Abel Fernando Moreira Ferreira

Συζήτηση για το έμψυχο υλικό της ομάδας

Re: Abel Fernando Moreira Ferreira

Δημοσίευσηαπό Sick Bastard » Πέμ 18 Ιούλ 2019, 14:09

Ζαντός έγραψε:
giapas έγραψε:Εγώ βάζω ένα καφεδάκι στοίχημα με τον Αποστόλη αν θέλει , ότι Χριστούγεννα στη Θεσσαλονίκη δε θα δει ο Πορτογάλος Τσιώλης.

Επίσης κατ , μιας και εντυπωσιάστηκες , ο τύπος στα 30 του έπρεπε να είναι κυνηγός και μπήχτης (βλέπε Ουαρντά) κι όχι να γράφει σε μπλοκάκια. Μη βγει κανάς ντιγκιντανγκας με τις πολλές σημειώσεις λέω γω.



Κακώς κράζεις. Και τον Lucescu τον κράζαμε, αλλά μας έβγαλε ασπροπρόσωπους.


Κι ο Fereira του ίδιου επιπέδου προπονητής είναι. Από τη Ξάνθη της Πορτογαλίας ήρθε, άρα έχω ελπίδες.


O giapas δεν γκρινιάζει.
Εγώ νομίζω, ότι ίσα ίσα, θεωρεί (απ όσο καταλαβαίνει) ότι ο Abel είναι πολύ καλός προπονητής, αλλά θα τον φάνε λάχανο οι διάφοροι αετονύχιδες μυαλοπώλες των διαφόρων μέσων και προειδοποιεί από τώρα.
Έτσι νομίζω τουλάχιστον.
ΤΙ ΨΗΦΙΣΑΤΕ ΡΕ ΜΑΛΑΚΕΣ
ΕΙΝΑΙ ΠΟΥΤΑΝΕΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΓΑΥΡΩΝ ΟΙ ΜΑΝΕΣ.
ΚΚ2020: "Θα φροντίσουμε να σχεδιάσουμε μια ομάδα που δεν θα χαμηλώσει τον πήχη και στόχοι μας θα είναι το νταμπλ κάθε χρόνο. Στόχος μας θα είναι να αυξήσουμε τα έσοδα και όχι να μειώσουμε τα έξοδα".
Άβαταρ μέλους
Sick Bastard
 
Δημοσιεύσεις: 11465
Εγγραφή: Τρί 19 Οκτ 2010, 11:00

Re: Abel Fernando Moreira Ferreira

Δημοσίευσηαπό giapas » Πέμ 18 Ιούλ 2019, 14:11

Ζαντός έγραψε:
giapas έγραψε:Εγώ βάζω ένα καφεδάκι στοίχημα με τον Αποστόλη αν θέλει , ότι Χριστούγεννα στη Θεσσαλονίκη δε θα δει ο Πορτογάλος Τσιώλης.

Επίσης κατ , μιας και εντυπωσιάστηκες , ο τύπος στα 30 του έπρεπε να είναι κυνηγός και μπήχτης (βλέπε Ουαρντά) κι όχι να γράφει σε μπλοκάκια. Μη βγει κανάς ντιγκιντανγκας με τις πολλές σημειώσεις λέω γω.



Κακώς κράζεις. Και τον Lucescu τον κράζαμε, αλλά μας έβγαλε ασπροπρόσωπους.


Κι ο Fereira του ίδιου επιπέδου προπονητής είναι. Από τη Ξάνθη της Πορτογαλίας ήρθε, άρα έχω ελπίδες.



Για γούρι το κάνω. Καλός φαίνεται να είναι ζαντε, βασικά πολύ καλός απλά δε πιστεύω ότι στην Ελληνική μπανανία θα επιβιώσει.

Και για να τα λέμε και όλα , ο Σαββίδης είναι δύσκολος άνθρωπος και αυτό έχει τονιστεί και από Ιβιτς και από Λουτσέσκου - άσε που και η υπομονή είναι άγνωστη λέξη για όλους όσους κινούνται γύρω από την ομάδα. Οι περισσότεροι από εμάς ξινίζουμε όταν δε γίνουν οι μεταγραφές που θέλουμε , με τα χαρακτηριστικά που θέλουμε και την ώρα που θέλουμε. Πραγματικά πόσοι από εμάς θα αντέξουν κλαρίνο στην Ευρώπη και 3η θέση στο πρωτάθλημα ; Μπάλα είναι κι όλα γίνονται , δεν είμαστε η μόνη επιτυχημένη ομάδα που κλείνει το κύκλο της κι αρχίζει ένας νέος. Φυσικό είναι να μην έχουμε τόσο πετυχημένη χρονιά όπως πέρυσι. Εγώ βαζω και στοίχημα ότι στη πρώτη ήττα θα δούμε δημοσιεύματα "αποθέωσης" του προηγούμενου και καλλιέργιας κλίματος.

Φοβάμαι πολύ αυτό το ενδεχόμενο για αυτό και δε πιστεύω ότι ένας άνθρωπος από προηγμένη ποδοσφαιρική χώρα , νέος στην ηλικία άρα δίχως την ικανότητα να ελιχθεί μέσω διπλωματίας , θα μπορέσει να βρει χώρο για να παράξει έργο. Όπως και να έχει θα δούμε πως θα εξελιχθεί η φάση , εγώ γενικά είμαι αισιόδοξος αλλά για το προπονητή κρατάω πολύ μικρό καλάθι.

Ως τότε , άσε με να καυλαντίζω λίγο με το Πορτογάλο Δώνη που μας φέρανε
giapas
 
Δημοσιεύσεις: 9372
Εγγραφή: Τρί 26 Ιαν 2010, 10:49

Re: Abel Fernando Moreira Ferreira

Δημοσίευσηαπό navigator11 » Πέμ 18 Ιούλ 2019, 15:02

tzelas έγραψε:Καταρχήν είμαι πολύ ικανοποιημένος για την επιλογή μας σε προπονητή και για την επαγγελματική στάση και του προπονητή αλλά και του Μπράνκο.

Έδειξε θετικά στοιχεία που τα περιγράψατε αλλά και "ψεγάδια" στην χθεσινή παρουσίαση που εύχομαι να μείνουν έτσι καθώς υπάρχει πάντα το ελαφρυντικό του μικρού διαστήματος προσαρμογής.

Θα αναφέρω μόνο το ψεγάδι που μου χτύπησε κατευθείαν στο βίντεο που προλόγισε την παρουσίαση του και ήταν η φράση του "δεν μπορείς να κερδίζεις πάντα αλλά θα παλεύουμε". Είτε δείχνει ότι ακόμη δεν μπήκε στον dna του ότι εδώ μόνο όταν πηγαίνεις για να κερδίζεις πάντα και να κάνεις το 36 στα 36 μπορείς να πετύχεις ότι πετύχαμε πέρσι και κάθε μη νίκη ισούται με απομάκρυνση από τους στόχους. Αρα δεν πρέπει να περνάς με τέτοιες εκφράσεις και στους παίκτες σου ότι είναι αποδεκτές ή αναμένονται ή επιτρέπονται οι μη νίκες τουλάχιστον από την μεριά του.


Προσωπικά, δε θεωρώ το να σκέφτεται ένας επαγγελματίας προπονητής με βάση τη λογική ότι συνιστά ψεγάδι. Το απολύτως εύλογο και υγιές τόνισε ο άνθρωπος. Μιλά για (κανονικό) ποδόσφαιρο. Με βάση τις δικές του παραστάσεις και εμπειρίες, στο (κανονικό) ποδόσφαιρο μπορεί και να ηττηθείς. Το βασικό που είπε είναι ότι η ομάδα του, ακόμα και αν είναι να ηττηθεί εν τέλει, θα κάνει ό,τι είναι δυνατόν στον αγωνιστικό χώρο για να μη συμβεί κάτι τέτοιο. Δεν διέκρινα κανένα έλλειμμα νοοτροπίας νικητή στα λόγια του. Το αντίθετο.
Τις φυλακές και τα τρελοκομεία γεμίσαμε και δε χωράμε άλλο πια. Νόημα στη ζωή μας δίνουν μόνο τα 4 σου γράμματα!!!
Άβαταρ μέλους
navigator11
 
Δημοσιεύσεις: 17920
Εγγραφή: Δευτ 25 Μάιος 2009, 09:35

Re: Abel Fernando Moreira Ferreira

Δημοσίευσηαπό diego4 » Πέμ 18 Ιούλ 2019, 15:08

καλα απο προλογο ολοι καλοι ειναι το θεμα ειναι τι θα κανει στο γηπεδο
diego4
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ 18 Ιούλ 2019, 15:03

Re: Abel Fernando Moreira Ferreira

Δημοσίευσηαπό tzelas » Πέμ 18 Ιούλ 2019, 15:40

Navi δεν νομίζω ότι βασικά διαφωνούμε. Το πήγες λίγο πιο πέρα με την ήττα αλλά ευτυχώς δεν μίλησε για ήττα αλλά για μη νίκη και επομένως είναι στα πολύ θετικά του ότι δεν του περνά από το μυαλό η ήττα και άρα έχει την νοοτροπία νικητή. Συμφωνώ ότι η περίπτωση να μην κερδίσεις και έναν αγώνα είναι ακριβώς αυτό που παντού ισχύει, όχι όμως αν κυνηγάς εδώ το πρωτάθλημα και αυτήν την διαφορά τόνισα στην νοοτροπία που ακόμη δεν απέκτησε (και άρα έχει ελαφρυντικό για αυτό και μιλώ για ψεγάδι), σε αντίθεση με τους παίκτες εδώ που ξέρουν ότι δεν επιτρέπεται καμία σκέψη μη νίκης. Ψεγάδι λοιπόν είναι ότι σε παίκτες που μάθανε ότι απαγορεύονται οι μη νίκες να τους ανοίγεις ένα παράθυρο σκέψης ότι μπορεί και να είναι αποδεκτό αφού έτσι σκέφτεται και ο προπονητής. Οι μη νίκες νομοτελειακά θα έρθουν αλλά δεν χρειάζεται να ξεκινάς με τέτοιες σκέψεις γιατί λόγω αποδοχής και χαλαρότητας θα έχεις τελικά περισσότερες μη νίκες.
Άβαταρ μέλους
tzelas
 
Δημοσιεύσεις: 9803
Εγγραφή: Τετ 04 Δεκ 2013, 23:27
Τοποθεσία: Καστοριά

Re: Abel Fernando Moreira Ferreira

Δημοσίευσηαπό navigator11 » Πέμ 18 Ιούλ 2019, 17:11

Στη συνέντευξη τύπου, αδερφέ, έχω την εντύπωση ότι ανέφερε, αφού εξήρε το τρομερό επίτευγμα του αήττητου πρωταθλήματος, πως το πραγματικά προκλητικό είναι να συνεχίσει η ομάδα να κερδίζει. Σαφώς και μπορεί να αντιληφθεί αυτό, που επισημαίνεις. Ότι έχει έρθει σε μια ομάδα εδώ και τουλάχιστον 1,5 χρόνο εθισμένη στις νίκες, όχι στις μη (ελάχιστες) νίκες. Έχει την τύχη να παραλαμβάνει μια ομάδα με εξαιρετική νοοτροπία και θα είναι τρελός να μην τη διατηρήσει ή ακόμα ακόμα και να μην την βελτιώσει, όσο αυτό είναι εφικτό. Να είμαι ειλικρινής, δεν τον φοβάμαι σε αυτό το θέμα τον Πορτογάλο. Μου δίνει την αίσθηση ότι έχει μελετήσει πολύ διεξοδικά πού έχει έρθει, έχοντας μεγάλη πίστη στην ποιότητα της δουλειάς του.
Τις φυλακές και τα τρελοκομεία γεμίσαμε και δε χωράμε άλλο πια. Νόημα στη ζωή μας δίνουν μόνο τα 4 σου γράμματα!!!
Άβαταρ μέλους
navigator11
 
Δημοσιεύσεις: 17920
Εγγραφή: Δευτ 25 Μάιος 2009, 09:35

Re: Abel Fernando Moreira Ferreira

Δημοσίευσηαπό Sick Bastard » Πέμ 18 Ιούλ 2019, 18:25

Ρε giapas, ignore μ έχεις να πούμε να πουμε ξερω γω;
ΤΙ ΨΗΦΙΣΑΤΕ ΡΕ ΜΑΛΑΚΕΣ
ΕΙΝΑΙ ΠΟΥΤΑΝΕΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΓΑΥΡΩΝ ΟΙ ΜΑΝΕΣ.
ΚΚ2020: "Θα φροντίσουμε να σχεδιάσουμε μια ομάδα που δεν θα χαμηλώσει τον πήχη και στόχοι μας θα είναι το νταμπλ κάθε χρόνο. Στόχος μας θα είναι να αυξήσουμε τα έσοδα και όχι να μειώσουμε τα έξοδα".
Άβαταρ μέλους
Sick Bastard
 
Δημοσιεύσεις: 11465
Εγγραφή: Τρί 19 Οκτ 2010, 11:00

Re: Abel Fernando Moreira Ferreira

Δημοσίευσηαπό lamosas » Πέμ 18 Ιούλ 2019, 18:37

giapas έγραψε:
Ζαντός έγραψε:
giapas έγραψε:Εγώ βάζω ένα καφεδάκι στοίχημα με τον Αποστόλη αν θέλει , ότι Χριστούγεννα στη Θεσσαλονίκη δε θα δει ο Πορτογάλος Τσιώλης.

Επίσης κατ , μιας και εντυπωσιάστηκες , ο τύπος στα 30 του έπρεπε να είναι κυνηγός και μπήχτης (βλέπε Ουαρντά) κι όχι να γράφει σε μπλοκάκια. Μη βγει κανάς ντιγκιντανγκας με τις πολλές σημειώσεις λέω γω.



Κακώς κράζεις. Και τον Lucescu τον κράζαμε, αλλά μας έβγαλε ασπροπρόσωπους.


Κι ο Fereira του ίδιου επιπέδου προπονητής είναι. Από τη Ξάνθη της Πορτογαλίας ήρθε, άρα έχω ελπίδες.



Για γούρι το κάνω. Καλός φαίνεται να είναι ζαντε, βασικά πολύ καλός απλά δε πιστεύω ότι στην Ελληνική μπανανία θα επιβιώσει.

Και για να τα λέμε και όλα , ο Σαββίδης είναι δύσκολος άνθρωπος και αυτό έχει τονιστεί και από Ιβιτς και από Λουτσέσκου - άσε που και η υπομονή είναι άγνωστη λέξη για όλους όσους κινούνται γύρω από την ομάδα. Οι περισσότεροι από εμάς ξινίζουμε όταν δε γίνουν οι μεταγραφές που θέλουμε , με τα χαρακτηριστικά που θέλουμε και την ώρα που θέλουμε. Πραγματικά πόσοι από εμάς θα αντέξουν κλαρίνο στην Ευρώπη και 3η θέση στο πρωτάθλημα ; Μπάλα είναι κι όλα γίνονται , δεν είμαστε η μόνη επιτυχημένη ομάδα που κλείνει το κύκλο της κι αρχίζει ένας νέος. Φυσικό είναι να μην έχουμε τόσο πετυχημένη χρονιά όπως πέρυσι. Εγώ βαζω και στοίχημα ότι στη πρώτη ήττα θα δούμε δημοσιεύματα "αποθέωσης" του προηγούμενου και καλλιέργιας κλίματος.

Φοβάμαι πολύ αυτό το ενδεχόμενο για αυτό και δε πιστεύω ότι ένας άνθρωπος από προηγμένη ποδοσφαιρική χώρα , νέος στην ηλικία άρα δίχως την ικανότητα να ελιχθεί μέσω διπλωματίας , θα μπορέσει να βρει χώρο για να παράξει έργο. Όπως και να έχει θα δούμε πως θα εξελιχθεί η φάση , εγώ γενικά είμαι αισιόδοξος αλλά για το προπονητή κρατάω πολύ μικρό καλάθι.

Ως τότε , άσε με να καυλαντίζω λίγο με το Πορτογάλο Δώνη που μας φέρανε
Πριν 5 χρόνια ναι. Λογικά αυτό θα γινόταν.

Πλέον ο σύλλογος έχει αλλάξει, αυτό είναι πασιφανές. Η επένδυση που έγινε σε αυτόν τον προπονητή δεν επιτρέπει τέτοια λάθη που περιγράφεις ακόμα και αν όντως κάνουμε τέτοια χρονιά.



Sent from my Pixel 3 using Tapatalk
Άβαταρ μέλους
lamosas
 
Δημοσιεύσεις: 3567
Εγγραφή: Τρί 26 Ιαν 2010, 10:49

Re: Abel Fernando Moreira Ferreira

Δημοσίευσηαπό anekfrastos » Πέμ 18 Ιούλ 2019, 18:40

Αντε σας δίνω κατασκοπευτικές πληροφορίες.
Αυτά μόνο εδώ θα τα διαβάσετε.
Γιατί εμείς κάνουμε ρεπορτάζ.
Σύστημα Μαουρισιο Σάρι θα παίξουμε!
Sarriball 4-3-3 και τα μυαλά στα κάγγελα.
https://twitter.com/PedMenCoach/status/ ... 4942416896
He's not the messiah, he's a very naughty boy!
Άβαταρ μέλους
anekfrastos
 
Δημοσιεύσεις: 2819
Εγγραφή: Δευτ 30 Δεκ 2013, 00:14

Re: Abel Fernando Moreira Ferreira

Δημοσίευσηαπό Kourdos » Πέμ 18 Ιούλ 2019, 18:57

Πολύ καλός και εσύ ωραίος που το ξετρυπωσες. Και προηγούμενα σχολιάζει μια κίνηση από την προπόνηση, αρκετά ενδιαφέρον:
https://twitter.com/PedMenCoach/status/ ... 83104?s=09
Hai Răzvan!_____ Πринц Ivic_____Εν Tudor νίκα!_____Άγγελος εξάγγελος_____In Huub we trust_____FC Bölöni
Άβαταρ μέλους
Kourdos
 
Δημοσιεύσεις: 2957
Εγγραφή: Πέμ 23 Σεπ 2010, 08:25
Τοποθεσία: Αιγιαλούσα, Νομός Αμμοχώστου

Re: Abel Fernando Moreira Ferreira

Δημοσίευσηαπό giapas » Πέμ 18 Ιούλ 2019, 19:05

Sick , σε βγάζω από το ignore mode λοιπόν! Λαμοσας μακαρι να έχεις δίκιο
giapas
 
Δημοσιεύσεις: 9372
Εγγραφή: Τρί 26 Ιαν 2010, 10:49

Re: Abel Fernando Moreira Ferreira

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Πέμ 18 Ιούλ 2019, 19:55

Όλο τρολιές είστε ρε!
Τελικά ο μόνος σοβαρός εδώ μέσα είμαι εγώ.
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 89366
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: Abel Fernando Moreira Ferreira

Δημοσίευσηαπό lamosas » Πέμ 18 Ιούλ 2019, 20:17

anekfrastos έγραψε:Αντε σας δίνω κατασκοπευτικές πληροφορίες.
Αυτά μόνο εδώ θα τα διαβάσετε.
Γιατί εμείς κάνουμε ρεπορτάζ.
Σύστημα Μαουρισιο Σάρι θα παίξουμε!
Sarriball 4-3-3 και τα μυαλά στα κάγγελα.
https://twitter.com/PedMenCoach/status/ ... 4942416896
Το κατέβασα το pdf οποίος ενδιαφέρεται να με ενημερώσει.

Sent from my Pixel 3 using Tapatalk
Άβαταρ μέλους
lamosas
 
Δημοσιεύσεις: 3567
Εγγραφή: Τρί 26 Ιαν 2010, 10:49

Re: Abel Fernando Moreira Ferreira

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Πέμ 18 Ιούλ 2019, 22:42

giapas έγραψε:
Ζαντός έγραψε:
giapas έγραψε:Εγώ βάζω ένα καφεδάκι στοίχημα με τον Αποστόλη αν θέλει , ότι Χριστούγεννα στη Θεσσαλονίκη δε θα δει ο Πορτογάλος Τσιώλης.

Επίσης κατ , μιας και εντυπωσιάστηκες , ο τύπος στα 30 του έπρεπε να είναι κυνηγός και μπήχτης (βλέπε Ουαρντά) κι όχι να γράφει σε μπλοκάκια. Μη βγει κανάς ντιγκιντανγκας με τις πολλές σημειώσεις λέω γω.



Κακώς κράζεις. Και τον Lucescu τον κράζαμε, αλλά μας έβγαλε ασπροπρόσωπους.


Κι ο Fereira του ίδιου επιπέδου προπονητής είναι. Από τη Ξάνθη της Πορτογαλίας ήρθε, άρα έχω ελπίδες.



Για γούρι το κάνω. Καλός φαίνεται να είναι ζαντε, βασικά πολύ καλός απλά δε πιστεύω ότι στην Ελληνική μπανανία θα επιβιώσει.

Και για να τα λέμε και όλα , ο Σαββίδης είναι δύσκολος άνθρωπος και αυτό έχει τονιστεί και από Ιβιτς και από Λουτσέσκου - άσε που και η υπομονή είναι άγνωστη λέξη για όλους όσους κινούνται γύρω από την ομάδα. Οι περισσότεροι από εμάς ξινίζουμε όταν δε γίνουν οι μεταγραφές που θέλουμε , με τα χαρακτηριστικά που θέλουμε και την ώρα που θέλουμε. Πραγματικά πόσοι από εμάς θα αντέξουν κλαρίνο στην Ευρώπη και 3η θέση στο πρωτάθλημα ; Μπάλα είναι κι όλα γίνονται , δεν είμαστε η μόνη επιτυχημένη ομάδα που κλείνει το κύκλο της κι αρχίζει ένας νέος. Φυσικό είναι να μην έχουμε τόσο πετυχημένη χρονιά όπως πέρυσι. Εγώ βαζω και στοίχημα ότι στη πρώτη ήττα θα δούμε δημοσιεύματα "αποθέωσης" του προηγούμενου και καλλιέργιας κλίματος.

Φοβάμαι πολύ αυτό το ενδεχόμενο για αυτό και δε πιστεύω ότι ένας άνθρωπος από προηγμένη ποδοσφαιρική χώρα , νέος στην ηλικία άρα δίχως την ικανότητα να ελιχθεί μέσω διπλωματίας , θα μπορέσει να βρει χώρο για να παράξει έργο. Όπως και να έχει θα δούμε πως θα εξελιχθεί η φάση , εγώ γενικά είμαι αισιόδοξος αλλά για το προπονητή κρατάω πολύ μικρό καλάθι.

Ως τότε , άσε με να καυλαντίζω λίγο με το Πορτογάλο Δώνη που μας φέρανε



Ρε τρολλάρω, άραξε! :lol: :lol:
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46410
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Abel Fernando Moreira Ferreira

Δημοσίευσηαπό anekfrastos » Παρ 19 Ιούλ 2019, 15:17

Δηλαδή, επειδή μόνο 4-3-2-1 ξέρω να σκέφτομαι πλέον, κάτι τέτοιο σκέφτεται (επί του παρόντος) ο μίστερ;

Εικόνα
He's not the messiah, he's a very naughty boy!
Άβαταρ μέλους
anekfrastos
 
Δημοσιεύσεις: 2819
Εγγραφή: Δευτ 30 Δεκ 2013, 00:14

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Roster

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες