Volley γυναικών - Αγώνες και νέα 2022-2023

Re: Volley γυναικών - Αγώνες και νέα 2022-2023

Δημοσίευσηαπό steven123 » Πέμ 26 Ιαν 2023, 13:17

Το έβγαλε ο Λεμονιδης ως τετελεσμένο γεγονός. Οκ είναι γαύρος αλλά δε θα έβγαζε και ψεύτικη είδηση
Τελευταία επεξεργασία από steven123 και Πέμ 26 Ιαν 2023, 13:29, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
steven123
 
Δημοσιεύσεις: 315
Εγγραφή: Δευτ 10 Ιαν 2022, 20:55

Re: Volley γυναικών - Αγώνες και νέα 2022-2023

Δημοσίευσηαπό fuzztone » Πέμ 26 Ιαν 2023, 13:20

Για την ώρα το αναφέρει μόνο ο Λεμονίδης.

Ο οποίος είχε "διώξει" την Μεροδουλάκη πέρυσι ένα φεγγάρι για τη Θήρα, που ποτέ δεν έγινε.

Θα δούμε, η αθλήτρια ήταν στην κοπή πίτας κανονικά, και εμφανίστηκε με πολιτικά στο παιγνίδι με τη Θέτιδα.

Αν όντως ισχύει αποδυναμώνεται η ομάδα, και θα χρειαστεί νέα προσθήκη εκεί για περιπτώσεις τραυματισμού.

Δεν νομίζω να υπάρχει ζήτημα "δανεισμού", υπάρχει δανεισμός σε ερασιτεχνικά σωματεία? ή μήπως πρόλαβε και έγινε επαγγελματικό το βόλλευ γυναικών?
Άβαταρ μέλους
fuzztone
 
Δημοσιεύσεις: 1197
Εγγραφή: Τρί 26 Φεβ 2008, 21:11

Re: Volley γυναικών - Αγώνες και νέα 2022-2023

Δημοσίευσηαπό Willie the Pimp » Πέμ 26 Ιαν 2023, 13:37

Τώρα το διάβασα το άρθρο του. Εγκληματικό αν έγινε, όχι τόσο για φέτος, παρόλο που θα είναι πλήγμα αλλά κυρίως για το μέλλον. Η Τσιόγκα έχει τρομερά χαρακτηριστικά και δείχνει μεγάλη πρόοδο. Ο προπονητής κατά τη γνώμη μου θα μπορούσε να δώσει πολύ περισσότερο χρόνο κυρίως στην Τσιόγκα αλλά και στην Τερζόγλου. Ελπίζω να μην ισχύει με τίποτα αυτή η είδηση.
fuzztone έγραψε:Δεν νομίζω να υπάρχει ζήτημα "δανεισμού", υπάρχει δανεισμός σε ερασιτεχνικά σωματεία? ή μήπως πρόλαβε και έγινε επαγγελματικό το βόλλευ γυναικών?

Δεν ξέρω τι ισχύει στην περίπτωση των ερασιτεχνικών σωματείων για να είμαι ειλικρινής.
Άβαταρ μέλους
Willie the Pimp
 
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: Πέμ 09 Δεκ 2021, 14:06

Re: Volley γυναικών - Αγώνες και νέα 2022-2023

Δημοσίευσηαπό miburosaito » Παρ 27 Ιαν 2023, 23:04

Βλεπω γραφεται κι αλλου, αρα θα ισχυει της Τσιογκα


Κακη διαχειριση του Φενολιο στο κομματι των νεαρων κεντρικων, οι δυο βασικες δεν ειναι τοσο καλες ωστε να δικαιολογουν τη μη χρησιμοποιηση της Τσιογκα ως βασικη (εστω για καποια ματς).

Να θυμησω και τον ελαχιστο χρονο που εχει παρει η Ηλιοπουλου μεχρι στιγμης, ειδικα φετος που ειναι ακομα ενα χρονο μεγαλυτερη και χρειαζοταν περισσοτερες εμπειριες....



Στα θετικα του Φενολιο ειναι η καλη αμυνα που παιζουμε φετος αλλα και καλη φυσικη κατασταση (οπως ειχαμε και με Μασεκ), με μια μονο ηττα δεν μπορει να υπαρχουν πολλα παραπονα βεβαια. Ο Ιταλος παει τρενο μεχρι στιγμης εχοντας αφησει τα δυσκολα πισω και του μενουν μονο δυο ντερμπι ακομα (+ τα πλει οφ βεβαια).

Περσι παντως η ομαδα δεν ηταν κακη στα πλει-οφ, ελεγε (απο Γεναρη μεχρι Μαρτιο συνεχεια) πως τα ειχε στοχευσει και οντως η εικονα μας ηταν καλη στο τελος.

Ειναι αληθεια ειναι πως οι νικες κρυβουν τα προβληματα κατω απο το χαλακι αλλα ταυτοχρονα χτιζουν και αυτοπεποιθηση (αυτο που πολλες φορες ανεφερε ο Descartes πρωταθλητισμο), και η ομαδα αυτη αρκετες φορες στα δυσκολα σημεια επαιξε με αυτοπεποιθηση και γυρισε δυσκολα παιχνιδια/σετ.




Στο τελος της χρονιας θα κριθει ο Μαρκο, απο οτι καταλαβαινω (ευτυχως) δεν θα εχουμε αλλαγη προπονητη στη μεση της χρονιας παλι, το σωστο ειναι ο Ιταλος να το παει το καραβι μεχρι τελους.

Ομως το ρεπορταζ οτι ο Αμοιριδης προσπαθει να φερει τον Ιταλο της Εθνικης, μου δειχνει οτι θελει να κανει ενα βημα ακομα παραπερα την ομαδα..

Δεν ξερω αν θα ερθει ή αν θα μεινει ο Φενολιο τελικα (θα κριθει στο τελος), ομως ο αλλος Ιταλος ειναι πολυ καλυτερη περιπτωση προπονητη....





ΥΓ. Αυτα βεβαια ειναι κουβεντα για πιο μετα, τωρα ερχεται αγωνας με το Αιγαλεω εκτος οπου ο ΠΑΟΚ πρεπει να παρει το καθαρο τριποντο

:pano:
Άβαταρ μέλους
miburosaito
 
Δημοσιεύσεις: 1743
Εγγραφή: Τετ 06 Φεβ 2019, 19:49

Re: Volley γυναικών - Αγώνες και νέα 2022-2023

Δημοσίευσηαπό miburosaito » Παρ 27 Ιαν 2023, 23:18

Η ανακοινωση και της Λαμιας:

Η ανακοίνωση του ΑΟ Λαμίας:

Το Δ.Σ του Α.Ο. Λαμίας 2013 ανακοινώνει τον δανεισμό της Ανδρομάχης Τσιόγκα από τον ΠΑΟΚ, για το υπόλοιπο της αγωνιστικής περιόδου 2022-23. Ένα κορίτσι που έχει όλο το μέλλον μπροστά της στο βόλεϊ, ήρθε για να ενισχύσει την προσπάθεια της ομάδας μας στην φετινή σεζόν να πετύχει τους στόχους της.

Η Ανδρομάχη γεννήθηκε στη Νάουσα στις 3 Νοεμβρίου 2001 και αγωνίζεται ως Κεντρική, ενώ το ύψος της είναι 1.93! Ξεκίνησε την καριέρα της από τις ακαδημίες του Ζαφειράκη στη Νάουσα και το 2015 μεταπήδησε στον Ποσειδώνα Βέροιας όπου και έμεινε ως το 2018. Τότε, πήρε μεταγραφή για τον ΠΑΟΚ, όπου αγωνίζεται ως και σήμερα. Έχει αγωνιστεί με τα χρώματα της εθνικής μας ομάδας στο τμήμα των Παγκορασίδων το 2015 στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα. Το 2016 συμμετείχε στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα με το τμήμα Κορασίδων. Το 2017 συμμετείχε στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα U-18 ξανά με τις Κορασίδες. Τέλος, το καλοκαίρι του 2022 συμμετείχε με την εθνική ομάδα Γυναικών στα προκριματικά του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Μετά τη συμφωνία με την ομάδα μας, η Ανδρομάχη δήλωσε: «Είμαι πολύ χαρούμενη που ήρθα στην ομάδα της Λαμίας και θα ήθελα να συμβάλω με το τρόπο μου ώστε η ομάδα να πετύχει τους στόχους που έχει θέσει».

Το Δ.Σ. του Α.Ο. Λαμίας 2013 καλωσορίζει την Ανδρομάχη στην πόλη μας και της εύχεται να έχει πάντα υγεία και επιτυχίες στην αθλητική καριέρα της.

Τέλος ευχαριστεί την ομάδα του ΠΑΟΚ για την παραχώρηση της παίκτριας για για το υπόλοιπο της φετινής αγωνιστικής περιόδου.






*** Οπως το γραφουν θα συνεχισει η Τσιογκα κανονικα σε εμας του χρονου (ετσι το καταλαβαινω εγω)
Άβαταρ μέλους
miburosaito
 
Δημοσιεύσεις: 1743
Εγγραφή: Τετ 06 Φεβ 2019, 19:49

Re: Volley γυναικών - Αγώνες και νέα 2022-2023

Δημοσίευσηαπό fuzztone » Σάβ 28 Ιαν 2023, 08:58

Μάλιστα, τελικά ο Λεμονίδης είχε σωστή πληροφόρηση και αποδεικνύεται ότι είναι ίσως ο μοναδικός που κάνει πραγματικό ρεπορτάζ στο βόλλευ, και για όλες τις ομάδες (με κάποιες..."άτυχες" στιγμές).

Η ανακοίνωση που έβαλε ο Miburosaito παραπάνω είναι από την επίσημη σελίδα της Λαμίας στο fb, γιατί κυκλοφορεί και έκδοση σε διάφορα σάιτ που αναφέρει για "μεταγραφή", χωρίς να υπάρχει και η τελευταία πρόταση. Κρατάμε την επίσημη έκδοση προφανώς, και μάλλον λύθηκε έτσι και η απορία μου περί "δανεισμού".

Δεν μου αρέσει αυτό, η Τσιόγκα προσέφερε σημαντικές λύσεις και θα μας λείψει στα κρίσιμα παιγνίδια. Δεν θέλω ούτε να σκέφτομαι περίπτωση τραυματισμού κάποιας κεντρικής...

Από την άλλη πλευρά, καταλαβαίνω και την αθλήτρια, είναι θεμιτό να έχει φιλοδοξίες να παίζει, ακόμη κι αν πιέστηκε από μάνατζερ κτλ. Θα είναι κρας τεστ και για εκείνη ως βασική σε μια ομάδα που θα περιμένει πολλά από αυτήν. Έχει ενδιαφέρον να δούμε και πως θα συγκρίνεται με άλλες κεντρικές όπως αυτές της Θέτιδας.

Όσον αφορά τη διαχείριση από τον προπονητή, αυτό ήταν ένα από τα ζητήματα που είχε διαφανεί μετά το καλοκαίρι και την πρόοδο που έδειξαν οι κεντρικές μας με την εθνική. Θυμίζω ότι η Μπλάνκο είχε αποκτηθεί από το Μάιο και ήταν ένα από τα αδύνατα σημεία μας πέρυσι, όπως αναφέραμε πολλοί και εδώ. Ήταν και είναι δύσκολο για τον οποιονδήποτε προπονητή μια τέτοια κατάσταση. Στην τελική, η διοίκηση έκανε νομίζω σαφές ότι η πρώτη προτεραιότητα είναι ο τίτλος, και μάλιστα στην 1η ήττα είδαμε ρεπορτάζ περί αλλαγής προπονητή. Άρα, δεν αδικώ τον Φενόλιο που πιστεύει ότι το δίδυμο Μπλάνκο-Πόλυ είναι αυτό που θα οδηγήσει την ομάδα σε τίτλο. Αν είναι σωστός ή όχι, θα φανεί στο τέλος.

Συμπερασματικά, ο δανεισμός τη συγκεκριμένη στιγμή ευνοεί την αθλήτρια που θέλει να παίζει, το σχεδιασμό της ομάδας τη νέα χρονιά αφού φαίνεται πως υπάρχει η δυνατότητα να επιστρέψει (μάλλον όμως με την όποια υπόσχεση για περισσότερο χρόνο), τη διοίκηση που κερδίζει χρόνο αξιολογόντας και την αθλήτρια και τον προπονητή. Αυτή που χάνει είναι η παρούσα ομάδα, που πρέπει να πορευτεί χωρίς την πρώτη αλλαγή στο κέντρο, χάνοντας μέρος του βάθους που είχε.
Άβαταρ μέλους
fuzztone
 
Δημοσιεύσεις: 1197
Εγγραφή: Τρί 26 Φεβ 2008, 21:11

Re: Volley γυναικών - Αγώνες και νέα 2022-2023

Δημοσίευσηαπό Cylon-4 » Σάβ 28 Ιαν 2023, 17:45

Ξεκινησε ο αγωνας στο Αιγαλεω.
Βασικη εξαδα η Μερτεκη.
Σιδερενια Λιτσα.
Cylon-4
 
Δημοσιεύσεις: 4221
Εγγραφή: Κυρ 21 Νοέμ 2021, 14:11

Re: Volley γυναικών - Αγώνες και νέα 2022-2023

Δημοσίευσηαπό Willie the Pimp » Σάβ 28 Ιαν 2023, 17:58

1-0... Αλλού για αλλού η ομάδα. Μόνη θετική παρουσία η Μερτέκη.
Άβαταρ μέλους
Willie the Pimp
 
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: Πέμ 09 Δεκ 2021, 14:06

Re: Volley γυναικών - Αγώνες και νέα 2022-2023

Δημοσίευσηαπό Cylon-4 » Σάβ 28 Ιαν 2023, 17:59

Χασαμε 26-24 το πρωτο σετ.... !!!
Το γυρισαμε απο 17-11 αλλα......
Cylon-4
 
Δημοσιεύσεις: 4221
Εγγραφή: Κυρ 21 Νοέμ 2021, 14:11

Re: Volley γυναικών - Αγώνες και νέα 2022-2023

Δημοσίευσηαπό miburosaito » Σάβ 28 Ιαν 2023, 17:59

1-0 το Αιγάλεω, κακή απόφαση του διαιτητή στο τέλος


Κάνουμε ροτεισον σήμερα από ότι φαίνεται
Άβαταρ μέλους
miburosaito
 
Δημοσιεύσεις: 1743
Εγγραφή: Τετ 06 Φεβ 2019, 19:49

Re: Volley γυναικών - Αγώνες και νέα 2022-2023

Δημοσίευσηαπό fuzztone » Σάβ 28 Ιαν 2023, 18:04

Σήμερα φαίνεται η απουσία της Ξανθοπούλου...

Θετική η παρουσία της Μερτέκη, μου έλειψε αυτό το στριφογυριστό καρφί της
Άβαταρ μέλους
fuzztone
 
Δημοσιεύσεις: 1197
Εγγραφή: Τρί 26 Φεβ 2008, 21:11

Re: Volley γυναικών - Αγώνες και νέα 2022-2023

Δημοσίευσηαπό Willie the Pimp » Σάβ 28 Ιαν 2023, 18:21

25-13 και 1-1. Μπήκαν σοβαρά στο 2ο σετ και κύλησε φυσιολογικά το πράμα.
Άβαταρ μέλους
Willie the Pimp
 
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: Πέμ 09 Δεκ 2021, 14:06

Re: Volley γυναικών - Αγώνες και νέα 2022-2023

Δημοσίευσηαπό Cylon-4 » Σάβ 28 Ιαν 2023, 18:25

fuzztone έγραψε:Σήμερα φαίνεται η απουσία της Ξανθοπούλου...

Θετική η παρουσία της Μερτέκη, μου έλειψε αυτό το στριφογυριστό καρφί της



Πραγματι...
Οσο καλη ηταν η Παπαδοπουλου με την Θετιδα, τοσο χαλια
ειναι σημερα
Cylon-4
 
Δημοσιεύσεις: 4221
Εγγραφή: Κυρ 21 Νοέμ 2021, 14:11

Re: Volley γυναικών - Αγώνες και νέα 2022-2023

Δημοσίευσηαπό fuzztone » Σάβ 28 Ιαν 2023, 18:29

Υπάρχει κανένα φιλτρο που να κόβει το "πολύ δυνατά" του γραφικού σπίκερ?
Άβαταρ μέλους
fuzztone
 
Δημοσιεύσεις: 1197
Εγγραφή: Τρί 26 Φεβ 2008, 21:11

Re: Volley γυναικών - Αγώνες και νέα 2022-2023

Δημοσίευσηαπό Cylon-4 » Σάβ 28 Ιαν 2023, 18:43

1-2
17-25
Τελευταία επεξεργασία από Cylon-4 και Σάβ 28 Ιαν 2023, 18:46, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Cylon-4
 
Δημοσιεύσεις: 4221
Εγγραφή: Κυρ 21 Νοέμ 2021, 14:11

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γυναικεία τμήματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες