FIFA World Cup Qatar 2022

Θέματα που αφορούν την αθλητική επικαιρότητα, άλλες ομάδες και όχι μόνο!

Re: FIFA World Cup Qatar 2022

Δημοσίευσηαπό hawklord » Κυρ 04 Δεκ 2022, 14:03

Δεν νομίζω πως θα βγει άκρη. Μόνος σου γράφεις πως ο Μαραντόνα είναι ένας μύθος που φτιάχτηκε εν μέρει λόγω περιορισμένης θέασης του Μουντιάλ του 86 και λίγο παρακάτω γράφεις για τον Πελέ τον οποίο κανένας μας δεν είδε παρά μόνο σε πολύ λιγότερα βίντεο στη Βραζιλία (γιατί έξω πήγε γέρος). Σαν τον Γιασίν που τον βγάζουν καλύτερο του Μπουφόν από άρθρα και θρύλους του 50 γιατί ούτε βίντεο δεν μπορείς να βρεις. Ο Ντιέγκο πήρε κυριολεκτικά από το χεράκι την Αργεντινή και της έδωσε παγκόσμιο (αν δεις τι συμπαίκτες είχε), απέναντι στην ομάδα μας δεν έλαμψε (όπως και ο Μέσι είχε πολλούς καλούς αγώνες - ο κλαψας δεν μπαίνει καν στη σύγκριση αφού δεν βοήθησε ούτε στα ντέρμπι με τη Σασουολο). Ο Ντιέγκο έδωσε πρωτάθλημα και ευρωπαϊκό τίτλο στη Λάρισα της Ιταλίας -όσο και υποκειμενικό και να είναι το έζησα μιας και ζούσα εκεί αν και μικρός. Γνώμη μου, φοβερός ο Μέσι αλλά Ντιέγκο δεν θα γίνει ποτέ όπως και κανένας μέχρι τώρα. Καθαρά υποκειμενικά πάντα. Άλλος μπορεί να θεωρεί και τον κλαψα καλύτερο όλων.
BRUCIAMO LA CAPITALE!
Con i fegati spappolati godiamoci la vittoria.
VIVA L' ITALIA
Lectio non intelliguntur intellectus
Άβαταρ μέλους
hawklord
 
Δημοσιεύσεις: 1980
Εγγραφή: Πέμ 02 Ιούλ 2020, 14:45

Re: FIFA World Cup Qatar 2022

Δημοσίευσηαπό joshua » Κυρ 04 Δεκ 2022, 14:04

Aλλος μυθος αυτος,οτι η Αργεντινη του 86 δεν ειχε αλλους παικτες...
Time to get it, before you let it get to you
Here he comes now, stick to your guns and let him through
Άβαταρ μέλους
joshua
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 24065
Εγγραφή: Σάβ 15 Μάιος 2010, 19:33

Re: FIFA World Cup Qatar 2022

Δημοσίευσηαπό kataramenos5 » Κυρ 04 Δεκ 2022, 14:05

CCCP έγραψε:Nαι ο Μαραντονα ειναι υπερτιμιμενος γιατι το ποσο καλος ηταν δεν ειναι αναλογο του μυθου του, οχι οτι δεν ηταν παικταρας φυσικα. Ολος ο μυθος γυρω απο το Μαραντονα ειναι στημενος πανω στο μουντιαλ του 86, επειδη τοτε δεν υπηρχε πολυ μπαλα στην τηλεωραση και το μουντιαλ εφτιαχνε μυθους.

.

Δεν υπηρχε η σημερινη υπερπροβολη αλλα καθε Σάββατο απογευμα η Ερτ εδειχνε premier και μεσοβδομαδα αγωνες του κυπελλου πρωταθλητριων.Ρεαλ ,μπαρτσα ,Λιβερπουλ
κλπ .Δεν ηταν μονο τα μουντιαλ.
O μυθος του Ντιεγκο ξεκινησε πολυ πριν πατησει το ποδι του στην ευρωπη το 82 .Γραφαν οι εφημεριδες γι αυτον και βλεπαμε βιντεακια στην Αθλητικη Κυριακη.Δε τον γνωρισαμε το 86.
Υπερτιμημενος καποιος που τριπλαρε τη μιση εθνικη Αγγλιας?
Μη συγκρινετε το τοτε με το σημερινη κατασταση.Βαλτε ενα ταλεντο σα του Ντιεγκο σε μια συγχρονη ομαδα με ειδικους προπονητες, διατροφολογους,ψυχολογους κι αναλογιστειτε πως θα ηταν ο Μαραντονα του σημερα για να κανετε συγκριση.
ΣΗΚΩΘΕΙΤΕΕΕ
Άβαταρ μέλους
kataramenos5
 
Δημοσιεύσεις: 26719
Εγγραφή: Δευτ 04 Οκτ 2010, 08:50

Re: FIFA World Cup Qatar 2022

Δημοσίευσηαπό john4serres » Κυρ 04 Δεκ 2022, 16:51

Αν δεν κάνω λάθος η Πολωνία κατεβάζει τέταρτη διαφορετική ενδεκάδα σε ισάριθμες αναμετρήσεις στο Παγκόσμιο.
supporters - not customers
Άβαταρ μέλους
john4serres
 
Δημοσιεύσεις: 29879
Εγγραφή: Σάβ 07 Φεβ 2009, 12:00

Re: FIFA World Cup Qatar 2022

Δημοσίευσηαπό prist64 » Κυρ 04 Δεκ 2022, 18:07

tolis01 έγραψε:
CCCP έγραψε:Οταν ειμουνα μικρος δε γουσταρα την Αργεντινη. Δε γουσταρα τον μαραντονα (για τον οποιο συνεχιζει να με ενοχλει οτι ειναι υπερτιμιμενος λογο μυθου), δεν γουσταρα την κουλτουρα της ομαδας και τα πρεζονια τυπου κανιγια κτλ. και μου εμεινε αυτο. Ασε που και απο αποψης μπαλας δεν ηταν ποτε του...jogo bonito, και δεν ηταν να πεις οτι επερναν αποτελεσματα και ειδικα με τους παικταραδες που ειχαν.

Αλλα ρε γαμωτο, ειδικα τη σημερον ημερα ως παιδι των 80ς και της νοτιοευρωπαικης κουλτουρας και μονο (και ας τη συχαινωμαι σε πολλα αλλα), που τετοιο παθος κοντευει να εξαφανιστει και η φλωρια των millenials εχει φαει τα παντα, για αυτο τον λαο στο γηπεδο και μονο δε μπορεις να μην τους υποστηριξεις.


Ακριβώς!!!!
Βέβαια το 90 μαζί τους ήμουν, γιατί α) Οι Βραζιλιάνοι να μην έχαναν τα άχαστα στους 8, β) ο Ντιέγκο τους πήρε από το χεράκι κ αν δε δινόταν η μαϊμού θα το έπαιρναν.
Το 2014 βέβαια αυτοκτόνησαν.
Βέβαια οι Αργεντίνοι οι μεγαλύτεροι σπασαρχίδηδες ισπανόφωνοι με κολοσσιαία διαφορά από τους 2ους, αν δεν τους ξέρεις, γουστάρεις το λαό τους.
Αλλά καμία σχέση με τους άρχοντες Ουρουγουανούς.

Να είχαν έναν Ερνάν Κρέσπο ή έναν Μπατιγκολ μόνο...


καλα το 90 εγιναν εγκληματα στον ημιτελικο
οσοι κινδυνευαν απο καρτες να μην παιξουν στον τελικο,την πηραν και δεν επαιξαν
ειδικα τον Κανιγια του την ειχε στημενη μεχρι το τελος το κορακι
στο 88΄-89΄την εφαγε
ασε που με το πεναλτυ που εκρινε το τελικο ακομα γελανε τα τσιμεντα του γηπεδου
που πρεπει να ειναι και ο μοναδικος που εληξε 1-0 με πεναλτυ

καλα για τον Μαραντονα οτι και να γραψει κανεις ειναι λιγο
πλακα τους εκανε το 86,ολοκληρη ομαδα την περασε,σε δυο διαφορετικα ματς

μετα το 2-0 στον τελικο εφαγε το ξυλο της αρκουδας και μαλιστα ατιμωρητο
ετσι κι αυτος,αφου μαζεψε τους ξυλοκοπους κοντα του, κανει μια μαγικη μπαλια στον Μπουρουσαγα
και αντε γεια σας
ΚΙ ΟΜΩΣ.....ΟΛΟΙ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ
prist64
 
Δημοσιεύσεις: 7018
Εγγραφή: Σάβ 09 Αύγ 2014, 11:36

Re: FIFA World Cup Qatar 2022

Δημοσίευσηαπό prist64 » Κυρ 04 Δεκ 2022, 18:14

joshua έγραψε:Aλλος μυθος αυτος,οτι η Αργεντινη του 86 δεν ειχε αλλους παικτες...


παικταραδες ειχε,αλλά λογω των τριων ξενων
επαιζαν σε μικρομεσαιες ομαδες οι περισσοτεροι
και δεν ηταν γνωστοι,π.χ. ο Μπουρουσαγα νομιζω επαιζε σε Β΄Γαλλιας
ή σε ομαδα που παλευε για την παραμονη

Τζοσουα αυτο με το "χερακι" ειναι για παιδακια που δεν εχουν δει τον Μαραντονα
οσες φορες κι αν χρειαζοτανε,θα ξαναπερνουσε ολη την Αγγλια και θα εκανε γκολ
ΚΙ ΟΜΩΣ.....ΟΛΟΙ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ
prist64
 
Δημοσιεύσεις: 7018
Εγγραφή: Σάβ 09 Αύγ 2014, 11:36

Re: FIFA World Cup Qatar 2022

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Κυρ 04 Δεκ 2022, 18:50

Ωραίο γκολ ο Mbappe και 3-0 οι Γάλλοι.
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 89885
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: FIFA World Cup Qatar 2022

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Κυρ 04 Δεκ 2022, 18:59

3-1 τελικό με πέναλτυ που χτύπησε ο Lewa στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.
Πάμε για μεγάλο αγώνα στους 8: Γαλλία - Αγγλία
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 89885
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: FIFA World Cup Qatar 2022

Δημοσίευσηαπό Pellaios » Κυρ 04 Δεκ 2022, 19:42

Την Αργεντινή ως εθνική την αντιπαθησα όταν μικρό παιδάκι την είδα να κατακτά το Μουντιάλ του 78. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να γράψω κάτι παραπάνω, έχουν γραφεί άλλωστε τόσα πολλά για εκείνο το Μουντιάλ. Φυσικά ως λάτρης της εθνικής Αγγλίας το χέρι του Ντιέγκο έκανα χρόνια να το χωνέψω. Παρόλα αυτά όσο μεγάλωνα η άποψη μου για τον σπουδαιότερο έως τώρα ποδοσφαιριστή σταθεροποιήθηκε υπέρ του Ντιέγκο. Δεν είναι μόνο η ποιότητα του, είναι η συνολική επίδραση του στην ομάδα που παίζει. Το ίδιο ισχύει και για την σύγκριση Μέσι Ρονάλντο όπου σαφώς ο Μέσι υπερτερεί.
Δείτε πχ τον κατά τεκμήριο καλύτερο χαφ στον πλανήτη αυτήν την στιγμή τον ντε μπροινε. Παιχταρας ευφυέστατος αθληταρας, αλλά από ηγεσία και προσωπικότητα μηδέν....
Pellaios
 
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: Σάβ 24 Αύγ 2019, 15:55

Re: FIFA World Cup Qatar 2022

Δημοσίευσηαπό gk.box16 » Κυρ 04 Δεκ 2022, 20:49

CCCP έγραψε:Nαι ο Μαραντονα ειναι υπερτιμιμενος γιατι το ποσο καλος ηταν δεν ειναι αναλογο του μυθου του, οχι οτι δεν ηταν παικταρας φυσικα. Ολος ο μυθος γυρω απο το Μαραντονα ειναι στημενος πανω στο μουντιαλ του 86, επειδη τοτε δεν υπηρχε πολυ μπαλα στην τηλεωραση και το μουντιαλ εφτιαχνε μυθους.

Αυτο που με ενοχλει ειναι αυτοι που τον βαζουν ακομα και ως καλυτερο της ιστοριας του ποδοσφαιρου το οποιο για μενα ειναι προσβολη στην ιστορια του ποδοσφαιρου και τους θρυλους του και ιεροσυλια να τον συγκρινεις με παικτες οπως ο Πελε και ο Μεσσι η ακομα και παικτες οπως ο Κρουφ που ειχαν ΤΕΡΑΣΤΙΟ impact σε ολο το συγχρονο ποδοσφαιρο.

Οσο για βιντεο, υπαρχουν τα ΠΑΟΚ-Ναπολι και Ναπολι-ΠΑΟΚ να δει κανεις. 180 λεπτα με καποιον ΠΑΟΚ και ο μαραντονα δεν εκανε απολυτος τιποτα. Και μη μου πει κανεις οτι δεν ηταν στο peak του τοτε ο μαραντονα η οτι ηταν Η ομαδαρα ο τοτε ΠΑΟΚ.



Το Μουντιάλ του 86 είχε απίστευτη τηλεθέαση στην Ελλάδα.
Το έδειξε η ΕΡΤ και όλοι ήταν καρφωμένοι στις τηλεοράσεις .
Τότε δεν βλέπαμε τόσους πολλούς αγώνες champions League, Europa League κλπ ούτε καν Α Εθνική σε τηλεοπτική μετάδοση .
Οπότε υπήρχε μεγάλη επιθυμία από όλους να δουν Μουντιάλ.


Τον Μαραντόνα τον έχω παρακολουθήσει ζωντανά από το 89 μέχρι το 91 και ναι ήταν και είναι ο καλύτερος ποδοσφαιριστής που έχω δει στην μέχρι τώρα ζωή μου.


Έχω δει ζωντανά Γκούλιτ, Βαν Μπάστεν, Στοιτσκοφ, Ρομάριο, Μπάτζιο, Λόταρ Ματέους,Μαντσίνι, Καναβάρο, Χάτζι κλπ καθώς και τους νεώτερους Ρονάλντο, Μέσσι.
Είμαι φανατικός οπαδός του Μέσσι αλλά σαν τον Μαραντόνα που έπαιρνε την οποιαδήποτε ομάδα του από το χεράκι και την οδηγούσε στην νίκη δεν.
Βέβαια άλλες εποχές τότε αλλά και πάλι..
Άβαταρ μέλους
gk.box16
 
Δημοσιεύσεις: 895
Εγγραφή: Κυρ 08 Ιαν 2017, 20:56
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: FIFA World Cup Qatar 2022

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Κυρ 04 Δεκ 2022, 21:42

Αν δεν έχεις consistency και mentality νικητή, για εμένα δεν είσαι πραγματικά μεγάλος. Είτε σε λένε Maradona, είτε Michael Jordan, είτε Νίκο Τσιακμά.
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46900
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: FIFA World Cup Qatar 2022

Δημοσίευσηαπό kataramenos5 » Κυρ 04 Δεκ 2022, 21:48

Ιτς καμινγκ χομ........χαχαχα
ΣΗΚΩΘΕΙΤΕΕΕ
Άβαταρ μέλους
kataramenos5
 
Δημοσιεύσεις: 26719
Εγγραφή: Δευτ 04 Οκτ 2010, 08:50

Re: FIFA World Cup Qatar 2022

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Κυρ 04 Δεκ 2022, 21:53

Η εικόνα του παιχνιδιού στο πρώτο ημίχρονο δεν ήταν για 2-0, αλλά οι Άγγλοι καταφέρνουν, λογικά και περνάνε στην επόμενη φάση όπου θα βρούνε τους Γάλλους.
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 89885
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: FIFA World Cup Qatar 2022

Δημοσίευσηαπό renegade » Κυρ 04 Δεκ 2022, 21:59

Υπάρχουν και άλλα αθλήματα για να παρακολουθήσει κανείς...όπως το ποδόσφαιρο που παίζεται όμως με τα χέρια. Ακούς εκεί υπερτιμημένος ο Μαραντόνα :lol:
Σε ένα φόρουμ καλώς ή κακώς δεν υπάρχει καν δημοκρατία
Άβαταρ μέλους
renegade
 
Δημοσιεύσεις: 14326
Εγγραφή: Κυρ 27 Ιαν 2019, 12:49

Re: FIFA World Cup Qatar 2022

Δημοσίευσηαπό Pellaios » Κυρ 04 Δεκ 2022, 22:00

Το είχα ξαναγράψει...σε αυτό το Μουντιάλ δεν υπάρχουν δουλεμενες ομάδες και τον πρώτο λόγο έχουν οι ποιότητες των ποδοσφαιριστών. Αυτό ήδη φαίνεται πιο καθαρά στα νοκ άουτ. Πχ στο Ολλανδία ΗΠΑ οι διαφορές στις ποιότητες ήταν εμφανέστατες. Το ίδιο και στο ματς της Γαλλίας. Το ίδιο και στο ματς που βλέπουμε τώρα... Δύσκολα να κερδίσεις την αφρόκρεμα της Πρέμιερ λιγκ μόνο με τον μεντυ και τον κουλιμπσλι....
Pellaios
 
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: Σάβ 24 Αύγ 2019, 15:55

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αθλητικά-Αγωνιστικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

cron