Κοινωνία ώρα μηδέν IV

Re: Κοινωνία ώρα μηδέν IV

Δημοσίευσηαπό dimbar » Τρί 02 Ιουν 2020, 20:56

gika έγραψε:Dimbar, νομίζω ότι μπέρδεψες τις λέξεις επιστήμονας και ερευνητής.

Με τον ορισμό που δίνεις, εφ' όσον οι γιατροί αρκούνται σε υπάρχουσες γνώσεις για να παρέχουν διαγνώσεις και ακολουθούν το πρωτόκολλο για να συστήσουν θεραπείες, χωρίς να προωθούν τα όρια της γνώσης, τότε θα έπρεπε να θεωρούνται.. μηχανικοί και όχι επιστήμονες;!

Ακριβώς!
Ποιο είναι το κριτήριο για να θεωρηθεί ότι καποιος ασκει επιστήμη?
Ελπίζω η απάντηση να μην είναι το πυχείο του Πανεπιστημίου.
Η εφαρμογή υπαρχουσών γνώσεων, τα πρωτόκολα, οι θεραπείες κλπ σε βάθος χρόνου, όπως πιστεύω ότι γνωρίζεις, θα έχουν αντικατασταθεί από εφαρμογές ΑΙ. Λίγο αργότερα θα αντικασταθούν και τα ''μαστόρια'' πχ οδοντίατροι, ορθοπεδικοί, καρδιοχειρούργοι και πάει λέγοντας, οι οποίοι είναι καθαρά μηχανικοί, με πολύ πιο αποτελεσματικά ρομποτικά συστήματα.Με λίγα λόγια ακριβώς επειδή η δουλειά τους δεν είναι η παραγωγή γνώσης η παρουσία τους θα γίνει redundant, ελληνιστί περιττή.Οχι χωρίς σοβαρές αντιδράσεις και πόλεμο βέβαια από τις αντίστοιχες συντεχνίες.
Το ίδιο θα γίνει στο βαθύ μέλλον και με άλλους τομείς της ''επιστήμης' πχ ''επιστήμες δεδομένων''.Και τότε τηρουμενων των αναλογιών στο ΠΑΟΚΜΑΝΙΑ του μέλλοντος κάποιοι θα ξανασυζητούν εάν είναι καλλίτερη η ανθρώπινη υποκειμενική ειδησεογραφία ή η αντικειμενικά υποκειμενική αλγοριθμική.
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, but you cannot fool all the people all the time.However you can fool most of the people most of the time.
Άβαταρ μέλους
dimbar

Δημοσίευσηαπό gika » Τρί 02 Ιουν 2020, 21:00

@sic-4, εντοπίζω δύο σημεία στο post σου. Το πρώτο είναι το αν ένα νευρωνικό δίκτυο χειραγωγείται πιο εύκολα από έναν δημοσιογράφο. Το δεύτερο είναι κατά πόσο ένα νευρωνικό λειτουργεί ως black-box, ή αν είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε τα κριτήρια του.

Για το πρώτο, η απάντηση είναι απλή. Ένα νευρωνικό είναι τόσο biased, όσο και τα δεδομένα που το τάισες κατά την εκπαίδευση. Δεδομένα που συλλέγονται και προετοιμάζονται από ομάδα ανθρώπων. Αν πιστεύεις ότι οι δημοσιογράφοι που χάνουν τις δουλειές τους ήταν αντικειμενικοί και δίκαιοι, δεν μπορώ να βρω τον λόγω για τον οποίο οι δημοσιογράφοι οι οποίοι συνέλεξαν το training dataset θα είναι προκατειλημμένοι προς κάποια άποψη. Τεχνητή νοημοσύνη ή όχι, εν τέλη το πόσο αντικειμενική θα είναι η ενημέρωση κρίνεται από ανθρώπινο χέρι. Γιατί δαιμονοποιούμε την τεχνολογία;

Όσο για το δεύτερο, ένα νευρωνικό λειτουργεί εξ' ορισμού ως black box. Όσο εύκολο είναι να μαντέψεις τα κριτήρια του αν τα δεδομένα εκπαίδευσης είναι λίγα στον αριθμό και απλά στη φύση τους (λίγων διαστάσεων), τόσο απίθανο είναι το να μπορείς να κατανοήσεις ένα νευρωνικό που εκπαιδεύτηκε με εκατομμύρια παραδείγματα τεραστίων διαστάσεων. Γνωστό είναι το πρόβλημα που αντιμετώπισαν οι τράπεζες που χρησιμοποιούσαν νευρωνικά για να αποφασίζουν αν θα εγκριθεί ένα δάνειο ή όχι, οι οποίες κλήθηκαν να αντικαταστήσουν τα συστήματα αυτά, γιατί ένα νευρωνικό δεν έχει τρόπο να αιτιολογήσει την απόφαση του. Δεν μπορούσαν να ξέρουν γιατί ένα δάνειο απορρίφθηκε, και η Ευρωπαϊκή Ένωση με το GDPR του 2016 αναγνωρίζει το δικαίωμα των ανθρώπων για μία εξήγηση της απόφασης.

Τα τελευταία χρόνια έχουν γίνει έρευνες για νευρωνικά δίκτυα που θα μπορούν να αιτιολογούν τις αποφάσεις τους, πάλι όμως είναι αδύνατο να επέμβεις στους επιμέρους "νευρώνες" για να του πεις πως να κάνει τι. Δεν έχει καμία σχέση με τον παραδοσιακό προγραμματισμό που έδινες εντολές και κανόνες στον υπολογιστή.
Άβαταρ μέλους
gika

Δημοσίευσηαπό sic-4 » Τρί 02 Ιουν 2020, 21:11

Gika, προγραμματιστης ειμαι και με τον ορο machine learning πρωτοηρθα σε επαφη αρχες δεκαετιας 90. Δεν εμβαθυνα βεβαια αλλα εχω πειραματιστει λιγο επιφανειακα. Δεν με λες και δαιμονοποιητη τεχνολογιας...

Ξερω καλα οτι δεν μπορεις να επεμβεις στις αποφασεις. Ξερεις καλα οτι μπορεις εξ αρχης να καθορισεις το πως θα λαμβανονται οι αποφασεις. Παρεμβαση δεν ειναι μονο αυτη που μπορει να γινει στην ποιοτητα των δεδομενων, αλλα και αυτη που μπορει να γινει στις μεθοδους αξιολογησης των δεδομενων.

Τωρα για το περι εμπιστοσυνης στους δημοσιογραφους κλπ. Ουτε τους δημοσιογραφους εμπιστευομαι. Ομως στους 20 δημοσιογραφους μπορει να μου κατσει κι ενας ευσυνειδητος. Και οπως και να το κανουμε, δεν ειναι απλο να βαλεις 20 επαγγελματιας με υπογραφη να γραφουν παπαριες. Στην αλλη περιπτωση η χειραγωγηση μπορει να ειναι πολυ πιο ευκολη και απολυτη.
Βλέπω έναν Αετό με δυο κεφάλια
Άβαταρ μέλους
sic-4

Δημοσίευσηαπό joshua » Τρί 02 Ιουν 2020, 22:40

Για να επιστρέψουμε στη δίκη μας επικαιρότητα αυτά τα 12 κρούσματα από πτήση εξωτερικού δεν τα λες και καλό νέο ενόψει γενικευμένου ανοίγματος συνόρων για τον τουρισμό...
Κανω βουτιες σε βοθρο με εικονες,φουσκωνω τα βυζια μου με ορμονες.Θελω να γινω σαν αμερικανος,μου αρεσει στα κρυφα και ο Μητροπανος...
Άβαταρ μέλους
joshua

Δημοσίευσηαπό navigator11 » Τρί 02 Ιουν 2020, 23:21

Εικόνα
"Το τσίρκο που 'χω στήσει, το υπόγειο μαγαζί
βουλιάζει και με παίρνει κι εμένανε μαζί.
Βουτάω το μαύρο χιούμορ σε έγχρωμη οπή
και δάχτυλο Κυρίου μου γνέφει σιωπή."
Άβαταρ μέλους
navigator11

Δημοσίευσηαπό pgetsos » Τρί 02 Ιουν 2020, 23:29

gika έγραψε:* Όπως κάνει και το PAOKmania στην αρχική του. Τα νέα που αφορούν την ομάδα μας, θέλω να πιστεύω ότι δεν τα βάζει κάποιος admin με το χέρι ένα προς ένα.

1-1 με το χέρι μπαίνουν :P

Δεν μπαίνουν εξαλλου όλα, προσέχουμε να μπουν μόνο μια φορά, δίνεται ιδιαίτερη προσοχή σε κάποια κτλ
Όταν μια μαύρη γάτα περάσει από μπροστά σου, σημαίνει ότι το ζώο πάει κάπου.
Κανόνες λειτουργίας του φόρουμ!
Άβαταρ μέλους
pgetsos
Site Admin

Δημοσίευσηαπό abc_o_ karpouzas » Τετ 03 Ιουν 2020, 00:14

0-1-0-......

αντε τωρα αυτο το 0-1-0...να ξεχωρισει το γλυκο απο το αλμυρο χωρις να κανει αναλυση και να βρει που εχει δεσμους ανθρακα και που εχει χλωριο με νατριο

εγω απο μικρος ηθελα να ειμαι ο ομπι ουαν κενομπι
Άβαταρ μέλους
abc_o_ karpouzas

Δημοσίευσηαπό navigator11 » Τετ 03 Ιουν 2020, 11:24

Κάτι έγγραφα, λέει, από FBI μεριά, λέει, ενεφανίσθησαν. Και κάτι αναφορές περιέχουν, λέει, σε κάτι ... μεγαλοσχήμονες πολιτικοθεσμικές σερβιέτες, λέει. Για τη ... σκευωρία Novartis, λέει. Ότι είχαν νταλαβέρια όχι ιδιαίτερα ... θεμιτά με τον "κολοσσό", λέει. Κάτι αρδόπουστες, λέει, χατζηγλυφοκωλάου, παίζανε το ρόλο ενδιάμεσου, λέει. Έχοντας μεγάλες προσβάσεις σε πολιτικά απόβλητα. Και κονομούσαν σε αντάλλαγμα των επαφών, που κανόνιζαν, από την άσπιλη φαρμακοβιομηχανία, λέει. Η "ιδεολογική ηγεμονία της αριστεράς", εκτιμώ, "λέρωσε" σαν νόσος και το FBI. Δεν υπάρχει άλλη εξήγηση.
"Το τσίρκο που 'χω στήσει, το υπόγειο μαγαζί
βουλιάζει και με παίρνει κι εμένανε μαζί.
Βουτάω το μαύρο χιούμορ σε έγχρωμη οπή
και δάχτυλο Κυρίου μου γνέφει σιωπή."
Άβαταρ μέλους
navigator11

Δημοσίευσηαπό dimbar » Τετ 03 Ιουν 2020, 11:46

Τι λες τώρα μωρέ!
Ο Αδωνις το είπε, ποιό FBI;
Να έρθουν να πάρουν κανένα μάθημα απο τις Ελληνικές ''διωκτικές'' αρχές.

You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, but you cannot fool all the people all the time.However you can fool most of the people most of the time.
Άβαταρ μέλους
dimbar

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Τετ 03 Ιουν 2020, 12:13

Μην μένετε σε λεπτομέρειες, ρε παιδιά...
Εδώ μιλάμε για τους άριστους, since 460 b.C., τώρα...

Εικόνα
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Ονειρεύομαι με υπομονή. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64

Δημοσίευσηαπό zissos » Τετ 03 Ιουν 2020, 13:40

η γελοιότητα είναι η νέα κανονικότητα και η μπινιά το σύγχρονο ήθος.
Άβαταρ μέλους
zissos

Δημοσίευσηαπό gk.box16 » Τετ 03 Ιουν 2020, 19:13

Ο Μαυρίκος μόλις άρχιζε να κελαηδάει για Novartis κάηκε μες στο Porsche Cayenne εν κινήσει μετά απο διαρροή λαδιών (!), μετά απο τρία χρόνια η μανα του κι ο αδερφός πέσαν με το αμάξι στο λιμάνι για να αυτοκτονήσουν μαζί (!) και τα μοσχάρια λένε πως όλα είναι σκευωρία.
Άβαταρ μέλους
gk.box16

Δημοσίευσηαπό SunAce16 » Τετ 03 Ιουν 2020, 19:46

Και ο ξάδερφός του απήχθη και τον επέστρεψαν μετά από 9 μέρες. Κανένας όμως για κάποιο "περίεργο" λόγο δεν συνέδεσε τα τρία γεγονότα:

α) Θάνατος Μαυρίκου μέσα στο εν κινήσει όχημά του.
https://www.google.com/amp/s/amp.cnn.gr/news/ellada/story/35458/aytopsia-sto-simeio-opoy-kaike-o-mayrikos-vid-pics

β) Πνιγμός μητέρας και αδερφού Μαυρίκου.
https://www.google.com/amp/s/amp.cnn.gr/news/ellada/story/193371/tragodia-sto-neo-molo-drapetsonas-nekroi-i-mana-kai-o-aderfos-toy-taki-mayrikoy

γ) Απαγωγή ξαδέρφου Μαυρίκου.
https://www.google.com/amp/s/amp.cnn.gr/news/ellada/story/160675/apagogi-mayrikoy-ton-apeleytherosan-pige-me-taxi-sti-mana-toy-kai-enimerose-tis-arxes-meta-apo-ores
Τελευταία επεξεργασία από SunAce16 και Τετ 03 Ιουν 2020, 20:44, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
SunAce16

Δημοσίευσηαπό gk.box16 » Τετ 03 Ιουν 2020, 20:18

goran 64 έγραψε:Μην τα φωνάζεις αυτά, δον καρπούζα μου.....
Θα ξυπνήσεις και τους ορθίως κοιμώμενους....
Άκου εκεί να βάλει τις φωνές ο Νικολά, το ΠΑΟΚτσάκι....
Τζάμπα θα βραχνιάσει, αφού δεν θα τον παίξει κανένας...

Ανεβάζει αντιρατσιστικό μήνυμα στα social της η Γουέστ Μπρομ, σχολιάζει αρνητικά ένας από κάτω και ζητάει να του ακυρώσουν το διαρκείας. «Δεν θα μας λείψεις» του απαντά το κλαμπ και τον στέλνει για τσάι.

Όμορφα και περιποιημένα
Άβαταρ μέλους
gk.box16

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Τετ 03 Ιουν 2020, 22:36

Όλα καλά, αδελφέ, αλλά η παράθεση του δικού μου ποστ, τι έχει να κάνει, με αυτό που αναφέρεις? Δε σε πιάνω...
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Ονειρεύομαι με υπομονή. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Κοινωνικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

metin2 pvp metin2 pvp serverler mt2 pvp metin2 pvp silkroad pvp knight pvp metin2 pvp serverler pvp serverler