Κοινωνία ώρα μηδέν IV

Re: Κοινωνία ώρα μηδέν IV

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Σάβ 23 Μάιος 2020, 13:09

Θέλω να απαντήσω στον Joshua που είχε ρωτήσει σχετικά με το θέμα των ανεμογεννητριών που μπαίνουν στα νησιά και δημιουργούν πληθώρα αντιδράσεων. Ρώτησα έναν συνάδελφό μου, μηχανικό περιβάλλοντος και μου είπε ότι οι ανεμογεννήτριες, έχουν κάποιες παρενέργειες, όπως ο θόρυβος και τα ρεύματα αέρα που δημιουργούν με την κίνησή τους, η οποία έχει κάποιες επιπτώσεις στην χλωρίδα και την πανίδα του μέρους όπου εγκαθίστανται. Από την άλλη η παραγωγή ηλεκτρικού ρεύματος με άλλους τρόπους έχει συνήθως πολύ μεγαλύτερες (αρνητικές) επιπτώσεις στο περιβάλλον. Εάν μελετηθεί σωστά ο χώρος που θα γίνει το αιολικό πάρκο, τότε μπορεί οι αρνητικές επιπτώσεις να είναι μικρές και πάντως αρκετά μικρότερες από τα οφέλη που θα προκύψουν, που εκτός από περιβαλλοντικά είναι συνήθως και οικονομικά. Ο ίδιος δήλωσε ότι ήταν υπέρ της χρήσης των ανεμογεννητριών. Οι κάτοικοι των νησιών όμως είναι συνήθως απληροφόρητοι και το μόνο που νομίζουν είναι ότι "θα ασχημύνει" το τοπίο και γι αυτό εναντιώνονται.
Τις περισσότερες φορές βέβαια αυτοί που διαμαρτύρονται είναι οι ίδιοι που προκαλούν αλλοίωση του τοπίου με τις αυθαίρετες κατασκευές τους προκειμένου να αυξήσουν τα ενοικιαζόμενά τους, να καταπατήσουν τα οικόπεδα άλλων, ή να κάνουν πιο παραγωγικές τις σοδειές τους.
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ

Δημοσίευσηαπό joshua » Σάβ 23 Μάιος 2020, 13:12

Ρωτησα και εγω Τηνιακους γιατι ακριβως διαμαρτυρονται και πηρα την αποστομοτικη απαντηση'' γιατι κουμαντο στο νησι μας κανουμε εμεις...'' Στην συνεχεια βεβαια προσθεσε και ενα ''γιατι αν μπουνε οι 5 μετα θα παρουν θαρρος και θα βαλουν αλλες 50...''
Κανω βουτιες σε βοθρο με εικονες,φουσκωνω τα βυζια μου με ορμονες.Θελω να γινω σαν αμερικανος,μου αρεσει στα κρυφα και ο Μητροπανος...
Άβαταρ μέλους
joshua

Δημοσίευσηαπό potamda » Σάβ 23 Μάιος 2020, 13:32

Θα συμφωνήσω barlow και joshua για το βασικό πρόβλημα, ακριβώς όπως το θέτετε. Αυτή τη στιγμή, περισσότερο από ποτέ, τα ΜΜΕ, κατευθύνουν τη σκέψη των ανθρώπων, χωρίς να υπάρχει αντίπαλο δέος (θα διαφωνήσω μόνο για τη δυνατότητα ενημέρωσης της πλατιάς μάζας μέσω ίντερνετ, καθώς εκεί είναι ακόμα χειρότερα τα πράγματα, το διαδίκτυο βοηθάει στην ενημέρωση μόνο αυτούς που πραγματικά ξέρουν να ψάχνουν). Άλλωστε ο ΣΥΡΙΖΑ αυτό πληρώνει, το ότι απλά έγινε μια κακή μετάλλαξη του ΠΑΣΟΚ, που λόγω ανικανότητας δεν πρόλαβε να αποκτήσει επιρροές σε ΜΜΕ και διαπλοκή. Γιατί η αλήθεια είναι ότι έκανε προσπάθειες και κινήσεις προς αυτήν την κατεύθυνση.
Θεωρητικό μεν, αλλά πιστεύω ότι αν κυβερνούσε άλλη μια 5ετία, θα βλέπαμε πολύ πιο έντονα σημάδια ΠΑΣΟΚισμού, όπως αυτά άρχισαν να εμφανίζονται προς το τέλος της διακυβέρνησής του.

Navi, συγχώρεσέ με αλλά δεν είναι τριπλίτσες. Γράφεις ότι σ' ενοχλεί το πώς εκμεταλλεύτηκαν το θέμα οι δήθεν πατριώτες της ΝΔ και τα εξαπτέρυγά τους, αλλά την ίδια στιγμή δε σε πειράζει το πώς το χειρίστηκαν και το "έλυσαν" το θέμα οι δήθεν αριστεροί του ΣΥΡΙΖΑ.
Εμένα με πονάει πολύ περισσότερο ότι εθνικά χάσαμε (δε θα συμφωνήσουμε σ' αυτό, αλλά είναι απόψεις!) κι όχι ό,τι επακολούθησε. Δεν πιστεύω άλλωστε ότι ο ΣΥΡΙΖΑ ηττήθηκε στις εκλογές από αυτό.
Se non la ami quando perde non amarla quando vince...
Άβαταρ μέλους
potamda

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Σάβ 23 Μάιος 2020, 13:41

Τα κόμματα έχουν το δικό τους στενό κομματικό τρόπο που βλέπουν τα πράγματα και αυτό φαίνεται κυρίως στις αντιπολιτευτικές τους δηλώσεις. Εμένα μου φαίνονται πλήρως αναξιόπιστα και αυτός είναι πολύ επιεικής χαρακτηρισμός.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ

Δημοσίευσηαπό prist64 » Σάβ 23 Μάιος 2020, 13:44

πόσο παει το στρεμμα ρε παιδια?
ΚΙ ΟΜΩΣ.....ΟΛΟΙ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ
prist64

Δημοσίευσηαπό elvetos giatros » Σάβ 23 Μάιος 2020, 13:54

Γνωστά παπαγαλάκια των Συριζαιων καθώς κι ο μέγας εργατοπατερας Κατρουγκαλος - αυτός που διαφήμιζε ένα ασφαλιστικό σύστημα με θηριώδεις εισφορές για τους ελεύθερους επαγγελματίες, αλλά αδιαφορούσε για την παραοικονομια του 50%, οπότε δουλευόμαστε - ζητούν πέρα των διαβηματων εκ μέρους της ελληνικής κυβέρνησης κι άλλα μέτρα. Δηλαδή τι; Να εισελθουμε σε ένα κύκλο θανατηφόρων εχθροπραξιων, για να διευθετισουμε το θέμα των 16 στρεμμάτων στο Νότιο Εβρο;; Μα αυτό επιθυμούν οι εθνικιστικοι κύκλοι της γείτονως χώρας. Να πέσουμε στην παγίδα τους και να τα κανουμε γης μαδιαμ.

Μη μου γράψεις κάνεις καμιά μαλακια για το Μακεδονικό, γιατί είμαι από τους λίγους εδώ μέσα, που στήριξα με ιστορικά, κι όχι κομματικά επιχειρήματα τον επώδυνο συμβιβασμό.

Υ. Σ. Σε άλλο θεμα: Προχθές ήμουν περίπατο με το σκύλο μου στον πανερμοφο βιότοπο του Entlebuch στο καντόνι της Λουκέρνης. Πρόκειται για βιότοπο αναγνωρισμενο από την UNESCO, με ότι αυτό συνεπάγεται για τις χρήσεις γης. Στο δρόμο μου συνάντησα τρεις ανεμογεννήτριες. Πράγματι ο εκπέμπων υποκωφος θόρυβος ακουγόταν στα 100 μέτρα απόσταση. Κι όμως δίπλα στις ανεμογεννήτριες υπήρχαν κοπάδια αγελάδων καθώς και αγροτοσπιτα. Αν συμβαίνει στην Ελβετία, σε προστατευομενη περιοχή, δεν αντιλαμβάνομαι γιατί να υπάρχει τέτοια αντίδραση στην Ελλάδα. Το καταθέτω ως προσωπική εμπειρία κι όχι γνώμη ενός ειδικού επί του θέματος.
elvetos giatros

Δημοσίευσηαπό pgetsos » Σάβ 23 Μάιος 2020, 14:09

Γιατί ελλάδα δε θέλουμε ποτέ κάτι δίπλα μας, ότι και αν είναι αυτό το κάτι. Κανένα ζώο δεν ενοχλεί ο θόρυβος (εδώ χτίζουν φωλιές πουλιά επάνω στην μηχανή) αλλά το επιχείρημα παραμένει

Όσο για τις 50,να τους πεις πως κάθε μια θέλει σχεδόν μισό με ένα τετραγωνικο χιλιόμετρο και κατάλληλα ρεύματα αέρα, δυστυχώς 50 δύσκολα να μπουν
Όταν μια μαύρη γάτα περάσει από μπροστά σου, σημαίνει ότι το ζώο πάει κάπου.
Κανόνες λειτουργίας του φόρουμ!
Άβαταρ μέλους
pgetsos
Site Admin

Δημοσίευσηαπό navigator11 » Σάβ 23 Μάιος 2020, 15:30

potamda έγραψε:Θα συμφωνήσω barlow και joshua για το βασικό πρόβλημα, ακριβώς όπως το θέτετε. Αυτή τη στιγμή, περισσότερο από ποτέ, τα ΜΜΕ, κατευθύνουν τη σκέψη των ανθρώπων, χωρίς να υπάρχει αντίπαλο δέος (θα διαφωνήσω μόνο για τη δυνατότητα ενημέρωσης της πλατιάς μάζας μέσω ίντερνετ, καθώς εκεί είναι ακόμα χειρότερα τα πράγματα, το διαδίκτυο βοηθάει στην ενημέρωση μόνο αυτούς που πραγματικά ξέρουν να ψάχνουν). Άλλωστε ο ΣΥΡΙΖΑ αυτό πληρώνει, το ότι απλά έγινε μια κακή μετάλλαξη του ΠΑΣΟΚ, που λόγω ανικανότητας δεν πρόλαβε να αποκτήσει επιρροές σε ΜΜΕ και διαπλοκή. Γιατί η αλήθεια είναι ότι έκανε προσπάθειες και κινήσεις προς αυτήν την κατεύθυνση.
Θεωρητικό μεν, αλλά πιστεύω ότι αν κυβερνούσε άλλη μια 5ετία, θα βλέπαμε πολύ πιο έντονα σημάδια ΠΑΣΟΚισμού, όπως αυτά άρχισαν να εμφανίζονται προς το τέλος της διακυβέρνησής του.

Navi, συγχώρεσέ με αλλά δεν είναι τριπλίτσες. Γράφεις ότι σ' ενοχλεί το πώς εκμεταλλεύτηκαν το θέμα οι δήθεν πατριώτες της ΝΔ και τα εξαπτέρυγά τους, αλλά την ίδια στιγμή δε σε πειράζει το πώς το χειρίστηκαν και το "έλυσαν" το θέμα οι δήθεν αριστεροί του ΣΥΡΙΖΑ.
Εμένα με πονάει πολύ περισσότερο ότι εθνικά χάσαμε (δε θα συμφωνήσουμε σ' αυτό, αλλά είναι απόψεις!) κι όχι ό,τι επακολούθησε. Δεν πιστεύω άλλωστε ότι ο ΣΥΡΙΖΑ ηττήθηκε στις εκλογές από αυτό.

Τι ακριβώς να με πειράξει; Έγινε κάποια απόπειρα από πλευράς τους να αποκρυβεί η ύπαρξη της συμφωνίας καθ' εαυτής ή το περιεχόμενό της; Όποιος ήθελε και μπορούσε να διαβάσει, μπορούσε και να σχηματίσει γνώμη. Μήπως έγινε συστηματικά προσπάθεια από την άλλη πλευρά και τα αρδοτσιράκια αυτής να παραχαραχτεί η πραγματικότητα στην υπόθεση αυτή; Όπως και να μη βγούνε στην επιφάνεια της μνήμης οι κατά καιρούς διαθέσεις-απόψεις που είχε/διατύπωνε το "εθνικά υπερήφανο" πρεζοκόμμα για το Μακεδονικό;; Εμένα λοιπόν με πονάει πιότερο που φορτωθήκαμε τους σαλτιμπάγκους, παθολογικούς ψεύτες και σεσημασμένα λαμόγια της πρέζας στην καμπούρα με ιδιαίτερα φθηνιάρικο τρόπο.
Επίτρεψέ μου, το βρίσκω επικίνδυνο να λέμε ότι είναι αδιάφορο το τι επακολούθησε της συμφωνίας, προδοτικής θες χαρακτήρισέ την - μου είναι αδιάφορο - των Πρεσπών. Αυτό που επακολούθησε και δε φαίνεται να λαμβάνει το συντομότερο τέλος είναι ένα συνονθύλευμα χυδαίων τύπων, που ξαναμασάνε με τερρόχρυσα κουτάλια, παρέα με φιλαράκια τους επιπέδου σκοιλ ελικικου, καναλάρχες, ναζίδια "μασκοϋφάντες", Βασιλάκηδες Aegean, Μαρέβες σε επιτροπές ... χειροτεχνίας κοκ.
"Το τσίρκο που 'χω στήσει, το υπόγειο μαγαζί
βουλιάζει και με παίρνει κι εμένανε μαζί.
Βουτάω το μαύρο χιούμορ σε έγχρωμη οπή
και δάχτυλο Κυρίου μου γνέφει σιωπή."
Άβαταρ μέλους
navigator11

Δημοσίευσηαπό alp920 » Σάβ 23 Μάιος 2020, 15:41

elvetos giatros έγραψε:Γνωστά παπαγαλάκια των Συριζαιων καθώς κι ο μέγας εργατοπατερας Κατρουγκαλος - αυτός που διαφήμιζε ένα ασφαλιστικό σύστημα με θηριώδεις εισφορές για τους ελεύθερους επαγγελματίες, αλλά αδιαφορούσε για την παραοικονομια του 50%, οπότε δουλευόμαστε - ζητούν πέρα των διαβηματων εκ μέρους της ελληνικής κυβέρνησης κι άλλα μέτρα. Δηλαδή τι; Να εισελθουμε σε ένα κύκλο θανατηφόρων εχθροπραξιων, για να διευθετισουμε το θέμα των 16 στρεμμάτων στο Νότιο Εβρο;; Μα αυτό επιθυμούν οι εθνικιστικοι κύκλοι της γείτονως χώρας. Να πέσουμε στην παγίδα τους και να τα κανουμε γης μαδιαμ.

Μη μου γράψεις κάνεις καμιά μαλακια για το Μακεδονικό, γιατί είμαι από τους λίγους εδώ μέσα, που στήριξα με ιστορικά, κι όχι κομματικά επιχειρήματα τον επώδυνο συμβιβασμό..

Άρα εντάξει, να τους δώσουμε σήμερα μερικά στρέμματα, αύριο μερικά νησιά και μεθαύριο όλη την Θράκη και όλο το Αιγαίο για να μην πέσουμε στην παγίδα τους... Πάντα θα βρίσκουν αφορμή να προκαλούν.
Όσο για το Σκοπιανό θα κάνω εγώ την λακαμια να του γράψω και να σου πω δεν υπήρχε κανένας λόγος να φτάσουμε σε έναν τόσο ηλίθιο συμβιβασμό που στο μέλλον θα τον βρούμε μπροστά μας ενώ ήμασταν από πάνω λόγω timing παρόλα τα εγκληματικά σφάλματα της εξωτερικής πολιτικής που έχουν γίνει διαχρονικά στο συγκεκριμένο ζήτημα. Και αφού ανέφερες στους συριζαιους και την στάση τους,αν θέλεις να είσαι δίκαιος κάνε και μια αναφορά στην ΝΔ που καπηλευτηκε υποκριτικά το Σκοπιανό υψώνοντας τους τόνους ενώ είχε την κοινοβουλευτική δυνατότητα να μπλοκάρει την συμφωνία των Πρεσπών και τώρα κάνει την πάπια ενώ παραβιάζονται τα σύνορα μας.
Οπότε σεβαστή η άποψη σου και τα επιχειρήματα σου, αλλά επειδή κανείς δεν έχει το αλάθητο οφείλεις να δεχτείς ότι υπάρχει και αντίλογος .
Τα ιστορικά επιχειρήματα που αναφέρεις από την άλλη είναι πολύ μεγάλη κουβέντα και το ξέρεις.Ερμηνευονται,και πολλές φορές διαστρεβλωνονται ,κατά το δοκούν , ανάλογα με τις εθνικές επιδιώξεις και προσωπικές ή τις κομματικές πεποιθήσεις.Στην περίπτωση αυτή τα "ιστορικά"επιχειρήματα γίνονται όργανο προπαγάνδας και η αληθινή ιστορική βάση είναι πολύ δυσδιάκριτη.

Από εκεί και πέρα μιλώντας γενικότερα και όχι με βάση την ανάρτηση σου,δεν μπορώ να δεχτώ πως από την μια ο κόσμος πέρασε πριονοκορδελα τους συριζαιους για το Σκοπιανό και από την άλλη σφυρίζει αδιάφορα όταν βλέπει τον ΥΠΕΞ της Ελλάδας να υποβαθμίζει το θέμα λες και τα σύνορα της χώρας είναι το χωράφι του παππού του.
Δύο μέτρα και δύο σταθμά στην κριτική. Πέρσι πατριώτες και μακεδονομάχοι και τώρα είναι απλά Σάββατο.
Αν θέλετε την εύνοια των μαζών, πρέπει να λέτε τα πιο χοντρά και τα πιο ηλίθια ψέματα.
Αδόλφος Χίτλερ
Άβαταρ μέλους
alp920

Δημοσίευσηαπό barlow4 » Σάβ 23 Μάιος 2020, 15:43

Γιατρέ κανείς μας δεν είναι γνώστης διεθνούς δικαίου κ διπλωματίας αλλά ο τουρκικός αναθεωρητισμός έφτασε στο σημείο να καρφώσει σημαία σε μέρος που δεν του ανήκει σύμφωνα με διαρροές, καθώς δυστυχώς σοβαρή κ καταρτισμένη ενημέρωση δεν υπάρχει.Αν ισχύει όλο το παραπάνω , είτε 16 στρέμματα είτε 16 χιλιάδες στρέμματα είναι το ίδιο ακριβώς πράγμα.Το θέμα είναι αν ισχύουν όλα τα παραπάνω.Τα ελληνικά ΜΜΕ είναι εξαγορασμενα στο σύνολό τους από τη ΝΔ.Λειτουργουν όπως ακριβώς κ στις διώξεις Μαρινάκη κ υποβιβασμού της ε.ο.Οποτε αναγκάζεσαι να διαβάζεις την άλλη οπτική από τον κομματικό τύπο του ΣΥΡΙΖΑ.Εγω πχ δεν ξέρω από ποιο διεθνολόγος να ενημερωθώ.Απο άποψη ελευθερίας τύπου είμαστε κάτι σαν την Τουρκία.Λιγο διαφέρουμε.Απλα εκεί φυλακίζουν τους αντιφρονούντες.Εδω το 99% το μοσχοπληρωνουν κτο υπόλοιπο το καταπνιγουν.Κ αυτό το υπόλοιπο 1% κάθε άλλο παρά αδέσμευτο είναι.
Αυτό που λες είναι αυτό που αναφέρθηκε με το ζηκο.
Μαλώνεις ρε?
Μαλώνω!
Τώρα δε μαλώνω εγώ.Στην έφερα.
Κ σου έχουν πάρει το κορίτσι.
Άβαταρ μέλους
barlow4

Δημοσίευσηαπό navigator11 » Σάβ 23 Μάιος 2020, 15:58

Τι ισχύει ρε και δεν ισχύει; Ο Δένδιας έκανε τη συγκεκριμένη δήλωση ξεφτιλίκι, που τον παρουσιάζουν κάποια μέσα να έχει κάνει; Ναι ή ου; Απλά τα πράγματα. Έχει βγει να διαψεύσει; Ρωτάω σοβαρά, δεν έχω παρακολουθήσει τις τελευταίες ώρες το ζήτημα. Μήπως το έχει κάνει κι έχω χάσει επεισόδια.
Άβαταρ μέλους
navigator11

Δημοσίευσηαπό bersekeros » Σάβ 23 Μάιος 2020, 15:58

Οπότε τι πρέπει να κάνουμε;
Πόλεμο;

Μια είναι η διπλωματία και ένα το διεθνές δίκαιο και το έχει πει ο Θουκυδίδης πριν 2500 χρόνια περίπου στο διάλογο μεταξύ Αθηναίων και Μηλίων.

" Ο ισχυρός προχωρά όσο του επιτρέπει η δύναμή του και ο αδύναμος υποχωρεί όσο του επιβάλλει η αδυναμία του."

Αν θεωρούμε τον εαυτό μας αδύναμο και ανίσχυρο , όλα είναι φυσιολογικά!

Πίσω 16 στρέμματα σήμερα, πίσω 160 στρέμματα αύριο , πίσω στο Αιγαίο γιατί ο απέναντι θέλει "mavi vatan - γαλάζια πατρίδα" και συνεκμετάλλευση και μετά μπορεί και να έχει και άλλες κ@ύλες, δεν τελειώνει αυτο...

Αφού "είμαστε" φοβικές κότες λυράτες με όλους τους εξω και τσάμπα μάγκες μόνο με τους ιθαγενείς εδώ μέσα.

Από διαπιστώσεις να φάνε και οι κότες!

Άμα δεν μπορείς να αποφύγεις το βιασμό , τον απολαμβάνεις με διαπιστώσεις!
Άβαταρ μέλους
bersekeros

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Σάβ 23 Μάιος 2020, 16:22

zougla

«Είναι ντροπή να υιοθετεί κάποιος fake news και να ισχυρίζεται ότι έχει καταληφθεί έδαφος της χώρας του από ξένη δύναμη. Η γελοιότητα συμπορεύεται με την ανευθυνότητα» αναφέρει σε ανάρτησή του στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης ο υπουργός Εξωτερικών Νίκος Δένδιας.

Σε ανακοίνωση που εξέδωσε νωρίτερα, το υπουργείο Εξωτερικών καθιστά σαφές πως καμία ξένη δύναμη δεν βρίσκεται σε ελληνικό έδαφος και κάνει λόγο για διασπορά fake news, με αφορμή σχετικά δημοσιεύματα. Επίσης, το υπουργείο Εξωτερικών διαμηνύει πως η κυβέρνηση έχει αποδείξει ότι ξέρει να υπερασπίζεται τα σύνορα Ελλάδας και Ευρώπης και τα κυριαρχικά μας δικαιώματα.

pronews

Ο Νίκος Δένδιας διαψεύδει για άλλη μία φορά τον... Νίκο Δένδια και το... υπουργείο Εξωτερικών, καθώς χαρακτήρισε για ακόμα μία φορά «fake news» τα περί τουρκικής εισβολής και κατοχής ελληνικού εδάφους στον Έβρο, τη στιγμή που ο ίδιος το έχει παραδεχθεί λίγες ημέρες πριν, ενώ χθες απέστειλε... διάβημα στην Άγκυρα.

Αλήθεια γιατί ενώ κυκλοφορεί ευρέως η είδηση για τουρκική κατοχή ελληνικού θύλακα εδώ και 3 ημέρες, αποφάσισε να την διαψεύσει τώρα; Δεν μπορούσε αντί να στείλει διάγγελμα στην Άγκυρα να γράψει αυτό το tweet από χθες η προχθές;

«Είναι ντροπή να υιοθετεί κάποιος fake news και να ισχυρίζεται ότι έχει καταληφθεί έδαφος της χώρας του από ξένη δύναμη. Η γελοιότητα συμπορεύεται με την ανευθυνότητα», έγραψε στο Twitter ο υπουργός Εξωτερικών.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ

Δημοσίευσηαπό navigator11 » Σάβ 23 Μάιος 2020, 16:48

Έχουν απύθμενη πλάκα οι τύποι. Ο ... αντιπρόεδρος meanwhile εργάζεται αόκνως στα μκδ. Βέβαια, δεν αρκεί να είναι κανείς ... φίλεργος. Προτιμότερο να μην είναι πρωτίστως ηλίθιος με νανοπατέντα. Μην αναρωτηθεί επί ματαίω κανείς αν είναι ο πραγματικός του λογαριασμός. Είναι. :mrgreen: :mrgreen:
Βέβαια, μην είμαι και απόλυτος, πρόκειται περί τέτοιου βλακός που δεν αποκλείεται να κάνει ριτουιτ διαδικτυακά φιλαράκια χωρίς καν να προσέχει περί τίνος πρόκειται.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
navigator11

Δημοσίευσηαπό renegade » Σάβ 23 Μάιος 2020, 17:39

Τι αγχώνεστε?
Το χειμώνα που θα αλλάξει η κοίτη του ποταμού θα επανέλθει η κανονικότητα :D
Άσε που μπορεί να πνιγούν και οι Τούρκοι στρατιώτες
Άβαταρ μέλους
renegade

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Κοινωνικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες

metin2 pvp metin2 pvp serverler mt2 pvp metin2 pvp silkroad pvp knight pvp metin2 pvp serverler pvp serverler