PAOK TV & PAOK New Media

Σχόλια γιά την Διοίκηση της ΠΑΕ και όλα τα σχετικά...

Όσοι έχετε πρόβλημα, βλέπετε τα παιχνίδια:

Ενσύρματα (Με καλώδιο Ethernet συνδεδεμένο στον υπολογιστή).
23
43%
Ασύρματα (Μέσω Wi-fi)
24
45%
Αλλιώς (Από browser τηλεόρασης, κλπ)
6
11%
 
Σύνολο ψήφων : 53

Re: PAOK TV

Δημοσίευσηαπό Taseos » Τετ 11 Δεκ 2019, 09:42

Μα πληρωει η κοσμοτε πολλα στο οπεν.τι να θελει η παε.εχει αγαστη συνεργασια
Άβαταρ μέλους
Taseos
 
Δημοσιεύσεις: 3853
Εγγραφή: Κυρ 30 Δεκ 2007, 14:25

Re: PAOK TV

Δημοσίευσηαπό obanebane » Τετ 11 Δεκ 2019, 11:03

john4serres έγραψε:Με μια σειρά κειμένου: η φετινή σεζόν ήταν πιλοτική, του χρόνου όλοι μαζί καλύτερα.



Λυπάμαι που το λέω,αλλά αν η ποιότητα εικόνας είναι ίδια και του χρόνου, τα πράγματα θα είναι χειρότερα και όχι καλύτερα.
Για μένα αν τα νούμερα που παραθέτει ο παραπάνω,προσεγγίζουν την πραγματικότητα,τότε πήγαμε καλύτερα του αναμενομένου,τουλάχιστον γι'αυτά που περίμενα εγώ.
Άβαταρ μέλους
obanebane
 
Δημοσιεύσεις: 24575
Εγγραφή: Τρί 10 Μαρ 2009, 00:51
Τοποθεσία: ΚΟΡΙΝΘΟΣ

Re: PAOK TV

Δημοσίευσηαπό Taseos » Τετ 11 Δεκ 2019, 11:16

Πλα κανετε; Αμα εχει τζιραρει η παε χωρις τα δυο εμπορικοτερα ματς της τουμπας κ τα πλευοφς 5400000 ηδη παμε για τρελο νουμερο.
Άβαταρ μέλους
Taseos
 
Δημοσιεύσεις: 3853
Εγγραφή: Κυρ 30 Δεκ 2007, 14:25

Re: PAOK TV

Δημοσίευσηαπό icue » Τετ 11 Δεκ 2019, 11:35

Ποσο αστειο ειναι που για την ειδηση για το τι εψαξαν οι Ελληνες στο google το 2019, απο τα "αντικειμενικα" σαιτ λειπει η κατηγορια Αθλητικα. Μαλλον ακομα και η απλη αναφορα στο PAOKTV τους προκαλει κρυο ιδρωτα.
icue
 
Δημοσιεύσεις: 6327
Εγγραφή: Δευτ 24 Ιουν 2019, 11:45

Re: PAOK TV

Δημοσίευσηαπό flash4 » Τετ 11 Δεκ 2019, 11:38

Κάτι σχόλια για εξαψήφια νούμερα και μη στήριξη του PAOKtv είναι πολύ εκτός πραγματικότητας. Το εγχείρημα έχει πετύχει ήδη. Πόσοι πραγματικά πιστεύετε ότι ασχολούνται ενεργά με την ομάδα τους στην Ελλάδα σήμερα; Όχι απλά να δηλώνουν φίλαθλοι μιας ομάδας.
flash4
 
Δημοσιεύσεις: 1370
Εγγραφή: Κυρ 10 Ιαν 2016, 17:13

Re: PAOK TV

Δημοσίευσηαπό Τρικυμίας » Τετ 11 Δεκ 2019, 12:02

Taseos έγραψε:Μα πληρωει η κοσμοτε πολλα στο οπεν.τι να θελει η παε.εχει αγαστη συνεργασια


Έτσι είναι, απλώς για τυπικούς λόγους με βάση τα όσα ξέρουμε ως τώρα, το τι γίνεται στο Όπεν δεν μπορεί να συνδέεται με το τι γίνεται στο PAOK TV.

Σε μια χώρα που "εμβληματική επένδυση" θεωρείται η δημιουργία καζίνο, το PAOK TV δεν παίρνει ούτε το 1/10 της προβολής που αξίζει.
Να συζητούν οι φίλαθλοι, πάντα για τ' όνομά σου
Άβαταρ μέλους
Τρικυμίας
 
Δημοσιεύσεις: 822
Εγγραφή: Σάβ 17 Ιαν 2015, 23:24

Re: PAOK TV

Δημοσίευσηαπό tolis01 » Τετ 11 Δεκ 2019, 12:16

Αυτό
icue έγραψε:Ποσο αστειο ειναι που για την ειδηση για το τι εψαξαν οι Ελληνες στο google το 2019, απο τα "αντικειμενικα" σαιτ λειπει η κατηγορια Αθλητικα. Μαλλον ακομα και η απλη αναφορα στο PAOKTV τους προκαλει κρυο ιδρωτα.


και αυτό!
Taseos έγραψε:Πλακα κανετε; Αμα εχει τζιραρει η παε χωρις τα δυο εμπορικοτερα ματς της τουμπας κ τα πλευοφς 5400000 ηδη παμε για τρελο νουμερο.

Και να βγάλουμε εφορίες κλπ, με τα πλέιοφ και τα σημαντικά εντός έδρας που έρχονται ξεπερνιέται κατα πολύ το νούμερο της ΝΟΒΑ. Και on top οι διαφημίσεις.

Του χρόνου δε θα απέκλεια με βάση αυτό το νούμερο να πάμε σε ΟΠΕΝ με ανοιχτό για ΠΑΟΚΤΒ τη μετάδοση στο εξωτερικό κλπ.
Λοιπὴ δ' ἐστὶ τῆς Εὐρώπης ἥ τε Μακεδονία καὶ τῆς Θρᾴκης τὰ συνεχῆ [ τα]ύτῃ μέχρι Βυζαντίου καὶ ἡ Ἑλλὰς καὶ αἱ προσεχεῖς νῆσοι.Ἔστι μὲν οὖν Ἑλλὰς καὶ ἡ Μακεδονία· ... Εἶτα μετ' ὀλίγα μέμνηται Κυψέλων καὶ τοῦ Ἕβρου ποταμοῦ.Καταγράφει δὲ καί τι σχῆμα παραλληλόγραμμον,ἐν ᾧ ἡ σύμπασα Μακεδονία ἐστίν.
Άβαταρ μέλους
tolis01
 
Δημοσιεύσεις: 6098
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 14:22
Τοποθεσία: Franconia

Re: PAOK TV

Δημοσίευσηαπό kaviros » Τετ 11 Δεκ 2019, 12:24

Από την ποιότητα της εικόνας είμαι πολύ απογοητευμένος. Σε σχέση με τις μεταδόσεις της nova, ειναι η μέρα με τη νύχτα... τα "μαύρα μεσάνυχτα". Ακομα δεν έχω δει μάτς με φυσιολογική κίνηση παικτών, να δεις ματς και να το ευχαριστηθείς δηλαδή: σαν "ξεβιδωμενοι" πάνε οι παίκτες, σαν "σπαστικοί", σαν να λείπουν μονίμως δηλαδή, τα μισά σχεδόν frames/καρέ από την εικόνα. Δεν ξέρω για ποιον λόγο γίνεται αυτό, όμως γίνεται. Εγώ προσωπικά πιστεύω, ότι εξοπλισμός που έχουν δεν μπορεί να υποστηρίξει πλήρως την ταυτόχρονη μετάδοση δεδομένων σε τόσο μεγάλο αριθμό χρηστών, με αποτέλεσμα να υποβαθμίζουν σκοπίμως, και κατά πολύ μάλιστα, την ποιότητα της εικόνας ωστε να "κουτσοβολευόμαστε" όπως - οπως όλοι μας. Κι αυτό που λένε ορισμένοι, οτι αυτό δήθεν οφείλεται στις σχετικά χαμηλές ταχύτητες ιντερνετ που υπάρχουν στην Ελλάδα κλπ κλπ κλπ, εγώ προσωπικά δεν συμφωνω κσι το θεωρώ ως μια εύκολη δικαιολογία. Και το λεω αυτό, γιατί με την ίδια ακριβώς σύνδεση ίντερνετ, με την ίδια ακριβώς ταχύτητα (15-18) βλέπω ΤΕΛΕΙΑ ΗD εικόνα, χωρίς το παραμικρό "σπάσιμο" ή "κόλλημα", τις ιντερνετικές μεταδόσεις και της Cosmote, και της Νova, αλλα και ορισμένων ελεύθερων τηλεοπτικών σταθμών (ελληνικών και ξένων). Γιατί λοιπόν αυτοί μπορούν και το Paok tv όχι; Προφανώς πρόκειται περί δικής τους τεχνικής αδυναμίας κι όχι δικής μας. Έχει τελειώσει κι ο πρώτος γύρος και δεν βλέπω να αλλάζει τίποτα... η παραμικρή βελτίωση και υποψιν οτι έχω δοκιμάσει όλα τα tips/"ματζούνια" που κατά καιρούς προτάθηκαν (παρακολούθηση με χρονοκαθυστέρηση, απευθείας σύνδεση της τηλεόρασης στο ρούτερ κι όχι wifi, αλλαγή browser, παρακολούθηση μέσω laptop συνδεμένου σε tv κλπ κλπ κλπ). Άντε να δούμε μήπως και βελτιωθεί τίποτα με το apk που λέγεται πως ετοιμάζουν και το οποίο (υποτίθεται) οτι θα ήταν έτοιμο μέχρι τα Χριστούγεννα (που δεν το βλέπω...)

Στάλθηκε από το Lenovo K53a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
kaviros
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ 10 Αύγ 2016, 17:53

Re: PAOK TV

Δημοσίευσηαπό DP#10 » Τετ 11 Δεκ 2019, 12:47

SunAce16 έγραψε:


Όλη η χώρα λοιπόν είναι 11 εκατομμύρια.
Από αυτούς το 1,5 είναι ξένοι.
Από τα 9,5 που απομένουν οι μισοί δεν ασχολούνται.
Από τα 5 ας είναι 2 το πολύ που δεν χάνουν αγώνα της ομάδας τους.

Από τα 2 αυτά εκατομμύρια οι
800 χιλιάδες είναι του γαύρου,
500 του ΠΑΟ,
400 του ΠΑΟΚ και
300 της ΑΕΚ.

Από τους δικούς μας 400 χιλιάδες
240.000 βλέπουν τα ματς σε καφενεία, οι
30.000 στο γήπεδο και
130.000 στο σπίτι τους ή στον γείτονά τους
(50.000 ετήσιες συνδρομές*2 άτομα + 15.000 μεμονωμένες*2 άτομα).

Το μεγάλο "μπέρδεμα" λοιπόν είναι με τα μαγαζιά, όπου οι επαγγελματικές συνδρομές είναι μόλις 1000 με Μ.Ο. 80 πελάτες. Ναι αλλά. 1000*80= 80.000 πελατες, οι υπόλοιπες 160.000;
Οι υπόλοιπες 160.000 βλέπουν σε μαγαζιά τα οποία δεν πληρώνουν επαγγελματικό πακέτο αλλά ιδιωτικό.

160.000/80=2.000 μαγαζιά με απλή σύνδεση.
2000 μαγαζιά * 20 αγώνες * 6€= 240.000€ αντί για
2000 μαγαζιά * 200€ (επαγγελματικό)= 400.000€
Διάφορα ύψους 160.000€.
Το ποσό δεν είναι μεγάλο αλλά η προσέγγιση φαίνεται (νομίζω) απολύτως ρεαλιστική όπως άλλωστε και το πλήθος των καταστημάτων.
800 καταστήματα η Θεσσαλονίκη και από
120 Μ.Ο. οι υπόλοιποι νόμοι της Μακεδονίας μας κάνουν 2.240 + 760 η υπόλοιπη χώρα.

Τα νούμερα λοιπόν θα άλλαζαν προς το καλύτερο μόνο αν ο κόσμος αποφάσιζε να μη πάει στα μαγαζιά και να δει τους αγώνες από το σπίτι του αγοράζοντας ιδιωτικά πακέτα και ανεβάζοντας κατακόρυφα τις εισπράξεις της ομάδας. Αυτό όμως είναι μη ρεαλιστικό καθώς πλέον ο μέσος Έλληνας θα βγει από το σπίτι του 3-4 φορές τον μήνα και από αυτές οι 2-3 έχουν ως αφορμή την μάζωξη της παρέας για την παρακολούθηση των αγώνων.

Σύνολο εσόδων ΠΑΕ
50.000 ετήσιες συνδρομές * 70€ = 3.500.000€
1.000 επαγγελματικές -||- *200€ = 200.000€
17.000 μεμονωμένες * 6€ * 20 ματς = 2,040.000€
Σύνολο περίπου 5.740.000€.

Εμένα λοιπόν, με περιπου 6 εκατομμύρια έσοδα και εφόσον οι διαφημίσεις, τα δικαιώματα κλπ έσοδα του καναλιού, καλύπτουν το κόστος της παραγωγής, με κάνει να πιστεύω πως το στοίχημα για την 1η χρονιά αυτού του ρυζοσπαστικού κυριολεκτικά εγχειρήματος, έχει κερδηθεί.



Ωραία ανάλυση ρεαλιστικό μου φαίνεται και μένα.
Άβαταρ μέλους
DP#10
 
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Παρ 06 Σεπ 2019, 12:33

Re: PAOK TV

Δημοσίευσηαπό Totem_pk » Τετ 11 Δεκ 2019, 13:13

Οικονομικα δεν ξερω τιγινεται. Υπαρχει εφορια φπα κλπ. Γιαυτο και δεν ξερουμε αν ειναι 5,7 4,5 η 7μυρια. Λογιστες δεν ειμαστε και ας δεχτουμε οτι εχουμε οικονομικη δυναμη (ο Ιβαν δηλαδη) να καλυψουμε τετοια ποσα. Το ζητουμενο ειναι να οι αριθμοι συνδρομητων. Φαινεται λοιπον οτι η βαση στην Ελλαδα δεν ειναι μεγαλη αλλα και οτι δεν υπαρχει τετοιος προσανατολισμος στον κοσμο γενικοτερα. Μιλουσα με εναν Παοκτση εκ Γερμανιας που πηγαινε σε φιλικα το καλοκαιρι στην Ολλαανδια και μιλουσε και με παικτες και εχει και οικονομικη επιφανεια. Το ρωτησα λοιπον αν πηρε συνδρομη και μου ειπε οχι. Του εξηγησα τι παιζεται και μαλλον γραφτηκε αλλα μου εκανε εντυπωση η σταση του. Δεν ειναι οτι δεν ηθελε η δεν μπορουσε αλλα δεν το ειχε σκεφτει καν. Πιστευω οτι ισως πρεπει να εμπλουτιστει το περιεγχομενο του καναλιου και να διαφημιστουμε λιγο καλυτερα για να καταλαβουν και οσοι δεν ασχολουνται σαν εμας συνεχεια τι παιζεται. Παντως και κλεινοντας θεωρω οτι μονο οι αριθμοι ειναι διαπραγματευσιμοι και πρεπει να ειναι οσο μεγαλυτεροι γινεται. Πχ πας του χρονου σε ενα ανοικτο καναλι θα διαπραγματευτεις βαση αριθμων συνδρομητων. Και δεν μπορει κανεις να πει οτι πχ δεν ειναι συμφωνο με το fiancial fair play αν μας παρει πχ το Οπεν με ενα τρελο νουμερο.
Totem_pk
 
Δημοσιεύσεις: 7567
Εγγραφή: Τετ 21 Αύγ 2019, 10:59

Re: PAOK TV

Δημοσίευσηαπό wickerman » Τετ 11 Δεκ 2019, 14:05

Από την ανακοίνωση της ΠΑΕ για το PAOKTV η παρακάτω παράγραφος:
Να παρέχει στους συνδρομητές του μια τηλεοπτική παραγωγή ευρωπαϊκών προδιαγραφών. Να παρουσιάζει τα πάντα όπως ακριβώς συμβαίνουν με πλήρως αντικειμενική, κορυφαίου επιπέδου περιγραφή. Να καλύπτει ό,τι γίνεται στο γήπεδο. Να σέβεται τους αντιπάλους και να τους φιλοξενεί στο pregame και στο postgame show. Να δείχνει πως ο ΠΑΟΚ θέλει ν’ αλλάξει τα δεδομένα στο ποδόσφαιρο και το προσπαθεί με τους δικούς του όρους ακόμα κι αν αυτοί δεν ταιριάζουν με όσα είχαμε συνηθίσει ως τώρα.

Κανονίστε στο δεύτερο γύρο να μου βγάλετε κανέναν κερατόγερο να δώσει συνέντευξη πριν ή μετά το παιχνίδι, θα σπάσω καμία τηλεόραση.
Gotta catch 'em all.
Άβαταρ μέλους
wickerman
 
Δημοσιεύσεις: 3460
Εγγραφή: Κυρ 27 Μάιος 2018, 20:34
Τοποθεσία: 111 χλμ από Τούμπα

Re: PAOK TV

Δημοσίευσηαπό Taseos » Τετ 11 Δεκ 2019, 14:05

Δεν θα παει σε ελευθερο καναλι ο ΠΑΟΚ εκτος αν τα λεφτα ειναι τρελα.οπου τρελα 10αρι. Σε 4 μηνες εστησε απιστευτα πραγματα η παε που το νοβα εκανε 10 χρονια να στησει. Κοροιδευαν ολοι οταν ανοιξαν τα hotspots κ ειχε μονο 2 στην αττικη.κ καθε εβδομαδα ξεφυτρωνουν σαν τα μανιταρια.να πω τον φιλο οτι η παε ΠΑΟΚ χρησιμοποιει ο,τι πιο συγχρονο αυτη την στιγμη σε hd κ σερβερς
Άβαταρ μέλους
Taseos
 
Δημοσιεύσεις: 3853
Εγγραφή: Κυρ 30 Δεκ 2007, 14:25

Re: PAOK TV

Δημοσίευσηαπό john4serres » Τετ 11 Δεκ 2019, 14:49

kaviros έγραψε:Από την ποιότητα της εικόνας είμαι πολύ απογοητευμένος. Σε σχέση με τις μεταδόσεις της nova, ειναι η μέρα με τη νύχτα... τα "μαύρα μεσάνυχτα". Ακομα δεν έχω δει μάτς με φυσιολογική κίνηση παικτών, να δεις ματς και να το ευχαριστηθείς δηλαδή: σαν "ξεβιδωμενοι" πάνε οι παίκτες, σαν "σπαστικοί", σαν να λείπουν μονίμως δηλαδή, τα μισά σχεδόν frames/καρέ από την εικόνα. Δεν ξέρω για ποιον λόγο γίνεται αυτό, όμως γίνεται. Εγώ προσωπικά πιστεύω, ότι εξοπλισμός που έχουν δεν μπορεί να υποστηρίξει πλήρως την ταυτόχρονη μετάδοση δεδομένων σε τόσο μεγάλο αριθμό χρηστών, με αποτέλεσμα να υποβαθμίζουν σκοπίμως, και κατά πολύ μάλιστα, την ποιότητα της εικόνας ωστε να "κουτσοβολευόμαστε" όπως - οπως όλοι μας. Κι αυτό που λένε ορισμένοι, οτι αυτό δήθεν οφείλεται στις σχετικά χαμηλές ταχύτητες ιντερνετ που υπάρχουν στην Ελλάδα κλπ κλπ κλπ, εγώ προσωπικά δεν συμφωνω κσι το θεωρώ ως μια εύκολη δικαιολογία. Και το λεω αυτό, γιατί με την ίδια ακριβώς σύνδεση ίντερνετ, με την ίδια ακριβώς ταχύτητα (15-18) βλέπω ΤΕΛΕΙΑ ΗD εικόνα, χωρίς το παραμικρό "σπάσιμο" ή "κόλλημα", τις ιντερνετικές μεταδόσεις και της Cosmote, και της Νova, αλλα και ορισμένων ελεύθερων τηλεοπτικών σταθμών (ελληνικών και ξένων). Γιατί λοιπόν αυτοί μπορούν και το Paok tv όχι; Προφανώς πρόκειται περί δικής τους τεχνικής αδυναμίας κι όχι δικής μας. Έχει τελειώσει κι ο πρώτος γύρος και δεν βλέπω να αλλάζει τίποτα... η παραμικρή βελτίωση και υποψιν οτι έχω δοκιμάσει όλα τα tips/"ματζούνια" που κατά καιρούς προτάθηκαν (παρακολούθηση με χρονοκαθυστέρηση, απευθείας σύνδεση της τηλεόρασης στο ρούτερ κι όχι wifi, αλλαγή browser, παρακολούθηση μέσω laptop συνδεμένου σε tv κλπ κλπ κλπ). Άντε να δούμε μήπως και βελτιωθεί τίποτα με το apk που λέγεται πως ετοιμάζουν και το οποίο (υποτίθεται) οτι θα ήταν έτοιμο μέχρι τα Χριστούγεννα (που δεν το βλέπω...)

Στάλθηκε από το Lenovo K53a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γενικά συμφωνώ με το ποστ σου.
Επίσης, δεν φτάιει καμία σύνδεση internet του κάθε χρήστη.
Αλλά και να έφταιγε, να μην έλεγε η παε στην σελίδα της ότι μια τυπική ταχύτητα των 5 MBps είναι αρκετή.
supporters - not customers
Άβαταρ μέλους
john4serres
 
Δημοσιεύσεις: 29868
Εγγραφή: Σάβ 07 Φεβ 2009, 12:00

Re: PAOK TV

Δημοσίευσηαπό gika » Τετ 11 Δεκ 2019, 15:06

Προφανώς και οι ταχύτητες ίντερνετ στην Ελλάδα παίζουν τον ρόλο τους.

Αλλά σε τόσο τεχνικά ζητήματα καλό είναι να αποφεύγονται τα απλοικά συμπεράσματα τύπου φταίει το Χ και όχι το Ψ. Υπάρχει μία σειρά από πάρα πολλά βήματα μέχρι να φτάσει η εικόνα σε εμάς, και λογικά όλα αυτά τα βήματα σηκώνουν βελτιστοιποίηση.

Και σίγουρα οι υπεύθυνοι θα έχουν βάλει μετρικές σε όλα τα βήματα και θα δουλεύουν στο να τα βελτιώσουν. Έχω εξηγήσει αρκετές φορές ότι είναι πολύ πολύπλοκο το ζήτημα τεχνικά μιλώντας.

Τώρα που μπήκαμε στο χορό πρέπει να χορέψουμε όμως. Οποιαδήποτε απόφαση να πάμε στο όποιο Οπεν του χρόνου θα είναι τεράστιο λάθος. Πρέπει να συνεχίσουμε 3-4-5 χρόνια σε αυτό το μοντέλο και μετά να κρίνουμε. Τέτοια εγχειρήματα δεν γίνονται τέλεια σε μια νύχτα.
Άβαταρ μέλους
gika
 
Δημοσιεύσεις: 17132
Εγγραφή: Δευτ 28 Ιαν 2008, 15:52
Τοποθεσία: Λονδίνο

Re: PAOK TV

Δημοσίευσηαπό Τρικυμίας » Τετ 11 Δεκ 2019, 15:45

https://trends.google.com/trends/yis/2019/GR/

Αθλητικά
1) PAOK TV
2) Copa America
3) Wimbledon
4) Κατάταξη Πρωταθλήματος Ελλάδας
5) Fiba World Cup
6) Εθνική Μπάσκετ
7) Αustralian Οpen
8) Champions League
9) ATP Finals
10) US Open

ποιος εχει τις μετοχες της γκουγκλ;
Να συζητούν οι φίλαθλοι, πάντα για τ' όνομά σου
Άβαταρ μέλους
Τρικυμίας
 
Δημοσιεύσεις: 822
Εγγραφή: Σάβ 17 Ιαν 2015, 23:24

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Διοικητικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες