Branislav "The Tiger" Prelević

Οτιδήποτε αφορά παίκτες και προπονητές που τίμησαν (ή και ατίμασαν...) τη φανέλα με το δικέφαλο...

Re: Branislav "The Tiger" Prelević

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Δευτ 01 Ιούλ 2019, 15:57

Εγώ τι να πω για τον Μπάνε; Εδώ μέσα έχουμε ανθρώπους που μπορούν να γράψουν 500 λέξεις μιλώντας μόνο για το πώς ήταν αγωνιστικά ο Μπάνε σαν παίκτης, άλλες 1000 για τον άνθρωπο Μπάνε και άλλες 1000 για τον Πρόεδρο Μπάνε.

Εγώ θα μιλήσω μόνο για όσα έχω ζήσει, τα λίγα χρόνια που αγαπώ το δύσμοιρο μπασκετάκι μας.










Θυμάμαι ότι όταν ήθελες να αναλάβεις, πόσο πολεμήθηκες από διάφορους.. Και το Paokmania με το δημοψήφισμά του (αναφέρεται στο 8:25 του δευτέρου βίντεο) ξεκάθαρα έδειξε τη θέληση του κόσμου να αναλάβεις.


Κι από αυτήν την καθολική στήριξη, φτάσαμε αργά και σταθερά στην απαξίωση από τον λαό και τις άδειες κερκίδες.
Φταις εσύ που δεν ήρθαν; Φταίνε εκείνοι; Φταίει που δεν επέτρεψες το τζαμπατζιλίκι για ΣΦίτες και το "2 οπαδοί με ένα εισιτήριο" της θύρας 4 της Τούμπας;
Δεν έχει τόση σημασία πλέον, αλλά αυτό ήταν το μόνο μελανό σημείο σε όλα τα χρόνια προεδρίας σου, μέχρι πέρσι που ανέβηκε το budget (αναπόφευκτα, εφ'όσον θέλαμε να διατηρηθούμε στην 5άδα), αλλά ανέβηκαν και οι προσδοκίες.


Έως τότε, ήσουν αυτός που κατάφερε να νοικοκυρέψει την ομάδα, να πείσει τον Σαββίδη να σώσει την ΚΑΕ ΠΑΟΚ από έναν γκρεμό, από τον οποίο με νύχια και με δόντια κράτησες μακριά εσύ ο ίδιος την ομάδα, επί σειρά ετών.


Μόνο και μόνο για το γεγονός ότι εξασφάλισες τη ζωή στην ΚΑΕ ΠΑΟΚ, σε είμαι αιώνια ευγνώμων.

Αλλά πέραν αυτού, κατάφερες πολλά περισσότερα.


Έφερες μία πρωτόγνωρη αύρα στο Παλατάκι και ένα αίσθημα οικογένειας, από τα γραφεία μέχρι το παρκέ, τον πάγκο και τους υπαλλήλους! Όλοι αυτοί ένιωθαν μια οικογένεια, μια παρέα, μάτωναν στη δουλειά ο ένας για τον άλλον. Και παρέβλεπαν κάποιες οφειλές (μικρές ή μεγάλες) της ομάδας. Γιατί γούσταραν να παλεύουν σε αυτό το γήπεδο, καθένας από το πόστο του.

Αυτό το όμορφο κλίμα έφτανε μέχρι τη κερκίδα (μιλώντας και για εμένα) και νιώθαμε σαν το σπίτι μας στο Παλατάκι, ένα γήπεδο που μας ήξεραν, που λέγαμε μια κουβέντα παραπάνω με στελέχη, παίκτες, υπαλλήλους, ένα γήπεδο που η αγάπη για τον ΠΑΟΚ αναγνωρίζεται πέρα από το "ευχαριστούμε πολύ" από την υπάλληλο στην έκδοση του διαρκείας. Κι αυτό αίσθημα δεν θα το ξεχάσω ποτέ. Γι'αυτό ακόμα έρχομαι στο Παλατάκι.


Αυτό το μπασκετικό κλίμα είναι σημαντικότερο από 5 χιλιάδες παραπάνω στο συμβόλαιο ενός παίκτη. Η ΚΑΕ ΠΑΟΚ εξέπεμπε υγεία και προσέλκυε παίκτες που αγάπησαν την ομάδα, ακόμα και ξένους.

Με αποκορύφωμα εκείνη τη βραδιά που ο γαύρος βρέθηκε μια ανάσα από την απόκτηση Σούλη, ο οποίος αρνήθηκε, παρ'όλο που (όπως μας ενημέρωσε η κόρη του...) είχε λαμβάνειν από την ΚΑΕ.

Άλλη αντίστοιχη περίπτωση, είναι ο Βαγγέλης Μαργαρίτης, ένα πρότυπο αρχηγού του ΠΑΟΚ που ΕΣΕΙΣ δημιουργήσατε, ο οποίος αρνήθηκε τα φράγκα και την αξιοζήλευτη μπασκετική ανάπτυξη του Προμηθέα Πάτρας, για να μείνει εδώ στον ταπεινό (και πεινασμένο, σύμφωνα με τον Ηλία) ΠΑΟΚ.


Στήριξες με όλη σου τη δύναμη έναν προπονητή που ήρθε ως ανεπιθύμητος, τον Ηλία Παπαθεωδόρου. Όταν όλη η πόλη τον ήθελε μακριά από τον ΠΑΟΚ και τον αποκαλούσε ταβερνιάρη, εσύ έβαλες πλάτη. "Αυτός είναι ο προπονητής του ΠΑΟΚ και δεν αλλάζει", σε άκουσα ο ίδιος να λες. Εν τέλει, δικαιώθηκες πανηγυρικά.


Μας αφήνεις όμως με μια μεγάλη πικρία για την τελευταία χρονιά...ένα τεράστιο "ΓΙΑΤΙ;", μια εικόνα επιπόλαιης ΚΑΕ που άπλωσε το πόδι πέρα από το πάπλωμα και εξετέθη. Απλήρωτοι αθλητές, προπονητής, υπάλληλοι, Αμερικανοί και Έλληνες να φεύγουν κι ένας ΠΑΟΚ να γκρεμίζεται παντού, εκτός ίσως από το παρκέ!

Ίσως έπρεπε να φύγεις νωρίτερα, θα έλεγε κανείς.
Μα πώς να φύγεις και να αφήσεις μια ΚΑΕ που πάλεψες να βοηθήσεις; Να την αφήσεις σε ποιον, από τη στιγμή που ουδείς ενδιαφέρεται;


Αυτά τα λίγα έχω δει και αντιληφθεί, στα τελευταία χρόνια που μπαινοβγαίνω στο Παλατάκι.
Μακάρι να βρεθεί ένας Μπάνε, με τη δική σου δίψα και θέληση να βοηθήσει, αλλά με μεγαλύτερη οικονομική επιφάνεια, να βγάλει οριστικά τον ΠΑΟΚ από το τέλμα. Να μην κοιτάμε άλλο τον γκρεμό, αλλά τον ουρανό...


Ήρθε η ώρα να αποστασιοποιηθείς, να ηρεμήσεις, να ξεκουραστείς. Αλοίμονο σε εμάς...

Μπάνε Πρέλεβιτς, (και όχι Bane Prelevic) ΠΑΟΚτσή πρώην Πρόεδρε της ΚΑΕ ΠΑΟΚ, σε ευχαριστώ για όλα.
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46420
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Branislav "The Tiger" Prelević

Δημοσίευσηαπό obanebane » Δευτ 01 Ιούλ 2019, 16:42

Ωραίο κείμενο Ζαντε.
Άβαταρ μέλους
obanebane
 
Δημοσιεύσεις: 24567
Εγγραφή: Τρί 10 Μαρ 2009, 00:51
Τοποθεσία: ΚΟΡΙΝΘΟΣ

Re: Branislav "The Tiger" Prelević

Δημοσίευσηαπό cronos » Δευτ 01 Ιούλ 2019, 17:38

Ζαντός έγραψε:
Ίσως έπρεπε να φύγεις νωρίτερα, θα έλεγε κανείς.
Μα πώς να φύγεις και να αφήσεις μια ΚΑΕ που πάλεψες να βοηθήσεις; Να την αφήσεις σε ποιον, από τη στιγμή που ουδείς ενδιαφέρεται;

Μακάρι να βρεθεί ένας Μπάνε, με τη δική σου δίψα και θέληση να βοηθήσει, αλλά με μεγαλύτερη οικονομική επιφάνεια, να βγάλει οριστικά τον ΠΑΟΚ από το τέλμα. Να μην κοιτάμε άλλο τον γκρεμό, αλλά τον ουρανό...


Ήρθε η ώρα να αποστασιοποιηθείς, να ηρεμήσεις, να ξεκουραστείς. Αλοίμονο σε εμάς...

Μπάνε Πρέλεβιτς, (και όχι Bane Prelevic) ΠΑΟΚτσή πρώην Πρόεδρε της ΚΑΕ ΠΑΟΚ, σε ευχαριστώ για όλα.


Μπράβο Ζαντος!
Ο καθένας βλέπει αυτό που φαίνεσαι...
λίγοι αντιλαμβάνονται αυτό που είσαι.

Machiavelli
Άβαταρ μέλους
cronos
 
Δημοσιεύσεις: 1391
Εγγραφή: Τρί 29 Ιούλ 2008, 15:45

Re: Branislav "The Tiger" Prelević

Δημοσίευσηαπό BlackMagicPAOK » Δευτ 01 Ιούλ 2019, 18:06

Ο Ζαντός τα είπε όπως τα νιώθω κι εγώ.
Ωραίος!
Ωραίος κι ο Μπανε, δεν μπορώ να του προσάψω κάτι πολύ σημαντικό.
Μόνο .. θα περίμενα να ακούσω την αλήθεια για την απόσυρση του Ιβάν. Τον Μπανε τον εμπιστεύομαι, αυτός πρέπει να τα πει σταράτα για το τι συνέβη, μπας κι έτσι βρεθεί και η διάδοχη κατάσταση..
" Oλα ειναι δρομος "
Άβαταρ μέλους
BlackMagicPAOK
 
Δημοσιεύσεις: 3624
Εγγραφή: Δευτ 23 Φεβ 2015, 21:53
Τοποθεσία: Γιάννενα

Re: Branislav "The Tiger" Prelević

Δημοσίευσηαπό kayde » Δευτ 01 Ιούλ 2019, 20:19

Ευχαριστουμε για ολα Τεραστιε Μπανε.Μπραβο Ζαντε.
Και οταν θα πεθανω,θελω τον Δικεφαλο στο ταφο μου επανω..
Άβαταρ μέλους
kayde
 
Δημοσιεύσεις: 2099
Εγγραφή: Παρ 01 Ιούλ 2016, 01:38
Τοποθεσία: Επτάλοφος

Re: Branislav "The Tiger" Prelević

Δημοσίευσηαπό Macho » Δευτ 01 Ιούλ 2019, 20:37

Είσαι ο λόγος που πολλοί έγιναν ΠΑΟΚ.
Ω Μπανε, Μπανε στην αιωνιότητα
Macho
 
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: Δευτ 20 Σεπ 2010, 14:25

Re: Branislav "The Tiger" Prelević

Δημοσίευσηαπό apple64 » Δευτ 01 Ιούλ 2019, 20:56

Ευχαριστούμε για όλα Μπάνε.

Όπως έγραψε κι ο Ζαντός... "Αλίμονο σε εμάς..."
apple64
 
Δημοσιεύσεις: 1305
Εγγραφή: Πέμ 14 Αύγ 2008, 11:23

Re: Branislav "The Tiger" Prelević

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Δευτ 01 Ιούλ 2019, 21:35

Λουκέτο θα αργήσει να μπει...δεν με πάει καρδιά ούτε αύριο...

Σας ευχαριστώ για τα λόγια σας! :)
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46420
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Branislav "The Tiger" Prelević

Δημοσίευσηαπό navigator11 » Δευτ 01 Ιούλ 2019, 21:39

Macho έγραψε:Είσαι ο λόγος που πολλοί έγιναν ΠΑΟΚ.
Ω Μπανε, Μπανε στην αιωνιότητα


Και συνέχισαν να είναι ΠΑΟΚ ή έγιναν πιο πορωμένοι ΠΑΟΚτσήδες από πριν.
Τις φυλακές και τα τρελοκομεία γεμίσαμε και δε χωράμε άλλο πια. Νόημα στη ζωή μας δίνουν μόνο τα 4 σου γράμματα!!!
Άβαταρ μέλους
navigator11
 
Δημοσιεύσεις: 17920
Εγγραφή: Δευτ 25 Μάιος 2009, 09:35

Re: Branislav "The Tiger" Prelević

Δημοσίευσηαπό episimos73 » Δευτ 01 Ιούλ 2019, 21:59

Είς το επανιδείν ψυχάρα, οι μεγάλες αγάπες δεν τελειώνουν ποτέ.

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους
episimos73
 
Δημοσιεύσεις: 2491
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιουν 2015, 15:41

Re: Branislav "The Tiger" Prelević

Δημοσίευσηαπό alp920 » Δευτ 01 Ιούλ 2019, 22:15

Η λέξη ευχαριστούμε είναι λίγη.Πολυ λίγη.
Όλοι μιλάνε και καθένας ακούει μονάχα την δική του φωνή.

Γιάννης Ρίτσος
Άβαταρ μέλους
alp920
 
Δημοσιεύσεις: 1999
Εγγραφή: Πέμ 12 Ιαν 2012, 09:52
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Branislav "The Tiger" Prelević

Δημοσίευσηαπό PAOK_Antarctica » Δευτ 01 Ιούλ 2019, 22:43

Ω ΜΠΑΝΕ ΜΠΑΝΕ :opaokara: :opaokara:
Ασπρόμαυρη Ανταρκτική
Άβαταρ μέλους
PAOK_Antarctica
 
Δημοσιεύσεις: 15316
Εγγραφή: Τετ 11 Δεκ 2013, 17:13
Τοποθεσία: Νότιος Πόλος

Re: Branislav "The Tiger" Prelević

Δημοσίευσηαπό palok » Τρί 02 Ιούλ 2019, 15:09

δεν αντιλαμβάνομαι πολύ το αντίο στον Μπάνε. ο Μπάνε ήταν και θα είναι η σημαία μας. Στο δικό μου μυαλό, ό,τι και να του έσυρα και να του σούρω ως προπονητής και πρόεδρος, είναι κάτι το οποίο δεν μπορώ να το περιγράψω. Είναι κομμάτι του εαυτού μου. Μόνο αν μπορούσα να γράψω ένα επεισόδιο Black Mirror μάλλον θα μπορούσα. Λείπει και ο olivares στον παράδεισο και δεν έχω άνθρωπο να μου το σκηνοθετήσει όμως...
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Branislav "The Tiger" Prelević

Δημοσίευσηαπό Dimg4 » Τρί 02 Ιούλ 2019, 16:41

Ζαντός έγραψε:Λουκέτο θα αργήσει να μπει...δεν με πάει καρδιά ούτε αύριο...

Σας ευχαριστώ για τα λόγια σας! :)


Δεν πρεπει να μπει λουκετο.
Dimg4
 

Re: Branislav "The Tiger" Prelević

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Τρί 02 Ιούλ 2019, 16:56

Δεν θα με πεις εσύ τι πρέπει και τι δεν πρέπει.

Τα λέμε όταν πάρουμε πρωτάθλημα στο μπάσκετ!







Εντάξει, πέραν του χαβαλέ...για καθαρά τυπικούς λόγους πρέπει να κλείσει...όσο δεν έχει πόστο σε ομάδα του ΠΑΟΚ, γιατί να κρατηθεί ανοιχτό;
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46420
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Παλαίμαχοι Π.Α.Ο.Κ.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες