Πελέ η Μαραντόνα;

Θέματα που αφορούν την αθλητική επικαιρότητα, άλλες ομάδες και όχι μόνο!

Πελέ ή Μαραντόνα

Μαραντονα, ημιθεος που προσκυνησε το λαο του ΠΑΟΚ
156
64%
Πελε, διαφημιση πλατινενια καρτα Amex
87
36%
 
Σύνολο ψήφων : 243

Re: Πελέ η Μαραντόνα;

Δημοσίευσηαπό Rizla » Παρ 05 Ιουν 2009, 18:02

Χμ...
Ο Πελε γιατι μοιαζει περισσοτερο στον Κουδα....
Άβαταρ μέλους
Rizla
 
Δημοσιεύσεις: 6201
Εγγραφή: Δευτ 07 Ιούλ 2008, 18:18

Re: Πελέ η Μαραντόνα;

Δημοσίευσηαπό Olorin » Κυρ 14 Ιουν 2009, 01:30

Ronaldo Luís Nazário de Lima
Άβαταρ μέλους
Olorin
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: Τετ 26 Μαρ 2008, 03:35
Τοποθεσία: The Source

Re: Πελέ η Μαραντόνα;

Δημοσίευσηαπό Tetradje » Τετ 14 Οκτ 2009, 21:24

Pablo σορυ κιολας, αλλα σημερα εγω ειμαι με την τεραστια Αργεντινη. Η οποια θα κερδισει κιολας γιατι δε γινεται Μουντιαλ χωρις Αργεντινη!
Άβαταρ μέλους
Tetradje
 
Δημοσιεύσεις: 1029
Εγγραφή: Πέμ 13 Δεκ 2007, 21:10

Re: Πελέ η Μαραντόνα;

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Πέμ 15 Οκτ 2009, 11:51

Όχι στα ψευδοδιλήμματα!
(πολιτικός λόγος)
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 89927
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: Πελέ η Μαραντόνα;

Δημοσίευσηαπό Peja 4 » Παρ 16 Οκτ 2009, 15:14

"Σε όσους δεν μας πίστεψαν ως ομάδα θέλω να πω -ας με συγχωρήσουν οι κυρίες- ότι μπορούν να το ρουφήξουν και να συνεχίσουν να το ρουφάνε. Εγώ είμαι μαύρο ή άσπρο, ποτέ δεν θα είμαι γκρι στη ζωή μου"

http://www.contra.gr/Soccer/World/World ... 52708.html

Πάντα θεός πάντα απολαυστικός!!!!

:nairepaok:
Π.Α.Ο.Κ Θρησκεία Τρομοκρατία!!
Άβαταρ μέλους
Peja 4
 
Δημοσιεύσεις: 356
Εγγραφή: Πέμ 28 Φεβ 2008, 16:50
Τοποθεσία: Athina - Patisia

Re: Πελέ η Μαραντόνα;

Δημοσίευσηαπό teratios » Σάβ 17 Οκτ 2009, 14:47

Σαν παίχτης ο μεγαλύτερος, σαν προπονητής...
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.
Δερμιτζάκη δρόμο
Άβαταρ μέλους
teratios
 
Δημοσιεύσεις: 655
Εγγραφή: Πέμ 21 Μάιος 2009, 15:38
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Πελέ η Μαραντόνα;

Δημοσίευσηαπό ContrerasPablo » Σάβ 17 Οκτ 2009, 14:53

σαν προπονητης______
___________
___________
_______
ΠΑΤΟΣ
PABLITO+GIKA=2GETHER 4EVER
Άβαταρ μέλους
ContrerasPablo
 
Δημοσιεύσεις: 1601
Εγγραφή: Δευτ 08 Ιουν 2009, 13:03

Re: Πελέ η Μαραντόνα;

Δημοσίευσηαπό ronaldo » Σάβ 17 Οκτ 2009, 15:46

Olorin έγραψε:Ronaldo Luís Nazário de Lima


μια απο τα ιδια

για μενα ο ronaldo τις χρονιες πριν τον πρωτο μεγαλο τραυματισμο του στα 22 του ηταν οτι καλυτερο εχω δει

μετα δεν ηταν ποτε ο ιδιος βεβαια


--------------------------------------------πρωταθλημα---------------κυπελο
-----------------------------------εμφανισεις-------γκολ------εμφανισεις-----γκολ---------ηλικια
1993----Cruzeiro Série A---------32--------------34-------------------------------------------17
1994-95-PSV Eredivisie-----------33--------------30-------------1-------------2--------------18
1995-96-PSV Eredivisie-----------13--------------12-------------3-------------1--------------19
1996-97-Barcelona La Liga-------37--------------34-------------5-------------8--------------20
1997-98-Internazionale Serie A--32--------------25-------------4-------------3--------------21
1998-99-Internazionale Serie A--19--------------14-------------3-------------0--------------22

οι νεοτεροι ισως εχετε μονο την τωρινη χοντρη εικονα του αλλα αξιζει να ριξετε μια ματια στο youtube σε παλιες φασεις
Άβαταρ μέλους
ronaldo
 
Δημοσιεύσεις: 1604
Εγγραφή: Τρί 08 Απρ 2008, 23:13

Re: Πελέ η Μαραντόνα;

Δημοσίευσηαπό brιgate4 » Σάβ 17 Οκτ 2009, 17:07

Ρε παιδιά σαν ποδοσφαιριστές τους κρίνουμε αφήστε τα επαναστατικά του Μαραντόνα και τη πολιτική του Πελέ.
Σαφώς και ο Πελέ ήταν πιο ολοκληρωμένος παίκτης.2 πόδια,κεφάλι,ντρίπλα,μπαλιά,μυαλό,εκπληκτικό σώμα δεκαθλητή. Μπροστά από την εποχή του σωστό αυτό που γράφει κάποιο παληκάρι: o πρώτος επαγγελματίας ποδοσφαιριστής.Ο Μαραντόνα φυσικά και είχε κάποια στοιχεία καλύτερα απ τον Πελέ αλλά στο σύνολο όχι.
Το ότι ο Πελέ δεν έπαιξε Ευρώπη δε λέει τίποτα.Στην Ευρώπη παίξαν τότε πολύ χειρότεροι Βραζιλιάνοι κ Νοτιοαμερικάνοι απ τον Πελέ.Η Σάντος τότε ήταν η καλύτερη ομάδα του κόσμου (2 Λιμπερταδόρες,2 διηπειρωτικά,πολλά φιλικά στην Ευρώπη όπου συνήθως κέρδιζε) μαζί με τις Ρεάλ,Μπενφίκα,Μίλαν.Αντίθετα η Νάπολι εκτός απ το Ουέφα το ΄89 δεν έκανε πορείες στην Ευρώπη.
Σαφώς και οι άμυνες δεν ήταν καλές τότε αλλά κι ο Πελέ έχει φάει αμέτρητες κλοτσιές γιατί τότε κίτρινες κάρτες δεν βγαιναν ποτέ -για κόκκινες δεν συζητώ-.Άλλωστε αν δείτε το γκολ του Ντιέγκο με την Αγγλία -όχι το χέρι- πηγαίνει σχεδόν ευθεία μέχρι το τέρμα.Και τη δεκαετία του 80 δεν ήταν επιστήμη οι άμυνες.
Συμφωνώ οτι ο Πελέ δεν ήταν μόνος του στην εθνική Βραζιλίας αλλά 3 παγκόσμια κύπελλα σε 12 χρόνια με αυτόν βασικό ήταν τυχαία?
Ο Μαραντόνα λέτε πολλοί στη Νάπολι ήταν μόνος.Λάθος είχε παικταράδες δίπλα του ενώ η άνοδος της Νάπολι στο φτωχό νότο -με τη βοήθια της Μαφία- δεν ήταν τυχαία.
Πολλοί λένε ότι ο Πελέ δεν θα μπορούσε να παίξει στο σημερινό ποδόσφαιρο αλλά τότε τί να πει κι ο Μαραντόνα με την κοιλίτσα? Δεν είναι άτοπο? Πιστεύω πως επειδή και οι δύο ήταν γνήσια ταλέντα θα παίζαν με τη κατάλληλη προετοιμασία και σήμερα με τον Πελέ λόγω σώματος όμως πιο εύκολα.
Επειδή δεν θα βγάλουμε ποτέ άκρη με το θέμα θα πω το εξής: αν ο Ρονάλντο δεν είχε τραυματισμούς ή ο Ροναλντίνιο είχε μυαλό δεν θα ήταν ισάξιοι αν όχι καλύτεροι απ αυτούς? Ακόμη και ο αντιπαθητικός Κριστιάνο Ρονάλντο?
brιgate4
 

Re: Πελέ η Μαραντόνα;

Δημοσίευσηαπό zoomgr » Σάβ 17 Οκτ 2009, 21:43

PABLO GARCIA :opaokara:
Άβαταρ μέλους
zoomgr
 
Δημοσιεύσεις: 2191
Εγγραφή: Πέμ 19 Ιουν 2008, 09:50

Re: Πελέ η Μαραντόνα;

Δημοσίευσηαπό 4NIKOS1986 » Σάβ 17 Οκτ 2009, 22:00

diegoooooooooo
Άβαταρ μέλους
4NIKOS1986
 
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: Πέμ 06 Δεκ 2007, 21:28
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ

Re: Πελέ η Μαραντόνα;

Δημοσίευσηαπό PAOK_NORTH_ARMY » Κυρ 18 Οκτ 2009, 07:20

Λοιπόν, ποδοσφαιρικά μιλώντας δε μπορώ να κάνω σύγκριση γιατί πολύ απλά δε γνωρίζω, όπως και οι περισσότεροι κάτω των 25. Κάτι βιντεοκασέτες και βιντεάκια στο youtube δε νομίζω ότι είναι και το απόλυτο κριτήριο. Θα βασιστώ σε αυτά τα λίγα που έχω δει στα 24 μου χρόνια.

Συναισθηματικά, μόνο που θυμάμαι τον Ντιέγκο με εκείνη την εμετική ερυθρόλευκη φανέλα και να ζητωκραυγάζει "Ολυμπιακός" στο βωμό του χρήματος του ρίχνω πολλά μείον.

Επειδή όμως οι 2 αυτοί θρύλοι συνδέονται άμεσα και με τις χώρες τους, αναπόφευκτα κάνεις τη σύγκριση Βραζιλίας-Αργεντινής. Προσωπικά δε πάω καθόλου το στυλ και τον τρόπο που σκέφτονται οι Βραζιλιάνοι για το ποδόσφαιρο, σε αντίθεση με τους Αργεντίνους που το βλέπουν πιο "εχθρικά" και μαρέσει πιο πολύ.

Ελαφρά τη καρδία ψηφίζω Πελέ.
Άβαταρ μέλους
PAOK_NORTH_ARMY
 
Δημοσιεύσεις: 2901
Εγγραφή: Παρ 15 Φεβ 2008, 08:20

Re: Πελέ η Μαραντόνα;

Δημοσίευσηαπό cronos » Κυρ 18 Οκτ 2009, 08:39

Έντσον Αράντες ντο Νασιμέντο,Πελέ.
Ολοκληρωμενος και σαν ονομα και σαν παικτης!
Άβαταρ μέλους
cronos
 
Δημοσιεύσεις: 1391
Εγγραφή: Τρί 29 Ιούλ 2008, 15:45

Re: Πελέ η Μαραντόνα;

Δημοσίευσηαπό Isaak the Greek » Κυρ 18 Οκτ 2009, 10:16

Ρουντ Γκουλιτ.

Απο τερματοφυλακας μεχρι στραικερ.Ο πιο ολοκληρωμενος παιχτης που εχω δει.Ταχυτητα , δυναμη , μακρινο σουτ , σκοραρισμα , δημιουργια παιχνιδιου , αμυνα , κεφαλιες , σεντρες.ΤΑ ΕΙΧΕ ΟΛΑ ΚΑΙ ΣΥΜΦΕΡΕ!!!!

Απο κει και μετα Μαραντονα δαγκωτο.Μεγαλος παιχτης , μεγαλη κλασει(δεν ειναι ορθογραφικο λαθος) , μικρο μυαλο
Αν κοιμηθω νωρις, θα σηκωθω νωρις, θα βρω το λινκ νωρις και θα δω τον ΠΑΟΚ νωρις
Αν κοιμηθω αργα, θα σηκωθω αργα κι οταν θα ψαχνω για λινκ θα ειν' αργα
Άβαταρ μέλους
Isaak the Greek
 
Δημοσιεύσεις: 1224
Εγγραφή: Πέμ 07 Αύγ 2008, 09:54
Τοποθεσία: Melbourne Australia

Re: Πελέ η Μαραντόνα;

Δημοσίευσηαπό nikos55 » Παρ 23 Οκτ 2009, 09:31

Αφου πλεον με τα torrent εχω δει και αρκετους αγωνες πολυ παλαιοτερων δεκαετιων, δε δεχομαι κουβεντα επι του θεματος. Ο Πελε δεν ηταν κατι το εξωπραγματικο, παιχτες σαν αυτον υπηρξαν κι αλλοι. Για παραδειγμα ουτε τον Εουσεμπιο, ουτε τον Κροιφ μπορω να τους χαρακτηρισω χειροτερους του. Τη φημη του την οφειλει στο οτι κρατηθηκε πολλα χρονια σε υψηλο επιπεδο και συνδυασε το ονομα του με την κατακτηση 3 μουντιαλ απο τη Βραζιλια. παροτι το 1962 δεν επαιξε σχεδον καθολου, το 1958 τα αστερια της ομαδας ηταν ο Ντιντι και ο Γκαριντσα, ενω το 1970 οντας 30αρης ηταν ο πρωτος μεταξυ πολλων ισων στην ομαδα. Ειναι φυσικα και θεμα marketing, καθως τοσο ο ιδιος οσο και η χωρα του προμοταρονται ποδοσφαιρικα δυσαναλογα σε σχεση με αλλους. Επισης ορθα επεσημαναν αλλοι πως ο Πελε επαιξε σε λιγοτερο ανταγωνιστικες εποχες και σε πρωταθληματα πιο αδυναμα για να μην πω της πλακας. Ο ενας επαιζε καμπιονατο οταν οι Ιταλοι ειχαν με διαφορα τις καλυτερες ομαδες του κοσμου, και ο αλλος επαιζε αμερικη!
Αυτο που εκανε ο Ντιεγκο -κυριως το 1986- ηταν μαγικο. Ειναι ο μοναδικος στην ιστορια του αθληματος που μετετρεψε το ποδοσφαιρο σε ατομικο αθλημα! Μονος του καταφερε και πηρε ολοκληρο μουντιαλ. Δειτε ειδικα τον ημιτελικο με το Βελγιο, οπου κατα τη γνωμη μου εχουμε την μεγαλυτερη εμφανιση ποδοσφαιριστη ποτε. Κανει αδιανοητα πραγματα, σε οποιοδηποτε σημειο του γηπεδου κι αν παει η μπαλα πανω του γινεται ευκαιρια! Ή να θυμισω το γκολ με την Αγγλια, το ωραιοτερο ολων των εποχων αν αναλογιστει καποιος τη σημαντικοτητα του αγωνα και την αξια του αντιπαλου.
Να συμπληρωσω κι ενα χιουμοριστικο συμβαν. Στα νεκροταφεια της Ναπολης ειχε γραμμενο τη δεκαετια του 80 "Δεν ξερετε τι χανετε που δεν βλεπετε Ντιεγκο"
Παυλο πηδα απ'το μπαλκονι!
Άβαταρ μέλους
nikos55
 
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: Πέμ 25 Σεπ 2008, 23:36

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αθλητικά-Αγωνιστικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Gojko, hasio_john, icue, Portable και 41 επισκέπτες