ΑΜΚ ΚΑΕ ΠΑΟΚ 2021

Σχόλια γιά την Διοίκηση της KΑΕ και όλα τα σχετικά...

ΑΜΚ ΚΑΕ ΠΑΟΚ

ΣΥΜΜΕΤΕΧΩ
158
95%
ΔΕ ΣΥΜΜΕΤΕΧΩ
8
5%
 
Σύνολο ψήφων : 166

Re: ΑΜΚ ΚΑΕ ΠΑΟΚ 2021

Δημοσίευσηαπό gika » Κυρ 31 Ιαν 2021, 01:41

kat, δεν είναι τόσο για τα χρήματα.

H ιστορία πίσω από όλο αυτό είναι ότι κάποια μεγάλα hedge funds, σόρταραν την μετοχή της GameStop.

Σόρταραν σημαίνει ότι πόνταραν στο ότι η τιμή της θα πέσει. Πρακτικά αυτό που γίνεται όταν σορτάρεις μια μετοχή, είναι ότι δανείζεσαι μετοχές μιας εταιρείας, τις πουλάς, και είσαι υποχρεωμένος σε κάποιο χρονικό σημείο να της αγοράσεις πίσω για να τις επιστρέψεις. Αν η τιμή της μετοχής πέσει αρκετά, τότε τις αγοράζεις πιο φθηνά από ότι τις πούλησες και έτσι βγάζεις κέρδος.

Μέσα σε όλα, αυτό επηρρεάζει την δυνατότητα μιας εταιρίας να πάρει δάνεια, τα επιτόκια και όλα τα συναφή με την λογική ότι κανείς δεν δανείζει σε κάποιον, που όλοι πιστεύουν ότι θα χρεωκοπήσει και ποντάρουν τα χρήματα τους σε αυτό. Οπότε ποντάροντας τόσα στην χρεωκοπεία κάποιου, ταυτόχρονα βοηθάς την χρεωκοπεία να έρθει και μια ώρα αρχύτερα.

Δυστυχώς αυτό είναι νόμιμο, κι ας μην είναι ηθικό.

Έτσι ξεκίνησε ένα "κίνημα" μέσω του Reddit, με απλό κόσμο να αγοράζει μετοχές της GameStop και να της κρατάει. Να μην πουλάει κανένας. Όλο αυτό εκτόξευσε την μετοχή της εταιρίας. Ήταν κάπου στα 3$ τον Σεπτέμβριο και πήγε στα 340$ τώρα. Όσο ο κόσμος αγοράζει μετοχές και τις κρατάει, η τιμή όλο και θα ανεβαίνει.

Την εβδομάδα που μας έρχεται, τα hedge funds που είχαν σορτάρει την μετοχή είναι υποχρεωμένα να τις αγοράσουν πίσω για να τις επιστρέψουν. Η τρελή αύξηση της μετοχής, τους οδηγεί σε ζημίες περί των 20 δισεκατομμυρίων και δυστυχώς γι' αυτούς δεν υπάρχει άλλη επιλογή. Ή που θα δώσουν αυτά τα χρήματα ή που θα χρεοκοπήσουν και το χρέος θα μετακυλιστεί στις ασφαλιστικές εταιρίες, που θα χρεωκοπήσουν και θα πάει στις ασφαλιστικές των ασφαλιστικών και ου το καθ' εξής.

Όλος αυτός ο χαμός δεν γίνεται για το κέρδος. Είναι ο πόλεμος των μικρών απέναντι στους μεγάλους. Είναι για να μην χρεωκοπήσει η GameStop και χάσουν 16000 κόσμος τις δουλειές τους. Είναι μια εκδίκηση όσων χάσανε χρήματα το 2008 απέναντι στα Golden Boys που πλούτισαν.

Όσοι αγοράζουν μετοχές της GSE το ξέρουν ότι μάλλον θα τα χάσουν τα λεφτά. Αλλά το κάνουν για να κάνουν την τεράστια ζημία σε αυτούς που χειραγωγούν την αγορά. Σε αυτούς που την Πέμπτη που μας πέρασε πίεσαν πολλές πλατφορμες ώστε να σταματήσουν να αφήνουν τον κόσμο να αγοράζει μετοχές, επιτρέποντας μόνο να πουλάνε. Κάτι που οδήγησε τη μετοχή να πέσει 40% (ανέκαμψε ευτυχώς την Παρασκευή). Σε αυτούς που παίζουν fake news ότι τα hedge funds την φάγανε και τελείωσε όλο αυτό, για να χαλαρώσει ο κόσμος και να πουλήσει.

Αλλά ο κόσμος κρατάει. Φανατικά. Άλλοι νοικιάζουν billboards σε κετρικότατα σημεία με μηνύματα τύπου we hold gse. Οι άλλοι σήκωσαν αεροπλάνο για να κράξουν την Robinhood που μπλόκαρε την αγορά των μετοχών.

Είναι μια επανάσταση που γίνεται με 3 κουμπιά στο κινητό και 100$ την ώρα που χέζεις το πρωί. Αντί να μπούνε με όπλα στην Wall Street τους βίασαν στο ίδιο το παιχνίδι τους, από τη χέστρα τους.

Είναι πάρα πολύ ΠΑΟΚ όλο αυτό και το χαίρομαι. Γι' αυτό κρατάμε τις μετοχές κι ας μη βγάλουμε κέρδος.

https://www.reddit.com/r/wallstreetbets/
Άβαταρ μέλους
gika
 
Δημοσιεύσεις: 17198
Εγγραφή: Δευτ 28 Ιαν 2008, 15:52
Τοποθεσία: Λονδίνο

Re: ΑΜΚ ΚΑΕ ΠΑΟΚ 2021

Δημοσίευσηαπό kataramenos5 » Κυρ 31 Ιαν 2021, 01:46

Ναι το διαβασα.Πολυ καλο για να τ αφησουν. ;)
ΣΗΚΩΘΕΙΤΕΕΕ
Άβαταρ μέλους
kataramenos5
 
Δημοσιεύσεις: 26757
Εγγραφή: Δευτ 04 Οκτ 2010, 08:50

Re: ΑΜΚ ΚΑΕ ΠΑΟΚ 2021

Δημοσίευσηαπό bersekeros » Κυρ 31 Ιαν 2021, 01:50

Δεν κατάλαβα τίποτα, αλλά αφού το λέει ο gika τον εμπιστεύομαι.

Μου αρέσει που είναι ανήσυχο πνεύμα και συστημικός αντικομφορμιστής. :mrgreen:


Βάλτε και κανένα Τζόνι κόλα στην ΑΜΚ ρεεεεεεεε!
Ο ΠΑΟΚ είναι μάχη και θυσία.
Άβαταρ μέλους
bersekeros
 
Δημοσιεύσεις: 11363
Εγγραφή: Σάβ 15 Δεκ 2007, 20:56

Re: ΑΜΚ ΚΑΕ ΠΑΟΚ 2021

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Κυρ 31 Ιαν 2021, 02:08

Μπαρκαρούτσος έγραψε:Μπορούμε να μείνουμε on topic;
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 47036
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: ΑΜΚ ΚΑΕ ΠΑΟΚ 2021

Δημοσίευσηαπό gika » Κυρ 31 Ιαν 2021, 02:11

Για να ανεβαίνει το τόπικ ψηλά στα τρεντς το κάνουμε. :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
gika
 
Δημοσιεύσεις: 17198
Εγγραφή: Δευτ 28 Ιαν 2008, 15:52
Τοποθεσία: Λονδίνο

Re: ΑΜΚ ΚΑΕ ΠΑΟΚ 2021

Δημοσίευσηαπό ABOLEYTOI » Κυρ 31 Ιαν 2021, 02:19

Μπαρκαρούτσος συγγνώμη για το off topic, αλλά νιώθω υποχρεωμένος να πω ένα μπράβο στον γκικα για την ουσιώδη και λιτή παρουσίαση του θέματος. Το θέμα wsb και gme το παρακολουθώ από την Πέμπτη και σήμερα είδα σχετικό ρεπορτάζ στις βραδυνές ειδήσεις. Πραγματικά τέτοια ασχετοσύνη πρώτη φορά βλέπω. Καμία κατανόηση του θέματος από τη ρεπόρτερ και μηδενική προσπάθεια επεξήγησης των τεκτενόμενων.
Από όλα τα σημεία
μου αρέσει η τελεία.
Άβαταρ μέλους
ABOLEYTOI
 
Δημοσιεύσεις: 8383
Εγγραφή: Σάβ 14 Μαρ 2009, 23:54

Re: ΑΜΚ ΚΑΕ ΠΑΟΚ 2021

Δημοσίευσηαπό cellophan » Κυρ 31 Ιαν 2021, 02:52

Αυτό που λέει ο Γκίκα είναι νομίζω το πιο σοβαρό από όλα: "Είναι μια επανάσταση που γίνεται με 3 κουμπιά στο κινητό και 100$ την ώρα που χέζεις το πρωί".

Με όλο το συμπάθιο, του κώλου (literally όπως το έθεσε ο Gika) τα 9μερα. Γεμίσαμε με ντόπα τη γειτονιά, τους δηλητηριάσαμε το μυαλό και δε σκέφτεται τίποτα άλλο από πως θα βρει πρέζα, το 90% πεθαίνει για να πλουτίσουν τα μεγάλα παιδιά και οι ενδιάμεσοι νταβατζήδες και in the meantime, διοργανώνεται διαδήλωση για να μη σκάσει ένα πλοίο με σκόνη στο λιμάνι από τα πρεζάκια που την διακινούν και την καταναλώνουν. Από αυτούς που ακολουθούν σαν άρρωστοι τον κ. Reddit WallStreetBets αλλά αυτοπροσδιορίζονται σαν activist investors. ¨Ημαρτον. Πιο contradiction in terms, πεθαίνεις. Τι σχέση έχει ο ΠΑΟΚ με όλα αυτά δεν καταλαβαίνω. Γιατί αν το όλο argument έχει να κάνει με το πως παρουσιάζεται όλο αυτό, σαν David vs. Golliath story, then hey I got news for you., εδώ και 8 χρόνια είμαστε ή το παίζουμε Golliaths, από την άλλη μεριά, όχι την καταφρονεμένη, αυτή με τη λυμένη τσέπη.
Άβαταρ μέλους
cellophan
 
Δημοσιεύσεις: 3109
Εγγραφή: Δευτ 03 Αύγ 2009, 03:24

Re: ΑΜΚ ΚΑΕ ΠΑΟΚ 2021

Δημοσίευσηαπό bersekeros » Κυρ 31 Ιαν 2021, 03:18

Δεν καταλαβαίνω τίποτα.
Από τα προηγούμενα...

Μάλλον είμαι χαζός.

Στα @@ μου.

Πάω να βάλω αλλά 20 ευρώ, από αυτά που δεν με περισσεύουν για να υποστηρίξω τον ΠΑΟΚ και τον Χατζόπουλο που παλεύει, για την Ιδέα που εγώ ο χαζός.... καταλαβαίνω.

Χωρίς πολλά πολλά!

ΠΑΟΚ σ' αγαπώ!
Ο ΠΑΟΚ είναι μάχη και θυσία.
Άβαταρ μέλους
bersekeros
 
Δημοσιεύσεις: 11363
Εγγραφή: Σάβ 15 Δεκ 2007, 20:56

Re: ΑΜΚ ΚΑΕ ΠΑΟΚ 2021

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Κυρ 31 Ιαν 2021, 05:24

Με εκνευρίσατε με τα off-topic.

+20€ μετοχές (εγώ)
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 47036
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: ΑΜΚ ΚΑΕ ΠΑΟΚ 2021

Δημοσίευσηαπό praman » Κυρ 31 Ιαν 2021, 09:36

Έβαλα και εγώ το ποσό που μπορούσα να διαθέσω.

Αν και έχω χάσει επαφή με το μπάσκετ εδώ και πολλά χρόνια, μπορώ να πω πως το συναίσθημα της συμμετοχής μου στην ΑΜΚ της ΚΑΕ είναι πιο έντονο και πιο δυνατό, από την αντίστοιχη συμμετοχή μου στην ΑΜΚ της ΠΑΕ το 2008.

Πάμε ΠΑΟΚΑΡΑ, και όπως έχει γράψει και ο gika...

Είναι ΠΑΟΚ, είναι ασπρόμαυρο, και μας χρειάζεται.
Στο τέλος όλα θα πάνε καλά. Αν δεν πάνε καλά, σημαίνει ότι δεν είναι το τέλος. [Paulo Coelho].
Άβαταρ μέλους
praman
 
Δημοσιεύσεις: 737
Εγγραφή: Τετ 31 Δεκ 2014, 14:48

Re: ΑΜΚ ΚΑΕ ΠΑΟΚ 2021

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Δευτ 01 Φεβ 2021, 00:14

Μπαρκαρούτσος έγραψε:Με εκνευρίσατε με τα off-topic.

+20€ μετοχές (εγώ)


Done! :)
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 47036
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: ΑΜΚ ΚΑΕ ΠΑΟΚ 2021

Δημοσίευσηαπό PAOK_Antarctica » Τρί 02 Φεβ 2021, 13:12

Πάρτε μετοχές ρε, τζάμπα είναι (με αντάλλαγμα κάποια χρήματα).
Ασπρόμαυρη Ανταρκτική
Άβαταρ μέλους
PAOK_Antarctica
 
Δημοσιεύσεις: 15491
Εγγραφή: Τετ 11 Δεκ 2013, 17:13
Τοποθεσία: Νότιος Πόλος

Re: ΑΜΚ ΚΑΕ ΠΑΟΚ 2021

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Τρί 02 Φεβ 2021, 16:54

Ερώτηση προς νομικούς και οικονομολόγους:

Έστω ότι μαζευόμαστε 200 άτομα από εδώ και κάνουμε ένα “κοινό ταμείο” (joined fund?) και λέμε ότι όλοι εμείς μαζί θέλουμε να αγοράσουμε τις μετοχές του μεγαλομετόχου της ΚΑΕ ΠΑΟΚ, Ευάγγελου Γ@λ@τσόπουστα, και όχι απλώς να παίρνουμε μετοχές που δεν ανήκαν πουθενά.

Είναι εφικτό;
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 47036
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: ΑΜΚ ΚΑΕ ΠΑΟΚ 2021

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Τρί 02 Φεβ 2021, 18:54

Οι ΣΦ ΠΑΟΚ Έδεσσας και Κιλκίς πουλάνε από σήμερα μπλουζάκι κοντομάνικο, με τη φράση “Ο λαός θα τραγουδάει και θα χορεύει όπως το ʼ91 στη Γενεύη” και σχετική φωτογραφία.

Τιμή 10€, όλα τα έσοδα θα πάνε στην ΑΜΚ της ΚΑΕ.

Ας παραθέσει κάποιος το σχετικό ποστ από το Φέησμπουκ!
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 47036
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: ΑΜΚ ΚΑΕ ΠΑΟΚ 2021

Δημοσίευσηαπό bersekeros » Τρί 02 Φεβ 2021, 19:10

ΕΠΕΙΔΗ ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΕΤΡΗΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΜΕΤΡΗΘΟΥΜΕ.....

ΟΙ Σ.Φ. Π.Α.Ο.Κ. ΕΔΕΣΣΑΣ & ΚΙΛΚΙΣ
ΑΝΑΚΟΙΝΩΝΟΥΝ

ΟΤΙ ΔΙΑΘΕΤΟΥΜΕ ΚΟΝΤΟΜΑΝΙΚΟ ΜΠΛΟΥΖΑΚΙ ΜΕ ΤΙΜΗ 10€

ΤΟ ΕΣΟΔΑ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ ΘΑ ΠΑΝΕ ΣΤΗΝ Α.Μ.Κ ΤΗΣ ΚΑΕ.....1926

https://www.facebook.com/127450913992090/posts/4913683092035491/

Εικόνα
Ο ΠΑΟΚ είναι μάχη και θυσία.
Άβαταρ μέλους
bersekeros
 
Δημοσιεύσεις: 11363
Εγγραφή: Σάβ 15 Δεκ 2007, 20:56

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Διοικητικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες