Άρης - Π.Α.Ο.Κ. 70-63 Σχόλια & παραλειπόμενα αγώνα

Σχόλια - κριτική για τις υποχρεώσεις του καλαθοσφαιρικού τμήματος για τη σεζόν 2017/18...

Άρης - Π.Α.Ο.Κ. 70-63 Σχόλια & παραλειπόμενα αγώνα

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Δευτ 02 Οκτ 2017, 21:30

Εικόνα VS Εικόνα


Με Π.Α.Ο.Κ. - Άρης έκλεισε η αυλαία της προηγούμενης σεζόν, με Άρης - Π.Α.Ο.Κ. ανοίγει φέτος!

Άλλαξαν πάρα πολλά από τότε. Και οι δύο ομάδες άλλαξαν προπονητές, και οι δύο ομάδες άλλαξαν επίπεδο στο ρόστερ.

Ένας Π.Α.Ο.Κ. ανανεωμένος, δυνατότερος, ακριβότερος, πιο αθλητικός, πιο ενθουσιώδης, πιο νέος, με προπονητή τον πρωταθλητή Ευρώπης στους Νέους Άνδρες το καλοκαίρι, τον Ηλία Παπαθεοδώρου, με τον MVP του Ευρωμπάσκετ Νέων και βασικό PG της καλύτερης 5άδας, τον Αντώνη Κόνιαρη, με φανερά βελτιωμένο ρόστερ σε ΟΛΕΣ τις θέσεις.


Από την άλλη, ο Άρης ο οποίος μεθαύριο θα υπερτερεί ΜΟΝΟ στη στήριξη από τον κόσμο του και τίποτα άλλο.
Προπονητής-σημαία ο Παναιγιώτης Γιαννάκης που προσελήφθη από μια καταρρέουσα Κ.Α.Ε. για να χρησιμοποιηθεί ως ασπίδα, προσφυγές επί προσφυγών, κακό κλίμα, απλήρωτοι παλιοί παίχτες με οφειλές πολλών δεκάδων χιλιάδων ευρώ, τον 35χρονο τραυματία Petway, και αμφιβόλου ποιότητας αμερικανούς, που έρχονται στην Ελλάδα για λεφτά, αλλά αν δεν τα δουν, φεύγουν...γιατί κανείς τους δεν μεγάλωσε με αφίσες Πρέλεβιτς, Κόρφα, Γκάλη, Γιαννάκη.


Ένας σοβαρός Π.Α.Ο.Κ. θα κερδίσει εμφατικά. Χαμηλά το κεφάλι, παρ'όλα αυτά. Τίποτα δεν τελειώνει πριν το 40ό λεπτό.


Ο αγώνας θα μεταδοθεί ραδιοφωνικά από το PAOKmania Web Radio.
Αλλά όχι μέσα από το Παλέ. Θα ενημερωθείτε σύντομα. Πιθανότατα θα είμαι με τον Σώτο...δίπλα δίπλα...


ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ, ΞΕΚΙΝΑΜΕ ΔΥΝΑΤΑ, ΠΑΜΕ ΠΑΟΚΑΡΑ!!!! :opaokara: :opaokara: :opaokara: :opaokara:
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46914
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Άρης - Π.Α.Ο.Κ. 04/10 19:00 (PAOKmania Web Radio - ΕΡΤ)

Δημοσίευσηαπό Hermann » Δευτ 02 Οκτ 2017, 21:34

Έβαλα στοίχημα με έναν συμφοιτητή μου Αριανό σήμερα, είμαι σίγουρος ότι ο μπαμπάς Dillard θα τους περιποιηθεί. :pano:
Άβαταρ μέλους
Hermann
 
Δημοσιεύσεις: 3490
Εγγραφή: Δευτ 12 Δεκ 2016, 18:58
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Άρης - Π.Α.Ο.Κ. 04/10 19:00 (PAOKmania Web Radio - ΕΡΤ)

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Δευτ 02 Οκτ 2017, 21:59

Ζαντός έγραψε:2016-2017

PG: Τσόχλας, Κόνιαρης, Miljenovic
SG: Sibert +, Bryant (Sobey), McFadden
SF: Χρυσικόπουλος, Taylor
PF: Peiners, Μαργαρίτης, (Aska)
C: Clanton, Γλυνιαδάκης

Τεράστια έλλειψη στους ψηλούς, κυρίως πριν έρθει ο Aska, τραυματίας άσσος που δεν μπορούσε να σουτάρει (πρακτικά δεν μπορούσε...) και λανθασμένες επιλογές που ευτυχώς διορθώθηκαν γρήγορα, καθώς οι διοίκηση (ευτυχώς για όλους) δεν έδειξε εγωισμό, δεν επέμεινε σε αυτές, αλλά προσπάθησε όσο μπορούσε να διορθώσει. Άρα ξεκινήσαμε αυτόματα με χαμένο χρόνο και χρήμα.

Τυχεροί οι παραπάνω που είχαν προπονητή τον Σούλη Μαρκόπουλο και κατάφεραν όσα κατάφεραν... Ο προπονητής έκανε αυτό που ξέρει καλά, να εστιάζει τα plays της ομάδας πάνω στα θετικά των παικτών, ενώ έκρυβε τα αρνητικά τους... Παρ'όλα αυτά ήταν ένα ρόστερ που μπορούσε να σκοτώσει κάποια παιχνίδια, μεγάλους αντιπάλους, ή το μπάσκετ το ίδιο... Χαρακτηριστικό ήταν οι επιθέσεις όπου το σουτ σπάνια έβγαινε πριν τα 15''.

Κάποιες χρυσές μονάδες δεν ήταν πάντα δυνατό να παίρνουν την ομάδα στη πλάτη τους και αν κάποιοι καλαθοσφαιριστές με λιγότερο χρόνο συμμετοχής (Χρυσικόπουλος) δεν έκαναν το μπαμ, τότε ο αγώνας ήταν χαμένος.

Μικρό βάθος πάγκου, ελάχιστες ευκαιρίες σε Καραμανώλη και ακόμα λιγότερες σε Παπαδόπουλο, ο Miljenovic με πρόβλημα, Taylor & Bryant θα λένε στα εγγόνια του Balaban ότι φόρεσαν τα ασπρόμαυρα και θα κλαίνε. Τεράστιο πρόβλημα στο 5 μετά τον Clanton.

Τα αποτελέσματα γνωστά, τα θετικά (η επιβλητική νίκη στον τελευταίο αγώνα των ομίλων, πρόκριση με Partizan, νίκη εντός επί της Tenerife) και τα άσχημα.


2017-2018

PG: Τσόχλας, Κόνιαρης, Dillard
SG: Ζάρας, Triche
SF: Jones
PF: Χαραλαμπόπουλος, Χρυσικόπουλος, Μαργαρίτης
C: Klassen, Krubally, Καρράς

Με Ζάρα που μπορεί και 3, με Χαραλαμπόπουλο που θα χρησιμοποιηθεί στο 4 (όπως είπε ο κόουτς), αλλά ξέρει να παίζει και 3, με άσσους που μπορούν και στο 2 (κυρίως οι Έλληνες) και με Μαργαρίτη που ίσως προτιμηθεί αντί του Καρρά λόγω εμπειρίας, σε κατάσταση ανάγκης στο 5.

Πολύ versatile ρόστερ με γρήγορα πόδια, χαμηλότερο μέσο όρο ηλικίας από πέρσι, με μπασκετμπολίστες που έχουν δουλέψει με τον Παπαθεοδώρου (Κόνιαρης, Χαραλαμπόπουλος, Καρράς, Krubally), ο οποίος το έχει γενικότερα με τους νέους αθλητές και όχι μόνο. Σαφής επιθετικός προσανατολισμός (νίκες με μεγάλα σκορ στα φιλικά) και πολλές ΠΟΙΟΤΙΚΕΣ λύσεις από τον πάγκο.

Ποικιλία επιλογών στην επίθεση, μπορούμε να απειλήσουμε και από μακριά και με drives/lay-ups. Το θέμα είναι να βελτιώσουμε την άμυνά μας όσο γίνεται, κυρίως ομαδικά. Ατομικά υπάρχει ο Κόνιαρης και ο Lucky Jones (2.5 κλεψίματα ανά αγώνα το 2015-2016, πρώτος στο βελγικό πρωτάθλημα) που μαρκάρουν καλά και μπορούν να κλέψουν μπάλες και να δώσουν πόντους από αιφνιδιασμούς.

Δεν γίνεται να λήγουν οι αγώνες 100-99, κάποτε θα λήξουν και 100-101, είναι να μπει ή να μη μπει το γαμημένο... Δουλειά στα μακραρίσματα και τις παγίδες θα γίνει, χρειάζεται χρόνος..και το γεγονός ότι ο προπονητής ξέρει από πριν κάποια παιδιά, είναι ΠΟΛΥ θετικό και κερδίζουμε έτσι ΠΟΛΥ χρόνο στο συνολικό δέσιμο + χημεία της ομάδας, εντός και εκτός παρκέ...
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46914
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Άρης - Π.Α.Ο.Κ. 04/10 19:00 (PAOKmania Web Radio - ΕΡΤ)

Δημοσίευσηαπό john4serres » Δευτ 02 Οκτ 2017, 22:16

Πρόκριση με buzzer beater του Ζάρα. :nairepaok:
supporters - not customers
Άβαταρ μέλους
john4serres
 
Δημοσιεύσεις: 29887
Εγγραφή: Σάβ 07 Φεβ 2009, 12:00

Re: Άρης - Π.Α.Ο.Κ. 04/10 19:00 (PAOKmania Web Radio - ΕΡΤ)

Δημοσίευσηαπό Dimg4 » Δευτ 02 Οκτ 2017, 23:11

Δε νομιζω πως θα χρειαστει. Εχω ενα προαισθημα για νικη με 10-15 ποντους διαφορα
Dimg4
 

Re: Άρης - Π.Α.Ο.Κ. 04/10 19:00 (PAOKmania Web Radio - ΕΡΤ)

Δημοσίευσηαπό PAOK_Antarctica » Δευτ 02 Οκτ 2017, 23:14

Καλή χρονιά να έχουμε.
Διπλό.
Ασπρόμαυρη Ανταρκτική
Άβαταρ μέλους
PAOK_Antarctica
 
Δημοσιεύσεις: 15451
Εγγραφή: Τετ 11 Δεκ 2013, 17:13
Τοποθεσία: Νότιος Πόλος

Re: Άρης - Π.Α.Ο.Κ. 04/10 19:00 (PAOKmania Web Radio - ΕΡΤ)

Δημοσίευσηαπό McCarthy » Δευτ 02 Οκτ 2017, 23:46

Έχει περάσει βλέπω τελευταία στον κόσμο και σε κάποια μέσα (καλά στο sdna με τον αδερφό του Παπαθεοδώρου η αβάντα βγάζει μάτι!), πως εμείς έχουμε φτιάξει υπερομάδα, πως έχουμε πάρει ότι καλύτερο κυκλοφορεί και πως ο Άρης έχει ψωνίσει από τα πανέρια.
Από άποψη ονομάτων και αμερικανών δε νομίζω πως υστερούν. Το θέμα είναι πως αυτοί φαίνονται πιο πίσω σε ετοιμότητα. Αλλά ο Βον, ο Μπένσον, ο Μπελ, ο υγιής Πέτγουεϊ και φυσικά οι Αθηναίου και Τσαϊρέλης είναι πολύ καλοί παίχτες και δε νομίζω πως έχουμε κανένα τρομερό συγκριτικό πλεονέκτημα, περά του γεγονότος ότι εμείς μαζευτήκαμε όλοι απο πολύ νωρίς. Αν βάλεις και την έδρα 50-50 το ματς!
Άβαταρ μέλους
McCarthy
 
Δημοσιεύσεις: 414
Εγγραφή: Τετ 18 Δεκ 2013, 17:15

Re: Άρης - Π.Α.Ο.Κ. 04/10 19:00 (PAOKmania Web Radio - ΕΡΤ)

Δημοσίευσηαπό Dimg4 » Δευτ 02 Οκτ 2017, 23:52

Διαφωνω καθετα. Κανεις δε μιλησε για υπερομαδα. Απλα οσοι παρακολουθησαν την δουλεια που γινεται σε συνδυασμο με την εξαιρετικη επιλογη παικτων, βγαζει συμπερασμα πως ειναι το μεγαλο φαβορι μεθαυριο. Εχουμε φοβερα αθλητικη ομαδα πλεον και ο ρουλης δεν εχει τιποτα στο 5. Οποτε με την ενεργεια που βγαζουμε προβλεπω πανω απο 15 επιθετικα ριμπαουντ
Dimg4
 

Re: Άρης - Π.Α.Ο.Κ. 04/10 19:00 (PAOKmania Web Radio - ΕΡΤ)

Δημοσίευσηαπό Τρικυμίας » Τρί 03 Οκτ 2017, 10:17

Ίσως είμαστε πιο έτοιμοι αλλά αυτό δυνητικά μπορεί να το αντισταθμίσει η έδρα. Οι ομάδες του Σούλη ειχαν παρει τον αερα της συγκεκριμενης εχθρικης εδρας. Κατα τα αλλα, ουτε εγώ θεωρώ ότι έχουμε αποφασιστικό πλεονέκτημα στο ροστερ.

Η νικη θα μας επιτρεψει να προχωρησουμε και να χαλάσουμε την ψυχολογία ενός αντιπάλου που θυμάται τα περασμένα του μεγαλεία μόνο όταν παίζει με μας, σαν κάτι παππούδες που σου λένε "εγώ μικρός έπιανα την πέτρα και την εστυβα" και τώρα δεν μπορούν να πάνε ούτε μέχρι το καφενείο για πρέφα. Δεν θα τους λυπομουν αν δεν ήταν τόσο κομπλεξικοί και τόσο ανύπαρκτοι εδώ στην Αθήνα.
Να συζητούν οι φίλαθλοι, πάντα για τ' όνομά σου
Άβαταρ μέλους
Τρικυμίας
 
Δημοσιεύσεις: 823
Εγγραφή: Σάβ 17 Ιαν 2015, 23:24

Re: Άρης - Π.Α.Ο.Κ. 04/10 19:00 (PAOKmania Web Radio - ΕΡΤ)

Δημοσίευσηαπό McCarthy » Τρί 03 Οκτ 2017, 10:22

Dimg4 έγραψε:Διαφωνω καθετα. Κανεις δε μιλησε για υπερομαδα. Απλα οσοι παρακολουθησαν την δουλεια που γινεται σε συνδυασμο με την εξαιρετικη επιλογη παικτων, βγαζει συμπερασμα πως ειναι το μεγαλο φαβορι μεθαυριο. Εχουμε φοβερα αθλητικη ομαδα πλεον και ο ρουλης δεν εχει τιποτα στο 5. Οποτε με την ενεργεια που βγαζουμε προβλεπω πανω απο 15 επιθετικα ριμπαουντ


Και ξαναρωτάω: έχεις δεί κανένα παιχνίδι του Άρη και τα λες αυτά? Έχεις δεί τον Μόραντ? Γνωρίζεις τον Μπένσον σαν παίχτη, που στη D-league είχε 20 πόντους και 10 ριμπάουντ μ.ο? Κι εμείς στο 5 τον μοναδικό κλασικό σέντερ που έχουμε είναι ο ανέτοιμος Κλάσεν. Το ξαναλέω. Το μοναδικό πλεονέκτημα τουλάχιστον στα δικά μου μάτια είναι η ετοιμότητα και το δέσιμο, που μπορούν να αντισταθμιστούν από την έδρα. Μακάρι να υπερισχύσουν τα πρώτα.
Άβαταρ μέλους
McCarthy
 
Δημοσιεύσεις: 414
Εγγραφή: Τετ 18 Δεκ 2013, 17:15

Re: Άρης - Π.Α.Ο.Κ. 04/10 19:00 (PAOKmania Web Radio - ΕΡΤ)

Δημοσίευσηαπό Chuck Norris » Τρί 03 Οκτ 2017, 10:45

Καλή αρχή να έχουμε αύριο με ένα νικηφόρο αποτέλεσμα!
Από την στιγμή που δεν έχουμε δει καμία από τις δυο ομάδες εκτός φιλικών , καλό θα ήταν να είμαστε λίγο συγκρατημένοι , γιατι μπορεί τα σκουλίκια να εχουν όλη την περσινή ομάδα απλήρωτη , αλλά φέτος πάλι στους ξένους φέρανε παίκτες , δεν ξερω τι επιπέδο είναι αυτοί αλλά βάση βιογραφικού δεν υστερούν και πολυ από τους δικούς μας. Απο την άλλη βέβαια , ο ελληνικός τους κορμός αποδυναμώθηκε συγκριτικά με πέρσι (έφυγαν Ξανθόπουλος , Καββαδα, Γιανκοβιτς , Ζαρας , Σιμτσακ). Επίσης έχουνε ένα πολύ εμπειρο προπονητη!
Από την άλλη εμείς φυσικά είμαστε πολύ πιο δεμένοι , η ομάδα έδειξε ορισμένα πολύ θετικά χαρακτηριστικά στα φιλικά αλλά θα πρέπει τώρα σε μια εχθρική έδρα να δείξει τα ίδια!

Υ.Γ Ο Μπενσον ή χθες ή σήμερα εφτασε ελλάδα , δεν νομίζω να είναι έτοιμος να παίξει. Θέλω να δω πως θα τους πληρώσουν αυτούς τους παίκτες που φέρανε !
Winnin is like deodorant - it comes up and a lot of things don't stink
Άβαταρ μέλους
Chuck Norris
 
Δημοσιεύσεις: 2190
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιουν 2015, 20:29
Τοποθεσία: Πόλη με μια ομάδα

Re: Άρης - Π.Α.Ο.Κ. 04/10 19:00 (PAOKmania Web Radio - ΕΡΤ)

Δημοσίευσηαπό McCarthy » Τρί 03 Οκτ 2017, 11:05

Και μιας και βρήκα και λίγο ελεύθερο χρόνο πάμε να δούμε και ανά θέση τα ρόστερ αναλυτικά:

Θέση 1

ΠΑΟΚ: Ντίλαρντ, Κόνιαρης, Τσόχλας

Άρης Βον, Αθηναίου, Δίπλαρος, Φλιώνης

Θέση 2

ΠΑΟΚ Τρις, Ζάρας

Άρης Μπελ, Ουίβερ, Πουλιανίτης

Θέση 3

ΠΑΟΚ Τζόουνς, Χαραλαμπόπουλος

Άρης Βασιλόπουλος, Μούρτος

Θέση 4

ΠΑΟΚ Μαργαρίτης, Χρυσικόπουλος

Άρης Πέτγουεϊ, Τσαϊρέλης

Θέση 5

ΠΑΟΚ Κλάσεν, Κρουμπάλι, Καρράς

Άρης Μπένσον, Μόραντ, Χρηστίδης

Συγνώμη, αλλά εγώ προσωπικά δε βλέπω διαφορές στα ρόστερ, ούτε σε ποιότητα, ούτε και σε βάθος. Βέβαια στο παρκέ θα φανούν όλα. Μακάρι να δείξουμε την ετοιμότητα που δείχναμε και στα φιλικά.
Άβαταρ μέλους
McCarthy
 
Δημοσιεύσεις: 414
Εγγραφή: Τετ 18 Δεκ 2013, 17:15

Re: Άρης - Π.Α.Ο.Κ. 04/10 19:00 (PAOKmania Web Radio - ΕΡΤ)

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Τρί 03 Οκτ 2017, 12:18

Με τη νίκη!
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 89941
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: Άρης - Π.Α.Ο.Κ. 04/10 19:00 (PAOKmania Web Radio - ΕΡΤ)

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Τρί 03 Οκτ 2017, 13:36

Η ραδιοφωνική μετάδοση είναι εξαιρετικά αμφίβολη, ενώ παράλληλα πάμε για μετάδοση στο γυναικείο ποδόσφαιρο. Θα ανακοινωθεί πολύ σύντομα...

Έχουμε και χάντμπολ στη ΧΑΝΘ (3η αγωνιστική πρωταθλήματος) στις 21:00.
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46914
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Άρης - Π.Α.Ο.Κ. 04/10 19:00 (PAOKmania Web Radio - ΕΡΤ)

Δημοσίευσηαπό obanebane » Τρί 03 Οκτ 2017, 13:40

Υπήρχε πιθανότητα να σας αφήσουν να κάνετε μετάδοση εκεί μέσα ή μιλάς για μετάδοση βλέποντας τον αγώνα από την τηλεόραση;
Άβαταρ μέλους
obanebane
 
Δημοσιεύσεις: 24575
Εγγραφή: Τρί 10 Μαρ 2009, 00:51
Τοποθεσία: ΚΟΡΙΝΘΟΣ

Επόμενο

Επιστροφή στο Σεζόν 2017-2018

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες