Ο κόσμος παίζει μπάσκετ

Θέματα που αφορούν την αθλητική επικαιρότητα, άλλες ομάδες και όχι μόνο!

Re: Ο κόσμος παίζει μπάσκετ

Δημοσίευσηαπό Spiros_S » Σάβ 27 Σεπ 2014, 08:43

Δεν θυμάμαι πάντως να είχε αποδώσει αυτά που περιμέναμε. Μπράβο του που δεν το έβαλε κάτω.

Χάρη στον Βινς Κάρτερ όμως, θα έχει πάντα μία θέση στις οθόνες μας (έστω και όχι όπως θα το ήθελε ο ίδιος):

[youtube]watch?v=XMrPjl-927Q[/youtube]
Spiros_S
 
Δημοσιεύσεις: 4570
Εγγραφή: Παρ 28 Αύγ 2009, 16:47
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ο κόσμος παίζει μπάσκετ

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Πέμ 02 Οκτ 2014, 16:39

http://www.paokbc.gr/news/news/3836

Οι αλλαγές στους κανονισμούς καλαθοσφαίρισης

Σύμφωνα με απόφαση της FIBA, από την 1η Οκτωβρίου 2014 εφαρμόζονται πλέον σε όλα τα επίσημα παιχνίδια και τις διοργανώσεις, οι αλλαγές που έχουν γίνει στους κανονισμούς του μπάσκετ.

Παρά το γεγονός ότι και τα μέχρι τώρα φιλικά παιχνίδια της ομάδας έγιναν με το καθεστώς των αλλαγών που έχουν γίνει στους κανονισμούς, σε επίσημο επίπεδο, το τουρνουά στο Ρέθυμνο, είναι ουσιαστικά το πρώτο που θα ισχύουν οι συγκεκριμένες αλλαγές και τις οποίες τις παρουσιάζει το paokbc.gr

Η πιο σημαντική από τις αλλαγές, αφορά το χρονόμετρο των 24 δευτερολέπτων και το γεγονός ότι μετά από επιθετικό ριμπάουντ, η επίθεση ξεκινά από τα 14 δευτερόλεπτα και όχι από τα 24 που ίσχυε μέχρι τώρα.

Αναλυτικά οι αλλαγές των κανονισμών είναι…

1. Άρθρο 2.4.7. Ημικυκλικές περιοχές μη χρέωσης επιθετικού σφάλματος

Σκοπός: Να παρέχει στον επιτιθέμενο παίκτη περισσότερη προστασία, ενώ αυτός είναι στον αέρα, σε σουτ για καλάθι.
Νέα διατύπωση άρθρου 2.4.7 τελευταία πρόταση. Οι ημικυκλικές γραμμές μη χρέωσης επιθετικού σφάλματος, αποτελούν μέρος των ημικυκλικών περιοχών μη χρέωσης.

2. Άρθρο 18 Χορήγηση Τάιμ Άουτ

Σκοπός: Να αποφεύγεται ο υπερβολικός αριθμός χορήγησης τάιμ άουτ στο τέλος του αγώνα.
Νέα διατύπωση άρθρου 18.2.5. Σε κάθε ομάδα μπορεί να χορηγηθούν:

• Δύο (2) τάιμ άουτ στη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου.

• Τρία (3) τάιμ άουτ στη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου, με ανώτατο όριο δύο (2) από αυτά τα τάιμ άουτ στα τελευταία δύο (2) λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου.

• Ένα (1) τάιμ άουτ στη διάρκεια κάθε παράτασης.

3. Άρθρο 29 Είκοσι τέσσερα (24) δευτερόλεπτα

Σκοπός: Να γίνει πιο γρήγορο το παιχνίδι και να επιτραπούν περισσότερες επιθέσεις/σουτ κατά τη διάρκεια του αγώνα.
Νέα διατύπωση: Νέο άρθρο 29.2.2. Ως επακόλουθο ενός επιθετικού ριμπάουντ, μετά από σουτ για καλάθι ή μετά την τελευταία ή μοναδική ελεύθερη βολή, το ρολόι των είκοσι τεσσάρων (24) δευτερολέπτων θα επαναρρυθμίζεται στα δεκατέσσερα (14) δευτερόλεπτα.
Το ισχύον άρθρο 29.2.2 θα γίνει 29.2.3

4. Άρθρο 38 Τεχνικό Σφάλμα

Σκοπός: Η ισχύουσα ποινή θεωρείται υπερβολική.
Νέα διατύπωση άρθρου 38.4.2 Ποινή. Μία (1) ελεύθερη βολή θα χορηγηθεί στους αντιπάλους, ακολουθούμενη από:
• Επαναφορά από την προέκταση της κεντρικής γραμμής, απέναντι από το τραπέζι της γραμματείας.
• Αναπήδηση στον κεντρικό κύκλο για την έναρξη της πρώτης περιόδου.

5. Άρθρο 38 Τεχνικό Σφάλμα

Σκοπός: Να επιβάλλει αυστηρότερη ποινή στην περίπτωση παικτών που δεν υπακούν στους αθλητικούς κανόνες, βλάπτοντας κατ΄ επανάληψη έτσι την εικόνα του αγώνα.
Νέα διατύπωση: Νέο άρθρο 38.3.3. Ένας παίκτης θα αποβάλλεται όταν χρεώνεται με δύο (2) τεχνικά σφάλματα.
Το ισχύοντα άρθρα 38.3.3 και 38.3.4 θα γίνουν άρθρα 38.3.4 και 28.3.5 αντίστοιχα.

Μπορείτε ΕΔΩ να δείτε πιο αναπυτικά τις αλλαγές και με τα απαραίτητα σχήηματα, όπως αναφέρθηκαν στην επίσημη ιστοσελίδα της ΟΔΚΕ (Ομοσπονδία Διαιτητών Καλαθοσφαίρισης Ελλάδας).
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 47046
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Ο κόσμος παίζει μπάσκετ

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Κυρ 25 Ιαν 2015, 10:04




Τον θέλω στον Π.Α.Ο.Κ.! :mrgreen:

Γαμάτη φάση στο 1:25 και στο 1:39 περισσότερο, που σουτάρει και ο κόσμος ήδη πανηγυρίζει το καλάθι, πριν μπει!

Πόσο γούσταρα που τρέχει στον αιφνιδιασμό και σταματάει πριν τη γραμμή και σουτάρει για 3 και το βάζει...αρχιδάτος!
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 47046
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Ο κόσμος παίζει μπάσκετ

Δημοσίευσηαπό palok » Κυρ 25 Ιαν 2015, 12:28

Όποιος δεν έχει δεί τα τελευταία 2 χρόνια παιχνίδι των πολεμιστών χάνει. Οι splash brothers δείχνουν αχτύπητοι ;)
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10610
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Ο κόσμος παίζει μπάσκετ

Δημοσίευσηαπό obanebane » Κυρ 25 Ιαν 2015, 12:33

Μιλαμε ισως για το καλυτερο περιφερειακο διδυμο στην ιστορια του μπασκετ τουλαχιστον για οσα εχω ζησει εγω.
Ασχετο αλλα μιας και εγραψες για περιφερειακους γιαυτον τον σατανα τον Lillard τη γνωμη εχεις;
Άβαταρ μέλους
obanebane
 
Δημοσιεύσεις: 24575
Εγγραφή: Τρί 10 Μαρ 2009, 00:51
Τοποθεσία: ΚΟΡΙΝΘΟΣ

Re: Ο κόσμος παίζει μπάσκετ

Δημοσίευσηαπό Ale » Κυρ 25 Ιαν 2015, 14:55

RoMaN έγραψε:


Τον θέλω στον Π.Α.Ο.Κ.! :mrgreen:

Γαμάτη φάση στο 1:25 και στο 1:39 περισσότερο, που σουτάρει και ο κόσμος ήδη πανηγυρίζει το καλάθι, πριν μπει!

Πόσο γούσταρα που τρέχει στον αιφνιδιασμό και σταματάει πριν τη γραμμή και σουτάρει για 3 και το βάζει...αρχιδάτος!

Πφφφφφφφφφ.........
Τί να πιάσει μπροστά στον Φράνκι Κινγκ, ο οποίος εκτός των τριπόντων στον αιφνιδιασμό, έκανε και κάτι τέτοια:

Με τον καιρό να 'ναι κόντρα, έχει τιμή σαν πετάς.
Άβαταρ μέλους
Ale
 
Δημοσιεύσεις: 6485
Εγγραφή: Κυρ 08 Δεκ 2013, 02:26
Τοποθεσία: Νότια Μακεδονία

Re: Ο κόσμος παίζει μπάσκετ

Δημοσίευσηαπό palok » Κυρ 25 Ιαν 2015, 18:25

ale όλοι πιάσαμε το υπονοούμενο σου :mrgreen: απλά please μην αφήνεις να περάσει αυτό στο ντούκου: μιλάμε για 37 πόντους σε 12 λεπτά, ήτοι 720 s. Αν διαιρέσουμε με το χρόνο επίθεσης (24'') μιλάμε για 30 επιθέσεις χοντρικά και από τις 2 ομάδες. αυτός σε 15 επιθέσεις δλδ με την ομάδα του έβαλε 37 πόντους. Το νούμερο είναι Α-Π-Ι-Σ-Τ-Ε-Υ-Τ-Ο. By the way, όποιος δε γνωρίζει τον παίκτη, ας ψάξει λίγο. Μιλάμε για έναν εκ των 2 αδερφών splash (ο δεύτερος είναι ο μικρός Curry), αυτή τη στιγμή θεωρούνται και είναι το καλύτερο δίδυμο guard στο NBA, ενώ προσωπικά θα έλεγα οτι πιθανότατα είναι οι μεγαλύτεροι σουτέρ στο 1-2 όλων των εποχών :roll:
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10610
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Ο κόσμος παίζει μπάσκετ

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Κυρ 25 Ιαν 2015, 19:19

Σχεδόν όλους τους πόντους της ομάδας του στο 10λεπτο (41 αν θυμάμαι καλά) τους έβαλε αυτός..
Λέω να αρχίσω από την επόμενη σεζόν να παρακολουθώ NBA...
Κάποια στιγμή θα ζητήσω κάποιες γενικές πληροφορίες για αρχάριους του NBA και του basket. Δομή πρωταθλήματος, ομάδες, φαβορί, συστήματα πρωταθλήματος κτλ.
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 47046
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Ο κόσμος παίζει μπάσκετ

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Κυρ 25 Ιαν 2015, 21:51

http://nba.sport24.gr/article/3267551/otan-o-peja-sunantise-ton-stauskas

Όταν ο Peja συνάντησε τον Stauskas

Peja Stojakovic και Nik Stauskas τέθηκαν αντιμέτωποι, σε μία μονομαχία δύο μεγάλων σουτέρ. Ποιός κέρδισε όμως;

Το παρόν και το μέλλον των Kings (Nik Stauskas) συνάντησε το παρελθόν της ομάδας (Peja Stojakovic). Ο Αμερικανός με τις Λιθουανικές ρίζες γκαρντ/φόργουορντ τέθηκε αντιμέτωπος με τον ζωντανό Θρύλο των "Βασιλιάδων", τον δικό μας Peja Stojakovic, σε μία μονομαχία για γερά νεύρα. Κάτι λογικό αν σκεφτεί κάποιος ότι κανένας εκ των δύο δεν έλεγε να αστοχήσει! Όσο για το ποιος κέρδισε στο τέλος; Η απάντηση δίνεται στο video που παρατίθεται παραπάνω.



Video μέσα στο link, δεν υπάρχει στο YT.
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 47046
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Ο κόσμος παίζει μπάσκετ

Δημοσίευσηαπό astronaut » Κυρ 25 Ιαν 2015, 22:36

Ξεκίνα με την ντερμπάρα Καβς-Θάντερ που συμβαίνει τώρα ;)
Δηλώνω ρητά & κατηγορηματικά ότι δεν έχω καμία άκρη & πηγή

Β.Μ.: Ιδανικό σενάριο να κατέβει ο Σαρρής κι ο Βασίλης (Κορέας, σελ.17)

Το πρόβλημα του ΠΑΟΚ είναι ο ίδιος ο ΠΑΟΚ (Άγγελος 1997)

https://www.youtube.com/watch?v=oCK6nRkS4SU
Άβαταρ μέλους
astronaut
 
Δημοσιεύσεις: 2163
Εγγραφή: Δευτ 09 Δεκ 2013, 03:24
Τοποθεσία: On Tour

Re: Ο κόσμος παίζει μπάσκετ

Δημοσίευσηαπό kataramenos5 » Κυρ 25 Ιαν 2015, 22:53

Ψαχνωντας για παλιες δοξες επεσα πανω σ αυτο.Τους θυμάστε?






Τκατσενκο (στο τζαμπολ),Γιοβαισα ηταν αντιπαλοι της εθνικής μας εκείνο το μαγικο καλοκαιρι του 87 που σηκώσαμε το ευρωπαικο .
ΣΗΚΩΘΕΙΤΕΕΕ
Άβαταρ μέλους
kataramenos5
 
Δημοσιεύσεις: 26757
Εγγραφή: Δευτ 04 Οκτ 2010, 08:50

Re: Ο κόσμος παίζει μπάσκετ

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Παρ 13 Φεβ 2015, 23:38

Εικόνα


Τι ώρα Ελλάδος ξεκινά;;;
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 47046
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Ο κόσμος παίζει μπάσκετ

Δημοσίευσηαπό free4 » Σάβ 14 Φεβ 2015, 01:49

Αυριο οι επιλεκτοι Αμερικανοι κοντρα στους ξενους επιλεκτους στις 4.00
Την Κυριακη οι διαγωνισμοι τριποντων και καρφωματων στις 3.00
Τη Δευτερα το alla star παιχνιδι στις 4.00
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
free4
 
Δημοσιεύσεις: 15163
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 22:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ο κόσμος παίζει μπάσκετ

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Σάβ 14 Φεβ 2015, 10:14

Άρα άγριο ξενύχτι, ε; Πωωω γαμώτο.. :twisted:
Εν μέσω εξεταστικής, αδύνατον. Θα τα κατεβάσω.

Ευχαριστώ, free!
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 47046
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Ο κόσμος παίζει μπάσκετ

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Σάβ 14 Φεβ 2015, 23:17

Κατέβασα το Rising Stars Challenge, το χθεσινό...
Καλή μου απόλαυση! 8-)


http://www.nbafullreplay.com/2015/02/world-vs-usa.html
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 47046
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αθλητικά-Αγωνιστικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: abc_o_ karpouzas, Da_Paok, gika και 15 επισκέπτες