Ας περιμένουν οι γυναίκες

Θέματα που αφορούν την αθλητική επικαιρότητα, άλλες ομάδες και όχι μόνο!

Ας περιμένουν οι γυναίκες

Δημοσίευσηαπό tkrachtis » Σάβ 01 Μαρ 2014, 17:25

Καλησπέρα σε όλους.

Έχω μία ερώτηση σχετικά με κάποιον αγώνα του παρελθόντος και θα ήθελα να με βοηθήσετε.

Δεν ξέρω πόσοι έχετε δει την ταινία του Σταύρου Τσιώλη, "Ας περιμένουν οι γυναίκες" οπότε θα σας κάνω μια μικρή εισαγωγή.

Στην ταινία πρωταγωνιστούν ο Γιάννης Ζουγανέλης, ο Σάκης Μπουλάς και ο Αργύρης Μπακιρτζής, οι οποίοι είνια μπατζανάκια. Σε κάποια φάση της ταινίας ο Ζουγανέλης με τον Μπουλά αναφέρονται σε ένα αγώνα ανάμεσα στις ομάδες τους και σε μια συγκεκριμένη φάση του αγώνα η οποία έγινε στο 90ο λεπτό και είχε για πρωταγωνιστές τον Στέλιο Μανωλά και τον Γιώργο Σκαρτάδο.

Ο Μανωλάς λοιπόν έκανε τάκλιν στον Σκαρτάδο, ο οποίος έπεσε μέσα στην περιοχή, αλλά δέχτηκε κίτρινη για θέατρο. Τα υπόλοιπα στοιχεία που μας δίνονται για τον αγώνα είναι ότι η ομάδα του Ζουγανέλη (η οποία είναι ο ΠΑΟΚ, το καταλαβαίνουμε από άλλα στοιχεία σε ολόκληρη την ταινία), δέχτηκε τρία γκολ και έχασε, ενώ της δόθηκαν δυο πέναλτι.

Η ταινία γυρίστηκε το 1998, ο αγώνας όμως που περιγράφεται δεν θα μπορούσε να έχει γίνει τότε μιας και ο Σκαρτάδος είχε φύγει από τον ΠΑΟΚ το 1992. Ψάχνοντας λίγο βρήκα ότι έγιναν δύο αγώνες μέσα στο 1992 ανάμεσα στις δύο ομάδες οι οποίοι έληξαν με το ίδιο σκορ, 3-1, ο ένας στις 25-01-92 για τη σεζόν 1991-92 και ο άλλος στις 29-11-92 για τη σεζόν 1992-93.

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω και θα ήθελα τη βοήθειά σας είναι αν η φάση που περιγράφεται στην ταινία έχει κάποια ιστορική βάση ή αν προιόν μυθοπλασίας.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο που θα μου αφιερώσετε για να ικανοποιήσετε την περιέργειά μου.
tkrachtis
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ 01 Μαρ 2014, 17:12

Re: Ας περιμένουν οι γυναίκες

Δημοσίευσηαπό DASKALOS4 » Σάβ 01 Μαρ 2014, 18:07

Η καλυτερη ταινια ολων των εποχων
DASKALOS4
 
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: Τρί 26 Ιαν 2010, 10:36

Re: Ας περιμένουν οι γυναίκες

Δημοσίευσηαπό paokovios1974 » Σάβ 01 Μαρ 2014, 18:17

"Ηταν πεναλντι κυριε γιαννη? Ο ΟΡΙΣΜΟΣ ΚΥΡΙΑ ΜΟΥ" :lol:
Αγάπη μόνο για την ομάδα μας
Άβαταρ μέλους
paokovios1974
 
Δημοσιεύσεις: 7154
Εγγραφή: Κυρ 29 Δεκ 2013, 20:40
Τοποθεσία: Οπου τολμουν οι Αετοι

Re: Ας περιμένουν οι γυναίκες

Δημοσίευσηαπό tkrachtis » Σάβ 01 Μαρ 2014, 19:34

Είναι όντως η καλύτερη ελληνική ταινία.

Αν μπορέσω να βγάλω και μια άκρη με αυτό που ψάχνω καλά θα είναι. Ξέρω ότι δεν είναι εύκολο αλλά θα δούμε.

Σας ευχαριστώ.
tkrachtis
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ 01 Μαρ 2014, 17:12


Επιστροφή στο Αθλητικά-Αγωνιστικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες