Καφενείο ΠΑΟΚμάνια ΙΙ

Ό,τι άλλο κρίνετε απαραίτητο προς συζήτηση και δεν έγκειται στις παραπάνω Θεματικές Ενότητες...

Re: Καφενείο ΠΑΟΚμάνια ΙΙ

Δημοσίευσηαπό bersekeros » Δευτ 18 Ιαν 2021, 10:50

Καλημέρα και καλή παγωμένη εβδομάδα.
- 4°C είχαμε το πρωί στην πόλη.

Πολύχρονοι/ες οι εορτάζοντες και εορτάζουσες.
Ο ΠΑΟΚ είναι μάχη και θυσία.
Άβαταρ μέλους
bersekeros
 
Δημοσιεύσεις: 11363
Εγγραφή: Σάβ 15 Δεκ 2007, 20:56

Re: Καφενείο ΠΑΟΚμάνια ΙΙ

Δημοσίευσηαπό john4serres » Δευτ 18 Ιαν 2021, 11:09

Ήλιος με δόντια δράκουλα
supporters - not customers
Άβαταρ μέλους
john4serres
 
Δημοσιεύσεις: 29795
Εγγραφή: Σάβ 07 Φεβ 2009, 12:00

Re: Καφενείο ΠΑΟΚμάνια ΙΙ

Δημοσίευσηαπό mike » Δευτ 18 Ιαν 2021, 12:26

καλημέρα
χρόνια πολλά Θανάση
Άβαταρ μέλους
mike
 
Δημοσιεύσεις: 907
Εγγραφή: Παρ 28 Δεκ 2007, 14:25
Τοποθεσία: Ξάνθη

Re: Καφενείο ΠΑΟΚμάνια ΙΙ

Δημοσίευσηαπό Mitsospaoki4 » Δευτ 18 Ιαν 2021, 16:34

Καλησπέρα!
Λίγο offtopic αλλά το γράφω εδω

Έχει κάποιος άποψη και εμπειρία από αυτόματο αυτοκίνητο;;
Άβαταρ μέλους
Mitsospaoki4
 
Δημοσιεύσεις: 10713
Εγγραφή: Δευτ 21 Μάιος 2018, 12:53
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη - Βολος

Re: Καφενείο ΠΑΟΚμάνια ΙΙ

Δημοσίευσηαπό bersekeros » Δευτ 18 Ιαν 2021, 16:39

Μια χαρά είναι τα αυτόματα, αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχει μεγάλη τεχνογνωσία θεωρώ από τους μηχανικούς στην Ελλάδα.
Άμα είναι μεταχειρισμένο, με φορτωμένο ''σαζμάν'' πρόσεξε γιατί στοιχίζει πιο πολύ, από ότι ενδεχομένως κάνει το αυτοκίνητο.
Ο ΠΑΟΚ είναι μάχη και θυσία.
Άβαταρ μέλους
bersekeros
 
Δημοσιεύσεις: 11363
Εγγραφή: Σάβ 15 Δεκ 2007, 20:56

Re: Καφενείο ΠΑΟΚμάνια ΙΙ

Δημοσίευσηαπό Andrew R » Δευτ 18 Ιαν 2021, 19:10

Mitsospaoki4 έγραψε:Καλησπέρα!
Λίγο offtopic αλλά το γράφω εδω

Έχει κάποιος άποψη και εμπειρία από αυτόματο αυτοκίνητο;;

Τι ακριβως θελεις να μαθεις?
Andrew R
 
Δημοσιεύσεις: 2187
Εγγραφή: Κυρ 21 Δεκ 2014, 23:31

Re: Καφενείο ΠΑΟΚμάνια ΙΙ

Δημοσίευσηαπό Mitsospaoki4 » Δευτ 18 Ιαν 2021, 19:20

Τι παίζει με το service (έχω άκουσε ότι τσιμπάει αρκετά οικονομικά), την συμπεριφορά του στον δρόμο και αν είναι όντως πιο ξεκούραστο από ένα αμάξι με ταχύτητες.

Για να καταλάβετε λίγο, ψάχνω για το πρώτο μου αυτοκίνητο (δεν έχει πολύ καιρό που πήρα το δίπλωμα) και έχω βρει μια καλή ευκαιρία σε αυτόματο από ένα γνωστό μου.
Επειδή ακούγεται ότι για έναν νέο οδηγό είναι πιο εύκολο το αυτόματο, το σκέφτομαι σοβαρά..
Άβαταρ μέλους
Mitsospaoki4
 
Δημοσιεύσεις: 10713
Εγγραφή: Δευτ 21 Μάιος 2018, 12:53
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη - Βολος

Re: Καφενείο ΠΑΟΚμάνια ΙΙ

Δημοσίευσηαπό mpafos4 » Δευτ 18 Ιαν 2021, 21:06

Παντως,λενε πως εαν οδηγησεις μια φορα αυτοματο,δεν θες να οδηγησεις τιποτα αλλο...

Και για οσους ξερω...αυτο ισχυει.
ΙΒΑΝ ΣΑΒΒΙΔΗ Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
mpafos4
 
Δημοσιεύσεις: 5023
Εγγραφή: Παρ 27 Νοέμ 2009, 13:13

Re: Καφενείο ΠΑΟΚμάνια ΙΙ

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Δευτ 18 Ιαν 2021, 21:09

Εγώ μια φορά οδήγησα αυτόματο (20 χρόνια πριν) και δεν με άρεσε καθόλου. Βασικά με πήγαινε όπως αυτό ήθελε και όχι όπως εγώ ήθελα.
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 89364
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: Καφενείο ΠΑΟΚμάνια ΙΙ

Δημοσίευσηαπό Equalizer » Δευτ 18 Ιαν 2021, 21:14

Μητσο, ζώντας εξωτερικό έχω αρκετή εμπειρία από αυτόματο.

Η άποψη μου είναι ότι για τον μέσο οδηγό, που χρησιμοποιεί το αυτοκίνητο σε μια απλή καθημερινότητα ώστε να πηγαίνει δουλειά , ψώνια κλπ, το να συγκρίνεις αυτόματο με "παραδοσιακό" είναι σα να συγκρίνεις την οθόνη αφής στο κινητό σου με την παραδοσιακή "ροδέλα" στα παλιά σταθερά τηλέφωνα.

Δεν έχει απολύτως καμία σχεση. Είναι τόσο πιο σύγχρονο και εύχρηστο, ώστε αν πάρεις το κλασσικό σύστημα ταχυτήτων θα σου μοιάζει παράλογο.


Ως αντίλογο οι πιο έμπειροι λένε ότι το αυτόματο χαλάει πιο εύκολα και ότι είναι πανάκριβο το σέρβις του.


Πάντως με τις συνθήκες που επικρατούν στους ελληνικούς δρόμους, τα μποτλιαρισματα κλπ, το αυτόματο φαντάζει τεράστια λύση.
Πάντα βέβαια παίζει τεράστιο ρόλο και τι αυτοκίνητο έχεις και πόσο καλό σύστημα έχει.

Δεν είναι όλες το ίδιο αξιόπιστες ούτε η εναλλαγή ταχυτήτων το ίδιο ομαλη



Προσωπικά θεωρώ ότι σε λίγα χρόνια το αυτόματο θα είναι η βασική, αν όχι η μόνη, επιλογή
Άβαταρ μέλους
Equalizer
 
Δημοσιεύσεις: 13089
Εγγραφή: Τετ 06 Μάιος 2009, 16:48

Re: Καφενείο ΠΑΟΚμάνια ΙΙ

Δημοσίευσηαπό Mitsospaoki4 » Δευτ 18 Ιαν 2021, 21:28

Οκαυ παιδιά, ευχαριστώ πολύ!
Άβαταρ μέλους
Mitsospaoki4
 
Δημοσιεύσεις: 10713
Εγγραφή: Δευτ 21 Μάιος 2018, 12:53
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη - Βολος

Re: Καφενείο ΠΑΟΚμάνια ΙΙ

Δημοσίευσηαπό bersekeros » Δευτ 18 Ιαν 2021, 22:08

rainmaker έγραψε:Προσωπικά θεωρώ ότι σε λίγα χρόνια το αυτόματο θα είναι η βασική, αν όχι η μόνη, επιλογή.


Ισχύει. Ήμουν πριν χρόνια με μια παρέα από παιδιά από διάφορες χώρες, και είχαμε νοικιάσει αυτοκίνητο για να πάμε κάπου. Πάει το λοιπόν να οδηγήσει ένα κινεζοαμερικανάκι, το νοικιασμένο αυτοκίνητο που είχε ''κανονικές'' ταχύτητες. Με το που πήγε να ξεκινήσει να βάλει πρώτη, το αυτοκίνητο χοροπήδηξε όπως τα άλογα στο ροντέο.
Του λέω σήκω όπως είσαι, να οδηγήσω εγώ, γιατί εσύ θα μας σκοτώσεις.
Δεν ήξερε ουσιαστικά να οδηγεί κανονικό αυτοκίνητο, γιατί εκεί πολλοί έχουν αυτόματα.

Τα πιο πολλά αυτόματα πιο παλιά είχαν και μεγαλύτερη κατανάλωση καυσίμου. Τώρα τα έχουν βελτιώσει. Το να οδηγείς αυτόματο είναι σαν παιχνίδι για μένα. Πάρα πολύ εύκολο, ιδίως για αρχάριους οδηγούς.

Έχουν διάφορα mode λειτουργίας, τύπου economy όπου κάνει τις αλλαγές ταχύτητας σε χαμηλότερες στροφές,
τύπου racing για τις αλλαγές ταχύτητας σε υψηλότερες στροφές και πιο γρήγορα ''ρεπρίζ'' άρπαγμα και ξεπέταγμα και διάφορα άλλα.

Για νέο οδηγό είναι ιδανικό στην οδήγηση, δεν θα του σβήσει ποτέ γιατί έκανε βλακεία ή απότομη κίνηση με τον συμπλέκτη. Επίσης δεν θα τον πάρει ποτέ το αυτοκίνητο προς τα πίσω σε εκκίνηση σε απότομη ανηφόρα, ακόμα και με μεγάλη κλίση γιατί το αντιλαμβάνεται το αυτόματο διαφορικό και δίνει μόνο του γκάζι ή ''σταματάει'' το αυτοκίνητο ώστε να μη φύγει προς τα πίσω. Υπάρχει και ειδικό mode για ανηφορικές διαδρομές τύπου Πήλιο κλπ.

Τέλος στο αυτόματο που έχει μόνο φρένο - γκάζι, το αριστερό πόδι απλά δεν κάνει τίποτα.
Το παρκάρεις αριστερά στο υποπόδιο, να ξεκουράζεται.
Ο ΠΑΟΚ είναι μάχη και θυσία.
Άβαταρ μέλους
bersekeros
 
Δημοσιεύσεις: 11363
Εγγραφή: Σάβ 15 Δεκ 2007, 20:56

Re: Καφενείο ΠΑΟΚμάνια ΙΙ

Δημοσίευσηαπό Μαυρο Χιονι » Δευτ 18 Ιαν 2021, 22:51

Μήτσο ΠΑΟΚτσακι άκου εδώ τον οδηγό. Μην τυχόν και αγοράσεις αυτοκίνητο χωρίς αυτόματο σασμάν. Ζεις στο 2021 και όχι τη δεκαετία του ογδόντα. Η τεχνολογία έχει προχωρήσει. Και μια συμβουλή. Πήρες το δίπλωμα. Δεν έκανες τίποτε. Πρόσεχε την οδήγηση σου. Τι αυτοκίνητο είναι μέσο μεταφοράς. Κάνε το μέσο ασφαλής μεταφοράς με αυτά που έμαθες στο σχολείο. Κανείς μα κανείς δεν είναι έμπειρος στην οδήγηση. Όταν πιάνεις το τιμόνι να θεωρείς πως το πιάνεις για πρώτη φορά.
Όσοι πάμε, τόσοι γυρίζουμε!

Κανόνες Λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μαυρο Χιονι
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 9879
Εγγραφή: Τετ 11 Δεκ 2013, 22:23

Re: Καφενείο ΠΑΟΚμάνια ΙΙ

Δημοσίευσηαπό Equalizer » Δευτ 18 Ιαν 2021, 22:57

Σωστοί και οι δυο
Άβαταρ μέλους
Equalizer
 
Δημοσιεύσεις: 13089
Εγγραφή: Τετ 06 Μάιος 2009, 16:48

Re: Καφενείο ΠΑΟΚμάνια ΙΙ

Δημοσίευσηαπό Mitsospaoki4 » Δευτ 18 Ιαν 2021, 23:31

Bersekeros ωραίες πληροφορίες! Θα το ψάξω λίγο παραπάνω

Μαύρο Χιόνι ευχαριστώ για τις συμβουλές! Όταν κάθε μέρα ακούς για τροχαία και θανάτους και σε κάθε δρόμο βλέπεις και ένα εκκλησάκι από δυστύχημα, καταλαβαίνεις την σοβαρότητα του πράγματος. Φυσικά η οδήγηση είναι τεράστια ευθηνη, όχι μόνο για τον εαυτό σου αλλά και για τους γύρω σου.

Μακάρι όλοι να σκέφτονταν έτσι..
Άβαταρ μέλους
Mitsospaoki4
 
Δημοσιεύσεις: 10713
Εγγραφή: Δευτ 21 Μάιος 2018, 12:53
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη - Βολος

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενική Συζήτηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες