PAOK TV & PAOK New Media

Σχόλια γιά την Διοίκηση της ΠΑΕ και όλα τα σχετικά...

Όσοι έχετε πρόβλημα, βλέπετε τα παιχνίδια:

Ενσύρματα (Με καλώδιο Ethernet συνδεδεμένο στον υπολογιστή).
23
43%
Ασύρματα (Μέσω Wi-fi)
24
45%
Αλλιώς (Από browser τηλεόρασης, κλπ)
6
11%
 
Σύνολο ψήφων : 53

Re: PAOK TV

Δημοσίευσηαπό Maximus » Δευτ 20 Ιαν 2020, 13:00

+++

Και εγώ εκεί καταλήγω στην σκέψη μου.
Παιδιά, ας προχωρήσει λίγο η κουβέντα. 1000 νοματαιοι εδώ λέμε ότι βλέπουμε τόσα streaming από άλλες εταιρείες και μόνο το paoktv κολλάει! Άρα δεν είναι θέμα ίντερνετ, ούτε παρόχου...

Στον σέρβερ του paoktv κάτι γίνεται και δεν μπορεί να εξυπηρετήσει τόσο κόσμο. Υπάρχουν τελικά οι υποδομές ή όχι?
Άβαταρ μέλους
Maximus
 
Δημοσιεύσεις: 5944
Εγγραφή: Παρ 24 Απρ 2009, 08:58
Τοποθεσία: Σε ενα δυαρακι με παντοφλα και φασκομηλο...

Re: PAOK TV

Δημοσίευσηαπό Odi » Δευτ 20 Ιαν 2020, 13:02

Επειδή βλέπω πως δύο άτομα έχουν πρόβλημα με ασύρματη σύνδεση:

Παιδιά στην Ελλάδα κανένας πάροχος Internet δεν δίνει ταχύτηα 10 ΜΒ/s που χρειάζονται με ασύρματη σύνδεση. Δοκιμάστε με συνδεδεμένο καλώδιο ethernet.
Μόνο ΠΑΟΚ
Άβαταρ μέλους
Odi
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 11044
Εγγραφή: Τρί 17 Ιουν 2008, 15:50
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: PAOK TV

Δημοσίευσηαπό gika » Δευτ 20 Ιαν 2020, 13:04

Μπορεί να φταίει το PAOK TV. Δεν θα έπρεπε. Εφ' όσον χρησιμοποιούμε AWS για το cloud που αναλαμβάνει αυτόματα να κάνει διαμοιρασμό της κίνησης στα εκάστοτε μηχανήματα, εφ' όσον το να προσθέσεις έξτρα μηχανήματα γίνεται με ένα κλικ, και εφ' όσον υπάρχουν μετρικές που σε ενημερώνουν πότε χρειάζεσαι παραπάνω μηχανήματα, δεν μπορώ να πιστέψω ότι είναι θέμα του PAOK TV. Με αυτά τα εργαλεία στη διάθεση τους και χωρίς προβλήματα budgeting, πρέπει οι προγραμματιστές να είναι πολύ κακοί για να φτάσουμε στο σημείο κάποιοι να βλέπουν και κάποιοι να έχουν θέματα. Παρ' όλα αυτά δεν είναι απίθανο ένα κακογραμμένο back-end να οδηγεί σε τέτοια θέματα.

Μπορεί να φταίει φυσικά ο καθένας μας. Παλιοί υπολογιστές, φθηνές smart TVs, αδύναμα tablets, κακές καλωδιώσεις στην πολυκατοικία, πολλές συσκευές συνδεδεμένες κτλ. Αλλά και πάλι, όταν streamάρεις τόσες υπηρεσίες και μόνο στο PAOK TV έχεις πρόβλημα, τότε.. Αυτό πρέπει να το κοιτάξει ο καθένας για τον εαυτό του.

Και τέλος μπορεί να φταίνε οι πάροχοι. Αν ξαφνικά σε μία γειτωνιά ξεκινήσουν όλοι να streamάρουν ταυτόχρονα, κάποιοι θα έχουν θέματα. Επίσης οι πάροχοι δίνουν ένα περιθώριο σε κάθε υπηρεσία. Δεν θα άφηναν το PAOK TV για παράδειγμα να τραβήξει όλο το διαθέσιμο bandwith και μετά άλλος κόσμος να μη μπορεί να δει Youtube και Netflix. Στην Αμερική, το Netflix προσπάθησε να πληρώσει τους παρόχους για να δίνουν προτεραιότητα στο traffic του, αλλά δεν τα κατάφερε. Επίσης εδώ υπάρχει πάντα και η υποψία ότι κάποιος πάροχος, επίτηδες, κάνει το ακριβώς αντίθετο. Θα μπορούσε η Νόβα του Μαρινάκη να καθυστερεί την κίνηση που έρχεται από το PAOK TV.

Κανείς από εμάς δεν μπορεί να ξέρει τι φταίει. Μπορεί να φταίει ένα οποιοδήποτε επίπεδο από τα παραπάνω, ή και παραπάνω από ένα. Όλα θα είχαν το ίδιο αποτέλεσμα, με κάποιους να βλέπουν καλά και κάποιους όχι.

Οι υπεύθυνοι σίγουρα μπορούν να δουν μετρικές και να καταλάβουν τι φταίει και τι πρέπει να βελτιώσουν. Οι υποθέσεις δεν νομίζω να βοηθάνε.


Προσωπική εμπειρία:
- Κάθε φορά που βλέπω από το Λονδίνο με το MacBook Pro μου ασύμρατα συνδεδεμένο στο WiFI, και συνδεδεμένο με ένα φθηνό καλώδιο HDMI σε μια mid-range 49" LG τηλεόραση, με ένα ίντερνετ στα 50Mbps, δεν έχω κανένα απολύτως θέμα και η ανάλυση δεν πέφτει ποτέ κάτω από 1080p. Παρατηρώ καμιά φορά να χάνονται κάποια frames, οπότε βλέπεις λίγο τη μπάλα να τρεμοπαίζει σε καμιά συρτή μπαλιά, αλλά αυτά είναι μικροπράγματα.

- Όσες φορές έτυχε να είμαι Ελλάδα (Συκιές, Θεσ/νίκη), το είδα στο θηριάκι desktop μου, συνδεδεμένο ενσύρματα στο ρούτερ, με ίντερνετ Cosmote VDSL 50άρι (κλειδώνει πάνω από τα 48), έχοντας συνδεδεμένη μια τηλεοραση δεκαετίας με HDMI ως δεύτερο monitor, είχα πολύ σπάνια κολλήματα λίγων δευτερολέπτων αλλά η ανάλυση στο Auto έπεφτε πολύ χαμηλά (ίσως 480p) χαλώντας την εμπειρία.
Άβαταρ μέλους
gika
 
Δημοσιεύσεις: 17055
Εγγραφή: Δευτ 28 Ιαν 2008, 15:52
Τοποθεσία: Λονδίνο

Re: PAOK TV

Δημοσίευσηαπό Maximus » Δευτ 20 Ιαν 2020, 13:06

Odi έγραψε:Επειδή βλέπω πως δύο άτομα έχουν πρόβλημα με ασύρματη σύνδεση:

Παιδιά στην Ελλάδα κανένας πάροχος Internet δεν δίνει ταχύτηα 10 ΜΒ/s που χρειάζονται με ασύρματη σύνδεση. Δοκιμάστε με συνδεδεμένο καλώδιο ethernet.


Θέλεις δηλαδή όλους να μας βάλεις στην πρώτη κατηγορία της έρευνας?!?
Αφού πάλι πρόβλημα θα έχουμε! :lol: :opaokara:
Άβαταρ μέλους
Maximus
 
Δημοσιεύσεις: 5944
Εγγραφή: Παρ 24 Απρ 2009, 08:58
Τοποθεσία: Σε ενα δυαρακι με παντοφλα και φασκομηλο...

Re: PAOK TV

Δημοσίευσηαπό gika » Δευτ 20 Ιαν 2020, 13:08

pgetsos έγραψε:Αν το 95% της κινησης ειναι απο Ελλαδα και ο σερβερ δε τη παλευει και αποφασιζει ΠΟΥ θα δωσει, θα πω οτι φταιει αυτο. Ειναι παραλλογο να λεμε φταινε ολοι εκτος απο τον σερβερ της ΠΑΕ


Αν δεν έχουν κάνει κάτι τρομερά λάθος οι προγραμματιστές μας, αυτά είναι πράγματα που διαχειρίζεται αυτόματα το AWS. Την ίδια υποδομή χρησιμοποιεί και το Netflix. Οπότε έχουμε απόδειξη ότι το AWS ξέρει να μοιράζει την κίνηση στην Ελλάδα αξιοπρεπώς.

Και εφ' όσον το πόσους σέρβερ θα έχεις είναι ένα κλικ μακριά κυριολεκτικά (έχεις image του σέρβερ σου και όποτε αποφασίσεις να προσθέσεις μηχανήματα το deployment γίνεται σε 10-15 λεπτά), δεν μπορεί να μη μας φτάνουν. Αν αυτό ήταν το θέμα, θα το είχαν λύσει την πρώτη μέρα. Δεν νομίζω να προσπαθούν να εξοικονομήσουν 300/ευρώ ανά παιχνίδι ξερωγω.
Άβαταρ μέλους
gika
 
Δημοσιεύσεις: 17055
Εγγραφή: Δευτ 28 Ιαν 2008, 15:52
Τοποθεσία: Λονδίνο

Re: PAOK TV

Δημοσίευσηαπό Maximus » Δευτ 20 Ιαν 2020, 13:14

gika έγραψε:
Και τέλος μπορεί να φταίνε οι πάροχοι. Αν ξαφνικά σε μία γειτωνιά ξεκινήσουν όλοι να streamάρουν ταυτόχρονα, κάποιοι θα έχουν θέματα. Επίσης οι πάροχοι δίνουν ένα περιθώριο σε κάθε υπηρεσία. Δεν θα άφηναν το PAOK TV για παράδειγμα να τραβήξει όλο το διαθέσιμο bandwith και μετά άλλος κόσμος να μη μπορεί να δει Youtube και Netflix. Στην Αμερική, το Netflix προσπάθησε να πληρώσει τους παρόχους για να δίνουν προτεραιότητα στο traffic του, αλλά δεν τα κατάφερε. Επίσης εδώ υπάρχει πάντα και η υποψία ότι κάποιος πάροχος, επίτηδες, κάνει το ακριβώς αντίθετο. Θα μπορούσε η Νόβα του Μαρινάκη να καθυστερεί την κίνηση που έρχεται από το PAOK TV.


Η πιο λογική εξήγηση μέχρι τώρα... Κάπου εκεί μάλλον κρύβεται η αλήθεια.
Άβαταρ μέλους
Maximus
 
Δημοσιεύσεις: 5944
Εγγραφή: Παρ 24 Απρ 2009, 08:58
Τοποθεσία: Σε ενα δυαρακι με παντοφλα και φασκομηλο...

Re: PAOK TV

Δημοσίευσηαπό lamosas » Δευτ 20 Ιαν 2020, 13:22

Το πρόβλημα είναι των παροχών όπου κάνουν throttle το traffic προς συγκεκριμένα IP ranges. Δοκιμάστε με VPN
Άβαταρ μέλους
lamosas
 
Δημοσιεύσεις: 3567
Εγγραφή: Τρί 26 Ιαν 2010, 10:49

Re: PAOK TV

Δημοσίευσηαπό sourmenetes » Δευτ 20 Ιαν 2020, 13:52

pgetsos έγραψε:
rainmaker έγραψε:Είμαι 100% βέβαιος ότι είναι πρόβλημα ελληνικών εταιρειών παροχής δικτύου.

Χτες για ακόμα μια φορά είδα το ματς ΤΕΛΕΙΑ

Rain η συνδεση μου ειναι 50ρα ακατεβατη, σηκωνω web servers για βαριες εφαρμογες, σηκωνω game servers για 16 ατομα, δεν ειναι θεμα παροχης οταν εχω προβληματα και μονο με αυτο, το ξερω το αντικειμενο μου :mrgreen:

Αν το 95% της κινησης ειναι απο Ελλαδα και ο σερβερ δε τη παλευει και αποφασιζει ΠΟΥ θα δωσει, θα πω οτι φταιει αυτο. Ειναι παραλλογο να λεμε φταινε ολοι εκτος απο τον σερβερ της ΠΑΕ
Είχα και γω θέμα.

Στη σύνδεση του πατέρα μου, στη forthnet, ενώ φορτώνουν τα πάντα σφαίρα, όταν βάζεις το paoktv κάνει αυτά τα κολλήματα. Παίζει σε slow motion, γενικώς έχει θέμα.

Το βάλαμε στον αδελφό άλλος παροχος και έσκισε.

Δεν ξέρω τι παίζει.



Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
ΠΑΟΚ - ΠΟΝΤΟΣ - ΠΡΟΣΦΥΓΙΑ
Οι μνημες μας ακολουθουν...
Άβαταρ μέλους
sourmenetes
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 27766
Εγγραφή: Δευτ 21 Σεπ 2009, 21:39
Τοποθεσία: sourmena

Re: PAOK TV

Δημοσίευσηαπό wickerman » Δευτ 20 Ιαν 2020, 13:59

TwoDoubles έγραψε:Εγώ μονίμως πρόβλημα
Συνεχές πάγωμα της εικόνας,ιδίως χθες

Ποιότητα εικόνας κακή,σαν παλιό ντοκυμανταίρ της ΕΡΤ δεκαετίας 70

Ας παμε του χρόνου σε κανονικό κανάλι επιτέλους να βρούμε την υγεια μας,δεν ειναι λύση αυτη αν δεν μπορεί να υποστηριχθεί.

Κανονικό κανάλι ή καNoorνικό κανάλι; Ευχαριστώ δεν θα πάρω. Εγώ τα 70 ευρώ τους τα δίνω έτσι και χωρίς να δω κανέναν αγώνα απλά και μόνο για να μην μας παίζει η Nova. Θέλω να βλέπω τα κανονικά ριπλέι σε όλες τις αμφισβητούμενες φάσεις(κι όχι ότι μας συμφέρει κι όποτε μας συμφέρει), θέλω κανονικό σχολιασμό κι ότι πουτάν@ς γιους που προσπαθούν συνεχώς να δημιουργήσουν κλίμα εναντίον μας και θέλω κανονικά πλάνα από την άφιξη των ομάδων κι όχι ανύπαρκτα όποτε συνεννοηθούν με το αφεντικό ώστε να τραμπουκιστεί η μία αποστολή.
Τελευταία επεξεργασία από wickerman και Δευτ 20 Ιαν 2020, 16:00, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Gotta catch 'em all.
Άβαταρ μέλους
wickerman
 
Δημοσιεύσεις: 3438
Εγγραφή: Κυρ 27 Μάιος 2018, 20:34
Τοποθεσία: 111 χλμ από Τούμπα

Re: PAOK TV

Δημοσίευσηαπό ABOLEYTOI » Δευτ 20 Ιαν 2020, 15:34

και να συμπληρώσω ότι μετά το γήπεδο θέλω να ξαναβλέπω με ησυχία το ματσάκι τη Δευτέρα το απόγευμα
Από όλα τα σημεία
μου αρέσει η τελεία.
Άβαταρ μέλους
ABOLEYTOI
 
Δημοσιεύσεις: 8366
Εγγραφή: Σάβ 14 Μαρ 2009, 23:54

Re: PAOK TV

Δημοσίευσηαπό Quefor » Δευτ 20 Ιαν 2020, 17:39

sourmenetes έγραψε:
pgetsos έγραψε:
rainmaker έγραψε:Είμαι 100% βέβαιος ότι είναι πρόβλημα ελληνικών εταιρειών παροχής δικτύου.

Χτες για ακόμα μια φορά είδα το ματς ΤΕΛΕΙΑ

Rain η συνδεση μου ειναι 50ρα ακατεβατη, σηκωνω web servers για βαριες εφαρμογες, σηκωνω game servers για 16 ατομα, δεν ειναι θεμα παροχης οταν εχω προβληματα και μονο με αυτο, το ξερω το αντικειμενο μου :mrgreen:

Αν το 95% της κινησης ειναι απο Ελλαδα και ο σερβερ δε τη παλευει και αποφασιζει ΠΟΥ θα δωσει, θα πω οτι φταιει αυτο. Ειναι παραλλογο να λεμε φταινε ολοι εκτος απο τον σερβερ της ΠΑΕ
Είχα και γω θέμα.

Στη σύνδεση του πατέρα μου, στη forthnet, ενώ φορτώνουν τα πάντα σφαίρα, όταν βάζεις το paoktv κάνει αυτά τα κολλήματα. Παίζει σε slow motion, γενικώς έχει θέμα.

Το βάλαμε στον αδελφό άλλος παροχος και έσκισε.

Δεν ξέρω τι παίζει.



Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Forthnet είπες; :twisted: :twisted: :twisted:
Τον βρήκαμε! :mrgreen:
Quefor
 
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Παρ 19 Ιουν 2009, 20:02

Re: PAOK TV

Δημοσίευσηαπό Argaliad » Δευτ 20 Ιαν 2020, 17:48

Εμένα με Cosmote 16 κλειδώνει Βλέπω απροβληματιστα 1080p έκανε μόνο κάπου στο 60 μια πτώση στην ποιότητα για κάνα 5 λεπτό. Αλλά δεν lagare. Forthnet = Βαγγελας κόψε την σύνδεση άμεσα και μακρυά. Γενικά πάντα ήταν σκατα η Forthnet. Cosmote πάντα η ποιο σταθερη εταιρία

Sent from my Mi A3 using Tapatalk
Άβαταρ μέλους
Argaliad
 
Δημοσιεύσεις: 1148
Εγγραφή: Δευτ 21 Μάιος 2018, 18:36

Re: PAOK TV

Δημοσίευσηαπό navigator11 » Δευτ 20 Ιαν 2020, 17:50

Odi έγραψε:Επειδή βλέπω πως δύο άτομα έχουν πρόβλημα με ασύρματη σύνδεση:

Παιδιά στην Ελλάδα κανένας πάροχος Internet δεν δίνει ταχύτηα 10 ΜΒ/s που χρειάζονται με ασύρματη σύνδεση. Δοκιμάστε με συνδεδεμένο καλώδιο ethernet.


Η δική μου ζήτημα να πιάνει 6. Είδα με wifi το παιχνίδι απέναντι στο χάρτινο τσίρκο. Το μοναδικό που δοκίμασα με wifi. Αντιμετώπισα στο 2ο μόνο ημίχρονο, κάπου προς το τελευταίο 10λεπτο, 2-3 κολληματα. Έκανα refresh κι έστρωσε. Ζήτημα δηλαδή να έχασα 1,5 λεπτό αγώνα.
Τις φυλακές και τα τρελοκομεία γεμίσαμε και δε χωράμε άλλο πια. Νόημα στη ζωή μας δίνουν μόνο τα 4 σου γράμματα!!!
Άβαταρ μέλους
navigator11
 
Δημοσιεύσεις: 17920
Εγγραφή: Δευτ 25 Μάιος 2009, 09:35

Re: PAOK TV

Δημοσίευσηαπό Piero » Δευτ 20 Ιαν 2020, 17:54

Έχουμε κάποια ενημέρωση με τα οικονομικά; Στην αρχή της χρονιάς βγαίνανε,τώρα τίποτα

Gesendet von meinem Redmi Note 8 Pro mit Tapatalk
Άβαταρ μέλους
Piero
 
Δημοσιεύσεις: 1061
Εγγραφή: Σάβ 05 Νοέμ 2016, 13:47
Τοποθεσία: Köln,NRW,DE (Κολωνία)

Re: PAOK TV

Δημοσίευσηαπό invincible » Δευτ 20 Ιαν 2020, 21:53

Δοκιμάστε να κτυπήσετε την οθόνη αν κολάι... δεν ξέρω γιατί αλλά όσες φορές το δοκίμασα φοβάται και δεν κολάι ξανά... βέβαια στην αρχή χρειάστηκε να σπάσω μια οθόνη για να λειτουργήσει αυτό ... τώρα με έμαθε και δεν κολάι γιατί νομίζει ότι θα την ξανά σπάσω αλλά το σκαμπίλι της το τρώει πάντως. Εγώ νομίζω φταίνε οι οθόνες σας που σας πείρανε τον αέρα. Αλλάξτε οθόνη και κάντε το σύστημα μου ;)
Άβαταρ μέλους
invincible
 
Δημοσιεύσεις: 3145
Εγγραφή: Δευτ 03 Ιουν 2019, 15:12

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Διοικητικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες