Volley γυναικών - Αγώνες και νέα 2023-2024

Re: Volley γυναικών - Αγώνες και νέα 2023-2024

Δημοσίευσηαπό Descartes » Πέμ 25 Μάιος 2023, 11:01

fuzztone έγραψε:Πιθανότατα αυτό σημαίνει ότι θα ρίξουμε τις προσδοκίες και θα επενδύσουμε στις νεαρές


Μέχρι τώρα ποιό ήταν το πρότυπο που ακολούθησε η Διοίκηση στο συγκεκριμένο τμήμα?

Αν ήθελε να κερδίσει το Πρωτάθλημα η ομάδα, να έφερνε και 4η ξένη μαζί με έναν προπονητή που γνωρίζει απο τίτλους στην Ελλάδα όπως ο Καλμαζίδης.
Άβαταρ μέλους
Descartes
 
Δημοσιεύσεις: 1994
Εγγραφή: Σάβ 28 Ιαν 2017, 22:01

Re: Volley γυναικών - Αγώνες και νέα 2023-2024

Δημοσίευσηαπό steven123 » Πέμ 25 Μάιος 2023, 12:55

Willie the Pimp έγραψε:Στο σκεπτικό μου με 4 ξένες (πάσα, κεντρικό διαγώνιο, ακραία) η Στράντζαλη είναι η μοναδική ΅Ελληνίδα παίκτρια η οποία, μπορεί να ανταποκριθεί ως βασική σε ομάδα πρωταθλητισμού (την Βασιλαντωνάκη δεν την βάζω στην εξίσωση). Στην κρίση σου για την παίκτρια αυτοαναιρείσαι καθώς αν είναι μέτρια δεν τίθεται θέμα να πιάσει οπουδήποτε, άρα αν πιάσει (τι σημαίνει να πιάσει;) η παίκτρια έχεις δυνατότητες και είναι καλή και είναι ζήτημα περιβάλλοντος, προπονητή, συμπαικτριών (π.χ πασαδόρος) ρόλου, τραυματισμών κλπ (μιλάω για την ατομική απόδοση όχι για το τι θα καταφέρει η ομάδα). Ναι έκανε μέτρια χρονιά και είχε σκαμπανεβάσματα στην απόδοση της, καθώς είχε καλές (ως πολύ καλές) και κακές εμφανίσεις, δε μου λέει τίποτα αυτό όμως. Ούτε μπορώ να πω με μια χρονιά και με όποιους τραυματισμούς πέρασε, ότι δεν έπιασε σε μας, όταν η ομάδα στα πλει οφ κατέρρευσε συνολικά. Αν φέρεις παίκτρια ανώτερη της ούτε εμένα θα μ' απασχολήσει η φυγή της.
Ως προς την Ηλιοπούλου δε θα τη συγκρίνω με την περσινή Βεργίδου που ήταν η μαύρη ανορθογραφία του ρόστερ κατά την άποψη μου. Φυσικά κι εγώ προτιμώ την Ηλιοπούλου για βασική. Τίθεται θέμα να μείνει η Βεργίδου (ωωω μάι γκατ!!); Το ότι έχει τσαγανό που όντως έχει, δε σημαίνει ότι πάντοτε έπαιζε καλά όταν έμπαινε, μάλλον δεν τα θυμάσαι πολύ καλά τα πράματα και τα εξιδανικεύεις φίλε steven123. Αν είναι να την αξιολογήσω ως δεύτερη πασαδόρο ναι ήταν σούπερ επιλογή. Ταλέντο έχει, να στηριχθείς σ' αυτή φέτος είναι μεγάλο ρίσκο εκτός αν αποφασίσεις να πορευτείς φέτος για τη χαρά του παιχνιδιού και την ανάδειξη των νεαρών παικτριών μας τότε δαγκωτό. Αλλιώς είναι ρίσκο διότι η θέση είναι η πιο κομβική (πάντα κατά την άποψη μου) στην ομάδα.
Για τις κεντρικές μας συμφωνώ γενικότερα, ειδικά για την Τσιόγκα, η οποία έχει το ύψος, καλό σερβίς, δυνατή στο μπλοκ, αλλά η επίθεση της βρίθει τσαφ και αδύναμων χτυπημάτων. Δεν ξέρω τι παρουσίασε στη Λαμία βέβαια. Αν δουλέψει πιστεύω ότι μπορεί να το διορθώσει, σε ποιο βαθμό βέβαια δεν το ξέρω.




Μετρια εννοουσα με βαση την αποδοση της ολη τη χρονια αν και το μετρια δηλαδη ειναι και πολυ για αυτα που εκανε αλλα τελος παντων . Το ζητημα του περιβαλλοντος δεν εχει να κανει αποκλειστηκα με τις συμπαικτριες και τον προπονητη αλλα το βαζω σε ενα γενικοτερο πλαισιο... Αλλωστε η συγκεκριμενη παικτρια εχει γενικα σκαμπανεβασματα στην καριερα της. Βασικα η αποδοση της απο την σεζον μετα κοβιντ ειναι κυριολεκτικα σαν ρολερ κοστερ. Στην Ιταλια ηταν χαλια μετα στην Πολωνια πολυ δυνατη και επαιξε αι τσου λου και γενικοτερα σε ομαδα πρωταθλητισμου . Επειτα στο ευρωπαικο ηταν παλι τελειως χαλια ( σε ενα περιβαλλον που γνωριζε καλα και με τον ιδιο προπονητη κτλπ) στη συνεχεια στην Ρουμανια ηταν καλη και τωρα εδω σε εμα ς στην Ελλαδα παι δεν ηταν καλη. Γενικα ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΦΑΝΕΡΟ ΟΤΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΗΣ ΕΠΗΡΕΑΖΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΟΣΟ ΠΡΕΠΕΙ ΑΠΟ ΕΞΩΓΕΝΗΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ.
Προτιμω να μη παιξουμε το κεφαλι μας κορωνα γραμματα σε μια τοσο σημαντικη θεση. Σιγουρα αν ερθει σε φορμα ειναι εξαιρετικη παικτρια και υψηλου επιπεδου αλλα ειναι ρισκο που δεν αξιζει να το παρεις οταν μπορεις να κλεισεις ισαξια και καλυτερη ξενη και οταν φυσικα υπαρχουν αλλες προταιρεοτητες. Ειναι πολυ καλυτερο το να προωθησουμε τις μικρες και να δουμε που θα μας βγαλει. Δεν παιρνει αλλη αναβολη. Το προσπαθουμε και επιμενουμε με αυτο. Ειναι ΑΣΤΕΙΟ πραγματικα που καποιοι τις θελετε ακομα για δευτερο τριτες παγκιτησες σε τετοια ηλικια. Πραγματικα τι περιμενετε δεν καταλαβαινω. Θα πιασουν τα 30 και ακομα θα σας φαινονται οτι ειναι απειρες και ακαταλληλες. Η δωστες να παιξουν δανεικες σε καλες ομαδες η προωθησε τες. There is not middle ground anymore. Καταλαβετε το ολοι. Χανουμε πολυτιμο χρονο ασε που δεν θα κατσουν και αιωνια να μας μας περιμενουν. Αν συνεχισουμε ετσι θα μας φυγουν κια θα εχουν και δικιο. Ειναι κριμα να καταστραφει ενα τοσο καλο προτζεκτ ειδικα οταν μπορεις να εχεις επιτυχια με αυτο
steven123
 
Δημοσιεύσεις: 315
Εγγραφή: Δευτ 10 Ιαν 2022, 20:55

Re: Volley γυναικών - Αγώνες και νέα 2023-2024

Δημοσίευσηαπό Willie the Pimp » Πέμ 25 Μάιος 2023, 13:27

(
fuzztone έγραψε:Με βάση τα παραπάνω, και πάντα με την επιφύλαξη του αν τα στατιστικά λένε την αλήθεια,

Τα στατιστικά λένε την αλήθεια, όχι την απόλυτη αλήθεια όμως (αν εννοείς αυτό), καθώς δίνουν τους μέσους όρους αποτελεσματικότητας σε κάθε θέση. Βέβαια χρειάζεται εξατομίκευση ανά αγώνα που δίνει και μια άλλη διάσταση καθώς η δυναμικότητα του αντιπάλου παίζει το ρόλο της. Επίσης π.χ στην πάσα αν η πάσα είναι κακή αλλά η επιθετική ικανότητα της ακραίας ή διαγωνίου ή της κεντρικής θα φέρει πόντο θα πιστωθεί στατιστικά και στις δύο παίκτριες. (Αν κάνω λάθος στο παραπάνω συμπέρασμα διόρθωσε/στε με διότι μπορεί να μην διαβάζω σωστά τα στατιστικά) Η πάσα όμως δεν παύει να είναι κακή. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι η απόδοση μιας παίκτριας κρίνεται (για μένα, ίσως και λανθασμένα) με βάση το συνολική παρουσία της (στατιστικά + τρόπος απόδοσης).
fuzztone έγραψε:Αλλά και στην πάσα, αν δοθεί (δικαίως) η πρωτοκαθερδία στην Ηλιοπούλου, τίθεται το ερώτημα ποια θα είναι στον πάγκο. Το ιδανικό θα ήταν να έμενε η Βεργίδου ως μπακ απ, γιατί δεν νομίζω ότι ακόμη μπορεί να ανταπεξέρθει η Μεροδουλάκη.

Σε περίπτωση που πορευτούμε με την Ηλιοπούλου βασική η Βεργίδου θα μπορούσε να είναι επιλογή μόνο για μπακ απ. Το ερώτημα είναι μας αρκεί η Ηλιοπούλου για βασική αν τεθεί στόχος πρωταθλήματος (λέμε τώρα) και αποκτηθούν ακραίες + διαγώνιος ογκόλιθοι και είναι να επιλεγεί άλλη μια ξένη; Είναι σπαζοκεφαλιά εγώ δεν έχω κατασταλάξει.
ΥΓ Η Απλαδά θα μπορούσε να αποτελέσει λύση υπό προϋποθέσεις, σωστή η παρατήρηση σου fuzztone.
Για τη Μεροδουλάκη συμφωνώ ότι είναι μεγάλο ταλέντο και με σωματικά προσόντα (ύψος, άρα θεωρητικά μεγαλύτερη βοήθεια στο μπλοκ), αλλά δεν μπορεί να σταθεί ακόμη ούτε ως 2η σε ομάδα με στόχους (υπό συζήτηση τι συνιστά στόχο). Αν όμως η ομάδα πάει για τη χαρά του παιχνιδιού θα μπορούσε να μείνει ως 2η.
Απάντηση σ' αυτόν τον προβληματισμό είναι τι θα επιλέξει η διοίκηση κι αυτό καθιστά πολύ εύλογο το ερώτημα του φίλου Descartes. Η διοίκηση πέρυσι λειτούργησε εντελώς αντιφατικά. Έβγαλε πώς ο στόχος είναι το πρωτάθλημα, γέμισε το ρόστερ έφερε τη Στράντζαλη κράτησε τον Φενόλιο ως προπονητή πρωταθλητισμού (τρομάρα του). Είχε τη δυνατότητα/επιλογή να πάρει μια ξένη ακόμη βλέποντας που χρειάζεται ενίσχυση η ομάδα (στην πάσα λέω εγώ, στις ακραίες μπορεί να πει κάποιος άλλος και πάει λέγοντας) και δεν το έπραξε. Η ομάδα ήταν 1η θα πει κάποιος, συμφωνώ αλλά εμφάνιζε πολύ μεγάλη δυσλειτουργία και τα σημάδια ήταν ορατά ακόμη και σε αδαείς όπως εγώ.
Τελευταία επεξεργασία από Willie the Pimp και Πέμ 25 Μάιος 2023, 14:35, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Willie the Pimp
 
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: Πέμ 09 Δεκ 2021, 14:06

Re: Volley γυναικών - Αγώνες και νέα 2023-2024

Δημοσίευσηαπό Willie the Pimp » Πέμ 25 Μάιος 2023, 14:18

Φίλε steven123 αυτό που έγραψες τώρα σχετικά με τη Στράντζαλη είναι κάτι το εντελώς διαφορετικό από το είναι μια μέτρια παίκτρια, που είχες γράψει στο αρχικό σου μήνυμα. Τώρα που το διευκρίνισες το καταλαβαίνω, όπως και τον συλλογισμό σου σχετικά με το ρίσκο που εμπεριείχε η παραμονή της, σύμφωνα με αυτά που κατέγραψες. Η αναφορά μου σε παραμονή της, βασιζόταν σε ένα σκεπτικό σχεδιασμού της ομάδας με ξένη πασαδόρο το οποίο απαιτεί την κάλυψη της μιας θέσης ακραίας από Ελληνίδα παίκτρια. Από κει και πέρα το ανέφερα αν αποκτηθεί ξένη ακραία καλύτερη της, δεν με απασχολεί η φυγή της. Αυτό που αναφέρεις για την προώθηση των μικρών Ελληνίδων είναι πολύ γενικό κατά την άποψη μου. Να προωθηθούν ως βασικές; Να παίξουν παραπάνω; Θα φέρω ένα παράδειγμα, πέρυσι η Τσιόγκα λογιζόταν 3η κεντρική κι έπαιξε ελάχιστα σε μας, λόγω του ότι έτσι επέλεξε ο προπονητής. Ο Καλμαζίδης στο βάζελο είχε την Κρος, τη Μέντιτς και την Χατζηευστρατιάδου και στα πλέι οφ επέλεξε να χρησιμοποιήσει και τις 3 εξίσου μοιράζοντας το χρόνο ανάλογα με τη ροή των παιχνιδιών, τα αποτελέσματα τα είδαμε. Τους ρήμαξε όλους και μια από τις βασικές αιτίες ήταν η υπεροπλία των κεντρικών του (το μπλοκ άμυνα του βάζελου ήταν φοβερό). Αν ο δικός μας ο γκαζοντενεκές χρησιμοποιούσε αντίστοιχα τις κεντρικές μας (ειδικά με την κακή εικόνα της Πολυνοπούλου), η Τσιόγκα δεν θα θεωρούνταν βασικό γρανάζι της ομάδας; Πλάνο χρειάζεται το πως θα τις "βαφτίσω" δε μου λέει και πολλά.
Η "προτροπή" σου φαντάζομαι έχει να κάνει με την Ηλιοπούλου και για την θέση μιας κεντρικής (Τσιόγκα ή Τερζόγλου). Εννοείς κάποια άλλη; Αν εννοείς αυτό συμφωνώ με την αίρεση τους στόχους που θα θέσει η διοίκηση και ποιον σχεδιασμό θα ακολουθήσει ο προπονητής και θα υλοποιήσει η διοίκηση.
Τέλος να σου επισημάνω ότι εμένα μου αρέσει πολύ το βόλεϊ μεν αλλά παράλληλα και κύρια είμαι φίλαθλος της ομάδας κι εδώ μέσα γράφω με αυτή μου την ιδιότητα, ως εκ τούτου με ενδιαφέρει πρωτίστως ο ΠΑΟΚ και μετά η εξέλιξη των παικτριών μας (γενικότερα), που σήμερα είναι σε μας κι ενδεχομένως αύριο κάπου αλλού. Αν η εξέλιξη της ομάδας λειτουργήσει παράλληλα με αυτή των υπάρχουσων κοριτσιών, θα με χαροποιήσει ιδιαίτερα αν όχι δεν θα τα βάψω μαύρα, δεν είμαι συγγενής της οποιασδήποτε κοπέλας.
Άβαταρ μέλους
Willie the Pimp
 
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: Πέμ 09 Δεκ 2021, 14:06

Re: Volley γυναικών - Αγώνες και νέα 2023-2024

Δημοσίευσηαπό steven123 » Πέμ 25 Μάιος 2023, 15:47

Βγηκαν οι κλησεις του Οτσαλ ..... https://www.volleyball.gr/ethnikes-omad ... athlhmatos

Τι να πρωτοσχολιασω δεν ξερω!!! Πρωτον εκτος η καλυτερη ελληνιδα κεντρικος μακραν της δευτερης!!! Δεν μπορει κατι παιζει με την Χατζηευστρατιαδου και την ομοσπονδια. Και παμε στα δικα μας. Εκτος η Ηλιοπουλου!!!! Μεσα στο δευτερο γκρουπ κιολας!!!!!!! η ΤΡΟΜΕΡΗ ( με την κακη εννοια) Ξανθοπουλου. Τι διαβαζω θεεε μου. Την Σιρινινα και την Παπαγεωργιου που ειναι στην 3ή και 4ή θεση στο γενικο μεσο ορο μπλοκ ανα σετ στο πρωταθλημα δεν μπηκε καν στο κοπο να τις καλεσει . Αντιθετως εφερε την Καλαντατζε στο δευτερο γκρουπ κιολας που ειναι 21η στα μπλοκ και γενικα εκανε κληση στην καθε πικραμενη. Απλαδα????? Με ΜΗΔΕΝ ΕΠΙΘΕΣΗ , Αλεξακου????? Που του χρονου θα παιξει στην πρι λιγκ , Κακουρατου , , Τσιτσιγιαννη, Βλαχαααακη!!!! Ουτε καν εχει προνοησει να φερει καμια παικτρια με εστω νορμαλ υποδοχη. Στο ευρωπαικο θα πορευτουμε με βασικες υποδοχης την ΑΝθη που φετος επαιξε διαγωνια την Στρατζαλη και την Βλαχακη!!!!!
steven123
 
Δημοσιεύσεις: 315
Εγγραφή: Δευτ 10 Ιαν 2022, 20:55

Re: Volley γυναικών - Αγώνες και νέα 2023-2024

Δημοσίευσηαπό fuzztone » Πέμ 25 Μάιος 2023, 19:20

Descartes έγραψε:
fuzztone έγραψε:Πιθανότατα αυτό σημαίνει ότι θα ρίξουμε τις προσδοκίες και θα επενδύσουμε στις νεαρές


Μέχρι τώρα ποιό ήταν το πρότυπο που ακολούθησε η Διοίκηση στο συγκεκριμένο τμήμα?

Αν ήθελε να κερδίσει το Πρωτάθλημα η ομάδα, να έφερνε και 4η ξένη μαζί με έναν προπονητή που γνωρίζει απο τίτλους στην Ελλάδα όπως ο Καλμαζίδης.


Σύμφωνα με τα λεγόμενα Αμοιρίδη, στόχος ήταν το πρωτάθλημα. Επίσης, με βάση διάφορα δημοσιεύματα, δώσαμε αρκετά μεγάλα συμβόλαια σε Φενόλιο και Στράντζαλη τουλάχιστον.

Αυτό για την 4η ξένη δεν το εκλαμβάνω ως ένδειξη ότι δεν υπήρχαν τέτοιοι στόχοι, αλλά ως σοβαρό σφάλμα εκ του αποτελέσματος. Το ίδιο ισχύει και για τον προπονητή που απέτυχε.

Το πιο σοβαρό σφάλμα όμως ήταν η μη επαρκής στελέχωση της ομάδας με ειδικούς. Αυτό οδήγησε στο να μην γίνει αντιληπτή η μεγάλη επιβάρυνση των παικτριών, και να χαθεί η φόρμα του 1ου γύρου.
Άβαταρ μέλους
fuzztone
 
Δημοσιεύσεις: 1197
Εγγραφή: Τρί 26 Φεβ 2008, 21:11

Re: Volley γυναικών - Αγώνες και νέα 2023-2024

Δημοσίευσηαπό fuzztone » Πέμ 25 Μάιος 2023, 19:27

steven123 έγραψε:Βγηκαν οι κλησεις του Οτσαλ ..... https://www.volleyball.gr/ethnikes-omad ... athlhmatos


Steven καταλαβαίνω πως το γράφεις, αλλά δες λίγο τι σου είπε ο Willie.

Και μένα μου άρεσε πέρυσι να παρακολουθώ την Εθνική, αλλά μόνο γιατί θεωρούσα ότι θα ωφεληθούν οι παίκτριες που θα παίξουν σε εμάς. Έκανα λάθος όμως.

Στο τέλος φάνηκε ότι η επιβάρυνση με την Εθνική σε εμάς ήταν καταστροφική, ενώ σε άλλες ομάδες κάνανε διακοπές και ξεκούραση.

Επομένως, προτιμώ να μην πάει ΚΑΜΙΑ δική μας στην Εθνική φέτος. Το ημιεπαγγελματικό βόλλευ δεν μπορεί να υποστηρίξει τέτοιες μεγάλες επιβαρύνσεις όλη τη χρονιά, με την έλλειψη κατάλληλων γυμναστών, διατροφολόγων, κτλ.

Ειδικά για την Ξανθοπούλου, ΔΕΝ πρέπει να πάει με τίποτε, ώστε να αναρρώσει πλήρως και να είναι έτοιμη την επόμενη χρονιά. Δεν μπορώ να ξεχάσω εκείνο το ποστ στο ινσταγκραμ.
Άβαταρ μέλους
fuzztone
 
Δημοσιεύσεις: 1197
Εγγραφή: Τρί 26 Φεβ 2008, 21:11

Re: Volley γυναικών - Αγώνες και νέα 2023-2024

Δημοσίευσηαπό steven123 » Παρ 26 Μάιος 2023, 22:47

Συμφωνα με Λεμονιδη ευτυχως ο νεος μας κοουτς εχει μυαλο και απερριψε την ιδεα της Τσουμπα ( στην οποια ο Αμοιρισης δεχτηκε να δωσει 100000 :lol: :lol: :lol: )και θα παμε με βασικες κεντρικες τις μικρες μας και ξενες σε ακρα πασα και διαγωνιο. Μενουν και Ηλιοπουλου Ξανθοπουλου Πολυ και συζητα και η Σταματια.
ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ ΝΑ ΠΟΡΕΥΤΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙς ΔΥΟ ΜΙΚΡΕΣ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ. Ανεπιστρεπτο να κατσει αλλο ενα χρονο η Ηλιοπουλου στο παγκο. Τραγικο. Επλιζω να μη ισχυει γιατι ειναι μακραν η πιο ετοιμη απο ολες τις μικρες. Οι Τσιογκα και Τερζογλου δεν μπορουν να παιξουν μαζι γιατι ειδικα αν σκεφτεις το θεμα που εχει η Τσιογκα στην επιθεση το οποιο μπορει και να μην διορθωνεται το κεντρο μας θα ειναι εκτεθιμενο. Αυτα γινονται σιγα σιγα οχι αποτομα στα βαθεια. Καμια απο της δυο δεν ειχε ενα σεβαστο χρονο στο παρελθον για να αξιολογηθουν . Θα ηταν πολυ πιο συνετο να πλαισιωθουν απο μια ξενη κεντρικη με εφεση στην επιθεση για να μην υπαρχει θεμα και να παιρνουμε ποντους απο παντου και να καλυψουν μαζι τη μια θεση.
Δυστυχως οπως ΦΑΙΝΕΤΑΙ ( γιατι δεν ξερουμε στα σιγουρα) και σε ανδρες και γυναικες κανουμε κατωτερους σχεδιασμους σε σχεση με περσυ με ανυπαρκτο η κακο επιθετικα κεντρο κατι που μας κανει σα ομαδα να εχουμε ενα πολυ συγκεκριμενο ταβανι το οποιο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ. Και δυστυχως δεν μαθαινουμε. Ο Παναθηναικος
στις γυναικες εχει δυο χρονια το που το πηρε ΜΕ ΒΑΣΙΚΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΟ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟ ΚΕΝΤΡΟ. ΕΚΕΙ ΗΤΑΝ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥς ΞΕΚΑΘΑΡΑ. Ακομα και αν κλεισουμε ξενες αναλογου επιπεδου σε ακρα και διαγωνιο και παλι η διαφορα που θα δημιουργειται απο τις κεντρικες τους δεν θα καλυπτεται με τιποτα αν παμε με και τις δυο μικρες βασικες. Τεραστιο ρισκο
steven123
 
Δημοσιεύσεις: 315
Εγγραφή: Δευτ 10 Ιαν 2022, 20:55

Re: Volley γυναικών - Αγώνες και νέα 2023-2024

Δημοσίευσηαπό fuzztone » Σάβ 27 Μάιος 2023, 11:13

Η Απλαδά στα Πεύκα...αν έχει καλές πληροφορίες ο Λέμον, λογικά πάμε με την τετράδα των Ελληνίδων που έχουμε τώρα.

Ο Άρης πάει για διάλυση, καλό να ενισχυθούν τα Πεύκα.
Άβαταρ μέλους
fuzztone
 
Δημοσιεύσεις: 1197
Εγγραφή: Τρί 26 Φεβ 2008, 21:11

Re: Volley γυναικών - Αγώνες και νέα 2023-2024

Δημοσίευσηαπό Cylon-4 » Σάβ 27 Μάιος 2023, 12:07

Η Γιωτα στην αεκ τελικα.
Cylon-4
 
Δημοσιεύσεις: 4220
Εγγραφή: Κυρ 21 Νοέμ 2021, 14:11

Re: Volley γυναικών - Αγώνες και νέα 2023-2024

Δημοσίευσηαπό Descartes » Σάβ 27 Μάιος 2023, 13:04

fuzztone έγραψε:
Descartes έγραψε:
fuzztone έγραψε:Πιθανότατα αυτό σημαίνει ότι θα ρίξουμε τις προσδοκίες και θα επενδύσουμε στις νεαρές


Μέχρι τώρα ποιό ήταν το πρότυπο που ακολούθησε η Διοίκηση στο συγκεκριμένο τμήμα?

Αν ήθελε να κερδίσει το Πρωτάθλημα η ομάδα, να έφερνε και 4η ξένη μαζί με έναν προπονητή που γνωρίζει απο τίτλους στην Ελλάδα όπως ο Καλμαζίδης.


Σύμφωνα με τα λεγόμενα Αμοιρίδη, στόχος ήταν το πρωτάθλημα. Επίσης, με βάση διάφορα δημοσιεύματα, δώσαμε αρκετά μεγάλα συμβόλαια σε Φενόλιο και Στράντζαλη τουλάχιστον.

Αυτό για την 4η ξένη δεν το εκλαμβάνω ως ένδειξη ότι δεν υπήρχαν τέτοιοι στόχοι, αλλά ως σοβαρό σφάλμα εκ του αποτελέσματος. Το ίδιο ισχύει και για τον προπονητή που απέτυχε.

Το πιο σοβαρό σφάλμα όμως ήταν η μη επαρκής στελέχωση της ομάδας με ειδικούς. Αυτό οδήγησε στο να μην γίνει αντιληπτή η μεγάλη επιβάρυνση των παικτριών, και να χαθεί η φόρμα του 1ου γύρου.


Γιατί εκ του αποτελέσματος? Δείξε μια Ομάδα που κέρδισε Πρωτάθλημα με λιγότερους ξένους/ξένες απο τους ανταγωνιστές. Αφού οι ξένες κάνουν τη διαφορά. Ήρθε ο άλλος να βάλει γυαλιά στους υπόλοιπους? Θα πάρεις πρωτάθλημα απο τον Καλμαζίδη και τον ήδη Πρωταθλητή ΠΑΟ (τη σεζόν 2021-2022) με λίγερες ξένε? Σου φαίνεται λογικό? Ούτε τελικό Κυπέλλου δεν έφτασε η ομάδα. Εχασε απο το χαρτί.

Η Ομάδα πήγαινε μια χαρά με Φλώρο και Χαριτωνίδη. Αυτό που χρειαζόταν ήταν ενίσχυση του ρόστερ. Αντιθέτως, έφερε τον μαέστρο και πήγε την εξέλιξη της ομαδας 2 χρόνια πίσω και μετρούσαμε τραυματισμούς.

Και ο άλλος στην Ομοσπονδία ναι μεν εξέλιξε τις παίκτριες το 70% του ρόστερ της Εθνικής είχε σοβαρους τραυματισμούς δες και Κυπαρίσση, Ανθούλη.
Άβαταρ μέλους
Descartes
 
Δημοσιεύσεις: 1994
Εγγραφή: Σάβ 28 Ιαν 2017, 22:01

Re: Volley γυναικών - Αγώνες και νέα 2023-2024

Δημοσίευσηαπό steven123 » Κυρ 28 Μάιος 2023, 11:56

Ποια ομάδα που κέρδισε το πρωτάθλημα με λιγότερες ξένες? Ο Παναθηναϊκός.. Η Μεντις αντικαταστάθηκε σχεδόν σε όλα τα παιχνίδια των πλέι οφ από την Χατζηευστρατιαδου. Απλά ο Καλμαζιδηε δεν έβαζε μυαλο και ξεκινούσε όλα τα ματς με τη Σερβα η οποία νομίζω έπαιξε μόνο ένα παιχνίδι ολόκληρο από τα 6 με ΑΕΚ και ΟΣΦΠ. Όχι ότι εμείς δεν χρειαζόμασταν την επιπλέον ξένη. Τη χρειαζόμασταν με κλειστά μάτια. Απλά να διευκρινίζονυαι κάποια πράγματα γιατί ο ΠΑΟ πέρα από ξένες είχε και έχει τοπ ελληνικό κορμό με την Χατζηευστρατιαδου και κυρίως την Παπαφωτιου
steven123
 
Δημοσιεύσεις: 315
Εγγραφή: Δευτ 10 Ιαν 2022, 20:55

Re: Volley γυναικών - Αγώνες και νέα 2023-2024

Δημοσίευσηαπό Cylon-4 » Δευτ 29 Μάιος 2023, 16:52

Η Μερτεκη στην θετιδα Βουλας
Cylon-4
 
Δημοσιεύσεις: 4220
Εγγραφή: Κυρ 21 Νοέμ 2021, 14:11

Re: Volley γυναικών - Αγώνες και νέα 2023-2024

Δημοσίευσηαπό steven123 » Τρί 30 Μάιος 2023, 11:20

Συμφωνα με τον Λεμονιδη κλεισαμε την Βουλγαρα Μιλανοβα.... Ουτε για τεταρτη θεση δεν μας βλεπω αν η Θηρα φτιαξει καλη ομαδα....
steven123
 
Δημοσιεύσεις: 315
Εγγραφή: Δευτ 10 Ιαν 2022, 20:55

Re: Volley γυναικών - Αγώνες και νέα 2023-2024

Δημοσίευσηαπό miburosaito » Τετ 31 Μάιος 2023, 17:31

Δεν εχουμε ακομα καμια επισημη ανακοινωση απο την διοικηση, αργουμε πολυ..

Τα 100k της παραφιλολογιας που ακουστηκαν για την Τσουμπα δεν ειναι πολλα στη νεα εποχη μετα τη πανδημια (εχουν αρχισει να ανεβαινουν τα κασε αρκετα), αλλα ειναι σιγουρα ποσο που αρκει ωστε να φερουμε μια αξιολογη διαγωνιο.

Στη λογικη των ανεβασμενων κασε δεν ειναι κακο να κοιταμε Βουλγαρια ή καποιο αντιστοιχο πρωταθλημα με μικρη προβολη αλλα με βολεικη παιδεια. Οπως επισης - μιας και καναμε την αρχη περσι - μεγαλη δεξαμενη ειναι το κολλεγιακο της Αμερικης. Και εφοσον υπαρχει καποιος να παρακολουθει στη διοικηση, μπορουμε να κανουμε επιλογες οπως η Καφρει που να ειναι καλες παιχτριες αλλα και να μπορουμε να πληρωσουμε.

Ομως χρειαζεται σκαουτινγκ και απο τη δικη πλευρα, και οπως ξαναειπαμε χρειαζεται staff για να κανει και αυτη τη δουλεια...

Δεν μου αρεσε αυτο που εγραψε ο Λεμο για αρνηση δικη μας να φερει τους συνεργατες του ο Τουρκος προπονητης (αν ισχυει). Εφοσον δεν εχουμε δικους μας ασε να φερει του δικους του, οι τσιγκουνιες σε αυτο το κομματι ειναι καταστροφικες για τη λειτουργια της ομαδας


ΥΓ. Νεαρη η Βουλγαρα που γραφηκε (οχι μονο απο Λεμονιδη), δεν την ειχα προσεξει παρα οτι ειδα αρκετα Τουρκικα ματς περσι, στα βιντεο που βρηκα αυτες τις μερες δεν μου φαινεται κατι ιδιαιτερο παντως.
Άβαταρ μέλους
miburosaito
 
Δημοσιεύσεις: 1743
Εγγραφή: Τετ 06 Φεβ 2019, 19:49

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γυναικεία τμήματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες