Κοινωνία ώρα μηδέν ΙΙΙ

Re: Κοινωνία ώρα μηδέν ΙΙΙ

Δημοσίευσηαπό renegade » Τετ 08 Απρ 2020, 01:03

Κούβα... μαγεία.
Αν μου έλεγες να διαλέξω που θα ήθελα να ζήσω,θα επέλεγα Κούβα με κλειστά μάτια... ειδικά τώρα,στην ηλικία που είμαι με την ματαιοδοξία να έχει ξεθωριάσει.
Απίστευτος κόσμος ιδιαίτερα στα μη τουριστικά μέρη, εκεί που οι τουρίστες πληρώνουν πρόστιμα αν τους πιάσουν.
Ακόμα και ο σεξοτουρισμος στην Κούβα έχει μια μοναδική μαγεία,κάτι το μοναδικό που δεν θα το βρει κάποιος ούτε στις πρώην ανατολικες χώρες ούτε βέβαια στο τσίρκο της Ταϊλάνδης.
Άβαταρ μέλους
renegade

Δημοσίευσηαπό barlow4 » Τετ 08 Απρ 2020, 01:04

Είναι μια δυσκολη ζυγαρια.Ενα σύστημα που αφήνει ελάχιστα περιθώρια στην ατομική φιλοδοξία ,στην ατομική επιτυχία και στις καταναλωτικές επιλογές που προσπαθεί και διατηρεί την τραγική πλειοψηφία στο ίδιο επίπεδο από τη μια κ ένα σύστημα που ικανοποιεί όλα τα παραπάνω αλλά ενδιαφέρεται ελάχιστα για τις ανισότητες από την αλλη.
Κ εγώ λέω ότι άνετα πήγαινα κουβά αλλά πιστεύω πως μετά από λίγο καιρό θα κόντευα να τρελαθώ.Ειμαστε μαθημενοι αλλιώς.Παντως πιστεύω πως στις καπιταλιστικές κοινωνίες ο κόσμος εσωτερικά νοιώθει πολύ μεγαλύτερη ανασφάλεια.
Άβαταρ μέλους
barlow4

Δημοσίευσηαπό V-olakiotis » Τετ 08 Απρ 2020, 02:58

Α ρε αλάνια, το φαντάζεστε;

ΠΑΟΚ Fans Havana Club! Πίνετε κιόλας...:Ρ
ΝΑΤΟΙ ΝΑΤΟΙ ΟΙ ΑΗΤΤΗΤΟΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ!!!
Άβαταρ μέλους
V-olakiotis

Δημοσίευσηαπό black death » Τετ 08 Απρ 2020, 03:13

V-olakiotis έγραψε:
black death έγραψε:Το δυσκολο κοματι φανταζομαι ειναι να πεισεις τους γιατρους να δουλευουν με 60 ευρω το μηνα χωρις να κλεισεις τα συνορα. Που και που βεβαια να τους στελνεις κι εξω και να κρατας το 80% απ' αυτα που πληρωνονται.

Σε μια κοινωνία που ο μέσος μισθός είναι ας πούμε 30 δολάρια το μήνα, σημειωτέον με τα ίδια λεφτά σε άλλες χώρες δε ζεις, τα 60 του γιατρού είναι ήδη διπλάσια.

Αν πάρουμε ως αληθή την ακροδεξιά προπαγάνδα από ΗΠΑ και Βραζιλια η Κούβα πληρώνονταν περίπου πάνω από 1.000 δολαρια - κάποιοι αναφέρουν 3.600 δολάρια ανά γιατρό το μήνα επί Λούλα και Ρούσεφ - το μήνα για κάθε έναν γιατρό της στη χώρα.

Πόσο είναι το 20% των 1000 δολαρίων παραπάνω από τον μέσο μισθό;

260 δολάρια...τέτοιο χαντικαπ αμοιβών γιατρών με τους υπόλοιπους δύσκολα θα βρεις ακόμα και στην Ελλάδα.

Αλλά το πιο απίθανο ειναι, ότι δεν χωράει στο μυαλό σας, ότι μπορεί να πάει ένα Κουβανος γιατρος στο εξωτερικό χωρίς οικονομικό κίνητρο η αποκλειστικά για αυτό...

Γέλασα με την αναφορά περί "φτώχειας, εγκληματικότητας και πορνείας" που μαστίζουν την Κούβα. Κι άντε η πορνεία κάποιων χιλιάδων νέων στα θέρετρα για την οποία κάνει στραβά μάτια και ο Ντίαζ Κανιέλ, αλλά εγκλήματικότητα στην Κούβα ρε αθεόφοβοι;!
Γέλανε και οι πέτρες στην Τιχουάνα,το Μεντεγίν, το Ακαπούλκο, τη Φορταλέζα - που πας να μπλέξεις Βάνια - και στον Σαιντ Λούις του Μιζούρι...

Είναι σαφές, ότι 58 χρόνια εμπάργκο δεν έχουν πείσει τους Κουβανούς ότι η "αλά ΗΠΑ" δημοκρατία τους είναι πιο ωφέλιμη από τον ιδιότυπο σοσιαλισμό που προσαρμόζουν στις εκάστοτε συνθήκες. Και το εμπάργκο είναι ο βασικός λόγος που κάτοικοι της Κούβας σας φαίνονται φτωχοί...

Μιλάμε για 11 εκατομμύρια φτωχούς, που έχουν παιδεία, κατοικία και υγεία. Δικαιώματα που στερούνται πολλαπλάσιοι κάτοικοι των ΗΠΑ και υπερπολλαπλάσιοι στις υπόλοιπες χώρες της Λατινικής Αμερικής...
"

Ναι, βεβαια με 30 δολαρια ξεχνας το smartphone, το αμαξακι 10ετιας στο γκαραζ και την οπτικη ινα σπιτι. Ξεχνας επισης και το ταξιδακι στη Σκωτια για να βγαλεις σελφι στα χαιλαντς. Επιτρεψε μου να εχω τις αμφιβολιες μου για το ποσο ο μεσος Ελληνας που ονειρευεται Κουβες μπορει να το κανει αυτο.
Επισης υπαρχουν αναφορες για ταξιτζηδες και αλλα επαγγελματα σχετικα με τον τουρισμο που βγαζουν πολλαπλασια λεφτα απ τους γιατρους οι οποιοι με τη σειρα τους τρωνε το φακελακι συννεφο. Καποιοι θα πουν βεβαια οτι αυτα ειναι προπαγανδα, αλλα εμενα μου ακουγονται απολυτως λογικα. Οπως λογικο μου ακουγεται να μην παει ο αλλος να δουλεψει εξω για την ψυχη της μανας του και του Ιπποκρατη.
Τωρα αυτα περι πειθους των Κουβανων ειναι λιγο ατοπα σε μια χωρα που πρεπει να εισαι προνομιουχος για να εχεις dial up συνδεση οποτε λιγο πολυ (ειδικοτερα τουλαχιστον σε παλιοτερες περιοδους) η πληροφορια ειναι σε πολυ μεγαλο βαθμο ελεγχομενη απ' το καθεστως. Ακομα κι ετσι δεν ειναι λιγοι αυτοι που την εκαναν για αλλες πολιτειες (Ηνωμενες για την ακριβεια).
Οσο για τη συγκριση με αλλα λατινοαμερικανικα εκτρωματα, δεν μπηκα καν στη διαδικασια και σιγουρα η Κουβα ειναι πολυ πιο ανθρωπινο μερος.
Άβαταρ μέλους
black death

Δημοσίευσηαπό V-olakiotis » Τετ 08 Απρ 2020, 05:06

Επειδή κάτι σου φαίνεται εσένα λογικό, δεν σημαίνει ότι είναι γεγονός, κρίνοντας εξ ιδίων τα αλλότρια το μόνο που αποδεικνύεις είναι οι δικές σου συνήθειες και συμπεριφορές.
Δεν θα σχολιάσω περί ταξί και dial up, απλά θα σου πω ότι στους μοναδικούς λατίνους που οι ΗΠΑ δίνουν αμέσως βίζα και άδεια παραμονής - δεν ξέρω αν έχεις υπόψη σου τι διαδικασίες απαιτούνται - είναι οι Κουβανοί γιατροί. Και σύμφωνα με στοιχεία που επικαλείται ο Economist, τα τελευταία δεκαπέντε χρόνια έχουν αυτομολήσει 7.000 γιατροί προς τις ΗΠΑ.
Αλλα η Κούβα έχει 90.000 γιατρούς και στην Αβάνα λειτουργεί η Λατινομερικανική Ιατρική Σχολή που χορηγεί υποτροφίες για σπουδές σε χιλιάδες αριστούχα παιδια φτωχών κοινοτήτων από τη Λατινική Αμερική και τις ΗΠΑ, ώστε να γίνουν γιατροί και να επιστρέψουν στις κοινότητες τους.
Αν το έκανε κάτι τέτοιο μια ελληνική κυβέρνηση θα πεφταν οι "νοικοκυραίοι" να την φάνε, γιατί δεν πήρε τα δικά τους τα παιδια...
Η Κούβα, τέλος, έχει το υψηλότερο προσδόκιμο ζωής από όλες τις χωρες της ΚΟΜΕΚΟΝ με 79 έτη. Ας μην αναφερθώ στην κουλτούρα, τη μουσική, τους αθλητές και όλες τις δεξιοτεχνίες του λαού της,
Και φυσικά θα πήγαινα χωρίς σμαρτφοουν και οπτική ίνα και χωρίς προσδοκία ταξιδιου για σέλφι στα χάιλαντ.
Αυτά μας μάραναν...
ΥΓ: Τα περισσότερα λατινοαμερικανικά "εκτρώματα" έχουν νταβατζή δεν είναι από επιλογή τους έτσι. Τον θείο Σαμ...
ΝΑΤΟΙ ΝΑΤΟΙ ΟΙ ΑΗΤΤΗΤΟΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ!!!
Άβαταρ μέλους
V-olakiotis

Δημοσίευσηαπό Dimg4 » Τετ 08 Απρ 2020, 09:36

bersekeros έγραψε:
goran 64 έγραψε:

1.Χθες ακούσαμε και διαβάσαμε ότι νέοι άνθρωποι με δυνατό ανοσοποιητικό και χωρίς κάποιο υποκείμενο νόσημα μπορεί να χτυπηθούν από τον κορωνοϊό γιατί «ένα υπερβολικά ενεργό ανοσοποιητικό σύστημα ενδέχεται να δημιουργήσει μια “βόμβα” φλεγμονής, η οποία καταβάλλει τους πνεύμονες και άλλα όργανα”». Τελικά τι απ’ τα δυο ισχύει; Θέλουμε ή δεν θέλουμε ένα δυνατό ανοσοποιητικό στη μάχη με τον κορωνοϊό;

2. Δευτέρα- Τετάρτη- Σάββατο διαβάζουμε ότι κάποιος που δεν έχει νοσήσει ΔΕΝ πρέπει να φορά μάσκα γιατί αφενός δεν τον βοηθά, αφετέρου μπορεί να αποβεί πιο επικίνδυνο για τον ίδιο και Τρίτη- Πέμπτη- Κυριακή ότι πρέπει να φοράμε γιατί η μάσκα είναι το ασφαλέστερο μέτρο προφύλαξης. Τελικά τι απ’ τα δυο ισχύει;

3. Η παχυσαρκία (μετά από ένα μήνα μέσα η μπυροκοιλιά έχει πλέον αυτονομηθεί απ’ το υπόλοιπο σώμα) θεωρείται τελικά υποκείμενο νόσημα ή όχι;

Πηγή Men's House

1. Ο κάθε άνθρωπος χρειάζεται οπωσδήποτε δυνατό ανοσοποιητικό σύστημα. Η επιπλοκή της θύελλας κυτοκινών , της υπεραντίδρασης του ανοσοποιητικού που προκαλεί φλεγμονή,δεν έχει σχέση με το πόσο δυνατό είναι το ανοσοποιητικό, αλλά από τις γενετικές προδιαγραφές του καθενος. Ακόμα ψάχνει η επιστήμη να βρει από που προέρχονται κάποια αυτοάνοσα νοσήματα. Όπου δηλαδή ο οργανισμός επιτίθεται στον εαυτό του. Συναισθήματα όπως το στρες και ο φόβος επιδρούν να ξέρετε στο ανοσοποιητικό μας.

https://www.newscientist.com/term/cytokine-storm/

2. Δεν το σχολιάζω. Έγινε ήδη πολύ κουβέντα.

3. Με βάση το δείκτη μάζας μάζας σώματος, ένας άνθρωπος με 10 κιλά παραπάνω από το ύψος του, δηλαδή 1,80 και 90 κιλά είναι παχύσαρκος , πρώτου σταδίου. Τέτοιοι είμαστε νομίζω οι περισσότεροι μετά από κάποια ηλικία. Οπότε ασχολίαστο περαιτέρω και αυτό.

Ειμαι 1.90 και ζυγιζω 103 κιλα με 12% σωματικο λιπος. Οπως καταλαβαινεις η μυικη μαζα ζυγιζει πολυ περισσοτερο απο το λιπος οποτε αυτο που ειπες ειναι σαν ατακα απο περιοδικο διαιτης για γυναικες.
"ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΒΑΝ"
Άβαταρ μέλους
Dimg4

Δημοσίευσηαπό buffalobill4 » Τετ 08 Απρ 2020, 10:02

V-olakiotis έγραψε:Επειδή κάτι σου φαίνεται εσένα λογικό, δεν σημαίνει ότι είναι γεγονός, κρίνοντας εξ ιδίων τα αλλότρια το μόνο που αποδεικνύεις είναι οι δικές σου συνήθειες και συμπεριφορές.
Δεν θα σχολιάσω περί ταξί και dial up, απλά θα σου πω ότι στους μοναδικούς λατίνους που οι ΗΠΑ δίνουν αμέσως βίζα και άδεια παραμονής - δεν ξέρω αν έχεις υπόψη σου τι διαδικασίες απαιτούνται - είναι οι Κουβανοί γιατροί. Και σύμφωνα με στοιχεία που επικαλείται ο Economist, τα τελευταία δεκαπέντε χρόνια έχουν αυτομολήσει 7.000 γιατροί προς τις ΗΠΑ.
Αλλα η Κούβα έχει 90.000 γιατρούς και στην Αβάνα λειτουργεί η Λατινομερικανική Ιατρική Σχολή που χορηγεί υποτροφίες για σπουδές σε χιλιάδες αριστούχα παιδια φτωχών κοινοτήτων από τη Λατινική Αμερική και τις ΗΠΑ, ώστε να γίνουν γιατροί και να επιστρέψουν στις κοινότητες τους.
Αν το έκανε κάτι τέτοιο μια ελληνική κυβέρνηση θα πεφταν οι "νοικοκυραίοι" να την φάνε, γιατί δεν πήρε τα δικά τους τα παιδια...
Η Κούβα, τέλος, έχει το υψηλότερο προσδόκιμο ζωής από όλες τις χωρες της ΚΟΜΕΚΟΝ με 79 έτη. Ας μην αναφερθώ στην κουλτούρα, τη μουσική, τους αθλητές και όλες τις δεξιοτεχνίες του λαού της,
Και φυσικά θα πήγαινα χωρίς σμαρτφοουν και οπτική ίνα και χωρίς προσδοκία ταξιδιου για σέλφι στα χάιλαντ.
Αυτά μας μάραναν...
ΥΓ: Τα περισσότερα λατινοαμερικανικά "εκτρώματα" έχουν νταβατζή δεν είναι από επιλογή τους έτσι. Τον θείο Σαμ...

Αν ήταν να ζω καθημερινά, να τα βράσω τα σμαρτφον και το ιντερνετ.

Οποίος έχει δει έστω κ ένα ντοκιμαντέρ για Κούβα θα έχει παρατηρήσει πόσο αλέγκροι είναι οι κάτοικοι της. Και αυτό δεν είναι μόνο εξαιτίας του ταμπεραμέντου τους αλλά και του γενικότερου τρόπου ζωής. Δηλαδή το να βγεις μια τέταρτη κ να πίνεις το ρούμι σου στον καλοκαιρινό ήλιο ενώ δίπλα σου χορεύουν σαλσα και παίζουν σαξόφωνα αν δεν είναι ποιότητα ζωής τι είναι; να γυρνάς σπίτι σου κ να βλεοεις στο φεισμπουκ πως έκοψε τα μαλλιά του ο χαρδαλιας και τι φόρεσε η καρντασιαν; πρέπει γενικότερα ο καθένας να σκεφτεί ποιες ανάγκες είναι πραγματικές κ ποιες εντελώς πλαστές. Συγκεκριμένα τα δίκτυα κοινωνικόποίησης ήρθαν για να υποκαταστησουν την πραγματική κοινωνικόποίηση.
Quien manda aqui
Άβαταρ μέλους
buffalobill4

Δημοσίευσηαπό bersekeros » Τετ 08 Απρ 2020, 10:08

@Dimg4

https://www.iatronet.gr/members/bmi/

Βάλε τα στοιχεία σου εδώ και πες μου τι αποτέλεσμα σου βγάζει.
Άβαταρ μέλους
bersekeros

Δημοσίευσηαπό joshua » Τετ 08 Απρ 2020, 10:42

Αν ζηλευουμε παντως πραγματικα τον τροπο ζωης της Κουβας ειναι πολυ ευκολο να ακολουθησουμε τα χναρια της.Αραγε σε τι ποσο αντιστοιχουν τα 20 δολλαρια που παιρνουν ως μηνιατικο στην Κουβα? Σε τι ποσο αν δει κανεις το πως ειναι μια μεση κουβανη κατοικια και τι luxuries απολαμβανουν...Αν γινοταν η αναγωγη και το υπολοιπο των χρηματων δινοταν στο κρατος πιστευω θα ηταν καλυτερο και το συστημα υγειας μας και το συστημα παιδειας μας τα οποια παρεπιπτοντως οσο και αν μας αρεσει να τα απαξιωνουμε δεν ειναι σε τοσο τραγικη κατασταση οσο καποιοι νομιζουν...Μην ξεστομιζετε με τοσο ανεση τετοιες μεγαλοστομιες...Ακους εκει ευκολα πηγαιναμε στη Κουβα επειδη ειναι αλεγκροι και πινουν ρουμι...Αραγε αφου ειναι τοσο καλα τα πραγματα γιατι δεν γινονται εκλογες να βγουν ξανα οι ιδιοι? Τι φοβουνται αφου ο κοσμος περναει καλυτερα απο το δυτικο κοσμο?
Κανω βουτιες σε βοθρο με εικονες,φουσκωνω τα βυζια μου με ορμονες.Θελω να γινω σαν αμερικανος,μου αρεσει στα κρυφα και ο Μητροπανος...
Άβαταρ μέλους
joshua

Δημοσίευσηαπό buffalobill4 » Τετ 08 Απρ 2020, 11:16

Να ρωτήσω από που πηγάζει η δική σου πεποίθηση ότι ο δυτικός κόσμος περνάει καλύτερα; τι ακριβώς στοιχεία θες να συγκρίνουμε; αυτοκτονίες; εμφράγματα; ποσοστά κατάθλιψης;

Επίσης προφανώς κ όντας μια φτωχή χώρα και σε διαρκές εμπάργκο δεν έχουν ανέσεις όπως ο υπόλοιπος δυτικός κόσμος βλέπε παλιά σπίτια κ αυτοκίνητα. Σ αυτό συμφωνούμε. Εγώ συνεκρινα ανάγκες που για μένα δεν είναι το ίδιο σημαντικές όπως κινητά κ μέσα δικτύωσης.

Την προβοκατορικη ερώτηση περί μη εκλογών δεν θα στην απαντήσω εγώ αλλά θα σε βάλω να αναρωτηθείς εσύ τι ακριβώς φοβάται ο πλούσιος δυτικός κόσμος και έχει ακόμα εμπάργκο σε μια φτωχή σοσιαλιστική χώρα;
Quien manda aqui
Άβαταρ μέλους
buffalobill4

Δημοσίευσηαπό barlow4 » Τετ 08 Απρ 2020, 11:18

Σε άλλα νέα ,το γυναικακι του υπουργού υγείας Κικίλια τσίμπησε 92 χιλιαρικακια από τη διαφημιστική πιτουλα των 11 μυρίων για να μας πει να μείνουμε σπίτι.Αλλιως δε θα το έλεγε.
Όπως έλεγες ρε ντιμ πως κάποιοι εύχονται να αποτύχει η κυβέρνηση στη διαχείριση της υγειονομικής κρισης (είμαι σίγουρος πως το είπες καθ'υπερβολη) εγώ βλέπω πως κάποιοι θα εύχονται να μη σταματήσει η καραντίνα ποτέ.Κ εννοώ τις βδελες των κρατικών ταμείων.
Φαίνεται πως γίνεται τρελό φαγοπότι κ εμάς δε μας καλέσανε .
Άβαταρ μέλους
barlow4

Δημοσίευσηαπό mpafos4 » Τετ 08 Απρ 2020, 11:23

Δεν περιμενα από εσενα να αναπαράγεις fake news.
ΙΒΑΝ ΣΑΒΒΙΔΗ Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
mpafos4

Δημοσίευσηαπό black death » Τετ 08 Απρ 2020, 11:27

V-olakiotis έγραψε:Επειδή κάτι σου φαίνεται εσένα λογικό, δεν σημαίνει ότι είναι γεγονός, κρίνοντας εξ ιδίων τα αλλότρια το μόνο που αποδεικνύεις είναι οι δικές σου συνήθειες και συμπεριφορές.
Δεν θα σχολιάσω περί ταξί και dial up, απλά θα σου πω ότι στους μοναδικούς λατίνους που οι ΗΠΑ δίνουν αμέσως βίζα και άδεια παραμονής - δεν ξέρω αν έχεις υπόψη σου τι διαδικασίες απαιτούνται - είναι οι Κουβανοί γιατροί.

Ο,τι να ναι. Μεχρι το 95 τους δεχονταν ολους στην ουσια. Για Κουβανους μιλαμε παντα .Απ'το 95 μεχρι το 17 εδιωχναν μονο οσους πιανονται σε χωρικα υδατα δικα τους. Αν εφτανες στερια, ολα καλα, σε κρατουσαν. Το 17 το ακυρωσε ο Ομπαμα για να μη μετακομισει ολη η χωρα εκει. Τεσπα, το κοβω εδω γιατι ειναι προφανες οτι δεν θα βγει ακρη.

https://en.wikipedia.org/wiki/Wet_feet,_dry_feet_policy
Άβαταρ μέλους
black death

Δημοσίευσηαπό joshua » Τετ 08 Απρ 2020, 11:29

buffalobill4 έγραψε:Να ρωτήσω από που πηγάζει η δική σου πεποίθηση ότι ο δυτικός κόσμος περνάει καλύτερα; τι ακριβώς στοιχεία θες να συγκρίνουμε; αυτοκτονίες; εμφράγματα; ποσοστά κατάθλιψης;

Επίσης προφανώς κ όντας μια φτωχή χώρα και σε διαρκές εμπάργκο δεν έχουν ανέσεις όπως ο υπόλοιπος δυτικός κόσμος βλέπε παλιά σπίτια κ αυτοκίνητα. Σ αυτό συμφωνούμε. Εγώ συνεκρινα ανάγκες που για μένα δεν είναι το ίδιο σημαντικές όπως κινητά κ μέσα δικτύωσης.

Την προβοκατορικη ερώτηση περί μη εκλογών δεν θα στην απαντήσω εγώ αλλά θα σε βάλω να αναρωτηθείς εσύ τι ακριβώς φοβάται ο πλούσιος δυτικός κόσμος και έχει ακόμα εμπάργκο σε μια φτωχή σοσιαλιστική χώρα;

Μα σου ξαναλεω δεν εμποδιζει κανεις καποιον απο τον δυτικο κοσμο να μιμηθει τον τροπο ζωης του Κουβανου.Το τι κρινει ο καθενας αναγκη ειναι ατομικη ελευθερια που στη δυση εστω και συνεχως απειλουμενη υπαρχει ενω για τον Κουβανο ειναι μονοδρομος.Τωρα το να αποκαλει κανεις προβοκατορικη την αναφορα στη μη διεξαγωγη εκλογων δεν θα το σχολιασω καν και οσον αφορα το εμπαργκο αν δεν κανω λαθος αφορα μονο τις ΗΠΑ και δεν νομιζω οτι το εφαρμοζουν γιατι φοβουνται,απλα μαλακες ειναι...
Κανω βουτιες σε βοθρο με εικονες,φουσκωνω τα βυζια μου με ορμονες.Θελω να γινω σαν αμερικανος,μου αρεσει στα κρυφα και ο Μητροπανος...
Άβαταρ μέλους
joshua

Δημοσίευσηαπό Dimg4 » Τετ 08 Απρ 2020, 11:30

bersekeros έγραψε:@Dimg4

https://www.iatronet.gr/members/bmi/

Βάλε τα στοιχεία σου εδώ και πες μου τι αποτέλεσμα σου βγάζει.

Σοβαρα τωρα? iatronet? :lol: :lol: Οχι ευχαριστω ρε φιλε, προτιμω τα χρονια διαβασματος βιβλιων, τις κουβεντες με διαιτροφολογους και γυμναστες.
ΑΥτα τα fixed αποτελεσματα ειναι για τις διαφημιστικες καμπανιες φιλε μου. Ρωτα εναν διαιτροφολογο αν θεωρειται καποιος υπερβαρος ετσι. Μπορεις να εισαι 80 κιλα 1.80 και να εισαι skinny fat.
Δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα.
"ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΒΑΝ"
Άβαταρ μέλους
Dimg4

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Κοινωνικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

metin2 pvp metin2 pvp serverler mt2 pvp metin2 pvp silkroad pvp knight pvp metin2 pvp serverler pvp serverler