Volley γυναικών - Αγώνες και νέα 2021-2022

Re: Volley γυναικών - Αγώνες και νέα 2021-2022

Δημοσίευσηαπό V-olakiotis » Κυρ 05 Δεκ 2021, 23:05

H Μιλίτσα επέλεξε να κάνει οικογένεια, στα 26 της, για αυτό δεν αγωνίζεται φέτος.

Ο Φλώρος έχει και συμπάθειες και αντιπάθειες, παρότι είναι πετσί, θαρρώ όμως πως το μοντέλο που περιγράφει ο miburosaito είναι το καλύτερο για την προοπτική της ομάδας αλλά και για να αποδώσει τα μέγιστα η παρουσία του Αμοιρίδη στο τμήμα βόλεϊ των γυναικών.


ΝΑΤΟΙ ΝΑΤΟΙ ΟΙ ΑΗΤΤΗΤΟΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ!!!
ΝΑΤΟΙ ΝΑΤΟΙ ΟΙ ΑΗΤΤΗΤΟΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ!!!
Άβαταρ μέλους
V-olakiotis
 
Δημοσιεύσεις: 6127
Εγγραφή: Τρί 28 Ιούλ 2009, 12:59
Τοποθεσία: Ουσουάια, Αργεντινη

Re: Volley γυναικών - Αγώνες και νέα 2021-2022

Δημοσίευσηαπό miburosaito » Κυρ 05 Δεκ 2021, 23:26

Descartes έγραψε:Eμένα ο Φλώρος μου αρέσει πολύ, έχει τεράστια εμπειρία, ειδικά στην εξέλιξη παικτριών, μου αρέσει ο χαρακτήρας του και είναι και ΠΑΟΚτσής.


Εχει συγκεκριμενα προτερηματα και ειναι ενας legend στο χωρο του Ελληνικου γυναικειου βολευ. Αλλα μιλαμε για την εξελιξη της ομαδας, λες οτι σου αρεσει σαν προπονητης - εχει στοιχεια που μου αρεσουν κι εμενα - αλλα θελεις να μεινει και του χρονου? Σορρυ αλλα δεν το καταλαβα απο τη προταση σου...



Παντως στα δικα μου ματια, το Ελληνικο γυναικειο βολευ (αυτο που ξερει ο Φλωρος δηλαδη) ειναι σε χαμηλο επιπεδο επαγγελματισμου, και σιγουρα δεν ειναι εκει που θα επρεπε να στοχευουμε να παμε. Αν θελεις εξελιξη της ομαδας, θελεις κι ενα προπονητη που εχει μαθει να δουλευει με αλλα στανταρ, που ψαχνει συνεχεια τις εξελιξεις στην προπονητικη, που αναγνωριζει τις αρετες της τεχνολογιας στη δουλεια του και τις αναζητα, που θα ζητησει απο τη διοικηση να προσλαβει εξτρα staff ωστε να γινεται σωστη προπονηση, κτλ κτλ..

Αυτα ο Φλωρος ΔΕΝ τα ικανοποιει...

Ειναι απαραιτητη η αλλαγη προπονητη, ειδικα για την επομενη σεζον, ετσι το βλεπω εγω


Descartes έγραψε:Πάντως αν συνεχίσουν έτσι τα πράγματα, μην εκπλαγείς αν η Da Yeong θα λάβει προτάσεις ΚΑΙ απο την Ελλάδα. Τις πάσες που αναλύουμε και θαυμάζουμε τις παρακολουθούνε και άλλοι εκτός ΠΑΟΚ... Φαντάζομαι γνωρίζεις ποιός στήριζε οικονομικά τα τμήματα του βόλει του ΟΣΦΠ πριν μετακινηθεί στο ποδόσφαιρο και τα στηρίζει ακόμη, ή ποιός στηρίζει το βόλεϊ του ΠΑΟ εδώ και 2 σεζόν...



Επειδη παρακολουθω αρκετο καιρο τις διδυμες, η δικια μου προβλεψη ειναι οτι οι διδυμες ΔΕΝ υπαρχει περιπτωση να πανε σε αλλη ομαδα στην Ελλαδα. Ειναι τετοια η ιδιοσυγκρασια τους και η σχεση που ειχαν με τις προηγουμενες ομαδες τους, που αυτο μου δειχνουν. Γενικα δενονται εκει που παιζουν.

Επισης, δεν τις βλεπω να μενουν στην Ελλαδα γενικοτερα, ισως να υπαρχει μια μικρη πιθανοτητα η Ντα Γιονγκ να μεινει για κανα χρονο ακομα ή ισως να επιστρεψει στο μελλον (εφοσον ο ΠΑΟΚ οντως μεγαλωσει οργανωτικα και σαν ονομα στην Ευρωπη ωστε να ικανοποιει το ταλεντο της και τις φιλοδοξιες της). Αλλα, θεωρω απιθανο να επιλεξουν να πανε σε αλλη Ελληνικη ομαδα.

Βεβαια, αυτο δεν σημαινει πως οι δυο ομαδες που αναφερεις δεν θα προσπαθησουν, εχεις δικιο ισως κανουν μια ερωτηση προς το τελος της σεζον. Παντως οτι κι αν πει ο Τουρκος ατζεντης τους, οι ιδιες δεν θα ασχοληθουν με τις αλλες Ελληνικες ομαδες. Κρατησε το αυτο...


Ο Αμοιριδης οσο κι αν ειναι νοικοκυρης, εχει δειξει οτι δεν εχει προβλημα (οικονομικο εννοω) να δωσει κατι παραπανω αν χρειαστει. Οκ, δεν ειναι το μεγεθος των δυο που αναφερεις, αλλα τα ποσα που αναφεραμε για Ντα Γιονγκ ή και γενικα τα ποσα που παιζουν στο Ελληνικο γυναικειο βολευ μπορει να τα καλυψει.

Τωρα αν αυτο που θες να πεις ειναι οτι ο Μαρινακης θα προσφερει κανα 400αρι στις διδυμες (οπως ελεγαν για το 'δωρο' Αγκαμεζ που ειχε κανει) για να τις παρει στον Πειραια, τοτε αλλαζουν τα δεδομενα. Μονο με παρεμβαση Σαββιδη θα μπορουσε να ισοφαρισει ο ΠΑΟΚ την προσφορα, αλλα νομιζω δεν ειναι πιθανο ενα τετοιο σεναριο. Ο ερασιτεχνης ΟΣΦΠ εχει μειωση εσοδων τα τελευταια 2 χρονια και δεν υπαρχει καποια αλλαγη (προς το παρον) σε αυτο...
Άβαταρ μέλους
miburosaito
 
Δημοσιεύσεις: 1743
Εγγραφή: Τετ 06 Φεβ 2019, 19:49

Re: Volley γυναικών - Αγώνες και νέα 2021-2022

Δημοσίευσηαπό Descartes » Δευτ 06 Δεκ 2021, 00:07

miburosaito έγραψε:Εχει συγκεκριμενα προτερηματα και ειναι ενας legend στο χωρο του Ελληνικου γυναικειου βολευ. Αλλα μιλαμε για την εξελιξη της ομαδας, λες οτι σου αρεσει σαν προπονητης - εχει στοιχεια που μου αρεσουν κι εμενα - αλλα θελεις να μεινει και του χρονου? Σορρυ αλλα δεν το καταλαβα απο τη προταση σου...

Παντως στα δικα μου ματια, το Ελληνικο γυναικειο βολευ (αυτο που ξερει ο Φλωρος δηλαδη) ειναι σε χαμηλο επιπεδο επαγγελματισμου, και σιγουρα δεν ειναι εκει που θα επρεπε να στοχευουμε να παμε. Αν θελεις εξελιξη της ομαδας, θελεις κι ενα προπονητη που εχει μαθει να δουλευει με αλλα στανταρ, που ψαχνει συνεχεια τις εξελιξεις στην προπονητικη, που αναγνωριζει τις αρετες της τεχνολογιας στη δουλεια του και τις αναζητα, που θα ζητησει απο τη διοικηση να προσλαβει εξτρα staff ωστε να γινεται σωστη προπονηση, κτλ κτλ..

Αυτα ο Φλωρος ΔΕΝ τα ικανοποιει...

Ειναι απαραιτητη η αλλαγη προπονητη, ειδικα για την επομενη σεζον, ετσι το βλεπω εγω


Φυσικά οι απόψεις διαφέρουν.

Για εμένα για το Ελληνικό Πρωτάθλημα στο οποίο αγωνιζόμαστε είναι ένας εξαιρετικός Προπονητής με ασύγκριτη εμπειρία. Αν κάποια στιγμή εξελιχθούν τα υπόλοιπα με τη μετακίνηση στο Παλατάκι και την οργάνωση και κάποια στιγμή αποσυρθεί σίγουρα υπάρχουν πολύ καλές λύσεις απο το εξωτερικό. Αυτή τη στιγμή δεν το θεωρώ προτεραιότητα γιατί μιλάμε για μια ομάδα με 1 Κύπελλο και αρκετά θέματα ανοιχτά, μια ομάδα που πέτυχε την πρώτη νίκη στην ιστορία της απέναντι στον ΟΣΦΠ πριν 1 μήνα. Δηλαδή πριν την Ευρωπαϊκή πορεία θα πρέπει να καθιερωθούμε στην Ελλάδα, να δημιουργηθεί και ένας κορμός με στόχο να κυριαρχήσουμε για μερικά χρόνια. Ο ΠΑΟ και ο ΟΣΦΠ αυτή τη στιγμή έχουν πιο υψηλούς προυπολογισμούς και τους κοντράρουμε. Έφερε και ο ΟΣΦΠ καλό προπονητή, αλλά το πρόβλημα είναι αλλού και φαίνεται οτι είναι μάλλον στη θέση τη De Yeong... Ο Πρόεδρος ας επενδύσει στις παίκτριες και σίγουρα θα πρέπει να εξασφαλίσει τη μετακίνηση στο Παλατάκι.
Άβαταρ μέλους
Descartes
 
Δημοσιεύσεις: 1994
Εγγραφή: Σάβ 28 Ιαν 2017, 22:01

Re: Volley γυναικών - Αγώνες και νέα 2021-2022

Δημοσίευσηαπό miburosaito » Δευτ 06 Δεκ 2021, 06:35

Descartes έγραψε:Φυσικά οι απόψεις διαφέρουν.

Για εμένα για το Ελληνικό Πρωτάθλημα στο οποίο αγωνιζόμαστε είναι ένας εξαιρετικός Προπονητής με ασύγκριτη εμπειρία. Αν κάποια στιγμή εξελιχθούν τα υπόλοιπα με τη μετακίνηση στο Παλατάκι και την οργάνωση και κάποια στιγμή αποσυρθεί σίγουρα υπάρχουν πολύ καλές λύσεις απο το εξωτερικό. Αυτή τη στιγμή δεν το θεωρώ προτεραιότητα γιατί μιλάμε για μια ομάδα με 1 Κύπελλο και αρκετά θέματα ανοιχτά, μια ομάδα που πέτυχε την πρώτη νίκη στην ιστορία της απέναντι στον ΟΣΦΠ πριν 1 μήνα. Δηλαδή πριν την Ευρωπαϊκή πορεία θα πρέπει να καθιερωθούμε στην Ελλάδα, να δημιουργηθεί και ένας κορμός με στόχο να κυριαρχήσουμε για μερικά χρόνια. Ο ΠΑΟ και ο ΟΣΦΠ αυτή τη στιγμή έχουν πιο υψηλούς προυπολογισμούς και τους κοντράρουμε. Έφερε και ο ΟΣΦΠ καλό προπονητή, αλλά το πρόβλημα είναι αλλού και φαίνεται οτι είναι μάλλον στη θέση τη De Yeong... Ο Πρόεδρος ας επενδύσει στις παίκτριες και σίγουρα θα πρέπει να εξασφαλίσει τη μετακίνηση στο Παλατάκι.



Ε καλα εννοειται, δεν γινεται να συμφωνουμε παντα :D

Απλα για να γινει αυτο το αλμα μπροστα που περιγραφεις κι εσυ, πιστευω πρεπει να γινει αλλαγη προπονητη πρωτα


Παντως δεν θελω αλλαγη Φλωρου για εναν αλλο Ελληνα της σειρας, σε αυτη τη στανη ο Φλωρος ειναι απο το πανω ραφι προπονητης. Αλλαγη μονο με ξενο και με χαρακτηριστικα που περιεγραψα στο προηγουμενο μου ποστ, αν δεν τον βρουν μενουν με Φλωρο μεχρι να βρουν εναν ξενο απο το πανω ραφι.
(Παντως ο Heynen ειναι top-class προπονητης - απο τους καλυτερους στον κοσμο - και αν οντως εχει την φιλοδοξια ο Αμοιριδης να ανεβασει επιπεδο τον ΠΑΟΚ πρεπει να του κανει προσφορα ΧΘΕΣ κιολας)



Δυστυχως η Στελλα βρισκεται σε παρατεταμενο ντεφορμαρισμα...
Επομενως ο ΟΣΦΠ θα πρεπει να βρει αλλη πασαδορο και να αλλαξει αμεσα αν θελει να διεκδικησει το πρωταθλημα. Θα ψαξει να βρει αλλου πασαδορο και νομιζω το ιδεατο στον προγραμματισμο τους θα ηταν να βρει Ελληνιδα πασαδορο (αν και δυσκολο να γινει). Αυτο που θα πρεπει επισης να βρει, θα ειναι μια Ελληνιδα ακραια και μια κεντρικη (ξενη ή Ελληνιδα) ακομα για να πλαισιωσει την Γιωτα. Και εδω θα παιχτει ολο το παιχνιδι για τον ΟΣΦΠ αλλα κατ επεκταση και για τις υπολοιπες Ελληνικες ομαδες. Γιατι ο ΟΣΦΠ δεν εχει σοβαρες ακαδημιες για να τραβηξει παιχτριες, θα πρεπει να παρει απο αλλου.
Αλλη καλη και εμπειρη Ελληνιδα πασαδορο που να αφησει την ομαδα της για τον ΟΣΦΠ δεν βλεπω να υπαρχει, βεβαια εκει η νεαρη Ξανθοπουλου ειναι καλη περιπτωση να επενδυσουν πανω της. Εφοσον δεν μπορεσουν να πεισουν Παπαφωτιου ή Βεργιδου, θα πρεπει να πανε σε μεταγραφη ξενης που σημαινει οτι τελος πια η πολυτελεια με δυο ξενες ακραιες για τον γαβρο. Θα πρεπει να αλλαξει ολος ο προγραμματισμος τους δηλαδη.

Για να μην ξεφυγουμε εδω περα για του γαβρου, πιο πρακτικα αυτο που μπορει να επηρεασει εμας, ειναι μια προσφορα στην Πολυνοπουλου παρα στην Ντα Γιονγκ το καλοκαιρι. Ή ακομα και στην νεαρη Σταματια. Αυτες περιμενω να τις πλησιασει ο γαβρος για να ενισχυσει τον Ελληνικο του κορμο. Και ο ΠΑΟΚ θα πονεσει πολυ αν του φυγει η Πολυνοπουλου (οπως πονεσαν αυτοι οταν τους εφυγε η Ζακχαιου), ποσω δε μαλλον αν η Πολυνοπουλου φυγει για να παει σε αμεσο ανταγωνιστη (νεο λαθος Χανταβα ΔΕΝ επιτρεπεται)...



ΥΓ. Νομιζω το ειχα αναφερει και αρχες της χρονιας, ο ΠΑΟΚ εχει τον καλυτερο Ελληνικο κορμο απο ολες τις συνδιεκδικητριες του τιτλου, και αυτο ειναι εργο Αμοιριδη. Εφοσον ο ΠΑΟΚ κρατησει τον κορμο αυτο, θα πρωταγωνιστησει και του χρονου, οτι επιλογες κι αν κανει σε ξενες ή προπονητη.

ΥΓ2. Μακαρι ο Αμοιριδης να τα δωσει ΟΛΑ για Ντα Γιονγκ, ακραιες και διαγωνιους βρισκεις, πασαδορους ΔΕΝ βρισκεις ευκολα.. ;)
Άβαταρ μέλους
miburosaito
 
Δημοσιεύσεις: 1743
Εγγραφή: Τετ 06 Φεβ 2019, 19:49

Re: Volley γυναικών - Αγώνες και νέα 2021-2022

Δημοσίευσηαπό Ιάσονας » Δευτ 06 Δεκ 2021, 08:54

Χωρίς να γνωρίζω ούτε το 1 τις 100 από το βόλεϊ που γνωρίζουν άλλα παιδιά στο φόρουμ θα ήθελα να πω και εγώ τη γνώμη μου για προπονητή.
Ο Φλώρος για Ελληνας προπονητής στο γυναικείο είναι ότι καλύτερο υπάρχει. Αν τον αντικαταστησουμε του χρόνου με κάποιον τοπ κλας Ευρωπαίο θα πρέπει να του δώσουμε και συνθήκες και μπάτζετ που δεν προκύπτει από πουθενά πως μπορούμε να δημιουργήσουμε. Πρέπει να πάμε βήμα βήμα και να απολαύσουμε το ταξίδι. Τα 150000 που λέμε για την λι Ντα Γιονγκ μπορεί να μην φτάνουν προσωπικά πιστεύω δεν φτάνουν αυτά τα λεφτά θα τα βρει πολλαπλάσια στην Τουρκία.
Για μένα το επόμενο βήμα της ομάδας είναι να λύσει το γηπεδικό και να ενισχύσει τον ελληνικό κορμό με μία παίκτρια τύπου Βασιλαντωνακη, Ζακχαιου (αδύνατο το ξέρω) ή Στραντζαλη. Φυσικά να μην χαθούν οι Μερτεκη κυπαρίσση Πολυνοπουλου Ξανθοπουλου και η πασαδορος η δεύτερη) αλλά και οι Καλαντατζε και Τσιογκα. Το γηπεδικό θα καθορίσει όμως το μέλλον του τμήματος γενικότερα καθώς και η περαιτέρω ανάπτυξη του τμήματος σε άλλα επίπεδα.
Αν βιαστεί η διοίκηση να αυξήσει το μπάτζετ και να φερει μεγάλα ονόματα σε παίκτριες και προπονητή υπάρχει ο κίνδυνος να χαθεί η ευκαιρία να αναπτυχθεί η αγάπη του κόσμου για το τμήμα και να μετατραπεί σε ένα πανηγύρι που το μόνο που θα ζητάμε είναι τους τίτλους. Τώρα το τμήμα εκπέμπει υγεία και πρέπει να πάμε βήμα βήμα.
Ιάσονας
 
Δημοσιεύσεις: 2534
Εγγραφή: Κυρ 20 Δεκ 2015, 12:21

Re: Volley γυναικών - Αγώνες και νέα 2021-2022

Δημοσίευσηαπό miburosaito » Δευτ 06 Δεκ 2021, 19:15

Ιάσονας έγραψε:Ο Φλώρος για Ελληνας προπονητής στο γυναικείο είναι ότι καλύτερο υπάρχει.


Με βαση το βιογραφικο σιγουρα ειναι, προσωπικη εκτιμηση ο Καλμαζιδης ειναι ο καλυτερος στο γυναικειο (ας μην ξεχναμε τη θητεια του στην εθνικη γυναικων) ;)



Ιάσονας έγραψε:Αν τον αντικαταστησουμε του χρόνου με κάποιον τοπ κλας Ευρωπαίο θα πρέπει να του δώσουμε και συνθήκες και μπάτζετ που δεν προκύπτει από πουθενά πως μπορούμε να δημιουργήσουμε. Πρέπει να πάμε βήμα βήμα και να απολαύσουμε το ταξίδι. Τα 150000 που λέμε για την λι Ντα Γιονγκ μπορεί να μην φτάνουν προσωπικά πιστεύω δεν φτάνουν αυτά τα λεφτά θα τα βρει πολλαπλάσια στην Τουρκία.


Οπως διαφωνησα και με Descartes ετσι κι εδω, το σκεπτικο μου ειναι να παρω πρωτα εναν προπονητη για να με βοηθησει να παω εκει που θελω (οργανωτικα και θεματα προπονησης εννοω κυριως) παρα να παω πρωτα εκει που θελω και να τον φερω μετα.

Ενταξει, εδω νομιζω και οι δυο προσεγγισεις εχουν υπερ και κατα, βεβαια δεν νομιζω να συμφωνησουμε σε αυτο το διλημμα, αλλα το θεμα ειναι η διοικηση να ΞΕΡΕΙ τι θελει να κανει. Γιατι, δυστυχως ακομα, δειχνει να μην κανει τιποτα απο τα δυο... :cry:



Τα λεφτα της Τουρκιας δεν θα τα πιασουμε ΠΟΤΕ, απλα επειδη εχω αναφερει και το καλοκαιρι για το χαρακτηρα των διδυμων πιο αναλυτικα (αν θες να ανατρεξεις πισω), και οι δυο ειναι παιχτριες που δενονται με την ομαδα που παιζουν. Αν ειναι ευτυχισμενες εδω, εχουν μια καλη ομαδα η οποια θα πρωταγωνιστει ΠΡΩΤΑ στην Ευρωπη αλλα ΚΑΙ στο πρωταθλημα (δεν θυμαμαι αν ησουν εσυ που ανεφερες οτι πρεπει να εστιασουμε στα παιχνιδια με Αλμπα παρα με ΠΑΟ ή ηταν αλλος φιλος?), εχουν καλες συνθηκες προπονησεις και εγκαταστασεις, ΑΝ τις προσφερεις ενα συμβολαιο που θα αντιπροσωπευει την αξια τους, ΤΟΤΕ εχεις σοβαρες πιθανοτητες να μεινει.
Ξερει η Ντα Γιονγκ οτι ο ΠΑΟΚ δεν μπορει να δωσει τα λεφτα της Φενερμπαχτσε, ομως δεν μπορει να κατσει σε μια ομαδα που της δινει 40k...
Σου φαινεται εσενα - σαν οπαδος του ΠΑΟΚ - οτι αυτη η παιχτρια αξιζει να παιρνει 40k??

Ας ειμαστε λοιπον κι εμεις σοβαροι σαν ομαδα, να της δωσουμε ενα συμβολαιο που αντιπροσωπευει την αξια της, να εξασφαλισουμε οσο γινεται τα γυρω γυρω, και μετα η Ντα Γιονγκ θα εχει λογο και να μεινει.

Τωρα που μιλαμε παντως, δεν εχει λογο να μεινει (ακομα), και δεν μιλαμε για τα χρηματα...


Ιάσονας έγραψε:Για μένα το επόμενο βήμα της ομάδας είναι να λύσει το γηπεδικό και να ενισχύσει τον ελληνικό κορμό με μία παίκτρια τύπου Βασιλαντωνακη, Ζακχαιου (αδύνατο το ξέρω) ή Στραντζαλη. Φυσικά να μην χαθούν οι Μερτεκη κυπαρίσση Πολυνοπουλου Ξανθοπουλου και η πασαδορος η δεύτερη) αλλά και οι Καλαντατζε και Τσιογκα. Το γηπεδικό θα καθορίσει όμως το μέλλον του τμήματος γενικότερα καθώς και η περαιτέρω ανάπτυξη του τμήματος σε άλλα επίπεδα.


Συμφωνουμε πανω κατω εδω :D


Ιάσονας έγραψε:Αν βιαστεί η διοίκηση να αυξήσει το μπάτζετ και να φερει μεγάλα ονόματα σε παίκτριες και προπονητή υπάρχει ο κίνδυνος να χαθεί η ευκαιρία να αναπτυχθεί η αγάπη του κόσμου για το τμήμα και να μετατραπεί σε ένα πανηγύρι που το μόνο που θα ζητάμε είναι τους τίτλους. Τώρα το τμήμα εκπέμπει υγεία και πρέπει να πάμε βήμα βήμα.


Λιγο σε εχασα εδω ομολογω...

Μηπως εχεις σαν παραδειγμα το ανδρικο τμημα και αυτο παραθετεις εδω?



Αν εννοεις αυτο, τοτε θα διαφωνησω λιγο μαζι σου

Η δημιουργεια του βολεικου κοινου του ΠΑΟΚ - η δημιουργεια του οποιου ηταν και μεγαλος στοχος του ερασιτεχνη - και που εν μερει τα χρονια απο το 2015 και μετα μεγαλωσε αρκετα και εγινε πιο συνηδειτοποιημενο, ηρθε με μεγαλες επιτυχιες οπως λες αλλα ηρθε και αποτομα...

Δεν χτιστηκε σιγα σιγα


Το γυναικειο τμημα, ετσι οπως εγινε και μεγαλωσε, αυτο κι αν ειναι η επιτομη της αποτομης αναπτυξης :)



Ομως οταν λες 'βημα βημα' εννοεις αργα ή να εχει σταθερες βασεις?

Για το πρωτο, νομιζω η διοικηση θα πρεπει να κανει γρηγορα βηματα μπροστα, να εκμεταλλευτει ολη τη δυναμικη που εχει αποκτησει. Πρεπει να κανει κινησεις και πρεπει να τις κανει απο φετος, βασικα ΗΔΗ επρεπε να εχουν γινει πολλα, αλλα καποιοι κοιμουνται...
Για το δευτερο συμφωνω 100%. Απλα στο μυαλο μου, οι σταθερες βασεις ειναι αυτα που εχουμε αναφερει παραπανω, δηλαδη συνεχεια στην επενδυση που υπαρχει στις ακαδημιες, γηπεδικο, ΠΛΗΡΩΣ επαγγελματικη ομαδα (8ωρες προπονησεις) δηλαδη οι παιχτριες θα βγαζουν τα προς το ζην απο το βολευ και κατι παραπανω (αν σκεφτουμε τη μικρη επαγγελματικη ζωη του αθλητη..), αρα μισθοι του 400αρικου τον μηνα παυουν να υφιστανται, θα υπαρχουν κανονικα συμβολαια - με δικαιωματα για τις αθλητριες αλλα και υποχρεωσεις. Τοτε θα λειτουργει σωστα το τμημα. Αν εννοεις αυτα, συμφωνω κι εγω, αλλα κι αυτα χρειαζονται ταχυτητα να γινουν

Απο ολες τις επαφες που εχω με τον ερασιτεχνη, το κοινο χαρακτηριστικο που βλεπω παντα ειναι τα 'ζωα μου αργα' παντως... :?

Τα εχω ξαναπει για το τι επικρατει στον ερασιτεχνη, δεν θελω να τα ξαναλεω, εξαλλου αλλο ειναι το θεμα μας :)



Ενδιαφερον αποψεις βλεπουμε εδω στο φορουμ! Απλα οσον αφορα την ομαδα, ελπιζω να αρχισει να κινειται πιο γρηγορα σε οτι αποφασισει να κανει...
Άβαταρ μέλους
miburosaito
 
Δημοσιεύσεις: 1743
Εγγραφή: Τετ 06 Φεβ 2019, 19:49

Re: Volley γυναικών - Αγώνες και νέα 2021-2022

Δημοσίευσηαπό miburosaito » Δευτ 06 Δεκ 2021, 19:40

https://www.acpaok.gr/el/article/10183-sto-paok-sports-arena-to-paok-alba-blaj!

Στο Παλατακι την Τεταρτη ανακοινωσε ο ερασιτεχνης



EDIT

Ελπιζω να μην αλλαξει αυτην τη φορα :lol:
Άβαταρ μέλους
miburosaito
 
Δημοσιεύσεις: 1743
Εγγραφή: Τετ 06 Φεβ 2019, 19:49

Re: Volley γυναικών - Αγώνες και νέα 2021-2022

Δημοσίευσηαπό Ιάσονας » Δευτ 06 Δεκ 2021, 22:01

Θα προσπαθήσω να αναπτύξω λίγο τον συλλογισμό μου. Κάπου άκουσα πως το μπάτζετ του τμήματος είναι 300 Χιλ., νομίζω το είπε ο Αμοιριδης. Η παρουσία στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις αυξάνει το κόστος ενώ δεν δημιουργεί Ιδιαίτερα έσοδα. Νομίζω πως όλοι όσοι παρακολουθούμε το τμήμα έστω και λίγο αυτό το κομμάτι δεν θα θέλαμε ποτέ να το θυσιασουμε όπως έχουμε δει στο παρελθόν σε άλλα τμήματα της ομάδας.
Φυσικά την υπεραξία που δημιουργεί η φετινή χρονιά πρέπει να την εκμεταλλευτουμε και αυξάνοντας το μπάτζετ αλλά όχι αλόγιστα. Υπάρχει ένα πρότζεκτ που τρέχει κάποιες παίκτριες που τώρα αναπτύσσονται που σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να κάψουμε (Ηλιόπουλου Κυπαρισση Ξανθοπουλου Τσιογκα). Αν μπορέσουμε φέτος να προχωρήσουμε στην Ευρώπη τουλάχιστον έναν ακόμη γύρο και να κατακτήσουμε και έναν εγχώριο τίτλο θα έχουμε κάνει ένα μεγάλο άλμα μπροστά σε σχέση με πέρυσι. Φυσικά και η παραμονή της Λι Ντα Γιονγκ με ένα ποσό στις 150χιλ.που νομίζω ανέφερε ο miburosaito θα ήταν ευχής έργο και πιθανότατα αυτοχρηματοδοτουμενη, αλλά πιστεύω πως δύσκολα τέτοιο ποσό θα φτάσει. Επίσης η παρουσία του γιαννακοπουλου στον βαζελο και οι χορηγίες του φαταουλ στο γαυρο, καθώς και η ύπαρξη ομάδων όπως η αεκ θα οδηγήσουν σε αύξηση των συμβολαίων.
Η δική μου γνώμη για το πως θα ήθελα να αναπτυχθεί το τμήμα είναι περίπου η εξής.
Πρώτον να βρεθούν χορηγοί. Πέρα από τον Αμοιριδη, που προφανώς χρηματοδοτεί και διοικεί το τμήμα να βρεθούν άλλοι χορηγοί πέρα από τους γνωστούς των ερασιτεχνικων τμημάτων (Χατζόπουλο Τσαλοπουλο). Αν θέλουμε παίκτριες όπως η Κορεατισα να μείνουν στην ομάδα πρέπει να βρεθούν έσοδα. Να ενισχυθεί το τμήμα διοικητικά και εμπορικά ώστε να μπορέσουμε να ανταπεξελθουμε στον πρωταθλητισμο. Να βρούμε έναν τρόπο να λύσουμε το γηπεδικό. Προφανώς η άμεση λύση είναι το παλατάκι στο μέλλον όμως καλό θα ήταν να μπορούσαν τα δύο τμήματα βολλευ να έχουν ένα δικό τους γήπεδο 2000 2500 θεατών, μόνο έτσι θα μπορέσουν να αναπτυχθούν πραγματικά, και εκεί θα πρέπει να πιεστεί και ο ερασιτεχνης, που βλέπει απλά τα χρήματα του Σαββίδη να περνούν, τα χρόνια επίσης να περνούν και υποδομές δεν βλέπουμε.
Επίσης πρέπει να γίνουν προωθητικές ενέργειες στο κόσμο με σκοπό να δημιουργηθεί καινούργιο κοινό με άλλα χαρακτηριστικά απ ότι του ποδοσφαίρου. Κόσμος που πέρα από την ομάδα να αγαπήσει και το άθλημα.
Το να πούμε πως το μπάτζετ θα διπλασιαστεί είναι εύκολο (και η παραμονή της Λι Ντα Γιονγκ αυτό θα σήμαινε) πρέπει όμως να καλυφθούν και τα έξοδα και όχι να δημιουργήσουμε ένα χάρτινο πύργο.
Ιάσονας
 
Δημοσιεύσεις: 2534
Εγγραφή: Κυρ 20 Δεκ 2015, 12:21

Re: Volley γυναικών - Αγώνες και νέα 2021-2022

Δημοσίευσηαπό Ιάσονας » Δευτ 06 Δεκ 2021, 22:05

Και να μην παραλείψω πως είναι το πλέον σημαντικό να είμαστε εμείς η ομάδα πλην Αθήνας όπου οι πλέον ταλαντουχες Ελληνίδες παίκτριες θα νιώθουν πως έχουν τις καλύτερες συνθήκες αλλά και πιθανότητες να αναπτύξουν το ταλέντο τους.
Ιάσονας
 
Δημοσιεύσεις: 2534
Εγγραφή: Κυρ 20 Δεκ 2015, 12:21

Re: Volley γυναικών - Αγώνες και νέα 2021-2022

Δημοσίευσηαπό V-olakiotis » Τρί 07 Δεκ 2021, 02:03

Ο Αμοιρίδης έχει συνείδηση του τρόπου με τον οποίο ο κόσμος βλέπει την ομάδα, δηλαδή αν μια χρονιά βγεις πρώτος είσαι θεός αν όμως την άλλη βγεις τρίτος είσαι για τα μπάζα. Επηρεασμένος ίσως από το ανδρικό τμήμα, όπου όμως είδαμε και πολλές λάθος επιλογές.

Στις γυναίκες δεν φτάσαμε ακόμη στην κορυφή, ώστε να θεωρηθεί η ομάδα υποχρεωμένη να φέρνει τίτλους, άσχετα αν υπαρχουν τέτοιες προσδοκίες από όλους μας από την κατάκτηση του κυπέλλου περυσι.
Παρόλα αυτά το γυναικείο τμήμα δουλεύει σοβαρά και ποντάρει στον κορμό της ομάδας.

Το πρώτο βήμα για να μιλάμε για παραμονή της Νταγιόνγκ είναι η μεταφορά όλων των δραστηριοτήτων της ομάδας στο Παλατάκι, το συντομότερο. Η πρόταση που θα της γίνει, θα πρέπει να είναι ανάλογη της αξίας της στο παιχνίδι της ομάδας. Αν πρέπει να περιμένουμε μια υπέρβαση πρέπει να είναι αυτή.


Δεύτερο βήμα είναι η επιλογή προπονητή για το επόμενο βήμα, καθώς η στήριξη η όχι Φλώρου θα κριθεί και από την κατάληξη της χρονιάς, που για να είναι επιτυχημένη θα πρέπει να έχει τουλάχιστον έναν τίτλο, όπως πέρυσι. Είμαι και εγώ της άποψης να πάνε σε ξένο καταξιωμένο με σαφές αναπτυξιακό πλάνο.

Τέλος, να αναφέρω ότι ο ΑΣ έκανε μίνι ταινία με τα highlights του αγώνα με τον Άρη και σε οκτώ ώρες πήρε 8.000 views. Όλα τα παιχνίδια θα έπρεπε να βγαίνουν σε τέτοια μορφή 48 ώρες μετά τη διεξαγωγή τους, ίσως και νωρίτερα.

Στα των συνδρομών για τον περασμένο μήνα ο ΑΣ είχε 1292 συνδρομητές - 1065 των 4,99 και 227 των 2,99 € - ενώ το κανάλι στο youtube έφτασε στα 20.000 μέλη και είχε 984.000 προβολές μέσα στον Νοεμβριο.

Αυτό σήμαινε ένα έσοδο της τάξης των περίπου έξι χιλιάδων ευρώ το μήνα απ' συνδρομές και περίπου 20.000 ευρώ ετησίως από το youtube, αν διατηρήσεις προβολές κοντά στο εκατομμύριο ανά μηνα.

Ένα μέσο που έμεινε χωρίς προώθηση είναιι το viber του ΑΣ το οποίο έχει κολλήσει στα 590 μέλη.

ΝΑΤΟΙ ΝΑΤΟΙ ΟΙ ΑΗΤΤΗΤΟΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ!!!
ΝΑΤΟΙ ΝΑΤΟΙ ΟΙ ΑΗΤΤΗΤΟΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ!!!
Άβαταρ μέλους
V-olakiotis
 
Δημοσιεύσεις: 6127
Εγγραφή: Τρί 28 Ιούλ 2009, 12:59
Τοποθεσία: Ουσουάια, Αργεντινη

Re: Volley γυναικών - Αγώνες και νέα 2021-2022

Δημοσίευσηαπό miburosaito » Τρί 07 Δεκ 2021, 13:08

Εικόνα

ΠΕΡΙΣΤΡΟΦΕΣ ΣΤΟ ΒΟΛΕΥ (Μέρος ΙΙ)



Αφού εξηγήσαμε τα βασικά των περιστροφών στο προηγούμενο σχετικό κείμενο (https://www.paokmania.gr/stiles/apopseis/199314-theseis-roloi-kai-peristrofes-sto-volei), ας δούμε περισσότερες λεπτομέρειες και πως αυτές μπορούν να εξυπηρετήσουν την τακτική του προπονητή ή συγκεκριμένες ανάγκες του παιχνιδιού.

Θυμίζω τη βασική λειτουργία των περιστροφών και τις θέσεις στο γήπεδο η οποία φαίνεται και στο παρακάτω σχήμα:

...οι θέσεις δεν αλλάζουν (πχ. το 1 θα είναι πάντα στην ίδια θέση), όμως οι παίχτριες 'κινούνται' μεταξύ αυτών των θέσεων. Ο διαχωρισμός των θέσεων ακολουθεί αριστερόστροφη φορά ενώ οι παίχτριες αν παρατηρήσετε κινούνται δεξιόστροφα (με ανάποδη φορά δηλαδή)


Εικόνα


ΟΙ ΕΞΙ ΠΕΡΙΣΤΡΟΦΕΣ

Η περιστροφή που παίζει η ομάδα σε κάθε πόντο (ουσιαστικά σε κάθε αλλάγη όπως ήταν το παλιό σύστημα) προσδιορίζεται από τη περιστροφή που βρίσκεται η πασαδόρος.


ΠΡΟΣΟΧΗ! Όχι από τη θέση αλλά από την περιστροφή. Μπορεί εύκολα να μπερδευτούμε εδώ αφού οι θέσεις πάνω στο γήπεδο κινούνται αριστερόστροφα <> οι παίχτριες κινούνται δεξιόστροφα.

Δηλαδή, έχουμε τη περιστροφή 1 όταν η πασαδόρος ξεκινάει στην κλασική θέση 1 (εύκολο αυτό), όμως έχουμε τη περιστροφή 2 όταν η πασαδόρος έχει ήδη περιστραφεί (πρακτικά αυτό σημαίνει ότι ξεκινάει από τη θέση 6), κοκ..
Ελπίζω τα παρακάτω σχήματα να το κάνουν πιο εύκολα αντιληπτό.



Παρακάλω επικεντρώστε στη πρώτη στήλη τώρα στην αρχή, όπου εχούμε το βασικό σχήμα (base) πριν γίνει η ''αλλάγη'' (switch) και μετακινηθούν οι παίχτριες στο γήπεδο με βάση τις ανάγκες της ομάδας.

Ξεκινάω με τις περιστροφές που η πασαδόρος βρίσκεται στην πίσω ζώνη. (**S = Setter = πασαδόρος**)

Εικόνα

Βλέπουμε στη πρώτη στήλη τη 'αρχική' περιστροφή της πασαδόρου (τη στιγμή που γίνεται το σερβις) και αυτή είναι που ορίζει την περιστροφή της ομάδας γενικά.

Δηλαδή, στην πρώτη εικόνα βλέπουμε την πασαδόρο (S) στο 1 άρα έχουμε την περιστροφή 1, στο κάτω σχήμα η πασαδόρος έχει μετακινηθεί μια θέση (πήγε στη θεση 6) και έχουμε την περιστροφή 2, στην επόμενη εικόνα με αντίστοιχο τρόπο έχουμε την περιστροφή 3 (πρακτικά η πασαδόρος είναι στη θέση 5 αλλά είπαμε μετράμε τις περιστροφές).

Εικόνα

Αντίστοιχα, ας δούμε και τις περιστροφές που η πασαδόρος βρίσκεται στη μπροστά ζώνη.

Συνεχίζει την δεξιόστροφη περιστροφή η πασαδόρος και παίζει η ομάδα την περιστροφή 4 με τη πασαδόρο στη θέση 4 (εδω συμπίπτει πάλι η θέση με τη περιστροφή όπως στο 1), μετά έχουμε την περιστροφή 5 με τη πασαδόρο στη θέση 3 και τέλος έχουμε την περιστροφή 6 στη τελευταία περιστροφή της πασαδόρου πριν πάει να σερβίρει από το 1 (πρακτικά όπως βλέπουμε η θέση της εδώ είναι στο 2).


ΟΙ ΠΕΡΙΣΤΡΟΦΕΣ ΣΕ ΦΑΣΗ ΜΠΛΟΚ-ΑΜΥΝΑ ΚΑΙ SIDE-OUT

Η πρώτη στήλη μας δείχνει το αρχικό σχήμα όπως είπαμε (base) και μας βοηθάει να καταλάβουμε τις περιστροφές.
Όμως πρακτικά μέσα στον αγώνα ο προπονητής μπορεί να μετακινήσει τις παίχτριες του σχεδόν όπου θέλει (μόνο η μετακίνηση σε μπροστά / πίσω ζώνη έχει περιορισμό) ώστε να αξιοποιήσει καλύτερα τα χαρακτηριστικά των παιχτριών του.

Οι επόμενες δύο στήλες μας δείχνουν ενδεικτικά κινήσεις που γίνονται από τις παίχτριες σε φάση μπλοκ-άμυνα (2η στήλη) και σε φάση side-out (3η στήλη). Να σημειώσω πως υπάρχουν αρκετές τακτικές εδώ, απλά θα αναφερθούμε σε μια κλασική εδώ και ίσως επανέλθω στο μέλλον για περισσότερες τακτικές.

Όσον αφορά τις κινήσεις οτάν κάνει η ομάδα είναι λίγο πολύ πιο στάνταρ όσον αφορά το μπλοκ και υπάρχει μεγαλύτερη ποικιλία όσον αφορά την άμυνα και τις θέσεις των παιχτριών. Ενδεικτικά μπορείτε να δείτε μια κλασική κίνηση σε κάθε περιστροφή που συμβαίνει στο μπλοκ-αμυνα, ενώ μπορείτε να πάρετε και μια γεύση από βασικά σχήματα υποδοχής σε κάθε περιστροφή στα παραπάνω σχήματα που ανέβασα.



Ενδεικτικά, ας δούμε την περιστροφή 1.

Εικόνα

Σε φάση μπλοκ-αμυνα (σερβίρουμε εμείς δηλαδή - 2η στήλη), έχουμε στη μπροστά ζώνη μια ακραία (P1) θέση 2, μια κεντρικό (M1) θέση 3 και την διαγώνιο μας (O) θέση 4. Αυτές οι τρεις θέλουμε να είναι σε θέση να μπορούν να μετακινηθούν στο βέλτιστο σχηματισμό όσον αφορά το μπλοκ μας (δηλαδή η διαγώνιος να πάει δεξιά στη θέση 2 ώστε να είναι απέναντι από τη 'καλή' επιθετικό του αντιπάλου). Επομένως, κρατάμε σαν σημείο αναφοράς την κεντρικό που δεν θα μετακινηθεί και φέρνουμε τις δύο ακραίες κοντά της ώστε να μπορέσουν να αλλάξουν πλευρά όσο πιο σύντομα γίνεται μετά το σέρβις που θα γίνει. Στη πίσω ζώνη θα παραμείνει η δεύτερη ακραία στην αριστερή πλευρά να καλύπτει το χώρο άμυνας μεταξύ της μικρής και της μεγάλης διαγωνίου, το λίμπερο (που έχει αντικαταστήσει τη δεύτερη κεντρικό που φαίνεται στο σχήμα) μένει τη θεση 6 καλύπτοντας τη μεγάλη διαγώνιο αλλά και γενικά όλη τη πίσω ζώνη (σε περίπτωση που 'σπάσει' η μπάλα στο μπλοκ), ενώ η πασαδόρος θα πρέπει να τρέξει πίσω από τη διαγώνιο στη δεξιά πλευρά, ώστε να καλύψει τη ευθεία. Όπως βλέπουμε σε αυτόν τον κλασικό σχηματισμό, το μπλοκ-άμυνα είναι προσαρμοσμένο στην αντίπαλο επιθετικό που χτυπάει από τη θέση 4 (της αντίπαλης ομάδας εννοώ), συνήθως από το 4 θα χτυπάει η καλή επιθετικά ακραία των αντιπάλων μας. Το χρησιμοποιούμε αυτό το σχήμα όταν δεν φοβόμαστε πολύ την αντίπαλη διαγώνιο ή ο αντίπαλος βρίσκεται σε περιστροφή που η διαγώνιος του βρίσκεται στη πίσω ζώνη και είναι δυσκολότερο να επιτεθεί.

Σε φάση side-out (σερβίρει ο αντίπαλος δηλαδή - 3η στήλη), η πασαδόρος βρίσκεται στο 1 και για να μην υπάρχει παράβαση στη θέση της θα πρέπει να βρίσκεται πίσω από την ακραία (P1) και δεξιά του λίμπερο (που αντικατέστησε τη 2η κεντρικό που βλέπουμε στο σχήμα), η οποία με το που θα γίνει το σερβις θα τρέξει μπροστά για τη θέση πάσας, η ακραία (P1) που βρίσκεται μπροστά από τη πασαδόρο και δεξιά της κεντρικής M1, θα χτυπήσει από το 2 μετά την υποδοχή, το λίμπερο βρίσκεται ανάμεσα σε πασαδόρο δεξιά και έταιρη ακραία αριστερά και μπορεί να κινηθεί όπου θέλει για να βγάλει το ντουμπλαζ σε περίπτωση που δεν περάσει η μπάλα, ή δεύτερη ακραία (P2) βρίσκεται για την υποδοχή αριστερά του λίμπερο και πίσω της διαγωνίου θα μείνει και αυτη για το ντουμπλαζ εκτός αν είναι καλή επιθετικός και μπορεί να επιτεθει από το 6 (η επίθεση 'pipe' ακούμε συχνά), η διαγώνιος (O) μένει αριστερά για να επιτεθεί από το 4, και η κεντρικός που πρέπει να βρίσκεται δεξιά της διαγωνίου / αριστερά της ακραίας (Ρ1) / μπροστά από το λίμπερο, κάνει κίνηση να επιτεθεί από το κέντρο σε πρώτο χρόνο.


Νομίζω, αντί να τα εξηγώ με λόγια στο χαρτί καλύτερα να δούμε ένα βιντεάκι που εξηγεί τα σχήματα των 6 περιστροφών και βασικές κινήσεις σε μπλοκ-αμυνα / side-out.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ! Οι Αμερικάνοι χρησιμοποιούν τους όρους:
*Serve = μπλοκ-αμυνα
Serve-receive = side-out
Pass = υποδοχή
Set = πάσα
Dig = άμυνα*


*Επίσης στη περιστροφή 3 στο Αμερικάνικο κολλεγιακό πρωτάθλημα, αφήνουν το λίμπερο να σερβίρει, κάτι που στον υπόλοιπο κόσμο ΔΕΝ συμβαίνει, σε εμάς εκεί σερβίρει η 2η κεντρικός*







Ένα ακόμα κατατοπιστικό βιντεάκι που εστιάζει στα σχήματα για υποδοχή, αλλα εξηγεί όλα όσα είπαμε γενικά για τις περιστροφές (και στα δύο κείμενα που ανέβασα) είναι το παρακάτω:



Παρότι είναι μεγάλο σε διάρκεια πρότεινω να του ρίξετε μια ματιά, μιας και τα εξήγει αναλυτικά ενώ δίνει παράδειγματα με βίντεο από αγώνες.
Επίσης, προσέξτε κάποια βασικά tips που χρησιμοποιούν οι προπονητές, όπως ότι οι ακραίες - κεντρικοί που είναι κόντα στη πασαδόρο στις περιστροφές είναι συνήθως οι καλύτερες επιθετικά μεταξύ των δύο, ακόμα μας δίνει μια ιδέα για το 'stacking' για το οποίο θα μιλήσουμε στο μέλλον.


Αυτά σαν μια ακόμα μικρή ενότητα για τις περιστροφές, ελπίζω να βοήθησε το κείμενο!

Θα ακολουθήσουν κι άλλα στο μέλλον πάνω στο θέμα, με μεγαλύτερη όμως βαρύτητα σε λεπτομέρειες.




**Δυστυχώς δεν βρήκα βίντεο στα Ελληνικά ή με Ελληνικούς υπότιτλους, όποιος έχει θέμα με την εξήγηση στα Αγγλικά ας μου στείλει στο φόρουμ και θα βοηθήσω όσο μπορώ**
Τελευταία επεξεργασία από miburosaito και Τρί 07 Δεκ 2021, 14:11, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
miburosaito
 
Δημοσιεύσεις: 1743
Εγγραφή: Τετ 06 Φεβ 2019, 19:49

Re: Volley γυναικών - Αγώνες και νέα 2021-2022

Δημοσίευσηαπό john4serres » Τρί 07 Δεκ 2021, 13:48

ΠΑΟΚ - Alba Blaj
Game 1 της Φάσης των «16» του Women's CEV Cup
Τετάρτη 8 Δεκεμβρίου και ώρα 19:00

PAOK Sports Arena - Γενική είσοδος: 5€
supporters - not customers
Άβαταρ μέλους
john4serres
 
Δημοσιεύσεις: 29796
Εγγραφή: Σάβ 07 Φεβ 2009, 12:00

Re: Volley γυναικών - Αγώνες και νέα 2021-2022

Δημοσίευσηαπό miburosaito » Τρί 07 Δεκ 2021, 14:05

Μεταδοση απο τον ερασιτεχνη εδω

Άβαταρ μέλους
miburosaito
 
Δημοσιεύσεις: 1743
Εγγραφή: Τετ 06 Φεβ 2019, 19:49

Re: Volley γυναικών - Αγώνες και νέα 2021-2022

Δημοσίευσηαπό Ιάσονας » Τρί 07 Δεκ 2021, 15:17

Miburosaito μόλις διάβασα το δεύτερο κείμενο που ανέβασες για τις περιστροφές. Φίλε συγχαρητήρια και για το χρόνο που διαθέτεις να εξηγείς το άθλημα,αλλά και για την ανάλυσή σου που είναι καταπληκτική και εύκολα κατανοητή.
Είναι τελευταία φορά που δίνω σε εσένα και τον κουβανό συγχαρητήρια γιατί καταλήγω ένα στα δύο ποστ μου να λέω το ίδιο, όμως κάθε φορά που διαβάζω κείμενά σας με αναλύσεις παιχνιδιών, αντιπάλων ή του ίδιου του παιχνιδιού το ίδιο σκέφτομαι. Πολλά συγχαρητήρια και στους δύο και πάλι, και ευχαριστώ πολύ που μοιράζεστε τις γνώσεις σας.
Ιάσονας
 
Δημοσιεύσεις: 2534
Εγγραφή: Κυρ 20 Δεκ 2015, 12:21

Re: Volley γυναικών - Αγώνες και νέα 2021-2022

Δημοσίευσηαπό miburosaito » Τρί 07 Δεκ 2021, 23:07

Η Γ' ΦΑΣΗ του κυπέλλου Ελλάδας (εκεί όπου θα παίξει κι ο ΠΑΟΚ) θα ξεκινήσει από 19/1 και θα κρατήσει μέχρι τις 5-6/3 που θα γίνει το Final Four.

http://www.volleyball.gr/news/article/17445/h-sumplhromatikh-eidikh-prokhruxh-kupellou-elladas-gunaikon-2021-22-susthma-diexagoghs




Συνεντευξη Αμοιρίδη, κρατάω την ατάκα για μπάτζετ 500k φέτος

https://www.sdna.gr/bolei/908789_kostas-amoiridis-oi-filodoxies-den-ehoyn-orofi


Συνέντευξη της Στράντζαλη μια μέρα πριν παίξουν μαζί μας

http://sportsfeed.gr/cev-cup-%ce%b3%cf%85%ce%bd%ce%b1%ce%b9%ce%ba%cf%8e%ce%bd-%ce%a0%ce%91%ce%9f%ce%9a-%ce%86%ce%bb%ce%bc%cf%80%ce%b1-%ce%a4%ce%bf-%cf%80%ce%b1%ce%b9%cf%87%ce%bd%ce%af%ce%b4%ce%b9-%cf%84%cf%89%ce%bd/


Συνέντευξη Ντα Γιονγκ (τηλεφωνική) σε Κορεάτικο μέσο (το G-translate δουλευει μια χαρά εδώ)

http://m.mydaily.co.kr/new/read.php?newsid=202112061608999132


Κρατάω ατάκες:

“They say the opposing team is really strong. But our team is also strong, we can do it. We believe in our team. We (can) make miracles.”


Da-young Lee said, "The opponent is a strong team, but our team is also strong. I will do my best with no regrets.”


As soon as she joined the club, she said she was actually tired, playing the game in three days. She said there were times when she only slept for two hours a day and played games. However, it is said that her condition has improved a lot thanks to the recent team's consideration, such as arranging business trips. In particular, Dayoung Lee is said to be energized by the support of Korean and Greek fans living in the area.


"When I live abroad, food is the biggest problem, but I like Greek food so much! Also, I just want to say thank you to the fans who sent me gifts!,” she said with a smile




ΥΓ. Οι του στοιχήματος μπορούν να μου εξηγήσουν τις παρακάτω αποδόσεις?

Εικόνα

Εικόνα

Πως γίνεται να έχουν οι δύο ομάδες ίδια απόδοση στο μακροχρόνιο και στο αυριανό να δίνει φαβορί την Άλμπα?

Μήπως να παίξουμε άσσο? Γιατί έγιναν κάτι απίστευτα με τις αποδόσεις στα Ευρωπαικά του γάβρου από τη Στοίχημαν φέτος...





Ιάσονας έγραψε:Miburosaito μόλις διάβασα το δεύτερο κείμενο που ανέβασες για τις περιστροφές. Φίλε συγχαρητήρια και για το χρόνο που διαθέτεις να εξηγείς το άθλημα,αλλά και για την ανάλυσή σου που είναι καταπληκτική και εύκολα κατανοητή.
Είναι τελευταία φορά που δίνω σε εσένα και τον κουβανό συγχαρητήρια γιατί καταλήγω ένα στα δύο ποστ μου να λέω το ίδιο, όμως κάθε φορά που διαβάζω κείμενά σας με αναλύσεις παιχνιδιών, αντιπάλων ή του ίδιου του παιχνιδιού το ίδιο σκέφτομαι. Πολλά συγχαρητήρια και στους δύο και πάλι, και ευχαριστώ πολύ που μοιράζεστε τις γνώσεις σας.



Φίλε να σαι καλά! Αλήθεια, δεν χρειάζεται να λες συγχαρητήρια...

Τελικά έβαλα λιγότερα από οσα είχα προγραμματίσει στην αρχή, προσπάθησα να το κρατήσω απλό, χαίρομαι που όντως ήταν κατανοητό :)

Πάντως οποιοδήποτε feedback (συμβουλές / παρατηρήσεις) είναι ευπρόσδεκτο...




Θέλω σε ένα επόμενο κείμενο να αναφερθώ αναλυτικά σε περισσότερα τακτικά σχήματα στις περιστροφές, ξεχωριστά για φάση μπλοκ-αμυνα και ξεχωριστά για υποδοχή (side-out). Για να κάνουμε και κουβέντες με βάση το ρόστερ μας και την ομάδα μας συγκεκριμένα. Αυτά είναι που μου αρέσουν κιόλας :D 8-)
Τελευταία επεξεργασία από miburosaito και Τετ 08 Δεκ 2021, 07:33, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
miburosaito
 
Δημοσιεύσεις: 1743
Εγγραφή: Τετ 06 Φεβ 2019, 19:49

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γυναικεία τμήματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες