Κοινωνία ώρα μηδέν IV

Re: Κοινωνία ώρα μηδέν IV

Δημοσίευσηαπό gika » Πέμ 13 Αύγ 2020, 14:09

Εγώ πάλι λέω καλά που είναι ασυμπτωματικά τα κρούσματα. Ναι είμαστε στο σκοτάδι αναφορικά με τη διασπορά του ιού, αλλά επίσης αποδεικνύεται ότι από όσους θα κολλήσουν, οι πιο πολλοί δεν θα το μάθουν καν, λιγότεροι θα έχουν κάποια ελαφριά συμπτώματα και μόνο ένα απειροελάχιστο ποσοστό θα χρειαστεί νοσοκομείο, μεθ, διασωληνώσεις κτλ. Χίλιες φορές αυτό, από έναν ιό με μεγαλύτερη θνησιμότητα και 0 ασυμπτωματικούς.
Άβαταρ μέλους
gika

Δημοσίευσηαπό renegade » Πέμ 13 Αύγ 2020, 15:04

Πέρα από την πραγματικα τραγική κυβέρνηση θα πρέπει να δούμε και την καμπούρα μας ως πολίτες.
Οι προσωπικές μου εμπειρίες τον ένα μήνα που είμαι τώρα Ελλάδα είναι τραγικες.
Χλευασμος από γνωστούς και αγνώστους επειδή σε κλειστό χώρο φορούσα την μάσκα ( πριν αυτή γίνει πάλι υποχρεωτική), υπάλληλοι καταστημάτων να με προτρέπουν να την βγάλω αφού δεν περνάει έλεγχος,κόσμος έξω από τις τράπεζες να κολλάνε πάνω σου και να παρεξηγούνται όταν τους λες κάτι... και το πιο τραγικό...είχα την δυσάρεστη εμπειρία να πάθει η γυναίκα μου δηλητηρίαση και να πρέπει να πάμε στο νοσοκομείο.
Το ότι το νοσηλευτικό προσωπικδεν ε φορούσε μάσκες και δεν τηρούσε κανένα μέτρο ασφαλείας πραγματικά με εξόργισε.
Και η απάντηση σε αυτό ήταν ότι ξέρουν καλύτερα από μένα.
Δυστυχώς ο χειμώνας θα είναι βαρύς... και όχι μόνο οικονομικα
Τελευταία επεξεργασία από renegade και Πέμ 13 Αύγ 2020, 15:22, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
renegade

Δημοσίευσηαπό pgetsos » Πέμ 13 Αύγ 2020, 15:06

Ειναι νωρις για να κρινουμε ακομα. Αλλα @@ τεστ γινονται, εχουν παει γνωστοι μου με φουλ συμπτωματολογια και αρνουνται να τους κανουν τεστ. Ενας που εκανε σε ιδιωτικο βγηκε θετικος. Ο ΕΟΔΥ νομιζω επισης εχει σταματησει να μετραει στα θετικα οτι ειναι απο ιδιωτικες κλινικες
Όταν μια μαύρη γάτα περάσει από μπροστά σου, σημαίνει ότι το ζώο πάει κάπου.
Κανόνες λειτουργίας του φόρουμ!
Άβαταρ μέλους
pgetsos
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Totem_pk » Πέμ 13 Αύγ 2020, 16:06

Η αληθεια ειναι οτι τον ηπιαμε. Εφησυχάσαμε ηταν και καλοκαιρι που ολοι ναμιζαμε οτι θα ηταν σε υφεση αυτο το πραμα και φτασαμε εδω που φτασαμε. Το μονο που σκεφτομαι ειναι οτι ισως δεν επρεπε να προσεχω τοσο. Δεν πηγα διακοπες, δεν πηγα σε μπαρακια μονο κανα φαγητο σε ανετο μερος, γενικα προσεχα. Ισως θα επρεπε να κανω την ζωη μου κανονικα εφοσον ετσι οπως παει θα την πληρωσουμε ολοι γιατι αλλοι δεν προσεχαν. Τωρα και ζορισμενος ειμαι και παλι σε αυστηρα μετρα και με τετοια εξαρση μαλλον θα την παθω και εγω. Τι να πω κριμα τους μηνες που ειμασταν κλεισμενοι.
Δεν νομιζω οτι φταει παντως κανενας. Τα πραματα ειναι γενικως δυσκολα. Φανταστειτε τι ερχεται το φθινοπωρο που θα σου ερχεται καμια Απλη ίωση και δεν θα ξερεις τι να κανεις.
Totem_pk

Δημοσίευσηαπό Maximus » Πέμ 13 Αύγ 2020, 16:39

Σε μία χώρα που φυτοζωεί κάθε χρόνο από τον τουρισμό, που πρέπει να μαζευτεί χρημα το καλοκαίρι για κυκλοφορήσει τον χειμώνα, ήταν αναμενόμενο κάποια στιγμή όσο καλά και να το πήγαμε την άνοιξη με την καραντίνα, να ανοιξουμε τα σύνορα για να έρθει ο τουρίστας...

Η μόνη λύση είναι από τέλη Αυγούστου, αρχες Σεπτεμβριου - ότι μαζεψε ο τουρισμός, μάζεψε- να γίνει ένα αυστηρο μηνιαίο lockdown, έστω υποχρεωτικη χρήση μάσκας παντού και πρόστιμα να τσακίζουν, αλλιώς μας βλέπω πολύ δύσκολα τον χειμώνα.

Αν δεν μαζευτεί το πράγμα έως τέλη Σεπτεμβρίου, τον ήπιαμε...

ΥΓ.
Σιχαίνομαι τα περί ατομικής ευθύνης, αλλά ρε πούστη μου ένα δίκιο το έχει ο renegade! Ο κόσμος δεν προσέχει καθόλου! Σιχαίνομαι να βλέπω στα μαγαζιά το προσωπικο να φοράει την μάσκα σαν υποσάγονο, σιχαινομαι να βλέπω γνωστους να μου δίνουν το χέρι (όπως παλιά), σιχαίνομαι να μην τηρείται το social distancing, σιχαινομαι να βηχει ο άλλος στο 1 μέτρο από μένα και να μην βάζει χέρι...
Άβαταρ μέλους
Maximus

Δημοσίευσηαπό gika » Πέμ 13 Αύγ 2020, 16:42

Αν ήταν να ανοίξουμε για τον τουρισμό ας ανοίγαμε νωρίτερα, ή ας δηλωναμε νωρίτερα το πότε θα ανοίξουμε. Το να ανοίγεις τα σύνορα με Αγγλία πχ στις 17/7 ενώ το ανακοινώσαμε στις 15, είναι άχρηστο. Ποτέ να κλείσει ο άλλος, ποτέ να έρθει. Πόσο μάλλον όταν έκλεισε αλλού που είχαν ανοίξει νωρίτερα. Ακόμα και αυτό λάθος το κάνανε.
Άβαταρ μέλους
gika

Δημοσίευσηαπό elvetos giatros » Πέμ 13 Αύγ 2020, 19:59

Να καταθέσω την προσωπική μου εμπειρία από τις διακοπές μου στην Ελλάδα
Ήμουν κέντρο Θεσσαλονίκης., Πολυχρονο και Ραχιες Φθιώτιδας
Εν ολίγοις πιο πολύ μάσκα είδα στην Ελλάδα, απ'οτι στην Ελβετία
Ίσως γι' αυτό τα νούμερα ξέφυγαν και στην Ελβετία :mrgreen:
Κι η Λουκέρνη είναι άδεια από τουρίστες (υπέροχα)
elvetos giatros

Δημοσίευσηαπό Grigorios_PAOK » Πέμ 13 Αύγ 2020, 20:39

Εγώ γιατρός δεν ειμαι, έμαθα όμως να ακουω τους αρμόδιους.
Η μόνη πρπσωπικη ένσταση στο όλο εγχείρημα της μάχης του ιου ήταν το άνοιγμα των συνόρων.
Δε με νοιάζει ο Τουρισμός όχι γιατί δεν ασχολουμαι με αυτόν αλλά επειδη για να παρουμε φέτος το 10% των εσόδων προηγουμένων ετών παρασηραμε όλο τον παραγωγικο τομέα στο πατωμα οπότε στην πραγματικοτητα μεγαλώσαμε τη ζημιά.
Απο τη ζημιά κέρδος δε βγαίνει λέγανε οι παλιοί και είχαν δίκαιο. Εγώ με την οικογένεια μου φέτος δε θα παμε διακοπές ενώ κάθε χρόνο για 20 μέρες αφήναμε τα ευρώ μας σε κάποιο μέρος. Έτσι θα κάνουν οι περισσοτεροι γνωστοί μου φέτος. Ο λόγος που δεν παω είναι ότι άνοιξαν τα σύνορά, και μάλιστα ανεξέλεγκτα, έρχεται ο άλλος από την Αλβανία και τον εχουν μόνο 7 μέρες καραντίνα ενώ είναι γνωστό πως οι δυο μεγάλες μόλυνσης στην Χαλκιδικής και στην βικρε στην Καβάλα ξεκίνησαν από εργάτες που Επισκευθηκαν την Αλβανια. Οι Άγγλοι χυμα όπου θέλουν επειδή το απαίτησαν οι Κρητικοί και οι Κερκυραίοι Οι Γερμανοί, όσοι δεν ππήγανε στη Τουρκία κανέναν έλεγχο και ας περασαν οδικός από Ιταλία ή πρωην Γιουγκοσλαβία. Ρουμάνοι και Βούλγαροι μπαίνουν άνετα.

Τέλος έχω να πω πως τον εσωτερικό τουρισμό για κάποιο λόγο οι ντόπιοι καταστηματάρχες δεν τον προτιμούν , μόνο φέτος κάνουν τεμενάδες.
Grigorios_PAOK

Δημοσίευσηαπό bersekeros » Πέμ 13 Αύγ 2020, 21:25

Σιώπης : Δήλωση με… θυμό για τον κορονοϊό

Διευκρινιστική δήλωση έκανε την Πέμπτη, 13 Αυγούστου, η οικογένεια Σιώπη, με αφορμή το θετικό δείγμα του Μανώλη Σιώπη, το οποίο αποκάλυψε ο ίδιος, λίγες ημέρες μετά τον πολιτικό του γάμο στην Αλεξανδρούπολη.

Σύμφωνα με όσα αναφέρει, εκτός από τον ίδιο τον ποδοσφαιριστή της Αλάνιασπορ και την σύζυγό του, που βρέθηκαν θετικοί στον κορονοϊο, κανένα άλλο μέλος της οικογένειας ή κάποιο άτομο που συμμετείχε στην τελετή και το τραπέζι δεν έχει υποβληθεί σε τεστ από τον ΕΟΔΥ, εκτός από κάποιους που εξετάστηκαν σε ιδιωτικά κέντρα.

Η ανακοίνωση της οικογένειας Σιώπη, όπως αναρτήθηκε στα social media της αδελφής του Μανώλη Σιώπη έχει ως εξής:

«Καλησπέρα σε όλους, συντοπίτες-ισσες και κατοίκους αυτού του κόσμου,

Οδηγούμαι σε αυτή τη δημοσίευση προς απάντηση της διαπόμπευσης που δέχεται η οικογένεια μου και εγώ για την «ηθελημένη μετάδοση του COVID-19 από εμένα και τους οικείους μου», μετά την δημοσίευση των θετικών αποτελεσμάτων σε τεστ COVID-19 που υποβλήθηκαν οι Μανώλης Σιώπης (αδερφός μου) και Ειρήνη Ντέλια (σύζυγος του).

Τα γεγονότα έχουν ως εξής:

1.Δευτέρα 10/08 οι Ειρήνη Ντέλια και Μανώλης Σιώπης υποβλήθηκαν σε τεστ COVID-19.
2.Νωρίς το πρωί στις 11/08 έγιναν γνωστά τα αποτελέσματα τους, τα οποία ήταν θετικά.
3.Αμέσως ενημέρωσα οικεία πρόσωπα για την εξέλιξη αυτή.
4.Αναζητήσαμε πληροφορίες από ιδιώτη γιατρό, σχετικά με το τεστ και τις ενέργειες που θα έπρεπε να λάβουμε.
5.Το απόγευμα της ίδιας ημέρας επισκεφθήκαμε το Γ.Π.Ν.Α για να υποβληθούμε στο τεστ, κάτι που δεν κατάφερε κανένας μας, διότι δεν είχαμε σύμπτωμα πυρετού.
6.Το βράδυ -πάλι της ίδιας ημέρας- επικοινώνησα με υπάλληλο της διεύθυνσης δημόσιας υγείας Αλεξ/πολης για να δώσω πληροφορίες για το γάμο και το τραπέζι που κάναμε στις 07/08. Η υπάλληλος μας έδωσε οδηγίες: να μείνουμε στο σπίτι και να περιμένουμε ειδοποίηση από τον ΕΟΔΥ για τις αντίστοιχες ενέργειες.
7.Στις 12/08 η υπάλληλος της διεύθυνσης μας ενημέρωσε ότι θα διεξαχθεί εξέταση COVID-19 στο ΚΑΠΗ Τυχερού για τα άτομα που συμμετείχαν στην τελετή του γάμου και στο τραπέζι & δεν είχαν ήδη υποβληθεί σε τεστ ιδιωτικώς.
8.Στις 8.30 π.μ. της σημερινής ημέρας (13/08) η οικογένεια μου, εγώ και λοιποί παρευρισκόμενοι του γάμου υποβληθήκαμε σε τεστ.

Τέλος ιστορίας…

Αναμένουμε τα αποτελέσματα και παρακαλώ από εδώ και στο εξής να μην αναπαράγονται δημοσίως ψευδείς πληροφορίες που μας προσβάλουν και συκοφαντούν.

Με εκτίμηση και προφανή θυμό, Οικογένεια Σιώπη»

Πηγή : thessports.gr
Άβαταρ μέλους
bersekeros

Δημοσίευσηαπό Dimg4 » Πέμ 13 Αύγ 2020, 21:36

john4serres έγραψε:Μην ξεχάσετε να αγοράσετε αθλητικά παπούτσια ή / και φόρμες για την μετακίνηση Β6

Εγω παρηγγειλα ηλεκτρικο διαδρομο για το σπιτι, για χαζο με περασες? Να βγω εξω και να πεθανουμε ολοι?
"ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΒΑΝ"
Άβαταρ μέλους
Dimg4

Δημοσίευσηαπό kataramenos5 » Παρ 14 Αύγ 2020, 14:41

renegade έγραψε:Πέρα από την πραγματικα τραγική κυβέρνηση θα πρέπει να δούμε και την καμπούρα μας ως πολίτες.
Οι προσωπικές μου εμπειρίες τον ένα μήνα που είμαι τώρα Ελλάδα είναι τραγικες.
Χλευασμος από γνωστούς και αγνώστους επειδή σε κλειστό χώρο φορούσα την μάσκα ( πριν αυτή γίνει πάλι υποχρεωτική), υπάλληλοι καταστημάτων να με προτρέπουν να την βγάλω αφού δεν περνάει έλεγχος,κόσμος έξω από τις τράπεζες να κολλάνε πάνω σου και να παρεξηγούνται όταν τους λες κάτι... και το πιο τραγικό...είχα την δυσάρεστη εμπειρία να πάθει η γυναίκα μου δηλητηρίαση και να πρέπει να πάμε στο νοσοκομείο.
Το ότι το νοσηλευτικό προσωπικδεν ε φορούσε μάσκες και δεν τηρούσε κανένα μέτρο ασφαλείας πραγματικά με εξόργισε.
Και η απάντηση σε αυτό ήταν ότι ξέρουν καλύτερα από μένα.
Δυστυχώς ο χειμώνας θα είναι βαρύς... και όχι μόνο οικονομικα

Ειδικα αυτο με το νοσηλευτικο-ιατρικο προσωπικο επειδη το ειδα πολλες φορες ειναι να τραβας τα μαλλιά σου.
Ζητησα στυλο απο γιατρο κι επειδη κραταγε καφε στο ενα χερι εβαλε το στυλο στο στομα για να βγαλει το καπακι με τα δοντια!!! :shock: και ποσα αλλα τετοια...
Να πουμε ακομα οτι η σωστη χρηση μασκας προφυλασσει μονο οταν ομως γινεται σωστα.Αν οταν τη βγαζεις ή τη βαζεις (κι ακουμπας το προσωπο) ,τα χερια σου δεν εχουν απολυμανθει τοτε μεταφερεις ιους και μικροβια στο προσωπο.Βλεπω πολλους στα λεωφορεια να φορανε μασκα και να παιζουν με κινητο.Αμα πας στη δουλεια η στο σπιτι και δε το απολυμανεις ουσιαστικα μεταφερεις οτι επιασες στο γραφειο η στο σπιτι σου.Μολις τ ακουμπησεις στο μαγουλο...
Η μασκα απο μονη της δε κανει τιποτα.
The road to Salvation
Άβαταρ μέλους
kataramenos5

Δημοσίευσηαπό pgetsos » Παρ 14 Αύγ 2020, 20:08

https://apnews.com/e5514c47f5fbf3f9436897072cf37491

Μα γιατί δεν πάει καλά το 'κομμουνιστικο' κράτος της Βενεζουελας;
Όταν μια μαύρη γάτα περάσει από μπροστά σου, σημαίνει ότι το ζώο πάει κάπου.
Κανόνες λειτουργίας του φόρουμ!
Άβαταρ μέλους
pgetsos
Site Admin

Δημοσίευσηαπό barlow4 » Παρ 14 Αύγ 2020, 21:29

πολιτισμικος μαρξισμος θα ειναι.
Άβαταρ μέλους
barlow4

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Παρ 14 Αύγ 2020, 22:36

Εκεί στη Βόρεια Ελλάδα προσοχή από αύριο.. Θα τρέξουν κλασικά όλοι οι Πόντιοι στη Παναγία Σουμελά και θα έχουμε έκρηξη με τον ιό... Μέσα στην ερχόμενη εβδομάδα θα υπάρξουν λογικά νέοι περιορισμοί, σίγουρα τοπικά... Όσοι μπορείτε να μην πάτε, μην πάτε.
Ο γαύρος είναι ανίκητος, λέγατε, θυμάστε; Τώρα γύρισε ο τροχός, πουτάνες τώρα σωπάστε για ν'ακούσετε τα γέλια των χαμένων που πάνω στα συντρίμμια σας χορεύουν.
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος

Δημοσίευσηαπό eorptol1 » Σάβ 15 Αύγ 2020, 00:16

Ε δεν θα πάμε πάω κάθε χρόνο και από πτολεμαιδα από ότι ξέρω κανείς, που πάνε χιλιάδες άλλες χρονιές....

Στάλθηκε από το MI MAX 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
eorptol1

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Κοινωνικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

metin2 pvp metin2 pvp serverler mt2 pvp metin2 pvp silkroad pvp knight pvp metin2 pvp serverler pvp serverler