Ολυμπιακοί & Παραολυμπιακοί Αγώνες - Tokyo 2020

Θέματα που αφορούν την αθλητική επικαιρότητα, άλλες ομάδες και όχι μόνο!

Ολυμπιακοί & Παραολυμπιακοί Αγώνες - Tokyo 2020

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Τετ 02 Ιουν 2021, 11:57

Εικόνα


Ολυμπιακοί Αγώνες: 23 Ιουλίου - 8 Αυγούστου 2021
Παραολυμπιακοί Αγώνες: 24 Αυγούστου - 5 Σεπτεμβρίου 2021

(Εκτός απροόπτου)


Για πρώτη φορά στην ιστορία των μοντέρων Ολυμπιακών Αγώνων, έχουμε διοργάνωση μετά από πέντε χρόνια και όχι τέσσερα. Είχαμε και μεγαλύτερες περιόδους χωρίς Ολυμπιακούς Αγώνες, λόγω των Πολέμων. Παρ'όλα αυτά, η επίσημη ονομασία παραμένει "Tokyo 2020", γιατί πού να τρέχεις να αλλάζεις τόσες χιλιάδες ταμπέλες, μπλουζάκια, προϊόντα κτλ.

Η ιαπωνική ιατρική κοινότητα και οι πολίτες, κατά πλειοψηφία, δεν θέλουν να γίνουν οι Ολυμπιακοί Αγώνες φέτος.. Ζητούν ματαίωση ή έστω αναβολή, αλλά η αρμόδια επιτροπή δεν ακούει κουβέντα. Για να δούμε πώς θα πάει...


Το αγωνιστικό ενδιαφέρον φέτος είναι ότι προστίθενται νέα αθλήματα όπως το Surfing, το Skateboarding, το Karate, η Αναρρίχηση και το Baseball.

Το εξωαγωνιστικό ενδιαφέρον, κάτι που εγώ βρήκα κακό για Ολυμπιακούς Αγώνες, είναι πως η Διεθνής Ολυμπιακή Επιτροπή θα τιμωρεί όποιον αθλητή ή στέλεχος αποστολής επιλέξει να διαμαρτυρηθεί με οποιονδήποτε τρόπο κατά τη διάρκεια των Ολυμπιακών Αγώνων, όπως πχ με το γονάτισμα στην ανάκρουση του εθνικού ύμνου κάποιας χώρας.


Τα μεγάλα αθλητικά ελληνικά sites δεν έχουν ακόμα ξεχωριστά sections για τους Ολυμπιακούς Αγώνες και τις ελληνικές συμμετοχές.. Κι επειδή δεν έχω χρόνο τώρα, θα ασχοληθώ μετά και θα τα βρω...ελπίζω.
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46186
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Ολυμπιακοί & Παραολυμπιακοί Αγώνες - Tokyo 2020

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Σάβ 12 Ιουν 2021, 17:14

Ευτυχώς που υπάρχει το http://www.hoc.gr, η επίσημη ιστοσελίδα της Ελληνικής Ολυμπιακής Επιτροπής.

Έχουμε και λέμε!



08 Μαΐου 2021:

Το τελευταίο διήμερο είχαμε δυο ακόμα προκρίσεις που ήρθαν από τα Ολυμπιακά Τουρνουά Προκρίσεων που έγιναν στην Σόφια.Ο Πρωταθλητής της Ελευθέρας Πάλης στην κατηγορία -65κ Γιώργος Πιλίδης και η Πρωταθλήτρια του Ταεκβοντό Φένια Τζέλη στην κατηγορία -57κ.

Έτσι έως τώρα είμαστε στις 45 προκρίσεις σε 12 Αθλήματα και συνεχίζουμε...




16 Μαΐου 2021:

Με τον καλύτερο τρόπο εξασφάλισε την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο η Αννέτα Κυρίδου. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια κατέλαβε την πρώτη θέση στον τελικό του σκιφ με χρόνο 07:42.20 στην Προολυμπιακή Ρεγκάτα της Λουκέρνης και μαζί με το χρυσό μετάλλιο βάζει πλώρη για Ιαπωνία. Εισιτήριο για το μεγαλύτερο αθλητικό γεγονός του πλανήτη έκλεισε και η δεύτερη του τελικού του σκιφ, Τατσιάνα Κλίμοβιτς από τη Λευκορωσία που τερμάτισε πίσω από την Αννέτα Κυρίδου με χρόνο 07:46.22.

Οριστικοποιήθηκε και η μια θέση πρόκρισης για την χώρα μας στην Ορεινή Ποδηλασία μετά την ολοκλήρωση του Παγκοσμίου Κυπέλου ΜΤΒ. Η Ομοσπονδία βάσει των κριτηρίων της θα επιλέξει για το ποιος θα μας εκπροσωπήσει. Έτσι τώρα είμαστε στις 47 προκρίσεις σε 13 Αθλήματα.




31 Μαΐου 2021:

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκληρώθηκε για τα ελληνικά χρώματα το διεθνές κολυμβητικό μίτινγκ «Ακρόπολις» που πραγματοποιήθηκε στο ΟΑΚΑ. Η πιο ευχάριστη είδηση ήταν η σφραγίδα του εικοσάχρονου Δημήτρη Μάρκου στο εισιτήριο για την συμμετοχή του στους Ολυμπιακούς αγώνες του Τόκιο. Ο νεαρός αθλητής του ΝΟ Καλαμακίου πέτυχε επίδοση 7.53.07 στα 800 ελεύθερο και θα πραγματοποιήσει την παρθενική συμμετοχή του στην κορυφαία διοργάνωση του πλανήτη.

Έτσι τώρα είμαστε στις 48 προκρίσεις σε 13 Αθλήματα και συνεχίζουμε.


Εικόνα

Ο παραπάνω πίνακας στις αρχικές του διαστάσεις, από την επίσημη σελίδα της ΕΟΕ, ο τελευταίος που έχουν δημοσιεύσει.



2 Ιουνίου 2021:

Την τρίτη του συμμετοχή σε Ολυμπιακούς Αγώνες θα πραγματοποιήσει ο Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ. Ο κορυφαίος βαδιστής της χώρας μας, η θέση του στο ranking του δίνει την πρόκριση.

Ο Παπαμιχαήλ είχε αγωνιστεί τόσο στο Λονδίνο το 2012, όσο και στο Ρίο το 2016. Στην Αγγλία είχε τερματίσει 22ος με 3:49.56 που ήταν και Πανελλήνιο ρεκόρ, ενώ στη Βραζιλία ήταν 27ος με 3:59.21.

Πρόκριση στο Τόκιο και για δύο ομάδες στη σκυταλοδρομία της κολύμβησης. Η 4Χ100 μικτής ομαδικής mixed με τους Απόστολο Χρήστου, Κωνσταντίνο Μερετσόλια, Άννα Ντουντουνάκη και Νόρα Δράκου πέτυχε πανελλήνιο ρεκόρ 3.45.38 και παίρνει την πρόκριση όπως και η ομάδα στα 4Χ100 μικτής ανδρών (Χρήστου, Μερετσόλιας, Βαζαίος, Γκολομέεβ)
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46186
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Ολυμπιακοί & Παραολυμπιακοί Αγώνες - Tokyo 2020

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Σάβ 12 Ιουν 2021, 17:53

Αυτήν την εβδομάδα ο Λευτέρης Πετρούνιας θα είναι στο παγκόσμιο κύπελλο στη Doha και κυνηγάει ρεκόρ που θα τον στείλει στο Tokyo!
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46186
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Ολυμπιακοί & Παραολυμπιακοί Αγώνες - Tokyo 2020

Δημοσίευσηαπό Eagle1980 » Κυρ 13 Ιουν 2021, 09:22

Μπαρκαρούτσος έγραψε:Αυτήν την εβδομάδα ο Λευτέρης Πετρούνιας θα είναι στο παγκόσμιο κύπελλο στη Doha και κυνηγάει ρεκόρ που θα τον στείλει στο Tokyo!

Μακάρι να το πετύχει !!!
Άβαταρ μέλους
Eagle1980
 
Δημοσιεύσεις: 2602
Εγγραφή: Δευτ 25 Ιαν 2016, 05:50

Re: Ολυμπιακοί & Παραολυμπιακοί Αγώνες - Tokyo 2020

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Τετ 23 Ιουν 2021, 15:03

Σήμερα ο Πετρούνιας αγωνίζεται στον Προκριματικό αγώνα του FIG Artistic Gymnastics World Cup, στη Doha του Qatar.

Έψαξα αρκετά για livestream, έψαξα στην ΕΡΤ, δεν υπάρχει τίποτα για σήμερα. Βρήκα ένα link για τον τελικό του Σαββάτου και θα το ποστάρω όταν έρθει η ώρα.

Ο Πετρούνιας στον τελικό θέλει πάνω από 15,333 βαθμούς και χρυσό μετάλλιο, για να προκριθεί. Αυτό γιατί ο Κινέζος Liu Yang έκανε μεγάλες επιδόσεις και όσο ο Πετρούνιας ήταν τραυματίας, πήρε μεγάλο προβάδισμα για το Tokyo.



Στο μεταξύ, πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες εξασφάλισε η Σαλονικιά Ευαγγελία Ψάρρα για 6η συνεχόμενη φορά και στα 47 της χρόνια θα μας εκπροσωπήσει στο άθλημα της Τοξοβολίας!

Στο τέννις θα έχουμε, όπως αναμενόταν, εκπροσώπηση από τον Στέφανο Τσιτσιπά και τη Μαρία Σάκκαρη, οι οποίοι περιμένουν έγκριση και για να κατέβουν στο μικτό διπλό.

Πρόκριση στο Tokyo και ποντιακή εκπροσώπηση από την Ελισάβετ Τελτσίδου και τον Αλέξη Ντανατσίδη που θα αγωνιστούν στο Judo (έψαξα στο site της ελληνικής ομοσπονδίας Τζούντο και δεν βρίσκω σε ποια κατηγορία παίζουν).

Στον Μαραθώνιο Κολύμβησης (10km) θα μας εκπροσωπήσει ο Άλκης Κυνηγάκης, ο οποίος τερμάτισε δεύτερος στο προολυμπιακό τουρνουά στη Setubal της Πορτογαλίας.



ΕΔΩ η ανανεωμένη λίστα με τους αθλητές και τις αθλήτριες που θα μας εκπροσωπήσουν.
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46186
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Ολυμπιακοί & Παραολυμπιακοί Αγώνες - Tokyo 2020

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Τετ 23 Ιουν 2021, 15:22

Μπαρκαρούτσος έγραψε:Πρόκριση στο Tokyo και ποντιακή εκπροσώπηση από την Ελισάβετ Τελτσίδου και τον Αλέξη Ντανατσίδη που θα αγωνιστούν στο Judo (έψαξα στο site της ελληνικής ομοσπονδίας Τζούντο και δεν βρίσκω σε ποια κατηγορία παίζουν).



Οκ, βρήκα παλιούς αγώνες.. Η Τελτσίδου έπαιζε στα -70kg και ο Ντανατσίδης στα -81.


Επίσης, ειδική μνεία στον Παναγιώτη Γκιώνη που στα 41 του θα συμμετάσχει για 5η συνεχόμενη φορά στους Ολυμπιακούς Αγώνες (από το 2004 μέχρι και φέτος)! Αυτή τη στιγμή στο 49 του παγκόσμιου ranking ανδρών, ενώ έχει φτάσει και μέχρι το νούμερο 18 πριν 4 χρόνια..
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46186
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Ολυμπιακοί & Παραολυμπιακοί Αγώνες - Tokyo 2020

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Τετ 23 Ιουν 2021, 20:14

Προκρίθηκε στον τελικό, όπως αναμενόταν, ο Πετρούνιας! Με βαθμολογία 15.133 πέρασε πρώτος, αλλά στον τελικό της Παρασκευής πρέπει να πετύχει τουλάχιστον 15.334!
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46186
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Ολυμπιακοί & Παραολυμπιακοί Αγώνες - Tokyo 2020

Δημοσίευσηαπό seaman » Παρ 25 Ιουν 2021, 17:37

Πετρούνιας τρομερή εμφάνιση πριν από λίγο στο παγκόσμιο κύπελο της Ντόχα.
Χρειαζόταν 15,334 για να πάει Τόκιο και πήρε 15,500.
Αλάνθαστη εκτέλεση, εκπληκτική
Όταν η συνέχεια γίνεται ζόρικη, οι ζόρικοι συνεχίζουν. Και αν θα τους πάρει χρόνο να φτάσουν ξανά στην κορυφή, είναι γιατί θα κουβαλάνε την αξιοπρέπειά τους μαζί τους.
_____________________ Πανθεσσαλονίκειος Αθλητικός Όμιλος Κωνσταντινουπολιτών _____________________
Άβαταρ μέλους
seaman
 
Δημοσιεύσεις: 9536
Εγγραφή: Δευτ 25 Ιούλ 2011, 17:58
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη

Re: Ολυμπιακοί & Παραολυμπιακοί Αγώνες - Tokyo 2020

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Παρ 25 Ιουν 2021, 22:42



Μεγάλη εμφάνιση! Τρομερή έξοδος, τέλεια προσγείωση!
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46186
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Ολυμπιακοί & Παραολυμπιακοί Αγώνες - Tokyo 2020

Δημοσίευσηαπό bersekeros » Σάβ 26 Ιουν 2021, 08:56

Πω....Άψογος, τέλειος, φοβερός, καταπληκτικός!

Μπράβο στον παλίκαρο τον Πετρούνια!
Ο ΠΑΟΚ είναι μάχη και θυσία.
Άβαταρ μέλους
bersekeros
 
Δημοσιεύσεις: 11363
Εγγραφή: Σάβ 15 Δεκ 2007, 20:56

Re: Ολυμπιακοί & Παραολυμπιακοί Αγώνες - Tokyo 2020

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Δευτ 28 Ιουν 2021, 08:32

Ο επικοντίστας Εμμανουήλ Καραλής με άλμα πάνω από τα 5.70m εξασφάλισε τη πρόκρισή του κι αυτός στο Tokyo! Ο 22χρονος πήρε το χρυσό στους Βαλκανικούς Αγώνες στη Σερβία χθες, αλλά υπάρχει και το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, πριν τους Ολυμπιακούς Αγώνες.
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46186
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Ολυμπιακοί & Παραολυμπιακοί Αγώνες - Tokyo 2020

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Σάβ 03 Ιούλ 2021, 13:27

Φτάσαμε τους 82 αθλητές!


Δέκα αθλητές και αθλήτριες έκλεισαν θέση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο μετά και την ανανέωση από την Παγκόσμια Ομοσπονδία της λίστας με τους αθλητές και αθλήτριες, που πήραν την πρόκριση μέσω της κατάταξης.

Έτσι μετά τους έξι που είχαν τα όρια και τους τρεις του βάδην, που γνώριζαν εδώ και λίγες ημέρες πως είναι εντός ομάδας, άλλοι δέκα αθλητές και αθλήτριες επιβεβαίωσαν τη συμμετοχή τους στο κορυφαίο γεγονός της χρονιάς.

Πρόκειται για την Ελισάβετ Πεσιρίδου (35 θέση στην κατάταξη), τον Κώστα Φιλιππίδη (23), τον Κώστα Δουβαλίδη (39), τον Εμμανουήλ Καραλή (26), τον Μιχάλη Αναστασάκη (29), το Χρήστο Φραντζεσκάκη (31), την Ραφαέλα Σπανουδάκη (46 100 μ./53 200 μ.), την Σταματία Σκαρβέλη (30) , την Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου (32), Ειρήνη Βασιλείου (48).





Στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο θα αγωνιστεί ο Θοδωρής Ιακωβίδης στα 96κ.. Η συμμετοχή του Ελληνα πρωταθλητή οριστηκοποιήθηκε σήμερα με επιστολή που απέστειλε η Παγκόσμια Ομοσπονδία Αρσης Βαρών στην ΕΟΑΒ.

Τα χαρμόσυνα νέα έφεραν πολύ μεγάλη ικανοποίηση στις τάξεις της ελληνικής Αρσης Βαρών και ο Θοδωρής Ιακωβίδης σφράγισε τη συμμετοχή του στο Τόκιο, εκπροσωπώντας την Ελλάδα για δεύτερη συνεχόμενη φορά στους Ολυμπιακούς Αγώνες.


Η λίστα με τους 82 Έλληνες αθλητές!


Εικόνα
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46186
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Ολυμπιακοί & Παραολυμπιακοί Αγώνες - Tokyo 2020

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Σάβ 03 Ιούλ 2021, 13:39

Και, φυσικά, το νέο που εμένα προσωπικά με χαροποιεί ιδιαίτερα γιατί τους θεωρώ πρότυπο για τα νέα παιδιά (αθλητές και μη)...


Kορακάκη και Πετρούνιας Σημαιοφόροι της Ελλάδας στους Ολυμπιακούς Αγώνες «Τόκιο 2020»

Εικόνα

Η Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή στη συνεδρίαση της Ολομέλειας αποφάσισε ομόφωνα Σημαιοφόροι για την Ελλάδα στην Τελετή Εναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων «Τόκιο 2020» να είναι οι Ολυμπιονίκες Αννα Κορακάκη (σκοποβολή) και Λευτέρης Πετρούνιας (γυμναστική).

Είναι η πρώτη φορά στην ιστορία που την ελληνική σημαία θα κρατήσουν δύο αθλητές, ακολουθώντας τη σχετική απόφαση της Διεθνούς Ολυμπιακής Επιτροπής στο πλαίσιο της Ισότητας των Φύλων.

Η Αννα Κορακάκη δήλωσε: «Είναι πραγματικά σπουδαία η τιμή που μου κάνει η Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή και θέλω να την ευχαριστήσω που με επέλεξε. Θα είναι σίγουρα μοναδικό το συναίσθημα να κρατάς τη σημαία της πατρίδας σου στην Τελετή Εναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων σε μία μάλιστα ιστορική στιγμή, καθώς αυτό θα το κάνω μαζί με τον Λευτέρη».

Ο Λευτέρης Πετρούνιας τόνισε: «Νιώθω τεράστια τιμή που θα κρατήσω την σημαία μας καθώς εκπληρώνεται ένα όνειρο που είχα από παιδί! Θέλω κι εγώ να ευχαριστήσω την Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή και είμαι σίγουρος ότι αυτή η στιγμή θα μείνει για πάντα χαραγμένη στο μυαλό και την καρδιά μου».

Επίσης κατά πλειοψηφία, η Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή αποφάσισε η επιλογή του αθλητή που θα εκπροσωπήσει τη χώρα μας στο Mountain Bike των Ολυμπιακών Αγώνων «Τόκιο 2020» μεταξύ του Δημήτρη Αντωνιάδη και του Περικλή Ηλία να κριθεί σε αγώνα μεταξύ των δύο αθλητών στη διάρκεια του Πανελληνίου Πρωταθλήματος που θα γίνει στις 10 Ιουλίου.

Τέλος εγκρίθηκε η υποψηφιότητα του Ηρακλείου της Κρήτης για τη διεξαγωγή των Παράκτιων Μεσογειακών Αγώνων του 2023 ή του 2025.
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46186
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Ολυμπιακοί & Παραολυμπιακοί Αγώνες - Tokyo 2020

Δημοσίευσηαπό bersekeros » Σάβ 03 Ιούλ 2021, 14:25

Μπαρκαρούτσος έγραψε:Και, φυσικά, το νέο που εμένα προσωπικά με χαροποιεί ιδιαίτερα γιατί τους θεωρώ πρότυπο για τα νέα παιδιά (αθλητές και μη)...


Kορακάκη και Πετρούνιας Σημαιοφόροι της Ελλάδας στους Ολυμπιακούς Αγώνες «Τόκιο 2020»

Εικόνα

Η Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή στη συνεδρίαση της Ολομέλειας αποφάσισε ομόφωνα Σημαιοφόροι για την Ελλάδα στην Τελετή Εναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων «Τόκιο 2020» να είναι οι Ολυμπιονίκες Αννα Κορακάκη (σκοποβολή) και Λευτέρης Πετρούνιας (γυμναστική).

Είναι η πρώτη φορά στην ιστορία που την ελληνική σημαία θα κρατήσουν δύο αθλητές, ακολουθώντας τη σχετική απόφαση της Διεθνούς Ολυμπιακής Επιτροπής στο πλαίσιο της Ισότητας των Φύλων.



Μπράβο.

Αισθάνομαι χαρά και περηφάνια γι' αυτά τα παιδιά.

Συγχαρητήρια!
Ο ΠΑΟΚ είναι μάχη και θυσία.
Άβαταρ μέλους
bersekeros
 
Δημοσιεύσεις: 11363
Εγγραφή: Σάβ 15 Δεκ 2007, 20:56

Re: Ολυμπιακοί & Παραολυμπιακοί Αγώνες - Tokyo 2020

Δημοσίευσηαπό Mitsospaoki4 » Σάβ 03 Ιούλ 2021, 14:43

Η Κορακακη είναι και ΠΑΟΚΤΣΑΚΙ!!

ΜΠΡΆΒΟ!!
Άβαταρ μέλους
Mitsospaoki4
 
Δημοσιεύσεις: 10692
Εγγραφή: Δευτ 21 Μάιος 2018, 12:53
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη - Βολος

Επόμενο

Επιστροφή στο Αθλητικά-Αγωνιστικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες