Μαρδαριτάρια

Θέματα που αφορούν την επικαιρότητα και τα Μ.Μ.Ε.

Re: Μαρδαριτάρια

Δημοσίευσηαπό Miles » Παρ 15 Οκτ 2021, 22:24

Μια μπερδεμένη υπόθεση είναι και το της Μυρτώς/ Μυρτούς που είδα και στη είδηση εδώ μέσα.
Πόσοι ξέρουν ότι δεν υπάρχει ανταπεξέρχομαι αλλά αντεπεξέρχομαι; Ένα λάθος που κάνει το συντριπτικό ποσοστό του πληθυσμού και το οποίο σύμφωνα με τους "φυσικούς" νόμους της γλώσσας σε 50 χρόνια θα έχει επικρατήσει ως το "σωστό".
Τέλος, ποιος ξέρει πότε γράφουμε ανάγω/αναγάγω και πρόβαλλε/πρόβαλε; Λάθος που κάνουν ακόμα και επιμελητές/διορθωτές, τρομάρα τους...
Miles
 
Δημοσιεύσεις: 4935
Εγγραφή: Δευτ 21 Δεκ 2020, 20:17

Re: Μαρδαριτάρια

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Σάβ 16 Οκτ 2021, 00:27

2 "λ" γενικά μπαίνουν μόνο στην Οριστική, κι αυτό σε Ενεστώτα και Παρατατικό.. ΝΟΜΙΖΩ και Μέλλοντα...
Δηλαδή πάντα λέμε "να προβάλω" διότι είναι υποτακτική..

Για το "αναγάγω" δεν είμαι απόλυτα σίγουρος, αλλά στη ροή του (γραπτού) λόγου έχω την αίσθηση ότι το γράφω σωστά.


Καλά, βασικά τέτοια ώρα τέτοια λόγια, μπορεί να λέω μαλακίες :mrgreen:

Το "αντεπεξέρχομαι" το ακούω νομίζω πρώτη φορά από εσένα.. Δεν έχω ακούσει να χρησιμοποιείται καν.
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46411
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Μαρδαριτάρια

Δημοσίευσηαπό Miles » Σάβ 16 Οκτ 2021, 01:18

Λεξικό έχεις; Να το ανοίξεις να δεις αν υπάρχει αντεπεξέρχομαι ή ανταπεξέρχομαι.

Υπάρχει και υποτακτική ενεστώτα να προβάλλω, όπως και αορίστου να προβάλω. Επίσης υπάρχει και εξακολ. μέλλοντας θα προβάλλω. Τα ίδια ισχύουν και για το ανάγω/αναγάγω.
Miles
 
Δημοσιεύσεις: 4935
Εγγραφή: Δευτ 21 Δεκ 2020, 20:17

Re: Μαρδαριτάρια

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Σάβ 16 Οκτ 2021, 01:54

Αυτά στο δημοτικό σίγουρα τα ήξερα... Όσο απομακρύνομαι από το σχολείο και το ακόνισμα του μυαλού, δυστυχώς ξεχνάω...
Για αυτό μας έλεγαν ότι το σχολείο είναι ωραίο και χρήσιμο..κι εμείς δεν τους πιστεύαμε! :mrgreen:
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46411
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Μαρδαριτάρια

Δημοσίευσηαπό tzelas » Σάβ 16 Οκτ 2021, 10:26

PAOK_Antarctica έγραψε:SDNA:
Ανυπολόγιστες ζημιές στο προπονητικό κέντρο του Άρη από τις πλημμύρες
...
Στις 400.000 ευρώ υπολογίζεται η ζημιά.

:D


:lol:
Άβαταρ μέλους
tzelas
 
Δημοσιεύσεις: 9803
Εγγραφή: Τετ 04 Δεκ 2013, 23:27
Τοποθεσία: Καστοριά

Re: Μαρδαριτάρια

Δημοσίευσηαπό trouman » Σάβ 16 Οκτ 2021, 10:50

Miles έγραψε:Λεξικό έχεις; Να το ανοίξεις να δεις αν υπάρχει αντεπεξέρχομαι ή ανταπεξέρχομαι.

Υπάρχει και υποτακτική ενεστώτα να προβάλλω, όπως και αορίστου να προβάλω. Επίσης υπάρχει και εξακολ. μέλλοντας θα προβάλλω. Τα ίδια ισχύουν και για το ανάγω/αναγάγω.



Και προστακτικές
Πρόβαλε
Πρόβαλλε
Κλπ
trouman
 
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: Σάβ 15 Μάιος 2010, 09:47

Re: Μαρδαριτάρια

Δημοσίευσηαπό potamda » Σάβ 16 Οκτ 2021, 11:13

Στη νέα γραμματική δεν υφίσταται πλέον Υποτακτική και Προστακτική Ενεστώτα ή Αορίστου, αλλά Εξακολουθητική ή Συνοπτική Υποτακτική και Προστακτική.
Οι εγκλισεις δεν έχουν χρόνο, αλλά ποιότητα.

Οπότε σε όλους τους εξακολουθητικους χρόνους (Ενεστώτα, Παραστατικό και Μέλλοντα) και εγκλισεις το ρήμα βάλλω και τα παράγωγά του γράφονται με δύο -λλ-, ενώ σε όλους τους υπόλοιπους χρόνους και εγκλισεις με ένα.

Ακριβώς τα ίδια ισχύουν και για το ρήμα άγω.
Se non la ami quando perde non amarla quando vince...
Άβαταρ μέλους
potamda
 
Δημοσιεύσεις: 5126
Εγγραφή: Τετ 18 Μαρ 2009, 18:52
Τοποθεσία: όπου γης και πατρίς...

Re: Μαρδαριτάρια

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Σάβ 16 Οκτ 2021, 11:36

tzelas έγραψε:
PAOK_Antarctica έγραψε:SDNA:
Ανυπολόγιστες ζημιές στο προπονητικό κέντρο του Άρη από τις πλημμύρες
...
Στις 400.000 ευρώ υπολογίζεται η ζημιά.

:D


:lol:



ΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑ ΓΕΛΑΣΑΑ ΔΥΝΑΤΑ!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46411
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Μαρδαριτάρια

Δημοσίευσηαπό montekristo » Σάβ 16 Οκτ 2021, 11:42

potamda έγραψε:Στη νέα γραμματική δεν υφίσταται πλέον Υποτακτική και Προστακτική Ενεστώτα ή Αορίστου, αλλά Εξακολουθητική ή Συνοπτική Υποτακτική και Προστακτική.
Οι εγκλισεις δεν έχουν χρόνο, αλλά ποιότητα.

Οπότε σε όλους τους εξακολουθητικους χρόνους (Ενεστώτα, Παραστατικό και Μέλλοντα) και εγκλισεις το ρήμα βάλλω και τα παράγωγά του γράφονται με δύο -λλ-, ενώ σε όλους τους υπόλοιπους χρόνους και εγκλισεις με ένα.

Ακριβώς τα ίδια ισχύουν και για το ρήμα άγω.
Σιγα να μην τους ξερουν ολους αυτους τους γραμματικους κανονες και μαλιστα τους πιο συγχρονους οι ΑΡΔ!
Στην τυχη τα κοτσαρουν με τους πιο "ευσυνειδητους" να τα γραφουν πρωτα σε κανενα μπακαλοτεφτερο και με τους δυο τροπους και τελικα να διαλεγουν αυτο που τους καθεται πιο σωστα οπως καναμε κι εμεις καποτε δηλαδη.
#FREEΠΟΡΚΥ-5
montekristo
 
Δημοσιεύσεις: 3990
Εγγραφή: Τετ 27 Μάιος 2009, 16:33

Re: Μαρδαριτάρια

Δημοσίευσηαπό tasso85 » Σάβ 16 Οκτ 2021, 12:04

tasso85
 
Δημοσιεύσεις: 2341
Εγγραφή: Δευτ 06 Δεκ 2010, 11:32

Re: Μαρδαριτάρια

Δημοσίευσηαπό theo G4 » Σάβ 16 Οκτ 2021, 14:53

tasso85 έγραψε:


+ 1926
theo G4
 
Δημοσιεύσεις: 3259
Εγγραφή: Δευτ 30 Μάιος 2011, 08:15

Re: Μαρδαριτάρια

Δημοσίευσηαπό anekfrastos » Σάβ 16 Οκτ 2021, 20:06

Μπαρκαρούτσος έγραψε:2 "λ" γενικά μπαίνουν μόνο στην Οριστική, κι αυτό σε Ενεστώτα και Παρατατικό.. ΝΟΜΙΖΩ και Μέλλοντα...
Δηλαδή πάντα λέμε "να προβάλω" διότι είναι υποτακτική..

Για το "αναγάγω" δεν είμαι απόλυτα σίγουρος, αλλά στη ροή του (γραπτού) λόγου έχω την αίσθηση ότι το γράφω σωστά.


Καλά, βασικά τέτοια ώρα τέτοια λόγια, μπορεί να λέω μαλακίες :mrgreen:

Το "αντεπεξέρχομαι" το ακούω νομίζω πρώτη φορά από εσένα.. Δεν έχω ακούσει να χρησιμοποιείται καν.
Τα 2 λ απ' όσο ξέρω μπαίνουν όταν είναι εξακολουθητικος χρόνος κ 1 όταν είναι στιγμιαίος.
He's not the messiah, he's a very naughty boy!
Άβαταρ μέλους
anekfrastos
 
Δημοσιεύσεις: 2819
Εγγραφή: Δευτ 30 Δεκ 2013, 00:14

Re: Μαρδαριτάρια

Δημοσίευσηαπό thomas Murg » Σάβ 16 Οκτ 2021, 21:44

Και που να πιάσουμε τον βρόμικο και τις βρομιές του
Άβαταρ μέλους
thomas Murg
 
Δημοσιεύσεις: 2873
Εγγραφή: Δευτ 21 Δεκ 2020, 17:02

Re: Μαρδαριτάρια

Δημοσίευσηαπό potamda » Σάβ 16 Οκτ 2021, 22:00

Είμασταν πιο συγκεντρωμένοι... (sdna)

Από τα πολύ συνηθισμένα λάθη.

Είμαστε (Ενεστώτας)

Ήμασταν ή για τους νότιους Ήμαστε (Παρατατικός)
Se non la ami quando perde non amarla quando vince...
Άβαταρ μέλους
potamda
 
Δημοσιεύσεις: 5126
Εγγραφή: Τετ 18 Μαρ 2009, 18:52
Τοποθεσία: όπου γης και πατρίς...

Re: Μαρδαριτάρια

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Κυρ 17 Οκτ 2021, 01:02

Το "ήμαστε" είναι το ορθό γραμματικά.. Το "ήμασταν" είναι περισσότερο προφορικό και έχει μείνει..
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46411
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Επικαιρότητα - Μ.Μ.Ε

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες