Βόλλεϋ γυναικών - Αγώνες και νέα 2020-2021

Βόλλεϋ γυναικών - Αγώνες και νέα 2020-2021

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Σάβ 13 Ιουν 2020, 15:01

Έχει σχεδόν ολοκληρωθεί η ομάδα και έχει ανανεώσει ο προπονητής.
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46411
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Βόλλεϋ γυναικών - Αγώνες και νέα 2020-2021

Δημοσίευσηαπό Descartes » Σάβ 13 Ιουν 2020, 16:49

Μιας που ανοίγεις και το νήμα της νέας σεζόν, γιατί δεν μπαίνεις στον κόπο να γράψεις και το ρόστερ.

Μπαρκαρούτσος όνομα και πράγμα.

:pano:
Άβαταρ μέλους
Descartes
 
Δημοσιεύσεις: 1994
Εγγραφή: Σάβ 28 Ιαν 2017, 22:01

Re: Βόλλεϋ γυναικών - Αγώνες και νέα 2020-2021

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Παρ 19 Ιουν 2020, 22:32

Είμαι από κινητό και δυσκολεύομαι!
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46411
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Βόλλεϋ γυναικών - Αγώνες και νέα 2020-2021

Δημοσίευσηαπό Descartes » Σάβ 20 Ιουν 2020, 19:29

Μπαρκαρούτσος έγραψε:Είμαι από κινητό και δυσκολεύομαι!


Εντάξει πλάκα έκανα.

:pano: :pano: :pano: :pano:
Άβαταρ μέλους
Descartes
 
Δημοσιεύσεις: 1994
Εγγραφή: Σάβ 28 Ιαν 2017, 22:01

Re: Βόλλεϋ γυναικών - Αγώνες και νέα 2020-2021

Δημοσίευσηαπό Descartes » Σάβ 11 Ιούλ 2020, 13:38

Διαβάζω οτι η παπαναστασίου, πήρε πολύ δυνατή Αμερικάνα Ακραία (Maddy Kline) που πήρε πρωτάθλημα στη Σουηδία και αναδείχθηκε η καλύτερη Ακραία του Πρωταθλήματος. Επίσης έχουν κάνει αρκετά καλές κινήσεις και σε άλλες θέσεις.

Που τα βρήσκουν τα λεφτά αυτοί? Μυστήρια πράγματα...
Άβαταρ μέλους
Descartes
 
Δημοσιεύσεις: 1994
Εγγραφή: Σάβ 28 Ιαν 2017, 22:01

Re: Βόλλεϋ γυναικών - Αγώνες και νέα 2020-2021

Δημοσίευσηαπό miburosaito » Δευτ 13 Ιούλ 2020, 07:23

Descartes έγραψε:Διαβάζω οτι η παπαναστασίου, πήρε πολύ δυνατή Αμερικάνα Ακραία (Maddy Kline) που πήρε πρωτάθλημα στη Σουηδία και αναδείχθηκε η καλύτερη Ακραία του Πρωταθλήματος. Επίσης έχουν κάνει αρκετά καλές κινήσεις και σε άλλες θέσεις.

Που τα βρήσκουν τα λεφτά αυτοί? Μυστήρια πράγματα...





Καλη η αμερικανιδα αλλα ρε φιλε ποιες αλλες καλες κινησεις εκαναν? Ισα ισα εχασαν τη πασαδορο τους - τη Κωνσταντινιδου - που πηγε Βουλα. Και οι ξενες που ειχαν εφυγαν ολες νομιζω. Εχεις αλλη ενημερωση?

Φετος ολες οι ομαδες θα εχουν μειωμενο μπατζετ, δεν νομιζω ο 'οαρης της καρδιας μας' ειναι η εξαιρεση....

Αν παρουμε μια καλη διαγωνιο τοτε θα εχουμε μια καλη ομαδα και φετος, αν και το οτι αφησαμε την Ευα ηταν πολυ μεγαλη μαλακια....
Παιχτρια μεγαλης αξιας που παιζει με παθος για την ομαδα δεν βρισκεται ευκολα....

Με Σερβια που ψαχναμε για παιχτρια τελικα βρηκανε τιποτα? Παλι χαρταετο πετανε τη διοικηση..
Ακουσα οτι σκοπευουν να παρουν διαγωνια τον Γεναρη και οχι απο την αρχη του χρονου. Τις ιδιες μαλακιες που κανουν και στους ανδρες δηλαδη. Φτανει ρε Κατσαρη πια με τις αλχημειες. Παρε ενα τιμ μανατζερ / παλιο αθλητη / εστω τον προπονητη, δωσε του το μπατζετ και ασε τον να τρεξει το ροστερ...
Άβαταρ μέλους
miburosaito
 
Δημοσιεύσεις: 1743
Εγγραφή: Τετ 06 Φεβ 2019, 19:49

Re: Βόλλεϋ γυναικών - Αγώνες και νέα 2020-2021

Δημοσίευσηαπό eorptol1 » Δευτ 13 Ιούλ 2020, 11:45

Ο Αμοιριδης δεν κάνει κουμάντο εκεί?

Στάλθηκε από το MI MAX 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους
eorptol1
 
Δημοσιεύσεις: 9772
Εγγραφή: Τρί 08 Νοέμ 2016, 19:58

Re: Βόλλεϋ γυναικών - Αγώνες και νέα 2020-2021

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Δευτ 13 Ιούλ 2020, 12:11

Νομίζω αυτός μαζί με έναν πρώην διευθυντή της αστυνομίας Χαλκιδικής.
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46411
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Βόλλεϋ γυναικών - Αγώνες και νέα 2020-2021

Δημοσίευσηαπό Descartes » Τρί 14 Ιούλ 2020, 14:41

miburosaito έγραψε: αν και το οτι αφησαμε την Ευα ηταν πολυ μεγαλη μαλακια....
Παιχτρια μεγαλης αξιας που παιζει με παθος για την ομαδα δεν βρισκεται ευκολα....


Mόνον η ΠΑΟΚΑΡΑ τέτοιες ΜΑΛΑΚΙΕΣ.

«Χτυπάει» Χαντάβα ο Παναθηναϊκός
14-07-2020 13:51

Ψηλά στη λίστα του Παναθηναϊκού με φόντο τη νέα σεζόν βρίσκεται το όνομα της έμπειρης αθλήτριας, Εύας Χαντάβα, η οποία πρόσφατα αποτέλεσε παρελθόν από τον ΠΑΟΚ. Ποια είναι τα δεδομένα της υπόθεσης. Το SDNA έχει το ρεπορτάζ.
Ένα από τα κεντρικά πρόσωπα στο γυναικείο βόλεϊ τα τελευταία χρόνια, είναι αναμφίβολα η ακραία, Εύα Χαντάβα, η οποία μέχρι σήμερα έχει καταγράψει πλούσια καριέρα τόσο στο εξωτερικό όσο και στο ελληνικό πρωτάθλημα.


Μάλιστα, η έμπειρη αθλήτρια ήταν αυτή που οδήγησε τον ΠΑΟΚ στην 1η κατηγορία του πρωταθλήματος, όντας από τις πρωταγωνίστριες του Δικεφάλου. Ωστόσο αποτελεί παρελθόν από τον σύλλογο της Θεσσαλονίκης, με τον Παναθηναϊκό να την έχει ψηλά στη λίστα του.

Σύμφωνα με το ρεπορτάζ του SDNA, αυτή την ώρα δεν υπάρχει επίσημη πρόταση στην αθλήτρια από τον Παναθηναϊκό αν και έχει υπάρξει επαφή ανάμεσα στις δυο πλευρές και αυτό διότι θα πρέπει αρχικά στους «πράσινους» να υπάρξουν κάποια βασικά δεδομένα.

Συγκεκριμένα, μετά την διοικητική αβεβαιότητα που υπάρχει μετά την αποχώρηση του Δημήτρη Γιαννακόπουλου, ο Παναθηναϊκός θα πρέπει αρχικά να ζυγίσει και να... δει τα οικονομικά δεδομένα για τη νέα σεζόν, ενώ για την ώρα προέχει το θέμα του προπονητή, με τον Γιώργο Δερμάτη, να είναι το φαβορί για να αναλάβει την τεχνική ηγεσία.

Αυτή την ώρα, οι επιλογές που υπάρχουν στην ελληνική αγορά με δεδομένο πως αρκετές αθλήτριες έχουν συμφωνήσει με διάφορους συλλόγους, είναι ελάχιστες, την ώρα που αποτελούν παρελθόν αρκετές αθλήτριες από τον Παναθηναϊκό.

Επομένως, οι «πράσινοι» που γνωρίζουν πως υπάρχουν ελάχιστες διαθέσιμες ποιοτικές αθλήτριες από την ελληνική αγορά και θα πρέπει να συμπληρώσουν ένα καλό υλικό, εξετάζουν σοβαρά την περίπτωση της Εύας Χαντάβα, η οποία είναι μια από τις πιο ποιοτικές ακραίες στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Ωστόσο από την πλευρά της και η Εύα Χαντάβα περιμένει να δει τι θα γίνει με τις προτάσεις που αναμένει από πρωταθλήματα του εξωτερικού, ώστε να ζυγίσει τις επιλογές της και να πάρει την οριστική της απόφαση.

https://www.sdna.gr/bolei/740261_htypae ... athinaikos
Άβαταρ μέλους
Descartes
 
Δημοσιεύσεις: 1994
Εγγραφή: Σάβ 28 Ιαν 2017, 22:01

Re: Βόλλεϋ γυναικών - Αγώνες και νέα 2020-2021

Δημοσίευσηαπό Descartes » Πέμ 30 Ιούλ 2020, 10:10

Αξίζει να διαβάσετε τη συνέντευξη για να καταλάβετε που κυμαίνονται οι προυπολογισμοί και τα συμβόλαια στο Volley και ιδιαίτερα στο Γυναικείο Volley.

Χάσαμε την καλύτερη Ελληνίδα Αθλήτρια Volley για 3-4 κατοστάρικα το μήνα. Μια γραμματέας ή ένας πωλητής στις επιχειρήσεις του Χορηγού πέρνει σίγουρα παραπάνω χρήματα. Μια Αθλήτρια με το που υπέγραψε συμβόλαιο με τον ΠΑΟΚ, ξεκίνησε ο πόλεμος εναντίον της, αποκλείοντάς την απο την Εθνική Γιουνανινσταν.

Αυτά για να ξέρουμε όταν ακούμε οτι εκείνος ή ο άλλος θα χτυπούσε Βάζελους και Ευρωλίγκες στο Basket καλύπτοντας τρύπες εκατομμυρίων κάθε χρόνο.

Η Χαντάβα παίζει μπάλα στο SDNA!

Εντός αγωνιστικού χώρου την ξέρουμε, εκτός; Η Εύα Χαντάβα παίζει μπάλα στο SDNA και απαντάει σε όλα: ΠΑΟΚ, Παναθηναϊκός, εξωτερικό, κεφάλαιο Εθνικής ομάδας και τα πρωτάθλημα που δεν πρέπει να κρίνονται στα... χαρτιά αλλά στο γήπεδο!

Μετά από δυο σεζόν στον ΠΑΟΚ, όπου ήταν από τις πρωταγωνίστριες του Δικεφάλου, η Εύα Χαντάβα, κάνει τον δικό της απολογισμό σε όσα έζησε στη Θεσσαλονίκη μέσα από το SDNA. Παράλληλα στέκεται στο κεφάλαιο της Εθνικής ομάδας, την πρόταση του Παναθηναϊκού αλλά και τις προοπτικές για την επιστροφή της στα ξένα πρωταθλήματα.

Αναμφίβολα, την χρονιά που ο ΠΑΟΚ ήταν στην Pre League, η μεταγραφής της προκάλεσε ενθουσιασμό στις τάξεις των οπαδών του Δικεφάλου, καθώς άπαντες γνώριζαν την αγωνιστική της αξία. Το αποτέλεσμα ήταν ο Δικέφαλος να πάρει την άνοδο στην μεγάλη κατηγορία για πρώτη φορά, σε ένα πρωτάθλημα που έδιναν... μάχες και οι ΑΕΚ – Παναθηναϊκός που είχαν τον ίδιο.

Φέτος, η προσπάθεια των «ασπρόμαυρων» έμεινε στη μέση καθώς υπήρξε η ραγδαία πανδημία του κορωνοϊού, με την Εύα Χαντάβα όμως όλο αυτό το διάστημα να είναι από τις πρωταγωνίστριες της ομάδας, η οποία μετά από δυο σεζόν στη Θεσσαλονίκη, κάνει τον δικό της απολογισμό μέσα από το SDNA.

Φυσικά, η συζήτηση μαζί της, δεν θα μπορούσε να μην αρχίσει με τα όσα έζησε στον ΠΑΟΚ, με την ίδια να σημειώνει....

«Καταρχάς, είναι τιμή μου όταν μια ομάδα όπως ο ΠΑΟΚ έρχεται και μου κάνει πρόταση. Εκείνη την στιγμή όταν έγινε αυτό, η ομάδα βρισκόταν στην Pre League, έκανε όνειρα για την πρώτη κατηγορία αλλά και να βρεθεί στην Ευρώπη. Οπότε τότε θεώρησα πως ήταν μια πολύ καλή στιγμή για εμένα να επιστρέψω στην Ελλάδα, μετά από χρόνια στο εξωτερικό και ουσιαστικά να επενδύσω σε μια ομάδα όπως ο ΠΑΟΚ για το μέλλον του. Προσωπικά, η πρώτη χρονιά δεν ήταν και η πιο εύκολη, γιατί από το εξωτερικό, εμφανίστηκα να παίζω σε μια κατηγορία όπως είναι η Pre League, ήταν δύσκολο στην αρχή. Από την άλλη πλευρά, το χάρηκα αρκετά, γιατί υπήρχε αρκετός κόσμος της ομάδας που μας στήριξε, ενώ ήμουν μαζί με την οικογένεια μου, κάτι που μου είχε λείψει πάρα πολύ.

Όσον αφορά την πρώτη παρουσία της ομάδας στην μεγάλη κατηγορία, θεωρώ πως θα μπορούσαμε να πάμε αρκετά καλύτερα στον πρώτο γύρο. Εκεί που αρχίσαμε να ανεβάζουμε και απόδοση, ήρθε η πανδημία του κορωνοϊού, οπότε δεν μπορούμε να έχουμε ολοκληρωμένη άποψη σχετικά με το τι θα είχαμε καταφέρει».

Η ιστορική άνοδος τότε του ΠΑΟΚ, είχε προέλθει σε ένα ματς... φωτιά κόντρα στον Παναθηναϊκό. Μάλιστα τότε είχατε βρεθεί να χάνετε στο τάι-μπρέικ με 12-14, ωστόσο καταφέρατε να κάνετε την ολική ανατροπή...

«Θεωρώ, πως σε τέτοιους αγώνες, ακόμα και στους πιο κρίσιμους πόντους και άσχετα αν βρίσκεται με την πλάτη στο... τοίχο, τον αγώνα τον κερδίζει αυτός που το θέλει πιο πολύ. Σαν ομάδα πιστεύαμε περισσότερο στις δυνατότητες μας, παίξαμε με μεγάλο πάθος σε εκείνο τον αγώνα. Έτσι, σε εκείνο το σημείο, μίλησε η ψυχή και το πάθος του κάθε ανθρώπου στην ομάδα μας. Συμφωνώ, πως εκείνο το πρωτάθλημα της Pre League με εμάς, την ΑΕΚ, τον Παναθηναϊκό, ήταν ισάξιο με την πρώτη κατηγορία. Ήταν τρεις μεγάλες ομάδες που επένδυσαν αρκετά εκείνη την χρονιά, πήρανε τις καλύτερες Ελληνίδες που μπορούσαν να πάρουν, κάτι που αυτόματα έφερε και αποδυνάμωση σε συλλόγους που αγωνιζόντουσαν εκείνη την σεζόν στην πρώτη κατηγορία. Έτσι ήταν αρκετά ανταγωνιστικό αλλά και εμπορικό το πρωτάθλημα, δεν υπήρχαν ξένες αθλήτριες και θεωρώ πως βοήθησε το ελληνικό βόλεϊ. Φέτος, η πρώτη κατηγορία για εμένα ήταν από τις καλύτερες σε όλα τα θέματα, μετά από αρκετά χρόνια, γιατί οι πρώτες 5-6 ομάδες ήταν αρκετά ανταγωνιστικές».

Την ίδια ώρα, θα περίμενε κανείς να παραμείνεις στον ΠΑΟΚ ούσα από τις πρωταγωνίστριες της ομάδας. Τι ακριβώς έγινε;

«Η ομάδα με προσέγγισε, ωστόσο ήρθε η πανδημία του κορωνοϊού και όπως ξέρετε, τα μπάτζετ σε όλες τις ομάδες μειώθηκαν αισθητά. Αν δεν γινόταν αυτό, θεωρώ πως ίσως να ήμουν ακόμα στον ΠΑΟΚ. Δεν το κρύβω, πως βρίσκομαι σε μια ηλικία που έχω μπροστά μου τέσσερα με πέντε χρόνια για να παίξω στο επίπεδο που θέλω, οπότε ήθελα να το εκμεταλλευτώ».

Πήρε όμως αρκετή αγάπη από τον κόσμο του ΠΑΟΚ...

«Η αλήθεια είναι ότι πήρα πάρα πολύ αγάπη από τον κόσμο του ΠΑΟΚ. Πραγματικά τους ευχαριστώ για όλα. Φυσικά, ποτέ δεν ξέρεις τι θα γίνει στο μέλλον. Άλλωστε δεν είπαμε... αντίο, οπότε ίσως είναι εις το επανιδείν. Ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να γίνει...».

Φέτος, σε προσέγγισαν από το ελληνικό πρωτάθλημα, τόσο ο Παναθηναϊκός όσο και ο Πανναξιακός. Υπήρξαν μόνο επαφές ή είχες και επίσημες προτάσεις;

«Καταρχάς, θέλω να ευχαριστήσω και τις δυο ομάδες για το γεγονός ότι μου έκαναν πρόταση. Είναι δυο ομάδες που έχουν βλέψεις να πάνε πολύ ψηλά στο πρωτάθλημα, εγώ από την μεριά μου θα ήθελα να πω ότι δεν κλείνω καμία πόρτα, αλλά προτεραιότητα μου είναι να αγωνιστώ φέτος στο εξωτερικό. Υπήρξαν επαφές και με τους δυο συλλόγους, είναι μεγάλη μου τιμή ότι αναγνωρίζουν την αγωνιστικότητα μου και τους ευχαριστώ πάρα πολύ. Θα δούμε...».

Φέτος, με την πανδημία του κορωνοϊού υπήρξαν διάφορα περιστατικά σε εσάς τους αθλητές. Εσύ, είχες... βγει μπροστά και αναφέρθηκες στον ανεπίτρεπτο διαχωρισμό ανάμεσα στους άντρες αθλητές και στις γυναίκες στο χώρο του ελληνικού βόλεϊ.

«Ναι, γιατί στην πανδημία του κορωνοϊού, οι άντρες αθλητές ήταν καλυμμένοι ασφαλιστικά και σχεδόν σε όλα τα θέματα, ενώ εμείς οι γυναίκες αθλήτριες ήμασταν στον... αέρα. Ακόμα και όταν βγάλανε την ενημέρωση για τα 800 ευρώ που έδινε το κράτος, δεν ήταν το ίδιο για εμάς. Σε εμάς υπάρχουν ακόμα μικρότερα συμβόλαια και δεν μιλάω για τις πρώτες ομάδες ή για αθλήτριες που έχουν ένα σκαλί πάνω στα συμβόλαια. Μιλάμε για αθλήτριες που αγωνίζονται αλλά εργάζονται συγχρόνως για να μπορούν να ζήσουν. Οι κοπέλες όλες αυτές βρέθηκαν να είναι απλήρωτες δυο-τρεις μήνες και τώρα θα πρέπει να βγάλουν το καλοκαίρι χωρίς να έχουν κάτι στην άκρη. Φυσικά, δεν φταίει μόνο η Ομοσπονδία, φταίμε και εμείς οι αθλήτριες που δεν έχουμε κάνει περισσότερες κινήσεις γενικά για όλα τα θέματα που μας απασχολούν».

Τι πιστεύεις ότι θα πρέπει να γίνει για να αλλάξουν κάποια πράγματα στο γυναικείο βόλεϊ;

«Είναι πάρα πολλά... Βλέπουμε για παράδειγμα, στα ξένα πρωταθλήματα, πως μεγάλο ρόλο παίζει το μάρκετινγκ, οι τηλεοπτικές μεταδόσεις αλλά και οι χορηγοί. Βγάζουν πολλά χρήματα από εκεί, ενώ με την εμπειρία που έχω, μπορώ να σας πω ότι αρκετές φορές βγάζουν και περισσότερα χρήματα από τους χορηγούς οι αθλήτριες έξω, παρά από το συμβόλαιο που υπογράφουν με την ομάδα. Οπότε γενικώς, ένα πράγμα που δεν υπάρχει στην Ελλάδα, είναι το sport marketing. Δεν ασχολείται κανείς με τους αθλητές, να τρέξει να τους προβάλει στην τηλεόραση, ενώ έξω ο ανταγωνισμός ανάμεσα στις αθλήτριες ακόμα και στις ίδιες ομάδες είναι μεγάλος, γιατί όλα αυτά τα κυνηγάνε. Σαν Εύα, προσπάθησα να κάνω κάτι πάνω σε αυτό, αλλά οι προοπτικές στην Ελλάδα είναι πολύ μικρές, ενώ αν δεις όλα τα πρωταθλήματα έξω, ακόμα και οι αθλητές ασχολούνται με το μάρκετινγκ. Φυσικά και τα οικονομικά που υπάρχουν δεν βοηθάνε τις γυναίκες αθλήτριες ώστε να ρισκάρουν παραπάνω για το άθλημα και είναι λογικό στις μέρες που ζούμε να υπάρχουν θέματα. Δεν γίνεται με 500 ευρώ το μήνα να τα βγάλεις εύκολα πέρα. Αν η αγορά ήταν λίγο καλύτερη, ίσως να ήταν καλύτερο το άθλημα. Την ίδια ώρα όμως, δεν θα πρέπει και οι αθλήτριες να συμβιβάζονται εύκολα με χαμηλά συμβόλαια. Εμείς είμαστε το βόλεϊ ουσιαστικά, οι ομάδες χρειάζονται τις αθλήτριες, οπότε αν εμείς προσπαθούσαμε να κάνουμε καλύτερους διακανονισμούς, τότε τα συμβόλαια θα ήταν υψηλότερα».

Ένα ακόμα θέμα που απασχόλησε έντονα την ειδησεογραφία του ελληνικού βόλεϊ, ήταν το γεγονός πως βρέθηκες ένα χρόνο εκτός Εθνικής. Τι συνέβη σε αυτή την περίπτωση;

«Θεωρώ πως αδικήθηκα παικτικά απλά ο συγκεκριμένος προπονητής θεώρησε πως δε με χρειάζεται με τις επιλογές που είχε οπότε είναι σεβαστό, εννοείται πως αυτό με πλήγωσε πάρα πολύ. Είμαι τα τελευταία 15 χρόνια στην Εθνική ομάδα, δεν έχω λείψει από καμία προετοιμασία και κανένα αγώνα, είτε είχε η ομάδα στόχο είτε όχι. Την ίδια ώρα, η Εθνική αγωνίστηκε μετά από τόσα χρόνια στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα και δεν ήμουν εκεί... Θεωρώ πως άξιζα, όχι μόνο επειδή ήμουν τόσα χρόνια στην ομάδα αλλά και παικτικά. Με λύπησε το γεγονός ότι δεν είχα την στήριξη που θα περίμενα από την Ομοσπονδία γιατί σε αυτή την ομάδα ήμουν και είμαι πάντα στρατιώτης. Προσωπικά, νιώθω μεγάλη τιμή όταν αγωνίζομαι με τα γαλανόλευκα της Εθνικής μας και με πληγώνει μέχρι σήμερα όλο αυτό που έγινε...».

Κλείνοντας, θέλω να μου κάνεις και ένα σχόλιο για το φετινό πρωτάθλημα της Volley League...

«Τα είδα όλα τα παιχνίδια που έγιναν. Έτσι όπως έδειξαν τα πράγματα, φάνηκε πως ο Παναθηναϊκός ήταν πιο έτοιμη ομάδα από όλους. Φαινόταν ακόμα και από το πρώτο ματς που δέχθηκε την ανατροπή από τον ΠΑΟΚ πως μπορεί να φτάσει στην 1η θέση, φάνηκε πιο έτοιμη η ομάδα τους και πιο δεμένη. Δεν ξέρω φυσικά πως το βλέπει ο καθένας και αν ήταν δίκαιο ή όχι μετά από μια μεγάλη περίοδο χωρίς αγώνες. Οι 2,5 μήνες χωρίς αγώνα είναι αρκετός καιρός ώστε να μπορέσεις να επιστρέψεις μετά στο 100% της αγωνιστικής ετοιμότητας. Ποιος ξέρεις, αν δεν υπήρχε η πανδημία, μπορεί να ήταν και διαφορετική η φετινή εξέλιξη. Εγώ ήμουν υπέρ στο να πραγματοποιηθεί το Final 4, καθώς πάντα ο καλύτερος πρέπει να βγαίνει μέσα από το γήπεδο και όχι από ψήφους».

https://www.sdna.gr/bolei/744635_i-hant ... -sdna-pics


:pano: :pano: :pano: :pano:
Άβαταρ μέλους
Descartes
 
Δημοσιεύσεις: 1994
Εγγραφή: Σάβ 28 Ιαν 2017, 22:01

Re: Βόλλεϋ γυναικών - Αγώνες και νέα 2020-2021

Δημοσίευσηαπό miburosaito » Παρ 31 Ιούλ 2020, 11:49

Ξεκίνημα στις αρχές Οκτωβρίου από την έδρα του Πορφύρα.
Πραγματοποιήθηκε στα γραφεία της ΕΟΠΕ η κλήρωση για τον διαχωρισμό των δύο ομίλων του νέου πρωταθλήματος της Volley League γυναικών, αλλά και του προγράμματος των αγώνων της Α' φάσης.

Ο ΠΑΟΚ βρίσκεται στον Β' Όμιλο μαζί με τους Ολυμπιακό, Θέτιδα, Πανναξιακό, Πορφύρα, Αίαντα Ευόσμου και ΑΕΚ.

Η πρεμιέρα θα βρει τον Δικέφαλο αντιμέτωπο με τον Πορφύρα εκτός έδρας στις 10 Οκτωβρίου.

Αναλυτικά το πρόγραμμα του ΠΑΟΚ:

1η αγωνιστική Πορφύρας - ΠΑΟΚ

2η αγωνιστική ΠΑΟΚ - Θέτις

3η αγωνιστική Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ

4η αγωνιστική ΡΕΠΟ

5η αγωνιστική ΠΑΟΚ - ΑΕΚ

6η αγωνιστική Πανναξιακός - ΠΑΟΚ

7η αγωνιστική ΠΑΟΚ - Αίας Ευόσμου

8η αγωνιστικής ΠΑΟΚ - Πορφύρας

9η αγωνιστική Θέτις - ΠΑΟΚ

10η αγωνιστική ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός

11η αγωνιστική ΡΕΠΟ

12η αγωνιστική ΑΕΚ - ΠΑΟΚ

13η αγωνιστική ΠΑΟΚ - Πανναξιακός

14η αγωνιστική Αίας Ευόσμου - ΠΑΟΚ

Ο τρόπος διεξαγωγής του πρωταθλήματος

Στην Α' φάση το πρωτάθλημα θα διεξαχθεί σε δύο γύρους με βαθμολογία και οι τρεις πρώτες ομάδες κάθε ομίλου θα δημιουργήσουν ένα νέο γκρουπ, χωρίς όμως να μεταφέρουν τη βαθμολογία της Α' Φάσης.

Θα ακολουθήσει στη Β' φάση ένα μίνι πρωτάθλημα δύο γύρων (δέκα αγωνιστικών) με τον πρωταθλητή να αναδεικνύεται μέσω της υψηλότερης βαθμολογίας.

Οι υπόλοιπες 8 ομάδες (4 από τον Α' Όμιλο και 4 από τον Β') θα συγκροτήσουν ένα δεύτερο γκρουπ το οποίο όμως θα έχει κάποιες ιδιαιτερότητες

- Οι ομάδες θα αγωνιστούν σε μίνι πρωτάθλημα δύο γύρων με βαθμολογία, όπου οι ομάδες που στην Α' φάση ήταν στον ίδιο όμιλο θα μεταφέρουν τη βαθμολογία από τους μεταξύ τους αγώνες, αλλά δεν θα αγωνιστούν ξανά μεταξύ τους.

Οι ομάδες που θα καταλάβουν τις θέσεις 12-13-14 και μετά τους αγώνες της Β' φάσης θα υποβιβαστούν στην Pre League γυναικών.




Οχι και τοσο ισοδυναμοι οι δυο ομιλοι, μας εκατσε κακη κληρωση. Στον αλλο εχει μονο τη Θηρα και ολες οι αλλες ειναι χαμηλης δυναμικης. Βλεπω τον Αρουλη να περναει δευτερος εκει. Σε εμας ειναι πιο δυσκολα, βεβαια περιμενουμε ακομα την διαγωνια. Ο Λεμονιδης εγραψε πως ενδιαφερθηκαμε για μια Ισπανιδα η οποια ομως συμφωνησε στη Ρουμανια. Αν αυτη που παρουμε τελικα ειναι στο επιπεδο ή καλυτερη της Ισπανιδας τοτε ειμαι αισιοδοξος. Τα ματς με Πανναξιακο και Θετιδα πρεπει να τα παρουμε εντος - εκτος για να περασουμε στον επομενο γυρο.

ΥΓ. Εκει στη διοικηση μηπως να ξανακοιταξετε την Ευα εστω και σαν διαγωνιο? Τετοια παιχτρια δεν βρισκεις ευκολα. Λεω εγω τωρα....
Άβαταρ μέλους
miburosaito
 
Δημοσιεύσεις: 1743
Εγγραφή: Τετ 06 Φεβ 2019, 19:49

Re: Βόλλεϋ γυναικών - Αγώνες και νέα 2020-2021

Δημοσίευσηαπό Descartes » Δευτ 03 Αύγ 2020, 12:32

miburosaito έγραψε:ΥΓ. Εκει στη διοικηση μηπως να ξανακοιταξετε την Ευα εστω και σαν διαγωνιο? Τετοια παιχτρια δεν βρισκεις ευκολα. Λεω εγω τωρα....


Δεν ξέρω αν η ίδια της θα ήθελε να παίξει ως Διαγώνιος, μιας και οι δύο θέσεις έχουν αρκετές διαφορές, αλλά το γεγονός οτι ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να κρατήσει την καλύτερη Ελληνίδα παίκτρια είναι απαράδεκτο και απογοητευτικό.

Και επειδή έχει ήδη δώσει 3 συνεντεύξεις απο τότε που έληξε το συμβόλαιό της με τον ΠΑΟΚ, είναι ξεκάθαρο οτι ήταν στο χέρι του ΠΑΟΚ να την κρατήσει και οτι η ίδια ήθελε να παραμείνει στην Ομάδα με την οποία δέθηκε και στην οποία είχε Ηγετικό ρόλο. Οπότε μη γράψει κανείς τις εξυπνάδες οτι η Χαντάβα ήθελε μόνον εξωτερικό γι'αυτό έφυγε, αυτά δηλαδή που αναπαρήγαγαν διάφοροι στην αρχή.
Άβαταρ μέλους
Descartes
 
Δημοσιεύσεις: 1994
Εγγραφή: Σάβ 28 Ιαν 2017, 22:01

Re: Βόλλεϋ γυναικών - Αγώνες και νέα 2020-2021

Δημοσίευσηαπό Descartes » Τετ 12 Αύγ 2020, 14:01

H Μίλιτσα Κούμπουρα νέα διαγώνιος του ΠΑΟΚ!
Στα ασπρόμαυρα η Σερβίδα αθλήτρια

12-08-2020, 14:38

ΒΟΛΕΫ, ΜΕΤΑΓΡΑΦΕΣ, VOLLEYLEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ
Ραφαηλ Γκαϊδατζης

H Μίλιτσα Κούμπουρα νέα διαγώνιος του ΠΑΟΚ!

Κυπελλούχος Γερμανίας την περασμένη σεζόν.

Η 25χρονη Σερβίδα, Μίλιτσα Κούμπουρα είναι η παίκτρια που θα πάρει στις... πλάτες της, το επιθετικό κομμάτι του παιχνιδιού της γυναικείας ομάδας βόλεϊ του ΠΑΟΚ για τη νέα σεζόν, με τον Δικέφαλο με τη συγκεκριμένη κίνηση να κλείνει το ρόστερ του.

Αναλυτικά η ανακοίνωση του ΑΣ ΠΑΟΚ:

Ο ΠΑΟΚ και το τμήμα Βόλεϊ Γυναικών ανακοινώνουν την έναρξη της συνεργασίας με την αθλήτρια Kubura Milica για την αγωνιστική περίοδο 2020-2021.

Η 25χρονη αθλήτρια, γεννημένη το 1995 στη Σερβία, έχει ύψος 1.93 και αγωνίζεται ως διαγώνιος.

Η Milica Kubura έχει στεφθεί Πρωταθλήτρια και Κυπελλούχος Σερβίας με την Crvena Svezda την αγωνιστική περίοδο 2012-2013, με την επόμενη σεζόν να αποτελεί «ορόσημο» στην καριέρα της αθλήτριας, καθώς μετακόμισε στις ΗΠΑ για να σπουδάσει και ταυτόχρονα να αγωνιστεί με τα χρώματα του Florida State University.

Με την ολοκλήρωση των σπουδών της το 2018, η αθλήτρια επέστρεψε στη Σερβία και το Βελιγράδι, προκειμένου να αγωνιστεί για λογαριασμό της Παρτιζάν.

Την σεζόν 2019-2020, η Milica Kubura μετακόμισε στη Γερμανία, όπου αγωνίστηκε με την ομάδα της Dresner SC και κατέκτησε το Κύπελλο Γερμανίας.

Η αθλήτρια, το 2010, φόρεσε για πρώτη φορά τη φανέλα της Εθνικής Σερβίας με τα νέα κορίτσια, ενώ δύο χρόνια μετά, το 2012, αποτέλεσε μέλος της εθνικής ομάδας της Σερβίας που έλαβε μέρος στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Νέων Γυναικών και το 2013, της ομάδας που συμμετείχε στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ21.

https://www.paok24.com/volei/154820/h-m ... s-tou-paok


Η νέα Διαγώνιος του ΠΑΟΚ. Ψηλή κοπέλα απο τη Σερβία, σε εξαιρετική ηλικία (25) και Κυπελλούχος Γερμανίας. Καλό βιογραφικό.

Να ξέρετε ωστόσο οτι έχουμε μείνει πίσω στην ενίσχυση και ακούγεται οτι θα κατεβούμε μόνον με 2 ξένες την Potokar και την Kubura, ενώ οι περισσότεροι ανταγωνιστές κατεβαίνουνε με 3. Αν στο Αντρικό Πρωτάθλημα υπάρχουν 4 ανταγωνιστηκές Ομάδες, στο γυναικείο είναι 7 ή 8. Aυτά τα γράφω τώρα για να μην πέσετε απο τα σύννεφα, αν δεν κατακτήσει η Ομάδα το Double. Έφυγε και η Χαντάβα....


:pano: :pano: :pano: :pano:
Άβαταρ μέλους
Descartes
 
Δημοσιεύσεις: 1994
Εγγραφή: Σάβ 28 Ιαν 2017, 22:01

Re: Βόλλεϋ γυναικών - Αγώνες και νέα 2020-2021

Δημοσίευσηαπό miburosaito » Τετ 12 Αύγ 2020, 14:10

Σερβα, με καλη τεχνικη αλλα βαρυ κορμι...
Βεβαια το υψος της την βοηθαει και νομιζω στο ελληνικο πρωταθλημα θα παει καλα. Την ειχα δει περσι που επαιζε Γερμανια, το γρηγορο παιχνιδι δεν ειναι το φορτε της ομως στις ψηλες μπαλες ειχε καλη αποδοση και ξερει να παιξει με το μπλοκ αουτ. Τωρα που κλεινει το ροστερ θα ελεγα οτι με μικροτερο μπατζετ κρατησαμε πανω κατω τη δυναμικη μας, ελπιζω τα ματς που χασαμε στην αρχη περσι λογω της απειριας του προπονητη, φετος να τα παρουμε και να δειξουμε μεγαλυτερη σταθεροτητα. Τωρα πια ο Μασεκ δεν εχει δικαιολογια μετα απο ενα χρονο στην Ελλαδα.

ΥΓ Ελπιζω του χρονου να ξαναδουμε την Ευα στα ασπρομαυρα, μεγαλη χαζομαρα που την αφησαμε να φυγει...
Άβαταρ μέλους
miburosaito
 
Δημοσιεύσεις: 1743
Εγγραφή: Τετ 06 Φεβ 2019, 19:49

Re: Βόλλεϋ γυναικών - Αγώνες και νέα 2020-2021

Δημοσίευσηαπό Σουριναμέζος » Τετ 12 Αύγ 2020, 14:30

Αν έχω καταλάβει καλά, φέραμε την βασική τριπλέτα του βάζελου (πασαδόρο,κεντρικό,ακραία) και την ακραία της Θήρας + την Σέρβα διαγώνιο που φαίνεται να έχει καλό βιογραφικό αλλά χάσαμε για μικρή διαφορά στο οικονομικό την καλύτερη παίκτρια μας και καλύτερη ακραία στην Ελλάδα. Οπότε η ομάδα θα είναι ανταγωνιστική αλλά η κατάκτηση του πρωταθλήματος φαντάζει δύσκολη. Σωστά?
Μπιζίμ ΠΑΟΚ

Ασπρόμαυρος Χάρτης : https://paok-world-map.000webhostapp.com
Άβαταρ μέλους
Σουριναμέζος
 
Δημοσιεύσεις: 1743
Εγγραφή: Σάβ 19 Ιαν 2019, 17:00

Επόμενο

Επιστροφή στο Γυναικεία τμήματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες