Ολυμπιακοί & Παραολυμπιακοί Αγώνες - Rio de Janeiro 2016

Θέματα που αφορούν την αθλητική επικαιρότητα, άλλες ομάδες και όχι μόνο!

Ολυμπιακοί & Παραολυμπιακοί Αγώνες - Rio de Janeiro 2016

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Πέμ 07 Ιούλ 2016, 08:23

Photis έγραψε:Ραντεβού σε 4 χρόνια στην Βραζιλία.


Εικόνα


Στο Maracanã, στις 5 Αυγούστου αναμένεται η τελετή έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων, όπου θα συμμετέχουν 206 χώρες, με πάνω από 10.500 αθλητές! Πρωτοεμφανιζόμενες χώρες είναι το Κόσοβο και το Νότιο Σουδάν.


Οι 88 (προς το παρόν) Έλληνες αθλητές και Ελληνίδες αθλήτριες που θα αγωνιστούν


Στίβος 26

Κώστας Φιλιππίδης (επί κοντώ)
Κατερίνα Στεφανίδη (επί κοντώ)
Νικόλ Κυριακοπούλου (επί κοντώ)
Λυκούργος Τσάκωνας (200μ.)
Μαρία Μπελιμπασάκη (200μ.)
Αντώνης Μάστορας (ύψος)
Κώστας Μπανιώτης (ύψος)
Κώστας Δουβαλίδης (110μ. εμπόδια)
Αλέξανδρος Παπαμιχάηλ (50χλμ. και 20χλμ. βάδην)
Αντιγόνη Ντρισμπιώτη (20χλμ. βάδην)
Δέσποινα Ζαπουνίδου (20χλμ. βάδην)
Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου (δίσκος)
Σοφία Ρήγα (μαραθώνιος)
Ράνια Ρεμπούλη (μαραθώνιος)
Χριστόφορος Μερούσης (μαραθώνιος)
Βούλα Παπαχρήστου (τριπλούν)
Nίκος Σκαρβέλης (σφαίρα)
Αλεξία Πάππας (10.000)
Παναγιώτα Τσινοπούλου (20χλμ. βάδην)
Παναγιώτα Βλαχάκη (Μαραθώνιος)
Μίλτος Τεντόγλου (μήκος)
Λίλη Αλεξούλη (μήκος)
Mιχάλης Αναστασάκης (σφυροβολία)
Mιχάλης Καλομοίρης (μαραθώνιος)
Ελισάβετ Πεσιρίδου (100 εμπόδια)
Ειρήνη Βασιλείου (400μ.)


Κολύμβηση 13

Κριστιάν Γκολομέεφ (50μ. και 100μ. ελεύθερο)
Στέφανος Δημητριάδης (200μ. πεταλούδα)
Οδυσσέας Μελαδίνης (50μ. ελεύθερο)
Ανδρέας Βαζαίος (200μ. μικτή ατομική)
Παναγιώτης Σαμιλίδης (200μ. πρόσθιο)
Νόρα Δράκου (50μ. ελεύθερο)
Σπύρος Γιανιώτης (10χλμ. μαραθώνια κολύμβηση)
Κέλυ Αραούζου (10χλμ. μαραθώνια κολύμβηση)
Αννα Ντουντουνάκη (100μ. πεταλούδα)
Απόστολος Χρήστου (100 ύπτιο)
Δημήτρης Κουλούρης (200μ. πρόσθιο)
Χρήστος Κατραντζής (4Χ100 ελεύθερο)
Θοδώρα Γιαρένη (50μ. ελεύθερο)


Συγχρονισμένη Κολύμβηση 2

Ντουέτο

Ευαγγελία Πλατανιώτη, Εβελίνα Παπάζογλου ή Ευαγγελία Κουτίδη


Υδατοσφαίριση 13

Εθνική ομάδα των ανδρών


Ιστιοπλοΐα 7

Βύρωνας Κοκκαλάνης (RS:Χ)
Τζέλη Σκαρλάτου (RS:Χ)
Παύλος Καγιαλής,
Παναγιώτης Μάντης (470)
Γιάννης Μιτάκης (Φιν)
Σοφία Μπεκατώρου - Μιχάλης Πατενιώτης (Νacra 17)


Σκοποβολή 2

Άννα Κορακάκη (αεροβόλο πιστόλι)
Ευθύμης Μίττας (σκητ)


Κωπηλασία 6

Κατερίνα Νικολαΐδου, Σοφία Ασουμανάκη (διπλό σκιφ γυναικών)
Γιάννης Χρήστου, Γιώργος Τζιάλας, Διονύσης Αγγελόπουλος, Γιάννης Τσίλης (τετράκωπος ανδρών)


Γυμναστική 9

Λευτέρης Πετρούνιας (ενόργανη)
Bλάσης Μάρας (ενόργανη)
Βαρβάρα Φίλιου (ρυθμική)
Βάσω Μιλλούση (ενόργανη)
Εθνική ομάδα ανσάμπλ (Σταυρούλα Σαμαρά, Ελένη Δόικα, Μιχαέλα Μεταλλίδου, Ιωάννα Αναγνωστοπούλου, Ζωή Κοντογιάννη)


Ποδηλασία 3

Γιάννης Ταμουρίδης (ποδηλασία δρόμου)
Xρήστος Βολικάκης (ποδηλασία δρόμου)
Δημήτρης Αντωνιάδης (ορεινή ποδηλασία)


Ξιφασκία 2

Βάσω Βουγιούκα
Κατερίνα Κοντοχριστοπούλου


Επιτραπέζια Αντισφαίριση 1

Παναγιώτης Γκιώνης


Πάλη 1

Μαρία Περβολαράκη


Tζούντο 2

Ηλίας Ηλιάδης
Ρομάν Μουστόπουλος


Αρση Βαρών 1

Θόδωρος Ιακωβίδης 85κ.


Γενικώς βλέπω αρκετά ονόματα Ελλήνων αθλητών και αθλητριών που μπορούν να μας φέρουν μετάλλια.. Στο στίβο έχουμε Φιλιππίδη, Τσάκωνα, Μάστορα, Κυριακοπούλου που είναι δυνατά ονόματα και στοχεύουν στο βάθρο!

Στη κολύμβηση φυσικά Σαμιλίδη, Βαζαίο, Γκολομέεφ.. Αν και με παραξενεύει η απουσία του Άρη Γρηγοριάδη, δεν είναι και μεγάλος σε ηλικία (1985 γεννηθείς) και είχε πέρσι στον Καναδά ένα χρυσό!

Φυσικά άλλη ελπίδα για μετάλλιο είναι η αντρική ομάδα πόλο, στην οποία συμμετείχε πρόσφατα ο φουνταριστός του Π.Α.Ο.Κ. Μανώλης Σολανάκης, αλλά δεν ξέρω αν θα πάει στο Ρίο.

Στη κωπηλασία νομίζω ότι έχουμε δυνατές συμμετοχές, χωρίς να γνωρίζω κάτι περισσότερο.. Η Μπεκατώρου μπορεί να φέρει ένα μετάλλιο, στη τετράκωπο δεν γνωρίζω κάτι. Σε κάποιο από τα κωπηλατικά πάντως θυμάμαι ότι είχαμε καλή ομάδα, anyway..

Στην ενόργανη γυμναστική ξεχωρίζει φυσικά ο Λευτέρης Πετρούνιας και ο Βλάσης Μάρας! Ειδικά από τον Πετρούνια, μπορούμε να ελπίζουμε και σε χρυσό!

Στη ποδηλασία ο Ταμουρίδης του Π.Α.Ο.Κ. και ο Βολικάκης είναι φυσικά τα δύο μεγαλύτερα ονόματα στον ελληνικό ποδηλατικό χώρο, όμως δεν πιστεύω ότι θα τους δούμε να ανεβαίνουν στο βάθρο. Ο Αντωνιάδης, στην ορεινή ποδηλασία, αντικατέστησε τον Περικλή Ηλία την τελευταία στιγμή, λόγω προβλήματος υγείας.

Η Βουγιούκα στη ξιφασκία έχει τα τελευταία χρόνια κάποια ευρωπαϊκά και παγκόσμια μετάλλια, μένει να τη δούμε...

Ο Παναγιώτης Γκιώνης στα 36 του χρόνια θα συμμετάσχει για 4η συνεχόμενη φορά σε Ολυμπιακούς Αγώνες!


Στο Τζούντο φυσικά ο Ηλίας Ηλιάδης, ο νεαρότερος χρυσός Ολυμπιονίκης (2004) στην ιστορία του αθλήματος, μετά το χρυσό μετάλλιο στο παγκόσμιο του 2014 και το χάλκινο μετάλλιο στο πανευρωπαϊκό του Μπακού πέρσι, κυνηγά ένα τελευταίο Ολυμπιακό μετάλλιο!


Τον Θοδωρή Ιακωβίδη (άρση βαρών) τον θυμόμαστε κυρίως για αυτή του την άρση: https://www.youtube.com/watch?v=mEWO8xbmMxA . Πριν λίγους μήνες κατέκτησε τη 5η θέση στο Πανευρωπαϊκό της Νορβηγίας.



Σημαιοφόρος της ελληνικής αποστολής θα είναι πρώτη φορά γυναίκα αθλήτρια, η Σοφία Μπεκατώρου!

Η Σοφία Μπεκατώρου ήταν Χρυσή Ολυμπιονίκης το 2004 στην Αθήνα και Χάλκινη Ολυμπιονίκης το 2008 στο Πεκίνο, ενώ έχει συμμετάσχει και στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Σίδνεϊ το 2000. Στο Ρίο θα αγωνιστεί στην κλάση Nacra 17 μαζί με τον Μιχάλη Πατενιώτη.


Να ευχηθούμε φυσικά καλή επιτυχία σε όλους τους αθλητές και τις αθλήτριές μας! :)
Και περιμένουμε οι 88 να γίνουν 100, με τη προσθήκη της εθνικής ομάδας μπάσκετ!
Και δεν γνωρίζω αν περιμένουμε κι από άλλα αθλήματα...



Είχα σκοπό να ανοίξω το topic προχθές, 5 του μηνού, 1 μήνα ακριβώς πριν την τελετή έναρξης, αλλά... :mrgreen:
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46190
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Ολυμπιακοί Αγώνες - Rio de Janeiro 2016

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Σάβ 09 Ιούλ 2016, 23:41

Χρυσό για τη Στεφανίδη στο ευρωπαϊκό του Άμστερνταμ!

Σπουδαία επιτυχία για την Κατερίνα Στεφανίδη, που κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στον τελικό του επί κοντώ στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Άμστερνταμ! Τέταρτη θέση για τη Νικόλ Κυριακοπούλου.


H Kατερίνα Στεφανίδη έκανε μεγάλη εμφάνιση στον τελικό του επί κοντώ στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Άμστερνταμ και με άλμα στα 4,81 μ. κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο!

Η Ελληνίδα αθλήτρια απέδειξε ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση και αποτελεί μια από τις ελπίδες της χώρας για ένα μετάλλιο στους Ολυμπιακούς του Ρίο.

Η επίδοση της Στεφανίδη, που μετρούσε δύο ασημένια (στη Ζυρίχη το 2014 και την Πράγα τ0 2015) και ένα χάλκινο (στο Παγκόσμιο κλειστού στίβου στο Πόρτλαντ) μετάλλιο, αποτελεί παράλληλα και ρεκόρ αγώνων.

Η Νικόλ Κυριακοπούλου με άλμα στα 4,55 μ. κατετάγη στην 4η θέση του τελικού.



Εικόνα



Ρίο, ερχόμαστε...με μπρίο! :mrgreen:
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46190
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Ολυμπιακοί Αγώνες - Rio de Janeiro 2016

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Πέμ 21 Ιούλ 2016, 01:00

Βουρνά, Ψάρρα, Δημητρίου στους Ολυμπιακούς Αγώνες


Tρία ακόμα μέλη θα έχει η ελληνική ομάδα στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο, φτάνοντας τους 91!
Μετά από προσωπικές ενέργειες του Προέδου της Ελληνικής Ολυμπιακής Επιτροπής Σπύρου Καπράλου, η Κριστέλ Βουρνά θα συμμετάσχει στην κολύμβηση, στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο.
Ο Σπύρος Καπράλος ενημέρωσε πρώτος την Κριστέλ Βουρνά και στη συνέχεια η Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή τη σχετική επιστολή στην Κολυμβητική Ομοσπονδία της Ελλάδας.


ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΨΑΡΡΑ


Η Ελληνική τοξοβολία θα δώσει το παρών σε Ολυμπιακούς Αγώνες, για 5η συνεχή φορά. Η μεγάλη κυρία του αθλήματος Ευαγγελία Ψάρρα πήρε σήμερα την πολυπόθητη κάρτα για το Ρίο ντε Τζανέιρο και ετοιμάζει τις αποσκευές της για τους Ολυμπιακούς Αγώνες στην Βραζιλία.

Η κάρτα από την διεθνή ομοσπονδία της τοξοβολίας έφθασε σήμερα στην Ελληνική Ομοσπονδία της Τοξοβολίας, η οποία ενημέρωσε αμέσως την Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή που έκανε όλες τις αναγκαίες κινήσεις ώστε να προστεθεί στην Ελληνική αποστολή.

«Η Ελληνική τοξοβολία είναι περήφανη για την μεγάλη επιτυχία. Είναι σίγουρα μια επιβράβευση των πολύ μεγάλων προσπαθειών της Ευαγγελίας. Όλοι μας της ευχόμαστε το καλύτερο στο Ρίο», δήλωσε ο πρόεδρος της Ομοσπονδίας Πέτρος Συναδινός.

Η κάρτα έφθασε στην Αθήνα μετά από την ακύρωση της συμμετοχής της Ακτής Ελεφαντοστού. Αυτό σήμαινε αυτομάτως ότι η Ψάρρα πήρε την κάρτα ως πρώτη επιλαχούσα. Να θυμίσουμε ότι η Ελληνίδα πρωταθλήτρια στον τελευταίο αγώνα πρόκρισης που έγινε στην Αττάλεια της Τουρκίας, είχε χάσει την πρόκριση για δύο μόλις πόντους.

Είναι σίγουρα μια μεγάλη στιγμή για την ίδια την αθλήτρια και μια επιβράβευση για την ίδια και τον προπονητή της Εθνικής ομάδας και σύζυγο της Αλέξανδρο Νασούλα.

ΣΤΟΥΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥΣ ΚΑΙ Ο ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ

Η Fina γνωστοποίησε ότι ο κολυμβητής Δημήτρης Δημητρίου επελέγη να συμμετάσχει στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2016, για το αγώνισμα των 400μ ελεύθερο.
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46190
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Ολυμπιακοί Αγώνες - Rio de Janeiro 2016

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Παρ 22 Ιούλ 2016, 14:37

Η Υφαντίδου θα αγωνιστεί στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Ρίο


Η Σοφία Υφαντίδου δέχτηκε πρόσκληση από την IAAF και θα συμμετάσχει στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Ρίο, αποτελώντας μία εκ των 32 αθλητριών του επτάθλου.

Ακόμη μία ελληνική συμμετοχή στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Ρίο, καθώς η Σοφία Υφαντίδου δέχτηκε πρόσκληση από την IAAF για να λάβει μέρος στην διοργάνωση.

Η 31χρονη πρωταθλήτρια θα ταξιδέψει στην Βραζιλία και θα αποτελέσει μία από τις 32 αθλήτριες του επτάθλου στον στίβο. Μάλιστα, θα λάβει μέρος για δεύτερη φορά σε Ολυμπιακούς Αγώνες, μετά από εκείνους του Λονδίνου το 2012.

Η Σοφία Υφαντίδου, σε δηλώσεις της, σχολίασε τα εξής:
"Είμαι χαρούμενη για τη δεύτερη συμμετοχή μου σε Ολυμπιακούς Αγώνες. Θέλω να ευχαριστήσω τον πρόεδρο της ομοσπονδίας μου, Κώστα Παναγόπουλο, για τη στήριξη και τις ενέργειες που έκανε όλο αυτό το διάστημα της αναμονής. Οι μέρες που προηγήθηκαν ήταν γεμάτες άγχος και ανησυχία. Τελικά όλα πήγαν καλά".
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46190
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Ολυμπιακοί Αγώνες - Rio de Janeiro 2016

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Κυρ 24 Ιούλ 2016, 10:16

Σκέψης αποκλεισμού όλης της Ρωσίας



Η Διεθνής Ολυμπιακή Ομοσπονδία σκέφτεται πλέον σοβαρό το ενδεχόμενο να προχωρήσει στον αποκλεισμό της Ρωσίας από τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο Ντε Τζανέιρο. Σύμφωνα με την εφημερίδα «Daily Mail», οι ιθύνοντες της ΔΟΕ έχει αρχίσει να μελετούν το ενδεχόμενο να μην επιτρέψουν στους Ρώσους αθλητές να αγωνιστούν στη Βραζιλία, λόγω της υπόθεσης ντόπινγκ και της εμπλοκής της ρωσικής κυβέρνησης σε αυτό, όπως υποστηρίζουν οι επικεφαλείς της ΔΟΕ. Ήδη, έχουν αποκλειστεί οι Ρώσοι αθλητές του στίβου, μετά από σχετική απόφαση. Σε περίπτωση που τελικά αποφασιστεί να μείνει η Ρωσία εκτός Ολυμπιακών Αγώνων, τότε θα αποκλειστούν 387 αθλητές, που αποτελούσαν την αποστολή της Ρωσίας για τους αγώνες.
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46190
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Ολυμπιακοί Αγώνες - Rio de Janeiro 2016

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Δευτ 25 Ιούλ 2016, 09:09

Διάβασα ότι τελικά θα συμμετάσχουν οι Ρώσοι.
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 89221
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: Ολυμπιακοί Αγώνες - Rio de Janeiro 2016

Δημοσίευσηαπό Sick Bastard » Δευτ 25 Ιούλ 2016, 09:22

Μετά τις ετήσιες γιορτές σε διάφορα χωριά και κωμοπόλεις, '''γιορτή της πατάτας'', ''της κολοκύθας'', ''του πατζαριού'' κτλ έχουμε κάθε 4 χχρόνια και τη γιορτή της ντόπας. Καλύτερα να πας σε καμιά εμποροπανύγηρη να δεις καμιά αφράτη χωριατοπούλα να γουστάρεις.
ΤΙ ΨΗΦΙΣΑΤΕ ΡΕ ΜΑΛΑΚΕΣ
ΕΙΝΑΙ ΠΟΥΤΑΝΕΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΓΑΥΡΩΝ ΟΙ ΜΑΝΕΣ.
ΚΚ2020: "Θα φροντίσουμε να σχεδιάσουμε μια ομάδα που δεν θα χαμηλώσει τον πήχη και στόχοι μας θα είναι το νταμπλ κάθε χρόνο. Στόχος μας θα είναι να αυξήσουμε τα έσοδα και όχι να μειώσουμε τα έξοδα".
Άβαταρ μέλους
Sick Bastard
 
Δημοσιεύσεις: 11465
Εγγραφή: Τρί 19 Οκτ 2010, 11:00

Re: Ολυμπιακοί Αγώνες - Rio de Janeiro 2016

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Τετ 27 Ιούλ 2016, 01:01

http://www.hoc.gr/el/node/1768#

Στο Ρίο η τετράκωπος άνευ ελαφρών βαρών


Το παρών στην Ολυμπιακή ρεγκάτα του Ρίο θα δώσει η τετράκωπος άνευ ελαφρών βαρών όπως ανακοίνωσε το απόγευμα της Τρίτης 26/7 η Παγκόσμια Ομοσπονδία Κωπηλασίας.

Η ελληνική βάρκα θα πάρει τη θέση της Ρωσίας που είχε κατακτήσει την 1η θέση στην προολυμπιακή ρεγκάτα της Λουκέρνης την οποία απέκλεισε η FISA αφού οι αθλητές που την στελέχωναν και είχαν δηλωθεί για το Ρίο δεν πληρούσαν τις προϋποθέσεις που είχε θέσει η ΔΟΕ μετά το σκάνδαλο ντόπινγκ που είχε ξεσπάσει με τους Ρώσους αθλητές.

Έτσι οι Στέφανος Ντούσκος, Γιάννης Πέτρου, Σπύρος Γιάνναρος και Θωμάς Καραμήτρος που συνέχιζαν την προετοιμασία τους στην Καστοριά για το Παγκόσμιο πρωτάθλημα της Ολλανδίας θα ξαναμπούν στην ίδια βάρκα για να πάρουν μέρος στο μεγαλύτερο γεγονός της τετραετίας.

Ο Σπύρος Γιάνναρος τόνισε για την πρόκριση:«Πάθαμε σοκ όταν το μάθαμε. Γίναμε ένα κουβάρι και πανηγυρίζαμε. Ακόμα δεν το έχουμε συνειδητοποιήσει . Ήμουν πολύ απογοητευμένος μετά τη Λουκέρνη και σκεφτόμουν να σταματήσω. Τελικά δεν το έκανα και ήρθε η δικαίωση. Τώρα πρέπει όλα να γίνουν πολύ γρήγορα και πιστεύω ότι θα προλάβουμε να βρεθούμε στην αγωνιστική κατάσταση που θέλουμε στους αγώνες».




Οι αθλητές μας έγιναν 95.
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46190
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Ολυμπιακοί Αγώνες - Rio de Janeiro 2016

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Πέμ 28 Ιούλ 2016, 21:16

Διαδηλωτές έσβησαν την Ολυμπιακή Φλόγα!


Μία εβδομάδα πριν την έναρξη των Ολυμπιακών Αγώνων στην Βραζιλία τα πράγματα δεν πάνε καθόλου καλά, αφού μετά τα προβλήματα στο ολυμπιακό χωριό, την μόλυνση πέρα από κάθε πρόβλεψη στο Ρίο, ήρθε ένα νέο επεισόδιο με θύμα λαμπαδηδρόμο.

Εξαγριωμένοι διαδηλωτές, που τα δημοσιεύματα αναφέρουν πως είναι απλήρωτοι δάσκαλοι, σταμάτησαν τον άτυχο άνδρα που κρατούσε την δάδα και του την πήραν. Στη συνέχεια έσβησαν τη φλόγα.

Επικράτησε πανικός, με σπασμένα αυτοκίνητα και φωτιές, με αποτέλεσμα να επέμβει η Αστυνομία αλλά και ο στρατός!

Θυμίζουμε πως πολλοί είναι οι πολίτες που δεν ήθελαν τους Ολυμπιακούς Αγώνες, αλλά ζητούσαν τα χρήματα να πάνε σε κοινωνικές δομές.
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46190
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Ολυμπιακοί Αγώνες - Rio de Janeiro 2016

Δημοσίευσηαπό john4serres » Πέμ 28 Ιούλ 2016, 23:22

σκουπίδια και πτώματα σε νερά οπου θα επρεπε να κανουν προπονηση οι κολυμβητες.
μια αποτυχια θα ειναι οι Olympics
supporters - not customers
Άβαταρ μέλους
john4serres
 
Δημοσιεύσεις: 29781
Εγγραφή: Σάβ 07 Φεβ 2009, 12:00

Re: Ολυμπιακοί Αγώνες - Rio de Janeiro 2016

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Πέμ 28 Ιούλ 2016, 23:36

Θλίψη για την κατάντια της μεγαλύτερης αθλητικής-ειρηνικής γιορτής που γέννησε ποτέ η ανθρωπότητα!!!! :shock: :shock:

ΜΟΝΑΧΑ ΝΤΡΟΠΗ & ΘΛΙΨΗ ΓΙ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΤΗΣΑΝ ΑΛΗΘΙΝΟ ΣΚΟΥΠΙΔΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΒΟΥΡΚΟ... :oops: & :(
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Re: Ολυμπιακοί Αγώνες - Rio de Janeiro 2016

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Παρ 29 Ιούλ 2016, 02:19

Πραγματικά κρίμα...πρώτα Mundial, τώρα Ολυμπιακούς Αγώνες... Ήταν λάθος να πάνε σε χώρα με τέτοια κοινωνικά προβλήματα!
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46190
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Ολυμπιακοί Αγώνες - Rio de Janeiro 2016

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Παρ 29 Ιούλ 2016, 08:54

Θα έπρεπε η Βραζιλία να κοιτάει πρώτα να λύσει τα σοβαρότατα εσωτερικά της προβλήματα πριν δηλώσει υποψηφιότητα για διοργάνωση Ολυμπιακών αγώνων.
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 89221
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: Ολυμπιακοί Αγώνες - Rio de Janeiro 2016

Δημοσίευσηαπό john4serres » Πέμ 04 Αύγ 2016, 16:37

supporters - not customers
Άβαταρ μέλους
john4serres
 
Δημοσιεύσεις: 29781
Εγγραφή: Σάβ 07 Φεβ 2009, 12:00

Re: Ολυμπιακοί Αγώνες - Rio de Janeiro 2016

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Πέμ 04 Αύγ 2016, 16:44

:shock: Κεφαλιές ποτέ..θα σκάσει η μπάλα!

Ο επόμενός του έχει βάλει μάσκαρα;
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46190
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Επόμενο

Επιστροφή στο Αθλητικά-Αγωνιστικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες