Ολυμπιακοί & Παραολυμπιακοί Αγώνες - Tokyo 2020

Θέματα που αφορούν την αθλητική επικαιρότητα, άλλες ομάδες και όχι μόνο!

Re: Ολυμπιακοί & Παραολυμπιακοί Αγώνες - Tokyo 2020

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Κυρ 04 Ιούλ 2021, 18:20

Στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο ο Οδυσσέας Μελαδίνης!

Την πρόκριση του στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, πήρε ο κολυμβητής του ΠΑΟΚ, Οδυσσέας Μελαδίνης.

Ο ταλαντούχος κολυμβητής του ΠΑΟΚ εξασφάλισε την συμμετοχή του στους Ολυμπιακούς Αγώνες μέσω της σκυταλοδρομίας 4Χ100 ελεύθερο, και θα ακολουθήσει μαζί με την υπόλοιπη ομάδα την αποστολή στο Τόκιο.

Για την συμμετοχή του στους Ολυμπιακούς Αγώνες, ο Οδυσσέας Μελαδίνης δήλωσε στην επίσημη ιστοσελίδα του Συλλόγου, acpaok.gr:

«Είμαι πολύ χαρούμενος που θα ακολουθήσω την αποστολή στο Τόκιο. Είναι η δεύτερη Ολυμπιάδα για εμένα, κάτι που με γεμίζει περηφάνια και ικανοποίηση. Πέτυχα μία καλή επίδοση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα στα 100μ. Το πιο σημαντικό βέβαια είναι πως ήρθε η πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες».

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ, Γιώργος Αδάμ, δήλωσε:

«Είμαστε περήφανοι για την εξασφάλιση της συμμετοχής του Οδυσσέα Μελαδίνη στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο μέσω της σκυταλοδρομίας 4Χ100 ελεύθερο. Η παρουσία του κολυμβητικού τμήματος στο Εθνικό Πρωτάθλημα Ανδρών Γυναικών ήταν εξαιρετική καθώς κατέλαβε την 4η θέση στην γενική βαθμολογία, έχοντας μάλιστα σημαντικές ελλείψεις στην σύνθεση του, αναδεικνύοντας όμως πολλούς νέους σε ηλικία αλλά πολύ ταλαντούχους κολυμβητές και κολυμβήτριες, δείχνοντας ότι το μέλλον μας ανήκει».

Συγχαρητήρια Οδυσσέα! Καλή επιτυχία!
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 47047
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Ολυμπιακοί & Παραολυμπιακοί Αγώνες - Tokyo 2020

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Δευτ 05 Ιούλ 2021, 02:48

Δεν κατάφερε η εθνική μπάσκετ ανδρών να πάει στους Ολυμπιακούς Αγώνες, μετά την ήττα στον τελικό με τη Τσεχία.

Έχουμε 4 συμμετοχές, 17η θέση στο Ελσίνκι το 1952 και τρεις φορές 5η θέση (Ατλάντα 1996, Αθήνα 2004, Πεκίνο 2008).
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 47047
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Ολυμπιακοί & Παραολυμπιακοί Αγώνες - Tokyo 2020

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Τρί 06 Ιούλ 2021, 01:45

Μπαρκαρούτσος έγραψε:Στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο ο Οδυσσέας Μελαδίνης!

Την πρόκριση του στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, πήρε ο κολυμβητής του ΠΑΟΚ, Οδυσσέας Μελαδίνης.

Ο ταλαντούχος κολυμβητής του ΠΑΟΚ εξασφάλισε την συμμετοχή του στους Ολυμπιακούς Αγώνες μέσω της σκυταλοδρομίας 4Χ100 ελεύθερο, και θα ακολουθήσει μαζί με την υπόλοιπη ομάδα την αποστολή στο Τόκιο.

Για την συμμετοχή του στους Ολυμπιακούς Αγώνες, ο Οδυσσέας Μελαδίνης δήλωσε στην επίσημη ιστοσελίδα του Συλλόγου, acpaok.gr:

«Είμαι πολύ χαρούμενος που θα ακολουθήσω την αποστολή στο Τόκιο. Είναι η δεύτερη Ολυμπιάδα για εμένα, κάτι που με γεμίζει περηφάνια και ικανοποίηση. Πέτυχα μία καλή επίδοση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα στα 100μ. Το πιο σημαντικό βέβαια είναι πως ήρθε η πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες».

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ, Γιώργος Αδάμ, δήλωσε:

«Είμαστε περήφανοι για την εξασφάλιση της συμμετοχής του Οδυσσέα Μελαδίνη στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο μέσω της σκυταλοδρομίας 4Χ100 ελεύθερο. Η παρουσία του κολυμβητικού τμήματος στο Εθνικό Πρωτάθλημα Ανδρών Γυναικών ήταν εξαιρετική καθώς κατέλαβε την 4η θέση στην γενική βαθμολογία, έχοντας μάλιστα σημαντικές ελλείψεις στην σύνθεση του, αναδεικνύοντας όμως πολλούς νέους σε ηλικία αλλά πολύ ταλαντούχους κολυμβητές και κολυμβήτριες, δείχνοντας ότι το μέλλον μας ανήκει».

Συγχαρητήρια Οδυσσέα! Καλή επιτυχία!



Ένας ακόμα αθλητής του ΠΑΟΚ θα είναι στους Ολυμπιακούς Αγώνες, αλλά όχι με την εθνική Ελλάδος..

Και μιλώ για τον Douglas Augusto που θα κατέβει στο ποδόσφαιρο με τη Βραζιλία!
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 47047
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Ολυμπιακοί & Παραολυμπιακοί Αγώνες - Tokyo 2020

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Κυρ 18 Ιούλ 2021, 02:37

Πάμε ένα update, γιατί άφησα αρκετά το topic και δεν τσέκαρα γενικά τα νέα τις τελευταίες μέρες..

Είχαμε κρούσμα κορωνοϊού στην Ολυμπιακή Ομάδα (αθλητής ιστιοπλοΐας), το οποίο ξεπεράστηκε, πέρασε καραντίνα και με αρνηιτκό τεστ πλέον θα συμμετάσχει κανονικά στους Αγώνες!




https://hoc.gr/sites/default/files/%CE%A4eam%20Hellas%20Tokyo%202020.pdf

Ένα πολύ ωραίο αρχείο pdf με ιστορικά στατιστικά για την Ελλάδα στους μοντέρνους Ολυμπιακούς Αγώνες (από το 1896 στην Αθήνα και ύστερα), συμμετοχές, μετάλλια κτλ.. Επίσης υπάρχει αναλυτικό πρόγραμμα για ολόκληρη τη διοργάνωση, πληροφορίες για τον κάθε αθλητή.. Δείτε το!
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 47047
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Ολυμπιακοί & Παραολυμπιακοί Αγώνες - Tokyo 2020

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Κυρ 18 Ιούλ 2021, 16:02

Θυμίζω ότι τη Παρασκευή που μας έρχεται, 23 Ιουλίου, ξεκινούν οι Αγώνες!


Στο pdf της ΕΟΕ που σας έβαλα στο προηγούμενο ποστ, λέει πόσοι Έλληνες αθλητές συμμετείχαν σε κάθε Ολυμπιάδα.

Φέτος οι 82 που έχουμε, είναι οι λιγότεροι που στείλαμε από το 1992 στη Βαρκελώνη (70 αθλητές)! Παρ'όλο που τότε στη Βαρκελώνη στείλαμε τους περισσότερους αθλητές στην μέχρι τότε ιστορία μας, μιας και μετά το 1896 στην Αθήνα (111) δεν στείλαμε ποτέ πάνω από 62 αθλητές (Los Angeles, 1984).

Γενικά βλέπουμε ότι τα τελευταία 30 χρόνια έχει ανέβει ο ελληνικός αθλητισμός, κάτι που βασίζεται κυρίως σε θυσίες και σε ατομική δουλειά του κάθε αθλητή και των προπονητών και ΟΧΙ σε υποδομές και εξοπλισμό.

Από το 2004 στην Αθήνα που στείλαμε 436 αθλητές, υπάρχει μια πτωτική πορεία (Πεκίνο 152, Λονδίνο 103, Ρίο 95, Τόκυο 82).

Είμαι πολύ περίεργος να δω πόσους θα στείλουμε στους επόμενους Ολυμπιακούς Αγώνες, στο Παρίσι το 2024. Δεδομένου ότι χιλιάδες Έλληνες αθλητές δεν μπορούσαν να κάνουν προπόνηση ΟΥΤΕ ΕΞΩ, ενώ ΠΟΛΛΕΣ ομάδες έκλεισαν εντελώς (συγκεκριμένα ξέρω για το Tae Kwon Do, αλλά αν συνέβη εκεί, συνέβη και αλλού)... Μας γάμησε ο ιός ΠΟΛΥ στον αθλητισμό.
H Super League να είναι καλά. Θα πάρουμε χρυσό μετάλλιο στο ποδόσφαιρο και θα στείλουμε τον Αυγενόπουστα και τον Καπράλο να βγουν φωτογραφίες.
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 47047
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Ολυμπιακοί & Παραολυμπιακοί Αγώνες - Tokyo 2020

Δημοσίευσηαπό PAOK_Antarctica » Κυρ 18 Ιούλ 2021, 16:31

Οι αγώνες ξεκινάνε την Τετάρτη νομίζω, με ποδόσφαιρο γυναικών. Την Πέμπτη ποδόσφαιρο ανδρών.
Τελετή έναρξης την Παρασκευή στις 14:00
Ασπρόμαυρη Ανταρκτική
Άβαταρ μέλους
PAOK_Antarctica
 
Δημοσιεύσεις: 15491
Εγγραφή: Τετ 11 Δεκ 2013, 17:13
Τοποθεσία: Νότιος Πόλος

Re: Ολυμπιακοί & Παραολυμπιακοί Αγώνες - Tokyo 2020

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Κυρ 18 Ιούλ 2021, 16:40

Βασικά, έχεις δίκιο!

23 είναι η τελετή έναρξης, αλλά 21 και 22 έχουμε Baseball/Softball (δεν ξέρω γιατί τα έχει μαζί) και Ποδόσφαιρο.

Έπρεπε να ξαναδώ το καλενδάρι στο pdf πιο πάνω!
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 47047
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Ολυμπιακοί & Παραολυμπιακοί Αγώνες - Tokyo 2020

Δημοσίευσηαπό john4serres » Δευτ 19 Ιούλ 2021, 00:06

Αυτή η πανδημία διαμόρφωσε μια ξενερα και αδιαφορία για τους συγκεκριμένους ολυμπιακούς.

Θα γούσταρα πολύ πάντως να πήγαινα, με νορμάλ καταστάσεις.
supporters - not customers
Άβαταρ μέλους
john4serres
 
Δημοσιεύσεις: 29908
Εγγραφή: Σάβ 07 Φεβ 2009, 12:00

Re: Ολυμπιακοί & Παραολυμπιακοί Αγώνες - Tokyo 2020

Δημοσίευσηαπό PAOK_Antarctica » Δευτ 19 Ιούλ 2021, 10:02

Ελπίζω να μην έχει επηρεαστεί η τελετή έναρξης γιατί την περιμένω εδώ και 5 χρόνια.
Θέλω ολογραμμα super mario να κάνει τριπλούν
Ασπρόμαυρη Ανταρκτική
Άβαταρ μέλους
PAOK_Antarctica
 
Δημοσιεύσεις: 15491
Εγγραφή: Τετ 11 Δεκ 2013, 17:13
Τοποθεσία: Νότιος Πόλος

Re: Ολυμπιακοί & Παραολυμπιακοί Αγώνες - Tokyo 2020

Δημοσίευσηαπό tolis01 » Δευτ 19 Ιούλ 2021, 11:23

:lol: :lol:
Εγώ θέλω Sonic the Hedgehog (ο αγαπημένος ήρωας του γιού μου) να τερματίζει με το που ακούγεται η πιστολιά εκκίνησης!

Αυτή είναι μάχη SEGA vs Nintendo!
Λοιπὴ δ' ἐστὶ τῆς Εὐρώπης ἥ τε Μακεδονία καὶ τῆς Θρᾴκης τὰ συνεχῆ [ τα]ύτῃ μέχρι Βυζαντίου καὶ ἡ Ἑλλὰς καὶ αἱ προσεχεῖς νῆσοι.Ἔστι μὲν οὖν Ἑλλὰς καὶ ἡ Μακεδονία· ... Εἶτα μετ' ὀλίγα μέμνηται Κυψέλων καὶ τοῦ Ἕβρου ποταμοῦ.Καταγράφει δὲ καί τι σχῆμα παραλληλόγραμμον,ἐν ᾧ ἡ σύμπασα Μακεδονία ἐστίν.
Άβαταρ μέλους
tolis01
 
Δημοσιεύσεις: 6107
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 14:22
Τοποθεσία: Franconia

Re: Ολυμπιακοί & Παραολυμπιακοί Αγώνες - Tokyo 2020

Δημοσίευσηαπό PAOK_Antarctica » Παρ 23 Ιούλ 2021, 17:04

Όμορφη και λιτή η τελετή έναρξης, μου άρεσε.
Ασπρόμαυρη Ανταρκτική
Άβαταρ μέλους
PAOK_Antarctica
 
Δημοσιεύσεις: 15491
Εγγραφή: Τετ 11 Δεκ 2013, 17:13
Τοποθεσία: Νότιος Πόλος

Re: Ολυμπιακοί & Παραολυμπιακοί Αγώνες - Tokyo 2020

Δημοσίευσηαπό bersekeros » Παρ 23 Ιούλ 2021, 17:08

Ξεκίνησαν οι Ολυμπιακοί Αγώνες;
Ο ΠΑΟΚ είναι μάχη και θυσία.
Άβαταρ μέλους
bersekeros
 
Δημοσιεύσεις: 11363
Εγγραφή: Σάβ 15 Δεκ 2007, 20:56

Re: Ολυμπιακοί & Παραολυμπιακοί Αγώνες - Tokyo 2020

Δημοσίευσηαπό PAOK_Antarctica » Παρ 23 Ιούλ 2021, 17:10

Από προχθές.
Ασπρόμαυρη Ανταρκτική
Άβαταρ μέλους
PAOK_Antarctica
 
Δημοσιεύσεις: 15491
Εγγραφή: Τετ 11 Δεκ 2013, 17:13
Τοποθεσία: Νότιος Πόλος

Re: Ολυμπιακοί & Παραολυμπιακοί Αγώνες - Tokyo 2020

Δημοσίευσηαπό john4serres » Δευτ 26 Ιούλ 2021, 09:42

Με μια στατιστική που θα γραφτεί στα βιβλία της ιστορίας, ο Ντόντσιτς μέτρησε 48 πόντους (18/29 ενός πεδιάς), 11 ριμπάουντ και 5 ασίστ σε 35' στο παρκέ, στην πρώτη του συμμετοχή σε Ολυμπιακούς Αγώνες.
supporters - not customers
Άβαταρ μέλους
john4serres
 
Δημοσιεύσεις: 29908
Εγγραφή: Σάβ 07 Φεβ 2009, 12:00

Re: Ολυμπιακοί & Παραολυμπιακοί Αγώνες - Tokyo 2020

Δημοσίευσηαπό renegade » Δευτ 26 Ιούλ 2021, 11:52

Τι έκανε ο Λούκα ρε παιδιά? :o
Σε ένα φόρουμ καλώς ή κακώς δεν υπάρχει καν δημοκρατία
Άβαταρ μέλους
renegade
 
Δημοσιεύσεις: 14437
Εγγραφή: Κυρ 27 Ιαν 2019, 12:49

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αθλητικά-Αγωνιστικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Doomlord4, Shivaspace και 22 επισκέπτες