Linux

Ό,τι άλλο κρίνετε απαραίτητο προς συζήτηση και δεν έγκειται στις παραπάνω Θεματικές Ενότητες...

Linux

Δημοσίευσηαπό Hermann » Δευτ 22 Ιούλ 2019, 01:29

Παρατήρησα ότι δεν υπάρχει topic για linux οπότε here it is.

Συζήτηση για διανομές, νέα, προβλήματα κλπ :)

Ξεκινώ λέγοντας ότι έχω βάλει τα Ubuntu 19.04 εδώ και μια βδομάδα. Γενικά προσπαθώ ακόμη να συνηθίσω το λειτουργικό αλλά οι πρώτες εντυπώσεις είναι θετικές. Προσπαθώ να ρυθμίσω κάποια πραγματάκια σχετικά με το touchpad αλλά κατά τ'άλλα είναι ωραίο λειτουργικό.
Άβαταρ μέλους
Hermann
 
Δημοσιεύσεις: 3481
Εγγραφή: Δευτ 12 Δεκ 2016, 18:58
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Linux

Δημοσίευσηαπό Charles Voralberg » Δευτ 22 Ιούλ 2019, 08:12

Καλημέρα, αν και άνθρωπος των Windows, είμαι υπέρ της προσπάθειας, και θα καταθέσω γνώση και διάθεση να φτουρίσει το thread
Normal is an illusion. What is normal for the spider is chaos for the fly...
Άβαταρ μέλους
Charles Voralberg
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τετ 20 Αύγ 2014, 01:07
Τοποθεσία: Διάστημα

Re: Linux

Δημοσίευσηαπό pgetsos » Δευτ 22 Ιούλ 2019, 13:46

Hermann έγραψε:Παρατήρησα ότι δεν υπάρχει topic για linux οπότε here it is.

Ωραιος!

Fedora 30 εδω με KDE ως βασικο λειτουργικο στον σταθερο, και στο λαπτοπ οταν ειμαι κοντα σε πριζα

Δυστυχως δεν δουλευει καλα ο driver της nvidia και μου τρωει τριπλασια μπαταρια απο οτι θα ερεπε σε idle και απο 7ωρο βγαζω μαξ 2ωρο... Και δε ξερω τι να κανω :cry:
Όταν μια μαύρη γάτα περάσει από μπροστά σου, σημαίνει ότι το ζώο πάει κάπου.
Κανόνες λειτουργίας του φόρουμ!
Άβαταρ μέλους
pgetsos
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 11404
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ 2011, 15:50

Re: Linux

Δημοσίευσηαπό Μαυρο Χιονι » Δευτ 22 Ιούλ 2019, 16:09

Εύκολο, να το αλλάξεις! Χεχεχε!
Όσοι πάμε, τόσοι γυρίζουμε!

Κανόνες Λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μαυρο Χιονι
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 9879
Εγγραφή: Τετ 11 Δεκ 2013, 22:23

Re: Linux

Δημοσίευσηαπό pagotatzis » Δευτ 22 Ιούλ 2019, 16:22

Τι έγινε μάγκες ;
Πήραμε παίχτη ;
Το σόι είναι αυτός ο Λινουξ ;
Από που & και σε πια θέση παίζει ;
Άβαταρ μέλους
pagotatzis
 
Δημοσιεύσεις: 3418
Εγγραφή: Σάβ 21 Ιουν 2008, 12:38
Τοποθεσία: Oberderdingen

Re: Linux

Δημοσίευσηαπό V-olakiotis » Δευτ 22 Ιούλ 2019, 17:39

Εγώ έχω φορεμένα ταυτόχρονα στο λάπτοπ ubuntu 18.04 και mint 19.1.

Προτιμώ το mint, αλλά έχω αρκετά θέματα μάλλον λόγω παλαιότητας του λάπτοπ. Το ubuntu είναι πιο αξιόπιστο στο μηχάνημα μου.

ΝΑΤΟΙ ΝΑΤΟΙ ΟΙ ΑΗΤΤΗΤΟΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ!
ΝΑΤΟΙ ΝΑΤΟΙ ΟΙ ΑΗΤΤΗΤΟΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ!!!
Άβαταρ μέλους
V-olakiotis
 
Δημοσιεύσεις: 6127
Εγγραφή: Τρί 28 Ιούλ 2009, 12:59
Τοποθεσία: Ουσουάια, Αργεντινη

Re: Linux

Δημοσίευσηαπό zissos » Δευτ 22 Ιούλ 2019, 18:05

Σε εμένα το mint 19.1 δουλεύει άψογα, (desktop του 16). Σε ένα παμπάλαιο μηχανάκι που είχα πριν 5-6 χρόνια είχα στήσει τα Lubuntu και είχε πάρει 1-1,5 χρόνο ζωής. Γενικά σε Linux έχει εκδόσεις για οτιδήποτε μηχάνημα και να έχεις. Από αρχαιολογία λάπτοπ μέχρι χάι εντ desktop, κυκλοφορεί μια έκδοση που είναι η κατάλληλη, ή ακόμα καλύτερα ένας ψαγμένος κομπιουτεράς την κάνει κατάλληλη. Επίσης δεν τρώει ιούς του σύστημα, ενημερώνεται συνεχώς, είναι και όλα τζάμπα. ;)
Άβαταρ μέλους
zissos
 
Δημοσιεύσεις: 1991
Εγγραφή: Κυρ 29 Μάιος 2011, 01:38

Re: Linux

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Δευτ 22 Ιούλ 2019, 18:38

Ελπίζω να μη βρίζετε εδώ μέσα, γιατί βλέπω περίεργες γλώσσες... Εμπιστεύομαι τον Πέτρο.
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46408
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Linux

Δημοσίευσηαπό Hermann » Δευτ 22 Ιούλ 2019, 20:33

Τα Mint τι φάση; Για τι είδους users είναι; Θυμίζουν Windows τώρα που τα βλέπω...
Άβαταρ μέλους
Hermann
 
Δημοσιεύσεις: 3481
Εγγραφή: Δευτ 12 Δεκ 2016, 18:58
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Linux

Δημοσίευσηαπό V-olakiotis » Τρί 23 Ιούλ 2019, 00:36

Ως μέσος χρήστης, θεωρώ το mint πιο εύκολo στη χρήση από τo ubuntu.

Μοιάζουν αρκετά στο στήσιμο με windows και η ομάδα που τα στήνει μου φαίνονται, βάσει του βασικού περιεχομένου κάθε έκδοσης, πιο "μερακλήδες".

Το μηχάνημα που έχω είναι του 2009, τοστιέρα κανονική, να δοκιμάσω lubuntu γιατί δεν προβλέπεται αγορά τους προσεχείς μηνες;

ΝΑΤΟΙ ΝΑΤΟΙ ΟΙ ΑΗΤΤΗΤΟΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ!
ΝΑΤΟΙ ΝΑΤΟΙ ΟΙ ΑΗΤΤΗΤΟΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ!!!
Άβαταρ μέλους
V-olakiotis
 
Δημοσιεύσεις: 6127
Εγγραφή: Τρί 28 Ιούλ 2009, 12:59
Τοποθεσία: Ουσουάια, Αργεντινη

Re: Linux

Δημοσίευσηαπό aquila » Τρί 23 Ιούλ 2019, 08:18

Για μενα desktop και Linux ειναι κακος συνδυασμός. Αν εχεις ενα αξιοπρεπές hardware δεν υπαρχει κανενας λογος να μην πας σε Windows 10 pro τα οποια αγόρασα απο eBay περίπου 2 ευρω. Με wsl, docker και vm μπορεις να κανεις οτι θα εκανες και σε Linux.
Linux μονο για server η οταν εχουμε πολυ παλιό hardware. Σ ενα παλιό 32bit laptop του 2007 που εχω εχω βαλει Ubuntu server 18 με ενα υποτυπώδες desktop lubuntu core.
Aquila non capit muscas
Άβαταρ μέλους
aquila
 
Δημοσιεύσεις: 1326
Εγγραφή: Δευτ 27 Ιούλ 2015, 19:54
Τοποθεσία: Κορυδαλλός

Re: Linux

Δημοσίευσηαπό pgetsos » Τρί 23 Ιούλ 2019, 12:15

aquila έγραψε:Αν εχεις ενα αξιοπρεπές hardware δεν υπαρχει κανενας λογος να μην πας σε Windows 10 pro

Το θεμα προτιμησης; Η απιστευτη παραμετροποιηση; Η δυνατοτητα του να φερω ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ στα μετρα μου; Το οτι δε χρειαζεται να κανω επανεκκινηση καθε λιγες μερες (η ωρες, αναλογα) γτ μου πιανει 17-18GB RAM σε Idle :P

Η σε νουμερα: Το οτι το μεγαλο Android build μου κανει 2 με 6 φορες πιο γρηγορα στα Fedora απο οτι στα Windows (με κλειστο το Antivirus γτ αλλιως μεγαλωνει η διαφορα); Μαλιστα κανει πιο γρηγορα στα Fedora του λαπτοπ απο τα Windows του σταθερου

Το οτι μπορω να γραφω Colemak (ΚΑΙ στα ελληνικα πλεον) ενω στα Windows κοντα 10 χρονια τωρα παρακαλανε για την προσθηκη του και τους γραφουν;

Για μενα παλι, ο μονος λογος να μην εχεις Linux ειναι συγκεκριμενες ασυμβατοτητες :mrgreen: (οχι, αλλα καπως ετσι ειναι το τσουβαλιασμα σου :Ρ)
Όταν μια μαύρη γάτα περάσει από μπροστά σου, σημαίνει ότι το ζώο πάει κάπου.
Κανόνες λειτουργίας του φόρουμ!
Άβαταρ μέλους
pgetsos
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 11404
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ 2011, 15:50

Re: Linux

Δημοσίευσηαπό zissos » Τρί 23 Ιούλ 2019, 12:29

Για μένα ο κύριος λόγος για να έχει κάποιος windows είναι είτε προγράμματα ήχου εικόνας κλπ που κάποιος τα σπούδασε και δεν θέλει να μαθαίνει καινούρια από την αρχή, είτε το gaming. Ειδικά για τον πολύ κόσμο που χρησιμοποιεί το pc μόνο για κοινωνικά δίκτυα, βιντεάκια στο γιουτούμπ, ταινίες, μπάλες και πορνό, θεωρώ ότι τα mint είναι ιδανικά.
Άβαταρ μέλους
zissos
 
Δημοσιεύσεις: 1991
Εγγραφή: Κυρ 29 Μάιος 2011, 01:38

Re: Linux

Δημοσίευσηαπό Hermann » Τρί 23 Ιούλ 2019, 12:30

Για average user ναι τα Windows ίσως είναι καλύτερα-πιο εύχρηστα. Αλλά για άτομα που ασχολούνται με δίκτυα, συστήματα κλπ τα linux λύνουν χέρια.
Άβαταρ μέλους
Hermann
 
Δημοσιεύσεις: 3481
Εγγραφή: Δευτ 12 Δεκ 2016, 18:58
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Linux

Δημοσίευσηαπό gika » Τρί 23 Ιούλ 2019, 12:32

Τεράστια κουβέντα. Για τον μέσο χρήστη σαφέστατα τα Windows είναι η καλύτερη επιλογή. Ο κόσμος τα ξέρει. Στα 10άρια πλέον υπάρχουν όλα τα σύγχρονα features. Από τη μαμά τους έρχονται και με το OneDrive σεταρισμένο για να ανεβάζεις πράγματα στο cloud. Είναι σταθερά και γίνονται συνεχώς βελτιώσεις. Υποστηρίζουν σχεδόν τα πάντα από commercial software γιατί ακριβώς είναι το λειτουργικό που χρησιμοποιείται περισσότερο και αποτελεί προτεραιότητα για όλες τις εταιρείες.

Από εκεί και πέρα είναι και θέμα χρήσης. Ένας προγραμματιστής, νιωθεί πολύ πιο βολικά με ένα Unix-based λειτουργικό (Linux, OSX). To console/terminal τους, και όλα τα προεγκατεστημένα εργαλειάκια κάνουν την ζωή σου εύκολη. Ας προσπαθήσει κάποιος να εγκαταστήσει Python σε Windows/OSX/Linux μαζί με βιβλιοθήκες όπως η NumPy και η sci-kit learn κι ας συγκρίνει. Στα Windows χρειάζεσαι package managers όπως το anaconda για να σου στήνουν virtual environments. Μετά θέλεις και να σετάρεις όλα τα προγράμματα σου να κοιτάνε τα σωστά Paths. Πας να το κάνεις στο OSX κι ενώ η Python παίζει πένα, επειδή πολλές βιβλιοθήκες χρησιμοποιούνται ήδη από το λειτουργικό τις έχει κλειδομένες σε συγκεκριμένα versions και έχεις compatibility issues. Θέλεις μετά λύσεις τύπου venv. Πας στα Linux, γράφεις ένα pip install και τελείωσες. Να μη μιλήσω για Kafka/Hadoop/Spark και λοιπά συστήματα όπου στα Windows πρέπει να φτύσεις αίμα την ώρα που σε OSX/Linux παίζουν out of the box.

Από την άλλη αν κάνεις video editing ή παραγωγές μουσικής, τα Linux είναι απαίσια, ενώ τα OSX φαίνεται να έχουν μεγαλύτερη ευχέρεια και ποικιλία σε αντίστοιχο software.

Ας μην μαλώνουμε και για αυτά εδώ μέσα. :mrgreen: Σπίτι έχω ένα pc με Mint, ενώ πούλησα το MacBook Pro 5ετίας γιατί πήρα ένα ThinkPad X1 (Win10Pro). Στη δουλειά δουλεύουμε σε Windows παρ' ότι είμαστε software house γράφοντας κυρίως Java. Κι ας γκρινιάζουμε οι devs.

Θέμα γούστου και προτίμησης είναι.
Άβαταρ μέλους
gika
 
Δημοσιεύσεις: 17055
Εγγραφή: Δευτ 28 Ιαν 2008, 15:52
Τοποθεσία: Λονδίνο

Επόμενο

Επιστροφή στο Γενική Συζήτηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες