1981 απο καποιο καθεστως.
Άβαταρ μέλους
soflodoras

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Κοινωνικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 15_50 και 0 επισκέπτες

metin2 pvp metin2 pvp serverler mt2 pvp metin2 pvp silkroad pvp knight pvp metin2 pvp serverler pvp serverler