Τηλεοπτικός Σταθμός OPEN Beyond

Re: Τηλεοπτικός Σταθμός OPEN Beyond

Δημοσίευσηαπό episimos73 » Δευτ 07 Οκτ 2019, 13:05

Εντάξει, το καλλιτεχνικό επίπεδο δεν είναι αμάν και τι, συμφωνούμε...Σαν Πόντιοι όμως και Έλληνες ας δούμε τη σειρά αυτή ως εγχείρημα αφύπνισης και ενημέρωσης για μια ιστορική περίοδο που παρέμεινε στα σκοτάδια επί δεκαετίες.
Άβαταρ μέλους
episimos73
 
Δημοσιεύσεις: 2520
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιουν 2015, 15:41

Re: Τηλεοπτικός Σταθμός OPEN Beyond

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Δευτ 07 Οκτ 2019, 13:06

icue έγραψε:σε ιστορικες ταινιες ή σειρες ειναι οταν μιλαει ο καθενας την γλωσσα του και οχι ολοι αγγλοι, γαλλοι, γερμανοι και πορτογαλοι αγγλικα για να μην κουραζεται (υποτιθεται) ο θεατης. Και αυτο το πετυχαν 100%, τουλαχιστον στα δυο πρωτα επεισοδια.




Sekeris έγραψε:Τουρκαλαδες με κοκκινο φεσι να μιλανε ελληνικα με απταιστη προφορα,δεν με πειθουν.



Τελικά τι ισχύει ρε από τα δύο; :mrgreen:
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46900
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Τηλεοπτικός Σταθμός OPEN Beyond

Δημοσίευσηαπό Sekeris » Δευτ 07 Οκτ 2019, 13:25

Μισές φράσεις στα τούρκικα και μισές στα ελληνικά,μιλούσαν.Πώς να πειστώ εγώ ότι αυτός που μιλάει ειναι τουρκαλάς.Ουτε ενα μουστουκούλουρου δεν ειπαν.
ΠΑΟΚ ο ενας,στον κοσμο αλλος κανενας
ΤΟΥΜΠΑ 41.926 θέσεων
Άβαταρ μέλους
Sekeris
 
Δημοσιεύσεις: 2001
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος 2018, 14:07

Re: Τηλεοπτικός Σταθμός OPEN Beyond

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Δευτ 07 Οκτ 2019, 13:29

Κι εγώ θα ήθελα όσοι παίζουν Τούρκους, να μιλούν φουλ Τουρκικά.. Αλλά θα ήταν πολύ δύσκολο και ίσως το αποτέλεσμα να ήταν λίγο μαλακία (ειδικά για όσους θεατές ξέρουν Τουρκικά)..

Αν το πας έτσι, να τους βάζουμε να πεθαίνουν στ'αλήθεια όταν κάνουν σκηνές με φόνο! :mrgreen: Σίγουρα η τηλεθέαση θα άγγιζε 90%!
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46900
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Τηλεοπτικός Σταθμός OPEN Beyond

Δημοσίευσηαπό navigator11 » Δευτ 07 Οκτ 2019, 13:36

:lol: :lol: :lol:
Τις φυλακές και τα τρελοκομεία γεμίσαμε και δε χωράμε άλλο πια. Νόημα στη ζωή μας δίνουν μόνο τα 4 σου γράμματα!!!
Άβαταρ μέλους
navigator11
 
Δημοσιεύσεις: 17955
Εγγραφή: Δευτ 25 Μάιος 2009, 09:35

Re: Τηλεοπτικός Σταθμός OPEN Beyond

Δημοσίευσηαπό Sekeris » Δευτ 07 Οκτ 2019, 13:36

Ενταξει,ας ελεγαν μερικες προτασεις στα ελληνικά αλλά με βαρια τουρκικη προφορά.Οχι σαν να μιλαει γνησιος ελληνας.Τελος παντων,μιλαμε για ελληνικη παραγωγη οπότε το ταβανι ειναι χαμηλό εξ αρχης.
ΠΑΟΚ ο ενας,στον κοσμο αλλος κανενας
ΤΟΥΜΠΑ 41.926 θέσεων
Άβαταρ μέλους
Sekeris
 
Δημοσιεύσεις: 2001
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος 2018, 14:07

Re: Τηλεοπτικός Σταθμός OPEN Beyond

Δημοσίευσηαπό Sekeris » Δευτ 07 Οκτ 2019, 13:41

Μπαρκαρούτσος έγραψε:Κι εγώ θα ήθελα όσοι παίζουν Τούρκους, να μιλούν φουλ Τουρκικά.. Αλλά θα ήταν πολύ δύσκολο και ίσως το αποτέλεσμα να ήταν λίγο μαλακία (ειδικά για όσους θεατές ξέρουν Τουρκικά)..

Αν το πας έτσι, να τους βάζουμε να πεθαίνουν στ'αλήθεια όταν κάνουν σκηνές με φόνο! :mrgreen: Σίγουρα η τηλεθέαση θα άγγιζε 90%!


1:44 :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :lol:
ΠΑΟΚ ο ενας,στον κοσμο αλλος κανενας
ΤΟΥΜΠΑ 41.926 θέσεων
Άβαταρ μέλους
Sekeris
 
Δημοσιεύσεις: 2001
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος 2018, 14:07

Re: Τηλεοπτικός Σταθμός OPEN Beyond

Δημοσίευσηαπό icue » Δευτ 07 Οκτ 2019, 13:56

Οπως και στη Θεσσαλονικη τοτε, ετσι και στην Κωσταντινουπολη επειδη ηταν ενας πολυπολιτισμικος αχταρμας, ολοι ξεραν και μιλουσαν τις γλωσσες του αλλου. Μοναδικη παραφωνια ισως ειναι ο σουλτανος (για την σειρα μιλαω).
icue
 
Δημοσιεύσεις: 6327
Εγγραφή: Δευτ 24 Ιουν 2019, 11:45

Re: Τηλεοπτικός Σταθμός OPEN Beyond

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Δευτ 07 Οκτ 2019, 13:59

Sekeris έγραψε:
Μπαρκαρούτσος έγραψε:Κι εγώ θα ήθελα όσοι παίζουν Τούρκους, να μιλούν φουλ Τουρκικά.. Αλλά θα ήταν πολύ δύσκολο και ίσως το αποτέλεσμα να ήταν λίγο μαλακία (ειδικά για όσους θεατές ξέρουν Τουρκικά)..

Αν το πας έτσι, να τους βάζουμε να πεθαίνουν στ'αλήθεια όταν κάνουν σκηνές με φόνο! :mrgreen: Σίγουρα η τηλεθέαση θα άγγιζε 90%!


1:44 :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :lol:




:lol: :lol: :lol: :lol: Τι χάλι είναι αυτό ρε;; Πώς δεν πέθαναν στο γέλιο στα γυρίσματα;;;;

Θυμήθηκα τον (SPOILER ALERT) θάνατο του Ευλογητού.. :mrgreen:


Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46900
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Τηλεοπτικός Σταθμός OPEN Beyond

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Δευτ 07 Οκτ 2019, 14:11

Μπαρκαρούτσος έγραψε:Κι εγώ θα ήθελα όσοι παίζουν Τούρκους, να μιλούν φουλ Τουρκικά.. Αλλά θα ήταν πολύ δύσκολο και ίσως το αποτέλεσμα να ήταν λίγο μαλακία (ειδικά για όσους θεατές ξέρουν Τουρκικά)..

Όσοι θέλετε να ακούσετε Τουρκικά μπορείτε να δείτε κάποια Τουρκική σειρά. Μπορώ μάλιστα να σας προτείνω κάποια, που για μένα είναι η καλύτερη Τουρκική σειρά που βγήκε ποτέ.
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 89891
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: Τηλεοπτικός Σταθμός OPEN Beyond

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Δευτ 07 Οκτ 2019, 15:49

Δεν θέλω να ακούσω Τουρκικά (τα οποία μ'αρέσουν πολύ σαν γλώσσα) απλά για να ακούσω.. Απλά σε μια σειρά που μιλά για τον Πόντο, καλό θα είναι από ηθοποιούς που παίζουν Τούρκους, να ακούγονται Τουρκικά..αυτό.
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46900
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Τηλεοπτικός Σταθμός OPEN Beyond

Δημοσίευσηαπό eorptol1 » Δευτ 07 Οκτ 2019, 15:54

Εγώ ήθελα ν ακούσω ποντιακα και ακούω.... Νομίζω ότι έτσι όπως φτιάχτηκε η σειρά έγινε για να γίνει κατανοητή από πολύ κόσμο... Και τα πόντιακα χρησιμοποιούνται σε μικρό βαθμό και νομίζω καλά κάνανε....

Στάλθηκε από το MI MAX 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους
eorptol1
 
Δημοσιεύσεις: 9781
Εγγραφή: Τρί 08 Νοέμ 2016, 19:58

Re: Τηλεοπτικός Σταθμός OPEN Beyond

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Δευτ 07 Οκτ 2019, 15:57

Και Ποντιακά έπρεπε να μιλούν πολύ... Το κακό είναι ότι δεν υπάρχουν πολλοί ομιλούντες σωστά Ποντιακά, πόσω μάλλον ηθοποιοί... Όχι ένα "ντο θέλ'ς" και εντάξει! Αλλά εντάξει, επέλεξαν να τη κάνουν προσιτή στους ελλαδίτες Έλληνες..ας είναι.
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46900
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Τηλεοπτικός Σταθμός OPEN Beyond

Δημοσίευσηαπό eorptol1 » Δευτ 07 Οκτ 2019, 16:20

Όχι φίλε λάθος εγώ θα ήθελα μόνο ποντιακα αλλά αν είναι στόχος να το δουν περισσότεροι με μέτρο τα ποντιακα....

Στάλθηκε από το MI MAX 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους
eorptol1
 
Δημοσιεύσεις: 9781
Εγγραφή: Τρί 08 Νοέμ 2016, 19:58

Re: Τηλεοπτικός Σταθμός OPEN Beyond

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Δευτ 07 Οκτ 2019, 22:37

Μόλις είδα τα πρώτα δύο επεισόδια (τα έβγαλαν μαζί, μιάμιση ώρα σχεδόν)..

Στις πρώτες σκηνές σχεδόν βούρκωσα.. Έπειτα γύρισε η πλοκή μερικά χρόνια πίσω και ξεκίνησε η ιστορία*..
Ευτυχώς δεν επικεντρώθηκαν πολύ στο love story! Πάρα πολλά πολιτιστικά στοιχεία μέσα, δεν δαιμονοποιεί τους Τούρκους, οι ηθοποιοί (παραδόξως) δεν τα σκοτώνουν τα Ποντιακά...
Επίσης, αρκετή ποσότητα Τουρκικών και Ποντιακών, περίμενα πολύ λιγότερα! Αν και φυσικά θα ήθελα κι άλλα! :D

Στα αρνητικά, οι βεβιασμένες σκηνές...σαν να "έτρεχαν" λίγο τη πλοκή.. Δεν ξέρω αν φταίει ο Μανουσάκης ή το μοντάζ.
Επίσης, ελάχιστοι ηθοποιοί παίζουν όντως καλά... Κυρίως οι μεγαλύτεροι σε ηλικία είναι καλοί, αλλά και ο πρωταγωνιστής (Παπαζήσης) με εξέπληξε ευχάριστα!

Θα δω με ενδιαφέρον τα επόμενα επεισόδια!



* το "in medias res" που μας έμαθαν κάποτε στο Λύκειο, δηλαδή να ξεκινάς την αφήγηση μιας ιστορίας με ένα σημαντικό γεγονός που έγινε κάποια στιγμή και μετά να επιστρέφεις την αφήγηση στην αρχή της ιστορίας
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46900
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο TV

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης