Μπάσκετ γυναικών: αγώνες & νέα 2021-2022

Re: Μπάσκετ γυναικών: αγώνες & νέα 2021-2022

Δημοσίευσηαπό PAOK_Antarctica » Σάβ 10 Ιούλ 2021, 17:48

«Ο ΠΑΟΚ και το τμήμα μπάσκετ γυναικών, ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ, ανακοινώνουν την έναρξη της συνεργασίας τους με την αθλήτρια, Anni Mäkitalo, για την αγωνιστική περίοδο 2021-2022.

Γεννημένη στην Φινλανδία στις 08/11/1991, η Anni Mäkitalo αγωνίζεται ως Guard έχει ύψος 175cm.

Σε συλλογικό επίπεδο, είναι τρεις φορές πρωταθλήτρια Φινλανδίας και τρεις φορές κυπελλούχος.

Έχει αγωνιστεί επίσης στο Τσέχικο, τον Γαλλικό, το Ουγγρικό και το Γερμανικό Πρωτάθλημα.

Την προηγούμενη αγωνιστική σεζόν έπαιξε στο φινλανδικό πρωτάθλημα για λογαριασμό της FOA Basketball, καταγράφοντας μέσο όρο, 10.1 πόντους, 5.2 ριμπάουντ, 5.2 ασίστ και 1.7 κλεψίματα.

Όσον αφορά τις διεθνείς συμμετοχές της, η Anni Mäkitalo είναι η βασική πλέιμεϊκερ της Εθνικής Φινλανδίας. Στα προκριματικά του Eurobasket 2021 ήταν βασικό στέλεχος, καταγράφοντας: 7.5 πόντους, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο. Μάλιστα, την παράσταση έκλεψε το παιχνίδι της κόντρα στην υπερδύναμη του γυναικείου μπάσκετ, Βέλγιο, με την Anni να σημειώνει 15 πόντους, 6 ασίστ, 2 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα σε 25 λεπτά!

Για την έναρξη συνεργασίας της με τον ΠΑΟΚ, η Anni Mäkitalo δήλωσε στην επίσημη ιστοσελίδα του Συλλόγου, acpaok.gr:

«Οικογένεια του ΠΑΟΚ, χαιρετίσματα από την Φινλανδία. Είμαι η Άννι Μκιτάλο και σε λίγες μέρες θα έρθω στην Θεσσαλονίκη για να ενταχθώ και εγώ στην Οικογένεια σας. Έχω απολαύσει το μπασκετικό μου ταξίδι ως τώρα και τις διεθνείς παραστάσεις που είχα τόσο σε συλλογικό επίπεδο, όσο και με την Εθνική μου ομάδα, και είμαι ενθουσιασμένη που θα έχω την ευκαιρία να αγωνιστώ για τον ιστορικό ΠΑΟΚ. Θέλω να ευχαριστήσω την Διοίκηση και τον προπονητή για την εμπιστοσύνη τους σε εμένα. Θα δουλέψουμε σκληρά για να φέρουμε επιτυχίες στο ελληνικό πρωτάθλημα και στο EuroCup. Σας περιμένω στο PAOK Sports Arena, Πάμε ΠΑΟΚ».

Tervetuloa Anni!»
Ασπρόμαυρη Ανταρκτική
Άβαταρ μέλους
PAOK_Antarctica
 
Δημοσιεύσεις: 15315
Εγγραφή: Τετ 11 Δεκ 2013, 17:13
Τοποθεσία: Νότιος Πόλος

Re: Μπάσκετ γυναικών: αγώνες & νέα 2021-2022

Δημοσίευσηαπό john4serres » Σάβ 10 Ιούλ 2021, 18:06

Welcome Lauri Markkanen!
supporters - not customers
Άβαταρ μέλους
john4serres
 
Δημοσιεύσεις: 29795
Εγγραφή: Σάβ 07 Φεβ 2009, 12:00

Re: Μπάσκετ γυναικών: αγώνες & νέα 2021-2022

Δημοσίευσηαπό seaman » Σάβ 10 Ιούλ 2021, 23:12

Έρχεται και σούπερ θηριάκι 1,94 δυναμάρικο

Τελευταία επεξεργασία από seaman και Κυρ 11 Ιούλ 2021, 00:16, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Όταν η συνέχεια γίνεται ζόρικη, οι ζόρικοι συνεχίζουν. Και αν θα τους πάρει χρόνο να φτάσουν ξανά στην κορυφή, είναι γιατί θα κουβαλάνε την αξιοπρέπειά τους μαζί τους.
_____________________ Πανθεσσαλονίκειος Αθλητικός Όμιλος Κωνσταντινουπολιτών _____________________
Άβαταρ μέλους
seaman
 
Δημοσιεύσεις: 9536
Εγγραφή: Δευτ 25 Ιούλ 2011, 17:58
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη

Re: Μπάσκετ γυναικών: αγώνες & νέα 2021-2022

Δημοσίευσηαπό laska4 » Σάβ 10 Ιούλ 2021, 23:17

Τι φάση γίνεται στο γυναικείο ποιος βάζει λεφτά???
laska4
 
Δημοσιεύσεις: 3857
Εγγραφή: Τετ 30 Αύγ 2017, 16:55

Re: Μπάσκετ γυναικών: αγώνες & νέα 2021-2022

Δημοσίευσηαπό Rexaris » Κυρ 11 Ιούλ 2021, 00:26

Τι γίνεται ρε παιδιά με το γυναικείο μπάσκετ, ομάδα αστέρων φτιάχνουμε. Από τώρα ψάχνω που θα βλέπουμε τα ματς τη νέα σεζόν!
"Οὐ φοβηθήσομαι ἀπὸ μυριάδων λαοῦ τῶν κύκλῳ συνεπιτιθεμένων μοι" (Ψαλ. 3,7).
Άβαταρ μέλους
Rexaris
 
Δημοσιεύσεις: 3293
Εγγραφή: Τρί 02 Μάιος 2017, 01:10
Τοποθεσία: Canada

Re: Μπάσκετ γυναικών: αγώνες & νέα 2021-2022

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Κυρ 11 Ιούλ 2021, 15:33

Στο κανάλι του ΑΣ ΠΑΟΚ στο YouTube!

https://www.youtube.com/channel/UCo31iZosIouR9pgiSb1y4Yg
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46405
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Μπάσκετ γυναικών: αγώνες & νέα 2021-2022

Δημοσίευσηαπό PAOK_Antarctica » Κυρ 11 Ιούλ 2021, 17:37

Ο ΠΑΟΚ και το τμήμα μπάσκετ γυναικών, ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ, ανακοινώνουν την έναρξη της συνεργασίας τους με την αθλήτρια, Rachel Hollivay, για την αγωνιστική περίοδο 2021-2022.

Γεννημένη στις 24/10/1993 στις ΗΠΑ, η Rachel Hollivay αγωνίζεται ως Center και έχει ύψος 196cm.

Αποφοίτησε από το Rutgers το 2016 και στη συνέχεια επιλέχθηκε στο draft του WNBA από τους Atlanta Dream στο νούμερο 13.

Σε επίπεδο NCCA, ήταν στην καλύτερη αμυντική πεντάδα της περιφέρειας της, κέρδισε Honorable Mention και ήταν πρωταθλήτρια NIT (τουρνουά με τις καλύτερες παίκτριες των ΗΠΑ). Είναι η πρώτη μπλοκέρ στην ιστορία του Rutgers, με 322 κοψίματα στην κολεγιακή της καριέρα, και στο Top-50 όλων των εποχών στο κολεγιακό πρωτθάλημα. Στην Senior χρονιά της σημείωσε νέο ρεκόρ περισσότερων μπλοκ σε έναν αγωνά κόντρα στο Michigan State με οκτώ κοψίματα.

Έχει αγωνιστεί σε 39 αναμετρήσεις του WNBA, ενώ έχει πλούσιες παραστάσεις από τα κορυφαία πρωταθλήματα ανά την υφήλιο, καθώς έχει αγωνιστεί σε Ισπανία, Τουρκία, Ουγγαρία, Γαλλία, Κίνα και Κορέα.

Άξιες αναφοράς οι παρουσίες της στο κινέζικο πρωτάθλημα, καθώς με την φανέλα των Liaoning Henye ήταν πρώτη σε μπλοκ στο WCBA, ενώ παράλληλα πλησίασε το double-double σε μέσους όρους με 10.8 πόντους, 9.4 ριμπάουντ. Όπως επίσης και στο πολύ σκληρό γαλλικό πρωτάθλημα, καθώς με την φανέλα της Nantes κατέγραψε, 10.7 πόντους, 6.9 ριμπάουντ και 1 μπλοκ ανά αγώνα σε 28.5 λεπτά συμμετοχής.

Με πλούσια εμπειρία και παραστάσεις απ' όλα τα κορυφαία πρωταθλήματα του κόσμου, η Rachel Hollivay με έφεση στο μπλοκ έρχεται για να «σκεπάσει» το καλάθι του ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ με τον δυναμισμό της.

Για την έναρξη συνεργασίας της με τον ΠΑΟΚ, η Rachel Hollivay δήλωσε στην επίσημη ιστοσελίδα του Συλλόγου, acpaok.gr:

«Φίλοι του ΠΑΟΚ, είμαι η Rachel Hollivay. Θα ήθελα να ευχαριστήσω όλο τον οργανισμό του ΠΑΟΚ και να σας δηλώσω ότι είμαι πολύ ενθουσιασμένη για αυτή την ευκαιρία. Να είστε βέβαιοι ότι έρχομαι για να κάνουμε θόρυβο στο πρωτάθλημα. Θέλω να ξέρετε ότι η σκέψη μου είναι ξεκάθαρη, έρχομαι για το πρωτάθλημα! Πάμε ΠΑΟΚ!».

Welcome Rachel!»
Ασπρόμαυρη Ανταρκτική
Άβαταρ μέλους
PAOK_Antarctica
 
Δημοσιεύσεις: 15315
Εγγραφή: Τετ 11 Δεκ 2013, 17:13
Τοποθεσία: Νότιος Πόλος

Re: Μπάσκετ γυναικών: αγώνες & νέα 2021-2022

Δημοσίευσηαπό Rexaris » Κυρ 11 Ιούλ 2021, 19:22

Μπαρκαρούτσος έγραψε:Στο κανάλι του ΑΣ ΠΑΟΚ στο YouTube!

https://www.youtube.com/channel/UCo31iZosIouR9pgiSb1y4Yg


:opaokara:
"Οὐ φοβηθήσομαι ἀπὸ μυριάδων λαοῦ τῶν κύκλῳ συνεπιτιθεμένων μοι" (Ψαλ. 3,7).
Άβαταρ μέλους
Rexaris
 
Δημοσιεύσεις: 3293
Εγγραφή: Τρί 02 Μάιος 2017, 01:10
Τοποθεσία: Canada

Re: Μπάσκετ γυναικών: αγώνες & νέα 2021-2022

Δημοσίευσηαπό Rexaris » Κυρ 11 Ιούλ 2021, 19:25

Και μην ξεχνάμε οτι ξεκινήσαμε με προπονηταρά για να δέσουν όλες αυτές. Ετοιμάστε χαρτομάντηλα αδέρφια φέτος θα πέσουν δάκρυα χαράς στο μόνο τμήμα/φύλο που δεν έχουμε τίτλους στα 4 βασικά αθλήματα.
"Οὐ φοβηθήσομαι ἀπὸ μυριάδων λαοῦ τῶν κύκλῳ συνεπιτιθεμένων μοι" (Ψαλ. 3,7).
Άβαταρ μέλους
Rexaris
 
Δημοσιεύσεις: 3293
Εγγραφή: Τρί 02 Μάιος 2017, 01:10
Τοποθεσία: Canada

Re: Μπάσκετ γυναικών: αγώνες & νέα 2021-2022

Δημοσίευσηαπό eorptol1 » Κυρ 11 Ιούλ 2021, 23:23

μακαρι φαινεται οτι γινεται κατι πολυ καλο .......φετος ειδα πρωτη φορα με γαβρο ματς ειμασταν αρκετα καλοι χασαμε αλλα ηθελα να κερδισουμε την προκλητικη θηλικη φασουλα -σταμολαμπρου .....
Άβαταρ μέλους
eorptol1
 
Δημοσιεύσεις: 9772
Εγγραφή: Τρί 08 Νοέμ 2016, 19:58

Re: Μπάσκετ γυναικών: αγώνες & νέα 2021-2022

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Πέμ 30 Σεπ 2021, 13:24

Μπάσκετ γυναικών
1ος Προκριματικός Β' αγώνας, EuroCup Women
İl Özel İdare Sports Hall
18:30, Elazig II Ozel Idare-ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ (YouTube Channel: FIBA)



Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46405
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Μπάσκετ γυναικών: αγώνες & νέα 2021-2022

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Πέμ 30 Σεπ 2021, 17:55

Μικρές διαφορές, αλλά είμαστε μπροστά..
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46405
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Μπάσκετ γυναικών: αγώνες & νέα 2021-2022

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Πέμ 30 Σεπ 2021, 18:11

Υπενθυμίζω ότι χάσαμε στον πρώτο αγώνα, οπότε τώρα θέλουμε νίκη με τουλάχιστον 4 πόντους διαφορά, για να προκριθούμε στους ομίλους του EuroCup!

39-40 τώρα..


Ο σχολιαστής (Τούρκος) μάλλον δεν έχει ξαναδεί ποτέ ελληνικά ονοματεπώνυμα, οπότε μπερδεύεται και αντί να πει τα επίθετα των παικτριών, λέει τα μικρά ονόματα... Maria, Kraisoula (Χρυσούλα) κτλ... :mrgreen:
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46405
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Μπάσκετ γυναικών: αγώνες & νέα 2021-2022

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Πέμ 30 Σεπ 2021, 19:29

80-76 και αντίο EuroCup..
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46405
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Μπάσκετ γυναικών: αγώνες & νέα 2021-2022

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Δευτ 11 Οκτ 2021, 17:16

Επόμενος αντίπαλος στο κύπελλο, ο γαύρος στο Παλατάκι.
Προκριθήκαμε επί του Πρωτέα Βούλας!
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46405
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γυναικεία τμήματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες