Αγαπημένη ποδοσφαιρική ομάδα (εκτός ΠΑΟΚ).

Θέματα που αφορούν την αθλητική επικαιρότητα, άλλες ομάδες και όχι μόνο!

Re: Αγαπημένη ποδοσφαιρική ομάδα (εκτός ΠΑΟΚ).

Δημοσίευσηαπό Hermann » Τρί 30 Αύγ 2022, 23:37

Μόνο Napoli επειδή μου θυμίζει τον ΠΑΟΚ, αγαπώ τη πόλη και τον Μαραντονα!
Άβαταρ μέλους
Hermann
 
Δημοσιεύσεις: 3475
Εγγραφή: Δευτ 12 Δεκ 2016, 18:58
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Αγαπημένη ποδοσφαιρική ομάδα (εκτός ΠΑΟΚ).

Δημοσίευσηαπό fossa » Τρί 30 Αύγ 2022, 23:46

Πόσο κακό έκανε το να βλέπουμε αγγλικό ποδόσφαιρο στην ΕΡΤ.
Όταν το ιταλικό ποδόσφαιρο πετούσε και είχε 10 ομαδάρες και αμέτρητους παίκτες και φυσικά τους πραγματικούς ultras και όχι την απάτη των αγγλικών γηπέδων οι βλαχοέλληνες δημοσιογράφοι έκαναν πλύση εγκεφάλου με τους τσουρουκάδες αστείους Άγγλους που μέχρι το 1995 έπαιζαν με σέντρες και κεφαλιές.
Να μη βάλω καν τις ομαδάρες της Μίλαν και της Γιουβέντους. Νάπολι, Σαμπντόρια, Λάτσιο, Ρόμα, Πάρμα απίστευτη των 90's, Ίντερ ακόμα και Ουντινέζε. Η Φιορεντίνα έπεφτε κατηγορία ενώ είχε Μπατιστούτα, Λάουντρουπ, Έφενμπεργκ (εποχές με 3 ξένους)!
Και εδώ γούσταραν να βλέπουν Γουίμπλεντον, QPR και Άστον Βίλα! Άντε να δεχτώ ότι γίνονταν ωραίες μάχες Λίβερπουλ -Έβερτον αλλά η απόφαση Θάτσερ στην ουσία φρέναρε την ομαδάρα της Έβερτον (1985-1990) κατά τ'άλλα μιλάμε για ένα γελοίο πρωτάθλημα που πήρε τα πάνω του λόγω διαφήμισης και πλέον με τα λεφτά της παγκοσμιοποίησης ιδίως μετά το 2000 ξέφυγε.
Φυσικά όλα αυτά τα χρόνια τους ξεστράβωσε ο sir Alex άντε και η Άρσεναλ γιατί ούτε τον ΠΑΟΚ του Σιδηροπούλου και του Τασιόπουλου δεν μπορούσαν να περάσουν.
Άβαταρ μέλους
fossa
 
Δημοσιεύσεις: 1870
Εγγραφή: Πέμ 06 Φεβ 2014, 22:25

Re: Αγαπημένη ποδοσφαιρική ομάδα (εκτός ΠΑΟΚ).

Δημοσίευσηαπό CCCP » Τρί 30 Αύγ 2022, 23:47

Ωραιο τοπικ.

Στην Ελλαδα "τοπικη" σχεση με αλλη ομαδα δεν εχω. Θεσσαλονικιος απο κεντρο με γονεις γεννημενους θεσσαλονικη και καταγωγη απο Μακεδονια και Μικρα ασια. Με αλλα λογια δηλαδη γεννημένος ΠΑΟΚτσης με τη χαμουτζια να ειναι ξενη χωρα (χωρις υπερβολη, ο Αθηναιος εκτος απο κοινη γλωσσα μου ειναι οσο ξενος οσο και ο Βουλγαρος)

Απο εκει και περα για διαφορους λογους και συνδεσης και με την πολη εχω μια συμπαθεια για τη Μπαρτσελονα αλλα οι μεγαλοι οπαδικοι συναισθηματικοι δεσμοι ειναι δυο. Inter και Νewcastle .

Inter ειμαι συνηδητα οπαδος απο τις αρχες της δεκαετιας του 90 οσο ειμαι στην ουσια και του ΠΑΟΚ δηλαδη αφου πιο πριν ειμουν μικρος και με τη μπαλα να μην υπαρχει στην τηλεωραση και το μπαμπα να μη με περνει γηπεδο, τα 80ς και αρχες 90ς ειναι συνδεδεμενα με το μπασκετ περισσοτερο αν και θυμαμε κανα δυο πραγματα οπως το ματς με την Μαλιν πχ (βεβαια επεσα και πανω σε πετρινα χρονια, τι να θυμαμε το γκιτσιουδη?). Inter εγινα λογο τις τριπλετας Ματεους-Κλινσμαν-Μπρεμε και μοπυ αρεζαν και τα χρωματα. Απο δυτικοευρωπαικες εθνικες δε συμπαθησα ποτε καμια εκτος της Γερμανιας. Αρα και δε γουσταρα του Ολλανδους της Μιλαν. Ευτυχως που δεν εγινα και γιουβεντους που οπως αποδειχτηκε ειναι ο γαυρος της Ιταλιας. Βεβαια το οτι μου κλεβανε πρωταθληματα και σε αλλη χωρα δεν ηταν και το ποιο ωραιο. τα 90ς θα ειναι για μενα παντα η δεκατια των κλεμμένων τιτλων.

Newcastle τα εχουμε ξαναπει, ποιος ειδε και δεν ερωτευτηκε την ομαδαρα του Keegan. Tρελη ασπρομαυρη και βορεια κουλτουρα. Aν δεν ειμουνα Newcastle θα ειμουνα σιγουρα Liverpool.

Tρελη παραληψη το οτι δεν εχω παει ακομα στο Μeazza κατι που πρεπει να γινει πριν το ριξουν. Απο την αλλη ειμουν μεσα στο Νewcastle-Inter 1-4 to 2002 για το CL.
Άβαταρ μέλους
CCCP
 
Δημοσιεύσεις: 6129
Εγγραφή: Τρί 12 Φεβ 2008, 23:26

Re: Αγαπημένη ποδοσφαιρική ομάδα (εκτός ΠΑΟΚ).

Δημοσίευσηαπό Totem_pk » Τρί 30 Αύγ 2022, 23:51

Μπαγιερν μεχρι εκεινο το καταραμενο ματς που μας βγηκε η ψυχη στα ατελειωτα πεναλτυ. Μετα ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ δαγκωτο με ολους τους περιεργους που παιζαν σε αυτην την ομαδα την δεκαετια του 80.

Αυτο κρατησε πολυ μεχρι που γεννηθηκε η μεγαλη Μπαρτσα. Που την υποστηριζα στην Ισπανια (καταλανοι εκτος συστηματος απεναντι βασιλιαδες κλπ κλπ) αλλα απο την ελευση του Μεσι σε αυτην την ομαδα και αυτα που εκανε αυτη η ομαδα ηταν απλα μαγικα. Πραγματικα παρακολουθουσα το καθε παιχνιδι της και χαιρομουν η στεναχωριομουν αναλογα με το αποτελεσμα.

Μετα παλι Λιβερπουλ.

Οποτε θεωρω οτι θα πω ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ. Μια σταθερη αξια και διαχρονικη.
Totem_pk
 
Δημοσιεύσεις: 7567
Εγγραφή: Τετ 21 Αύγ 2019, 10:59

Re: Αγαπημένη ποδοσφαιρική ομάδα (εκτός ΠΑΟΚ).

Δημοσίευσηαπό CCCP » Τρί 30 Αύγ 2022, 23:52

Fossa θα διαφωνησω. Η premier league στα 90ς ηταν ΦΟΒΕΡΑ entertaining. Εβλεπες ανετα διαφορα ματς.

Απο τα τελη των 00ς την εχω βαρεθει τελειως. ΚΑθε χρονο τα ιδια. Ομαδες οπως η μαν υ η τσελσι και η αρσεναλ 0 ενδιαφερων και δε βλεπωντε. Μονο καμια μαν σιτι και η Λιβερπουλ του Κλοπ στα καλα τους αξιζει να κατσεις να δεις.

Τρομερα υπερτιμημενο πρωταθλημα, μετα τους πρωτους πολυ κακο ποδοσφαιρο παρα τα ατελειωτα μπατζετ.
Άβαταρ μέλους
CCCP
 
Δημοσιεύσεις: 6129
Εγγραφή: Τρί 12 Φεβ 2008, 23:26

Re: Αγαπημένη ποδοσφαιρική ομάδα (εκτός ΠΑΟΚ).

Δημοσίευσηαπό Totem_pk » Τρί 30 Αύγ 2022, 23:55

@fossa.

Αδελφε δικιο εχεις. Αλλα ποστευω οτι το ελληνικο ποδοσφαιρο καταστραφηκε οταν δεν μας δειχνανε τιποτα απο ευρωπαικο ποδοσφαιρο και αρχισαν να μας δειχνουν παλι οταν αρχισε το τσλ. Κοντα μια δεκαετια βλεπαμε μονο τα δικα μας και μειναμε πισω. Το δυστυχημα ειναι οτι μετα η κατασταση φανηκε μη αναστρεψιμη και τωρα η εικονες που εχουμε απο τα ευρωπαικα πρωταθληματα και η πληροφορηση μαλλον δεν βοηθαει καθολου. Αντιθετως δημιουργει οπαδους αποκλειστικα ξενων ομαδων και η μιζερια συνεχιζεται στην ποδοσφαιρκη χωρα των καραντωνηδων.
Totem_pk
 
Δημοσιεύσεις: 7567
Εγγραφή: Τετ 21 Αύγ 2019, 10:59

Re: Αγαπημένη ποδοσφαιρική ομάδα (εκτός ΠΑΟΚ).

Δημοσίευσηαπό Luigi Vampa » Τετ 31 Αύγ 2022, 00:04

Εγώ γιατί θυμάμαι σε κάποια φάση το καμπιονάτο να παίζεται σε ελεύθερο κανάλι. Σκαι μάλλον, πριν γίνει alpha. Την εποχή που ο Βρυζας ήταν Περούτζια κ ο Ρόναλντ το φαινόμενο Ίντερ.
Luigi Vampa
 
Δημοσιεύσεις: 2893
Εγγραφή: Τετ 13 Αύγ 2014, 12:10

Re: Αγαπημένη ποδοσφαιρική ομάδα (εκτός ΠΑΟΚ).

Δημοσίευσηαπό fossa » Τετ 31 Αύγ 2022, 00:59

CCCP έγραψε:Fossa θα διαφωνησω. Η premier league στα 90ς ηταν ΦΟΒΕΡΑ entertaining. Εβλεπες ανετα διαφορα ματς.

Απο τα τελη των 00ς την εχω βαρεθει τελειως. ΚΑθε χρονο τα ιδια. Ομαδες οπως η μαν υ η τσελσι και η αρσεναλ 0 ενδιαφερων και δε βλεπωντε. Μονο καμια μαν σιτι και η Λιβερπουλ του Κλοπ στα καλα τους αξιζει να κατσεις να δεις.

Τρομερα υπερτιμημενο πρωταθλημα, μετα τους πρωτους πολυ κακο ποδοσφαιρο παρα τα ατελειωτα μπατζετ.


Καταλαβαίνω τι εννοείς αλλά φαντάσου αντίστοιχα τι ματς γίνονταν στο ιταλικό πρωτάθλημα μεταξύ μεσαίων ομάδων όχι μεγάλων.
Γενικά με το τσ.λιγκ οι διαφορές μεγάλωσαν χωρίς γυρισμό πλέον.
Στη Γαλλία κάθε χρόνο το έπαιρνε άλλος μέχρι το 2000 και τη κυριαρχία της Λυών.
Στη Γερμανία η Μπάγερν ήταν το μεγάλο όνομα αλλά δεν διέφερε σε τίποτα απ'τις άλλες ομάδες μέχρι το 1995.
Αν το πάρουμε ευρωπαϊκά η δική μου γενιά και πιο πριν δεν γνώρισε Ρεάλ Μαδρίτης! Δεν υπήρχε (ευρωπαϊκά).
Μετά τους τίτλους της δεκαετίας του '50 επανήλθε το 1998! Της βγάζω το καπέλο στους τελικούς φυσικά.
Αλλά τη φινέτσα και το ποδόσφαιρο που έπαιξε η Μίλαν (για 20 χρόνια) ίσως η πιο διαχρονική ομάδα που συνδύασε το παλιό πρωταθλητριών με το Τσάμπιονς λιγκ, η Μπαρτσελόνα που ήταν κομπλεξική και ο Άγιαξ του 1995 που διαλύθηκε γρήγορα φυσικά δύσκολα να το δούμε. Κοινός παρονομαστής σε αυτές τις τρεις ομάδες το ολλανδικό στοιχείο φυσικά όχι τυχαία.
Αφορμή γι'αυτά που γράφω η λατρεία στην Ελλάδα με τις αγγλικές ομάδες και η υποτίμηση άλλων.
Δηλαδή η εθνική Γερμανίας τα άκουγε (προφανώς και για άλλους λόγους) ενώ έχει βγάλει παικταράδες άπειρους που δεν ξέρουμε καν ενώ η Αγγλία (που πολιτικά μας έχει ξεσκίσει πολύ περισσότερο στους αιώνες) λατρευόταν και φυσικά σύγκριση μεταξύ των δύο δεν υπάρχει...
Άβαταρ μέλους
fossa
 
Δημοσιεύσεις: 1870
Εγγραφή: Πέμ 06 Φεβ 2014, 22:25

Re: Αγαπημένη ποδοσφαιρική ομάδα (εκτός ΠΑΟΚ).

Δημοσίευσηαπό Мир » Τετ 31 Αύγ 2022, 01:03

ΠΑΟΚ Β’ και ακαδημίες πιάνονται;
Άβαταρ μέλους
Мир
 
Δημοσιεύσεις: 6247
Εγγραφή: Τετ 16 Ιούλ 2014, 23:44
Τοποθεσία: London

Re: Αγαπημένη ποδοσφαιρική ομάδα (εκτός ΠΑΟΚ).

Δημοσίευσηαπό EugenePAOKI » Τετ 31 Αύγ 2022, 01:53

Για εμένα μετά τον ΠΑΟΚ σίγουρα είναι η Λίβερπουλ.

Φυσικά, έχω τρομερή συμπάθεια και στην Ουνιόν Βερολίνου και λόγω του φαν κλάμπ αλλά και λόγω της φιλοσοφίας των οπαδών για την ομάδα τους. Αξίζει να ψάξει κανείς γι'αυτήν. Η ομάδα ανήκει στους οπαδούς, οι οποίοι μάλιστα το 2008, και λόγω απουσίας πόρων, βοήθησαν να χτιστεί το γήπεδο της ομάδας και σχεδόν το ανέλαβαν εξ'ολοκλήρου. Συγκεκριμένα 2.000 οπαδοί, προσέφεραν περίπου 140.000 ώρες εργασίας!!

Επίσης, λόγω παιχνιδιών (φιφα, μάνατζερ) υποστηρίζω και Βristol Rovers. Μη ρωτάτε γιατί, ειλικρινά δεν ξέρω :lol:
EugenePAOKI
 
Δημοσιεύσεις: 856
Εγγραφή: Δευτ 24 Μάιος 2021, 00:46

Re: Αγαπημένη ποδοσφαιρική ομάδα (εκτός ΠΑΟΚ).

Δημοσίευσηαπό DamoN » Τετ 31 Αύγ 2022, 02:17

Ρομα . Παολο ντιμπαλα νέος Τότι κλπ κλπ :D
1 εκατομμύριο οπαδούς στην Ρώμη. Μια πόλη μια ομάδα και κατι ρουφιάνοι .
3 πρωταθλήματα 9 κύπελλα (ποσό ΠΑΟΚ )
Έπαιζε η λατσιο Γιουρόπα και η ρομα τσουλου εκείνη την βδομάδα που ήμουν Ρώμη πήγαμε Τετάρτη γήπεδο και Πέμπτη είπαμε να πάμε για καμία μπυρα να δούμε και το ματς με τους Λατσιάλι.
Στο κέντρο της Ρώμης δεν έπαιζε το ματς σε κανένα μαγαζί ( αν θέλετε να δείτε Λατσιο μας είπαν να πάτε σε μια γειτονιά έξω από την Ρώμη ) τι μου θυμίζει σκεφτόμουν. ..
Μεγάλος ντανιελε ντε ροσι , φυσικά ανεπανάληπτος Τότι και ένα σωρό παιχταράδες που προλαβα
Καφου,μοντέλα.μπατιγκολ,ντελβεκιο,καντελα,Έμερσον ,ζερβινιο (πλάκα κάνω)
Βέβαια στα 90σ που μεγάλωσα δεν είχα δει ναπολι και φυσικά διάλεξα λάθος ομάδα γιατί πιστεύω η ναπολι ταιριάζει πιο πολύ στην ΠΑΟΚΑΡΑ αν και μας απέκλεισε άδικα
Λατρεία ντιεγκιτο.
DamoN
 
Δημοσιεύσεις: 3556
Εγγραφή: Σάβ 07 Αύγ 2010, 11:54

Re: Αγαπημένη ποδοσφαιρική ομάδα (εκτός ΠΑΟΚ).

Δημοσίευσηαπό mastra4 » Τετ 31 Αύγ 2022, 02:37

Λοιπόν, ας απαντήσω και εγώ που το ξεκίνησα.

Στην Ελλάδα, δεν υποστηρίζω, ούτε είμαι οπαδός κάποιας άλλης ομάδας. Έχω μια συμπάθεια στις ομάδες της επαρχίας, που δεν έχουν ανέβει ποτέ στην Α' κατηγορία ή είχαν ανέβει στο παρελθόν και έχουν οπαδούς και ιστορία. Για παράδειγμα, θα ήθελα να δώ την Καστοριά, τον Πιερικό ή μια ομάδα της Φλώρινας ή Αλεξανδρούπολης, κάποτε να παίζει στην Α' κατηγορία. Με την προυπόθεση ό,τι την ομάδα θα την έχουν παράγοντες της περιοχής και όχι "φυτευτεί" για άλλους λόγους. Άρα Ελλάδα μόνο ΠΑΟΚ.


Δεν παρακολουθώ ισπανικό πρωτάθλημα, δεν μου αρέσει καθόλου. Άρα δεν υποστηρίζω κάποια ομάδα της Ισπανίας.
Παρακολουθούσα και παρακολουθώ επι χρόνια Αγγλικό, χωρίς να υποστηρίζω μια ομάδα. Μου άρεσε η Άρσεναλ του Βενγκέρ εποχές Χάιμπουρι, η Τσέλσι του Ζοζέ την πρώτη περίοδο, η σημερινή Σίτι του Πεπ. Γενικά μου άρεσε ως πρωτάθλημα, ειδικά την περιοδο των Χριστουγέννων είναι απόλαυση. Να πω την αμαρτία μου, θεωρώ το αγγλικό το πιο καλά δομημένο εμπορικά πρωτάθλημα, αλλα υπερβολικά υπερτιμημένο, και το "τραβάνε" για έξτρα έσοδα και κουράζει. Δεν πρόλαβα το γνήσιο αγγλικό πρωτάθλημα.

Στο Γερμανικό, η Βayern είναι "καθεστώς", μου αρέσει να την παρακολουθώ, και πιστέυω στο Champion League, είμαι οπαδός της. Επιπλέον, θέλω να δω την Ζανκτ Πάουλι στην Budensliga. Νομίζω (όπως και η Ουνιόν) το αξίζει για την ιστορία της.



Πάντως, απο αυτό το topic καρφώνονται ηλικίες!! :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
mastra4
 
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Τρί 16 Αύγ 2022, 17:01

Re: Αγαπημένη ποδοσφαιρική ομάδα (εκτός ΠΑΟΚ).

Δημοσίευσηαπό anekfrastos » Τετ 31 Αύγ 2022, 02:40

Manchester United
Δεκαετία 80, όλοι στο δημοτικό ήταν η μόδα να είναι Λίβερπουλ. Εγώ από αντίδραση κ μόνο έλεγα ότι είμαι Μάντσεστερ. Ιδέα δεν είχα, δεν υπήρχε ίντερνετ ή τηλεοπτική μετάδοση. Μόνο τα χαρτάκια Πανίνι κ κάνα στιγμιότυπο στην Αθλητική Κυριακή.
Πώς τα έφερε η ζωή κ το 98-99 που πήρε το τρεμπλ ήμουν στο Μάντσεστερ.
Γενικά όμως γουστάρω αγγλικό ποδόσφαιρο κ σέβομαι όλες τις ομάδες. Δε γίνεται να αγαπάει κάποιος το ποδόσφαιρο και πχ να μην ανατριχιάζει όταν ακούει το Άνφιλντ να τραγουδάει you'll never walk alone ή να μη γουστάρει τρελά την Τσέλσι με Βιάλι και τη Leeds του 1991-92. Μόνο τη Σίτι βαριέμαι λίγο αλλά οκ.
He's not the messiah, he's a very naughty boy!
Άβαταρ μέλους
anekfrastos
 
Δημοσιεύσεις: 2819
Εγγραφή: Δευτ 30 Δεκ 2013, 00:14

Re: Αγαπημένη ποδοσφαιρική ομάδα (εκτός ΠΑΟΚ).

Δημοσίευσηαπό Γκουερινο » Τετ 31 Αύγ 2022, 04:39

Αγιαξ, Μιλαν, Μπαρτσα με αυτη την σειρα
"ξαφνικά μας καλύπτουν οι υπάρχοντες? Επειδή το είπε ο Λουτσέσκου? Δεν τους έχουμε δει εμεις? "
Η νοοτροπια του ελληνα σε 15 λεξεις
Δυο πραγματα βγαζει σε αφθονια η Ελλαδα. Προπονητες και προεδρους
Άβαταρ μέλους
Γκουερινο
 
Δημοσιεύσεις: 1373
Εγγραφή: Δευτ 19 Οκτ 2015, 17:00

Re: Αγαπημένη ποδοσφαιρική ομάδα (εκτός ΠΑΟΚ).

Δημοσίευσηαπό praman » Τετ 31 Αύγ 2022, 06:51

CCCP έγραψε:...Απο την αλλη ειμουν μεσα στο Νewcastle-Inter 1-4 to 2002 για το CL.


Κάπου εκεί μέσα ήμουν και εγώ.

Liverpool όμως η αγαπημένη.
Στο τέλος όλα θα πάνε καλά. Αν δεν πάνε καλά, σημαίνει ότι δεν είναι το τέλος. [Paulo Coelho].
Άβαταρ μέλους
praman
 
Δημοσιεύσεις: 737
Εγγραφή: Τετ 31 Δεκ 2014, 14:48

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αθλητικά-Αγωνιστικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες