Ολυμπιακοί & Παραολυμπιακοί Αγώνες - Rio de Janeiro 2016

Θέματα που αφορούν την αθλητική επικαιρότητα, άλλες ομάδες και όχι μόνο!

Re: Ολυμπιακοί & Παραολυμπιακοί Αγώνες - Rio de Janeiro 2016

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Σάβ 17 Σεπ 2016, 21:21

Ο "αετός" που πέταξε ψηλά

ΠΑΟΚ24 - 17-09-2016, 20:11Ελενη Μπουντου

Δύο περίπου χρόνια πριν: Υπάρχει ένα παιδί στην Αλεξανδρούπολη, είναι πρωταθλητής κολύμβησης και είναι δικός μας, "τρελαμένος" με τον ΠΑΟΚ. Κοίταξέ το σαν θέμα...

Λίγες ημέρες μετά μιλάω με τον Δήμο Μιχαλεντζάκη, το "χρυσό" αγόρι που ανέβηκε στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου και παρέλαβε το μετάλλιο που πανάξια κατέκτησε στο Ρίο σε ηλικία 17 ετών.

Τότε μαθαίνω πως σπάει κάθε ρεκόρ στην κολύμβηση, καμαρώνει για τις επιτυχίες του και μου δείχνει την αγαπημένη γωνιά στο σπίτι του, εκεί που με τη σημαία του ΠΑΟΚ "προστατεύει" τα μετάλλια του.

Tο βασικότερο; Μαθαίνω πως κάποιες φορές η δύναμη της ψυχής και του μυαλού ξεπερνάει τα όρια και τις αδυναμίες του σώματος. Και μου το αποδεικνύει με εμφατικό τρόπο στο Ρίο.

Η κολύμβηση έμοιαζε μονόδρομος στη ζωή του καθώς λόγω ενός προβλήματος υγείας στο δεξί του χέρι (μαιευτική παράλυση) ήταν το μοναδικό άθλημα που θα μπορούσε να τον βοηθήσει στην αναπηρία.

Το νερό έγινε τρόπος ζωής και τα 12 χρόνια μέσα σε πισίνες και κολυμβητήρια έμοιαζαν… πάρα πολλά για τον 15χρονο -τότε- Δήμο που καθημερινά "έγραφε" 30χλμ για να πάει για προπόνηση και άλλα τόσα για να επιστρέψει στις Φέρρες, όπου μένει με την οικογένεια του.

Ας είναι καλά οι γονείς του… και ειδικά ο πατέρας του, ο άνθρωπος που του έμαθε τι σημαίνει θέληση, ο άνθρωπος που τον έκανε ΠΑΟΚ. Η άλλη μεγάλη αγάπη στη ζωή του Δήμου.

Τότε, ονειρευόταν τους Παραολυμπιακούς και έδινε υπόσχεση στον εαυτό του πως θα ήταν συνεπής στο ραντεβού του. Και ήταν. Γιατί όπως λέει και ο Σαίξπηρ: «αυτός που έχει θέληση, δημιουργεί, και δημιουργεί πάρα πολλά. Αυτό είναι η απόδειξη πως δεν υπάρχει τίποτα ακατόρθωτο».

Τελειώνει η συνέντευξη και τον ρωτάω τι άλλο πρέπει να ξέρω γι΄αυτόν; «Τίποτα, απλά να γράψεις πως ευχαριστώ τον Θεό που μ΄έκανε ΠΑΟΚ».

Δήμο, μας έκανε όλους υπερήφανους στον ΠΑΟΚ και όχι μόνο!
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 89220
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: Ολυμπιακοί & Παραολυμπιακοί Αγώνες - Rio de Janeiro 2016

Δημοσίευσηαπό eorptol » Σάβ 17 Σεπ 2016, 22:30

Μπράβο σε όλους και ειδικά στο Παοκτσάκι

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
ΠΟΝΤΙΟΙ ΚΑΙ ΠΑΟΚΤΣΗΔΕΣ ΕΓΕΝΕΘΑΜΕ ΕΜΕΙΣ
Άβαταρ μέλους
eorptol
 
Δημοσιεύσεις: 16927
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 13:40
Τοποθεσία: ΠΤΟΛΕΜΑΙΔΑ

Re: Ολυμπιακοί & Παραολυμπιακοί Αγώνες - Rio de Janeiro 2016

Δημοσίευσηαπό pgetsos » Σάβ 17 Σεπ 2016, 22:37

Κριμα για τον Ιρανο που "εφυγε" :cry:
Όταν μια μαύρη γάτα περάσει από μπροστά σου, σημαίνει ότι το ζώο πάει κάπου.
Κανόνες λειτουργίας του φόρουμ!
Άβαταρ μέλους
pgetsos
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 11384
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ 2011, 15:50

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Αθλητικά-Αγωνιστικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες