Χάντμπολ 2011-2012

Re: Χάντμπολ 2011-2012

Δημοσίευσηαπό ARMY » Κυρ 01 Απρ 2012, 18:41

Όσοι και αν είσασταν μπράβο σας. :opaokara: :opaokara: :opaokara:
Ο εχθρόs του ελληνικού ποδοσφαίρου φοράει γραβάτα και όχι κασκόλ!
Άβαταρ μέλους
ARMY
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 3672
Εγγραφή: Σάβ 15 Δεκ 2007, 16:03
Τοποθεσία: Λουτράκι Κορινθίας

Re: Χάντμπολ 2011-2012

Δημοσίευσηαπό Vonapartis » Δευτ 16 Απρ 2012, 23:49

olapaok.gr

"Γιατί κατεβαίνω στις βουλευτικές εκλογές"

Συνεντεύξεις 15 Απρ. 2012 16:45 - Από Χρύσανθος Δοβλέτογλου

Οι λόγοι που ώθησαν τον Αντώνη Σαουλίδη να θέσει υποψηφιότητα στις επερχόμενες βουλευτικές εκλογές, όπως τους παρουσιάζει σε συνέντευξή του στο olaPAOK.gr. "Καλό είναι ο κόσμος να διαχωρίζει τα πρόσωπα από τα κόμματα", "τσάμπα μάγκες οι του ΔΝΤ" τονίζει ο αρχηγός της ομάδας χάντμπολ του ΠΑΟΚ (VIDEO)

Ο Αντώνης Σαουλίδης δεν είναι νέος στην πολιτική σκηνή. Απλώς όπως λέει και ο ίδιος στην μεγάλη συνέντευξη που παραχώρησε στο olaPAOK.gr αποφάσισε να ξεφύγει από τα όρια του Δήμου Συκεών που τόσα χρόνια υπηρέτησε και να βγει μπροστά στις βουλευτικές εκλογές για να διεκδικήσει αυτό που του αναλογεί, λόγω της ανησυχίας του για το αύριο της οικογένειάς του, της οικογένειας του διπλανού του και των συνανθρώπων του που ταλαιπωρούνται από το τοπίο που έχει διαμορφωθεί στην χώρα.

Σε μια εποχή δύσκολη είναι η αλήθεια για την χώρα και την πολιτική, ο αρχηγός της ομάδας χάντμπολ του ΠΑΟΚ θα πέσει στην "μάχη" των επερχόμενων εκλογών ως υποψήφιος με το ΠΑΣΟΚ στην Α' Θεσσαλονίκης, γιατί όπως τονίζει υπάρχει ανάγκη στην πολιτική ζωή του τόπου να κάνουν την εμφανισή τους νέοι άνθρωποι. Παροτρύνει, ακόμη, τον κόσμο, παρά την πικρία του, να διαχωρίσει τα πρόσωπα από τα κόμματα γιατί "τα πρόσωπα κάνουν τα κόμματα" και επισημαίνει πως δεν ζητάει ψήφους μόνο και μόνο επειδή είναι μέλος της οικογένειας του ΠΑΟΚ.

Αναλυτικά:

- Τι κάνει έναν αθλητή να ασχοληθεί με την πολιτική;

"Αυτό το οποίο κάνει εμένα να βγαίνω μπροστά και να διεκδικώ την παρουσία μου στην κεντρική πολιτική σκηνή είναι ότι σε αυτή την κρίσιμη στιγμή που οι Ελληνες πολίτες βάλλονται με όλους τους τρόπους χρειάζεται αγώνας και εγώ ξέρω να δίνω αγώνες στον αθλητικό στίβο με αυταπάρνηση. Το ίδιο μπορώ να κάνω και στην ενασχολήσή μου με τα κοινά. Ξέρω να αγωνίζομαι, θέλω να αγωνίζομαι, πρέπει επιτέλους κάτι να αλλάξει. Δεν ξέρω αν καταφέρω όλα αυτά που σκέφτομαι, αλλά σίγουρα θα προσπαθήσω να τα κάνω πράξη. Θα το κάνω ανιδιοτελώς, θα το κάνω γιατί η κατάσταση έχει φτάσει στο απροχώρητο και πρέπει να δοθούνε λύσεις".

- Δύσκολη εποχή να πολιτευτεί κάποιος...

"Δεν μπορώ να πω κάτι διαφορετικό. Ναι πράγματι είναι δύσκολη περίοδος, απλώς ο κόσμος θα πρέπει να διαχωρίσει τα πρόσωπα από τα κόμματα. Τα πρόσωπα είναι αυτά που κάνουν κακό και πιθανόν να έχουν φέρει δεινα σε αυτό τον τόπο, και όχι τα κόμματα. Ενα κόμμα, ένα χρώμα από μόνο του είναι κάτι άυλο, αν το δικό μας πρόσωπο είναι καθαρό ή είναι βρώμικο αντίστοιχα είναι έτσι και το κόμμα που εκπροσωπούμε.

Είναι δύσκολη περίοδος αλλά κάτι πρέπει να γίνει. Δεν μπορεί κάτι να αλλάξει σε αυτό τον κόσμο από μόνο του. Δεν υπάρχει ένα κουμπάκι που θα το πατήσουμε και όλα κατευθείαν θα αλλάξουν. Ξέρω ότι ο κόσμος είναι δυσαρεστημένος, είναι αγανακτισμένος, είναι οργισμένος αλλά κάτι πρέπει να αλλάξει. Εγώ αντιλαμβάνομαι το τι πρέπει να γίνει και θεωρώ ότι πραγματικά μπορώ να φανώ χρήσιμος σε αυτή την προσπάθεια. Ο κόσμος απαιτεί δικαιοσύνη και αυτό είναι κάτι που θα υπερασπιστώ με όλες μου τις δυνάμεις.

Πρέπει επιτέλους αυτή η Πολιτεία να λειτουργήσει με κανόνες, να τιμωρεί όλους αυτούς που διαχειρίζονται ξένο χρήμα με τρόπο ανεύθυνο, όλους αυτούς που λειτουργούν με γνώμονα το προσωπικό συμφέρον και όχι το συνολικό καλό. Αυτό το πιστεύω και θα το κάνω και νομίζω ότι θα αποδειχθεί και μέσα από αυτή την πορεία".

- Επικρατεί η άποψη ότι οι Ελληνες πολιτικοί έχουν, πλέον, ρόλο "κομπάρσου"...

"Αυτό δεν τιμά κανέναν από εμάς και όποιος πολιτικός το αποδέχεται αυτό προφανώς δεν έχει θέση στην πολιτική σκηνή. Θα πρέπει, όμως, να γνωρίζουμε ότι εμείς είμαστε αυτοί που τους στέλνουμε στην κεντρική πολιτική σκηνή. Δεν έρχονται από μόνοι τους. Πιθανόν τα Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης όπως λένε πολλοί να επηρεάζουν τον κόσμο, να "δημιουργούν" πρόσωπα και πρότυπα, ωστόσο εμείς είμαστε αυτοί που λαμβάνουμε την τελική απόφαση.

Εχουμε δύναμη, αρκεί, όμως, να την χρησιμοποιήσουμε προς την σωστή κατεύθυνση. Αν την χρησιμοποιήσουμε και στείλουμε κάποιον εκεί έχουμε την δυνατότητα μετά από κάποιο διάστημα να αλλάξουμε αυτή την αποψή. Γιατί ξαναέρχεται αυτή η διαδικασία. Πρέπει επιτέλους και εμείς να κρίνουμε τους ανθρώπους σύμφωνα με αυτά που προσφέρουν στο κοινωνικό σύνολο.

Αν το κράτος λειτουργήσει δεν έχουμε ανάγκη κανένα ΔΝΤ. Αυτοί είναι τσάμπα μάγκες. Τους δίνουμε εμείς την δυνατότητα μέσα από την νοοτροπία που έχουμε και την υπεραξία που δώσαμε στο πελατειακό κράτος να έρχονται ως δανειστές μας και να μας επιβάλλουν κάποια πράγματα. Μερικά από τα οποία θα τα θέλαμε και εμείς από μόνοι μας. Για να λειτουργεί ένα κράτος με κανόνες δικαίου, κάτι το οποίο το θέλουν όλοι. Είναι τσάμπα μάγκες, εμείς μπορούμε να τους διώξουμε. Πως; Φτιάχνοντας ένα κράτος που θα εμπιστευόμαστε. Είναι προφανές ότι για αυτό υπάρχουν ευθύνες σε συγκεκριμένες πλευρές και σε συγκεκριμένα πρόσωπα. Για αυτό λέω δείτε και ξεχωρίστε τα πρόσωπα".

- Ο Αντώνης Σαουλίδης θα βρει χώρο δράσης στην πολιτική σκηνή, ώστε να οργανώσει τομείς όπως έκανε στο τμήμα χάντμπολ του ΠΑΟΚ;

"Ασχολούμαι με τα κοινά όχι από φέτος και από πέρσι. Είμαι εκλεγμένος δημοτικός σύμβουλος από το 2002. Ασχολούμουν με τον Δήμο και πριν εκλεγώ στο δημοτικό συμβούλιο. Αυτό σημαίνει ότι έχω μια ευαισθησία, έχω μία ανησυχία για αυτό το οποίο συμβαίνει τριγύρω μου. Ο κόσμος με τον οποίο έχω συνευρεθεί όλα αυτά τα χρόνια γνωρίζει με ποιον τρόπο σκέφτεται ο Σαουλίδης. Και κυρίως γνωρίζει εάν ο Σαουλίδης έχει προχωρήσει σε κάποιες πράξεις.

Ο Αντώνης Σαουλίδης αυτό το οποίο πρέπει να κάνει θα το κάνει γιατί το πιστεύει. Πιστεύω ότι πρέπει να αλλάξουν πολλά πράγματα και αν δεν υπάρχει χώρος δράσης στην πολιτική σκηνή, ο χώρος αυτός θα διεκδικηθεί. Δεν μπορεί η κατάσταση που ζούμε να διαιωνίζεται. Θα πρέπει να αλλάξουν οι νοοτροπίες, θα πρέπει να αλλάξουν οι συνήθειες και των πολιτικών και των πολιτών και όλοι μαζί να δημιουργήσουμε ένα κράτος που εμπιστευόμαστε.

Εγώ όπως και όλοι σήμερα το κράτος δεν το εμπιστευόμαστε. Αλλά αυτό δεν μπορεί να αλλάξει από μόνο του. Ας μας προτείνει κάποιος με ποιο τρόπο θα αλλάξει αυτό το κράτος, ποιος θα έρθει να αλλάξει αυτό το κράτος; Θα πρέπει όλοι να γνωρίζουμε ότι για να αλλάξει ένα κράτος είναι απαραίτητο να ξέρεις που θέλεις να το πας. Λειτουργούμε στα πλαίσια της αντιπροσωπευτικής δημοκρατίας, αυτό το πολίτευμα θεωρώ ότι είναι το καλύτερο, αυτό θα προσπαθήσω να βελτιώσω.

Αν δεν μπούνε σε αυτή την κρίσιμη στιγμή οι νέοι άνθρωποι μπροστά, αυτοί που θεωρούν ότι είναι διαφορετικοί από τους άλλους, ποιος θα δώσει την μάχη για τους νέους; Αυτός ο οποίος έφερε την χώρα σε αυτό το σημείο; Αυτός μπορεί να αλλάξει νοοτροπία; Πως θα την αλλάξει, αφού αυτός την δημιούργησε... Ο τρόπος για να αλλάξει κάτι είναι να κατεβούμε στις εκλογές, ο κόσμος να ψηφίσει και μετά να δούμε τι μπορεί να γίνει. Ο άλλος τρόπος που υπάρχει δεν είναι αποδεκτός. Τι να έρθει η χούντα; Δεν κινδυνολογώ αλλά όλη η διαδικασία περνάει μέσα από τις εκλογές. Αν μετά ο Σαουλίδης γίνει ίδιος με κάποιους άλλους, να κριθεί και ο Σαουλίδης".

- Πολύς κόσμος, βέβαια, νιώθει και σήμερα εγκλωβισμένος, σα να ζει υπό το καθεστώς μιας μορφής χούντας...

"Είναι προφανές ότι με βίαιο και άδικο τρόπο θέλουν να βελτιώσουν μια κατάσταση η οποία μέχρι σήμερα βόλευε όλους και η οποία έπρεπε με κάποιο τρόπο να διορθωθεί. Αλλά τώρα γίνεται με βίαιο και άδικο τρόπο. Στην κοινωνία μας υπήρχαν μεγάλες αδικίες που πληρώνουμε όσοι είμαστε κοντά στα 30. Ολοι οι συνομήλικοί μας. Αλλοι δημιούργησαν την κρίση αλλά εμείς θα την βιώσουμε. Κάποιοι θα την ζήσουν για δέκα χρόνια, αλλά κάποιοι για 40 και 50. Και εάν δεν γίνει κάτι εμείς θα την ζήσουμε για 40 χρόνια.

Η λύση έρχεται μέσα από την λειτουργία του κράτους. Ενα κράτος το οποίο θα το εμπιστεύεσαι, θα λες "ναι αυτό το κάνει γιατί έτσι πρέπει να γίνει" και όχι επειδή εξυπηρετεί κάποιους. Ολοι ψάχνουμε ποιον εξυπηρετεί μία κίνηση και ποιος είναι από πίσω. Πρέπει να δημιουργηθεί ένα κράτος που θα εμπιστευόμαστε όλοι. Και φορολογικά και κοινωνικά και από άποψη δικαιοσύνης. Η λύση βρίσκεται εκεί. Αυτοί που ήταν μέχρι σήμερα δεν ήθελαν να λειτουργήσει το κράτος. Γιατί μέσα από αυτή την διαδικασία ευνοούνταν οι ίδιοι. Εάν ο κόσμος θεωρεί ότι είναι σωστό ο Σαουλίδης να ταυτιστεί με όλους αυτούς που έχουν διοικήσει 30 χρόνια είναι δικαιωμά του. Αλλά ο Σαουλίδης ούτε συναποφάσισε, ούτε συνδιαχειρίστηκε τίποτε με όλους αυτούς. Λέω αφήστε με να κριθώ, είναι προφανές αυτό. Δεν θέλω κάποιος να με ψηφίσει λόγω ΠΑΟΚ.

Το τι ικανότητες έχω πιθανόν κάποιοι να τις ξέρουν, το τι διαθέσεις έχω όμως ας το κρίνουν στη συνέχεια. Μην προκαταλαμβάνουμε κανέναν και τίποτα. Γιατί είμαι δέκα χρόνια στην τοπική αυτοδιοίκηση και δεν υπάρχει κάποιος να έχει πει κάτι αρνητικό για την όλη μου πορεία. Ότι για παράδειγμα λειτούργησα πελατειακά. Γνωμονάς μου πάντα είναι το συμφέρον του κόσμου και η ειλικρίνεια. Ο κόσμος μπορεί να έρθει να σου πει, να σου ζητήσει κάτι αλλά εσύ πρέπει να του πεις τι μπορεί να γίνει, εσύ πρέπει να θέσεις τα όρια. Θεωρώ άδικο ενώ ακόμη δεν έχω μπει σε αυτή την διαδικασία να ταυτίζομαι με όλους αυτούς. Οχι δεν είμαι σαν αυτούς. Προσπαθήστε να κρίνεται αν θα γίνω σαν αυτούς.

Δυστυχώς αυτό είναι δύσκολο. Είναι άδικο να τους τσουβαλιάζουμε όλους. Πρέπει να γίνει ένα ξεκαθάρισμα. Ο κόσμος να κρίνει ποιος μπορεί να τον βοηθήσει και ποιος όχι. Εγώ δεν έχω προδώσει κανέναν μέχρι σήμερα. Εδώ θα είμαι ελάτε να με κρίνετε και τότε. Οπως και τον Σεπτέμβριο δεν μπορούσα να βλέπω το τμήμα χάντμπολ να καταρρέει, δεν το άντεχα, έτσι νιώθω και σήμερα. Οταν θες να φτιάξεις κάτι καινούργιο το φτιάχνεις με καινούργια υλικά, το να πηγαίνεις σε άλλο στρατόπεδο δεν σημαίνει ότι άλλαξες".

- Είπες ότι δεν θέλεις κάποιος να σε ψηφίσει λόγω ΠΑΟΚ. Τι ακριβώς εννοείς;

"Ο κόσμος που με ξέρει από το παρελθόν μπορεί να βγάλει συμπέρασμα από την παρουσία μου στην τοπική αυτοδιοίκηση. Δεν ασχολούμαι τώρα με την πολιτική. Απλώς ασχολούμουν στον Δήμο μου, στην γειτονιά μου. Ο Σαουλίδης δεν εμφανίστηκε στην πολιτική σήμερα που είναι στον ΠΑΟΚ. Γιατί και το 2009 που πήραμε το πρωτάθλημα μου πρότειναν να είμαι βουλευτής. Αλλά δεν έβρισκα κάτι το οποίο να με τραβάει. Τώρα βλέπω την ανάγκη να μπούνε μπροστά νέα πρόσωπα.

Εχω τρία παιδιά, πως θα ζήσουν; Βλέπω τους φίλους μου, βλέπω τον ευατό μου, πως θα ζήσουμε; Δεν ζω σε μια άλλη κοινωνία, δεν ζω κλεισμένος σε ένα γραφείο. Βλέπω στην πράξη τι γίνεται. Ερχεται κόσμος και μου λέει δεν έχω λεφτά να βγω με ένα φίλο μου. Μου λέει δεν έχω δουλειά. Αυτά πρέπει να αλλάξουν αλλά δεν υπάρχει ένα... μαγικό χάπι. Δεν θέλω να με ψηφίσουν γιατί είμαι ΠΑΟΚτσής, ας δούνε μόνο τι έκανα εκεί. Απλά αν έχω ικανότητα. Αν διαχειρίστηκα με διαφάνεια τα χρήματα τα οποία μου έδωσε ο κόσμος. Αν τα χρησιμοποίησα προς την σωστή κατεύθυνση, γιατί και αυτό είναι ζητούμενο. Τα χρήματα είναι ξεκάθαρο που έχουν πάει, υπάρχει απάντηση για όλα. Αλλά ούτε μπορεί να ισχύει ότι επειδή κάποιος είναι στον ΠΑΟΚ δεν μπορεί να κατέβει υποψήφιος με ένα κόμμα".

- Το να παραμείνει η Ελλάδα στο ευρώ, σύμφωνα με όσα λέγονται, προϋποθέτει περαιτέρω μειώσεις μισθών και συντάξεων.

"Ο κόσμος δεν αντέχει άλλα "κοψίματα". Θεωρώ ότι εκτός των μέτρων υπάρχουν και άλλες λύσεις. Πρέπει να λειτουργήσει το κράτος. Αυτό είναι το μεγάλο στοίχημα. Φτάνει με τα μέτρα που έχουν να κάνουν με τον κόσμο. Ας κάνουν επιτέλους κάτι και οι λίγοι για τους πολλούς. Οι πολλοί ότι ήταν να κάνουν το έκαναν. Δεν έχει μείνει τίποτα άλλο. Είναι πλέον ζήτημα αξιοπρέπειας. Και πρέπει όλοι να προστατεύσουμε την αξιοπρέπεια των παιδιών μας και των γειτόνων μας.

Δεν ξέρουμε πολλούς από αυτούς που μαζεύουν από κάδους γιατί ενδεχομένως οι γειτονές μας να πηγαίνουν σε ένα άλλο Δήμο να μαζέψουν από τον κάδο. Δεν ψάχνουν τον δικό τους για αυτό δεν τους βλέπουμε. Δεν είναι αναξιοπρεπές αυτό; Εγώ έχω φίλους που είναι στην ηλικία μου, θέλουν να κάνουν οικογένεια και δεν μπορούν. Γιατί λένε ότι αν κάνω οικογένεια πως θα την συντηρήσω; Η είναι παντρεμένοι και δεν κάνουν παιδιά.

Δεν είναι περιορισμός της ελευθερίας αυτό; Δεν είμαι φωστήρας, αλλά δεν θέλει πολύ μυαλό για να καταλάβεις ότι η αύξηση του ΦΠΑ ήταν καθοριστική ώστε να μην δουλεύουν όπως έπρεπε τα καταστήματα εστίασης. Ο κόσμος δεν έχει χρήματα, αυξάνεις και το ΦΠΑ πως θα λειτουργήσει το μαγαζί; Ανταγωνισμός δεν είναι να μειώσεις τις τιμές, ανταγωνισμός είναι να φτιάξεις το ιδανικό οικονομικό περιβάλλον. Πως θα έρθει ο τουρίστας όταν δεν έχει λιμάνι στα πιο εμπορικά σου νησιά; Είναι απλά πράγματα..."
Άβαταρ μέλους
Vonapartis
 
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: Σάβ 06 Αύγ 2011, 23:27

Re: Χάντμπολ 2011-2012

Δημοσίευσηαπό moican4 » Τετ 16 Μάιος 2012, 07:37

Συγχαρητήρια που έμειναν για ακόμη μία χρονιά απλήρωτοι οι πάντες...!!!
Οι ξένοι έφυγαν χθες,λεφτά δεν πήραν και το μέλλον αβέβαιο..
Την ίδια ώρα κάποιοι εξακολουθούν να βάζουν υποψηφιότητα για προεδριλίκια...!

αλλά στο Κύπελλο έτρεξαν σαν λιγούρια που είναι για φωτογραφία αλλά ευτυχώς έφαγαν πόρτα....

Ας τελειώσουν τα πλει οφ, και τα.....λέμε....
Τέσσερα πράγματα στη ζωή δε γυρίζουν πίσω. Οι στιγμές που έζησες, οι πράξεις που έκανες, τα λόγια που είπες και οι ευκαιρίες που έχασες....!!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
moican4
 
Δημοσιεύσεις: 8340
Εγγραφή: Παρ 28 Αύγ 2009, 05:46

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Πρωτάθλημα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Cylon-4 και 1 επισκέπτης