2014 F.I.B.A. Basketball World Cup (Spain)

Θέματα που αφορούν την αθλητική επικαιρότητα, άλλες ομάδες και όχι μόνο!

2014 F.I.B.A. Basketball World Cup (Spain)

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Παρ 29 Αύγ 2014, 20:18

Εικόνα

16 ώρες έμειναν...


Διαδικασία πρόκρισης

Αυτοδίκαιη συμμετοχή (2)
Η FIBA παραχώρησε αυτοδίκαιη συμμετοχή σε δύο ομάδες:

Ηνωμένες Πολιτείες - νικήτρια των Ολυμπιακών Αγώνων 2012
Ισπανία - διοργανώτρια χώρα


Πρόκριση μέσω των ηπειρωτικών πρωταθλημάτων (18)
Δεκαοκτώ εισιτήρια δόθηκαν στις ηπειρωτικές ζώνες, ανάλογα με τη δυναμικότητά τους, για να τις μοιράσουν μέσω των πρωταθλημάτων τους. Από αυτά προκρίθηκαν οι:

Αμερική: (4)
Αργεντινή
Δομινικανή Δημοκρατία
Μεξικό
Πουέρτο Ρίκο

Ασία: (3)
Ιράν
Νότια Κορέα
Φιλιππίνες

Αφρική: (3)
Αίγυπτος
Ανγκόλα
Σενεγάλη

Ευρώπη: (6)
Γαλλία
Κροατία
Λιθουανία
Ουκρανία
Σερβία
Σλοβενία

Ωκεανία: (2)
Αυστραλία
Νέα Ζηλανδία

Πρόκριση με εξωαγωνιστικά κριτήρια (4)
Μετά την ολοκλήρωση των ηπειρωτικών πρωταθλημάτων, η FIBA κάλεσε όσους συμμετέχοντες δεν είχαν τερματίσει σε θέση πρόκρισης, να υποβάλουν υποψηφιότητα για τέσσερεις προσκλήσεις (wild cards), υπό την προϋπόθεση ότι θα κατέβαλλαν 800.000 Ευρώ. Στη διαδικασία μπήκαν τελικά 15 χώρες, από τις οποίες η FIBA επέλεξε με ένα συνδυασμό κριτηρίων (εμπορικότητα, παράδοση κτλ.) τις εξής:

Βραζιλία
Φινλανδία
Ελλάδα
Τουρκία

Από την ελληνική σελίδα της Wikipedia για το Mundobasket. Υπάρχει μέσα αναλυτικότατα το πρόγραμμα των αγώνων, τα πάντα όλα.


Το roster μας.




Όσον αφορά τη μετάδοση...

http://www.gazzetta.gr/stili/media-cafe/article/645999/pos-tha-kalypsoyn-moyntompasket-ote-tv-kai-ant1

Πώς θα καλύψουν το Μουντομπάσκετ ΟΤΕ TV και ΑΝΤ1!

(...) (μπλα μπλα μπλα)

Η μεγαλύτερη διοργάνωση του παγκοσμίου μπάσκετ έρχεται ζωντανά και αποκλειστικά σε υψηλή ευκρίνεια στον ΟΤΕ TV. Από τις 30 Αυγούστου έως τις 14 Σεπτεμβρίου, οι συνδρομητές του OTE TV μέσα από τα αθλητικά κανάλια OTE Sport θα έχουν την ευκαιρία να απολαύσουν σε high definition όλους τους αγώνες που θα δώσει η Εθνική στο Παγκόσμιο Κύπελλο Μπάσκετ 2014 της Ισπανίας, τα παιχνίδια της Dream Team των ΗΠΑ με αποκλειστικότητα των αγώνων της πρώτης φάσης, τις καλύτερες επιλογές των αγώνων του καθημερινού προγράμματος, ενώ μέσα από την εκπομπή «Pick N’ Roll Spain 2014», θα έχουν την ευκαιρία επί καθημερινής βάσης να παρακολουθήσουν τις εξελίξεις στην κορυφαία μπασκετική διοργάνωση.

(...) (διαφήμιση στον OTE TV)

Μουντομπάσκετ όμως μεταδίδει και ο ΑΝΤ1, ο οποίος και θα μεταδώσει ζωντανά τους αγώνες της Εθνικής αλλά και επιλεγμένους αγώνες.

Τους αγώνες της Εθνικής Ελλάδας θα περιγράψει ζωντανά ο Ιάκωβος Φιλιππούσης, ενώ από τις 6 έως τις 14 Σεπτεμβρίου, ο ΑΝΤ1 θα μεταδώσει άλλα εννέα ματς του παγκοσμίου κυπέλλου: 4 αγώνες της φάσης των 16, 2 προημιτελικούς, 1 ημιτελικό, το μικρό (χάλκινο μετάλλιο) τελικό καθώς και το μεγάλο τελικό.

Στις μεταδόσεις του ΑΝΤ1 περιλαμβάνονται όλα τα παιχνίδια της Εθνικής Ελλάδας και των ΗΠΑ, ενώ η επιλογή θα γίνεται μετά την ολοκλήρωση των αγώνων της κάθε φάσης.

Την ίδια στιγμή, οι μεγάλες μάχες του παγκόσμιου πρωταθλήματος μπάσκετ της Ισπανίας θα βρίσκονται κάθε βράδυ στον ΑΝΤ1 και την καθημερινή του εκπομπή «Παγκόσμιο Κύπελλο Μπάσκετ στον ΑΝΤ1».

(...) (μπλα μπλα μπλα)

Οι αγώνες της Εθνικής (από OTE TV και ΑΝΤ1)
* Σάββατο 30/8 (21:00), Ελλάδα - Σενεγάλη
* Κυριακή 31/8: (21:00), Φιλιππίνες – Ελλάδα
* Δευτέρα 1/9 (21:00), Πουέρτο Ρίκο - Ελλάδα
* Τετάρτη 3/9 (21:00), Ελλάδα - Κροατία
Πέμπτη 4/9 (23:00), Αργεντινή – Ελλάδα



Το υπόλοιπο άρθρο διαφημίζει και τις μπασκετικές εκπομπές, αν θέλετε μπείτε στο link του gazzetta, απλώς δεν τα παρέθεσα για να μικρύνω το σεντόνι.


ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ! 8-)
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46186
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: 2014 F.I.B.A. Basketball World Cup (Spain)

Δημοσίευσηαπό stelyk » Παρ 29 Αύγ 2014, 23:32

καλη επιτυχια στην οριτζιναλ επισημη αγαπημενη των Ελληνων.

:pano:
... ΘΑ ΑΦΗΣΩ ΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΣΕ 'ΝΑ ΠΕΤΑΛΟ
ΠΟΥ ΘΑ ΦΩΝΑΖΕΙ ΠΑΟΚΑΡΑ Σ' ΑΓΑΠΩ!!!


«Να μην ξεχάσετε ποτέ ότι ο ΠΑΟΚ είναι μάχη και θυσία. Πάντοτε στη ζωή, θα είμαι ΠΑΟΚ. Και στο θάνατο και στη ζωή».
PABLO GABRIEL GARCIA PEREZ 20/03/2013
Άβαταρ μέλους
stelyk
 
Δημοσιεύσεις: 5033
Εγγραφή: Τετ 23 Ιαν 2008, 20:42
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: 2014 F.I.B.A. Basketball World Cup (Spain)

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Σάβ 30 Αύγ 2014, 11:31

palok έγραψε:ξεκινάω με ένα ωραίο Link:

http://hoopfellas.blogspot.gr/2014/08/2 ... power.html


opaoktsis4 έγραψε:Α ρε Κουφε.. πηγαίναμε για μεγάλα πράγματα.. και μας άφησες με τον Βουγιουκα και τον Γλυνιαδακη..


palok έγραψε:H Εθνική θα κατέβει με ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΣΤΑΤΟ ΡΟΣΤΕΡ αν και χωρίς Διαμαντίδη-Σπανούλη-Κουφό-Σχορτσιανίτη. Δεν ξέρω τι θα λέγαμε αν η Γαλλία έπαιζε χωρίς Batum, Parker ας πούμε. Μόνον οι Ισπανία και ΗΠΑ είναι ομάδες που θα άντεχαν τέτοιες απώλειες και αυτό δείχνει οτι είμαστε σε πολύ υψηλό επίπεδο. Μένει βέβαια να το αποδείξουμε ;) Θέλω να πιστεύω οτι εφόσον το ελληνικό μπάσκετ καταφέρει να ενσωματώσει σωστά τη νέα φουρνιά τα προσεχή χρόνια (σε συλλογικό και εθνικό επίπεδο), θα έχουμε πάρα πολύ καλή ομάδα και για τα επόμενα 10-12 χρόνια.
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46186
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: 2014 F.I.B.A. Basketball World Cup (Spain)

Δημοσίευσηαπό palok » Σάβ 30 Αύγ 2014, 11:34

a ok, δεν το χες βάλει στο μπάσκετ. Προσωπική μου άποψη είναι οτι χάνεται εδώ στα γενικά αλλά anyway, its your call.
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10570
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: 2014 F.I.B.A. Basketball World Cup (Spain)

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Σάβ 30 Αύγ 2014, 11:37

Αφού εδώ έβαλα και το Mundial του ποδοσφαίρου (και ήταν ήδη και οι Ολυμπιακοί Αγώνες), έκρινα πως εδώ είναι καλύτερα.. :)
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46186
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: 2014 F.I.B.A. Basketball World Cup (Spain)

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Σάβ 30 Αύγ 2014, 16:10

Ελλάδα - Σενεγάλη στις 21:00... Πάμε ρε Ελλάδα! :D :D :D :D
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46186
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: 2014 F.I.B.A. Basketball World Cup (Spain)

Δημοσίευσηαπό pgetsos » Σάβ 30 Αύγ 2014, 18:12

Κρίμα οι Φιλιππίνες
Όταν μια μαύρη γάτα περάσει από μπροστά σου, σημαίνει ότι το ζώο πάει κάπου.
Κανόνες λειτουργίας του φόρουμ!
Άβαταρ μέλους
pgetsos
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 11384
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ 2011, 15:50

Re: 2014 F.I.B.A. Basketball World Cup (Spain)

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Κυρ 31 Αύγ 2014, 01:45

Πολύ καλή εμφάνιση, ό,τι θέλαμε τους κάναμε.. Αν θέλαμε ανεβάζαμε στροφές, αν θέλαμε κατεβάζαμε..!
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46186
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: 2014 F.I.B.A. Basketball World Cup (Spain)

Δημοσίευσηαπό riegel » Κυρ 31 Αύγ 2014, 08:59

Ας μην παρασυρομαστε..Αστεία ομαδα η Σενεγάλη, πριν καμια 10αρια μερες ειχε φαει και 40αρα απο τους Ισπανους σε φιλικο, βεβαια και μεις απο ένα σημείο και μετά καναμε οικονομία δυναμέων αλλά οπως και να χει δεν ειναι ομάδα για να βγάλεις συμπεράσματα..
Περιμένω να δω τα επομενα παιχνίδια του ομίλου που θα είναι σαφώς πιο δύσκολα, για να φανεί πως αντιδρούμε με περισσότερη πίεση..
Άβαταρ μέλους
riegel
 
Δημοσιεύσεις: 597
Εγγραφή: Τετ 18 Ιουν 2008, 23:19
Τοποθεσία: Athens

Re: 2014 F.I.B.A. Basketball World Cup (Spain)

Δημοσίευσηαπό xlebouras » Κυρ 31 Αύγ 2014, 11:05

Δεν αδικια να υπαρχει αυτη η υπερομαδα των ΗΠΑ;Ειδικα η συγκεκριμενη ειναι η πιο αθλητικη που εχω δει...απιθανα μαρκαρισματα και τρομερη αμυνα..χαλαρα με +20 σε καθε παιχνιδι ολα τα ματς θα τα παρει σβαρνα
ΚΑΤΩ Η ΧΟΥΝΤΑ ΤΗΣ ΕΠΟ,ΤΟΥ ΠΟΚ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΑΡΑΚΡΑΤΟΥΣ ΤΗΣ ΧΑΒΟΥΖΑΣ
Άβαταρ μέλους
xlebouras
 
Δημοσιεύσεις: 2078
Εγγραφή: Παρ 12 Μαρ 2010, 16:32
Τοποθεσία: Καππαδοκία/Αϊβαλί/Σμύρνη

Re: 2014 F.I.B.A. Basketball World Cup (Spain)

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Κυρ 31 Αύγ 2014, 12:50

Με την U.S.A. θα ασχοληθούμε μετά... ;)
Προς το παρόν στον όμιλό μας (από τα λίγα που ξέρω), οι ομάδες που μπορούν να μας κοντράρουν λίγο είναι η Αργεντινή και η Κροατία..
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46186
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: 2014 F.I.B.A. Basketball World Cup (Spain)

Δημοσίευσηαπό john4serres » Κυρ 31 Αύγ 2014, 13:34

Τα δεύτερα της Αμερικής κάνουν ότι θέλουν στο παγκόσμιο μπάσκετ [BASKETBALL AND HOOP]
supporters - not customers
Άβαταρ μέλους
john4serres
 
Δημοσιεύσεις: 29781
Εγγραφή: Σάβ 07 Φεβ 2009, 12:00

Re: 2014 F.I.B.A. Basketball World Cup (Spain)

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Κυρ 31 Αύγ 2014, 15:11

Mεγάλος αγώνας το Αργεντινή - Κροατία..
80-85 02:15 πριν το τέλος...
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46186
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: 2014 F.I.B.A. Basketball World Cup (Spain)

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Κυρ 31 Αύγ 2014, 15:21

85-90, ωραίες ομάδες και οι δύο, όντως θα μας κοντράρουν..
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46186
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: 2014 F.I.B.A. Basketball World Cup (Spain)

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Κυρ 31 Αύγ 2014, 20:14

Προβλέπεται πορνό...

Φιλιππίνες - Ελλάδα 7-14 λίγο πριν το τέλος της 1ης περιόδου..
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46186
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Επόμενο

Επιστροφή στο Αθλητικά-Αγωνιστικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες