3.Léo Matos

Συζήτηση για το έμψυχο υλικό της ομάδας

Re: 3.Léo Matos

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Δευτ 21 Σεπ 2020, 10:09

Τον φετινό Matos τον είδα μόνο στο φιλικό με τον Βόλο, που μπήκε στη θέση του Λημνιού. Η διαφορά στην ποιότητα των δύο παικτών μου φάνηκε τεράστια.
Ο ένας ήταν διαρκής απειλή, ο άλλος ήταν η χαρά της αντίπαλης άμυνας.
Το ότι δεν μπορεί να αντεπεξέλθει, λόγω ηλικίας, είναι μια άποψη. Η δική μου είναι διαφορετική: ο παίκτης μπορεί μια χαρά να αντεπεξέλθει στους μισούς αγώνες της σεζόν.
Δεν είναι μόνο οι μπούκες και οι σέντρες του, αλλά και τα γκολ που βάζει, είτε σε κινητικές φάσεις, είτε από στημένα.

Όλα αυτά βέβαια μικρή έχουν σημασία, γιατί το πρόβλημα με τον παίκτη δεν είναι αγωνιστικό, αλλά πειθαρχικό και το μέλλον του σαν παίκτης του ΠΑΟΚ, μάλλον ανύπαρκτο.
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ

Δημοσίευσηαπό falconakis » Δευτ 21 Σεπ 2020, 19:17

Τελικά τι πρόβλημα έχει ο κοουτς με όσους μιλούν την γλώσσα του;

Στάλθηκε από το Redmi 6A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
ΠΑΟΚ μαζί σου μέχρι θάνατο!
Άβαταρ μέλους
falconakis

Δημοσίευσηαπό Gospi » Δευτ 21 Σεπ 2020, 19:35

καταλαβαινει τα μπινελικια...
Άβαταρ μέλους
Gospi

Δημοσίευσηαπό obanebane » Δευτ 21 Σεπ 2020, 20:04

:lol: :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
obanebane

Δημοσίευσηαπό rainmaker » Δευτ 21 Σεπ 2020, 20:21

Χαχαχα τον εκμηδενισες
Άβαταρ μέλους
rainmaker

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Δευτ 21 Σεπ 2020, 20:34

Gospi έγραψε:καταλαβαινει τα μπινελικια...

Σωραίος!
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ

Δημοσίευσηαπό dimitris88 » Δευτ 21 Σεπ 2020, 20:40

ο παίκτης την πάτησε γιατί δεν μπόρεσε να αντιληφθεί και να προσαρμοστεί στην αλλαγή δεδομένων που έγινε στον ΠΑΟΚ (το ίδιο σε κάποιο βαθμό έπαθε και ο Βιερίνια).
Εάν παρακολουθείται την υπόθεση του από πέρσι έχει διάφορα "επεισόδια". Τι εννοώ. Πέρσι γραφόταν ότι η ανανέωση του συμβολαίου του αυτόματα, όπως προέβλεπε το ισχύον συμβόλαιο του με τις 30 συμμετοχές ήταν τυπική διαδικασία και ότι η ομάδα τον ήθελε για παραπάνω, Μάλιστα λεγόταν (και γραφόταν) ότι θα του προταθεί σίγουρα διετές και είχε γίνει μια πρώτη κουβέντα, με το Μάτος να θέλει τριετές χωρίς και η ομάδα να είναι αρνητική (ίσως κάποιο 2+1 συμβόλαιο) αλλά και χωρίς να του πει κάτι πιο συγκεκριμένο αλλά μια πρώτη προσέγγιση και καλή διάθεση υπήρξε. Σημειωτέον ότι ο Μάτος μιλάει και Ρώσικα οπότε μπορεί και μιλάει και απευθείας με τον ΙΒΑΝ και αυτό δίνει ένα πλεονέκτημα καλύτερης σχέσης με τον ιδιοκτήτη.

Σκεφτείτε τώρα λίγο τη θέση του Μάτος (έχει σημασία να το κάνουμε αυτό για την οικονομία της συζήτησης). Με καινούργιο τριετές στον ΠΑΟΚ, ουσιαστικά ο Μάτος θα είχε κλείσει για τον ίδιο και την οικογένεια του το ζήτημα της ποδοσφαιρικής του καριέρας. Θα έμενε Θεσσαλονίκη και το πιο πιθανό είναι ότι θα κρεμούσε εδώ τα παπούτσια του. Δεν το έχει κρύψει ότι τους αρέσει και αυτόν και τη γυναίκα του πολύ η Θεσσαλονίκη και σκέφτονται μόνιμη εγκατάσταση. Οπότε με ένα τριετές και μετά καμιά θέση προπονητή στις ακαδημίες, εξασφάλιζε αυτό που ήθελε γι' αυτόν και την οικογένεια του για μόνιμη παραμονή στην Ελλάδα (αλλά Γκαρσία) και η ομάδα δεν είχε αντίρρηση σε αυτό....μόνο που αυτά ίσχυαν μέχρι....last yaar. Μετά τη διακοπή λόγω της καραντίνας, την πρόσληψη του Ρέμπε, το ζόρι από το ffp και την περσινή αγωνιστική αποτυχία, το έργο άλλαξε. Πάρθηκε η απόφαση (και αναγκαστικά λόγω ffp) να πάμε σε άλλο μοντέλο, με νέους παίκτες και σημαντική μείωση των προσφερόμενων συμβολαίων (εδώ την πάτησε και ο Βιερίνια που δεν κατάλαβε ότι το 1εκ που του προσφέρθηκε για τη νέα εποχή ήταν σούπερ προσφορά. Το εξέτασε με βάση τα παλιά δεδομένα δηλαδή μέχρι και πέρσι που ο κάθε Βαρέλα ζητούσε 1,2 και 1,5 και τα έπαιρνε κιόλας. Με βάση τα παλιά δεδομένα ο Βιερίνια είχε ένα δίκιο να θέλει κάτι παραπάνω αλλά είπαμε, αυτά ήταν last year).

Έτσι και με το Μάτος πάγωσε κάθε σκέψη για συζήτηση μεγαλύτερου συμβολαίου γιατί από τη μια ο παίκτης ηλικιακά δεν είναι πλέον μέσα στην καινούργια φιλοσοφία αλλά ούτε και οικονομικά. Και έτσι από εκεί που διαβάζαμε ότι και η ομάδα θέλει να συζητήσει ένα μεγαλύτερο συμβόλαιο, από το καλοκαίρι και μετά διαβάζαμε μόνο για την επιθυμία του παίκτη να μιλήσουν για ένα μεγαλύτερο χρονικά συμβόλαιο όπως άλλωστε του έλεγαν πέρσι. Φυσικά μια τέτοια συζήτηση δεν έγινε ποτέ γιατί η ομάδα δεν είχε καμία πρόθεση πλέον να του δώσει μεγαλύτερο χρονικά συμβόλαιο.
Εδώ είναι το κλειδί τη ιστορίας. Ο Μάτος βλέποντας ότι η ομάδα δεν "κουνιέται" για τη συζήτηση που θέλει αυτός να γίνει για το συμβόλαιο, πιθανότατα άρχισε να φορτώνει από μέσα του και να ένιωθε ότι κάπου δεν τηρήθηκε και η υπόσχεση που του είχε δοθεί ότι θα συζητούσαν την προοπτική μεγαλύτερου συμβολαίου. Αυτό το ψυχικό φόρτωμα από μέσα του στο Μάτος είναι πιθανό να έφερε την έκρηξη στο πρόσωπο το Φερέϊρα μόλις του είπε ότι θέλει να τον δοκιμάσει ή να τον υπολογίζει σαν δεξί στόπερ και όχι σαν μπακ. Δηλαδή στο πρόσωπο του Φερέϊρα ίσως ξέσπασε όλη του την τσατίλα για το θέμα του συμβολαίου. Σου λέει από τη μια δε θα μου δώσατε αυτό που μου είχατε υποσχεθεί και από την άλλη έχω και εσένα να μου κάνεις αγωνιστικά πειράματα τώρα στα ποδοσφαιρικά μου γεράματα, οπότε άκου την να βάλεις μυαλό....

Βέβαια αυτό το ξέσπασμα πιθανότατα μετά να το μετάνιωσε, βοήθησε και το ταξίδι του στη Βραζιλία να καθαρίσει λίγο το μυαλό του, όπως έγραψε και ο ίδιος σε μια ανάρτηση του όταν γύρισε και ζήτησε από την ομάδα να χωρίσουν φιλικά γιατί πάντα έχει στο μυαλό του να επιστρέψει στο σύλλογο όταν κρεμάσει τα ποδοσφαιρικά του παπούτσια και θέλει να τα έχει καλά με την ομάδα.

Θα αναρωτηθεί κάποιος γιατί δεν κάνει το κορόϊδο να κάτσει ένα χρόνο και να πάρει το συμβόλαια του. Η απάντηση είναι ότι δεν τον συμφέρει μια τέτοια κίνηση. Όπως είπα από τη μια δε θέλει να είναι σε δυσμένεια με την ομάδα (σε περίπτωση που κάτσει πάνω στο συμβόλαιο) και από την άλλη εάν ψαχτεί τώρα σαν 34χρονος που έρχεται από γεμάτες χρονιές (30+ συμμετοχές όλες του οι χρονιές στον ΠΑΟΚ) μπορεί να βρει πιο εύκολα αυτό που θέλει δηλαδή ένα διετές, τριετές συμβόλαιο στα λεφτά που ζητάει. Ενώ εάν μείνει ανενεργός στην ομάδα ένα χρόνο και βγει στην αγορά του χρόνου σαν 35ρης από αγωνιστική απραξία ενός έτους δεν θα πιάσει τίποτα.

Έτσι πιστεύω ότι έχει το θέμα με το Μάτος και από όποια μεριά και εάν το δει κάποιος όλοι έχουν το δίκιο τους. Και ο παίκτης στη λογική της (ανεπίσημης) υπόσχεσης που του είχε δοθεί και η ομάδα που από τη μια δεν θέλει να αθετήσει το λόγο της προς τον παίκτη αλλά από την άλλη δυστυχώς οι συνθήκες του ffp αλλά και της αλλαγής αγωνιστικής φιλοσοφίας την υποχρεώνουν να κάνει στροφή.

Οπότε τώρα όπως λένε και οι δημοσιογράφοι....τα συμπεράσματα δικά σας...
dimitris88

Δημοσίευσηαπό Parolos » Δευτ 21 Σεπ 2020, 20:46

Υπάρχει όμως και το ρεπορτάζ που λέει ότι δέχεται να σπάσει το συμβόλαιο του, κι ότι σκέφτεται να ζήσει στη Θεσσαλονίκη, άρα επομένως να κρεμάσει και τα παπούτσια του τώρα.
Θα δείξει.

Στάλθηκε από το RMX1931 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ο ΠΑΟΚ είναι μάχη και θυσία. Πάντοτε στη ζωή, θα είμαι ΠΑΟΚ. Και στο θάνατο και στη ζωή...
Pablo Garcia
Άβαταρ μέλους
Parolos

Δημοσίευσηαπό dimitris88 » Δευτ 21 Σεπ 2020, 20:53

Parolos έγραψε:Υπάρχει όμως και το ρεπορτάζ που λέει ότι δέχεται να σπάσει το συμβόλαιο του, κι ότι σκέφτεται να ζήσει στη Θεσσαλονίκη, άρα επομένως να κρεμάσει και τα παπούτσια του τώρα.
Θα δείξει.

ίσως δεν ξέρω, μπορεί και αυτό. Εάν δεν έχει ικανοποιητικές προτάσεις ή έχει προτάσεις μόνο από Βραζιλία (δε θέλει να πάει εκεί στην παρούσα φάση λόγω μεγάλης έξαρσης κορονωϊού), ίσως τα βάλει κάτω συζητήσει με την ομάδα και του δοθεί κάποιο πόστο από τώρα, ίσως μείνει τελικά τον ένα χρόνο που έχει συμβόλαιο και πάρει πόστο μετά. Δεν είναι ότι καλύτερο για τον ίδιο και την οικογένεια του να ξεσπιτωθεί για ένα χρόνο, οπότε όλα θα τα ζυγίσει. Πάντως είναι κεφάλαιο για τον ΠΑΟΚ και πρέπει να τον αξιοποιήσουμε αλλά Γκαρσία στις ακαδημίες γιατί έχει αυτή τη φλόγα του νικητή να μεταδώσει και αυτό δεν το βρίσκεις εύκολα!!
dimitris88

Δημοσίευσηαπό Totem_pk » Δευτ 21 Σεπ 2020, 21:42

Δημητρη καλα τα λες. Σημερα ακουσα σε ενα ραδιο οτι πριν κανα μηνα τον πιασανε και του ειπανε οτι φετος θα εχει λιγοτερες συμμετοχες λογω ανανεωσης ροστερ κλπ. Δεν ξερω τι αληθευει και τι οχι.
Εκεινο που ξερω ειναι οτι αφου εχεις ξεκαθαρη πολιτικη σαν παε πιανεις τον παικτη και του εξηγεις την κατασταση. Κα επισης του λες τι θα ηθελες απο αυτον. Πχ ξερεις βρες μια ομαδα να καλυψει το συμβολαιο σου οσο γινεται τα αλλα τα δινουμε εμεις, γιαυτον και γιαυτον τον λογο. Το ffp το οτι θελουμε ανανεωση το οτι δεν σε γουσταρει να σε βλεπει ο,προπονητης το οτιδηποτε Κιαν ισχυει.
Το να το εχεις και να μην εχει μπακ η ομαδα και να τον αφηνεις απεξω ειναι σιχαμερο εφοσον δεν τον εχεις διωξει τον παικτη. Τι προσπαθεις? Να φυγει απο μονος του? Και γιατι το κανεις αυτο? Εχει σκεφτει κανενας ισως οτι ο παικτης Εχει δεθει με την ομαδα και θελει να μπει να βοηθησει και γιαυτο και αντεδρασε?

Ο χειρισμος της ολης καταστασης ειναι τραγικος απο την διοικηση. Εγω τον αγαπαω τον παικτη και τον ευχαριστω για τις χαρες που μου εδωσε. Αλλα αν η ομαδα πιστευει οτι δεν μπορει ναβοηθησει ειτε δεν ταιριαζει στα πλανα εγω παλι οκ θα ειμαι. Εγω ΠΑΟΚ ειμαι.
Η λαλακια, η φουστια Και η μικροψυχια της διοικησης με πειραζει. Ειδικα σε ανρθωπους που δεν εδωσαν δικαιωμα, πολεμηθηκαν οσο τιποτα απο ολους τους οχτρους μας Και οςο και να ενοχλει καποιους εχουν κερδίσει την θεση του θρυλου της ομαδας στην καρδια και στο μυαλο μου.

Ο ΠΑΟΚ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ.
Totem_pk

Δημοσίευσηαπό Totem_pk » Δευτ 21 Σεπ 2020, 21:45

Και αν του κοψανε και την μπαλα του παιδιου που φαινεται να εχει,πραματα ακομη να δωσει τοτε τι να πω. Εκτος βεβαια και αν τα εργομετρικα του ειναι γτπ οποτε και αυτο το χρησιμοποιεις στην κουβεντα με τον παικτη.
Τραγικα ειναι ολα αυτα
Totem_pk

Δημοσίευσηαπό Parolos » Δευτ 21 Σεπ 2020, 21:50

Άστο ρε τοτέμ... Άστο να πάει στο διάολο..
Θες να μπουν τώρα 15 νοματαιοι να σε πουν δεν τρέχει και δεν κολλάει στο μοντέρνο ποδόσφαιρο (πριν 6 μήνες κολλούσε) και σέρνεται και περπατάει και δε βγάζει 20 λεπτά? Και ζήτησε τετρακοσιαπενηντατρια εκατομμύρια ευρώ για να μείνει και δινει αγκωνιες και παίρνει κάρτες..
Άστο να πάει στο διάολο γίναμε μοδερνοι..

Ο ΠΑΟΚ είναι μάχη και θυσία. Πάντοτε στη ζωή, θα είμαι ΠΑΟΚ. Και στο θάνατο και στη ζωή...
Pablo Garcia
Άβαταρ μέλους
Parolos

Δημοσίευσηαπό Totem_pk » Δευτ 21 Σεπ 2020, 21:58

Ναι ετσι ειναι δυστυχως.
Totem_pk

Δημοσίευσηαπό Napoli4 » Δευτ 21 Σεπ 2020, 22:21

Η μαλακια, η πουστια και η μικροψυχια της διοικησης. Μην αλλαζεις τα συμφωνα, δεν γινεται πιο ελεγκάντ φιλε. Αφου αυτο εννοεις, αυτο να γραφεις.
La vita degli ultras si sà, conosce soltanto due legge, coerenza e mentalità
Σε σκούτερ χωρίς κράνος
Άβαταρ μέλους
Napoli4

Δημοσίευσηαπό Parolos » Δευτ 21 Σεπ 2020, 22:26

Να διαχωρίσω λίγο τη θέση μου πάντως, η διοίκηση αυτή τη στιγμή στηρίζει τον προπονητή και γίνεται αυτό που γίνεται.
Όπως στήριζε και Δώνη και έφυγε ο Γκαρσία.
Έπειτα είδαμε ότι ο Ιβάν αναγνωρίζει όποιον αγαπάει τον ΠΑΟΚ. Το ίδιο έχω την εντύπωση ότι θα γίνει και με τον Μάτος και με τον Αντρέ.
Προς το παρόν πιστεύω ότι με βαριά καρδιά συμφωνεί και ο Ιβάν για αυτό που γίνεται.

Pablo Garcia
Άβαταρ μέλους
Parolos

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Roster

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες

metin2 pvp metin2 pvp serverler mt2 pvp metin2 pvp silkroad pvp knight pvp metin2 pvp serverler pvp serverler