Volley γυναικών - Αγώνες και νέα 2021-2022

Re: Volley γυναικών - Αγώνες και νέα 2021-2022

Δημοσίευσηαπό Nostalgos » Τετ 25 Μάιος 2022, 17:04

Διαβάζω η καλανταντζε φεύγει. Δεν τα πήγε καλά φέτος;
Άβαταρ μέλους
Nostalgos
 
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: Δευτ 25 Ιαν 2021, 20:29
Τοποθεσία: Πιερία

Re: Volley γυναικών - Αγώνες και νέα 2021-2022

Δημοσίευσηαπό fuzztone » Τετ 25 Μάιος 2022, 20:37

Αρχίζουν να πέφτουν αρκετά ονόματα πλέον, δεν ξέρω αν έχει νόημα να τα ψάχνουμε. Ελπίζουμε σε μια πολύ καλή επιλογή για να έχουμε ελπίδες για κάτι καλύτερο του χρόνου.

Ο Λεμονίδης αναφέρει επιπλέον ότι θα φύγει και η Κυπαρίσση για το εξωτερικό, καθώς δεν είναι στα πλάνα του Φενόλιο. Η αλήθεια είναι ότι δεν είδαμε κάποια βελτίωση στη διάρκεια της χρονιάς, από την άλλη μοιάζει αθλήτρια ψυχολογίας που την έχασε με τον ερχομό του Μάρκο.

Για την Άννα, είχε βελτίωση νομίζω μετά το Γενάρη, αλλά μάλλον πληρώνει το γεγονός ότι μας έλειπε ύψος από τη μια μεριά, και από την άλλη υπάρχουν από πίσω οι αρκετά υποσχόμενες Τερζόγλου-Τσιόγκα.
Άβαταρ μέλους
fuzztone
 
Δημοσιεύσεις: 1197
Εγγραφή: Τρί 26 Φεβ 2008, 21:11

Re: Volley γυναικών - Αγώνες και νέα 2021-2022

Δημοσίευσηαπό Willie the Pimp » Τετ 25 Μάιος 2022, 21:19

Η Κυπαρίσση ήταν για μένα η μεγαλύτερη περσινή απογοήτευση. Από την αρχή της χρονιάς πέραν ελάχιστων εξαιρέσεων και παρά τις ευκαιρίες που πήρε από τον Φλώρο, ήταν απογοητευτική. Μονοδιάστατη επιθετικά (άλμα και χτύπημα στην διαγώνιο... της την έκλεισες...γιοκ), υποδοχή τραγωδία. Δεν βελτιώθηκε στο ελάχιστο, Είναι μικρή βέβαια στην ηλικία και έχει τεράστια περιθώρια όχι απλά βελτίωσης αλλά μεγάλης εξέλιξης. Με την Μερτέκη 3η (όπως ακούγεται) δε νομίζω ότι θα έπαιρνε ευκαιρίες. Πιστεύω ότι ένας δανεισμός σε άλλη ομάδα ώστε να πάρει πολύ χρόνο και να παίξει με λιγότερο άγχος θα τη βοηθούσε πάρα πολύ. Για εξωτερικό μου φαίνεται λίγο περίεργο, εκτός αν μιλάμε για συνδυασμό με σπουδές.
Για την Άννα συμφωνώ fuzztone είχε μεγάλη βελτίωση και έδωσε μεγάλη βοήθεια και στην άμυνα (μεγαλύτερη σε αυτόν τομέα από την Πολυνοπούλου). Κι εγώ πιστεύω ότι την "έφαγε" το ύψος. Πάντως περιμένω από τον Φενόλιο να "ανεβάσει" την Τσιόγκα. Αυτό το κορίτσι έχει το ύψος, το σερβίς, το μπλοκ και δεν έχει την επίθεση. Αυτά τα τσαφ της είναι παροιμιώδη. Εγώ προσωπικά παρά την αστάθεια της Ξανθοπούλου την θέλω και του χρόνου βασικό λίμπερο, την πιστεύω πολύ. Γενικά τις μικρές Ελληνίδες μας τις πιστεύω.
ΥΓ Γνωρίζουμε επίσημα τον αριθμό των επιτρεπόμενων ξένων; 3 ή 4;
Άβαταρ μέλους
Willie the Pimp
 
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: Πέμ 09 Δεκ 2021, 14:06

Re: Volley γυναικών - Αγώνες και νέα 2021-2022

Δημοσίευσηαπό Ιάσονας » Πέμ 26 Μάιος 2022, 17:33

Δεν έκανε καλή χρονιά φέτος η Κυπαρίσση αλλά μου φαίνεται τρελό να την αφήνουμε να φύγει. Δεν θέλω να γκρινιάζω για τον Φενογλιο από τώρα, αλλά αντικειμενικά στη θέση της ακραίας που δεν θα παίξει βασική δεν νομίζω να υπάρχουν άλλες στην ηλικία της με το ταλέντο της.
Ελπίζω να μην το μετανιώσουμε στο μέλλον.
Ιάσονας
 
Δημοσιεύσεις: 2534
Εγγραφή: Κυρ 20 Δεκ 2015, 12:21

Re: Volley γυναικών - Αγώνες και νέα 2021-2022

Δημοσίευσηαπό Willie the Pimp » Παρ 27 Μάιος 2022, 14:46

Μας αποχαιρέτησε λοιπόν η Σταματία και φεύγει για το εξωτερικό. Στην αποχαιρετιστήρια ανάρτηση της γράφει τα καλύτερα για την ομάδα, τον Αμοιρίδη και τον Φουργκατσιώτη. Νομίζω ότι είναι η καλύτερη επιλογή για την ίδια διότι από τη στιγμή που έμεινε η Μερτέκη ως 3η ακραία, ο χρόνος που θα καλούνταν να αγωνιστεί μειώνεται δραματικά και θα την άφηνε πίσω. Να ευχηθούμε αρχικά καλή επιτυχία όπου και να πάει. Να δουλέψει, να βελτιωθεί να απολαύσει το παιχνίδι και κάποια στιγμή να επιστρέψει στην ομάδα μας, γιατί είναι δικό μας παιδί., πιο ώριμη, πιο ολοκληρωμένη και να πανηγυρίσουμε επιτυχίες μαζί.
Εις το επανιδείν λοιπόν...
Άβαταρ μέλους
Willie the Pimp
 
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: Πέμ 09 Δεκ 2021, 14:06

Re: Volley γυναικών - Αγώνες και νέα 2021-2022

Δημοσίευσηαπό steven123 » Σάβ 28 Μάιος 2022, 13:48

Σύμφωνα με Λεμονιδη η Κυπαριση πάει στην φατουμ στην Ουγγαρία. Επίσης λέει ότι η αμποντανζα την θεωρεί μεγάλο ταλέντο αλλά της λείπει η αυτοπεποίθηση.
Επίσης λέει ότι η Ουκρανή θα πάει στην ΑΕΚ.
Επίσης λέει ότι αν η Βασιλαντωνακη δεν πάει φέτος στην εθνική η πόρτα της ομάδας θα κλείσει οριστικά για αυτή.
Δηλαδή αν η κοπέλα θέλει να ξεκουραστεί για ένα καλοκαίρι ο Ιταλός δεν θα την καλεί γενικά. Εντάξει τραγικός ο τύπος
steven123
 
Δημοσιεύσεις: 315
Εγγραφή: Δευτ 10 Ιαν 2022, 20:55

Re: Volley γυναικών - Αγώνες και νέα 2021-2022

Δημοσίευσηαπό fuzztone » Σάβ 28 Μάιος 2022, 18:39

Η Κυπαρίσση ήταν η συμπάθειά μου λόγω του χαρακτήρα της, εξωστρεφής, χαμογελαστή, και εμψυχώτρια, ακόμη κι όταν έχασε τη θέση της ή έπαιζε ελάχιστα.

Καλή επιτυχία στην Ουγγρική ομάδα που θα πάει, έχει όλα τα φόντα να πάει πολύ καλά. Καλά τα είπε πάντως ο Αμποτάνζα, χρειάζεται να πιστέψει στον εαυτό της (το είχαμε επισημάνει και εμείς εδώ).

Speaking of the devil, αυτά που γράφει ο Λεμονίδης για την εθνική είναι κάπως...απογοητευτικά... Ίσως βέβαια να οφείλεται στο γεγονός ότι δεν υπάρχουν παίκτριες του Οσφπ, ωστόσο κατηγορεί και την ομάδα του. Δείχνει όμως το επίπεδο του βόλει στην Ελλάδα, που είναι ακόμη ερασιτεχνικό (με παίκτριες - και παίκτες - να κάνουν δεύτερες δουλειές και να μην προσέχουν τον εαυτό τους).

Και έρχομαι σε κάτι που γράφαμε εδώ και μου φαινόταν περίεργο. Είναι δυνατόν να "δανείσεις" παίκτη/παίκτρια που είναι ερασιτεχνης? Δεν νομίζω... Για αυτό και δεν μου φαινόταν πιθανό και λογικό να δανείσουμε τις νεαρές παίκτριες για να "ψηθούν".
Άβαταρ μέλους
fuzztone
 
Δημοσιεύσεις: 1197
Εγγραφή: Τρί 26 Φεβ 2008, 21:11

Re: Volley γυναικών - Αγώνες και νέα 2021-2022

Δημοσίευσηαπό fuzztone » Σάβ 28 Μάιος 2022, 18:54

steven123 έγραψε:Επίσης λέει ότι αν η Βασιλαντωνακη δεν πάει φέτος στην εθνική η πόρτα της ομάδας θα κλείσει οριστικά για αυτή.
Δηλαδή αν η κοπέλα θέλει να ξεκουραστεί για ένα καλοκαίρι ο Ιταλός δεν θα την καλεί γενικά. Εντάξει τραγικός ο τύπος


Συμφωνώ εδώ με τον Αμποτάνζα...Αν δεν θέλεις, οκ δεν σε αναγκάζω, αλλά δεν θέλω να συνεργαστούμε όποτε θα το θέλεις εσύ. Χαλάει η χημεία έτσι, το βλέπουν όλες σαν πάρεργο. Εδώ ολόκληρος Ρονάλντο στα 39 του και παίζει ανελλιπώς στην Εθνική, από πότε στο γυναικέιο βολλευ αποκτήσαμε τουπέ?
Άβαταρ μέλους
fuzztone
 
Δημοσιεύσεις: 1197
Εγγραφή: Τρί 26 Φεβ 2008, 21:11

Re: Volley γυναικών - Αγώνες και νέα 2021-2022

Δημοσίευσηαπό Keizer » Σάβ 28 Μάιος 2022, 20:17

Σύμφωνα με τον λεμονίδη θέλουμε και την Λιάγκη
Keizer
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Τρί 09 Ιούλ 2019, 18:12

Re: Volley γυναικών - Αγώνες και νέα 2021-2022

Δημοσίευσηαπό miburosaito » Σάβ 28 Μάιος 2022, 23:49

Σαν 2η διαγωνιος αν ερθει θα ειναι μια εξαιρετικη προσθηκη, μακαρι να κλεισει
Άβαταρ μέλους
miburosaito
 
Δημοσιεύσεις: 1744
Εγγραφή: Τετ 06 Φεβ 2019, 19:49

Re: Volley γυναικών - Αγώνες και νέα 2021-2022

Δημοσίευσηαπό steven123 » Τρί 31 Μάιος 2022, 00:43

Παιδιά έμαθα ότι η ακραία που θέλει ο παο είναι η marrit jasper.
Θα δυναμώσουν πολύ αν την κλείσουν.
steven123
 
Δημοσιεύσεις: 315
Εγγραφή: Δευτ 10 Ιαν 2022, 20:55

Re: Volley γυναικών - Αγώνες και νέα 2021-2022

Δημοσίευσηαπό miburosaito » Τρί 31 Μάιος 2022, 17:38

Ο Λεμονιδης εγραψε οτι τελικα επιλεξαμε την Αμερικανιδα Payton Caffrey.


Αν ισχυει, τοτε θα πω 2 πραγματα

- Εκπλησσομαι που ο ΠΑΟΚ επιτελους και στο γυναικειο παιρνει Αμερικανιδα (μετα απο το αντρικο), και μαλιστα ρισκαρει και παιρνει μια που δεν εχει βιογραφικο στην Ευρωπη

- Η παιχτρια απο τοτε που αποφοιτησε επαιξε beach volley και βολλευ σαλας εχει παιξει μονο Ισραηλ και Πουερτο Ρικο απο περσι. Το βιογραφικο της σε επαγγελματικες ομαδες ειναι φτωχο. Επισης ομολογω δεν θυμαμαι αγωνα της απο το κολλεγιακο. Ψαχνοντας ομως βρηκα οτι εχει καποιες ατομικες διακρισεις στο beach volley με σημαντικοτερη το 2021 που ηταν μεσα στο NCAA All-Tournament Team. Επισης γνωριζω οτι το Florida University εχει πολυ δυνατο προγραμμα στο βολευ και ιδιαιτερα στο beach volley εδω και πολλα χρονια. Αρα η κοπελα εχει δουλευτει σωστα στα βασικα του αθληματος.

Βεβαια, αυτο δεν μας εγγυαται οτι θα προσαρμοστει ευκολα ή οτι θα αντεξει στη πιεση που μπορει να εχει σε μια ομαδα που θελει να πρωταγωνιστησει. Παντως τα βασικα θεωρω οτι τα εχει και οτι θα εχει και καλη υποδοχη σαν μια καλη αθλητρια του beach volley.



Παντως πως φτασαμε απο το μεγαλο μπαμ σε μια παιχτρια που εχει παιξει μονο στο Ισραηλ μου κανει εντυπωση... (επικοινωνιακα εννοω)


Βεβαια, προσωπικα προτιμω μια καλη 24χρονη Αμερικανιδα παρα μια ξεζουμισμενη 35χρονη Ευρωπαια, ειδικα σε μια ομαδα που εχει ηδη παρει μια μεγαλη σε ηλικια διαγωνιο.




ΥΓ. Ας περιμενουμε βεβαια να δουμε πρωτα αν ισχυει, απλα βλεπω οτι η Αμερικανιδα εχει Τουρκο ατζεντη αρα κατι παιζει εδω περα....


EDIT

Μια διορθωση...

Εχει και στο βολευ σαλας ατομικες διακρισεις, αφου ηταν στις καλυτερες παιχτριες στην Ανατ. Περιφερεια το 18 και το 19
Άβαταρ μέλους
miburosaito
 
Δημοσιεύσεις: 1744
Εγγραφή: Τετ 06 Φεβ 2019, 19:49

Re: Volley γυναικών - Αγώνες και νέα 2021-2022

Δημοσίευσηαπό Keizer » Τρί 31 Μάιος 2022, 17:52

με 543 πόντους ήταν η πρώτη σκόρερ στο πρωτάθλημα του ισραήλ. στην επίθεση έκανε πλάκα με 58%
Keizer
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Τρί 09 Ιούλ 2019, 18:12

Re: Volley γυναικών - Αγώνες και νέα 2021-2022

Δημοσίευσηαπό Keizer » Τρί 31 Μάιος 2022, 18:25

βρηκα και 2 παιχνιδια της στο Πουερτο Ρικο και ήταν πρώτη σκόρερ στην ομάδα της και στα δύο

https://fedpurvoli.com/wp-content/uploa ... OROZAL.pdf


https://fedpurvoli.com/wp-content/uploa ... ANJITO.pdf
Keizer
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Τρί 09 Ιούλ 2019, 18:12

Re: Volley γυναικών - Αγώνες και νέα 2021-2022

Δημοσίευσηαπό fuzztone » Τρί 31 Μάιος 2022, 18:39

Αν όντως ισχύει είναι μια πολύ περίεργη κίνηση. Μάλλον θεωρούν ότι είναι "λαχείο".

Αυτό που με προβληματίζει βλέποντας το φάκελο της στο Volleybox είναι ότι αμέσως μετά την πλήρη σεζόν στο Ισραήλ έφυγε για να παίξει στο Πουέρτο Ρίκο. Εκεί λοιπόν θα παίξει 15 αγώνες (έπαιξε ήδη 3) έως αρχές Ιουλίου. Κάπως επιβαρυμένη θα μας έρθει (αν έρθει δηλαδή τελικά).

Τουλάχιστον έχουμε κρατήσει και τη Μερτέκη...

Πάντως, δεν χρειαζόταν να διαρρέουν ότι πάμε για μεγάλο όνομα...Δεν νομίζω ότι το όποιο βολλεικό κοινό έχει μεγαλοιδεατισμό. Αρκούσε (για μένα τουλάχιστον) να δουλέψουν τα δικά μας κορίτσια επαγγελματικά με τον προπονητή και να βελτιωθούν, με τη βοήθεια ορισμένων καταξιωμένων ξένων.
Άβαταρ μέλους
fuzztone
 
Δημοσιεύσεις: 1197
Εγγραφή: Τρί 26 Φεβ 2008, 21:11

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γυναικεία τμήματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες