Volley γυναικών - Αγώνες και νέα 2021-2022

Re: Volley γυναικών - Αγώνες και νέα 2021-2022

Δημοσίευσηαπό miburosaito » Δευτ 23 Μάιος 2022, 21:11

fuzztone έγραψε:
Δεύτερη ακραία στο Ρουμάνικο πρωτάθλημα (σε rating index), 8η σκόρερ στο CEV Cup.

Στο Ρουμάνικο, καλύτερη σέρβερ ακραία, 5η επιθετικός (με βάση ένα index), και χειρότερη στην υποδοχή από τις 10 πρώτες



ΑΥΤΗ ειναι η Ολγα, χαχαχα :lol:

Ακριβης περιγραφη των χαρακτηριστικων της :mrgreen:


Μετα τις δηλωσεις της στο Παλατακι, παρακολουθησα λιγο περισσοτερο την πορεια τους, εβλεπα τα στατιστικα της (ακομα και οι Ρουμανοι εχουν, μονο εμεις μειναμε με χαρτι και μολυβι ακομα...), νομιζω εκανε την πιο μεστη χρονια της σε ολη της καριερα. Της εδειξαν εμπιστοσυνη κι αυτη ανταποκριθηκε μια χαρα.

Ας μην ξεχναμε πως ειναι περιεργο καραβι κι αυτη (οπως και η Πολυ), αφησε ομαδα στην Ιταλια επειδη δεν επαιζε οσο της υποσχεθηκαν (ουσιαστικα ειχε θεμα με τον προπονητη λεγεται)

Βεβαια, δειχνει ποση εμπιστοσυνη εχει στον εαυτο της, και μαλιστα το εχει δειξει σε δυσκολα πρωταθληματα οπως το Γαλλικο (λιγοτερο) αλλα και στο Πολωνικο (περισσοτερο). Και φετος βεβαια στο Ρουμανικο αλλα και στο CEV Cup.

Στην καλυτερη ηλικια της ερχεται, κανονικα μια σοβαρη ομαδα θα την πιεζε να υπογραψει με τα λεφτα που ηθελε πολυετες συμβολαιο και οχι να παζαρευει τελευταια στιγμη για να τη κλεισει με λιγοτερα.

Τελοσπαντων, δεν ειναι σημερα μερα για κραξιμο, ειναι μερα για μπραβο. Και μακαρι να ισχυει αυτο που ακουστηκε για Δημητροβα (ή εστω αντιστοιχου βεληνεκους ακραια). Με τη Βουλγαρα εκαναν ενα πολυ καλο διδυμο φετος.



fuzztone έγραψε:https://i.ibb.co/TY13gfd/Ro-League.jpg

(όταν χρησιμοποιώ το Img μου κόβει την εικόνα για κάποιο λόγο)

Τα στατιστικά εδώ:

https://frv-web.dataproject.com/Statist ... =23&PID=33




Να κανεις copy-paste το BBC link που βγαζει, οχι το default που εχει


Το paokmania δεχεται καλυτερα το BBC link (μη με ρωτας δεν ξερω γιατι :lol: )
Άβαταρ μέλους
miburosaito
 
Δημοσιεύσεις: 1739
Εγγραφή: Τετ 06 Φεβ 2019, 19:49

Re: Volley γυναικών - Αγώνες και νέα 2021-2022

Δημοσίευσηαπό fuzztone » Δευτ 23 Μάιος 2022, 21:30

miburosaito έγραψε:
Τελοσπαντων, δεν ειναι σημερα μερα για κραξιμο, ειναι μερα για μπραβο. Και μακαρι να ισχυει αυτο που ακουστηκε για Δημητροβα (ή εστω αντιστοιχου βεληνεκους ακραια). Με τη Βουλγαρα εκαναν ενα πολυ καλο διδυμο φετος.


Εννοείται, τα έβαλα για να ξέρουμε τι να περιμένουμε και κυρίως τι να ΜΗΝ περιμένουμε. Αν δηλαδή έχουμε κάποιες κακές υποδοχές, να μην αρχίσουμε το κράξιμο.

Μακάρι να βελτιωθεί με τον "στρατηγό" Μάρκο και σε αυτό :twisted:

Αν θέλεις κάνε και μια πιο εμπεριστατωμένη ανάλυση από τα στατιστικά της. Αυτά τα "half points" δεν είμαι σίγουρος ότι τα κατάλαβα, ούτε τη σημασία τους.
Άβαταρ μέλους
fuzztone
 
Δημοσιεύσεις: 1193
Εγγραφή: Τρί 26 Φεβ 2008, 21:11

Re: Volley γυναικών - Αγώνες και νέα 2021-2022

Δημοσίευσηαπό steven123 » Δευτ 23 Μάιος 2022, 21:50

Φίλε μου η μισή χρόνια της Όλγας στην Ιταλία ήταν πολύ δύσκολη. Η ομάδα και η ίδια είχε μικροτραυματισμούς και κοβιντ. Και τότε όταν κάποιος αθλητής κολλούσε τους σταματούσαν οι προπονήσεις και οι αγώνες. Ουσιαστικά ήταν ένα μισή μήνα εκτός προπονήσεων και αγώνων και τότε ήταν που την πήρε η κάτω βόλτα. Στην Πολωνία ήταν καλύτερη και φέτος επίσης στην Ρουμανία ήταν πολύ καλή. Όχι όμως τόσο καλή όσο ήταν πριν τον κοβιντ.
steven123
 
Δημοσιεύσεις: 315
Εγγραφή: Δευτ 10 Ιαν 2022, 20:55

Re: Volley γυναικών - Αγώνες και νέα 2021-2022

Δημοσίευσηαπό Ιάσονας » Δευτ 23 Μάιος 2022, 22:23

Αυτή τη στιγμή με Στραντζαλη Βεργιδου Πολυνοπουλου Ξανθοπουλου για βασικές συν τις Μερτεκη Ηλιοπουλου Παπαδόπουλου Κυπαρισση Κλεπκου τερζογλου και Τσιογκα είμαστε σούπερ από Ελληνίδες αν μείνουν οι 3 ξένες σε κάθε ομάδα.
Διαισθητικα περισσότερο είμαι πολύ αισιόδοξος για την Κουβανή και αρκετά απαισιόδοξος για την Πολωνεζα λόγω ηλικίας.
Κρίσιμη η επιλογή της ακραίας.
Πάντως ο ελληνικός κορμός είναι για να διεκδικήσει πρωτάθλημα.
Ιάσονας
 
Δημοσιεύσεις: 2530
Εγγραφή: Κυρ 20 Δεκ 2015, 12:21

Re: Volley γυναικών - Αγώνες και νέα 2021-2022

Δημοσίευσηαπό miburosaito » Τρί 24 Μάιος 2022, 00:00

fuzztone έγραψε:
Εννοείται, τα έβαλα για να ξέρουμε τι να περιμένουμε και κυρίως τι να ΜΗΝ περιμένουμε. Αν δηλαδή έχουμε κάποιες κακές υποδοχές, να μην αρχίσουμε το κράξιμο.

Μακάρι να βελτιωθεί με τον "στρατηγό" Μάρκο και σε αυτό :twisted:

Αν θέλεις κάνε και μια πιο εμπεριστατωμένη ανάλυση από τα στατιστικά της. Αυτά τα "half points" δεν είμαι σίγουρος ότι τα κατάλαβα, ούτε τη σημασία τους.



Φιλε εχω σφιξει τελευταια με τη δουλεια και δεν εχω οσο ελευθερο χρονο θελω, να φανταστεις εχω ετοιμο υλικο για σχηματα στην αμυνα σε επιθεσεις αντιπαλου απο δεξια και αριστερα τοσο καιρο και καθονται επειδη ηθελα να γραψω ενα ωραιο κειμενακι με αφορμη τις αμυνες (επικαιρο και λογω Μαρκο), αλλα δεν εχω γραψει τιποτα ακομα...

Οταν εχουμε μια πιο ολοκληρωμενη εικονα του ροστερ παντως θα προσπαθησω να μαζεψω στοιχεια και στατιστικα για τις παιχτριες να κανω ενα συγκεντρωτικο κειμενακι, να εχουμε μια ιδεα τι να περιμενουμε οπως λες κι εσυ.




Τωρα για τα half points, εγω δεν τα εχω δει στο click & scout που εχω χρησιμοποιησει παλιοτερα, ισως στα πιο advanced software να υπαρχουν. Ασε που κι εγω δεν ξερω 100% τι ειναι.

Μπορω να υποθεσω παντως...

Πρωτα να πουμε οτι αυτα τα δυο μετρανε το ιδιο πραγμα, αλλα απο την αλλη πλευρα του νομισματος λογικα, serve <=> serve receive, και αυτο που μου θυμιζει ο ορος half-point ειναι οι συνθηκες που διαμορφωνονται για τον πασαδορο μετα το σερβις / υποδοχη.

Καποιοι εχουν συστημα με 4 βαθμους αλλοι με 3 βαθμους αξιολογησης των υποδοχων.
(Αν θυμασαι εχουμε τελεια, θετικη και ουδετερη υποδοχη, αλλα μετα απο εκει εχουμε αρνητικη, και κακη και μετα λαθος/αντιπαλος ασσος. ) https://www.paokmania.gr/stiles/apopseis/202224-pos-na-diavazoume-ta-match-reports



Οπως και να εχει, και στα δυο συστηματα αξιολογησης αυτα, αλλο πραγμα ειναι ο ασσος οταν χτυπησει η μπαλα στο εδαφος ή γινει μια επαφη με τη μπαλα και αλλο πραγμα να παρει ο αντιπαλος ποντο οταν γινει και δευτερη επαφη μετα την υποδοχη. Ενω και τα δυο μετρανε σαν λαθη, δεν ειναι και τα δυο ασσοι.

Ασσος ειναι μονο αν δεν υπαρχει επαφη ή υπαρχει μεχρι μια επαφη με τη μπαλα και μετα παει εξω. Αν υπαρξει σκοτωμενη μπαλα μετα απο κακη υποδοχη, τρεξει η πασαδορος να προλαβει και ισα ισα την χτυπησει και παει εξω, ενω ειναι αντιπαλος ποντος δεν θα επρεπε να μετριεται κανονικα σαν ασσος. Στο 4βαθμιο συστημα αυτη καταχωρειται ως 0,5 βαθμου υποδοχη, ισως αυτο να ειναι που εννοουν οι Ρουμανοι σαν half-point??

Αλλα, KAI ο ασσος (0 βαθμοι υποδοχη) KAI η κακη υποδοχη (0,5 βαθμοι υποδοχη) ειναι λαθη και ποντοι για τον αντιπαλο.

Θα πρεπει να ρωτησω να το επιβεβαιωσω καποια στιγμη ομως :roll:



Παντως δεν θα εμενα και πολυ σε αυτο, θα κοιτουσα ασσους / χαμενα σερβις. Νομιζω αρκoυν για να παρουμε μια ιδεα.

Επισης, αυτος ο πινακας στο reception index που εκανες screenshot εχει το κλασμα της τελειας και θετικης υποδοχης / συνολο υποδ. - λαθη (ασσοι) - half points

Αυτο δινει 33% για την Ολγα, παιρνοντας υποψιν τα λαθη και τα half-points δηλαδη.


Αν ομως δεις τον πινακα των ομαδων {https://frv-web.dataproject.com/Statistics.aspx?ID=23&PID=33} εκει εχει τον αριθμο των αρνητικων υποδοχων (αντι half-points που ουσιαστικα ειναι ενα μερος αυτων στο 3βαθμιο συστημα),εκει εχουμε δηλαδη το κλασικο πατροπαραδοτο συστημα υπολογισμου.

Εδω θα δεις αλλο ποσοστο για την τελεια (+ θετικη) υποδοχη της Ολγας στο 28% αφου εδω υπολογιζει το απλο κλασμα των τελειων + θετικων υποδ. / συνολο υποδ.

Χωρις να παιρνει υποψιν ποσα ηταν λαθη, μισα λαθη ή κακες υποδοχες, απλα μας λεει ποσες ηταν οι τελειες στο συνολο, ατοφιο στατιστικο


Απλα, το καλο με αυτο τον πινακα ειναι οτι αφου μας δινει συνολικα το νουμερο των αρνητικων υποδοχων, μπορουμε να βρουμε το ποσοστο των τελειων + θετικων + ουδετερων υποδοχων που ειχε στη Ρουμανια. Αυτο το συνολο ειναι το ποσοστο που χρησιμοποιει η ομοσπονδια μας.



Για να θυμισω τα (μπερδεμενα) στατιστικα της υποδοχης:

Αν θυμαστε τα στατιστικα της ομοσπονδιας μετα απο καθε αγωνα αναφερουν δυο νουμερα για την υποδοχη, λενε πχ. Ξανθοπουλου 62% υπ. - 24% αριστες

Αυτα ειναι, το πρωτο νουμερο τελεια + θετικη + ουδετερη και το δευτερο ειναι τελεια + θετικη (χωρις την ουδετερη δηλαδη)

Η ομοσπονδια το πρωτο νουμερο το ονομαζει 'καλη' και μπερδευει κοσμο, απλα ειναι και οι ουδετερες μαζι



Για να καταλαβαινομαστε, η συγκριση με τα στατιστικα της Data Volley για την φετινη χρονια της Στραντζαλη ειναι:

Συνολο υποδοχων 436 - λαθη 36 - αρνητικες υπ. 128 = Συνολο τελειων + θετικων + ουδετερων υποδ. 272

Αυτο δια το συνολο, δηλαδη 272 / 436 = 62% υποδ.


Αρα η Στραντζαλη στο συνολο της χρονιας της στο Ρουμανικο πρωταθλημα ειχε υποδοχη κατα αντιστοιχια με τα στατιστικα της ΕΟΠΕ (για να συνεννοουμαστε) 62% υπ. - 28% αριστες

Δυστυχως συγκεντρωτικα δεν εχουμε φετος απο το Ελληνικο πρωταθλημα αλλα μπορειτε να δειτε απο προηγουμενες χρονιες στο σαιτ της ομοσπονδιας απο Ελληνιδες (και μη) ακραιες στο πρωταθλημα μας, ενδεικτικα να πουμε...


απο το κουτσουρεμενο 20-21 (οπου εχει τις 'καλες' υποδοχες οπως αναφεραμε παραπανω)

Μανωλινα Κωνσταντινου 59,2% υποδ. (συνολο 103)
Ποτοκαρ 49,4% υποδ. (συνολο 87)
Πιρβ 60,9% (συνολο 133)
Μερτεκη 43,7% (συνολο 103)
Χανταβα 44,8% (συνολο 230)
Νικολογιαννη 49,6% (συνολο 248)
Νταλκε 59,5% (συνολο 215)
Εβανς 57,7% (συνολο 168)

Παμε στο 19-20 που ηταν πιο γεματη σεζον

Αγκοστ 45,7% υποδ. (συνολο 455)
Μπρινκμαν 47,6% (συνολο 424)
Χουντ-Σκοτ 49,3% (συνολο 373)
Ποτοκαρ 54,2% (συνολο 437)
Χανταβα 38,8% (συνολο 430)
Μερτεκη 47,8% (συνολο 389)


Καμια βασικη (και πρωτοκλασατη) τα τελευταια 2 χρονια δεν ειχε παραπανω απο την Ολγα (σε σχεση με τα φετινα της νουμερα εννοω στο Ρουμανικο), μπορειτε να ριξετε μια ματια στο αρχειο της ΕΟΠΕ http://www.volleyball.gr/volleyleague-gunaikon/arxeio/2019-2020/statistika



Παμε να δουμε και την τελευταια της χρονια στη Πολωνια (που ηταν γεματη) σε ενα ανωτερο απο το δικο μας πρωταθλημα:

Εικόνα

Σορρυ για τα Αγγλικα στον πινακα, καταραμενο Google Translate... :?

Στη σεζον 20-21 λοιπον ειχε 58% υποδ. (τελεια + θετικη μολις 17% ομως) σε συνολο 1728 (!) υποδοχων

Και παλι δεν βρισκω ακραια με καλυτερη υποδοχη, ακομα και σε αυτο τον τομεα που η Ολγα ομολογουμενως προβληματιζεται.

Μιλαμε για ακραια με 40% στο Πολωνικο πρωταθλημα στην επιθεση...


Στο φετινο CEV Cup ηταν η 6η καλυτερη ακραια με βαση τη βαθμολογια, τα στατιστικα της ειναι αυτα:

Εικόνα

Κι εδω ειχε καλα νουμερα με 68% υποδ. - 25% τελεια, 45% στην επιθεση, 11/11 ασσοι/λαθη σερβις, 0.38 ποντους απο kill block στο σετ (σχεδον 0.4 δηλαδη - αποδοση κεντρικου ειναι αυτη)

Μια χαρα και στη Ευρωπη τα πηγε

Πολυ καλη παιχτρια ειναι, απλα θα πρεπει να την εμπιστευτουμε και να τη στηριξουμε με μια ακομα καλη ακραια.

Αυτα!

Fuzztone, ειχες δεν ειχες με εβαλες και ασχοληθηκα τελικα :mrgreen:
Τελευταία επεξεργασία από miburosaito και Τρί 24 Μάιος 2022, 00:04, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
miburosaito
 
Δημοσιεύσεις: 1739
Εγγραφή: Τετ 06 Φεβ 2019, 19:49

Re: Volley γυναικών - Αγώνες και νέα 2021-2022

Δημοσίευσηαπό steven123 » Τρί 24 Μάιος 2022, 00:01

Παιδιά διάβασα στο sdna ότι ο ΠΑΟΚ μιλούσε με Βραζιλιάνα ακραία από τοπ πρωταθλημα. Και οι επιλογές είναι πολύ λίγες. Και υπάρχει μια ακραία στη Πολωνία που λέγεται Μαριάννα κασεμιρο με καλή υποδοχή αλλά τραγική επίθεση και είναι και σε μεγάλη ηλικία σα την Πολωνή.
Έχει κάποιος πληροφορίες.
steven123
 
Δημοσιεύσεις: 315
Εγγραφή: Δευτ 10 Ιαν 2022, 20:55

Re: Volley γυναικών - Αγώνες και νέα 2021-2022

Δημοσίευσηαπό miburosaito » Τρί 24 Μάιος 2022, 00:15

Αν ειναι η Κασεμιρο που ξερω εγω, την ειχα δει τελευταια φορα στη Μπαουρου οπου εχει παιξει αρκετα χρονια εκει. Δεν ηξερα οτι ειχε φυγει απο Βραζιλια...

Ειναι μεγαλη οντως σε ηλικια



Εγω την εχω στο μυαλο μου σαν ολοκληρωμενη παιχτρια με πολυ καλη επιθεση, συμπαθητικη υποδοχη, τσαμπουκαλου στο γηπεδο, απο οσο θυμαμαι ειχε παιξει και στη Φλουμινενσε με καλες μεταγραφες τοτε που ειχαν κανει αλλα λογω Covid σταματησαν ολα. Αν την παιρναμε το 2017-18-19 θα ελεγα πολυ καλη μεταγραφη, τωρα δεν ξερω σε τι κατασταση ειναι. Δεν βλεπω και Πολωνικο καθολου, δεν εχω αποψη.
Άβαταρ μέλους
miburosaito
 
Δημοσιεύσεις: 1739
Εγγραφή: Τετ 06 Φεβ 2019, 19:49

Re: Volley γυναικών - Αγώνες και νέα 2021-2022

Δημοσίευσηαπό GiorgosAn97 » Τρί 24 Μάιος 2022, 00:16

Θα μπορούσε να είναι η Ellen Braga που παίζει Ιταλία νομίζω και είναι επίσης πολύ καλή στην υποδοχή αλλά και στην επίθεση και είναι Βραζιλιάνα, δεν ξέρω σκέψεις κάνω γιατί όντως αν είναι Βραζιλιάνα οι επιλογές είναι πολύ λίγες από τοπ πρωτάθλημα...
GiorgosAn97
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Σάβ 09 Απρ 2022, 18:35

Re: Volley γυναικών - Αγώνες και νέα 2021-2022

Δημοσίευσηαπό GiorgosAn97 » Τρί 24 Μάιος 2022, 00:25

Θα μπορούσε να είναι η Ellen Braga που παίζει Ιταλία νομίζω και είναι επίσης πολύ καλή στην υποδοχή αλλά και στην επίθεση και είναι Βραζιλιάνα, δεν ξέρω σκέψεις κάνω γιατί όντως αν είναι Βραζιλιάνα οι επιλογές είναι πολύ λίγες από τοπ πρωτάθλημα...
GiorgosAn97
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Σάβ 09 Απρ 2022, 18:35

Re: Volley γυναικών - Αγώνες και νέα 2021-2022

Δημοσίευσηαπό steven123 » Τρί 24 Μάιος 2022, 08:57

Και εγώ σκέφτηκα την ellen braga αλλά η άλλη προέρχεται από τον Πολωνικο πρωτάθλημα στο οποίο φαίνεται ότι έχουμε ψάχνει και είναι και σε μεγάλη ηλικία σαν την Κρολ. Δεν ξέρω μου ταιριάζει περισσότερο. Αν φυσικά είναι όντως από Βραζιλία η νέα μας ακραια.
steven123
 
Δημοσιεύσεις: 315
Εγγραφή: Δευτ 10 Ιαν 2022, 20:55

Re: Volley γυναικών - Αγώνες και νέα 2021-2022

Δημοσίευσηαπό spiridoula » Τρί 24 Μάιος 2022, 09:19

Μετα την Στραντζαλη ο ΠΑΟΚ ετοιμαζει βομβα με ακραια και δενει την Μερτεκη συμφωνα με το sdna
spiridoula
 
Δημοσιεύσεις: 1163
Εγγραφή: Τρί 04 Ιουν 2019, 20:26

Re: Volley γυναικών - Αγώνες και νέα 2021-2022

Δημοσίευσηαπό fuzztone » Τρί 24 Μάιος 2022, 10:25

miburosaito έγραψε:[
Fuzztone, ειχες δεν ειχες με εβαλες και ασχοληθηκα τελικα :mrgreen:


Εξαιρετικώς όπως πάντα! Ευχαριστούμε!

Υ.Γ. Είδες η Πότοκαρ? :twisted:
Άβαταρ μέλους
fuzztone
 
Δημοσιεύσεις: 1193
Εγγραφή: Τρί 26 Φεβ 2008, 21:11

Re: Volley γυναικών - Αγώνες και νέα 2021-2022

Δημοσίευσηαπό fuzztone » Τρί 24 Μάιος 2022, 11:06

steven123 έγραψε:Παιδιά διάβασα στο sdna ότι ο ΠΑΟΚ μιλούσε με Βραζιλιάνα ακραία από τοπ πρωταθλημα. Και οι επιλογές είναι πολύ λίγες. Και υπάρχει μια ακραία στη Πολωνία που λέγεται Μαριάννα κασεμιρο με καλή υποδοχή αλλά τραγική επίθεση και είναι και σε μεγάλη ηλικία σα την Πολωνή.
Έχει κάποιος πληροφορίες.


Δεν έχω πληροφορίες, αλλά στην Πολωνία παίζει και μια Regiane Bidias με ειδικότητα την υποδοχή και καλύτερα στατιστικά στην επίθεση από την Κασεμίρο. Στην υποδοχή χτυπάει και τα λίμπερο (5η εφέτος), και κοντά στα 36 όπως και η Κασεμίρο.

https://www.tauronliga.pl/statsRanking/type/ReceiveRanking.html

Υπάρχουν δημοσιεύματα ότι πάει σε άλλη Πολωνική ομάδα, αλλά δεν έκλεισε ακόμη νομίζω.
Άβαταρ μέλους
fuzztone
 
Δημοσιεύσεις: 1193
Εγγραφή: Τρί 26 Φεβ 2008, 21:11

Re: Volley γυναικών - Αγώνες και νέα 2021-2022

Δημοσίευσηαπό steven123 » Τετ 25 Μάιος 2022, 14:19

Από ότι φαίνεται τελικά ο ΠΑΟ χάνει την Κωνσταντίνου η οποία θα πάει στην ΑΕΚ μαζί με την Καλαντατζε. Επίσης η κουτσιουκη του Άρη θα πάει στην Θήρα
steven123
 
Δημοσιεύσεις: 315
Εγγραφή: Δευτ 10 Ιαν 2022, 20:55

Re: Volley γυναικών - Αγώνες και νέα 2021-2022

Δημοσίευσηαπό steven123 » Τετ 25 Μάιος 2022, 16:33

Συμφωνώ με τον λεμονιδη οι ακραίες που κοιτάμε είναι η Ουκρανή ΜΠΙΤΣΕΝΚΟ η Βραζιλιάνα ΑΜΑΝΤΑ ΚΑΜΠΟΣ και η Βουλγάρα ΝΣΑΟΥΣΕΒΑ
steven123
 
Δημοσιεύσεις: 315
Εγγραφή: Δευτ 10 Ιαν 2022, 20:55

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γυναικεία τμήματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες