Ο κόσμος παίζει μπάλα II

Θέματα που αφορούν την αθλητική επικαιρότητα, άλλες ομάδες και όχι μόνο!

Re: Ο κόσμος παίζει μπάλα II

Δημοσίευσηαπό don PAOK » Τρί 20 Απρ 2021, 08:46

Εγώ θεωρώ ότι το ποδόσφαιρο χρειάζεται μια αλλαγή. Με την συνεχή άνοδο των e-sports σε δημοφιλία και το αποκρουστικό θέαμα στα περισσότερα πρωταθλήματα του κόσμου (προσωπικά βλέπω μόνο ΠΑΟΚ και κλαίν τα μάτια μου, και πάρα πολύ σπάνια τσάμπιονς λιγκ) το ποδόσφαιρο γενικά χάνει πολλούς φιλάθλους και μια μεγάλη αλλαγη είναι αναγκαία.

Το καλύτερο, κατά την άποψή μου, που θα μπορούσε να γίνει είναι στη βάση της βαλκανικής λιγκας που είχε πρωτοεμφανισει ο Γιώργης και το sdna.

Δηλαδή καλύτερες περιφερειακές λιγκες -βαλκανική, ιβιρικη, σκανδιναβικη κλπ και καλύτερο τσάμπιονς λιγκ με τους πρώτους από τα νέα αυτά πρωταθλήματα.
Άβαταρ μέλους
don PAOK
 
Δημοσιεύσεις: 1165
Εγγραφή: Παρ 29 Μάιος 2009, 22:16

Re: Ο κόσμος παίζει μπάλα II

Δημοσίευσηαπό Patron » Τρί 20 Απρ 2021, 09:01

Jibbie

Δεν βλέπω κάποιο contradiction. Προφανώς θέλουν προβλέψιμα κ σταθερά cash flows. Bundle τα χρέη κ long term refinancing από τη μια λοιπόν κ max εμπορικότητα από την άλλη.
Patron
 
Δημοσιεύσεις: 3184
Εγγραφή: Δευτ 21 Ιούλ 2014, 11:16

Re: Ο κόσμος παίζει μπάλα II

Δημοσίευσηαπό bersekeros » Τρί 20 Απρ 2021, 09:13

don PAOK έγραψε:Το καλύτερο, κατά την άποψή μου, που θα μπορούσε να γίνει είναι στη βάση της βαλκανικής λιγκας που είχε πρωτοεμφανισει ο Γιώργης και το sdna.

Δηλαδή καλύτερες περιφερειακές λιγκες -βαλκανική, ιβιρικη, σκανδιναβικη κλπ και καλύτερο τσάμπιονς λιγκ με τους πρώτους από τα νέα αυτά πρωταθλήματα.


Φίλε μια Βαλκανική Λίγκα θα είναι όλα τα λεφτά.
Τηλεθέαση στο Θεό.

Με μετακινήσεις Οπαδών κιόλας....Ό,τι καλύτερο.....

Αίμα κι Άμμος....! :mrgreen:

Ας την ονομάσουν και
Balkan Boom-shakalaka League. :D
Ο ΠΑΟΚ είναι μάχη και θυσία.
Άβαταρ μέλους
bersekeros
 
Δημοσιεύσεις: 11363
Εγγραφή: Σάβ 15 Δεκ 2007, 20:56

Re: Ο κόσμος παίζει μπάλα II

Δημοσίευσηαπό xrisitsapa » Τρί 20 Απρ 2021, 09:19

Αυτο οντως ειναι μια πολυ ωραια προταση, που θα οδηγουσε σε μεγαλα εσοδα και ανταγωνισμο.
Βεβαια κατ αναλογια, θα σου ελεγε και ο οπαδος της Λαρισας η του ΟΦΗ ας πουμε " γιατι να μην συμμετασχω κι εγω στην βαλκανικη λιγκα;".
Για μενα το λαθος ειναι το κλειστο του πραγματος. Το ειδαμε και στο μπασκετ.
xrisitsapa
 
Δημοσιεύσεις: 3475
Εγγραφή: Δευτ 27 Σεπ 2010, 18:11

Re: Ο κόσμος παίζει μπάλα II

Δημοσίευσηαπό don PAOK » Τρί 20 Απρ 2021, 09:22

Berse μεγαλώνει ο κύκλος των έμμεσων απασχολούμενων.
Νοσοκομεία-νεκροθάφτες-εργοστάσια πυρομαχικών

Όλοι αυτοί πως θα ζήσουν?? :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
don PAOK
 
Δημοσιεύσεις: 1165
Εγγραφή: Παρ 29 Μάιος 2009, 22:16

Re: Ο κόσμος παίζει μπάλα II

Δημοσίευσηαπό black death » Τρί 20 Απρ 2021, 09:25

xrisitsapa έγραψε:Αυτο οντως ειναι μια πολυ ωραια προταση, που θα οδηγουσε σε μεγαλα εσοδα και ανταγωνισμο.
Βεβαια κατ αναλογια, θα σου ελεγε και ο οπαδος της Λαρισας η του ΟΦΗ ας πουμε " γιατι να μην συμμετασχω κι εγω στην βαλκανικη λιγκα;".
Για μενα το λαθος ειναι το κλειστο του πραγματος. Το ειδαμε και στο μπασκετ.
Δεν ειναι απαραιτητο να ειναι κλειστες τετοιες λιγκες. Μπορουν να υπαρχουν και προβιβασμοι-υποβιβασμοι.
Άβαταρ μέλους
black death
 
Δημοσιεύσεις: 4388
Εγγραφή: Παρ 17 Σεπ 2010, 08:43

Re: Ο κόσμος παίζει μπάλα II

Δημοσίευσηαπό bersekeros » Τρί 20 Απρ 2021, 09:27

don PAOK έγραψε:Berse μεγαλώνει ο κύκλος των έμμεσων απασχολούμενων.
Νοσοκομεία-νεκροθάφτες-εργοστάσια πυρομαχικών

Όλοι αυτοί πως θα ζήσουν?? :mrgreen:




Είπαμε Balkan Boom-Shakalaka League! :mrgreen:
Ο ΠΑΟΚ είναι μάχη και θυσία.
Άβαταρ μέλους
bersekeros
 
Δημοσιεύσεις: 11363
Εγγραφή: Σάβ 15 Δεκ 2007, 20:56

Re: Ο κόσμος παίζει μπάλα II

Δημοσίευσηαπό xrisitsapa » Τρί 20 Απρ 2021, 09:30

black death έγραψε:
xrisitsapa έγραψε:Αυτο οντως ειναι μια πολυ ωραια προταση, που θα οδηγουσε σε μεγαλα εσοδα και ανταγωνισμο.
Βεβαια κατ αναλογια, θα σου ελεγε και ο οπαδος της Λαρισας η του ΟΦΗ ας πουμε " γιατι να μην συμμετασχω κι εγω στην βαλκανικη λιγκα;".
Για μενα το λαθος ειναι το κλειστο του πραγματος. Το ειδαμε και στο μπασκετ.
Δεν ειναι απαραιτητο να ειναι κλειστες τετοιες λιγκες. Μπορουν να υπαρχουν και προβιβασμοι-υποβιβασμοι.



Σωστα. Το ειπα για τη Euroleague και την Super League που παει τωρα να δημιουργηθει. Το να αγνοεις τον εγχωριο ανταγωνισμο ειναι τραγικο. Υποτιθεται οτι διασφαλιζεις οτι δεν θα εχεις ματς ας πουμε Ρεαλ - Μαρουσι, αλλα απο την αλλη, οταν δεν τιμωρεις την χαμηλη αποδοση, που οδηγεισαι; Δηλαδη ο γαυρος και ο βαζελος ποτε ηταν καλυτεροι και πιο ανταγωνιστικοι στο μπασκετ, παλια ή τωρα;
xrisitsapa
 
Δημοσιεύσεις: 3475
Εγγραφή: Δευτ 27 Σεπ 2010, 18:11

Re: Ο κόσμος παίζει μπάλα II

Δημοσίευσηαπό alp920 » Τρί 20 Απρ 2021, 09:47

Την ίδια ώρα που εγώ πουλούσα τον Βιερίνια στην βολσμπουργκ και άφηνα να φεύγουν οι ποιοτικοτεροι παίχτες του ρόστερ μου για να αποφύγω να το ευρωπαϊκό μπαν, την ίδια ώρα που ενώ είχα χρήματα δεν μπορούσα να τα διαθέσω λόγω ffp, οι δώδεκα αυτές ομάδες έπαιρναν ότι κινείται, χρεώθηκαν μέχρι τον λαιμό ,απογειωσαν(με την ανοχή βέβαια της uefa) μισθούς και κόστη μεταγραφών σε ιλιγγιώδη νούμερα και δημιούργησαν μια φούσκα που κινδυνεύει να σκάσει και οι υπερομαδες που δημιούργησαν να καταρευσουν από τα χρέη.
Και τι κάνουν οι ιδιοκτήτες τους? Κοιτάνε να σώσουν το τομάρι τους γράφοντας στα παλιά τους τα παπούτσια τον κόσμο ,την ίδια την ομάδα και την ιστορία της,το ίδιο το ποδόσφαιρο.
Ουσιαστικά θέλουν να αποφύγουν τις συνέπειες των επιλογών τους που οδήγησαν τις ομάδες τους στα πρόθυρα της χρεοκοπίας. Θέλουν να επιβραβευτει και με την βούλα ως ορθή η στρατηγική του φαταουλισμου και του αθέμιτου ανταγωνισμού.
Η οριστική ταφόπλακα στο ποδόσφαιρο,λες και δεν υπήρχαν ήδη αρκετές ανισότητες. Να επικυρωθεί δηλαδή και τυπικά ότι όλες υπόλοιπες ευρωπαϊκές ομάδες είναι πληβείοι και θα υπάρχουν για να τροφοδοτούν αυτές τις 12-15, προς τερψιν των νεοκοπων Ασιατών φιλάθλων σύμφωνα με τον αμερικανικό σχεδιασμό.
Η Μπάγερν, η Μπενφίκα,ο Άγιαξ είναι μαλακες δηλαδή που έχουν υγιή οικονομικά κλαμπ και δεν είναι χρεωμένοι μέχρι τον λαιμό.

Λίγοι και καλοί......οι υπόλοιποι να πάνε στον αγύριστο.
Εμένα αυτό το μοντέλο με προσβάλλει σαν άνθρωπο,σαν οπαδό και σαν Παοκτση. Ευχαριστώ δεν θα πάρω.
Όχι βέβαια ότι έχει κάποια αξία για αυτούς η προσωπική μου άποψη.Δεν έχω αυταπάτες.
Για όσους στέκονται στην ήδη προβληματική λειτουργία της Uefa για να δικαιολογήσουν την κίνηση αυτών των ομάδων έχω να πω ότι δεν μπορεί κάποιος να επικαλείται και να χρησιμοποιεί ως δικαιολογία μια άσχημη κατάσταση προκειμένου να την κάνει ακόμα χειρότερη.
Όλοι μιλάνε και καθένας ακούει μονάχα την δική του φωνή.

Γιάννης Ρίτσος
Άβαταρ μέλους
alp920
 
Δημοσιεύσεις: 1999
Εγγραφή: Πέμ 12 Ιαν 2012, 09:52
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ο κόσμος παίζει μπάλα II

Δημοσίευσηαπό black death » Τρί 20 Απρ 2021, 09:51

Το καλο ειναι οτι αυτη η κινηση εχει πυροδοτησει συζητησεις που επρεπε να γίνονται εδω και δεκαετιες. Αν εχει τα κοτσια η ουεφα ας τους μπαναρει, κι αν εχουν και τα κοτσια οι οπαδοι ας τους μποϊκοταρουν.
Άβαταρ μέλους
black death
 
Δημοσιεύσεις: 4388
Εγγραφή: Παρ 17 Σεπ 2010, 08:43

Re: Ο κόσμος παίζει μπάλα II

Δημοσίευσηαπό tolis01 » Τρί 20 Απρ 2021, 10:01

Ban κ υποβιβασμός.
Και άσε τους να ασχοληθούν μόνοι και με τα περί ασφαλείας κλπ κλπ.
Ελπίζω πολλοί οπαδοί στο Μάντσεστερ κ Λίβερπουλ να ντρέπονται για αυτό. Μαδρίτη, Βαρκελώνη δεν είμαι τόσο σίγουρος.
Και αν πρέπει να ξεπουλήσουν για να ξεχρεώσουν, so be it. Ας το πάρει η χψζ Παρί κ Μπάγερν τα επόμενα 5 χρόνια μέχρι να ξανασηκωθούν.

κ φυσικά αυτό!
alp920 έγραψε:...
Για όσους στέκονται στην ήδη προβληματική λειτουργία της Uefa για να δικαιολογήσουν την κίνηση αυτών των ομάδων έχω να πω ότι δεν μπορεί κάποιος να επικαλείται και να χρησιμοποιεί ως δικαιολογία μια άσχημη κατάσταση προκειμένου να την κάνει ακόμα χειρότερη.
Λοιπὴ δ' ἐστὶ τῆς Εὐρώπης ἥ τε Μακεδονία καὶ τῆς Θρᾴκης τὰ συνεχῆ [ τα]ύτῃ μέχρι Βυζαντίου καὶ ἡ Ἑλλὰς καὶ αἱ προσεχεῖς νῆσοι.Ἔστι μὲν οὖν Ἑλλὰς καὶ ἡ Μακεδονία· ... Εἶτα μετ' ὀλίγα μέμνηται Κυψέλων καὶ τοῦ Ἕβρου ποταμοῦ.Καταγράφει δὲ καί τι σχῆμα παραλληλόγραμμον,ἐν ᾧ ἡ σύμπασα Μακεδονία ἐστίν.
Άβαταρ μέλους
tolis01
 
Δημοσιεύσεις: 6096
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 14:22
Τοποθεσία: Franconia

Re: Ο κόσμος παίζει μπάλα II

Δημοσίευσηαπό don PAOK » Τρί 20 Απρ 2021, 10:08

Xrisitsapa ακόμα και στο νβα που είναι κλειστή λίγκα μπορούν να προστεθούν ομάδες. Αρκεί να μπορούν οι υποψήφιοι να παρουσιάσουν μια βιώσιμη ομάδα (εταιρεία) με γήπεδο, με εγκαταστάσεις, με χορηγούς κλπ.

Η Λάρισα που έχει 500 άτομα στο γήπεδο τι να πει?

Προφανώς δε μιλάω για κλειστή βαλκανική λίγκα. Αυτό που λέω είναι να υπάρχουν κάποια στάνταρ στις ομάδες που θα επιλεγούν αρχικά. Ποια είναι αυτά? Σύγχρονο γήπεδο- ακαδημίες- σταθερότητα στα οικονομικά- καλό αριθμό οπαδών.
Άβαταρ μέλους
don PAOK
 
Δημοσιεύσεις: 1165
Εγγραφή: Παρ 29 Μάιος 2009, 22:16

Re: Ο κόσμος παίζει μπάλα II

Δημοσίευσηαπό Napoli4 » Τρί 20 Απρ 2021, 10:30

Βγαίνει ο Πέρεθ και λεει έχουν καταστραφεί οικονομικά... Ποιοι; Αυτοι που κάνουν μεταγραφες 100 εκατομμυριων για το αναπληρωματικο αριστερο εξτρεμ.

Κύριε Πέρεθ, να πάτε να γαμηθειτε, αν θελατε να μην έχετε οικονομικό πρόβλημα, ας ριχνατε προτάσεις για salary cap σε ποσα μεταγραφών και μισθούς.

Αλλα δεν το κάνατε γιατί θα μίκρυνε η απόσταση της κάθε Ρεαλ από την Μπέτις και τη Σεβιλη. Όπως και τώρα, που η λύση στο πρόβλημα, ειναι να αυξήσετε κι άλλο τη διαφορά από τους μικρούς, καταστρεφοντας τους οικονομικά.

Εγω περιμένω από την αγγλική ομοσπονδία να τιμωρήσει τους 6 αποστάτες. Αν έχουν οικονομικό πρόβλημα, καθεστώς ειδικής διαχείρισης όπως είχε η Μπέρμιγχαμ, η Μπλακμπερν, η Πόρτσμουθ και τόσες άλλες. Απο Ισπανία και Ιταλία δεν έχω προσδοκίες.

Το οτι πάνε 12 ομαδες να καταστρέψουν κυριολεκτικά το ποδοσφαιρο όπως το ξέρουμε, δεν σημαινει πως η uefa λειτουργεί σωστά. Πρεπει να αλλαξουν πολλα.

Αλλα η διαφθορά στο ποδοσφαιρο δεν αντιμετωπιζεται με την καταστροφή του. Όπως και η διαφθορά στην δημοκρατία δεν αντιμετωπιζεται με την κατάργηση της.
La vita degli ultras si sà, conosce soltanto due legge, coerenza e mentalità
Κι αν στην ζωή αλλάξαν όλα...
Άβαταρ μέλους
Napoli4
 
Δημοσιεύσεις: 7679
Εγγραφή: Δευτ 15 Φεβ 2010, 21:15

Re: Ο κόσμος παίζει μπάλα II

Δημοσίευσηαπό tolis01 » Τρί 20 Απρ 2021, 10:43

Όπως το λέει ο Νάπολι. η διαφθορά στο ποδοσφαιρο δεν αντιμετωπιζεται με την καταστροφή του. Όπως και η διαφθορά στην δημοκρατία δεν αντιμετωπιζεται με την κατάργηση της.

Και μη συγκρίνουμε με ΝΒΑ με το salary cap που οι τελευταίοι έχουν δικαίωμα μέσω των drafts να τσιμπήσουν τους καλύτερους του pool των νέων, κ τη σχετική παράδοση πάνω από 70 χρόνια τώρα. Μην τρελαθούμε.
ΟΙ τωρινοί μεγάλοι, θα βρουν ξανά το δρόμο τους και να ξεπουλήσουν τώρα, τεράστια ονόματα είναι με μεγάλη απήχηση. Ας κάνουν ένα υγιές διαλειμματάκι 2-3 χρόνια.
Λοιπὴ δ' ἐστὶ τῆς Εὐρώπης ἥ τε Μακεδονία καὶ τῆς Θρᾴκης τὰ συνεχῆ [ τα]ύτῃ μέχρι Βυζαντίου καὶ ἡ Ἑλλὰς καὶ αἱ προσεχεῖς νῆσοι.Ἔστι μὲν οὖν Ἑλλὰς καὶ ἡ Μακεδονία· ... Εἶτα μετ' ὀλίγα μέμνηται Κυψέλων καὶ τοῦ Ἕβρου ποταμοῦ.Καταγράφει δὲ καί τι σχῆμα παραλληλόγραμμον,ἐν ᾧ ἡ σύμπασα Μακεδονία ἐστίν.
Άβαταρ μέλους
tolis01
 
Δημοσιεύσεις: 6096
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 14:22
Τοποθεσία: Franconia

Re: Ο κόσμος παίζει μπάλα II

Δημοσίευσηαπό Γερασίμου » Τρί 20 Απρ 2021, 11:00

Τα πράγματα είναι απλά. Διαγράψτε τους από όλες τις διοργανώσεις εγχώριες και διεθνείς , οι παίκτες που παίζουν σε αυτές τις ομάδες δια βίου αποκλεισμός από τα πάντα, όποιος έχει τα τηλεοπτικά δικαιώματα αποκλεισμός από όλες τις άλλες διοργανώσεις και όποιος διαφημίζεται σε αυτούς αποκλεισμός από όλους τούς υπόλοιπους. Να δω πως θα βγει το project και με τι έσοδα.
Η παράγραφος αυτή είναι μετάφραση σε ένα μόνο κομμάτι από όσα ανήρτησε σε αγγλικό site φίλοw της Liverpool. Στο νησί, η αγανάκτηση από τους φιλάθλους έχει ήδη αρχίσει να ξεχειλίζει.

Συνεχίζω με τη δική μου άποψη:
Η ανθρώπινη απληστία δεν έχει όρια. Άλλωστε και οι αριθμοί είναι ατελείωτοι όπως είχε προείπει ο Αριστοτέλης και το άπειρον δεν έχει τέλος. Ας απαξιώσουν το ποδόσφαιρο όπως έγινε με το μπάσκετ λόγω της κλειστής Ευρωλίγκας. Μηδέν το ενδιαφέρον στα εθνικά πρωταθλήματα. Ελπίζω για το καλό του ποδοσφαίρου να σαμποταριστεί από τον κόσμο το εγχείρημα, αν γίνει να παίζουν μόνο στην Αραβία και στους κινέζους που σκόρπισαν το ιό στην υφήλιο και η JP Morgan να χάσει 2-3 δις από αυτό για να τελειώνουμε. Τώρα η ΟΥΕΦΑ η οποία δεν είναι άμοιρη ευθυνών για τα τεκταινόμενα αν έχει τα guts να πετάξει έξω από τα ημιτελικά τις Μάντσεστερ Σίτυ, Τσέλσι, Ρεάλ (Ch.L.) και Άρσεναλ, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Eu.L) ίσως μας δείξει αρκετά πράγματα και αν επιπλέον οι διεθνείς των ομάδων αυτών αποκλειστούν από τις Εθνικές τους.
Κάποια πράγματα πιθανώς να είναι και στο χέρι των Ευρωπαίων φιλάθλων. Όχι σε συνδρομητικά κανάλια που θα έχουν το προϊόν, όχι στο στοίχημα με τις ομάδες αυτές και οι διαφημιστές, ούτε ευρώ στο μόρφωμα.
Γερασίμου
 
Δημοσιεύσεις: 4856
Εγγραφή: Δευτ 04 Οκτ 2010, 11:58

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αθλητικά-Αγωνιστικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες