NBA πριν τώρα και μετά....

Θέματα που αφορούν την αθλητική επικαιρότητα, άλλες ομάδες και όχι μόνο!

Re: NBA πριν τώρα και μετά....

Δημοσίευσηαπό Baldur » Τετ 29 Απρ 2020, 11:09

billagorn έγραψε:Βλέπει κανείς το Last Dance?


Ναι!

Και δυστυχώς δεν έχουν...διαρρεύσει όλα. Περιμένω πώς και πώς το 9 και 10. :mrgreen:
Κι ο ΠΑΟΚ να μην υπήρχε, πάλι ΠΑΟΚ θα ήμασταν.

ΠΑΟΚ - Πόντος - Προσφυγιά
Άβαταρ μέλους
Baldur
 
Δημοσιεύσεις: 652
Εγγραφή: Πέμ 15 Νοέμ 2018, 12:22

Re: NBA πριν τώρα και μετά....

Δημοσίευσηαπό billagorn » Τετ 29 Απρ 2020, 11:30

Εγώ έχω δει μέχρι το 4 (είμαι ΗΠΑ). Πέρα του ότι είναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ, στο επεισόδιο 4 μου έκανε εντύπωση που Πίπεν-Ρόντμαν στο σήμερα είναι σχετικά χαλαροί με τους Bad boys Πίστονς, όπως και οι ίδιοι οι Πίστονς για την κόντρα με τους Μπουλς.
Όμως ο MJ μιλά ακόμα με πάθος γι αυτή την κόντρα, φαίνεται ότι ποτέ δεν την ξέχασε και γενικά ο τρόπος που μιλάει στο Last Dance είναι σαν να τα ζει όλα από την αρχή
billagorn
 
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Κυρ 18 Μάιος 2008, 11:56

Re: NBA πριν τώρα και μετά....

Δημοσίευσηαπό Baldur » Τετ 29 Απρ 2020, 12:32

Είναι πράγματι ύψιστης ποιότητας!

Επίσης πρέπει να το αναγνωρίσουμε στον MJ: δεν θα ήταν αυτός που είναι, αν δεν ήταν τόσο εμμονικά, παρανοϊκά ανταγωνιστικός.

Θα τα λατρέψεις και τα επόμενα επεισόδια, εμπιστεύσου με. ;)
Κι ο ΠΑΟΚ να μην υπήρχε, πάλι ΠΑΟΚ θα ήμασταν.

ΠΑΟΚ - Πόντος - Προσφυγιά
Άβαταρ μέλους
Baldur
 
Δημοσιεύσεις: 652
Εγγραφή: Πέμ 15 Νοέμ 2018, 12:22

Re: NBA πριν τώρα και μετά....

Δημοσίευσηαπό DamoN » Τετ 29 Απρ 2020, 21:25

Εγώ όχι απλά το βλέπω αλλά μου άρεσε τόσο πολύ που καθησα και είδα σχεδόν όλη την σειρά στο YouTube με τους pistons το 1990 Δυστυχώς λόγω ηλικίας προλαβα μόνο τα τελευταία του παιγνίδια και πάλι ήμουν πολύ μικρός για να καταλάβω το ποσό παιχταράς ήταν . Τέλειο μπάσκετ έμεινα ενθουσιασμένος.για μένα νομίζω είναι η πιο αναγνωρίσιμη ομάδα όλων των εποχών σε όλα τα αθλήματα ... Θεοί ανάμεσα σε θνητούς με αερα ροκ σταρ....!!!!
DamoN
 
Δημοσιεύσεις: 3572
Εγγραφή: Σάβ 07 Αύγ 2010, 11:54

Re: NBA πριν τώρα και μετά....

Δημοσίευσηαπό bersekeros » Τετ 29 Απρ 2020, 21:51

Μου ήρθε στο μυαλό και ο μεγάλος Cliff Levingston που είχε και δύο δαχτυλίδια πρωταθλητή με τους BULLS το 91 και το 92 και μετά ήρθε στην ΠΑΟΚάρα του μπάσκετ.

Όσοι πρόλαβαν εκείνη την ομάδα , ξενυχτώντας για να δουν τους τελικούς , απλά η ομάδα ήταν διαστημική και ο Jordan από άλλο πλανήτη.

Έχω την original φόρμα και την στολή τους από εκείνη την εποχή, μπλούζες κλπ που ήταν τόσο πολύ καλής ποιότητας που τώρα ακόμα τις φοράνε οι μικρές, γιατί είναι retro και old school.

Γενικώς πάντως πέρα από τους CHICAGO BULLS εκείνης της εποχής που ήταν κάτι ανεπανάληπτο , και οι άλλες ομάδες είχαν μεγάλους ''ροκ σταρ'' παίκτες.
Άβαταρ μέλους
bersekeros
 
Δημοσιεύσεις: 11363
Εγγραφή: Σάβ 15 Δεκ 2007, 20:56

Re: NBA πριν τώρα και μετά....

Δημοσίευσηαπό renegade » Πέμ 30 Απρ 2020, 00:46

Μπορεί να θυμηθεί κανείς ποιος ήταν να ρθει πριν κλείσει ο λεβιγκστον?
Θυμάμαι τον Γιαννούλη που είχε πει ότι θα είμασταν δύο φορές καλύτεροι Μ αυτόν γιατί έδενε πολύ καλύτερα με Μπάρλοου
Σε ένα φόρουμ καλώς ή κακώς δεν υπάρχει καν δημοκρατία
Άβαταρ μέλους
renegade
 
Δημοσιεύσεις: 14126
Εγγραφή: Κυρ 27 Ιαν 2019, 12:49

Re: NBA πριν τώρα και μετά....

Δημοσίευσηαπό billagorn » Πέμ 30 Απρ 2020, 06:31

bersekeros έγραψε:Μου ήρθε στο μυαλό και ο μεγάλος Cliff Levingston που είχε και δύο δαχτυλίδια πρωταθλητή με τους BULLS το 91 και το 92 και μετά ήρθε στην ΠΑΟΚάρα του μπάσκετ.

Όσοι πρόλαβαν εκείνη την ομάδα , ξενυχτώντας για να δουν τους τελικούς , απλά η ομάδα ήταν διαστημική και ο Jordan από άλλο πλανήτη.

Έχω την original φόρμα και την στολή τους από εκείνη την εποχή, μπλούζες κλπ που ήταν τόσο πολύ καλής ποιότητας που τώρα ακόμα τις φοράνε οι μικρές, γιατί είναι retro και old school.

Γενικώς πάντως πέρα από τους CHICAGO BULLS εκείνης της εποχής που ήταν κάτι ανεπανάληπτο , και οι άλλες ομάδες είχαν μεγάλους ''ροκ σταρ'' παίκτες.


Έχεις δίκιο για τον Κλιφ! Τον έβλεπα στο Last Dance δίπλα στον MJ και σκεφτόμουν τι παιχταράς, με τι παραστάσεις ήρθε στον ΠΑΟΚ!
Και για τους σταρ στις ομάδες έχεις επίσης δίκιο, Κιντ/Μπάρκλει στους Σανς, Ο'Νιλ/Χάρνταγουει στους Μάτζικ, Πέιτον/Κεμπ στους Σούπερσονικς, Ολάζουον Ρόκετς, Μουρνινγκ στους Χιτ, Ρίτσμοντ/Ουέμπερ στους Κινγκς, Ντίβατς/Κόμπι στους Λέικερς (νέος), Γκραντ ΧΙλ στους Πίστονς, Στόκτον/Μαλόουν στους Τζαζ, Σπρίγουελ στο Γκολντενστειτ, Ουίλκινς/Μουτόμπο στους Χωκς, Ρόμπινσον/Ντάνκαν στους Σπερς, Ντέξλερ στο Πόρτλαντ, Κάρτερ στο Τορόντο, Γκαρνέτ στη Μινεσότα, Γιούιν στους Νικς. Μιλάμε για 16 ομάδες που είχαν τουλάχιστον έναν σουπερσταρ!
Και βέβαια να μην ξεχνάμε και τις φανέλες των ομάδων τη δεκαετία του 90, κάποιες ήταν κιτς αλλά οι πιο πολλές είχαν ωραίο σχέδιο!
billagorn
 
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Κυρ 18 Μάιος 2008, 11:56

Re: NBA πριν τώρα και μετά....

Δημοσίευσηαπό Patron » Πέμ 30 Απρ 2020, 09:15

Renegade

Νομίζω ότι ήταν να έρθει ο Βολκόφ; Δεν είμαι σίγουρος όμως, ίσως μπερδεύω τις χρονιές.
Patron
 
Δημοσιεύσεις: 3184
Εγγραφή: Δευτ 21 Ιούλ 2014, 11:16

Re: NBA πριν τώρα και μετά....

Δημοσίευσηαπό teod1980 » Πέμ 30 Απρ 2020, 09:33

renegade έγραψε:Μπορεί να θυμηθεί κανείς ποιος ήταν να ρθει πριν κλείσει ο λεβιγκστον?
Θυμάμαι τον Γιαννούλη που είχε πει ότι θα είμασταν δύο φορές καλύτεροι Μ αυτόν γιατί έδενε πολύ καλύτερα με Μπάρλοου


Δεν ήταν ο Βολκώφ.
Ήταν να έρθει ένας άλλος που έπαιζε τριάρι, αλλά λόγω τραυματισμού ήρθε ο Κλίφ ως 4αρι, προσφέροντας βέβαια πολλά, αλλά μειώνοντας λίγο τον Μπάρλοου στο 3. Βέβαια τότε σπάνια γινόταν και πολλές αλλαγές στις θέσεις των παικτών. Δλδ ενώ ο Μπάρλοου έπαιζε και 3 και 4, σπάνια θα τον έβαζε στη θέση 4.

Αλλά στην ερώτησή σου νομίζω ήταν ένας αμερικάνος που την προηγούμενη χρονιά ήταν στο Παγκράτι και είχε κάνει καλή χρονιά.


υγ Ερλ Χάρισον
Π.Α.Ο.Κ.
Άβαταρ μέλους
teod1980
 
Δημοσιεύσεις: 8110
Εγγραφή: Παρ 01 Φεβ 2008, 19:27
Τοποθεσία: Τούμπα, Θεσσαλονίκη

Re: NBA πριν τώρα και μετά....

Δημοσίευσηαπό Patron » Πέμ 30 Απρ 2020, 09:55

Δεν ήταν καθαρό δυάρι αυτός ο Χάρισον; Μήπως ήταν να έρθει ο άλλος αμερικανός που ήταν με Μπαρλοου στη Μακάμπι;
Patron
 
Δημοσιεύσεις: 3184
Εγγραφή: Δευτ 21 Ιούλ 2014, 11:16

Re: NBA πριν τώρα και μετά....

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Πέμ 30 Απρ 2020, 11:17

Κόλπο γκρόσο πήγε να γίνει με τον Φάνη, για να ρθει κι ο Ερλ Χάρισον, αλλά "τσάκισε", που λένε στο μπουρλότ...
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Re: NBA πριν τώρα και μετά....

Δημοσίευσηαπό giapas » Πέμ 30 Απρ 2020, 12:24

ήταν ο Χάρισον , θυμάμαι έπαιζε σε μικρομεσαία ομάδα εδώ. Είχα ξενερώσει τη ζωή μου ώς πιτσιρικάς γιατί νόμιζα είναι παικτάκος της σειράς .. και την εποχή εκείνη υπήρχε μια πολύ γλυκειά προσμονή για το ξένο που θα έπαιρνες το καλοκαίρι. Παρακαλούσα να χαλάσει η μεταγραφή κι όταν αυτός τελικά τραυματίστηκε (κάποιο κάταγμα μήπως) πήγαμε σε άλλη μεταγραφή.. Και μετά αισθανόμουν άσχημα κι έλεγα λες ρε πούστη μου να υπάρχει το βουντου και να τον μάτιασα το παίκτη ? Μιλάμε για 10-11 χρονών πιτσιρικά
giapas
 
Δημοσιεύσεις: 9372
Εγγραφή: Τρί 26 Ιαν 2010, 10:49

Re: NBA πριν τώρα και μετά....

Δημοσίευσηαπό giapas » Πέμ 30 Απρ 2020, 12:27

Γενικά ήταν μια πολύ γλυκειά εποχή , σε ένα άθλημα το οποίο στην Αμερική αλλά και στην Ευρώπη ήταν πάνω από οπαδικές μαλακίες. Έχω κάτσει κι εγώ να δω τα πιο πολλά ματς , πχ με Σελτικς το 86 και Κλιβελαντ και Ντιτροιτ το 89. Απίθανη κόντρα και έχθρα εντός παρκέ αλλά στις κερκίδες δεν έβλεπες ταλιμπαν. Εντελώς άλλο επίπεδο , εκεί αγαπούσαν το άθλημα , η ομάδα δεν ήταν μέσο αυτοεπιβεβαίωσης τους.
giapas
 
Δημοσιεύσεις: 9372
Εγγραφή: Τρί 26 Ιαν 2010, 10:49

Re: NBA πριν τώρα και μετά....

Δημοσίευσηαπό renegade » Πέμ 30 Απρ 2020, 13:56

Ναι ο Χάρισον.
Και είχαν πει στον Μπάρλοου ότι θα παίζει 4αρι και αυτός έβαλε λέει κοντά 10 μυϊκά κιλά το καλοκαίρι
Σε ένα φόρουμ καλώς ή κακώς δεν υπάρχει καν δημοκρατία
Άβαταρ μέλους
renegade
 
Δημοσιεύσεις: 14126
Εγγραφή: Κυρ 27 Ιαν 2019, 12:49

Re: NBA πριν τώρα και μετά....

Δημοσίευσηαπό giapas » Πέμ 30 Απρ 2020, 14:38

δηλαδή 3αρι έπαιζε συνήθως ο Μπαρλοου τη προηγούμενη σεζον? Ποιο ήταν το 4αρι μας, θυμάσαι ?
giapas
 
Δημοσιεύσεις: 9372
Εγγραφή: Τρί 26 Ιαν 2010, 10:49

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αθλητικά-Αγωνιστικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες