Εθνική Ελλάδος μπάσκετ - Σχόλια, νέα και γενική συζήτηση

Συζήτηση - Απόψεις - Σχόλια που αφορούν την Εθνική μας ομάδα μπάσκετ...

Re: Εθνική Ελλάδος μπάσκετ - Σχόλια, νέα και γενική συζήτηση

Δημοσίευσηαπό apple64 » Δευτ 19 Αύγ 2019, 09:45

Σφάξαμε όποιον βρήκαμε μπροστά μας. Η διαιτησία των φιλικών ήταν για κλάματα. Εάν ήμουν ο Σκουρτόπουλος θα ζητούσα το ακριβώς ανάποδο.
apple64
 
Δημοσιεύσεις: 1305
Εγγραφή: Πέμ 14 Αύγ 2008, 11:23

Re: Εθνική Ελλάδος μπάσκετ - Σχόλια, νέα και γενική συζήτηση

Δημοσίευσηαπό anekfrastos » Δευτ 19 Αύγ 2019, 13:22

Δε μου άρεσε η εθνική.

1. Ελπίζω να σφίξουμε λίγο (εως πολυ) στην άμυνα γιατί δε μας βλέπω καλά. Οι Σέρβοι ότι ώρα ήθελαν έβγαιναν μόνοι για σουτ, αυτό με τρόμαξε περισσότερο απ' όλα.

2. Στην επίθεση όλοι κοιτάνε τον Καλάθη και τον Γιάννη, κίνηση μηδέν. Για τον Γιάννη το είπε και ο Μπουρούσης.

3. Μπράβο στο Θανάση που φαίνεται να έχει βελτιώσει πολύ το σουτ και στο Λαρετζάκη που έχει τσαγανό και όρεξη.

4. Με περιφερειακους Καλάθη-Λαρετζάκη μόνο δεν πας μακριά...Δε μπορεί να εξαρτάσαι από το περιφερειακό σουτ του Μπουρούση και του Πρίντεζη, αν τα βάλουν καλως αλλά δεν μπορεί να είναι κομμάτι του βασικού σου πλάνου. Ο Παπανικολάου κι αυτός με τις ώρες του...

5. Αν οποιαδήποτε ομάδα μας παίξει σε αργό ρυθμό και έχει γρήγορες επιστροφές, μπορεί να μας κερδίσει. Επίσης, αν μας πιέσει από την αρχή στα γκαρντ, γιατί έχουμε 2 όλα κι όλα.

6. Από τον Κόνιαρη θα περίμενα μετά από 3 χρόνια όπου είχε πρωταγωνιστικό ρόλο σε μικρές εθνικές και ΠΑΟΚ, να έχει αναπτύξει περισσότερο την πρωτοβουλία του και το τσαγανό του. Δεν είναι ότι χαντακώθηκε π.χ. σε κανέναν βάζελο και δεν έχει πάρει λεπτο΄συμμετοχής. Δεν πρέπει να φοβάται, δε μπορεί να έχουμε το 20% της πεντάδας που έχει στα χέρια του τη μπάλα σε κάθε επίθεση να φοβάται να πάρει πρωτοβουλία και επιθέσεις. Όταν στα φιλικά δεν το κάνει, τι να περιμένουμε στα επίσημα, όπου το άγχος θα είναι δεκαπλάσιο;

7. Ο Σκουρτόπουλος είπε ότι ετοιμάσει και κάποια άλλα στοιχεία που δεν τα έβαλαν στο παιχνίδι στο Ακρόπολις και θα τα δουλέψουν και τις επόμενες 2 εβδομάδες μέχρι το παγκόσμιο...να δούμε...

8. Ο Καλάθης έχει εξαιρετικές προδιαγραφές αλλά είναι (ως συνήθως) ασταθής. Ενώ κάποιες φορές τον βλέπεις και λες τι παιχτάρα για ΝΒΑ είναι αυτή, σε κάποιες φάσεις μπλοκάρει το μυαλό και χάνεται.

Αν περάσουμε τον 1ο όμιλο, πιθανότατα θα είμαστε στη Β' φάση σε όμιλο με ΗΠΑ και Τουρκία και γλιτώνουμε Σερβία-Ισπανία-Αμερική μέχρι τα ημιτελικά.
Στα προημιτελικά διασταυρώνουμε μάλλον με κάποιον από Γαλλία-Γερμανία-Καναδά-Λιθουανία, που είναι doable.

Γενικώς πιστεύω ότι έχουμε υλικό για να φτάσουμε ημιτελικά αλλά ταυτόχρονα -αν δε βελτιωθούμε σημαντικά στην άμυνα- είμαστε ικανοί να μην περάσουμε ούτε τον Α όμιλο...με ομάδες όπως το Μαυροβούνιο, η Νέα Ζηλανδία και η Βραζιλία.
He's not the messiah, he's a very naughty boy!
Άβαταρ μέλους
anekfrastos
 
Δημοσιεύσεις: 2819
Εγγραφή: Δευτ 30 Δεκ 2013, 00:14

Re: Εθνική Ελλάδος μπάσκετ - Σχόλια, νέα και γενική συζήτηση

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Δευτ 19 Αύγ 2019, 14:08

Χωρίς Τσόχλα, δεν περιμένω να πάει μακριά αυτή η ομάδα.
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46411
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Εθνική Ελλάδος μπάσκετ - Σχόλια, νέα και γενική συζήτηση

Δημοσίευσηαπό renegade » Δευτ 19 Αύγ 2019, 14:55

Την άμυνα μην τη φοβάσαι, όταν χρειαστεί θα παίξουν άμυνα.
Τα σουτ απέξω ποιος θα τα βάλει?
Ομάδα με μόλις δύο γκαρ δεν μπορεί να προχωρήσει.
Θα περιμένουμε από τον Παπανικολάου και από τον Παπαπέτρου να βάλουν τα μεγάλα spot σουτ από τα φτερά για να πάρουμε τα μεγάλα ματς.
Δεν δίνω και πολλές πιθανότητες επιτυχίας στο παραπάνω.
Εχθές έβλεπα τον κόνιαρη και τον λυπήθηκε η ψυχή μου. Μα τόσο άψυχο αυτό το παιδί!!!
Σε ένα φόρουμ καλώς ή κακώς δεν υπάρχει καν δημοκρατία
Άβαταρ μέλους
renegade
 
Δημοσιεύσεις: 14126
Εγγραφή: Κυρ 27 Ιαν 2019, 12:49

Re: Εθνική Ελλάδος μπάσκετ - Σχόλια, νέα και γενική συζήτηση

Δημοσίευσηαπό Eagle1980 » Δευτ 19 Αύγ 2019, 15:20

Ζαντός έγραψε:Χωρίς Τσόχλα, δεν περιμένω να πάει μακριά αυτή η ομάδα.


:D έτσι είναι αυτό το διαμάντι που έχουμε στον Π.Α.Ο.Κ. και δεν τον έχει στην εθνική...Ερασιτέχνες τι να πεις...
:opaokara: :opaokara: :opaokara: :opaokara:
Άβαταρ μέλους
Eagle1980
 
Δημοσιεύσεις: 2614
Εγγραφή: Δευτ 25 Ιαν 2016, 05:50

Re: Εθνική Ελλάδος μπάσκετ - Σχόλια, νέα και γενική συζήτηση

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Δευτ 19 Αύγ 2019, 16:54

Επιτέλους, τα λέει κι άλλος.
Δεν είμαι εγώ τρελός δηλαδή...
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46411
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Εθνική Ελλάδος μπάσκετ - Σχόλια, νέα και γενική συζήτηση

Δημοσίευσηαπό prax » Δευτ 19 Αύγ 2019, 17:11

Τη μόνη εθνική που ξέρω είναι η εθνική οδός που οδηγεί στην τούμπα.. 1926
:pano:
ΜΙΑ ΖΩΗ ΟΛΟ Π.Α.Ο.Κ.
prax
 
Δημοσιεύσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 03 Σεπ 2017, 12:15

Re: Εθνική Ελλάδος μπάσκετ - Σχόλια, νέα και γενική συζήτηση

Δημοσίευσηαπό constadine » Παρ 30 Αύγ 2019, 09:31

Από sdna :

Οριστικό: Εκτός δωδεκάδας ο Κόνιαρης, μέσα οι Μάντζαρης και Βασιλόπουλος

Είναι οριστικό: Ο Αντώνης Κόνιαρης είναι ο παίκτης που έμεινε εκτός δωδεκάδας στην Εθνική μας ομάδα, με τους Βαγγέλη Μάντζαρη και Παναγιώτη Βασιλόπουλο να βρίσκονται κανονικά στις επιλογές του Θανάση Σκουρτόπουλου για το Παγκόσμιο.

Ο Θανάσης Σκουρτόπουλος πήρε την τελική του απόφαση για την τελευταία θέση της δωδεκάδας ενόψει του Παγκοσμίου. Ο Αντώνης Κόνιαρης πάλεψε μέχρι το τέλος αλλά τελικά θα «κοπεί» από την αποστολή της «Επίσημης Αγαπημένης» που θα παλέψει για την διάκριση στην Κίνα, με τον νεαρό γκαρντ του Ολυμπιακού να μαθαίνει τα νέα μετά το τέλος της προπόνησης. Μάλιστα, ο τεχνικός της Εθνικής τον ευχαρίστησε για την μεγάλη του προσπάθεια στην διάρκεια της προετοιμασίας. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι ο Βαγγέλης Μάντζαρης κέρδισε ουσιαστικά την μοναδική θέση που είχε ερωτηματικό, ενώ μέσα βρίσκεται και ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος.

Έτσι, η Ελλάδα έχει πλέον... ολοκληρωμένη εικόνα για το Παγκόσμιο, αφού η τελική δωδεκάδα αποτελείται από τους εξής: Γιάννης Αντετοκούνμπο, Θανάσης Αντετοκούνμπο, Νικ Καλάθης, Βαγγέλης Μάντζαρης, Γιαννούλης Λαρεντζάκης, Κώστας Σλούκας, Ιωάννης Παπαπέτρου, Κώστας Παπανικολάου, Γιώργος Πρίντεζης, Γιώργος Παπαγιάννης, Γιάννης Μπουρούσης, Παναγιώτης Βασιλόπουλος.
Άβαταρ μέλους
constadine
 
Δημοσιεύσεις: 2522
Εγγραφή: Δευτ 04 Μαρ 2019, 14:55
Τοποθεσία: Κεντρική Μακεδονία

Re: Εθνική Ελλάδος μπάσκετ - Σχόλια, νέα και γενική συζήτηση

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Παρ 30 Αύγ 2019, 10:09

Πολύ σωστή απόφαση... Άντε με τον χεσμένο! Αν δεν έμπαινε το πρώτο τρίποντο, μετά πελάγωνε και πάθαινε κατάθλιψη..
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46411
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Εθνική Ελλάδος μπάσκετ - Σχόλια, νέα και γενική συζήτηση

Δημοσίευσηαπό BlackMagicPAOK » Κυρ 01 Σεπ 2019, 17:45

Δεν θα μπω στα αγωνιστικά χαρακτηριστικά των 2 παικτών. Πάντως αρχικα ο κόουτς είχε κόψει τον Μάτνζαρη και είχε επιλέξει τον Κόνιαρη .. Δηλαδή η τωρινή του απόφαση είναι πολύ άδικη (ως και ύποπτη..) για τον Αντώνη.

(Ο Τσόχλας λόγω τραυματισμών δεν μπόρεσε να πάει ούτε στα παράθυρα φέτος. Αναγκαστικά λοιπόν δεν τον κάλεσε για την Κίνα. Με μια καλή χρονιά όμως φέτος θα βάλει υποψηφιότητα για το επόμενο μεγάλο ραντεβού της Εθνικής!! )
" Oλα ειναι δρομος "
Άβαταρ μέλους
BlackMagicPAOK
 
Δημοσιεύσεις: 3620
Εγγραφή: Δευτ 23 Φεβ 2015, 21:53
Τοποθεσία: Γιάννενα

Re: Εθνική Ελλάδος μπάσκετ - Σχόλια, νέα και γενική συζήτηση

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Κυρ 01 Σεπ 2019, 20:09

Ο Άπο θα κατέβει στους Ολυμπιακούς αγώνες...
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46411
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Εθνική Ελλάδος μπάσκετ - Σχόλια, νέα και γενική συζήτηση

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Κυρ 06 Οκτ 2019, 23:45

Με Σκουρτόπουλο στα προκριματικά Eurobasket 2021...
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46411
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Εθνική Ελλάδος μπάσκετ - Σχόλια, νέα και γενική συζήτηση

Δημοσίευσηαπό BlackMagicPAOK » Κυρ 14 Φεβ 2021, 20:49

Μετά τον Προμηθέα (εκει λενε ότι έχουν κρούσματα ..) και η αεκ δεν επέτρεψε στους παίκτες της να πάνε στην
Εθνική !! Κατσίβελης, Χρυσικόπουλος και Μωραΐτης .. Πόλεμος με την ΕΟΚ εδώ ..
Μήπως είναι η ώρα του ... Νώντα ; :lol:
" Oλα ειναι δρομος "
Άβαταρ μέλους
BlackMagicPAOK
 
Δημοσιεύσεις: 3620
Εγγραφή: Δευτ 23 Φεβ 2015, 21:53
Τοποθεσία: Γιάννενα

Re: Εθνική Ελλάδος μπάσκετ - Σχόλια, νέα και γενική συζήτηση

Δημοσίευσηαπό john4serres » Κυρ 14 Φεβ 2021, 21:01

Ο ήρωας του Προ-Ολυμπιακού τουρνουά.
supporters - not customers
Άβαταρ μέλους
john4serres
 
Δημοσιεύσεις: 29796
Εγγραφή: Σάβ 07 Φεβ 2009, 12:00

Re: Εθνική Ελλάδος μπάσκετ - Σχόλια, νέα και γενική συζήτηση

Δημοσίευσηαπό BlackMagicPAOK » Κυρ 14 Φεβ 2021, 22:34

" Στην αποστολή της Εθνικής Ανδρών ενσωματώθηκαν οι τρεις παίκτες της ΑΕΚ, που δεν ήταν παρόντες στην απογευματινή συγκέντρωση του ΟΑΚΑ !!
Κατόπιν επικοινωνίας που υπήρξε από πλευράς ΑΕΚ, επισημάνθηκε ότι είχε γίνει παρανόηση του προγράμματος και ότι οι παίκτες επιθυμούσαν να είναι παρόντες στην προσπάθεια και ζητούσαν να γίνουν δεκτοί.
Η διοίκηση της ΕΟΚ εκτιμώντας με ψυχραιμία την κατάσταση, γνωρίζοντας την πάγια επιθυμία των Ελλήνων αθλητών να συνεισφέρουν όποτε καλούνται στην Εθνική Ομάδα και βάζοντας πάνω απ' όλα το συμφέρον της ομάδας και του ελληνικού μπάσκετ, αποδέχθηκε την εισήγηση του προπονητή Θανάση Σκουρτόπουλου να ενσωματωθούν οι παίκτες στην προετοιμασία. "
Ρε τι γίνεται ; Θα μας τρελάνουν .. (μήπως η άρνηση τιμωρείται βαριά;)
Χάνει και την ευκαιρία του ο Νώντας . . .
" Oλα ειναι δρομος "
Άβαταρ μέλους
BlackMagicPAOK
 
Δημοσιεύσεις: 3620
Εγγραφή: Δευτ 23 Φεβ 2015, 21:53
Τοποθεσία: Γιάννενα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Εθνική Ομάδα μπάσκετ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης