Ελληνικό VAR...Παράδεισος ή κόλαση?

Θέματα που αφορούν την αθλητική επικαιρότητα, άλλες ομάδες και όχι μόνο!

Ελληνικό VAR...Παράδεισος ή κόλαση?

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Τετ 21 Αύγ 2019, 21:43

Με αφορμές, αρχικά το ξεκίνημα της πρώτης σεζόν με το σύστημα VAR, στην Ελληνική σούπα λίγδα, την επόμενη Κυριακή, κατόπιν του πρώτου ορισθέντα "υπεύθυνου" VAR στον δικό μας αγώνα, με τον Παναιτωλικό στην Τούμπα, "κυρίου" Ευ@γγέλου και τέλος, το λίαν πρόσφατο χέρι παίχτη του πουστόγαυρου, σε ευρωπαϊκό αγώνα, των play off του C.L., με αντίπαλο την Κράσνονταρ, που δεν δόθηκε πέναλτι, ενώ μάλιστα ο κόραξ του αγώνα πήγε κι είδε την οθόνη, μετά από ειδοποίηση για χρήση VAR, ανοίγω το παρόν topic, για να σχολιάζουμε, θετικά ή αρνητικά...

Προσωπική μου άποψη, λοιπόν, είναι ότι, με το σύστημα VAR στην σούπα λίγδα, εμείς, σαν Π.Α.Ο.Κ., θα βάλουμε ακόμα μεγαλύτερο μπελά στο κεφάλι μας, όντας υποχρεωμένοι να έχουμε τον νου μας σε περισσότερα κοράκια...
Ειδικότερα, φυσικά, στα δικά μας ματς, αλλά, παράλληλα και σε αγώνες των αλλόθρησκων, για πουστριλίκια...

Καλή σεζόν και μακάρι να πέφτω έξω, ευχόμενος το εν λόγω topic να αραχνιάσει ή να έχει μόνο θετικά σχόλια...
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Re: Ελληνικό VAR...Παράδεισος ή κόλαση?

Δημοσίευσηαπό V-olakiotis » Τετ 21 Αύγ 2019, 23:27

Ελάχιστη εγγύηση ισονομίας στα παιχνίδια πρωταθλήματος, είναι μόνο οι ΞΕΝΟΙ διαιτητές.

Κανένα VAR και κανένας στραγαλόπουστας...

ΝΑΤΟΙ ΝΑΤΟΙ ΟΙ ΑΗΤΤΗΤΟΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ!
ΝΑΤΟΙ ΝΑΤΟΙ ΟΙ ΑΗΤΤΗΤΟΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ!!!
Άβαταρ μέλους
V-olakiotis
 
Δημοσιεύσεις: 6127
Εγγραφή: Τρί 28 Ιούλ 2009, 12:59
Τοποθεσία: Ουσουάια, Αργεντινη

Re: Ελληνικό VAR...Παράδεισος ή κόλαση?

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Πέμ 22 Αύγ 2019, 03:30

Τα μάτια που θα κοιτούν το VAR, θα μπορούν να κρίνουν τρίποντα (εννοώ τους 3 βαθμούς της νίκης, μη βαράτε!)...

Πρέπει να υπάρχει κάμερα στο VAR room... Πού ξέρω εγώ αν ο VARref δεν έχει κανένα περίστροφο στον κρόταφο από κάποιον φουσκωτό;

Και καλό είναι τα πλάνα του VAR να τα έχουν και τα κανάλια προβολής των αγώνων. Να βλέπει κι ο κόσμος, όπως βλέπει και στο volley πχ. Ακόμα και ανάποδα να δίνουν κάποιες φάσεις, τουλάχιστον να τρώνε την κατακραυγή και να υπάρχουν τα screenshots/gifs/videos...
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46404
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Ελληνικό VAR...Παράδεισος ή κόλαση?

Δημοσίευσηαπό painkiller4 » Πέμ 22 Αύγ 2019, 06:42

Μετά τα όσα έγιναν με Άγιαξ προσπάθησα όσο να είναι να είμαι συγκρατημένος. Νταξ, ήθελαν να περάσει ο Άγιαξ γιατί έχει καλό brand name και δεν θέλουν να τον αφήσει να αποκλειστεί τόσο νωρίς. Αυτή ήταν η άποψη μου και ας ακουγόταν πολύ για τον γιο του κυρ Βλάκα που έχει υψηλή θέση στην ουεφα και μπορεί να θέλει να εξυπηρετήσει συμφέροντα κατά και υπέρ ομάδων. Και με την αεχ πάλι είχαμε διάφορα άλλα και εκεί λες έλα μωρέ χαμηλής δυναμικής παιχνίδι, σιγά τα ωα. Όμως εδώ, και ενώ υπάρχει το VAR, σε σημείο τόσο κομβικό στο πρώτο ημίχρονο δεν μπορώ να μην ανησυχήσω. Δυστυχώς φαίνεται οτι οι παλιοί νταβατζηδες που είχαν κάνει το ελληνικό πρωτάθλημα μαγαζάκι στη Φυλής, έχουν απλώσει τα πλοκάμια τους και μέσα στην ουεφα. Και σκέφτομαι εγώ τώρα, αν αυτά γίνονται σε ευρωπαϊκό παιχνίδι που όπως και να το κάνουμε έχει μια κάποια προβολή, τι έχουμε να δούμε στο ελληνικό πρωτάθλημα φέτος;
#uefamafia
Άβαταρ μέλους
painkiller4
 
Δημοσιεύσεις: 6611
Εγγραφή: Παρ 27 Νοέμ 2015, 01:45

Re: Ελληνικό VAR...Παράδεισος ή κόλαση?

Δημοσίευσηαπό shogoon » Πέμ 22 Αύγ 2019, 08:01

Από ότι αποδεικνύεται τα τελευταία 35 χρόνια που παρακολουθώ ποδόσφαιρο πρέπει να σε φοβούνται και να σε σέβονται. Οποιαδήποτε επαφή μπορεί να σφυριχθει πέναλτι γιατί όπως λένε οι φωστήρες δεν υπάρχει δυναμόμετρο. Οπότε το βαρ παράδεισος αν είσαι γάβρος κόλαση αν είσαι ΠΑΟΚ. Φόβος και σεβασμός μόνο. Εκτός αν έχεις όλα τα ματς 2-0.
Άβαταρ μέλους
shogoon
 
Δημοσιεύσεις: 1330
Εγγραφή: Σάβ 04 Οκτ 2008, 08:47

Re: Ελληνικό VAR...Παράδεισος ή κόλαση?

Δημοσίευσηαπό sn0ufel4 » Πέμ 22 Αύγ 2019, 11:06

Κάποιοι από εκεί που είπαν ότι δε ξαναγραφουν έφτασαν στο σημείο να ανοίγουν άχρηστα τοπικ

για διαιτησία υπάρχει αυτό http://forum.paokmania.gr/viewtopic.php?f=259&t=7825
Το παρόν Κλειδώνει
Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: «Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;» Πολέμα!
«Ασκητική»
Some folk we never forget... some kind we never forgive...havent seen the back of us yet...we will fight as long as we live
Many places i have been....many sorrows i have seen...
îdô Nidir nênâkham Bârî'n Katharâd
Άβαταρ μέλους
sn0ufel4
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 10120
Εγγραφή: Πέμ 12 Δεκ 2013, 16:19


Επιστροφή στο Αθλητικά-Αγωνιστικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες