F.I.F.A. 2014 World Cup Brazil™

Θέματα που αφορούν την αθλητική επικαιρότητα, άλλες ομάδες και όχι μόνο!

F.I.F.A. 2014 World Cup Brazil™

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Τετ 14 Μάιος 2014, 08:16

Βρισκόμαστε λιγότερο από έναν μήνα πριν τον πρώτο αγώνα της μεγαλύτερης διοργάνωσης (Πέμπτη 12/6 23:00 Βραζιλία - Κροατία), οπότε καιρός είναι να ανοίξει το topic, μιας και ανακοινώνονται σε λίγες μέρες οι ομάδες...

Εικόνα

http://www.fifa.com/worldcup/matches/index.html Εδώ όλοι οι αγώνες των ομίλων και οι ώρες τους. Δεξιά, πριν τους αγώνες, γράφει "change to your time" για να ξέρουμε τι ώρα θα δούμε οι ίδιοι τον αντίστοιχο αγώνα.



Σάββατο 14/6 19:00 Κολομβία - Ελλάς
Πέμπτη 19/6 01:00 Ιαπωνία - Ελλάς
Τρίτη 24/6 23:00 Ελλάς - Ακτή Ελεφαντοστού



http://www.fifa.com/worldcup/news/y=2014/m=5/news=falcao-in-colombia-provisional-squad-2338410.html
Η προεπιλογή της Κολομβίας


Goalkeepers: David Ospina (Nice), Faryd Mondragon (Deportivo Cali), Camilo Vargas (Santa Fe)

Defenders: Mario Yepes (Atalanta), Aquivaldo Mosquera (Club America), Cristian Zapata (AC Milan), Carlos Valdes (San Lorenzo), Amaranto Perea (Cruz Azul), Eder Alvarez Balanta (River Plate), Santiago Arias (PSV Eindhoven), Camilo Zuniga (Napoli), Pablo Armero (Napoli)

Midfielders: Carlos Sanchez (Elche), Fredy Guarin (Inter Milan), Abel Aguilar (Toulouse), Aldo Leao Ramirez (Morelia), Juan Fernando Quintero (Porto), Victor Ibarbo (Cagliari), James Rodriguez (Monaco), Macnelly Torres (Al Shabab), Juan Guilermo Cuadrado (Fiorentina), Edwin Valencia (Fluminense), Alexander Mejia (Nacional), Elkin Soto (Mainz)

Forwards: Radamel Falcao (Monaco), Carlos Bacca (Sevilla), Adrian Ramos (Hertha Berlin), Luis Fernando Muriel (Udinese), Teofilo Gutierrez (River Plate), Jackson Martinez (Porto)



http://www.fifa.com/worldcup/news/y=2014/m=5/news=lamouchi-overlooks-eboue-picks-drogba-2338302.html
Η προεπιλογή της Ακτής Ελεφαντοστού (Cote d' Ivoire)


Goalkeepers: Boubacar Barry, Sayouba Mande, Sylvain Gbohouo, Ali Badra Sangare.

Defenders: Kolo Toure, Arthur Boka, Jean-Daniel Akpa Akpro, Serge Aurier, Ousmane Viera Diarrassouba, Didier Zokora, Constant Djakpa, Brice Dja Djedje, Benjamin Angoua Brou, Bamba Souleymane.

Midfielders: Ismael Diomande, Max Gradel, Yaya Toure, Cheick Tiote, Geoffroy Serey Die, Didier Ya Konan.

Forwards: Didier Drogba, Gervinho, Salomon Kalou, Wilfried Bony, Giovanni Sio, Mathis Bolly, Seydou Doumbia, Lacina Traore.



http://www.fifa.com/worldcup/news/y=2014/m=5/news=zaccheroni-names-full-strength-japan-squad-2337377.html
Η προεπιλογή της Ιαπωνίας


Goalkeepers: Eiji Kawashima (Standard Liege/BEL), Shusaku Nishikawa (Urawa Reds), Shuichi Gonda (FC Tokyo)

Defenders: Yasuyuki Konno (Gamba Osaka), Masahiko Inoha (Jubilo Iwata), Yuto Nagatomo (Inter Milan/ITA), Masato Morishige (FC Tokyo), Atsuto Uchida (Schalke/GER), Maya Yoshida (Southampton/ENG), Hiroki Sakai (Hannover 96/GER), Gotoku Sakai (Stuttgart/GER)

Midfielders: Yasuhito Endo (Gamba Osaka), Makoto Hasebe (Nuremberg/GER), Toshihiro Aoyama (Sanfrecce Hiroshima), Hotaru Yamaguchi (Cerezo Osaka), Keisuke Honda (AC Milan/ITA), Shinji Kagawa (Manchester United/ENG)

Forwards: Yoshito Okubo (Kawasaki Frontale), Shinji Okazaki (Mainz/GER), Hiroshi Kiyotake (Nurnberg/GER), Yoichiro Kakitani (Cerezo Osaka), Manabu Saito (Yokohama F-Marinos), Yuya Osako (1860 Munich/GER)

Αυτά για το Group C, τον δικό μας όμιλο.



Όσον αφορά τη διοργανώτρια Βραζιλία, αυτή είναι η 23άδα της:

Goalkeepers: Julio Cesar (Toronto FC/CAN), Jefferson (Botafogo), Victor (Atletico Mineiro)

Defenders: Dante (Bayern Munich/GER), David Luiz (Chelsea/ENG), Henrique (Napoli/ITA), Thiago Silva (PSG), Daniel Alves (Barcelona/ESP), Maicon (Roma/ITA), Marcelo (Real Madrid/ESP), Maxwell (Paris St Germain/FRA)

Midfielders: Fernandinho (Manchester City/ENG), Hernanes (Inter Milan/ITA), Luiz Gustavo (Wolfsburg/GER), Oscar (Chelsea/ENG), Paulinho (Tottenham/ENG), Ramires (Chelsea/ENG), Willian (Chelsea/ENG)

Forwards: Bernard (Shakhtar Donetsk/UKR), Fred (Fluminense), Hulk (Zenit Saint-Petersburg/RUS), Jo (Atletico Mineiro), Neymar (Barcelona/ESP)


Κατά τη γνώμη μου, κακή απόφαση να μην πάρει Ronaldinho, Kaka, Coutinho... Τον Ronaldinho μπορούσε να τον πάρει τιμής ένεκεν...
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46186
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: F.I.F.A. 2014 World Cup Brazil™

Δημοσίευσηαπό Realcon » Τετ 14 Μάιος 2014, 08:28

Είναι η πρώτη φορά που τα συναισθήματα μου για την Εθνική είναι ανάμικτα.
Βλέποντας όλα αυτά που γίνονται για χρόνια στο Ελληνικό ποδόσφαιρο και γενικά την κατρακύλα σαν κράτος μου φέρνουν θυμό.
Σίγουρα όμως ξέρω όταν θα ακούσω τον ύμνο μας η ανατριχίλα θα πάει στο ζενίθ!
Καλή τύχη Ελλάς και εύχομαι Ρομαν να έχεις καλώ ποδαρικό. :mrgreen:
“Κύριε Ιησού Χριστέ, ελέησόν με”.
ΔΟΞΑΣΜΕΝΟ ΤΟ ΑΓΙΟ ΟΝΟΜΑ ΣΟΥ ΚΥΡΙΕ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΕ!
Άβαταρ μέλους
Realcon
 
Δημοσιεύσεις: 3626
Εγγραφή: Δευτ 14 Απρ 2008, 01:48

Re: F.I.F.A. 2014 World Cup Brazil™

Δημοσίευσηαπό xlebouras » Τετ 14 Μάιος 2014, 10:08

Στο Ιαπωνια Ελλαδα ισως να ειναι και η πρωτη φορα που θα εχουν sold out καφετεριες σε μεταμεσονυχτιες ωρες :P
ΚΑΤΩ Η ΧΟΥΝΤΑ ΤΗΣ ΕΠΟ,ΤΟΥ ΠΟΚ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΑΡΑΚΡΑΤΟΥΣ ΤΗΣ ΧΑΒΟΥΖΑΣ
Άβαταρ μέλους
xlebouras
 
Δημοσιεύσεις: 2078
Εγγραφή: Παρ 12 Μαρ 2010, 16:32
Τοποθεσία: Καππαδοκία/Αϊβαλί/Σμύρνη

Re: F.I.F.A. 2014 World Cup Brazil™

Δημοσίευσηαπό john4serres » Τετ 14 Μάιος 2014, 11:17

Η συμπαθεια μου για αυτο το Παγκοσμιο Κυπελλο θα ειναι το Βέλγιο

Τερματοφύλακες:
Κουρτουά (Ατλέτικο Μαδρίτης)
Μινιολέ (Λίβερπουλ)
Καστέλς (Χόφενχαϊμ)
Σίλβιο Προτό (Άντερλεχτ)

Αμυντικοί:
Αλντερβάιρελντ (Ατλέτικο Μαδρίτης)
Βάντεν Μπόρε (Άντερλεχτ)
Τσίμαν (Σταντάρ Λιέγης)
Κομπανί (Μάντσεστερ Σίτι)
Βαν Μπούιτεν (Μπάγερν Μονάχου)
Βερμάελεν (Άρσεναλ)
Λόμπαερτς (Ζενίτ)
Βερτόνχεν (Τότεναμ)

Μέσοι:
Βίτσελ (Ζενίτ)
Ντεφούρ (Πόρτο)
Φελαϊνί (Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ)
Ντεμπελέ (Τότεναμ)
Τσαντλί (Τότεναμ)
Ντε Μπρούιν (Τσέλσι)
Γιανουζάι (Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ)

Επιθετικοί:
Λουκακού (Έβερτον)
Οριζί (Λιλ)
Αζάρ (Τσέλσι)
Μέερτενς (Νάπολι)
Μιραλάς (Έβερτον)

Εκτός από τους 24 ο Βίλμοτς ανακοίνωσε και άλλους 6 στην standby λίστα. Αυτοί είναι οι: Γκιγιόμ Ζιλέ (Άντερλεχτ), Τοργκάν Αζάρ (Ζούλτε Βαρέγκεμ, Μίτσι Μπατσουάνι (Σταντάρ Λιέγης), Ράτζα Ναϊνγκολάν (Ρόμα), Σεμπαστιέν Ποκονιόλι (Ανόβερο) και Γιέλε Φαν Ντάμε (Σταντάρ Λιέγης).
supporters - not customers
Άβαταρ μέλους
john4serres
 
Δημοσιεύσεις: 29781
Εγγραφή: Σάβ 07 Φεβ 2009, 12:00

Re: F.I.F.A. 2014 World Cup Brazil™

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Τετ 14 Μάιος 2014, 13:45

Ω ρε πού πάμε...; Έχουμε σχεδόν το ίδιο roster με το προηγούμενο Mundial... Δεν θα εκπλαγώ αν κάνουμε το 0/3 :mrgreen:

Η μόνη ελπίδα να κανει καλό Mundial η Ελλάς, είναι η φουρνιά που έρχεται, φέτος δεν περιμένω τίποτα.
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46186
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: F.I.F.A. 2014 World Cup Brazil™

Δημοσίευσηαπό nothu » Τετ 14 Μάιος 2014, 13:54

Τα λεφτα μου στο Βελγιο. Ανετα φτανουν τετραδα. Μαζι με Κολομβια.
Άβαταρ μέλους
nothu
 
Δημοσιεύσεις: 5026
Εγγραφή: Πέμ 05 Δεκ 2013, 22:32

Re: F.I.F.A. 2014 World Cup Brazil™

Δημοσίευσηαπό Equalizer » Τετ 14 Μάιος 2014, 14:02

Εμένα πάλι είναι η πολλωστή φορά που η Εθνική και οι υποχρεώσεις της, καθώς και οι επιτυχίες της, με αφήνουν παγερά αδιάφορο. Για την ακριβεία την έχω ολοκληρωτικά χεσμένη. Στάση ξεκάθαρη και αμετάβλητη απο πολύ παλιά.
Μια ομάδα-παράγωγο μιας τόσο σάπιας αθλητικής και οχι μόνο κοινωνίας, με στελέχη το λιγότερο ύποπτα και απλά κάποιους ΛΙΓΟΥΣ αξιόλογους αθλητές, που έχουμε το θράσος να υποκρινόμαστε πως εκπροσωπεί το συναίσθημα και την τιμή του Έλληνα στα γήπεδα, τη στιγμή που η απόλυτη πλειοψηφία των στελεχών έχει πολλάκις σφαγιαστεί και μαλλιοτραβηχτεί εντός των γηπέδων αλλά ΚΑΙ στα παρασκήνια του Ελληνικού ποδοσφαίρου.
Και όλα αυτά σε συνδυασμό με το απίστευτα τραγικό ελληνικό σύστημα διαχείρισης και παραγωγής παιδιών και ταλέντων.

Θέλει προσπάθεια για να τα βάλεις όλα αυτά κάτω απο μια φανέλα. Κι όμως υπάρχει κόσμος -προς τιμή του- τόσο ρομαντικός, ώστε ξεπερνά τόση σαπίλα και στηρίζει την ομάδα απλά γιατί έχει τη γαλανόλευκη επάνω.

Λυπάμαι, όσο είναι αυτοί εκεί, δεν θα πάρω. Ούτε το 2004 πήρα. Πάντα Βέλγιο, Βραζιλία και Ολλανδία στήριζα. Και οτιδήποτε φέρνει θέαμα, στο μοναδικό πραγματικά παγκοσμίως καθηλωτικό αθλητικό δρώμενο.
Άβαταρ μέλους
Equalizer
 
Δημοσιεύσεις: 13079
Εγγραφή: Τετ 06 Μάιος 2009, 16:48

Re: F.I.F.A. 2014 World Cup Brazil™

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Τετ 14 Μάιος 2014, 14:03

3 ήττες και γρήγορη επιστροφή των διεθνών μας στις ομάδες τους.
(και γρήγορη επιστροφή και του FS)
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 89216
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: F.I.F.A. 2014 World Cup Brazil™

Δημοσίευσηαπό Dagi » Τετ 14 Μάιος 2014, 15:09

Ανακοινώθηκε η προεπιλογή της Εθνικής Ελλάδος ενόψει του Μουντιάλ της Βραζιλίας, επιβεβαιώνοντας τα δημοσιεύματα του εξωτερικού.

Οι 29 ποδοσφαιριστές που βρίσκονται στην αρχική λίστα του Φερνάντο Σάντος είναι οι:

Τερματοφύλακες: Τζόρβας (Απόλλων Σμύρνης), Σηφάκης (Ατρόμητος), Καρνέζης (Γρανάδα), Γλύκος (ΠΑΟΚ), Καπίνο (Παναθηναϊκός).

Αμυντικοί: Παπαδόπουλος, Σιόβας, Μανωλάς (Ολυμπιακός), Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ), Μανιάτης, Χολέμπας (Ολυμπιακός), Τζαβέλλας (ΠΑΟΚ), Βύντρα (Λεβάντε), Τοροσίδης (Ρόμα).

Μέσοι: Τζιόλης (Καϊζέρισπορ), Σάμαρης (Ολυμπιακός), Κατσουράνης (ΠΑΟΚ), Καραγκούνης (Φούλαμ), Ταχτσίδης (Τορίνο), Νίνης (ΠΑΟΚ), Φετφατζίδης (Τζένοα), Φορτούνης (Καϊζερσλάουτερν), Χριστοδουλόπουλος και Κονέ (Μπολόνια).

Επιθετικοί: Παπαδόπουλος (Ατρόμητος), Σαλπιγγίδης (ΠΑΟΚ), Σαμαράς (Σέλτικ), Μήτρογλου (Φούλαμ) και Γκέκας (Κόνιασπορ).


Με τι ψυχή να παίξει σήμερα ο Κλάους;
Άβαταρ μέλους
Dagi
 
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Τετ 14 Μάιος 2014, 15:07

Re: F.I.F.A. 2014 World Cup Brazil™

Δημοσίευσηαπό sourmenetes » Τετ 14 Μάιος 2014, 15:13

Για τον ΠΑΟΚ παιζει αδελφε...
ΠΑΟΚ - ΠΟΝΤΟΣ - ΠΡΟΣΦΥΓΙΑ
Οι μνημες μας ακολουθουν...
Άβαταρ μέλους
sourmenetes
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 27766
Εγγραφή: Δευτ 21 Σεπ 2009, 21:39
Τοποθεσία: sourmena

Re: F.I.F.A. 2014 World Cup Brazil™

Δημοσίευσηαπό Dagi » Τετ 14 Μάιος 2014, 15:15

Μακάρι να μην τον επηρεάσει.
Άβαταρ μέλους
Dagi
 
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Τετ 14 Μάιος 2014, 15:07

Re: F.I.F.A. 2014 World Cup Brazil™

Δημοσίευσηαπό buffalobill4 » Τετ 14 Μάιος 2014, 15:20

Ο Κλάους ειναι στην προεπιλογη. Εχουν κανει πολλα σάιτ λαθη στην αναδημοσιευση.

http://www.epo.gr/News.aspx?a_id=44908&NewsType=22&Competition=3585&Season=99489&Country=7
Προσέχουμε τα λόγια μας στη δημοκρατία
Επαιτεία στα πεζοδρόμια και φιλανθρωπία
Άβαταρ μέλους
buffalobill4
 
Δημοσιεύσεις: 7237
Εγγραφή: Σάβ 31 Ιαν 2009, 09:37

Re: F.I.F.A. 2014 World Cup Brazil™

Δημοσίευσηαπό Rizla » Τετ 14 Μάιος 2014, 15:26

Σωστο ο Κλαους ειναι μεσα στους 30...ευτυχως οχι ο Νινης...
Πηρε και Μορα δεν πηρε Σηφακη.
Άβαταρ μέλους
Rizla
 
Δημοσιεύσεις: 6201
Εγγραφή: Δευτ 07 Ιούλ 2008, 18:18

Re: F.I.F.A. 2014 World Cup Brazil™

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Τετ 14 Μάιος 2014, 15:36

rainmaker έγραψε:Εμένα πάλι είναι η πολλωστή φορά που η Εθνική και οι υποχρεώσεις της, καθώς και οι επιτυχίες της, με αφήνουν παγερά αδιάφορο. Για την ακριβεία την έχω ολοκληρωτικά χεσμένη. Στάση ξεκάθαρη και αμετάβλητη απο πολύ παλιά.
Μια ομάδα-παράγωγο μιας τόσο σάπιας αθλητικής και οχι μόνο κοινωνίας, με στελέχη το λιγότερο ύποπτα και απλά κάποιους ΛΙΓΟΥΣ αξιόλογους αθλητές, που έχουμε το θράσος να υποκρινόμαστε πως εκπροσωπεί το συναίσθημα και την τιμή του Έλληνα στα γήπεδα, τη στιγμή που η απόλυτη πλειοψηφία των στελεχών έχει πολλάκις σφαγιαστεί και μαλλιοτραβηχτεί εντός των γηπέδων αλλά ΚΑΙ στα παρασκήνια του Ελληνικού ποδοσφαίρου.
Και όλα αυτά σε συνδυασμό με το απίστευτα τραγικό ελληνικό σύστημα διαχείρισης και παραγωγής παιδιών και ταλέντων.

Θέλει προσπάθεια για να τα βάλεις όλα αυτά κάτω απο μια φανέλα. Κι όμως υπάρχει κόσμος -προς τιμή του- τόσο ρομαντικός, ώστε ξεπερνά τόση σαπίλα και στηρίζει την ομάδα απλά γιατί έχει τη γαλανόλευκη επάνω.

Λυπάμαι, όσο είναι αυτοί εκεί, δεν θα πάρω. Ούτε το 2004 πήρα. Πάντα Βέλγιο, Βραζιλία και Ολλανδία στήριζα. Και οτιδήποτε φέρνει θέαμα, στο μοναδικό πραγματικά παγκοσμίως καθηλωτικό αθλητικό δρώμενο.


Δεν θα έλεγα ότι με αφήνει παγερά αδιάφορο η εθνική, αλλά δεν θα στεναχωρεθώ κιόλας αν χάσει... Το '04 ήμουν 10 χρονών, οπότε λίγα θυμάμαι.. Εμένα το ενδιαφέρον μου ειναι στραμμένο στα παιδιά που έρχονται και σε 3-4 νυν της ανδρών.
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46186
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: F.I.F.A. 2014 World Cup Brazil™

Δημοσίευσηαπό black death » Τετ 14 Μάιος 2014, 15:42

rainmaker έγραψε:Και όλα αυτά σε συνδυασμό με το απίστευτα τραγικό ελληνικό σύστημα διαχείρισης και παραγωγής παιδιών και ταλέντων.

Αν ήταν τόσο τραγικό δεν θα ήμασταν νο 10 στη fifa με 10 εκ. πληθυσμό.
Βέβαια, προφανώς, θα μπορούσε να ήταν πολύ καλύτερο και, προφανώς, με την κ@ύλα που υπάρχει για μπάλα, θα μπορούσαμε να βγάζουμε παιχταράδες, όπως η Πορτογαλία πχ.

Εγώ προσωπικά θα γουστάρω αν παίξουμε λίγο μπαλίτσα. Αν δεν παίξουμε, δεν θα το πάρω και κατάκαρδα, ακόμα κι αν τα μαζεύουμε με το τσουβάλι.

ΥΓ. Τον Κλάους δεν τον βλέπω να πηγαίνει, κι ας είναι στην προεπιλογή.
Άβαταρ μέλους
black death
 
Δημοσιεύσεις: 4388
Εγγραφή: Παρ 17 Σεπ 2010, 08:43

Επόμενο

Επιστροφή στο Αθλητικά-Αγωνιστικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες