NBA πριν τώρα και μετά....

Θέματα που αφορούν την αθλητική επικαιρότητα, άλλες ομάδες και όχι μόνο!

Re: NBA πριν τώρα και μετά....

Δημοσίευσηαπό joshua » Πέμ 30 Απρ 2020, 14:54

4ρι ηταν ο Μπαρλοου,κλασσικο 3ρι δεν ειχαμε την χρονια που πηραμε πρωταθλημα.
Time to get it, before you let it get to you
Here he comes now, stick to your guns and let him through
Άβαταρ μέλους
joshua
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 24065
Εγγραφή: Σάβ 15 Μάιος 2010, 19:33

Re: NBA πριν τώρα και μετά....

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Πέμ 30 Απρ 2020, 14:59

Ο Μπάρλοου έπαιζε βασικό 4άρι (πίβοτ), την πρώτη του χρονιά σε μας...3άρι έπαιξε μετά, λόγω Λέβινγκστον...
Τριάρι, που ουσιαστικά τότε ήταν ακόμα το 2ο "ελ", έπαιζαν Σταυρόπουλος ή Μπάνε, με αλλαγή τον Μακαρά...
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Re: NBA πριν τώρα και μετά....

Δημοσίευσηαπό palok » Πέμ 30 Απρ 2020, 15:06

τεράστια επιτυχία να γυρίσεις τον kenny στο 3...
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10601
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: NBA πριν τώρα και μετά....

Δημοσίευσηαπό Kostomanolis » Πέμ 30 Απρ 2020, 15:21

Φοβερή σειρά, το βλέπω στο Netflix. Ανατριχιλα και νοσταλγία για εκεινες τις εποχές του μεγαλύτερου αθλητή όλων των εποχών....

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ἐν ὰρχή ὴν ὸ ΠΑΟΚ...
Άβαταρ μέλους
Kostomanolis
 
Δημοσιεύσεις: 3805
Εγγραφή: Δευτ 24 Μαρ 2008, 12:40
Τοποθεσία: Ιλίσσια

Re: NBA πριν τώρα και μετά....

Δημοσίευσηαπό renegade » Πέμ 30 Απρ 2020, 15:58

Πολύ λίγο το ένα επεισόδιο για να χωρέσει το μεγαλείο του Ντένις Ρόντμαν.

Υγ βλέπεις τις άμυνες των Πίστονς και αναρωτιεσαι,αν τότε έβαζε 40αρες σήμερα τι θα έκανε?
Σε ένα φόρουμ καλώς ή κακώς δεν υπάρχει καν δημοκρατία
Άβαταρ μέλους
renegade
 
Δημοσιεύσεις: 14314
Εγγραφή: Κυρ 27 Ιαν 2019, 12:49

Re: NBA πριν τώρα και μετά....

Δημοσίευσηαπό giapas » Πέμ 30 Απρ 2020, 16:09

To βράδυ λέω να δω το πρώτο ματς της σειράς των p.o tou 1989 με τους Πίστονς.
giapas
 
Δημοσιεύσεις: 9415
Εγγραφή: Τρί 26 Ιαν 2010, 10:49

Re: NBA πριν τώρα και μετά....

Δημοσίευσηαπό renegade » Πέμ 30 Απρ 2020, 16:38

Isaiah σε αγαπάω ρε μαλακα.

Υγ μαλακά οι άνθρωποι μιλάνε για πράγματα που γίνανε 30 χρόνια πριν και τα συναισθήματά τους είναι λες και όλα αυτά γίνανε χθες
Σε ένα φόρουμ καλώς ή κακώς δεν υπάρχει καν δημοκρατία
Άβαταρ μέλους
renegade
 
Δημοσιεύσεις: 14314
Εγγραφή: Κυρ 27 Ιαν 2019, 12:49

Re: NBA πριν τώρα και μετά....

Δημοσίευσηαπό bersekeros » Πέμ 30 Απρ 2020, 16:47

Εικόνα

ΓΑΤΑΚΙΑ...

Μιχαλάκης Ιορδανίδης λέμε... :lol:
Άβαταρ μέλους
bersekeros
 
Δημοσιεύσεις: 11363
Εγγραφή: Σάβ 15 Δεκ 2007, 20:56

Re: NBA πριν τώρα και μετά....

Δημοσίευσηαπό Slayer » Δευτ 18 Μάιος 2020, 21:48

Ρισπέκτ στον Μιχαλάκη. 2ος καλύτερος όλων των εποχών, δεν το λες και λίγο 8-)
Άβαταρ μέλους
Slayer
 
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: Τετ 29 Ιαν 2020, 19:22

Re: NBA πριν τώρα και μετά....

Δημοσίευσηαπό bersekeros » Πέμ 21 Μάιος 2020, 17:01

Πρώτος και με διαφορά ο AIR JORDAN!

Βλάσφημε! Your "Evil has no Boundaries"!

Θα αφοριστείς...πρόσεχε!!! :D

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
bersekeros
 
Δημοσιεύσεις: 11363
Εγγραφή: Σάβ 15 Δεκ 2007, 20:56

Re: NBA πριν τώρα και μετά....

Δημοσίευσηαπό crow1581 » Παρ 22 Μάιος 2020, 10:00

Βλεποντας το Last Dance για ενα πραγμα ειμαι σιγουρος. Κατι φλωροι τoυ στυλ Harden,Curry κτλ δεν θα μπορουσαν ποτε να παιξουν στο ιδιο επιπεδο στο NbA των 80ς και 90s. Ηταν τοσο σκληρο με αμυνες να σπανε κοκκαλα και τοσο physical που οι προαναφερθεισες θα εμοιαζαν γατακια απενταντι σε λιονταρια...Κατι Dumars, Thomas κτλ θα τους ετρωγαν για πρωινο...
43 χρονια ζωης, 43 χρονια ΠΑΟΚ...
Άβαταρ μέλους
crow1581
 
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: Τρί 12 Σεπ 2017, 08:16
Τοποθεσία: Ξανθη

Re: NBA πριν τώρα και μετά....

Δημοσίευσηαπό Mitsospaoki4 » Παρ 22 Μάιος 2020, 10:25

crow1581 έγραψε:Βλεποντας το Last Dance για ενα πραγμα ειμαι σιγουρος. Κατι φλωροι τoυ στυλ Harden,Curry κτλ δεν θα μπορουσαν ποτε να παιξουν στο ιδιο επιπεδο στο NbA των 80ς και 90s. Ηταν τοσο σκληρο με αμυνες να σπανε κοκκαλα και τοσο physical που οι προαναφερθεισες θα εμοιαζαν γατακια απενταντι σε λιονταρια...Κατι Dumars, Thomas κτλ θα τους ετρωγαν για πρωινο...
Γιατί δυστυχώς το nba έχει γίνει καθαρά show..
Τον κόσμο τον ενδιαφέρει μονο να βλέπει καρφώματα και τρίποντα..

Αυτός είναι και ο λόγος που προτιμώ την euroleague.
Άβαταρ μέλους
Mitsospaoki4
 
Δημοσιεύσεις: 10810
Εγγραφή: Δευτ 21 Μάιος 2018, 12:53
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη - Βολος

Re: NBA πριν τώρα και μετά....

Δημοσίευσηαπό giapas » Παρ 22 Μάιος 2020, 10:51

sorry guys αλλά αυτά που λέτε έχουν μια νοσταλγική εσανς κι όχι μπασκετική βάση.

Οι άμυνες που υπάρχουν τώρα είναι απείρως πιο δουλεμένες , πιο επιστημονικές και πιο εξελιγμένες από οτιδήποτε υπήρχε τότε. Δεν υπάρχει καν μέτρο σύγκρισης σαν να συγκρίνεις ένα αμάξι των 90's με ένα αντίστοιχο τώρα. Επίσης τα μπασκετικά κορμιά και τα αθλητικά προσόντα, κάνουν τους παίκτες εκείνης της εποχής να φαίνονται νταλικέρηδες. Βαρια κορμιά , κοιλαράδες , μαούνες κανονικές. Σε επίπεδο άμυνας το μόνο υπερ εκείνης της εποχής ήταν ότι επιτρεπόνταν περισσότερες επαφές. Πολύ περισσότερο. Κι αυτό ομολογουμένως προσθέτει στην αίσθηση της καλής άμυνας.

Βέβαια δε λέω , καλή η νοσταλγία , τη δική μου την έχω θρέψει επιμελώς στα πλαίσια του last dance βλέποντας όλους τους play off τελικούς μεταξύ Bulls & Pistons από το 87 ως το 91 , αλλά το τότε μπάσκετ πολύ φυσιολογικά πλέον μοιάζει μιας ταχύτητας/επιπέδου κάτω. Σχεδόν 20 ματς έχω δει , δεν είναι ένα και δυο. Και έχω σκοπό να συνεχίσω και για τα επόμενα χρόνια , τα βλέπω παράλληλα με τα επεισόδια.

Α και ψιλομύθος ήταν το αποκλειστικά σκληρό παιχνίδι των Πιστονς , και οι Bulls μια χαρά βαράγανε στο ψαχνό και είχανε κι αυτοί τσεκούρια .
giapas
 
Δημοσιεύσεις: 9415
Εγγραφή: Τρί 26 Ιαν 2010, 10:49

Re: NBA πριν τώρα και μετά....

Δημοσίευσηαπό DamoN » Παρ 22 Μάιος 2020, 11:44

Έκατσα και εγώ και είδα σειρά με πιστονς. Και όντως είναι όλοι υπερβολικοί. Σκληρή ομάδα αλλά ομαδάρα με πολύ ταλέντο. Πχ ο τομας μου φάνηκε απλά παιχταράς και ο ντουρμας πολύ καλός και οι ψηλοί εξαιρετικοί με καλό σουτακι . Εγώ παίζοντας μπάσκετ καμία 20 χρόνια σε καλό σχετικά επίπεδο έχοντας κάποιες γνώσεις παραπάνω ήταν σαν να βλέπω αγώνα euroleague του σήμερα. Απλά 2-3 κάνανε όντως την διαφορά και αναγκαστικά έπαιρναν σχεδόν ολεσ Τις προσπάθειες (Jordan πχ)Στα μάτια μου αυτό ήταν κανονικό μπάσκετ σε αντίθεση με το σημερινό nba που μπορεί να είναι φαν του γουοτς φάση μπορεί ώρες ώρες να κάνουν εξωπραγματικά πράγματα βλέπε warriors που με τα τρίποντα μπορούν από το -5 να πάνε στο +20 σε λίγα λεπτάκια απλά αυτό είναι πιο πολύ PlayStation . Το μπάσκετ του 85-95 στην Αμερική μ φάνηκε σαν ματς Ευρώπης σήμερα . Το μπάσκετ στην Ευρώπη με Μπανε κορφα κλπ όντως δεν μπορώ να το δω μου φαίνεται σαν άλλο άθλημα....
DamoN
 
Δημοσιεύσεις: 3617
Εγγραφή: Σάβ 07 Αύγ 2010, 11:54

Re: NBA πριν τώρα και μετά....

Δημοσίευσηαπό DamoN » Παρ 22 Μάιος 2020, 11:56

Και κάτι τελευταίο δείτε την εθνική των HΠΑ όταν κατεβαίνει να παίξει παγκόσμιο ή Ολυμπιακούς. Ποσό διαφορετικά παίζουν εναντίον ομάδων που παίζουν πιο ευρωπαϊκό μπάσκετ . Εγώ νομίζω πως είναι ένας άγραφος κανόνας μεταξύ τους με σκοπό το θέαμα ή να μπορούν να γράφουν τρέλα στατιστικά με σκοπό κατάρριψη ρεκόρ ή καλύτερα συμβόλαια ή δεν ξέρω εγώ τι....
DamoN
 
Δημοσιεύσεις: 3617
Εγγραφή: Σάβ 07 Αύγ 2010, 11:54

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αθλητικά-Αγωνιστικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες