Cars&Moto

Ό,τι άλλο κρίνετε απαραίτητο προς συζήτηση και δεν έγκειται στις παραπάνω Θεματικές Ενότητες...

Re: Cars&Moto

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Παρ 11 Σεπ 2020, 09:01

Γράψε την εμπειρία σου, χωρίς προηγούμενη εκδήλωση ενδιαφέροντος από κάποιο μέλος. Όσοι ενδιαφέρονται για το συγκεκριμένο τόπικ θα βρουν πολύ χρήσιμες τις εμπειρίες σου.
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ

Δημοσίευσηαπό Maximus » Παρ 11 Σεπ 2020, 13:13

Γράψε black snow!

Το θεωρώ αδιανόητο να έχει κάποιος λεφτά σήμερα, να θέλει να πάρει αμάξι και να μην παίρνει ηλεκτρικό!

Μα υπάρχει κανείς που θέλει να πληρώνει βενζίνη ή πετρέλαιο???

Ειδικά με το τωρινό πρόγραμμα επιδότησης οι τιμές είναι εξόχως ανταγωνιστικές!
Άβαταρ μέλους
Maximus

Δημοσίευσηαπό anekfrastos » Παρ 11 Σεπ 2020, 15:22

Αν δεν έχεις πάρκινγκ (πιλοτή ή γκαράζ) είναι πιο δύσκολα τα πράγματα αφού πρέπει να το πηγαίνεις κάθε 200χλμ σε ταχυφορτιστή, που στη Θεσσαλονίκη έχει πολύ λίγους, και να περιμένεις κάνα μισάωρο, αν δεν έχει ουρά.
Επίσης, κάποια στιγμή είχα διαβάσει ότι ακόμα το κόστος της kWh δεν είναι τόσο χαμηλό αλλά αντίστοιχο πχ του αερίου. Δεν ξέρω όμως σίγουρα.
Εγώ υβριδικό έχω και ψήνομαι για ηλεκτρικό (όταν το αλλάξω) αλλά στην παρούσα φάση θα περίμενα και να μεγαλώσει το δίκτυο των σταθμών φόρτισης και να πέσει και η τιμή τόσο της kWh όσο και των μπαταριών (που θα γίνει τα επόμενα χρόνια).
He's not the messiah, he's a very naughty boy!
Άβαταρ μέλους
anekfrastos

Δημοσίευσηαπό K_geo » Παρ 11 Σεπ 2020, 15:27

τα ίδια και εγώ. κάτοχος υβρισικού (honda insight) και σε αναμονή πτώσης τιμών μπαταριών. μετά το 2022 νομίζω είχαν πει θα παίξει ενας καινούριος τύπος, πιο ελαφρύς, αποδοτικός και με μικρότερο κόστος...

αλλά επίσης, όπως λεει ο ανεκφραστος, θέλει να έχεις χώρο για φόρτιση. προσωπικά θα το κάνω στην εργασία μου καθώς διαθέτουμε φωτοβολταϊκή εγκατάσταση (και άρα ουσιαστικά θα προχωράω...τζάμπα), αλλά πχ στο σπίτι δεν έχω ακόμα σκεφτεί κάποια βολική λύση...
"να παραμερίσουμε όλοι τα πάθη και τις διαφορές μας.Συσπειρωμένοι όλοι θα τα καταφέρουμε."Θ4
"Μην κοιτάς τι μπορεί να κάνει ο ΠΑΟΚ για σένα αλλά τι μπορείς να κάνεις εσύ για τον ΠΑΟΚ."ΠΑΟΚ N.Y Club
"Της πατρίδος μου η σημαία έχει χρώμα ασπρόμαυρο"
Άβαταρ μέλους
K_geo

Δημοσίευσηαπό joshua » Παρ 11 Σεπ 2020, 15:28

Εγώ έχω ηλεκτρικό και πραγματικά είμαι ενθουσιασμένος αν και πιστεύω ότι ακόμα είναι νωρίς για να στηριχτεί καποιοσ σε αυτό για μοναδικό αυτοκίνητο ,όπως επίσης είναι ακόμα αρκετά ακριβό σε σχέση με ένα συμβατικό. Η διαφορά τιμής δεν εξισορροπείται από την εξοικονόμηση καυσίμου.
Για εμένα είναι πολύ δύσκολο να εξηγήσω σε έναν τυφλό τι είναι τα χρώματα...
Άβαταρ μέλους
joshua

Δημοσίευσηαπό evripidis4 » Παρ 11 Σεπ 2020, 16:19

Προσωπικά πήρα υβριδικό πριν 2 μήνες.. (toyota chr)..Νομίζω είναι νωρίς ακόμα για καθαρά ηλεκτρικό με τους περιορισμούς που ακόμα υπάρχουν σε αυτονομία και ευκολία/κόστος φόρτισης..

Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
ΚΙ ΟΤΑÎ
Άβαταρ μέλους
evripidis4

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Παρ 11 Σεπ 2020, 18:10

Για κάποιον που κάνει μεγάλα ταξίδια (πχ Αθήνα - Θεσσαλονίκη) το ηλεκτρικό αυτοκίνητο είναι ακόμη απαγορευτικό.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ

Cars&Moto

Δημοσίευσηαπό Μαυρο Χιονι » Παρ 11 Σεπ 2020, 23:03

Το μέλλον αυτή τη στιγμή βρίσκεται στην ηλεκτροκίνηση. Από ότι διαβάζω, χαίρομαι που σιγά σιγά και στην Ελλάδα εξελίσσεται η συγκεκριμένη λύση μεταφοράς. Ως κάτοχος ηλεκτρικού αυτοκινήτου δεν πρόκειται ποτε να γυρίσω πίσω στη βενζίνη και το πετρέλαιο.

Από το παραπάνω άρθρο με έκπληξη δεν βλέπω το BMW I3 καθώς και το Renault zoe. Είναι η τιμή τους τόσο μεγαλύτερη από τις 30.000;
Όσοι πάμε, τόσοι γυρίζουμε!
Άβαταρ μέλους
Μαυρο Χιονι

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Τρί 22 Σεπ 2020, 21:30

4 τροχοι

Το Υπουργείο Υποδομών και Μεταφορών και ο Δήμος Αθηναίων εξετάζουν πολύ σοβαρά το ενδεχόμενο να παραταθεί η ελεύθερη κυκλοφορία των αυτοκινήτων εντός του Δακτυλίου ως τις 31 Οκτωβρίου.

Με το μέτρο αυτό ο κρατικός μηχανισμός θέλει να παροτρύνει το επιβατικό κοινό να χρησιμοποιεί το αυτοκίνητό του για τις μετακινήσεις του στο κέντρο της Αθήνας, προκειμένου να αποφεύγεται ο συνωστισμός στα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς. Ακόμη, διερευνάται και η παράταση του μέτρου και έπειτα από την ένταξη των πρώτων ΚΤΕΛ στο δίκτυο του Οργανισμού Αστικών Συγκοινωνιών Αθήνας, αφού τα πρώτα θα εξυπηρετούν τα δρομολόγια της περιφέρειας πρωτευούσης.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Τρί 22 Σεπ 2020, 21:35

4 τροχοι

Τα αποτελέσματα των πέντε διαδοχικών ψηφοφοριών της ιστοσελίδας μας για τα καλύτερα μοντέλα ανά δεκαετία, μεταξύ των ούτως ή άλλως ξεχωριστών αυτοκινήτων που κατέκτησαν τον βαρύτιμο τίτλο «Car Of The Year».

Mε την ευκαιρία της συμπλήρωσης 50 χρόνων εκδοτικής δραστηριότητας τον Οκτώβριο του 2020, το περιοδικό μας οργάνωσε μέσω της ιστοσελίδας του πέντε διαδοχικές ψηφοφορίες μεταξύ των αυτοκινήτων που κατέκτησαν τον πολυπόθητο τίτλο «Car Of The Year» και με σκοπό την ανάδειξη ισάριθμων αυτοκινήτων ως τα καλύτερα της δεκαετίας τους (εξαίρεση η περίοδος 2010-2020, όπου τα χρόνια ήταν ένδεκα). Οι αναγνώστες μας ανταποκρίθηκαν θετικά σε αυτή την πρωτοβουλία,ψηφίζοντας τα μοντέλα που κατά τη γνώμη τους ήταν τα καλύτερα μεταξύ των νικητών του COTY.

Έτσι λοιπόν
για την περίοδο 1970-1979 ανέδειξαν ως καλύτερο το Fiat 128,
για το 1980-1989 τη Lancia Delta,
για το 1990-1999 την Alfa Romeo 156,
για το 2000-2009 το Toyota Yaris και
για το 2010-2020 το Peugeot 3008.

Στη συνέχεια του άρθρου μπορείτε να δείτε όλες τις ψηφοφορίες, καθώς επίσης τις ψήφους και τα ποσοστά που πήρε κάθε αυτοκίνητο.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ

Δημοσίευσηαπό Sekeris » Κυρ 27 Σεπ 2020, 22:59

ΠΑΟΚ ο ενας,στον κοσμο αλλος κανενας
ΤΟΥΜΠΑ 41.926 θέσεων
Άβαταρ μέλους
Sekeris

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Γενική Συζήτηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

metin2 pvp metin2 pvp serverler mt2 pvp metin2 pvp silkroad pvp knight pvp metin2 pvp serverler pvp serverler