Επαγγελματικός αθλητισμός και οπαδισμός

Θέματα που αφορούν την αθλητική επικαιρότητα, άλλες ομάδες και όχι μόνο!

Επαγγελματικός αθλητισμός και οπαδισμός..

Δημοσίευσηαπό vanroy » Παρ 13 Μαρ 2009, 00:32

Θα μπορούσε να είναι θέμα έκθεσης αλλά είναι απλά ο τίτλος ενός νέου τόπικ! Ανοίγω το τόπικ (με αφορμή τα όσα έγιναν πριν και μετά των αγώνων ΠΑΟΚ –οσφπ , συγκρούσεις οπαδών μέχρι και εμπρησμοί, την κεντρική διαχείρηση της σούπερ –λιγκ και τα συμβόλαια μαμούθ καναλιών-ομάδων στην ευρώπη, «πάταξη» της βίας με πρόστιμα κτλ) για να συζητήσουμε διάφορα πράματα και ίσως να καταλήξουμε σε μερικά συμπεράσματα. Πολλές φορές με έχουν απασχολήσει τα εξής ερωτήματα:

- Γιατί επιτυχημένοι(βλέπε ΠΟΚ) ή αποτυχημένοι(βλέπε ΠΑΟΚ στην προ Ζαγοράκη εποχή) επιχειρηματίες «επενδύουν» σε ομάδες και μολονότι κυνηγιούνται(βλέπε ΟΦΗ) ενίοτε από τους οπαδούς αυτοί παραμένουν στη κεφαλή της εταιρίας;

- Ποιος ο ρόλος του στοιχήματος στον αθλητισμό; Στήνονται ματς; Και αν στήνονται με τι συχνότητα, ποιοι συμμετέχουν, σε ποιους θεσμούς; Πόσα επαγγέλματα και πόσοι πολίτες εξαρτώνται οικονομικά άμεσα από τον επαγγελματικό αθλητισμό;

- Τα αθλήματα είναι το όπιο του λαού; Είναι το σημαντικότερο από τα ασήμαντα; Μπάλα είναι μόνο η αφορμή; Η κάτι παραπάνω;

- Με ποια κριτήρια διαλέγεις τι ομάδα θα υποστηρίξεις; Γιατί όλοι οι οπαδοί όλων των ομάδων σε όλο τον κόσμο πιστεύουν ότι η ομάδα τους είναι ξεχωριστή;Γιατί ταυτιζόμαστε με επαγγελματικές ομάδες; Τι σημαίνει για τον οπαδό η νίκη ,η ήττα και η αδικία της ομάδας-εταιρίας ; Μέχρι ποιο σημείο είναι αποδεκτό να φτάνεις για μια ομάδα –εταιρία και τι σε ωθεί να ταυτιστείς μαζί της;

- Ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν από την σχέση λατρείας οπαδών - ομάδων;

Ένα πολύ μικρό μέρος από τις απόψεις μου τις κατέθεσα σε άσχετα τόπικ ειδικά όταν με την ΑΜΚ κληθήκαμε ως οπαδοί να πάρουμε τον ΠΑΟΚ στα χέρια μας και νομίζω ότι μετά από κάθε νίκη ,ήττα ή εκδρομές σε όλους μας λιγο-πολύ έχουν περάσει σχετικές σκέψεις. Αν θέλετε τα λέμε τα πάντα όλα( χωρίς να αναφερόμαστε σε ονόματα για ευνόητους λόγους) ,μέσα από το ΠΑΟΚτσήδικο μας πρίσμα ,αν το τόπικ κριθεί ως ξενερωτικό ή περιττό, υγεία και καλή καρδιά!
Άβαταρ μέλους
vanroy
 
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: Κυρ 30 Νοέμ 2008, 03:26
Τοποθεσία: Salonica Outskirts

Re: Επαγγελματικός αθλητισμός και οπαδισμός..

Δημοσίευσηαπό Tetradje » Παρ 13 Μαρ 2009, 00:47

Α μικρο θεματακι ρε... Ειναι αυτο που λεμε "πες την αποψη σου με 2 λογια..." :)

Στα σοβαρα τωρα, ειναι παρα πολυ καλο θεμα και επιφυλασσομαι να επανελθω για να το συζητησουμε καθως εχω πολλα να πω (γραψω) και να αναφερθω και σε σχετικα βιβλια. Οποτε σιγα σιγα και αποσπασματικα...

ΥΓ Οσοι προτιθεστε να γραψετε, αφηνετε παραγραφους, κενα, οργανωστε αυτα που θελετε να πειτε γιανα τα διαβασουμε και ευκολα! Εκθεση κανονικα, οπως ειπες Van Roy
Άβαταρ μέλους
Tetradje
 
Δημοσιεύσεις: 1029
Εγγραφή: Πέμ 13 Δεκ 2007, 21:10

Re: Επαγγελματικός αθλητισμός και οπαδισμός..

Δημοσίευσηαπό Swordfire » Παρ 13 Μαρ 2009, 02:32

Ηθελα εδω και καιρο να ανοιξω ενα τετοιο τοπικ και διαβασες την σκεψη μου αδερφε.
Αλλα δυστιχως το ευρως της συζητησης ειναι τεραστιο αρα θα πρεπει να το αναλυσουμε κομματι κομματι.
Σε καμια περιπτωση δεν μπορω να θεωρησω(σε αντιθεση με πολλους αδερφους απο το σαιτ.) τον εαυτο μου ξεχωριστο μονο και μονο γιατι αγαπω τον ΠΑΟΚ, η επιλογη της ομαδας (πλην ελλαχιστων εξαιρεσεων) γινετε μεσω της οικαγενειας και κυριως μεγαλο αδερφο ή πατερα.
Ειναι στην φυση του ανθρωπου να ομαδοπιοιται ( και μαλλον προιστορικη κληρονομια , γιατι ο μονος τροπος προστασιας του αδυναμου ανθρωπου απο τα στοιχεια της φυσης ηταν η ομαδοπιοιση με αλλους συνανθρωπους , εντελως αγνωστους αλλα με κοινη αλυσιδα καταγωγης.)
Η επιλογη της ομαδας δεν ειναι χαρακτηριστηκο γνωρισμα της προσωπικοτητας ενος ανθρωπου, οπως π.χ η σεξουαλικη προτιμμηση, οι διαφορες φοβιες, που απο μονο του να μπορεσει να με εξελιξη σαν ανθρωπο , ποτε δεν θα εβαζα μια ανθρωπινη ζωη σε κυνδινο για τον ΠΑΟΚ , υπαρχουν πολλα περισσοτερα πραγματα που καταλαμβανουν αυτες τις μερες που ζουμε το μεγαλυτερο μερος των σκεψεων μου απο τον ΠΑΟΚ οπως πχ, η υγεια μου, η δουλεια μου , η οικογενεια μου, το μελλον μου.
Πιστευω οτι στην ελλαδα τα αθληματα και τα σωματια εχουν κρατησει και προβαλουν (εσκεμενα) κομματια απο την ιστορια τους , κομματια απο τα χρονια της αθωτητας και της αγνης φιλαθλης αγαπης.
Πλεων λειτουργουν υπο εμπορικους ορους και κανονες , με μοναδικα τους αυτονομα σημεια το σημα την φανελα την πολη και μπακ ραουντ.
Ολες λειτουργουν με τον ιδιο ακριβως τροπο , και οσες δεν το κανουν ειναι γιατι δεν μπορουν .
Αν υπηρχαν 20 βαρδινογιανηδες, κοκαληδες,νοτιαδες και βγενοπουλοι , θα ειχαμε αυτη την στιγμη ενα πρωταλθημα εφαμηλο του ισπανικου,αλλα εδω μιλαμε για ελλαντα , οι λιγοι μαμανε τους πολλους και ετσι χωρις κανενα ιχνος αξιοκρατιας διαυγειας, νομιμοτητας προσπαθουμε να αποδειξουμε οχι οτι ειμαστε οι καλυτεροι , αλλα οι πιο τιμιοι ή οι λιγοτερο κλεφτες( μιλοντας παντα για τις διοικησις) , οι λιγοτερο βρομικοι σε αυτην την λασπομαχια που ονομαζουμε πρωταθλημα...
Με τοσο εντιμο πρωταθλημα μεγαλωσα και αυτα τα συμπερασματα εβγαλα μετα απο 21 χρονια που θυμαμαι τον εαυτο μου να δηλωνει ΠΑΟΚτσης
Άβαταρ μέλους
Swordfire
 
Δημοσιεύσεις: 332
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 18:07

Re: Επαγγελματικός αθλητισμός και οπαδισμός..

Δημοσίευσηαπό gash04 » Παρ 13 Μαρ 2009, 12:25

Μεγάλο θέμα και αρκετά ραδιενεργό :(
Καίει και ζεματάει.
Θα προσπαθήσω να απαντήσω σε κάθε ένα απο αυτά χωρίς επιχειρήματα λόγω συντομίας και αν χρειαστεί θα επεκταθώ περισσότερο.

1.α) Οι γνωστοί επιτυχημένοι επιχειρηματίες (εν μια νυκτί συνήθως ή με περίεργο παρελθόν) βρίσκουν μια ομάδα για αρκετούς λόγους.
Σε πολλές περιπτώσεις αρκετοί απο αυτούς είναι ακόμα και θεσπισμένοι απο το ίδιο το κράτος για ψηφοθηρικούς λόγους και με ανταλλάγματα δημόσια έργα, εύνοιες στις επιχειρήσεις τους ή ακόμα και στις ίδιες τους τις ομάδες.
Ο απλός νόμος που στηρίζεται αυτό είναι το ένα χέρι νίβει το άλλο και τα δυο το πρόσωπο.
Το κατά πόσο είναι νόμιμο ή παράνομο κάτι τέτοιο είναι ένα άλλο μεγάλο θέμα που θα το αποφύγω στην παρούσα φάση.
β)Οι αποτυχημένοι επιχειρηματίες είναι συνήθως αυτοί που μείναν έξω απο το μεγάλο κόλπο για διάφορους λόγους.
Συνήθως κάποια απόφαση τους τους οδήγησε εκτος κάποιας συμφωνίας ή δεν ανταποκρίθηκαν πλήρως ή δεν σεβάστηκαν κάποιους όρους απο αυτούς που τους θέσπισαν σε αυτήν την θέση με συνέπεια να θεωρηθούν αποτυχημένοι και εν τέλει να προκαλέσουν κακό και στον ίδιο τους ευατό και να απομονωθούν με την σφραγίδα του αποτυχημένου.
Παράδειγμα ανάλογο προς προβληματισμό το τραπεζικό σύστημα με τοκογλυφικό ''νόμιμο'' τρόπο θα δανείσει και μπορεί να προβεί και σε κατάσχεση ακινήτου ή ακίνητου με πολιτική ασυλία για την ''νόμιμη'' τοκογλυφική δράση του.
Ο ληστής όμως προς τον ''νόμιμο'' τοκογλύφο θα οδηγηθεί με βαριά ποινή στην φυλακή αν δεν χάσει πρώτα την ζωή του κατά την διάρκεια της πράξης του αν πιαστεί και δεν αναγνωρίζεται κανένα άσυλο για την μικρότερη σε μέγεθος ''κλοπή'' πράξη του.

2. Ο ρόλος του στοιχήματος στον αθλητισμό είναι άλλος ένας έξυπνος ''νόμιμος'' τρόπος αρπαγής και συγκέντρωσης χρήματος απο αφελείς πολίτες σε συγκεκριμένους κύκλους επιχειρηματιών και ανθρώπων που συνήθως έχουν σχέση και με τον αθλητισμό και με την ασυλία απο πολιτικούς φορείς.
Θα τον παρομοίαζα σε νομιμότητα με τις τηλεφωνικές ροζ γραμμές και με τα καζίνο.
Οι επιχειρηματίες αυτών δεν υπάρχει περίπτωση να προσφέρουν κάπου χρήμα παρά μόνο μικροποσά τα λεγόμενα δολώματα για την προσέλκυση νέων πελατών μέσα απο διαγωνισμούς τζακ ποτ οβερ και αντερ κλπ.
Γενικότερα με μαθηματικούς έντεχνους τρόπους αξιωμάτικα είναι αδύνατον σε πιθανότητες να κερδίσεις σε οποιαδήποτε μορφή τυχερού παίγνιου (διαχρονικά) παρά μόνο να χάνεις.
Το αν υπάρχει ένας νικητής σκεφτείτε μόνο πόσοι είναι οι χαμένοι και ποιοί είναι οι μόνιμοι νικητές (διοργανωτές)!
Σαν παράδειγμα θα αναφέρω το εξής για όσους πιστεύουν στην Θεά τύχη απο το απόσπασμα ενος μαφιόζου σε συνέντευξη του σε Ιταλική εφημερίδα (το όνομα δεν χρειάζεται).
Αύριο μπορεί να είσαι τυχερός και να κερδίσεις 1000000
Ευρώ,αύριο μπορεί να είσαι τυχερός και να σε πατήσει ένα φορτηγό και να σκοτωθείς,αύριο επίσης μπορεί να είσαι τυχερός και να κερδίσεις 1000000 Ευρώ και αμέσως μετά να σε πατήσει ένα φορτηγό και να σκοτωθείς!
Συνισταμένη όλων αυτών είναι να υπάρχουν και στημένοι αγώνες.
Στην Ελλάδα ειδικότερα εκτιμώ χωρίς όμως να έχω αποδείξεις καθότι όλα γίνονται εν κρυπτώ και κάτω απο το τραπέζι η συχνότητα πρέπει να είναι αρκετά μεγάλη και αρκετά έντονη μετά την εφαρμογή του συστήματος.
Οι συμμετέχοντες μπορεί να είναι ακόμα και απο τους ίδιους τους επιχειρηματίες και παράγοντες των ομάδων τους,τους παίχτες, τους διαιτητές και γενικά όλους τους δορυφόρους που εποπτεύει κάθε μορφή αγώνα αθλήματος ή συμμετάσχει σε αυτούς.
Αυτό φυσικά δια εκπροσώπου τους καθώς ''νομικά'' η συμμετοχή τους απαγορεύεται.
Οι δε θεσμοί συμμετοχής είναι φυσικά κάθε τι που έχει σχέση με τον αθλητισμό και εντάσεται σε οποιαδήποτε πράξη πρόγνωσης τυχερού παίγνιου ή έχει να κάνει σε σχέση με επαγγελματικό αθλητισμό γενικότερα.
Ως γνωστόν όπου επαγγελματισμός χρήμα και συμφέροντα και αυτό δεν αφορά μόνο το ποδόσφαιρο αλλά κάθε λογής άθλημα.
Το στοίχημα όμως ήταν αυτό που ισοπέδωσε τα πάντα στην σημερινή εποχή με μορφή χιονοστοιβάδας και ολοκληρωτικά

3.Τα αθλήματα είναι το ξέσπασμα ενος ένστικτου του ανθρώπου.Αυτό της ανταγωνιστικότητας.
Με την εισαγωγή του επαγγελματισμού όμως αυτό ποδοπατήθηκε βάναυσα και εν τέλει χειραγωγήθηκε απο τα μεγαλοσυμφέροντα και χρησιμοποιήθηκε σαν όπλο του για την χαλιναγώγηση της μάζας.
Δεν είναι το σημαντικότερο απο τα ασήμαντα και είναι και υποκειμενικό το τι είναι σημαντικό για κάποιον και τι είναι ασήμαντο.
Για κάποιον που είναι μέρος του όλου επαγγελματικού αθλητισμού είναι το ποιο σημαντικό η ενασχόληση του με αυτό, για κάποιον που απλά είναι φίλαθλος είναι ένα απλά γέμισμα της ώρας του όπως η λύση ενος σταυρόλεξου ή το διάβασμα ενος βιβλίου ή τον χορό ή ότι άλλο κρίνει αυτός σημαντικό-ασήμαντο.
Για έναν οπαδό είναι λίγο δύσκολο να διακρίνει αυτά τα δυο.
Ο λόγος ότι ο οπαδός συμμετάσχει ποιο ενεργά στα κοινά της ομάδας του απο ότι ένας φίλαθλος προσφέροντας και χρήμα για το καλό της ομάδος του και όχι μόνο σε πολλές των περιπτώσεων.
Η δράση του αυτή έχει σχέση στην αλληλεπίδραση με την ομάδα που υποστηρίζει καθώς συμμετάσχει ποιο ενεργά στα κοινά αυτής.
Σίγουρα η σχέση αυτή επιδρά πάνω του όχι με τον τρόπο που θέλει αυτός πάντα και είναι συνήθως και ο μεγάλος χαμένος απο κάθε πλευρά.
Είναι σχέση εθιστική και θα την παρομοίαζα με τον όρο ''τοξική''.
Όσο ανάγκη έχει ένας ναρκωμανής στο ναρκωτικό του άλλο τόσο και ο οπαδός έχει ανάγκη την ομάδα του.
Το κέρδος φυσικά ανήκει σε αυτούς που του προσφέρουν αυτό το ναρκωτικό.
Στις περισσότερες των περιπτώσεων γαλουχείται η μάζα εύκολα στο να αποπροσανατολίζεται έντεχνα καθ αυτόν τον τρόπο και να εξυπηρετούνται μεγαλύτερα συμφέροντα με ένα γεγονός που εθεωρείτο σημαντικό για αυτόν.
Παράδειγμα με επεισόδια κάθε λογής κανείς δεν θα δει το αν ακρίβυνε η ντομάτα στην λαική την επόμενη μέρα και βοηθάει επίσης και κατασταλτικά στο να ξεχαστεί το σκάνδαλο ενος πολιτικού ηγέτη.
Είναι το ποιο γλυκό όπιο που εφευρέθηκε ποτέ απο τον επαγγελματισμό (άλλοι το λένε καπιταλισμό).
Μπάλα είναι η αφορμή για μια μερίδα κόσμου που ακόμα πιστεύει στην επανάσταση.
Όσο όμως η μπάλα είναι καταδικασμένη να είναι αιχμάλωτη στον επαγγελματισμό, οποιοδήποτε είδος επανάσταση κρίνεται αφελές μέσα απο τον χώρο της μπάλας.
Συνεπώς για κάποιους περνάει στα ποιο ασήμαντα σημαντικά πράγματα της ζωής τους που τρέφουν αυταπάτες ότι κάτι τέτοιο μπορεί να συμβεί.
Για κάθε αντίδραση υπάρχει και δράση και για κάθε μέτρο αντίμετρο.
Αυτά είναι αλληλένδετα εκ φύσεως όπως τα μόρια με τα άτομα τα ηλεκτρόνια κλπ.
Παρ' όλα αυτά μια μορφή επανάστασης μικρού βεληνεκούς ή στιγμιαία μπορεί να γίνει εν καιρώ που γρήγορα μπορεί να κατασταλεί απο το ίδιο το *σύστημα που ξέρει πολύ καλά να διαχειρίζεται το όπλο του ανάλογα την περίσταση και το μέγεθος αυτής.

4. Τα κριτήρια της ομάδας που θα υποστηρίξει κανείς είναι ποικίλα.
Αυτό εξαρτάται απο την φύση του χαρακτήρα του ατόμου.
Το ΕΓΩ του καθενός είναι αυτό που τον οδηγεί στο να στηρίξει μια ομάδα.
Το ΕΓΩ του καθενός είναι αυτό που υπερισχύει να πιστεύει ότι η ομάδα του είναι η καλύτερη.
Σαν παράδειγμα αναφέρω ότι δεν νομίζω να υπάρχει γονιός φυσιολογικός που να βλέπει το παιδί του ποιο άσχημο ή ποιο ανόητο απο τα υπόλοιπα.
Ακόμα και να σκοτώσει θα το υποστηρίξει στο δικαστήριο.
Η ταύτιση με ομάδες επαγγελματικές και το γιατί είναι κάτι που θα πρέπει κανείς να το αναζητήσει μέσα του ανάλογα με την περίπτωση του.
Σε πολλές των περιπτώσεων το παράδειγμα του άπιστου Θωμά είναι αυτό που μας οδηγεί στην αναζήτηση της αλήθειας.
Όλοι γνωρίζουμε άλλα όλοι πάμε να δούμε κάποιο είδος θεάματος.
Απο την άλλη αν δεν υπήρχε και αυτό το είδος θεάματος ίσως να αρεσκόμασταν στο να πετάμε έναν Χριστιανό σε μια αρένα να τον φάνε τα λιοντάρια.
Δεν είναι τυχαίο εξ άλλου ότι σε ένα τροχαίο δημιουργείται μποτιλιάρισμα πάντα.
Το αν αυτό το θέαμα έχει καταλήξει να είναι θέατρο απο τα μεγαλοσυμφέροντα που χειραγωγεί τον όχλο είναι ένα άλλο θέμα.
Σαν θέατρο έχει και αυτό τον σκοπό του την εκτόνωση της μάζας γενικότερα και την παραγωγή ποικίλων συναισθημάτων στον θεατή.
Νίκη ήττα ή αδικία.
Κανείς οπαδός δεν μπορεί να δεχτεί την ήττα όπως κάθε άνθρωπος δεν δέχεται την ήττα σε ότι και αν συμμετάσχει ή μάχεται στην ζωή του.
Η νίκη απλά είναι η χαρά στο ότι ο αγώνας του ατόμου για την εταιρεία-ομάδα που συμμετάσχει είχε αντίκρυσμα στον αγώναπου κάνει για αυτήν κάτι που έχει ως αποτέλεσμα την ψυχολογική του και ηθική τόνωση του ΕΓΩ του στις περισσότερες των περιπτώσεων (απλοί οπαδοί).
Δεν υπάρχει κάποιο όριο στον οπαδό για το μέχρι που μπορεί να φτάσει στην στήριξη μιας ομάδας.
Ο καθένας το εκτιμά διαφορετικά ανάλογα το πάθος που τρέφει για την ομάδα του και το τι καταθέτει για αυτήν.
Ο φανατισμός που καλλιεργείται με το πάθος του ταυτόχρονα δεν μπορεί να τον κάνει ικανό να διαχωρίσει την ισορροπία στο τι είναι νόμιμο και τι παράνομο πολλές φορές εφόσον το μόνο που τον απασχολεί είναι η νίκη αυτοσκοπός με θεμιτό ή αθέμιτο τρόπο ή μέσο.
Η ώθηση για την στήριξη μιας ομάδας μπορεί να είναι ένας σκοπός μια ιδέα ή κάτι που πιστεύει αυτός ότι τον αντιπροσωπεύει μέσο μιας ομάδος.

5. Αυτοί που κερδίζουν απο την σχέση λατρείας οπαδών-ομάδων/εταιρείας είναι οι δεύτερες καθολικά.
Με ένα πρωτάθλημα ή ένα κύπελλο η ομάδα εταιρεία θα κερδίσει πολλά χρήματα και δόξα σε αντίθεση με τους οπαδούς πέρα απο μια προσωρινή χαρά (κάτι όπως τα ναρκωτικά-διεγερτικά για άλλους) τίποτα παραπάνω.
Υπάρχουν και οι περιπτώσεις επαγγελματιών παρασκηνιακών οπαδών που κερδίζουν επαγγελματικά άλλοθι στην ενασχόληση τους με τον χώρο.


Υ.Γ Συγχαρητήρια για το τόπικ, είναι το ελάχιστο που μπορώ να κάνω.
ΟΤΑΝ ΤΟ ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΠΟΥΤΑΝΕΣ, ΟΧΙ ΚΟΥΡΤΙΝΕΣ
Άβαταρ μέλους
gash04
 
Δημοσιεύσεις: 11059
Εγγραφή: Πέμ 06 Δεκ 2007, 17:15
Τοποθεσία: Fucking Athens

Re: Επαγγελματικός αθλητισμός και οπαδισμός..

Δημοσίευσηαπό kass4 » Παρ 13 Μαρ 2009, 14:43

Εξαιρετικό τόπικ, μπράβο στον παιχταρά τον Φανρόι.
Αρχίζω να γράφω τις σκέψεις μου κι ελπίζω σε κανένα τρίμηνο να είμαι έτοιμος να σας τις παρουσιάσω :lol:
Πέρα από την πλάκα νομίζω ότι μέσα από τέτοιες κουβέντες ωριμάζουμε τόσο σαν φίλαθλοι ή οπαδοί, αλλά και σαν προσωπικότητες.
Επιφυλάσσομαι για περισσότερα...
Άβαταρ μέλους
kass4
 
Δημοσιεύσεις: 1049
Εγγραφή: Κυρ 21 Σεπ 2008, 18:40
Τοποθεσία: athina

Re: Επαγγελματικός αθλητισμός και οπαδισμός..

Δημοσίευσηαπό gika » Παρ 13 Μαρ 2009, 14:59

Ωραίο και παρα πολύ ενδιαφέρον τόπικ... Επεφυλάσσομαι να έρθθω δρυμμήτερος σύντομα...
Άβαταρ μέλους
gika
 
Δημοσιεύσεις: 17046
Εγγραφή: Δευτ 28 Ιαν 2008, 15:52
Τοποθεσία: Λονδίνο

Re: Επαγγελματικός αθλητισμός και οπαδισμός..

Δημοσίευσηαπό vanroy » Σάβ 14 Μαρ 2009, 02:44

Η Κόβεντρι είναι για τον π@υτ@@.
Πρόκειται για την εισαγωγή του βιβλίου football factory που πριν από χρόνια κάποιος μου έλεγε να το διαβάσω οπωσδήποτε, αλλά όλο αμελώ να το πάρω και βιβλίο που ξεκινά έτσι σίγουρα θα έχει ενδιαφέρον,αφού γράφτηκε από οπαδό της τσέλσι και πραγματεύεται μέρος αυτών που συζητάμε.

Η πρώτη φορά που ο αθλητισμός καταγράφηκε ως επαγγελματικός ήταν στη Ρώμη και μάλιστα στην εποχή της παρακμής της.
Από τα λιοντάρια ,το 100.000 θέσεων του κολοσιαίου της ρώμης, και από την λατρεία των τότε θεατών για το αίμα των μονομάχων φτάσαμε σήμερα στο ολίμπικο της ρώμης και στον μαραντόνα και τον ζιζού. Εξέλιξη σαφώς ευχάριστη αλλά η εμπορευματοποίηση και και η απαίτηση των οπαδών και των ομάδων για άρτον και θεάματα(γκολ και τίτλους) μάλλον δείχνει ξεκάθαρα σημάδια παρακμής της κοινωνίας,όπως και τότε.

Πάντως εδώ νομίζω μπορούμε να πούμε πολλά ενδιαφέροντα ,αφού η νέα αύξηση ΜΚ σύντομα θα μας καλεί να βάλουμε το χέρι στην τσέπη. Είχα συζητήσεις με ΠΑΟΚτσήδες φίλους που ευθαρσώς μου είπαν ότι δεν συμμετείχαν στην πρώτη ΑΜΚ , όχι λογω οικονομικής κρίσης ,αλλά λόγω της "τοξικής" σχέσης επαγγελματικού αθληματισμού-οπαδισμού που δεν οδηγεί σε θετικά απότελέσματα. Και μάλλον αυτός είναι ο λόγος που δεν πήγε τόσο καλά η πρώτη αυξηση, αφού για κανέναν δεν θα ήταν πρόβλημα να βάλει 5 €, απλά πολλοί δεν ήθελαν να φαίνονται ως μέτοχοι. Η καμπάνια της ΠΑΕ στόχευσε στο να ξυπνήσει μνήμες και συναισθήματα ,αλλά με μέτρια απήχηση. Περισσότερα προσεχώς.
Άβαταρ μέλους
vanroy
 
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: Κυρ 30 Νοέμ 2008, 03:26
Τοποθεσία: Salonica Outskirts

Re: Επαγγελματικός αθλητισμός και οπαδισμός..

Δημοσίευσηαπό Swordfire » Σάβ 14 Μαρ 2009, 08:14

Θα δανειστω μια ατακα απο ενα φιλο μου που δεν ασχολειτε καθολου με την μπαλα.

ΤΟΣΟΥΣ ΜΠΑΤΣΟΥΣ ΚΑΙ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΕΙΧΑΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΧΟΥΝΤΑ

Και δεν νομιζω οτι ειναι τυχαιο.
Άβαταρ μέλους
Swordfire
 
Δημοσιεύσεις: 332
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 18:07

Re: Επαγγελματικός αθλητισμός και οπαδισμός..

Δημοσίευσηαπό kass4 » Σάβ 14 Μαρ 2009, 11:20

Όπως σου είπα Φανρόι θα επανέλθω. Το τόπικ με παρακίνησε να ψάξω στο ίντερνετ σχετικά κείμενα και ήδη έχω μαζέψει κάμποσα, νομίζω ενδιαφέροντα. Να το πρώτο, από την μηνιαία επιθεώρηση monthly review που εκδίδεται και στα ελληνικά :

Υπάρχουν αρκετοί ρομαντικοί αλλά και αρκετοί επαγγελματίες του αθλητικού λόγου που πιστεύουν ότι μπορεί να υπάρξει διαχωρισμός ανάμεσα στο ποδόσφαιρο –και τον αθλητισμό γενικότερα– και την πολιτική. Όλη η μεταπολεμική ιστορία του αθλητισμού δείχνει ότι αυτή η δυνατότητα έχει πάψει να υφίσταται από τις απαρχές του Ψυχρού Πολέμου. Και η παγκοσμιοποίηση –όπως και αν την ερμηνεύσει κάποιος– είναι μια διαδικασία που θα διαπλέξει ακόμα περισσότερο την πολιτική με το ποδόσφαιρο.

Πολλές και διαφορετικές αντιμετωπίσεις του φαινομένου του ποδοσφαίρου. Ας αναφερθούμε καταρχάς στους θεωρητικούς –και όχι μόνο– της πολιτικής και του πολέμου:

«Εάν γνωρίζεις τον εχθρό και τον εαυτό σου, δεν έχεις ανάγκη να φοβάσαι το αποτέλεσμα. Εάν γνωρίζεις τον εαυτό σου αλλά όχι τον εχθρό, για κάθε νίκη που κερδίζεις θα έχεις και μια ήττα. Εάν δεν γνωρίζεις τον εαυτό σου ούτε τον εχθρό, θα νικηθείς σε κάθε μάχη» (Σουν-τζου).
«Ο καθένας επιτυγχάνει το στόχο με διαφορετική μέθοδο» (Μακιαβέλλι).
«Ο στόχος περνά μέσα από μια σειρά φάσεων ανεξάρτητων από τη θέληση του ανθρώπου» (Καρλ Μαρξ).

Ας δούμε μετά πιο σύγχρονους διανοητές:

«Το ποδόσφαιρο είναι ένα παιχνίδι για σκληρά κορίτσια, όχι για λεπτεπίλεπτα αγόρια» (Όσκαρ Ουάιλντ).
«Όλα όσα γνωρίζω με βεβαιότητα για την ηθική και τις υποχρεώσεις τα οφείλω στο ποδόσφαιρο» (Αλμπέρ Καμύ).
«Το ποδόσφαιρο είναι ένα μοντέλο της εξατομικευμένης κοινωνίας. Απαιτεί πρωτοβουλία, ανταγωνισμό και σύγκρουση. Ρυθμίζεται από τους άγραφους νόμους του fair play» (Αντόνιο Γκράμσι).
«Στο ποδόσφαιρο όλα γίνονται περίπλοκα από την παρουσία της αντίπαλης ομάδας» (Ζαν-Πωλ Σαρτρ).
«Δεν είναι ένα απλό παιχνίδι. Είναι ένα όπλο της επανάστασης» (Τσε Γκεβάρα).
«Αν χαθεί το παιχνίδι, καταστρέφεται η γήινη ζωή σου» (Χένρικ Ίψεν).
«Η φαντασιακή κοινότητα των εκατομμυρίων φαίνεται πιο πραγματική σαν μια ομάδα έντεκα επώνυμων ανθρώπων» (Έρικ Χόμπσμπωμ).
«Πέρα από την επανορθωτική γραμμή υπάρχει το Τίποτα» (Ζακ Ντερριντά).
«Το ποδόσφαιρο είναι ένα κομμάτι μου. Όταν παίζω, ο κόσμος ξυπνά γύρω μου» (Μπομπ Μάρλεϋ).
«Η εξουσία είναι πάντα ευτυχισμένη κάνοντας το ποδόσφαιρο φορέα μιας διαβολικής υπευθυνότητας για την αποβλάκωση των μαζών» (Ζαν Μπωντριγιάρ).
«Είναι πιθανό να γίνει επανάσταση μια Κυριακή που παίζεται ποδόσφαιρο;» (Ουμπέρτο Έκο).

Και τέλος τους καθ’ ύλην αρμόδιους:

«Ο σοσιαλισμός στον οποίο πιστεύω είναι ότι ο καθένας πρέπει να δουλεύει για τον άλλο, ο καθένας να παίρνει ένα μερίδιο από την ανταμοιβή. Αυτός είναι ο τρόπος που βλέπω το ποδόσφαιρο, ο τρόπος που βλέπω τη ζωή... Προπονήσου με τον σωστό τρόπο. Βοήθησε τον άλλο. Είναι μια μορφή σοσιαλισμού χωρίς την πολιτική» (Μπιλ Σάνκλυ).
«Η χαρά να βλέπεις τον Γιούρι Γκαγκάριν στο διάστημα υπερκαλύπτεται μόνο από τη χαρά της απόκρουσης ενός πέναλτι» (Λεβ Γιασίν).
«Το ποδόσφαιρο είναι ένα παιχνίδι που παίζεις με το μυαλό σου» (Γιόχαν Κρόυφ).

Ίσως καλύτερα να συμπυκνώνει τα του ποδοσφαίρου και της πολιτικής ο virtual ήρωας Αλφ Γκάρνετ:
«Το ποδόσφαιρο είναι το μπαλέτο της εργατικής τάξης».


MONTLY REVIEW 6/2006
Άβαταρ μέλους
kass4
 
Δημοσιεύσεις: 1049
Εγγραφή: Κυρ 21 Σεπ 2008, 18:40
Τοποθεσία: athina

Re: Επαγγελματικός αθλητισμός και οπαδισμός..

Δημοσίευσηαπό gash04 » Σάβ 14 Μαρ 2009, 11:28

Είναι προφανές ότι δεν μπορούμε να εξηγήσουμε ένα πάθος σε κάποιον που δεν το έχει ζήσει, όπως δεν μπορούμε να εξηγήσουμε το φως σε έναν εκ γενετής τυφλό.
T.S. Eliot


Καλώς ορίσατε στην άρρωστη πλευρά.
GASH04.
ΟΤΑΝ ΤΟ ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΠΟΥΤΑΝΕΣ, ΟΧΙ ΚΟΥΡΤΙΝΕΣ
Άβαταρ μέλους
gash04
 
Δημοσιεύσεις: 11059
Εγγραφή: Πέμ 06 Δεκ 2007, 17:15
Τοποθεσία: Fucking Athens

Re: Επαγγελματικός αθλητισμός και οπαδισμός..

Δημοσίευσηαπό SATANAS » Σάβ 14 Μαρ 2009, 13:38

vanroy έγραψε:Η Κόβεντρι είναι για τον π@υτ@@.
Πρόκειται για την εισαγωγή του βιβλίου football factory που πριν από χρόνια κάποιος μου έλεγε να το διαβάσω οπωσδήποτε, αλλά όλο αμελώ να το πάρω και βιβλίο που ξεκινά έτσι σίγουρα θα έχει ενδιαφέρον,αφού γράφτηκε από οπαδό της τσέλσι και πραγματεύεται μέρος αυτών που συζητάμε.



Διαβασε το μαν! Θα γουσταρεις τρελα! Επιτομη στην χουλιγκανικη αγγλικη σκεψη κι οχι μονο. Ειναι το αντιστοιχο του τρεινσποτιγνκ. Μοιαζουν αρκετα και στο πανκ υφακι.


Τώρα μετά απο αυτα που διαβασα απο τα aδερφια (γεια σου ρε γκας, Lex Steel του φορουμ. μισό μετρο απάντηση πέταξες) βλεπω πολλα κανταρια μυαλο. Ισως θα επρεπε να ειναι και αυτο μεσα στη συζητηση: o νεος ''πεφωτισμενος'' ΠΑΟΚτσιδικος οπαδισμος, και ο ρόλος που μπορει να διαδραματισει.

Εχοντας κάνει μία πολυ προχειρη αναγνωση, Κρατω αυτο που ειπε ο Φαν για την ΑΜΚ, και την τελευταια ατακα που χαρισε ο γκας.

Αυτα προς το παρον. Επειδη ειμαι τεμπελακος και προτιμω τις μινιμαλ απαντησεις (..και το πορνοσερφ), θα καραδοκω σαν το κορακι για καποιο στραβοπατημα για να κραξω. :twisted:


υγ. Πολλα συγχαρητηρια στον καςς για τα τσιτατα και τον κοπο. Αψογα και περιεκτικοτατα.

υγ2 Σε λίγο ρε θα μοιράζουμε και ποιητικες συλλογες της κικης δημουλα σε μορφη pdf. Για να καφρεψουμε λιγο παρακαλω!
SATANAS
 
Δημοσιεύσεις: 644
Εγγραφή: Σάβ 20 Σεπ 2008, 10:30

Re: Επαγγελματικός αθλητισμός και οπαδισμός..

Δημοσίευσηαπό gash04 » Σάβ 14 Μαρ 2009, 15:01

Ας συνεχίσουμε και με μια άσκηση εγκεφάλου να συνεχίσει η κουβέντα.

http://www.youtube.com/watch?v=Pi2AUKbz ... re=related

http://www.youtube.com/watch?v=dWS6XCDe ... re=related

http://www.youtube.com/watch?v=9iptJhOplyg
Τελευταία επεξεργασία από gash04 και Σάβ 14 Μαρ 2009, 15:46, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
ΟΤΑΝ ΤΟ ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΠΟΥΤΑΝΕΣ, ΟΧΙ ΚΟΥΡΤΙΝΕΣ
Άβαταρ μέλους
gash04
 
Δημοσιεύσεις: 11059
Εγγραφή: Πέμ 06 Δεκ 2007, 17:15
Τοποθεσία: Fucking Athens

Re: Επαγγελματικός αθλητισμός και οπαδισμός..

Δημοσίευσηαπό mi8rio » Σάβ 14 Μαρ 2009, 15:05

Καταπληκτικό το Topic - απάντηση σε πολλά ερωτήματα τα οποία αφορούν την "πάλη", μεταξύ τί θεωρούμε εμείς αθλητισμό, και τί αυτοί που έχουν τα ινία των αθλητικών σωματείων...με μαθηματική ακρίβεια , προβλέπω πως όποιος το πολύσκεφτεί, αμέσως θα σταματήσει να ασχολείται άλλο με όλα αυτά και θα βρεί αποκούμπι του ελεύθερου χρόνου του στις ατελείωτες παρτίδες τάβλι με τον κολλητό του......

διότι όσο αυτό που βιώνουμε είναι αθλητισμός, και όσοι οι οπαδοί θεωρούνται ελεύθερης βούλησης όντα, άλλο τόσο και εγώ είμαι ο Φαραώ της Αιγύπτου....
Είμαστε σκαστοί από την κλινική
Είμαστε διαστημικοί δε το ξέρουν οι γιατροί

PAOK SPACE STATION
Άβαταρ μέλους
mi8rio
 
Δημοσιεύσεις: 1189
Εγγραφή: Τρί 12 Φεβ 2008, 08:31
Τοποθεσία: Αττική

Re: Επαγγελματικός αθλητισμός και οπαδισμός..

Δημοσίευσηαπό gash04 » Σάβ 14 Μαρ 2009, 15:15

Μη βιάζεσαι mi8rio.
Ανέβασα και 2ο βιντεάκι στο ποστ απο πάνω σου.

Τουλάχιστον εμείς ζούμε στην Μπανανία και δεν πρέπει να σκαρφαλώσουμε στην μπανανιά.
ΟΤΑΝ ΤΟ ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΠΟΥΤΑΝΕΣ, ΟΧΙ ΚΟΥΡΤΙΝΕΣ
Άβαταρ μέλους
gash04
 
Δημοσιεύσεις: 11059
Εγγραφή: Πέμ 06 Δεκ 2007, 17:15
Τοποθεσία: Fucking Athens

Επόμενο

Επιστροφή στο Αθλητικά-Αγωνιστικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: tsaknick και 7 επισκέπτες